REGEERING OVER HET PLAN Mr. H. J. PIPPELT N.V. Compagnie Lyonnaise in onzeNlEUWE COLLECTIE JAPONNEN Weer 9 millioen meer goud ROERGANGER DE SCHULDIGE? GELDVERKEER MET ITALIË INBREKER MET 300 GULDEN OP ZAK EXECUTIE DIE NIET DOORGING W. K. van ROSSUM FEUILLETON DE ONBUIGZAMEN U BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 193S In zijn algemcenen opzet niet aanvaardbaar Onderdeden die aandacht verdienen Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorioopige Verslag no pens het wetsontwerp tol verlaging van de openbare uitgaven. De Regeering vangt haar beschouwin gen aan met uiteen te zetten, dat, wan neer het wetsontwerp tot verlaging van dc openbare uitgaven thans binnenkort door de Eerste Kamer zal worden aan genomen, het alsnog met Ingang van 1 Januari 1936 slechts met uitzonde ring van de besparingen op het onder wijs en de keuringsdiensten van wa ren, zijn werking zal kunnen aanvan gen. Da Regeering ontkent voort», dat het te bezuinigen bedrag ten hoogste 12 millioen beloopt en verwezenlijking van de overige voorstellen slechts een verschuiving van uitgaven of besparing in ver verschiet beteekent. In dit ver band herinnert de regeering er aan. dat reeds aanstonds een besparing van 15.6 millioen in dc begrooting is ver werkt. Bij aanneming van dit wetsont werp en de mede aanhangig zijnde wetsontwerpen wordt voor 1936 voorts nog gerekend op een direct ingaande verlaging van pl.m. 43.8 millioen. Naar aanleiding van de opmerking betreffende de wijzigingen, die in het oorspronkelijke ontwerp zijn aange bracht, meent de regeering, dat harer zijds het parlementair overleg niet tot onvruchtbaarheid mag worden ge doemd door elke gevraagde wijziging af te wijzen of onaannemelijk te ver klaren. Van samenvoeging van kleine ge meenten is geen belangrijk financieel resultaat te verwachten. Uitbreiding der staatsloterij is een maatregel waar toe uit hoofde van den grondslag, waarop het tegenwoordig kabinet is opgebouwd, niet kan worden overge gaan. Ingeval tot opheffing van het Munt fonds zou worden besloten, zou den de daardoor vrijkomende middelen toch geen andere bestemming mogen vinden dan voor het financieren van kapitaalsuitgaven. Het resultaat daar van zou dus practisrh niet verschillen van hetgeen thans door de regeering wordt voorgesteld. Dat de politiek der regeering te wei nig gericht zou zijn op vermeerdering van den uitvoer, moet de regeering met de meeste beslistheid ontkennen. Integendeel Is geheel haar streven op die vermeerdering gericht. Dat de uit» \oermogelijkheden door muntdevalua- tle zouden worden bevorderd, hebben de ervaringen der laatste Jaren in an dere landen allerminst aangetoond. Dat devaluatie in sommige op zichten tijdelijk ecnig voordeel zal kunnen opleveren, is Juist. De re geering blijft echter zeer stellig van oordeel, dat voor het economisch leven als geheel en over iets lango ren duur gezien, daarvan geen heil Js te verwachten. Dc Regeering kan niet anders doen dan herhalen, dat van haar geen voorstel tot devaluatie en geen vrijwillig prijsgeven van den gouden standaard is te verwachten. Wel is zij ten volle bereid harer zijds iedere poging tot stabilisatie der ruilmiddelen te bevorderen. Het Plan van den Arbeid Hel Plan van den Arbeid is in zijn algemeenen opzet voor de regeering niet aanvaardbaar. Met de mogelijkhe den der financieele werkelijkheid heeft het geheel onvoldoende rekening ge houden. Al dadelijk is het volstrekt uitgesloten, dat het voor de openbare werken gedachte bedrag van 600 mil lioen in drie jaar tijds zou kunnen worden opgenomen. Geld- noch kapi taalmarkt zouden dit veroorloven. Voorts is het niet mogelijk in zoo kor ten tijd openbare werken van econo misch nut in zoo grooten omvang tot stand te brengen. Dc becijferingen acht de regeering volkomen ongefundeerd, wat betreft den invloed van het plan op het budget. Zou men aannemen, dat het Plan niettemin al de gunstige ge volgen zou hebben, welke de ontwer pers becijferen, dan zouden deze ver moedelijk tnaar voor drie jaar werken. Het is dan ook volstrekt uitgesloten, dat de regeering aan de verwezenlij king van liet plan zou kunnen mee werken. Een en ander sluit echter niet uit, dat, naar de mecning van de regeering in het Plan onderdeden voorkomen, die alle aandacht verdienen. Die aan dacht zal de regeering er dan ook gaar ne aan schenken. Voor zoover deze on derdeden betreft, komt het Plan echter in het wezen der zaak neer. op hetgeen ook de regeering beoogt: de bevorde ring eener gezonde industrialisatie. Hieruit volgt, dat de regeering zich in het algemeen aansluit bij de mee ning van vele leden, die van do ver wezenlijking van het Plan ondermij ning van het Staatskrediet duchten. Zij kan dien leden echter niet toege ven, dat het Staatskrediet reeds zeer geschokt zou zijn. Het is waar dat door do wijziging der verhoudingen, die in den loop van den zomer op de geldmarkt waren ingetreden, het finan cieren der vlottende schul veel moeilij ker was geworden. In den laatsten tijd is hier echter weer een kentering ten goede ingetreden. Men zal ongetwijfeld alles moeten doen om te voorkomen, dat deze gunstige beweging weder wordt tot stilstand gebracht. Daarvoor is rust op het stuk van het monetaire probleem een eerste vereischte en zal ook met het treffen .van maatregelen aangaande de z.g. vaste lasten de noo- dige voorzichtigheid moeten worden be tracht. Dc algemeen secretaris van den Vrijheidsbond overleden Te 's-Gravcnhagc is geheel onver wacht mr. H. J. Pippel, algemeen secre taris van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond overleden. Hij is niet ziek geweest, al was zijn gezondheids toestand den laatsten tijd nooit bijzon der goed. Mr. Pippel is jarenlang voor den Vrij heidsbond werkzaam geweest en had zich in den kring van do partij door zijn kunde en degelijken arbeid groote waardeering en vele vrienden verwor ven. Hij had te Leiden in de,rechten ge studeerd en is in den tijd, dat hij secre taris van den Vrijheidsbond was, aldaar gepromoveerd op een proefschrift, dat door zijn inhoud en de actualiteit van het onderwerp: „Stcrilisatio en castra tie", zeer de aandacht heeft getrokken. Zijn heengaan is een ernstig verlies voor den Vrijheidsbond. De begrafenis zal Vrijdag geschieden op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te den Haag. 's ochtends om half twaalf. BELANGRIJKE AANBESTEDING 's GRAVENHAGE, 19 Nov. Van wege den rijkswaterstaat is heden aan besteed het wijzigen van het profiel van, en het aanbrengen van bestratingen en andere verhardingen op het wegvak Nieuwerkerk aan den IJssel-Rotterdam \an weg no. 3, van het rijkswegen plan (AmsterdamRodegravenRotterdam) met bijkomende werken. laagste in schrijver was \V. Bakker, te Gouda, voor 254.934. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179. brengen wij reeds vanaf 14.75 een keurig verzorgd model in mooie doqué-stoffen De weekstaat der Neder» landschc Bank Blijkens den weekstaat der Ne* derlandsche Bank per 18 dezer, is in de afgeloopen week de goud* voorraad bij de Neder!. Bank wederom toegenomen met 9 mil* lioen, cn wel van 613.131.467.96 tot 622.236.713.32. De wisselportefeuille is afge* nomen van 36.554.519.54 tot 34.298.817.10. De in omloop zijnde bankbiljet* ten namen af van 794.665.675 tot 787.833.435. Het beschikbare metaalsaldo nam toe van 301.516.883.46 tot 308.440.568.47. De stranding .van een motor* logger bij Katwijk aan Zee AMSTERDAM, 19 Nov. De stran ding van den onder Poolsche vlag va renden motorlogger „Mewa X" G.D.IJ 132, thuisbehoorende te Scheveningen, in den nacht van 26 op 27 October be zuiden Katwijk aan Zee een gebeur tenis, weike deze gemeente sinds jaren niet had beleefd is hedenmiddag in de onder leiding van prof. mr. B. M. Taverne gehouden zitting van den Raad voor de Scheepvaart aan een on derzoek, dat mede geloopen heeft over de vraag of het ongeval geweten moet worden aan een daad of nalatigheid van den schipper, onderworpen ge weest. De schipper verklaarde, dat liet weer in den nacht van de stranding goed was. Met een lading haring aan boord, werd, op de terugreis naar Schevenin gen, te half één 9 vadem gelood; een kwartier later werd nogmaals 9 vadem gemeten. Het licht Noordwijk werd in Zuid-Oost ten Zuiden gepeild. Na de eerste Iboding is de koers veranderd in Zuidwest. Te kwart voor drie kwam het licht van Scheveningen in zicht; de schipper, die nat was, is toen naar beneden gegaan, na den roerganger or der te hebben gegeven Scheveningen over de lichten aan lij te houden. De uitkijk werd waargenomen door een lichtmatroos. Te 3.20 uur is de schipper aan dek geroepen; dadelijk ontdekte hij dat het schip vlak op dc kust zat. Even daarna voelde hij de „Mewa" stooten. Toen hij naar beneden was gegaan, was het schip nog ver genoeg uit de kust, naar schatting acht mijlen. De stranding ge schiedde even bezuiden Katwijk. Er werden, ofschoon er geen onmiddellijk gevaar was voor de bemanning, nood seinen gegeven, als gevolg waarvan de Katwijksche reddingboot is uilgevaren, welke 9 opvarende, o.w. vijf Polen, van boord heeft gehaald. Dc logger zit thans nog op het strand; nog steeds worden pogingen gedaan om het schip vrij te maken. Dc schipper verklaarde nog, het volle vertrouwen in den roerganger te heb- bcn gehad. De roerganger, die als getuige werd gehoord, deelde mede dal de logger binnen een half uur nadat hij in de stuurhut was gekomen, is vastgeraakt. Hij had alleen op de lichten gelet, niet op het kompas. Een vaste koers had hij niet op gekregen, toen hij de wacht overnam. De volgende getuige, een motordrij ver, verklaarde dat, toen hij aan dok kwam, hij onmiddellijk bemerkte dat het schip te dicht in den wal zat. Er was een licht te zien, dat niet dat van Scheveningen was, doch dat door den roerganger, wien hij dadelijk op de ge vaarlijke positie van den logger op merkzaam had gemaakt, blijkens een opmerking zijnerzijds daarvoor gehou den werd. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer C. Fock, was van oor deel dat, toen de schipper kort voor IrieSn naar heneden is gegaan, hij een fout gemaakt heeft door niet nogmaals te looden. Bovendien is het hem als een verzuim aan te rekenen, dat hij den roerganger geen vasten koers heeft opgegeven. De hoofdschuldige is echter de roer ganger, die tusschen acht minuten voor drie en kwart over drie niet op de juis te wijze heeft gestuurd, waardoor de logger op het strand is geloopen. Misschien heeft hij een verkeerd licht voor dat van Scheveningen aan gezien of is er een andere oorzaak. Toen de motordrijver aan dek kwam lag het schip, blijkens zijn verklaring, Zuid-Oost ten Oosten; hoe het ook zij. in geen geval Is in den goeden koers gestuurd. De Raad zal later uitspraak doen. Men kan bankbiljetten, van 1000 en 500 lire naar Italië terug zenden Gemeld wordt: Krachtens het Italiaanschc Ministe rieel besluit van 16 November 1935 is aan houders in het buitenland van Ita- liaansehe bankbiljetten van 1000 en 500 lire de mogelijkheid geboden om deze naar Italië terug te zenden, mits do tending geschiedt vóór 26 November a.s. als postzending met aangegeven waarde, voor rekening van het Insti tute Nazionale per 1 Cam bi con l'Este- ro, naar een van de volgende bankin stellingen: Banca d'ltalia, Banco di Si- cilia, Banco di Napoli, Banca Nazionale Lavoro, Instituto San Paolo, Banco di Roma, Banca Commerciale Ifaliana, Credito Italiano. Ook kunnen de bank biljetten gedeponeerd worden bij de Ita liaanschc legatie te 's-Gravenhage of bij de Italiaansche consulaten te Am sterdam en Rotterdam. De op deze wijze naar Italië terugge zonden bankbiljetten zullen gecredi teerd worden op bijzondere geblokkeer de niet rente dragende rekeningen, wel ke met toestemming der betrokken Ita liaansche autoriteiten gebruikt kunnen worden voor het vereffenen van inkoo- pen van roerende of onroerende bezit tingen in Italië of ter betaling van na der te bepalen inkoopen van goederen. Na het verstrijken van den termijn tot 26 November bestaat geen mogelijk heid meer om voornoemde bankbiljet ten, op welke wijze dan ook, naar Italië te zenden of bij de Italiaansche autori teiten hier te lande te deponeeren. Dc na 26 November per post naar Italië gezonden of door reizigers medege brachte bedoelde bankbiljetten zullen bij het binnenkomen in het Koninkrijk verbeurd verklaard worden. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TE DEN HAAG 'S-GRAVENHAGE. 13 Nov. In den afgeloopcn nacht omstreeks twaalf uur heeft op den Stationswee oo den hoek van de Van Ilogendorostraat een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, waar van drie personen, twee dames en een militair het slachtoffer zijn geworden. Een der dames is in ernstieen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Op genoemd tijdstip reed een perso nenauto. komende uit de richting van de Wagenstraat den Stationsweg op, toen de chauffeur, die naar hii mede deelde een snelheid van ongeveer 40 46 km. eenigszins terzijde uitweek voor een hem tegemoet komende auto. Hier door begon de wagen oo het gladde asphalt te slippen: toen de chauffeur wilde bijdraaien, botste de wagen te gen een op de hoek van de Van Hogcn- dorpstraat staande lantaarnpaal aan, welke afknapte. Het gevolg wa3. dat de auto het trottoir opschoof en twee dames omver reed. Een der vrouwen moest van onder de auto bevrijd worden, terwijl ook de andere verwondingen opliep. Een in de auto zittend sergeant werd door de botsing uit den wagen geslin gerd. waardoor hii met het hoofd te gen een ruit terecht kwam. Met een tweetal auto's van den G.G.D. zijn de drie slachtoffers naar het ziekenhuis vervoerd. Tegen hem l1'» jaar en tegen den heler een jaar geëischt De 21-jarige metselaar A. S., thans ged., die reeds ccnige malen ter zuke van diefstal is veroordeeld, stond op nieuw voor de Haagsche rechtbank te recht wegens eon door hem op Zondag 1 September j.l. gepleegde inbrand in een tijdelijk onbewoond perceel aan de Willem Lodew ijklaan alduar. Als stukken van overtuiging waren aanwezig een groot aantal zilveren vor ken en lepels, een fototoestel, een da mesvulpenhouder, een koffer en derge lijke. Verdachte, die volledig bekende, zeide via een glas in loodraam in het huis te zijn gekomen. De officier van justitie, Mr. Blok, die in deze zaak requisitoir nafn, wees daarbij op het zonderlinge van het ge val, dat toen S. dit misdrijf pleegde, hij nog een bedrag van ongeveer 300 te zijner beschikking had. Gezien Je antecedenten van verdachte vorderde spr. tegen hem 1J4 jaar gevangenis straf. Verdachte's raadsman, Mr. Croutz- borg zeide zich te hebben verwonderd over de wijze waarop S. zich in deze zaak heeft uitgelaten. Pleiter, die er op wees, dat verdachte stamt uit een fa milie waarin krankzinnigheid voor komt, drong er op aan, dat een onder zoek naar de geestvermogens van zijn cliënt zal worden ingesteld. De rechtbank zal 2 December a.s. uitspraak doen. Vervolgens stond terecht de lompen sorteerder B. B. uit Den Haag, aan wien S. het gestolen zilver voor een bedrag van 20 heeft verkocht. Daar bij kreeg hij hot imitatie-zilver en het fototoestel cadeau. Volgens de verklaringen van S. heeft B. geweten, dat het goed van diefstal afkomstig was, want get. had hem ge zegd, dat bet zilver dadelijk in de smeltkroes moest. Getuige heeft het zilver in ongeschon den toestand afgeleverd. Toen dit in beslag werd genomen, bleek het groo- tendeels te zijn gebroken of verbogen. Getuige wenschte niet te zeggen, door wien hij aan het adres van B. is ge komen. Deze noemde zekeren Bakker, doch getuige wilde dit niet bevestigen. De winkelier S. heeft op 8 September een partij in elkaar geslagen zilver, wegende 0.4 K.G. voor 8.75 gekocht. Getuige beweerde niet te hebben ver moed dat dit zilver van misdrijf af komstig zou zijn, daar bet meer voor komt, dat zilver in dcrgelijken toestand ten verkoop wordt aangeboden. De pre sident waarschuwde dezen getuige voortaan voorzichtiger te zijn. De hierboven genoemde Bakker, een caféhouder, ontkende als getuige a dé charge, dat hij den dief met den heler in contact zou hebben gebracht. Voorts deelde B. mede, dat de ver dachte hem 5 had beloofd indien hij zou willen verklaren dat hij het zilver aan dezen had aangeboden met de mededeeling er bij dat de zaak „safe" was. Verdachte ontkende dit ten stelligste. Hij zeide voorts, dat hij dc aangeboden partij in zijn geheel had gekocht, in clusief imitatiezilver. Het fototoestel heeft hij cadeau gekregen. Over de smeltkroes is niet gesproken en volgens verdachte is het zilver niet in onge schonden toestand afgeleverd zooals S. beweerde. Mr. P. R. Blok, requisitoir nemend, wees er op, dat S. veel meer zilver ontvreemdde, dan aan verdachte is af geleverd. Deze heeft maar een gedeelte gekocht, waarvan hij wist, dat het ge stolen goed was, omdat S. er uitdruk kelijk bijvoegde, dat het in de smelt kroes moest. De officier achtte het bewijs voor he ling geleverd en achtte een ornstige straf gewenscht, weshalve hij tegen B. een jaar gevangenisstraf eischte. Mr. Hes, de verdediging voerend, zei- do te erkennen, dat de afgelegde ver klaringen niet ten gunste van zijn cliënt waren. Deze is het slachtoffer van de omstandigheden geworden en staat niet ongunstig hekend. Men heeft getracht B. zoo zwart mogelijk te ma ken, doch volgens pleiter kan uit de afgelegde verklaringen het opzet niet worden bewezen, zoodat hij primair tot vrijspraak, subs. tot. oplegging van een voorwaardelijke straf concludeerde. Uitspraak 2 December a.s. Abessijnsche leeuwin dankt haar leven aan de aarzeling van een politieman Dierenbescherming in actie AMSTERDAM, 19 Nov. Doordat een inspetcur van de karabijn-brigade op het laatste oogenblik aarzelde, gebruik te maken van zijn schietwapen, is het leven van een Abessinische leeuwin ge spaard gebleven. Deze koningin der die ren is bet eigendom van een vroege ren dierentemmer,, die verblijf houdt in een wagenkamp aan den Ordorperweg. Op gesloten in een getraliede kooi was het dier ter dood- veroordeeld, omdat de eigenaar niet meer in staat was, de kos ten van het onderhoud, begroot op f 1.50 per dag, te betalen. Een andere uil weg zag men niet, aangezien niemand de leeuwin wilde hebben en ook de dieren tuinen in ons land, welker levende have toch reeds genoeg onderhoudszorgen baart, er niet voor voelden, nog een extra „opvreter"'zonder vergoeding in den kost te krijgen. De temmer wendde zich ten einde raad tot de politie en deze droeg de karabijn-brigade op het dier te dooden. Toen echter dc inspecteur, die met de executie was belast, het schietwapen reeds aan den, schouder had gebracht, haalde hij den trekker niet over, omdat hij vreesde dat hij een der spijlen zou raken en het ricoheteercn van den kogel misschien ongelukken zou veroorzaken. Van een kogel behoefde trouwens geen sprake te zijn geweest; naar wij verne men verlaten hij het overhalen van den trekker niet minder dan 32 kogels in den tijd van één minuut den karabijnloop. De executie van de in overdrachtelij ken zin onschuldige leeuwin is voorloo- pig echter uitgesteld en zal wellicht in het geheel niet plaats vinden. De politie heeft n.l. van verscheidene dierenvrien den en organisaties op het terrein der dierenbescherming het verzoek ontvan gen om niet tot het dooden van het dier, op welke wijze dan ook, medewerking te verleenen. Er is een actie op touw ge zet o.m. door de Sophia-vereeniging om gelden bijeen te brengen, teneinde de leeuwin onderdak te kunnen brengen, In afwachting van het resultaat daar van heeft thans de politic opdracht ont vangen, dat niet tot executie van het dier mag worden overgegaan. DE „GERMAAN" VLOT GESLEEPT TERSCHELLING, 19 Nov. Het Nederlandsche motorschip Germaan, kapitein Huizinga, geladen met rogge, en op weg van Rotterdam naar Dene marken, dat Zondagnacht j.l. ter hoogte van het Lange Zand nabij Vlieland i9 gestrand, is vanmorgen le omstreeks 4 uur door de sleepboot Holland van de reedcrij Docksen vlot gebracht. Het schip, dat in de haven van Terschelling is binnengesleept, maakt geen water cn heeft oogenschijnlijk geen schade be komen. SLACHTOFFER VAN HET VERKEER HEEBENVEEN, 19 Nov. Gister avond is dc 15-jarige P. Kloekstra te Noordbergum bij hel oversteken van den straatweg door een personenauto aan gereden en vrijwel op slag gedoocl. Het lijk van den jongen is in beslag geno men. Omtrent de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. EERSTE KAMER De vergadering wordt des avonds te half negen geopend; voorzitter mr. W. L. Baron de Vos van Steenwij k. Aan de orde is het ontvverp-verdrag ten aanzien van bet goederenverkeer met Duitschland. Het ontwerp wordt zonder debat en z.h.st. goedgekeurd, waarna de vergadering zich in comité- generaal begeeft. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiit LANGESTRAAT 18 Pullovers - Vesten - Hand schoenen - Kousen Pyramid Zakdoeken In den volsten zin van het woord be staat alleen liet oneindige: al het ove rige i» relatief verschijnsel en bestaat in de werkelijkheid niet Prof. Browne. Naar 't Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. IL J. P. H. 20 .Zoo, zoonou ik denk zoo. dat Louis een macht geld uit dat ding zal slaan. Ik verwacht het vast. Mij best! Nou danik ga vandaag naar Lon- dm. Ik bliif er een week. het kan ook wel tien dagen worden. Ga dus maar je gewone gangetje. terwijl ik weg ben. Als ie graag wat gezelschap hebt. stuur dan aan een of andere vriendin con telegram, dat zo ic gezelschap komt houdenal wou io ie alle maal laten konten. Zc ziin welkom, hoor!" „Orh. ik zal wel eens zien. Oliver zei Renia. ..Ik voel me best op mijn gemakik heb altijd genoeg te doen. dat weet ie ook wol. Hoh ie alles al Ingepakt, wat ie noodig hemt" „Ja. dat is klaar... ik Itch niets moer te doen dan naar den trein te rijden, die om tion uur \ertrokt Kort daaron vertrok hii met twen groote koffer*. En toen hii in zijn wa gen stantc. zei hii tegen ziin chauf feur: Jstop onderwee even bii de Old Bank. wil ie? We hebben meer dan tijd genoeg". Hijzelf had geen rekening bij da Old Bank. Hii had ziin geld on een bijkan toor van een groote moderne Londen- sche Bankvereeniging. dia overal in het land afdcelingen had. maar toch kenden de bedienden hem daar goed genoeg om hem dadcliik bii den direc teur tor te laten. Oliver begon direct, zonder den stoel, die hem haastig aan geboden werd. aan te nemen, over zaken. „Dank u. ik heb geen tiid om te gaan zitten. Ik moet den expres» nog halen en ik zal u niet langer dan twee mi nuten he/.ig houden. Miin zoon. Louis Carsdale. heeft hier immers een reke ning staan, is het niet?" .Ja zeker, al een jaar lang", ant woordde de directeur. ,.U weet er denkelijk wel van af. dat miin zoon bezig is een of andere nieu we machine uit te vinden?" ..Dan zal het wel een goede worden, mijnheer Carsdale". meende de direc teur lachend. ..Ik vu onderstel dat die een heele omwenteling zal moeten te weeg brengen". „Och. in. dat moeten we nog zien", antwoordde Oliver, terwijl hii een ge vouwen strook rose napier uit ziin zak haalde. „En u weet. wat de zenuw van den oorlog is. niet waar? Je kunt er niet buiten. meneer Murgatrovd. Schrijf dit beetle dus on rekening van miin zoonhet kan hem te nas ko men. ziet u?" De directeur vouwde de cheque open en nam kennis van het bedrag van tienduizend pond. Hii keek Oliver aan. maar deze had zich reeds omgewend naar de deur. 7al ik mijnheer Louis hier advies van sturen, mijnheer Carsdale?" vroeg hii. „O ia. vertelt u het hem maar ant woordde Oliver. ..Maar op de gewone manier. Zooals ik zei. zal hij daar voor- loopig mee voort kunnen en" vervolg de hij met een vertrouwelijk knipoogje, ..ik zou liever niet zien. dat hii aan ziin grootvaders erfdeel begon. Begre pen?en zoo heeft hij wel genoeg. totdat hii de machine op de markt kan brengennietwaar?" „In orde. mijnheer Carsdale. ik snap het", antwoordde de directeur. Met een knikje nam Oliver afscheid. En onderweg naar het station hield deze «éne geduchte hem bezigdat het toch zoo fijn was. om zoo niet dui zenden ponden te kunnen gooien. Vroe ger had hii den tiid gekend, dat hij omzichtig met een shilling moest om springen: hii wist nog heel goed. hoe het hem aan ziin hart cing een hankie van viif rond klein tc moeten makén cn hoe hii zich vaak dingen* ontzegd had. om toch maar niet een paar shil lings van de spaarbank te moeten ha len. .Ochen daardoor komt het 1och, dat ik nu in een auto kan rijden en chain pngnc drinken en eerste klas naar Londen reizen en aan Louis tiendui zend pond kan géven oni te verknoeien desnoods! Al» ik toen niet zuinig op een duit geweest was. dan zou ik nu niet rovaal met nonden kunnen ziin! Maar ie kunt ook gemakkelijker royaal ziin. als het geld vlugger binnen kond dan ie kunt uitgeven". Die wetenschap, dat het geld hem zoo snel toevloeide, maakte Oliver al- tiid verkwistend, wanneer hii naar Umden ging. Dan logeerde hii «teeds in -Ie deftigste hotels, waar hii een suite nam. die hem ponden per dag kostte en leefde hii op meer dan vor stelijke wiize. Kn op den avond, dat hii ditmaal in I-onden kwam. had hii in ziin nrivé-zitkamer dan ook het par lementslid voor Halfirth te ga<t en bood hii hem een diner aan. die in heel Londen of Parijs niet had kunnen worden .overtroffen. Oliver kende zijn gast heel van nabij; hii was zelf voor zitter van de kiesvereeniging in Hal firth: hij ontmoette hem vaak voor ge meentelijke zaken en dat parlements lid van ziin kant kende Oliver heel goed, of dacht ten minste, en had vaak oii hem gelogeerd in het groote huis op do heide. Gewoonlijk kwamen ze met elkaar in aanraking voor publieke aangelegenheden, maar bii deze gele genheid liet Oliver, zoodra zc een si gaar hadden opgestoken, bemerken, dat het ditmaal over een privé aangelegen heid ging. „Ik ben speciaal hierheen gekomen om een vertrouwelijk praat ie met u te maken, mijnheer Swandvke", begon Oliver, wiens leuningstoel vlak naast oien van ziin east geschoven stond. „U en ik kennen elkaar nu al jarenlang en u hebt een veiligen zetel in onze streek bekomen, en wc zullen elkaar nog wel heel wat meer loeren kennen. Ik kan dus vrijuit met u praten het blijft heelemaal onder onsen li kunt iriii een heet ie goeden raad geven. Mijnheer Swandvke knikte toestem mend. Hij was een advocaat van mid delbaren leeftijd met een aardige prak tijk en had. na eerst hij drie verkiezin gen een nederlaag geleden te hebben, nu een vasten zetel veroverd. Hij was ren man zonder verbeeldingskracht cn zonder vurigheid; hij had geen dok paardje» -n geen grillen en hij deed zijn plicht als afgevaardigde niet heler of slechter dan de meesten zijner mede leden. Hij was er de nian niet naar om een vergadering door zijn woord te begeesteren, maar heel geschikt om iemand een dienst te bewijzen. En dat wist niemand beter dan Oliver Cars dale. „Ik za! blij zijn, als ik iels voor u doen kan", zei mijnheer Swansdyke. „En wat dien raad betrefthoe zit het geval in elkaar, waarde heer?" Oliver trok minutenlang zwijgend aan zijn sigaar. Hij had een geval... en een van belang ook maar zelfs tegenover Swansdyke wilde hij het zoo goed mo gelijk voordragen. „U weet denkelijk wel", begon hij met buitengewone bedachtzaamheid, „dat ik nog al heel wat voor Halfirth gedaan heb. Ik ben driemaal burgemees ter geweesten élken keer heb ik heel wat tot stand gebrachtBijvoor beeld, die waterwerken die zouden er nooit gekomen zijn. als ik bet niet door gezet had... en dan het nieuwe station en bet goederenstation... ik heb bij de spoorwegen net zoolang aangehouden, dat ze er eindelijk kwamen. En feitelijk heb ik toch ook het nieuwe hospitaal laten bouwen... tenminste, ik heb er het meeste aan bijgedragen. Ik heb toch zeker een panr duizend pond meer ge geven dan wie ook. Ik geloof toch wel. dat ik als een weldoener van Halfirth gerekend kan worden". „Ja", gaf Swansdyke toe, „daar kunt u recht op doen gelden. En nu...?" „Nu ben ik van plan nog meer te doen", vervolgde Oliver. „Ik zal rond uit met u praten. Ik ben verreweg de rijkste man van heel Halfirth... verre weg!" Swansdyke tipte de asch van zijn si gaar af en keek zijn gastheer oplettend aan. „Onder ons gesproken", zei hij, „op hoeveel schat u uzelf dan wel?" „In het ruwe weg zou ik zeggen een paar millioen pomi", antwoordde Oli ver. „Misschien wat meer, misschien wat minder. Ik kan liet op een vijftig of zestig duizend pond niet zeggen". „Dus toch wel zoo ongeveer?" opper de Swansdyke. „Ja, zoo ongeveervrij nauwkeurig, heter gezegd!" zei Oliver. „En het geld komt nog steeds binnen? Ieder jaar goede winsten?" „Altijd maar door. Ieder jaar meer winst!" „Zoo?" zei Swansdyke bedaard. ,En u zei zooevcn „Dat ik van plan was nog meer voor de stad te doen. Heel wat meer. En voor de heele streek. Ik kan het me veroorloven. Zooals u weet heb ik niet veel familie om voor tc zorgen. Eén zoon... één kleinzoon... dat is alles. En mijn zoon zal wel evenveel geld gaan maken als ik gedaan heb... als het niet meer wordt!" „Hebt u uzelf al eenige voorstelling gemaakt van wat u doen wilt?" vroeg Swansdyke. die wel begreep, waar hot heen moest, maar graag wilde weten, hoe Oliver er op aan zou sturen. „Al be paalde plannen?" „Jazekertwee of drie", antwoord de Oliver. „Als ik iets doe, dan doe ik bet liefst zoo, dat er eenig voordeel uit voortvloeit. Ik heb er niet zooveel mee op om voor het tegenwoordige geslacht iets te doendat kan met de tegen woordige loonen en zoo meer goed ge noeg voor zichzelf zorgen. Bovendien geloof ik, dat ik in de paar laatste ja ren zooiets van honderdduizend pond heb weggegeven... mijn naam staat op iedere inschrijvingslijst. Maar ik zou graag een paar dingen in Halfirth doen voor het komende geslacht. Natuurlijk zou mijn naam er blijvend aan verbon den moeten zijn!" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6