4000 Het spant weer in Abessynie Een moeilijk parket L E Y T A X FIAT GARAGE MOLENAAR Dinsdag 19 November 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 121 RAS SEYOEM WIL NIET WIJKEN Proces tegen Joego-Slaven Weer een spoor van Kingsford Smith 1 Bankroover pleegt zelfmoord RIJDT VEILIG EN GOEDKOOP NIC. BOVEE Standplaats nnit Wolkbreuk en felle storm Dreigende oorlog in China SAMENZWERING ONTDEKT Militaire maatregelen der Italianen TEL. 1788 W.LEYENHORST-LEUSDERWEG 242 Belangrijkste Nieuws Laatste berichten Eerste Wad pag. 3 Licht op 4 uur 30 min. Algemeene staking dreigt AMER SFQORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersloort 1.95; per maand 0.65; per PRUS DER ADYERTEHTIEN .05 met inbegrip van een bewi;snumirwrj week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15. "G* VfT A WTkTj"T\ elke regel meer f 0.25 Liefdadigheids-advertentito voor de Binnenland lranco per post per 3 maanden Z85, Afzonderlijke nummers f 0.05 I li E11 I I 7l helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Volgens een Abessijnsch be* richt vlot de Italiaansche opmarsch niet. De „Zwarte Adelaar" verlaat Abes* synië De oorlogscorrespondent van het D.N.B. verneemt, dat Ras Seyoem met ongeveer 20.000 man op de hoogvlakte van Tembien, noord oostelijk van de Takazze, staat. Hij streeft er naar, nog meer troepen om zich te verzamelen. Hij zou het voorstel van Ras Kassa om een ge meenschappelijk front te vormen, hebben afgewezen met de verkla ring, dat hij de hoogvlakte van Tembien tot iederen prijs wil ver dedigen. Op grond van deze berichten hebben twee Italiaansche colonnes van Makal- le en Hausien uit omtrekkende bewe gingen aangevangen. Het van Abessijnschc zijde versprei de bericht, dat.bij de gevechten aan het Zuidelijk front twee Italiaansche vlieg tuigen zouden zijn neergeschoten, waarbij de inzittenden zouden zijn ge dood, wordt in Italiaansche kringen te gengesproken. Men deelt mede, dat een vliegtuig wegens motorpanne een nood landing heeft moeten maken, doch de Italiaansche linie heeft kunnen berei ken. De Abessijnsche regeering verklaart, dat de burgerbevolking van het En- derta-gebied, rond Makalle, dat door de Italianen is bezet, in opstand geko men is. Er wordt aan toegevoegd, dat Ita liaansche vliegers de hutten der inwo ners hebben gebombardeerd, om hen te straffen. In Addis Abeba worden berichten ontvangen betreffende voortdurende Italiaansche troepenbewegingen tus- schcn Sassabanc en Gorahei, hoewel er aanwijzingen schijnen te zijn, dat de opmarsch der Italianen niet vlot ver loopt. Ondanks herhaalde tegenspraken beweren de Italianen, dat zij het geheele gebied ten Zuiden van Sas- sabaneh in bezit hebben. Dagoeboer is opnieuw door de Italianen ge bombardeerd. Men gelooft, dat Go rahei door de Italianen als basis zal worden ingericht voor verdere militaire acties, doch de opmarsch en het transport vandaar naar het Noorden schijnt op ernstige moei lijkheden te stuiten. Bij verschillen de gevechten is over en weer oor logsmateriaal buit gemaakt, terwijl aan beide zijden dooden en gewon den zijn gevallen. Uit Britsch Somaliland wordt ge meld, dat de Italiaansche troepen zich in de buurt van Sasabanch zouden be vinden. Deze troepen zouden evenwel slechts verkenningstochten onderne men. De Britsche bevelhebbers van het korps kameelrijders, die gestationneerd zijn aan de grens van Somaliland, ver wachten voor een moeilijke situatie te komen staan, wanneer vluchtende no maden uit het grensgebied naar Britsch Somaliland zullen willen uitwijken, in- .dien de Italiaansche troepen in dit ge bied mochten oprukken. Geen overeenkomst tusschen Abessynie en Jemen In een oficieel communiqué, getee- kend door den minister van buiten- landsche zaken van Jemen, wordt het bestaan van een geheime militaire over eenkomst tusschen Abessynie cn Je men ontkend. De 'rogeering van Jemen neemt ton aanzien van het'conflict tus schen Italië en Abessynie een houding van volkomen neutraliteit aan, die zij tot het einde zal handhaven, aldus wordt verklaard. Badoglio vergezeld van zijn twee zoons Maarschalk Badoglio, die zooals ge meld gisteravond naar het front zou vertrekken, zal vergezeld zijn van zijn zoons Paul, die aviateur is, en Marion, een artillerieofficier. De Romeinschc avondbladen melden, dat de Bono per auto uit Adigrat ver trokken is met een geleide van hereden carabinieri. Onmiddellijk na de aan komst van den nieuwen opperbevelheb ber, Badoglio, zal De Bono uit Erithrea naar Italië terugkoeren. Maarschalk Do Bono telegrafeerde het 48ste legerbericht, dat luidt: Aan hef front van het tweede leger corps werden enkele afdeelingcn van den vijand nabij Mai Timchit over lo Takaze' teruggeworpen. In het gebied van de «amenvloeiïng van Mai l'dri en Takaze werd een andere afdeeling van den vijand verslagen, die enkele doo den achterliet. De fitiiarnri Bitau heeft krijgsgevan gene gemankt. In het gebied van Oga den wordt de versterkingsarheid voort gezet. De luchtvaart heeft aanzienlijke verkenningsvluchten gemaakt, zoowel veraf als dichtbij. Wereldvlucht van den Zwarte Adelaar De Zwarte Adelaar", die ontslag heeft genomen uit het Abessijnsche le ger, cn naar de Vereenigde Staten te rugkeert, zegt teleurgesteld te zijn over liet feit, dat men hem, nadat hij de Abessyniërs had opgeleid voor de gue rilla, wapens en munitie geweigerd heeft. Hij is thans van plan rond de wereld te vliegen. De moord op koning Alexander voor de rechtbank Advocaat lokt incident uit AIX EN PROVENCE, 18 Nov. (Reu ter). Het proces tegen de Oestadsji's is vanmorgen geopend met een toe spraak van den president der recht bank. die met ontroering in zijn stem de nagedachtenis eerde van koning Alexander, den illusteren, den toege- wiiden vriend van Frankrijk, den groo- ten soldaat uit den wereldoorlog en het publiek aanspoorde tot geduld, waardigheid en ingetogen stilte. De waardigheid van de verhooren, zoo sprak hij, moet de mooiste huldebe tuiging zijn aan de nagedachtenis van den souverein. aan de smart van de koningin en den iongen koning. Laat het een huldebetuiging zijn aan de nagedachtenis van Barthou, den apos tel van de toenadering der volkeren en de smart zijner familie. Laat het Fransche volk nog eenmaal een zijn met het Joego-Slavische volk in de zelfde svmpathie en in dezelfde smart. Een gewijde stilte was het antwoord op de ontroerende woorden van den president van het Assizenhof. waarbij de procureur-general, alsmede de ad vocaten zich aansloten. Terstond daarop had een incident plaats. De verdediger cischte n.l. de ontzegging van de bevoegdheid van één der heide tolken, een Joego-Sla- visch onderdaan die, zeide hij. het ooe der politic bij de verdachten was geweest. De president maakte zich hierover kwaad, evenals de procureur- generaal: het incident verscherpte zich dermate, dat de president de zitting schorste, nadat deze slechts een kwar tier aan den gang was. Toen de gemoederen weer eenigszins gekalmeerd waren en do zitting was hervat, bleek men het met elkaar eens te ziin. want bet was niet de ter zitting aanwezige tolk. die in het bizonder werd bedoeld door den advocaat, doch een. van wiens diensten men tijdens 't vooronderzoek gebruik had gemaakt, doch die ziin bemiddeling reeds niet meer verleende. De president richtte daarop een waarschuwing tot den ad vocaat cn zeide: „Wanneer gij op een dergclijken toon wilt spreken, zult gii uw bevoegdheid moeten neerleggen." Vervolgens werd overgegaan tot ver schillende formaliteiten. Het paleis van iustitie wordt streng bewaakt en de controle is zeer scherp. Wanneer Italiaansche troepen Abessijnsche plaatsen binnenrukken, trekt het meermalen de aandacht, dat Ethiopische jongens aan den kant van den weg staan met witte vlaggetjes cn zakjes met levensmiddelen om den soldaten de onderwerping der betrokken dorpen en steden aan te kondigen. Een vliegtuig zou in het Zuiden van Siam zijn waargenomen. Groote belooning voor sue* cesvolle hulp uitgeloofd LONDEN, 18 Nov. (A. N. P.) Na de mededeeling van een Euroneesch on dernemer, dat hij ten tiide dat. Kings ford Smith voor het eerst vermist werd een vliegtuig had waargenomen ten Zuiden van Salupolo. in het Zuiden van Siam. is de jungle in dit gebied door Britsche legervliegtuigen nog eens zorgvuldig afgezocht, door zeer laag boven de bosschen en oerwouden heen en weer te kruisen. Het staat vast. dat geen enkel ander, in deze buurt verkeerend vliegtuig, op het genoemde tijdstip in deze streek is geweest, wat de veronderstelling steunt, dat men de machine van Kingsford Smith en ziin metgezel heeft waargenomen. Thans heeft men strooibiljetten in vijf talen onder de bevolking verspreid, waarbij een groote be looning wordt uitgeloofd voor ieder, die aanwijzingen kan geven of aan het opsporingswerk wil deelnemen. ERNSTIGE STORMSCHADE IN AMERIKA NEW YORK, 18 Nov. (A. N. P.) De hevige storm uit het Noord-Oosten, welke gepaard ging met hagel- en sneeuwval, heeft groote schade aange richt aan de Atlantische kust van de staten Maine cn Zuid-Virginia. Ver scheidene huizen ziin geheel vernield. Eenige dorpen zijn geheel geïsoleerd. Veel booten ziin verloren gegaan. Na een overval op een bank te Bazel schiet hij zich bij de achtervolging in het hoofd BAZEL, 18 Nov. (A. N. P.) Van- middag is een overval geDleegd op den kassier van de Adler-bank' hier ter stede. Een onbekende bood een Fransch bankbiljet ter wisseling aan en loste onmiddellijk daarop drie schoten op den kassier, die zwaar gewond ineenzakte. De roover maakte zich meester van een bundeltje bankbiljetten ter waarde van ongeveer 2500 en nam de vlucht Voorbiigangcrs. die de schoten hadden gehoord, achter- vplgden hem. Toen de roover in een zijstraat werd ingeba.ild, be roofde hii zich van het leven door zich in het hoofd te schieten. Men bleek te doen te hebben mot een zekeren Gaston Hevmann. afkom stig uit Straatsburg. Vermoed wordt, dat hij ook degene is geweest, die eenige jaren geleden een overval op een bank te Bazel pleegde, waarbij de kassier om het leven kwam. Deze over val was tot dusverre niet opgehelderd. GRAAF VINCI TE ADEN ADEN, 18 Nov. (Reuter). De vroe gere Italiaansche gezant te Addis Abe ba, graaf Vinci, is hier gisteren uit Djiboeti aangekomen. Morgen zal hij aan boord van een Italiaansch schip naar Mogadisco in Italiaansch Soma liland gaan om zich hij de Italiaan sche strijdmacht aldaar te voegen. De Franschen vinden het uiterst pijnlijk sancties tegen Italië te moeten toepassen Geen kans op een accoord? Men schrijft ons van Fransche zijde: Onder den titel „Sancties" zet Gene raal Niessel. voormalig lid van -len Hoogeren Krijgsraad, in het Franscne blad „Ie Capital" uileen, dat het oor logsrisico, dat voortvloeit uit de toe passing der economische sancties, veel zwaarder op de Franschen zou druk ken dan op de Engclschen. „Zeker, wij herinneren ons met ont roering de wapen broederschap die ons tijdens den wereldoorlog met Italië cn Engeland verbond. Ons hart zou ge lijkelijk bloeden bij het denkbeeld, den oen of den ander te moeten bestrijden, n wij hopen vurig, dat onze diploma tie er in zal slagen deze beide lan- len mee te krijgen tot een oplossing van de geschillen met Abessynie. die n toevlucht tot wapenen verhindert. Maar indien er een conflict ontstaat, moeten we voor alles aan de belangen an ons vaderland denken. Een conflicht tusschen Engeland en Italië waar wij in zouden worden be trokken. plaatst het Engelsche en het Fransche volk niet voor gelijke ge varen. Wat Engeland betreft, zijn vloot zou er in betrokken worden, en eenige dui zenden beroepssoldaten, on duizenden kilometers van bet moederland. De oor log zou hem geld kosten: Het Engel sche volk zou door geen kanonskogel getroffen worden en rustig kunnen doorgaan met zijn handel, nijverheid cn geldwezen. Wij daarentegen zou den onze Middellandsche Zee-kusten in gevaar en onze grens in de Alpen bedreigd zien, indien het conflict alge meen werd; eveneens zouden onze ver bindingen met Noord-Afrika aan ge vaar blootgesteld zijn. Indien de oorlog eenmael aan dien kant begonnen was, cn indien Duitsch- land, dat weer con geduchte krijgs macht in het leeven heeft geroepen en met koortsachtigen ijver aan de vol tooiing van zijn bewapeneing werkt, eens niet den eisch voor den dag kwam, oude rekeningen te vereffenen, wat voor steun zouden wij dan van Enge land kunnen verwachten?Frank rijk zou dan. als in 1914, de bezwaren van de operaties te land alleen te dra gen hebben, en zou nogmaals een bin nendringen van den vijand riskeeren. Zooals men ziet. de inzet van het spel of een conflict zich beperkt tot de Middellandsche Zee. of dat bet zich. als in 1914. over de rest van Europa uitbreidt is voor Engeland lang niet dezelfde als voor Frankrijk. En dat verdient ernstig door ons te worden overwogen". De Frnnsrbr pers bevat uitvoerig'1 berichten uil Genêve en Rome naar aanleiding van het in werking treden der ernnomisrtie snnctjec tegen Italië, dommige hinden vinden de zaak tegen over de Italiaansche vrienden nierk- oanr niinliik. Dc Jour is niet van mee* nine, dat het spoedig tot een vreedzame oplossing komt en schrijft, dat het geen zin heeft zich hezig te houden met berichten over spoedige vredesonderhandelingen. Het Journal spreekt zich nogmaals met klem tegen de sancties uit en zegt. dat de benoeming van Badoglio bewijst, dat. Italië werkt in de richting van een snel militaire succes, doch deze oplos sing kon een ruïne tengevolge hebben. Engelands politiek blijft krachtig De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat dc aan dacht van het Engelsche kabinet deze week in hoofdzaak den internationalen toestand zal gelden. In het buitenland is het geloof ontstaan, dat na de verkiezin gen een wijziging zal komen in do En gelsche politiek en wel in zooverre, dat Engelands optreden voor de Volken- hondsheginselen minder krachtig zou worden. Daarvan is echter geen sprake. Indien de rogeering haar politiek wij zigt. dan geschiedt dat slechts in om gekeerde richting. Dc laatste besprekin gen tusschen Mussnlini en den Brit- sclicn ainhassndcur Ie Rome hehhon ge leid tot de conclusie, dat de Rritsrhe voorzorgsmaatregelen in de Middelland- scIip Zee voorloopig gehandhaafd moe ien worden Veertien dagen geleden heeft de Volkenbond besloten een technische commissie te be* lasten met het onderzoek naar de mogelijkheid van verdere sanctiemaatregelen, die nog doeltreffender zouden zijn om Italië te dwingen tot sta* king der vijandelijkheden. Er bestaat reden voor de veronderstel ling. riat de toepassing van «leze nieu we sanrtiemnatregelen thans aan de orde zal komen Waarschijnlijk zal het eerste en voornaamste punt een uit voerverbod van olie zijn. Te Washing ton heeft men openlijk te kermen ge geven, dat men daar maatregelen kan treffen om te voorkomen, dat het isole ment door de Ainerikaansche petro- leumonderncmingen wordt verbroken. TEL. 1830 TEL. 1093 Stadsritten minimum 15 cent mitimsm 25 cent Buitenritten 5 cent per k.m. OOK NACHTS GEOPEND Kiutour KAMP 41 Statinnplaia TEL. 1093 en 1830 HOTEL M0H0P0LE Frankrijk krijgt zijn deel van het onstuimige weer PARIJS, 18 Nov. (Reuter). Tenge volge van 'n wolkbreuk staat het spoor- wegtraiect nabij het station Voix tus schen Marseille en Grenoble onder wa ter. zoodat de dienst hier moest wor den gestaakt. Het water van de Rhöne heeft nabij Avignon een hoogte van 6.80 M. bereikt, doordat het in den loop van den nacht 30 c.M. was toonde. Se dert 84 Jaar heeft de hooge waterstand niet zoo lang geduurd. Te le H&vre wees gisterochtend de N.W. storm zoo hevig, dat het Cunard- schip Ausonia niet kon binnenloopen. Is Mandsjoekwo reeds gemobiliseerd? SJANGHAI. 18 Nov. (A. N. P.) Vol gens een bericht uit Tsiang Tsjocn heeft de woordvoerder van het Kwan- toeng-leger verklaard, dat iedere po ging der regcering te Nanking de auto nomistische beweging in Noord-China door het zenden van troeDen te onder drukken vanwege het Kwantoeng- leger met de wapenen zal worden be antwoord. De voorbereidingen daartoe ziin reeds getroffen. Een binnentrekken van Nanking- troepen in Noord-China is in strijd mét de Boxer-overeenkomst en den wapen stilstand van Tang Koe. Volgens te Tientsin ontvangen bericht, zou in Mandsioekwo bevel tot mobilisatie ziin gegeven. Achttien Japansche vliegtuigen, en een trein met materiaal zijn vandaag te Sjanhaikwan aange komen. Zij had o.a. dc „bevrijding" van Syrië ten doel JERUZALEM. 18 Nov. (A.N.P.). Volgens een bericht uit Beiroet heeft de Fransche geheime politie een sa menzwering ontdekt, die „de bevrij ding van Syrië en den Libanon van de vreemde heerschappij en de vereeni- ging van den Libanon met Svrië" ten doel had. Tegelijkertijd beeft dc Fran sche politie tal van arrestaties verricht Onder de gearresteerde 37 nersonen zouden zich bekende advocaten, hoog leeraren en hooge ambtenaren van de politie van Libanon bevinden. ADRIGIIAT, 18 Nov. (Reuier). - Gis teren is de geheele dag besteed aan een minutieuze organisatie van de verdedi gingswerken en het aanleggen van over dekte wegen naar de geschut&opsteilin gen, observatieposten, telefoonverbindin gen. het boren van putten, aanleggen van sanitaire werken en verbetering van «le wegen, welke de troepen hebben aange legd bij het voorwaarts rukken. Tezamen met de troepen werken ook honderden arbeiders. De luchtvaart voert besrher meiule verkenningstochten uit, voor het front cn op zij van de flank van de troc pen. PROCES WEGENS ONTVOERING BAZEL. 18 Nov. (A. N. P.) Dr. Hans Wesemann. die zich verleilen inar heeft schuldig gemaakt aan ontvoering van den geëmigreerden Duitschen jour nalist Bartold Jakob, die hii aan de Duitschc politie uitleverde, zal in het begin van December te Bazel, waar hij thans in arrest zit. terecht staan. Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGEL1JI SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN NIEUWE WAGENS PASSAGIERS TOT f 5000.- VERZEKERD in binnen-en buitenland op andere pagina's STADNlEUVrS Een ijsbaan aan den Randenbroeken» weg. (Tweede Blad, pag. 1). Vergadering van Handel en Nijver* heid. (Tweede Blad, pag. 1). Wintersportavond der Ncd. Reis Ver» ecniging. (Tweede Blad, pag. 1). WEERVERWACHTING Medegedeeld door het K. N'. M. L te De Bilt. Verwachting: Matige tot krach tige, tijdelijk wellicht verder toe nemende Z. tot Z.O. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regen buien. weinig verandering in tem peratuur. Hoogste barometerstand 776.9 te Hel- singfors. I-aagste barometerstand 741.1 te Var lentia. De nieuwe ruime 4/5 persoons, zonder middenstijl, kleine 6 cylinder, voordelig in wegenbelasting en benzine gebruik De auto welke zich aan de economische toestand heeft aangepast. Te bezichtigen: Stationsplein 5 Amersfoort De Kngelsche mijnwerkers zullen vermoedelijk het werk neerleggen LONDEN. 18 Nov. (Reu# ter). Woensdag zal de uit* slag bekend worden van de stemming onder de mijnwer» kers over de staking. De pers voorziet evenwel reeds nu een groote meerderheid van stemmen voor staking, meer dan de vercischte H meer* derheid. zoodat een algemec* ne staking in dc steenkool industrie waarschijnlijk it.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1