'5'! jgtöjÏÏBS AUTOBANDEN PON Stadsnieuws Gemeenterekening 1934 nagezien VITESSE Nieuwe aansluitingen op het telefoonnet Uit het politierapport Ouderavond van de Agenda KROON-TAX Garage: Kroontjesmolen 2 STADSRITTEN 25 ct. BUITENRITTEN Speciaal goedkoop tarief Ondern. J.v.Hoevelaak. 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 19Sf De verschillende voorstellen van de commissie, die dit heeft gedaan, aan den gemeenteraad Verschenen is het rapport van de commissie belast met het nazien der gemeenterekening 1934, welke commis sie bestaat uit de hecren A. J. Spieker- mann, H. G. Huslage, J. C. D. Smeitink en J. Haars (secietaris). De commissie geeft in dit rapport uit voerige opmerkingen over het antwoord van B. en W. naar aanleiding /an door haar gestelde vragen in verband met de gemeenterekeningen van 1932 en 1933, waarop wij in een volgend nummer nader terug komen. Naar aanleiding van de gemeenterekening over 1934 brengt de commissie het volgende naar voren: Bij de verantwoording van B. en W. betreffende de gemeenterekening 1934 wordt voorgesteld over to gaan tot af sluiting van de credietcn voor verbete ring woonwagenkamp en verbouw van de woning van den concierge van open bare werken enz., waartoe de overzich ten der gedane uitgaven zijn overge legd. Deze overzichten zijn door ons na gegaan en accoord bevonden, zoodat wij u in overweging geven tot afsluiting van die credietcn te besluiten. In den staat van credieten ten laste van den dienst 1934 over te brengen naar 1935 hebben wij echter nog een tweetal cre dieten aangetroffen, welke o.i. eveneens voor afsluiting in aanmerking komen, te weten: a. het crediet voor den aanleg der nieuwe algemeene begraafplaats en b. het crediet voor den bouw gym nasium. Door Burgemeester en Wethouders is bij hun antwoord op ons rapport over de gemeenterekening 1933 medegedeeld, dat deze credieten bij de rekening 1934 kunnen worden afgesloten. Wij geven daarom in overweging, onder verwij zing naar het door ons medegedeelde op bldz. 2 van ons rapport over de re kening 1933 (Gedr. Verz. no. 38 van 1934), thans tot deze afsluiting over te gaan. AI hef voorgaande samenvattende stellen wij uwe vergadering voor de volgende besluiten te nemen: A. geen persoonlijke lidmaatschappen van ambtenaren voor rekening der ge meente te nemen: B. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen in het ontwerp der begroo ting 1937 te doen opnemen bedragen voor vergoedingen voor technische ad viezen van Bouwbureau en van Open bare Werken, voor zoover daaruit geen opdrachten aan die diensten voort vloeien C. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen de opslagpercentages en de in rekening te brengen loonen en salarissen van Bouwbureau en Open bare Werken te herzien; D. Ie. het. aantal telefoonaansluitin gen van woningen van ambtenaren van den dienst Openbare Werken terug te brengen van 5 op 3; 2e. in te trekken de telefoonaanslui ting van; a. de woning van den Chef der af- deeling Eigendommen, b. het Gymnasium; E. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de loonpost der Gasfabriek in den door onze Commissie aangegeven zin en hierover een rapport aan den Baad uit te brengen; F. de vergoeding van kleedinggeld voor den portier der Gasfabriek te doen vervallen; G. af te sluiten de navolgende cre dieten: le. Verbetering woonwagenkamp, met een overschot van 35.19 2e. Verbouw conciërgewoning O.W. enz., met een overschot van 0.01 3e. Aanlag nieuwe algemeene be graafplaats, met een overschot van 9655.45 4e. Bouw Gymnasium, met een over- sc,'ot v»n 17.426.13 H. voorloopig vast te stellen de re keningen over het dienstjaar 1934 der bedrijven, diensten en fondsen en <ie gemeenterekening 1934 overeenkomstig de door Burgemeester en Wethouders overgelegde ontwerp besluiten. CHR. ZANGVEREENIGING SURSUM CORDA Een bazar In het wijkgebouw aan het Monniken pad heeft ds. J. Pannebakker heden middag den bazar geopend, die ten bate van de Christ. Zangvereeniging Sursum Corda gehouden wordt. Op dezen bazar heeft men. zooals dat gewoonlijk gaat, weer van alles bijeen gebracht. Zooveel mogelijk is rekening gehouden met den smaak van de be zoekers, die altijd rijk aan variatie is. Op de tafels liggen velerlei snuiste rijen, handwerken, doeken, breiwerk, kalenders, boeken, kussens, enfin, te veel om op te noemen. Ook zijn er de traditioneele grabbel ton en twee sjoelbakken. Het geheel wordt vanavond ooge- luisterd door muziek. VEILING De uitslag van de veiling van vaste goederen, gisteravond ten overstaan van notaris G. P. A. L. te Leuken in „het Boompje" gehouden, is als volgt: Perc. 1. Een kweekerij aan de Pull- straat aan J. I). Lamnicrts van Bueren q.q. voor 4000.—. Perc. 2. Een woonhuis aan het Kleine Spui No. 8 aan J. van de Grooteveen voor ƒ2050.-. THEOSOFIE Hedenavond zal de heer .T. Hengen in de Theosofische Loge spreken over het onderwerp: „Leven wij meermalen op aarde?" Deze openbare lezing is geheel vrij van toegang voor ieder belangstel lende. DE WINKELWEEK IN HET LEUSDERKW ARTIER Het eere*comité onder dank? zegging voor de bewezen diensten officieel op* geheven Een sluitende begrooting Gisteravond had in dc zaal van café d'Oranjeboom alhier een bijeenkomst plaats van de organisatoren van de win kelweek in het Leusderkwartier, waarin officieel de opheffing plaats had van het voor deze winkelweek gevormde cere-co- mité. Deze bijeenkomst werd geleid dooi den voorzitter der vereeniging, den heer J. II a n h a rt, die zijn teleurstelling uit sprak over dc slechte opkomst. Er wa ren slechts enkele leden van het eere-co- mité aanwezig; verschillenden hadden bericht van verhindering gezonden, waarbij zij hun groote waardeering uit ten voor het succesvolle werk, dat de winkeliers in het Leusderkwartier in deze winkelweek hebben verricht. Dc heer! Hanhart bracht het eere comité dank voor de diensten, welke het den winkeliers heeft bewezen. Spreker hoopte, dat het voor de leden van dit co mité inderdaad een eer is geweest daarin zitting te hebben gehad. Hij geloofde, dat dit het geval is geweest, daar vele leden hun lof hebben gebracht voor hetgeen ge presteerd is. Uit de gemaakte fouten heb ben de organisatoren geleerd, zoodat zij een volgende keer weer beter zullen han delen. Tenslotte sprak de heer Hanhart den wcnsch uit, dat de leden van het co mité ook bij een volgende gelegenheid zitting in het te vormen eere-comitc zul len nemen. De heer G. van Tellingen sprak er als middenstander zijn blijdschap over uit, dat deze winkelweek zoo'n succes is geworden en hoopte, dat hieruit een hechte middenstandsgroep geboren zal zijn, die actief zal blijven. De heer Hanhart merkte hierbij op, dat dc middenstanders zich van hun kunnen bewust moeten worden, want een goede middenstand is de ruggegraat van de maatschappij. Mr. V e r s f e 11 bracht dank namens het eere-comité en deelde mede, dat hij het bij een volgende gelegenheid 4ot een eer zal rekenen weer in dat comté zit ting te hebben. Spreker had gaarne meer voor deze mooie zaak willen doen, doch hoopte dit alsnog een volgende maal te kunnen doen. De heer Hanhart deelde nog mede, dat Donderdagavond de prijsuitreiking zal plaats vinden in een feestelijke bijeen komst, welke eveneens in d'Oranjeboom zal plaats vinden. Tenslotte bracht de heer Hanhart naar voren, dat de begrooting, welke aanvan kelijk op ƒ2000.was vastgesteld, is ge stegen tot ƒ3500.—. Desondanks is er een voordeelig saldo door het feit. dat er een goede inventaris is overgebleven, welke bij volgende gelegenheden haar waarde weer zal bewijzen. HANDEL EN NIJVERHEID Het is ons gebleken, dat het verslag van de vergadering van de Vereeniging Handel en Nijverheid alhier, opgeno men in ons blad van gisteren, aanlei ding kan geven tot misverstand. Het is dan ook om die reden, dat wii hier een enkele omissie nader wil len aanvullen. Met betrekking tot het aanvragen van vergunning aan de Kamer van Koop handel voor het houden van een uit verkoop zii er on gewezen, dat deze aanvrage alleen noodig is wanneer het betreft een uitverkoop, welke men wil houden buiten de door de desbetref fende wet vastgestelde termijnen, dus on tijdstippen welke vallen buiten de maand Januari en huiten de periode van 15 Juli tot 15 Augustus. Wat betreft de werkzaamheden van de Kamer van Koophandel in verband met den middenstand, willen wij er even de aandacht op vestigen, dat de Kamer, doordat zij meer ingeschakeld wordt ter uitvoering van regeerings maatregelen en wetten, waarmede het middenstandsbedrijf te maken heeft, voor den geheelen middenstand meer beteekenis heeft gekregen, redenen waarom de voorzitter nog eens extra de aandacht gevestigd heeft od het belang van de verkiezingen voor de Kamer voor dien middenstand. VOOR BIJ KOVACS LAJOS KOMT... VOETBALLEN! Een wedstrijd tegen ons politie* elftal om den beker van het Amersfoortsch Dagblad Kovacs Lajos komt! Ziedaar drie woorden, welke nog voor zeer korten tijd te dezer stede een fasci poerenden invloed hadden op de luis tervinken, zóó, dat het Grand Theatre tot bijna aan de nok toe vol was om dc A.V.R.O.-ambassadeurs te kunnen be luisteren en bejubelen. En nu komen zij weer. Doch weest gerust lezers. Uw luistervink-diploma hebt U niet noodig, laat dit gerust bij uw Radiotoestel hangen. Ditmaal ko men zij niet als volgelingen van Apollo met hun schittering van instrumenten en in kleurrijke costuums, neen, zij ko men als trouwe dienaren van Koning Voetbal om op het sportterrein „Birk- hoven" hun krachten te meten met het Amersfoortsch Politic-elftal. Men be weert, dat, wanneer de accordéonist Frans van Capelle een doelpunt maakt of de populaire zanger Bob Scholte een aanval weet te kecren, dc band haar vreugde daarover zal uiten door een toepasselijk lied tc spelen met refrein- zang. Men beweertenfin, het verstan digste lijkt ons, om a.s. Zaterdagmiddag naar „Birkhoven" te gaan, waar de strijd, welke vanzelfsprekend een vreed zaam karakter zal dragen, plaats vindt. Als „dirigent" neemt dc heer W. Wil ling Jr. de plaats in van Louis Schmidt (Kovacs Lajos). De formatie der elftal len is: KOVACS LAJOS. J. Vente. D. v. d. Horst. W. Weijers. T. Scheurs. J. Kalf. Bob Scholte. B. Prins. A. v. d. Slooten. F. Capelle, Eddy Noordijk. L. Brugman. O Ottens. Donselaar. Teunissen. v. Gor- kum. Strooker. Stoeten, de Vries. Hoek. Meyer, v. d. Kooy. Overbeek. POLITIE-EIFTAL. De directie van het Amersfoortsch Dagblad heeft voor de winnende ploeg een beker beschikbaar gesteld. BURGERLIJKE STAND 19 November Geboren: Wilhelmus Hermanus, 7. van Johannes Joseph Alfrink en Ja- coba Hcndrika de Waal; Evert je, d. van Jan Hooijer en Gerritjc van Meerveld. Overleden: Barendina Josephina Wesseloo, 7 rnnd.; Elisabeth Bosina Maria van Opijneti, 36 j., ongehuwd; Ilendrika van Dijkhuizen, 24 j., echtge- noote van Willem van Beijnen; Cornelis Hendrik van de Weerd, 19 j., ongehuwd; Adriana Maria Wilhelmina van der Deijl, 67 j., ongehuwd. H. H. WINKELIERS Denkt aan de invoering: van de Wet op uitverkoop en oprui ming! DAAROM PAPIEREN RECLAME I Ze wordt voordeelig, accu raat en solied afgeleverd door K. WILHELMINASTRAAT 10 2073 Asman, A., Kapitein Veldartillerie, W. Mechelenstraat 13. 2095 Baake, G. H„ Hoofd R.K. U.L.O.- seliool aan de Westsingel; Fr. v. Blankenheimstraat 22. 2092 Baretta, A., le Luitenant Veldar tillerie, Daem Fockemalaan 79. 2084 Boer Zr., A. C., Particuliere ver pleegster; I'ranklinstraat 92. 1978 Bruining, W. J. C., Geneeskundige bij den Raad van Arbeid, Dillcn- burglaan 12 (particulier). 2082 Colmjon Zn., Fa. A. v.. Schoen- handel en Schoenherstel lorsbe- drijf, Blocmcndalsche Binnen poort 6. 2071 Coöp. Op- en Overslagvereeniging „Cova" (Na 17.30 uur telefoonnum mer 354). 771 Doorn, J. van; Fruit-, groenten en aardappelhandcl, I.angestraat 139. 2077 Dijs, Wed. D.; Bestelhuis bode Scheers, Groenmarkt 15. 20 49 Kyk Bijlcveld, Ir. J. A. van; Groen van Prinstererlaan 11. 2065 Kvkelenburg, E. van; Manufactu ren en levensmiddelen. Leusder- weg 105107. 2064 Ginkcl, W. van; Levensmiddelen- bedrijf, Verhoevenstraat 20. 721 Goede, F. Ph. de; Slagerij, Nieuwe weg 2. 2080 Hazel, A. J. v. d.; Kruidenier, Krommestraat 41. 2091 Ilebenkamp, Joh. J. H. M.; Win kelier. Kr. v. Blankenhcimstr. 24. 2086 Hocvers-Crans, Mevrouw A.; Pic ter Bothlaan 33. 2065 Huisman, A.; Ruysdaelstraat 16. 2075 Kasperts. Job.: Huis- en Decora tieschilder, Vermeerstraat 20. 2089 Kate, H. ten; Olie- en Vettenhan- del, Lange Bergstraat 24. 1563 Kok, B. H., Electr. tech. Bur. voor leveringen, aanleg en rep. van licht, kracht- en radio-install., Utrechtscheweg 81. 2069 „Korstanje", Montage-bur.,, Woes- tijgerweg 15. 2066 Lammers, J. G„ Buys Ballotstr. 11. 2079 Leeuw, Mevrouw T. de. Verloskun dige, SL Anfridusstraat 5. 2074 Micdcma. J., Schaepmanlaan 6. 2061 Mourik, C. G. van, le Luit. Artil lerie, Pr. Fredcriklaan 14. 2056 N.S.B. Kringluiis, Kampstraat 35. 2067 Nijnattcn, A. A. van; Kolonel dei Infanterie, II. v. Vianenstraat 15. 2063 Obreen-Lyclama a Nyeholt, C., van Lenneplaan 19. 2072 Pesie, L. H. J., Dir. Zwembad, Hei ligenbergen weg 59. 2062 Ritmeester Klcedingmag., Lange- straat 47. 2078 Rooy, J. van; Kap. Adj., Bredero- laan 18. 2083 Salm, W. A., Rorgcsiuslaan 27. 2068 Schut, Mevr. Wed. G., Pauwstr. 9. 2087 Sigaren Industrie Schovika, Cen traal Depót; Leusderweg 270. 2088 Vereeniging van Modevakscholen in Nederland, Secretariaat Albert Cuypstraat 8. 1136 Wagenaar, E., St. Anfridusstraat 20. te Garder.cn 19 Pul, W. Jaczn.. Graan- en Kunst- mesthandel, G. 61. tc Putten (Gld.): 109 Pasman, Joh., timmerman en aannemer. Dorpsstraat 4(5. te Scherpenzeel: 69 Valkenburg, J. J„ zoon; Lid der Kihna G en S. Valkenburg en Co Dorpsstraat. A 97. te Voorthuizen: 34 Pol en v. d. Ilarn. Fa.. Brood- en banketbakkerij, Hoofdstr. 32—34. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Mej. N. de Geus houdt een lezing over het nut en de toepassing van heilgymnastiek en massage Gistermiddag heeft voor de Vereeni ging van Huisvrouwen alhier in den foyer van Amicitia mej. N. de Geus een lezing gehouden over het nut en de toe passing van heilgymnastiek en massage. Mej. Dc Geus gaf in korte, maar dui delijke trekken een overzicht van dit om vangrijke onderwerp, waarbij zij zich hoofdzakelijk bepaalde tot oen opsom ming van de vele ziektetoestanden, die voo!' een behandeling met massage en heilgymnastiek in aanmerking komen. Wat betreft de massage, die op het bloote lichaam toegepast wordt, maakte zij onderscheid tusschen de verschillen de handgrepen als strijkingen, knedin gen, kloppingen, vibraties en fricties. Om de aanwezigen een juist beeld van de toepassing daarvan te geven, verrichtte zij deze handgrepen op een meisje, dat reeds drie jaren onder behandeling is en hierdoor physiek geheel hersteld was. Heilgymnastiek, die steeds hand in hand gaat met massage, is zuiver indivi dueel en de toepassing daarvan laat zich onderscheiden in passieve-, actieve- en weerstandsoefeningen. De twee laatstge noemden houden concentrische, excen trische en statische oefeningen in. Voorts onderscheidt men bij heilgym nastiek orthopaedische, chronische, chi rurgische, respiratorische, abdominale, nutritieve en neurologische behandelin gen, welke eveneens door mej. Dc Geus gedemonstreerd werden. Aan het slot van haar belangwekkende lezing wilde spreekster wijzen op het mooie en nutti ge werk, dat in deze richting gedaan wordt door de Vereeniging voor Physie- ke Hulp aan het kind alhier. Dc voorzitster van de Vereeniging van Huisvrouwen dankte hierna voor de dui delijke lezing onder aanbieding van een verrassing aan mej. De Geus en baar kleine medewerkster. Na de pauze werd de mogelijkheid tot het houden van een voorjaarsbeurs in April besproken, waarna mevrouw v. d. HoeveVan Wijk een inleidend woord sprak over het nuttige werk van de ver eeniging Tesselschade. In verband daarmede was er een klei ne tentoonstelling en verkoop van ge maakte goederen, die zeer geschikt wa ren voor St. Nicolaas-cadeaux. BEVOLKINGSREGISTER Men is verplicht zich hiervoor aan te geven en inlichtin. gen te verstrekken Burgemeester en Wethouders van Amersfoort vestigen de aandacht op de volgende verplichtingen tot het doen van aangifte en het verstrekken van in lichtingen voor het bevolkingsregister: Bij vestiging te Amersfoort moet daarvan binnen 2 weken aangifte wor den gedaan op het bureau Bevolking (stadhuis kanier 3) onder overlegging van een verhuisbiljet, of, komende uit het buitenland, van een paspoort. Voor het aanvragen van verhuisbil- jetten zijn op genoemd bureau kosteloos formulieren verkrijgbaar. Verlaat men Amersfoort met de be doeling zich elders te vestigen, dan moet op het bureau Bevolking (stad huis kamer 3) een verhuisbiljet worden aangevraagd. Bij adresverandcring in Amersfoort, moet daarvan binnen acht dagen op het bureau Bevolking (stad huis kamer 3) aangifte worden gedaan. Gezinshoofden moeten binnen 14 da gen aan genoemd bureau kennis geven van ieder, die in het gezin wordt opge nomen of daaruit vertrekt. Inwonend dienstpersoneel daaronder begrepen. Geen aangifte behoeft Je geschieden van dagdienstboden, noodhul pen of t ij d e 1 ij k personeel. Bovendien is ieder, door of vanwege het Gemeentebestuur daartoe uitgenoo- digd, verplicht tot het doen der opga ven, vereischt voor invulling van het Bevolkingregister. Het niet voldoen aan bovengenoemde verplichtingen kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste veertien da- een of een geldboete van ten hoogste honderd gulden. Aanrijding Gistermiddag werd aan het begin an de Langestraat een handkar aan gereden door een auto, die links de Langestraat inreed. De opbouw van de handkar werd beschadigd. Tegen den automobilist is procesverbaal opge maakt. Diversen Een persoon, die nog een oude teke ning te vereffenen had, is door de po litic aangehouden en naar Utrecht overgebracht. Een wielrijdster, die geen reflector had op het witte achterspatbord verd geverbaliseerd, evenals een persoon die zonder vergunning aan bet venten was. EEN NIEUWE VERKADES ALBUM Door de Verkade's Fabrieken N.V. te Zaandam is wederom een nieuw Ver- kadc-nlhum ..I)e boerderij" uitgegeven. Ook deze uitgave mag genoemd worden in de lange rii albums, die er nan voor af zijn gegann en die zoozeer in dc algemeene belangstelling stonden en nog staan. In „De Boerderij" maken wij liet hec- le boerenleven mede gedurende de jaar getijden. Kuylman beeft dit alles op zijn bekende, aantrekkelijke manier beschrc en. Leerzaam is dit album zeer zeker, nnt maar al te veel stadsmenschcn hebben slechts weinig idee van het leven on de boerderij. De talrijke plaat jes. die het verhaal illustreeren. wer ken er toe mede. dat ook ditmaal \e- lon zich inspannen zullen, zoo spoedig moeeliik dit stuk natuurleven volledig te bezitten. ""'"ÏV.Sri- WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Gebakken rolpens. VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderlappen. Gestoofde zoete appelen. Aardappelen. Beschuitpudding. School Wijersstraat Dr. B. ter Haar spreekt over: „Angst in het kin* derleven" Maandagavond had een ouderavond plaats aan de school Wijersstraat. Het schoolhoofd, de heer Kiel, opent den avond met een welkomstwoord, waarop de spreker van dezen avond, Dr. B. Ter Ilaar Dz., Ned. Herv. Predikant tc Diepenveen, aanvangt met zijn onder werp: „Angst in het kinderleven". Hij begint met cr op te wijzen, dat we naar verhouding weinig bemerken van angst in het kinderleven, dikwijls door het verborgen houden, of ook, doordat we weinig aandacht schenken aan de kin derlijke uitingen als te onbelangrijk. Nie tigheden voor ons zijn dikwijls groote be langrijkheden uit den gezichtskring van kinderen. In het kinderleven is een ter rein, een groote eenzaamheid, die niet voor anderen openstaat. Problemen van bet zielelevcn, die geheim gehouden wor den. Anr»st kan wel eens gunstig werken als oorzaak van lijfsbehoud. Angstreac ties kunnen echter tot tc groote zenuw stoornissen aanleiding geven. Angst kan zich bij kleine kinderen openbaren als „eenkennigheid", vrees voor liet onbe kende. Bij groote menschen, bij professo ren komt ook wel iets dergelijks voor: dc angst voor het nieuwe. Bij kinderen, die b.v. een gymnasium bezoeken en daar voor het. eerst de afwisselende leeraren meemaken en al die nieuwe leervakken, kan zich iets drukkends openbaren, een tegen op zien. Een mindenvaardigheids- gevoel ontstaat, waardoor inderdaad minder goed werk geleverd wordt. Men dient het kind er op te wijzen, dat liet wel kan en het goede werk laten zien. Men moet het opheffen, zelfvertrouwen schenken. Het komt voor dat kinderen bang zijn voor donker, zelfs voor sterken wind. Hardhandig aanpakken, zegt de een. Bang voor donker Dan in een donkere kast opsluiten. In hot donker slapen. Doch men vergeet als hot middel mocht heipon den wrevel van het kind tegen zijn ouders. Ook vergeet men de lofecten, die soms jaren later tot uiting komen en als oorzaak hebben de vroege- e hard bandiglicidsmet bode. Het lij k4 ipreker beter een anderen weg te kiezen. Is er iets vreesaanjagends, dan zelf bei kind voorgaan en laten zien, dat het zich iets verbeeldt In het donker slapen, dan de kamerdeur open mot een streepje licht, zoodat het kind het. gevoel hoofi niet alleen te zijn. Genist stellen zal be ter helpen dan barscho middelen aan wenden. Het kind krijgt zelfvertrouwen. Een oorzaak van angst is ook dikwijls de kinderlectuur. Griezelverhalen zooals Blauwbaard en dergelijke. Er mankeert nog veel aan dc kinderboeken. Veel van wat de kinderen lezen, wordt door hen nog niet begrepen en dan verkeerd uitge legd. Het beste is zelf eerst het hoek le zen, alvorens liet een kind in handen te geven. Krantlezen is niet altijd ge wenscht door de angstvoorstellingen, die kunnen ontstaan bij hot lezen van brand, inbraak en moord. Milieu, school, buis, de straat, jeugdverceniging, zij alle loon hun invloed uitgaan. Ook onbegre pen gesprekken van ouderen, minder gpede verstandhouding van ouders, hoolranportcn. Tot slot angstverwekkende oorzaken. Men wil iets gedaan krijgen door de kin deren bang te maken. De vrees blijft ben bij. Beter is het ze 4e binden door liefde. Hebben wc daarvoor wel tijd? Kinderen zoeken naar autoriteit, omdat ze geen rijheid kunnen dragen. Wij zijn te ge makzuchtig door onze kinderen tc laten gaan. Alle gevaren zijn echter niet te vertuij- len, wel kan men de gevolgen verzach ten. Is bot kind angstig en dc moeder ook, zoo is er weinig aan te doen. Begin nen bij zichzelf is dan het probleem. Onder applaus dankt de lieer Kiel den spreker voor zijn belangwekkende lezing. aarna men nog persoonlijk advies kon inwinnen. Hiervan werd nog al gebruik gemaakt. Tijdens de pauze, die nu volgt, rond gang door dc leslokalen. Na de pauze werden nog eenigc huis houdelijke zaken afgehandeld. Naar vo ren wordt gebracht dut aan mejuffrouw Oudraad. thans op wachtgeld, als aan denken namens personeel en ouder-com- missie een tweetal boekwerken en een bloeiende plant is aangeboden. Als kas- commissie voor de jaarrekening 19:45 worden aangewezen de lieeren Wolfard, De Bruyn en Smit. In de onder-commis sie worden herkozen mevr. De Jager en de heer Van Boel zei aor. Gekozen wordt mevr. Schreuder in de plaats van den beer Kleber, die zich niet herkiesbaar stelt. Hem wordt dank gebracht voor al zijne werkzaamheden. De rondvraag levert niet» op. De lieer Kiel sluit hierna dezen geslaagden avond. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen diocentrale, der heide volgende door: 11.05—12.20 12.20— 2.20 2.20— 5.35 5.35— 6.20 6.20— 6.50 7.00— 8.00 8.009.45 9.45—12.00 geeft de Amersfoortsche Ra» behalve de programma'# Hollandsche zenders, die dor buitenlandsche zendstation» London Regional. Brussel Vlaamsch. London Regional. Droitwich. Stuttgart. Gram. Uitz. A.R.G London Regional. Boedapest. Grand Théatre. Vertooning van d» film „Aniphytrion." Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag en Woensdagmiddag matl- née om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van da films„Vergeten mannen" en „Een vrouw heeft haar geheimen." Voorstallingen: Zaterdag 2.30, 6 uur en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doortoopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Vertooning van da film: „Gun" op 17, 18 en 19 November. Voorstellingen: 'savonds 8.10 n.m. Zondags ntatinée. 2.30 uur n.m. Museum Fléhite, Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentessa» laan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Munthuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 1630 November. „De Poth." Najaar»- tentoonstelling van het Amersfoortsch Kunstenaarsgilde. De opening geschiedt door Mej. N. Posthumes Meyes uit Heemstede. 20 November. Ambachtsschool. Vereen, ter bevordering van het Nijverheids onderwijs. Algemeene vergadering., 8.30 uur n.m. 20 November. Princesse Lunchroom. Vereen. „Ned. Fabrikaat." Dr. J. P. van Lonkhtiyzen. dir. Ned. Hcide-Mij., houdt een lezing niet lichtbeelden over „De Hcide-Mij." 8.15 uur n.m. 20 November. Theosofische Loge. Da heer J. Hengen spreekt over„Leven wij meermalen op aarde 8 uur n.m. 20 November. R.K. Rond van Handels- Kantoor en Winkelbedienden. Bondsse» cretaris A. Boersma houdt inleiding over: „Do beteekenis der vrije Christe lijke Vakbeweging". 20 November. De Valk. Muziekuitvoe ring door „Hosanna" 8 uur n.m. 21 November. Grand TheAtre. Ballet* Jooss. 8.15 uur n.m. 22 November. Grand TheAtre. Cult, groep Kath. A'foort. Opvoering van het tooneelspcl „Kinderen van ons volk." 8.15 uur n.m. 23 November. Amicitia. Revuegezel- schap S. B. O. Opvoering van de revue „Hoe bestaat 't 8 uur n.m. 23 November. De Valk. Feestavond van D.V.O 8 uur n.m 23 November—5 December. Sierkunst. Tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 21 November. Princesse-Room. Nederl. Zionistenbond. De heer Z. Mossel uit Amsterdam spreekt over hef onderwerp: „Het Hebreenwsch In de Nationale Her leving." 8 uur n.m. 24 November. Dc Valk. Feestavond van N A S R, afd. Amersfoort. 8 uur 25 November. Foyer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Lezing over de de monstratie van artikelen van de firma Atierhaan. De lieer van Capelle spreekt over bet onderwerp: „Leerde groote mode" en de beer Callenhach over bet onderwerp: „Van boom tot boek." 2.30 uur n.m. 25 November. Amicitia. Filmavond van t Nut. 8 uur n.m. UTRECHT 20 November.- Tivoll. Vijfde abonne- mekntsconcert door het U. S. O. 8.15 uur n.m. 21 November. Stadsschouwburg. Het Nieuw Schouwtooneel voert op: Gouden Regen." 8 uur n.m. 21 t.m. 26 November. Tivoll. Buzfau in de jubileumrevue: „Met Vlag en W impel." 8 uur n.m. VOOR ALLES VEILIGHEID

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5