OPEL 1 42 KORTING SPOORPENSIOENEN GETEMPERD Fa- L- A- A- v. HAMERSVELD DE GEBROEDERS „GOOCHEM" Het voortbestaan der warenwet Regeeringspositie ver zwakt? DE S.D.A.P. VOOR RIJKSCOMMISSIE BENOEMD Kinderhoekje5 Bezwaren van de belanghebbenden u BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 NOVEMBER 1935 TWEEDE KAMER Sigaretten en strootjes in Indië Het P.T.T.-personeel „uitgeknepen" DEN HAAG, 19 Nov. De Kamer heeft met 49 tegen 32 stemmen de kor ting op de spoorwegpensioenen aange nomen. Tegen hebben gestemd de soci aal-democraten en communisten, acht katholieken, onder wie prof. Aalberse, en de heeren van Houten (C.D.) en Sneevliet (R.S.). Het tegenstemmen van zoovele katholieken is wel opmerkelijk. Onder hen bevonden zich zoowel link- schen, als de heeren van Poll en IJssel- muiden, als rechtschen, gelijk de hee ren Feber, van Voorst' tot Voorst en Bongaerts. Nog merkwaardiger is, dat de Kamer het wetsontwerp sterk gewijzigd heeft door de goedkeuring van een amende mentvan Braambeek (S.D.), bepalende, dat de korting ten hoogste tien percent kan bedragen en dat weduwen- en wee- zenpensiooen niet zullen worden ge kort. Dit beteekent, dat de bezuiniging slechts vijf-en-veertig percent bedraagt van wat de regeering had gedacht, door dit wetsontwerp te zullen verkrij gen. Minister van Lidth de Jeude had de vorige week verklaard, overwegende bezwaren tegen dit amendement te ge voelen. Dat de Kamer het nu toch heeft aangenomen, is een aanwijzing, dat de positie der regeering niet sterk is. Hier voor hebben gestemd de sociaal- en vrij zinnig democraten en communisten, op vier na alle katholieken, de eenlingen Sneevliet en van Houten en de christe- Lijk-historicus Krol. De goedkeuring ge schiedde met 48 tegen 33 stemmen. Dat zoovele katholieken hebben voorge stemd, herinnert aan de bezwaren, wel ke prof. Aalberse vroeger placht aan te voeren tegen deelneming aan een regee ring met liberalen. Zouden zij ook- heb ben voorgestemd, als een partijgenoot minister het wetsonewerp had verde digd? Anderzijds bedenke men, dat de pensioenkorting stellig een onderdeel van de algemeene regeeringspolitick is. Met 55 tegen 26 stemmen heeft de Kamer een amendement-van Braam beek verworpen om niet aan de Kroon, maar aan de wetgevende macht over te laten, te bepalen, of bij toekomstige wijzigingen in de loonregeling de pen sioengrondslagen en de reeds toegeken de pensioenen moeten worden herzien. De strootjes Twee malen heeft het college van gedelegeerden in Indië ccn wijziging van het tarief van invoerrechten afge wezen, bestaande in een verlaging van het invoerrecht op sigaretten en siga rettenpapier en een verhooging van den accijns op tabak. Daarna heeft de gouverneur-generaal de regeling bij or donnantie vastgesteld. De wetgever moet dit nu goedkeuren. Het invoerrecht op sigarettenpapier is nu niet minder dan achthondercl per cent van de waarde. De Indische regee ring profiteert er echter niet van, om dat er een fabriek van sigarettenpapier in Indië is, welke een procédé volgt, waardoor zij het buitenlandsche siga rettenpapier buiten de grenzen kan houden. Hoe hoogcr echter het invoer recht op dit laatste is, des te hoogere prijzen kan de Indische fabriek voor haar product vragen. „Zij trekt zich aan de buitenlandsche prijzen op", zoo als minister Colijn het uitdrukte. Het invoerrecht op sigarettenpapier wordt nu dat op gewoon papier, d.i. achttien percent. Deze wijziging is bovendien r.oodig, omdat men geen behoorlijke definitie kan geven van wat sigaretten papier is. Omdat de Indische fabriek nu niet meer zoo hoogc prijzen kan vragen, profiteert de sigarettenindustrie van de verlaging van het invoerrecht Anderzijds krijgt zij een zwaarderen last door de verhooging van den ta baksaccijns van twintig op dertig per cent. En de sigaretten worden goedkoo- per door de verlaging van het invoer recht hierop. De inheemsche, machinale industrie van krètèks, werkt met Chineesch kapi taal. Inlanders maken voorts krètèks met de hand, maar dit beteekent niet veel, want van de opbrengst van dca tabaksaccijns is slechts drie percent van met de hand vervaardigde sigaret ten afkomstig. Tegenover de twaalfduizend werklie den, die in de gezamenlijke Indische sigarettenindustrieën arbeiden, staan eenter negentig duizend werklieden, die hun onderhoud verdienen in de strootjesindustrie. Deze heeft niets te maken met de verlaging van het in voerrecht op sigarettenpapier, want dit gebruikt zij niet. En voor de strootjes industrie wordt de tabaksaccijns niet verhoogd. Echter is men bang. dat de sigaretten de strootjes zullen verdringen. Vandaar vooral de afwijzing door het college \an gedelegeerden. Vandaar ook de be zwaren, heden geuit door de heeren Cramer (S.D.), Joekes fV.D.), Rocstam Effcndi (C.P.) en baron van Boctzelaer van Dubbeldam (G.H.). Men vreesde voor een bevoordeeling van de sigaret- tenbedrijven ten koste van de inheem sche strootjesindustrie. F.n men meen de. dat de gouverneur-generaal beter zou hebben gedaan, alsnog te trachten, met den Volksraad tot overeenstem ming te komen. Ir. Feber (R.K.) wensch- te nadere inlichtingen over den toe stand der inheemsche industrie en de liberaal van Kempen was bereid, voor te stemmen, als de regeering beloofde, de regeling te wijzigen, wanneer de nieuwe toestand voor de inheemsche nijverheid te bezwaarlijk mocht blijken. Minister Colijn betoogde, dat de Indi sche regeering het in de hand heeft, om verschuiving van lasten van de sigaret ten naar de strootjes te voorkomen, door bedrijfsreglementeering. Hij ver klaarde bovendien, dat zij, als tegen de verwachting in een wijziging noodig mocht blijken, niet zal aarzelen, die voor te stellen. Met 40 tegen 32 stemmen heeft de Kamer het wetsontwerp toen goedge keurd. Tegen hebben gestemd do so ciaal- en vrijzinnig-democraten, de com munisten en christelijk-historischen en de eenlingen Sneevliet, van Houten en Arts (K.D.P.). Daarna is de Kamer de Posterijenbe- grooting gaan behandelen. Het Staats bedrijf doet voor 1936 een winstuitkee- ring van 5Vj millioen aan den Staat. Mevrouw Bakker—Nort (VJD.) huldigde deswege de bedrijfsleiding. Maar an dere afgevaardigden, onder wie de ka tholiek IJsselmuiden, betoogden, dat het bedrijf het personeel uitknijpt, het opofferende aan de winst en de bezui niging. Over te zwaren diensttijd van perso neel klaagden de heeren Faber (SD.), Amelink (A.R.), van Houten, IJsselmui den en Weitkamp (C.H.). H.i. werkt het bedrijf ook met veel te veel arbeidscon tractanten en stelt het te weinig perso neel aan in vasten dienst. Deze afge vaardigden bepleitten evenals mevrouw BakkerNort invoering van den acht- urigen werkdag, ter vermeerdering van de werkgelegenheid. De heer Faber, Weitkamp en Bakker (C.H.) kwamen op voor de belangen van het platteland. De eerste drong erop aan, dat de posterijen nieuwe en belangrijke buurtschappen op denzelf den voet als de kommen der gemeen ten zullen behandelen. De heer Weit kamp deed desgelijks, voorts inrichting van openbare telefooncellen op het platteland wenschende. Mevrouw Bakker—Nort verlangde meer promotiekansen voor de commie zen en de heeren van Houten, Bakker en Amelink meer beperking van den Zondagsdienst. SOVJET-ERKENNING Inkrimping der consulaire diensten en opheffing van het Nat. bureau voor documentatie stuiten op verzet De vergadering wordt des avonds te 8 uur heropend. Voorzitter jhr. Ruys de Beeren- brouck. Aan do orde is de begrooting van Buitenlandsche zaken. De algemeene beschouwingen wor den geopend. Do heer Bongaerts (R.K.) zegt, dat de bezuinigingsnoodzaak helaas dwingt tot soberheid inzake gezant schappen en consulaten. Voorts merkt spreker op. dat er nog weinig samen werking is tusschen de regeering en de vaste Kamercommissie voor Buiten landsche aangelegenheden. Wat de Belgische kwestie betreft, sor. verlangt dat de oplossing van de kwestie aan gaande het tractaat 1839 in haar ge heel zal geschieden en niet partieel. Spr. wijst er voorts op. dat Nederland sinds ecuwen de bakermat is geweest van het internationale recht, het heeft een sleutelpositie te bewaren en te be waken. De heer Rutgers van Rozen burg (C.H.) betwijfelt, of de beoogde bezuinigingen wel verantwoord zijn. Aangaande den Volkenbond zegt spr., dat meer Christelijke normen invloed moesten hebben. De heer W e s t e r m a n (N. II.) zegt, dat do strategische positie van dezen minister onaantastbaar is. en dat het daarom voor spr. weinig zin heeft met den bewindsman van ge.dachten te wisselen. Spr. wil de comedie van Ge- nève De president hamert. het spel van Genève zoo scherp mogelijk hekelen. Voorts critiseert spr. de bezuinigingen en keurt hii 's minis ters houding inzake de Ncderlandsche taal in België af. Mede heeft spreker critiek op de houding van den Regee- rings Persdienst. De heer L i n g b e e k (H. G. S.) be toogt. dat de beginselen van God's woord bij den Volkenbond niet gelden. De heer Bi ere ma (I.ib.) heeft eveneens critiek op de houding der re geering inzake de commissie van bui tenlandsche zaken. Volgens sor. is de consulaire dienst onvoldoende geoutil leerd. Verdwijning van het Nationaal bureau voor documentatie betreurt spr. Voorts acht spr. hef wenscheliik onze gezanten hij de groote mogendheden den titel van ambassadeur te geven. Wat de sancties tegen Italië betreft, spr. zegt verheugd te ziin dat Enge land krachtdadig met de andere naties voor den vrede wil samenwerken, hoe wel de Volkenbond'* politiek vooral op het voorkomen van conflicten moet zijn gericht. De heer Vliegen (S. D. A. P.) is tegen inkrimping der consulaire dien sten en critiseert de niet-erkenning van Sovjet-Rusland door onze regeering. Spr. ontkent dat de gezantschappen der Soviets nog centra van revolution- naire actie* ziin en noemde het negee- ren van Rusland een domheid. Spr. wiist den heer I.ingbeek er oo dat te Genève niet alleen Christelijke staten vertegenwoordigd ziin. Het conflict met Italië besprekende, wiist spreker er op. dat het fascistisch Italië in 1923 Abessynië met enthou siasme in den Volkenbond heeft ge bracht. Spr. vraagt verder hoe onze re geering op de recente protestnota van Italië heeft gereageerd en moet o. a. het toeristenverkeer naar Italië niet worden ingekrompen? Spr. is tegen de opheffing van het Nat. documentatie- bureau. Spr. vraagt aangaando de Duitsche huwelijkswetgeving, of een ander land een in ons land gesloten huwelijk kan negeeren. Ook spr. is niet tevreden over het contact tusschen de regeering en de vaste Kamercommissie: in 5 iaar had den slechts zes vergaderingen nlaats. De heer Schaepman R.K.) be treurt de scherpe critiek in het Voor- loopig Verslag op de gestie van den Regeerings Persdienst, die nog slechts 20 maanden bestaat, geuit. Indien meer gelden werden uitge trokken. zou de Regeerings Persdienst de taak van het Nat. Documentatie- bureau kunnen overnemen. Do heer Sneevliet (Rev. Soc.) critiseert de Volkenbond. De heer Te rostra (A.R.) betreurt eveneens de overigens ziins inziens noodzakeliike bezuinigingen. De heer Vervoorn (Plattelan ders) wijst op de moeilijkheden van Nederlandsche emigranten in den vreemde. De lieer Joekes (V.D.) heeft waar deering voor het werk van den Regee rings Persdienst. Meer overleg tus schen regeering en vaste Kamercom missie is ook sprekers wensch. Wat wil mr. Westerman eigenlijk in de plaats van den Volkenbond stellen? Spr. keurt het goed. dat thans alleen eco nomische Volkenbondssanctiea worden toegepast. De heer Wijnkoop (C P. H.) vindt, dat de huidige internationale toestand gevaarlijker is dan die in 1914, ook door de aanwezigheid van de N. S. B.. welke ons aan nazi-Duitsch- land wil uitleveren. De heer Wielen ga (A. R.) pleit voor het Nederiandsch onderwijs aan Nederlandsche kinderen in Duitsch- land. De minister van Buitenlandsche Za ken. jhr. mr. de Graeff. zegt. dat men niet voldoende od de hoogte is van de waarde van den Regeerings Persdienst, De opheffing van het Docu- mentatie-bureau betreurt spreker zeer sterk de financieele nood dwingt tot diepgaande bezuinigingen. Zoodra gelden vrijkomen, zullen onze diploma tieke en consulaire diensten beter wor den geoutilleerd. Intusschen zij men momenteel niet overdreven bezorgd. Contact met de vaste Kamercommissie wil spr. gaarne zooveel mogelijk bevor deren. Met België zijn nog steeds onderhan delingen gaande. De regeering blijft weigeren de Sovjet-Unie te erkennen. De protest-nota van Italië blijft van Nederlandsche zijde onbeantwoord. Voor de belangen van Nederlandsche emigranten in den vreemde en voor Ncderlandsche kinderen in Duitsch- land zal spreker met kracht opkomen. De begrooting wordt z. h. s. goed gekeurd en de vergadering om 1 uur verdaagd tot Woensdag (heden) mid dag 1 uur. DE DRUKPERSVRIJHEID DEN HAAG, 19 Nov. In verband met de voornemens der Regeering met be trekking tot art. 7 der Grondwet (Druk persvrijheid) heeft het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring zich onlangs gewend tot de besturen van de Directeuren-vereeniging „De Neder landsche Dagbladpers", de Roomsch- Katholieke Directeuren-vereeniging en de Roomsch-Katholieke Journalisten- Vereeniging, met het voorstel, een ge zamenlijke conferentie te houden waar op afgevaardigden van alle besturen aanwezig zullen zijn, teneinde over de regeeringsplannen, voor zoover zij he kend zijn, overleg te plegen. De bedoe ling js te komen, zoo mogelijk, tot de- vaststelling van een gezamenlijk stand punt. Reeds hebben twee van de drie be sturen de uitnoodiging van het Kring- bestuur aanvaard. De datum der con ferentie zal nader worden bepaald. Onderzoek naar eventueele wijzigingen in landbouw# crisismaatregelen Prof. van Loon voorzitter 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. De com missie inzake onderzoek naar eventu eele wijziging in de landbouwcrisis maatregelen. do landbouwcrisisinstel lingen, de uitvoering en de controle is door den minister van landbouw en visscherij als volgt samengesteld: Voorzitter: prof. mr. J. van Loon, bui tengewoon hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht en de Techni sche Hoogeschool te Delft. Leden: J. A. Geluk, secretaris van den alg. Nederlandschen Zuivelbond F.N.Z. Jacques Groen Lzn., lid van de Twee de Kamer, voorzitter van den R.K. Tuindersvakbond (L.T.B.), afd. Haar lem; Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, tweede voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland; J. Ililgenga, vertegenwoor diger der drie landarbeidersbonden; ir. S. L. Louwen, regeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehoude rij; J. C. M. Menslng, voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad; J. L. Nysingh, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, Ir. A. Roebroek, di recteur-generaal van den landbouw; H. Ruyter, lid van de Eersto garner, alge meen secretaris van den Aartsdiocesa- nen R.K. Boeren- en Tuindersbond; J. Smid, adviseur van den nationalen bond „Landbouw en Maatschappij"; F. V. Valstar, regeeringscommissaris voor de groenten-, fruit- en sierteelt, secre taris advisccrend lid mr. W. P. M. van der Loo, 2e secretaris mr. W. Aalberts- berg. De commissie zal Woensdag 27 Nov. a.s. worden geïnstalleerd en zoo spoe dig mogelijk haar werkzaamheden aanvangen. VOOR UW HUWELIJK VOOR UW JUBILEUM VOOR UW VISITES VOOR UW UITSTAPJES BEL NOG HEDEN OP STADSRITTEN 20 CENT BUITENRITTEN 6 CENT PER K.M. OPEL VOOR 6 PERSONEN ■li! UWilüuir 59. Op een mooie zomeravond ging boer Pummels In gezel schap van Pit, Pat en Dumpy een eindje wandelen. Hij deed de jongens hoogdravende verhalen uit zijn Jeugd; hij was zóó sterk en stoutmoedig toen, dat iedereen met bewondering over hem sprak. Willen Jullie gelooven, snoefde hij, dat ik niet eens bang was voor een dolle stier. 60. Nou ik wel, beweerde Pat, ik ga voor zoo'n beest lie ver een paar straten om. Klets, zei Pumrals, jullie verstaan de kunst niet om een dier met Je oogen te hypnotiseenn. Als ik zoo'n wilde stier strak aankeek vroeger, werd hij zoo mak als een lam. En terwijl hij zoo liep te redeneeren, zagen zij op do weg een vervaarlijke bulldog aankomen. IÏP GROENTENUITVOER NAAR DUITSCHLAND De Tuinderij meldt: Het betalings contingent voor groenten voor Duitsch- land over het vierdo kwartaal van dit jaar, is nog met een aanmerkelijk be drag verhoogd, dat afkomstig is van groentengenehmigungen. die in vorige maanden geheel of gedeeltelijk onge bruikt zijn gebleven. Een deel hiervan is in het bijzonder voor uien bestemd, terwijl men bovendien van Duitsche ziide in verband met de groote behoefte aan uien op de Duitsche markten, een extra-bctalingscontingent voor uien wenscht overeen te komen. Het centraal bureau voor de veilin gen in Nederland heeft zich in verband hiermee tot den minister van land bouw gericht met verzoek te bevorde ren. dat ook de sluitkool en de spruit- kool thans onder het algemeen groen- tencontingent worden gebracht, opdat ook voor deze producten uitvoer naar Duitschland met betaling over de clea ring kan plaats hebben. Voortdurende controle blijft geboden Een stap achterwaarts? Van de Maatschappij „De Betuwe" N.V. te Tiel ontvingen we een uitvoerig schrijven in verband met het gezonden adres inzake de reorganisatie der Wa renwet, door het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Nijverheid «»n Han del aan den ministerraad. Aan dit schrijven ontleonen we het volgende: Wanneer het hoofdbestuur van een dergelijk lichaam besluit tot het zen den van een adres in zulk een voor de Ncderlandsche nijverheid belangrijke aangelegenheid, zou men toch zeker mo gen verwachten, dat het eerst zijn licht eens zoude hebben opgestoken hij die leden van de Maatschappij voor N. en H.. die hij het al of niet voortbestaan van de Warenwet het grootste belang hebben, in casu die bedrijven, welke zich bewegen hoofdzakelijk op het ge hied van voeding*- en genotmiddelen Van een ernstig vooronderzoek in de nfdeelingen is ons echter niets hekend Het wil ons voorkomen, dat het hoofdbestuur de opstelling van het adres hoofdzakelijk hepfi bekeken dooi de hezuinlgingshri! en hoe nuttig dit op zichzelf ook moge zijn. daarbij het groote belang van het voorthestann der Warenwet in zijn tegenwoordigrn vorm voor vele bedrijven, welke prijs stellen op het in den handel brengen van een goed product, over het hoofd heeft ge zien. Hoe noodzakelijk het is, dat een voort durende contróle plaats vindt, moge blij ken uit de verslagen der Keuringsdien sten, waarhij een zeer groot aantal der onderzochte monsters niet aan de ge stelde eischcn, vastgelegd bij Kon. Besl.. voldeden. Wanneer wij het adres goed lezen, zijn het juist deze onderzoekingen, welke de Maatschappij voor N. en H. in sterke mate wil beperken. Zij spreekt van feitelijke oneerlijkheid In den han del. Wat met feitelijke oneerlijkheid wordt bedoeld, wordt niet nader om schreven! Zij acht het stellen van kwa liteitseischen In het algemeen niet meer noodig en moeten de Kon. Besl. voor hot grootste gedeelte verdwijnen. Dit nu achten wij een zeer groot gevaar: de eerlijkheid In den handel vindt steun in deze Kon. Resl. Juist de bestaande Kon. Besl. zijn In overeenstemming met den reëelen handel tot stand geko men. Licht men deze uit de Warenwet dan neemt men tevens de pilaren weg. waarop de eerlijkheid in den handel rust. Wij gaan dan weder terug naar den tijd. dat er geen Warenwet en geen Kon. Besl. hestonden en iedereen maar vrijhpid had om te knoeien, zooals hem dit goed dacht, met het gevolg, dat het nubliek eerst aangelokt door de steeds lagere pri|zen zich uiteindelijk niet al leen van het steeds minder In kwaliteit wordende artikel afwendde, maar ook afkoerig werd van de nog goede fabri katen. Dit gevaar nu is volstrekt niet over dreven. Een sprekend voorbeeld hier van is wel. dat het lamverbruik in Duitschland n a den oorlog daalde tot op 20 van het verbruik vóór den oorlog. Het publiek, afkeprig geworden door het op jam gelijkende product, ge durende den oorlog voorgezet, wilde geen jam meer. ook de goede kwalltel 'en niet, welke toch onmiddellijk na den oorlog weder verkrilghaar waren In Engeland zien wij hetzelfde. Door het steeds verminderen van de kwali teit om toch maar concurreerend te kunnen ztjn, liep het jamverbrulk van jaar tot jaar terug, totdat eenige fabri kanten, die hun belangrijke industrie door de knoeierijen van anderen op den duur te gronde zagen richten, zich tot de Regeering wendden. Van overheids wege is daarop ingegrepen en zijn kwaliteitsnormen vastgesteld waar beneden men niet mocht gaan met het goede gevolg, dat het algemeene verbruik weder gestegen is. Wij willen hier verder wijzen op de indertijd noodzakelijke maatregelen door de Regeering getroffen om de bo ter voor export, kaas, enz. van Rijks- merken te voorzien, opdat de bulten landsche markten door knoeierijen niet verder verloren gingen. Wat voor het buitenland noodzakelijk was. geldt dat niet voor eigen land? Moeten onze goed Ingerichte bedrijven, welke prijs stellen op de vervaardiging van goede produc ten, overgeheveld worden naar dezulke, welke een bestaan trachten te vinden in steeds lagere prijzen en steeds minde re kwaliteiten? In alle landen om ons heen ziet men steeds scherpere bepalingen op voedlngs- en genotmiddelen, ten einde aan de tal- looze knoeierijen een einde te maken Is het nu noodig. dat wij. die hier be staande wetten hebben, een dergelijke stap achterwaarts doen en het met zoo veel moeite verkregene weder voor ja ren teniet doen? Moet de zorg der over heid niet verder gaan dan nlleen de zorg, dat het publiek geen voor de ge zondheid schadelijke waar consumeert? Adressant vraagt allen, die kwaliteits producten vervaardigen, en die het met haar eens zijn, haar hiervan te doen blijken. HET O. M. GAAT IN HOOGER BEROEP DEN BOSCH. 10 Nov. De officier van justitie bij de rechtbank te Den Bosch is in hooger beroep gegaan van de gisteren gewezen vonnissen, wnnrhij G. J. van Galen en T. J. van Bcrne wegens brandstichting werden veroor deeld tot 8 Jaar gevangenisstraf: P. J. van Galen en P. van Geenen wegens In braak tot 3 jaar en T. J. van Berne tot 2 iaar. J. van Galen wegens roofoverval te Llth tot 6 jaar en J. van den Akker tot 3 jaar gevangenisstraf. Waar zjjn de Post vliegert? Hoeveel dagen zijn ze onderweg? m «e I O m a. 1 18.11 16.11 Amsterdam 18.11 Marseille 16.11 Rome 14.11 17.11 Athene Meraamatrub 15.11 18.11 Cairo Gaza 19.11 Bagdad 19.11 16.11 Boeehlr Djask Karachi 17J1 Jodpoer 18.11 Allahabad Calcutta 18.11 Akyab Bangoon 17,11 Bangkok 19.11 Alorstar Singapore Medan 16.11 Batavia 16.11 Vertrek van het eerstvolgend post vliegtuig van Amsterdam op 23 No vember. INTERNATIONALE INBREKER STAAT TERECHT MAASTRICHT. 19 November. Een internationale inbreker. J. R.. een Pool Roemeen of Oostenrijker (hii beweert niet te weten welke nationaliteit hii be zit) stond voor de rechtbank te Maas tricht terecht, verdacht van twee in braken in de buitenwijken van Maav tricht. én gepleegd in den nacht van 9 October bii den heer D. in het Villa park. en in den nacht van 23 op 24 October in de woning van den leeraar J. J. aan den Bloemen weg. In heide gevallen had hii zich aan de achter zijde van het huis toegang verschaft. F.r waren in de luinen sporen van zijn aanwezigheid gevonden Bii den lieer D. had hii elf bankbil jetten van 10 gulden buitgemaakt en bii den heer J. J. had hij in een kast ongeveer f 60.— gevonden. Het O.M.. door mr Fabius waarge nomen. achtte de misdrijven zeer ern stig. Verdachte woont te Aken. komt telkens met den laatsten trein naar Maastricht en slant er zijn slag. 's Mor- gens vertrekt hii dan met de eerste tram naar Vaals, zoodat hii zeer moei lijk was on te sporen. Het is een inter nationale dief. die in Frankrijk. Duitsch land en België en ook reeds te 's Her» tngenbosch veroordeeld in. De Officier eischte vier iaar gevangenisstraf. DE MELKPRIJS I)e prijs voor hel laxegcdeebe van consumptlernelk, gekocht op Regee- ringscontract, is voor do volgende week bepaald op 6'/i cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor do kwaliteit. De afdracht voor andere in consump tie gebrachte melk is vastgesteld op 2cent per liter.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7