NIJVERHEIDSONDERWIJS IN DE KNEL 1 v w: 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 19JJ STADSNIEUWS I TWEE- IN PLAATS VAN DRIEJARIGEN CURSUS? Het schoolbestuur heeft een be* zuinigingsplan, dat beter is voor het onderwijs en meer effect zal sorteeren Brief aan den minister Gisteravond werd alhier een leden vergadering gehouden van de am bachtsschool. Om half negen opende dr. J. II. Scheur er de vergadering met een woord van dank voor het vertrouwen in hem gesteld door zijn verkiezing tot bestuurslid. De notulen werden onver anderd goedgekeurd. Op voorstel van het bestuur werd met algemecne stemmen ds. J. Visser, oud voorzitter der vereeniging. benoemd tot eerelid. Bij de bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede, fiat de heer R. v. Dijk niet voor een herkiezing in aanmerking wenscht te komen. Het bestuur beveelt daarvoor aan den heer J. B. Wevers, als vertegenwoordiger der moderne ar beidersbeweging. De heer van W ij n g a a r d (moderne typografen) verwondert er zich over dat hierover geen overleg is gepleegd met den A.B.B. en beveelt aan den se cretaris van den A.B.B., den heer G. A. v. Mechelen. De heer Kroon sluit zich daarbij aan, hoewel hij den heer Wevers zeker geschikt acht als be stuurslid. De voorzitter wijst er op. dat het bestuur -gelet heeft op de overtuiging \an dezen candidaat, die door zijn vak zelfs dicht staat bij het ambachtson- derwijs. Na repliek van den heer van Wijngaard werd overgegaan tot stem ming. Herkozen werden de hecrcn dr. J. H. Scheurer, II. Noorman, E. Boodc en J. B. Wevers. In de commissie tot nazien der re kening en verantwoording over 1935 werden gekozen de heeren Spiekerman, Sonius en v. Mechelen, terwijl tot plaatsvervangers werden benoemd de heeren v. Hoogevest, Spelberg en Droog. Daarna kwam aan de orde een voor stel van het bestuur den minister van onderwijs te verzoeken met 1 April 1936 den 3-jarigen cursus, zij het met een verminderd aantal lesuren, te mo gen handhaven. De voorzitter lichtte dit voorstel nader toe. Men zou mis schien, zoo zei spr., hét gemakkelijkst een motie kunnen aannemen, doch dan zou men wellicht niets bereiken. Daar om werd een andere weg gezocht en go- vonden. De voorzitter vervolgde, dat het be stuur met belangstelling kennis geno men heeft van het voornemen van Zijne Excellentie, om de 3-jarige oplei ding dezer school om te zetten in een twee-jarige. Het bestuur heeft de reëele toepas sing daarvan een en andermaal over wogen en berekend, maar stuit daarbij op de niet te ontkomen moeilijkheid, dat dan de opleiding niet meer dien grondslag kan leggen, dio nu eenmaal minimaal noodig is voor de vorming van bruikbare vakkundige krachten in de beroepen waarvoor de Amersfoortsche ambachtsschool oplei ding wil. De leerstof, door Zijne Excellentie aangegeven is het richtsnoer voor het ontwerpen van leerplannen voor dag ambachtsscholen met 2-jarigcn cursus, is formeel wel in twee jaren door te werken, maar men moet dan aanvaar den, dat de leerlingen werkstukken, teekemverk, en technische theorie ver vaardigen of bestudceren, welke ver boven hun kunnen en kennen zullen uitgaan, terwijl ook een groot deel van de overige lessen een tempo zal ver- eischen, dat verreweg het meerendeel der normale leerlingen niet meer zal kunnen bijhouden. Het schrijven aan den minister vervolgt: Ons bestuur voorziet daarom met ernstige zorg, dat de leerstof in een 2-jarigcn cursus slechts in schijn behandeld kan worden. Dat kweekt dan jongemenschen, die ook in schijn gereed gemaakt zijn voor verdere practijk in het bedrijfsleven. Dit bedrijfsleven zal binnen zeer korten tijd dit tekort in de scholing bemerken en zijn vertrouwen in de ambachtsschool verliezen, met al den aankleve van dien èn voor de school en voor de leer lingen. Ons bestuur is echter doordron gen van de noodzakelijkheid dat ook het nijverheidsonderwijs krachtig moet medewerken in alle maatregelen, welke tot bezuiniging van 's lands uitgaven kunnen leiden, doch kan daarbij niet nalaten uit te spreken dat de door Uwe Excellentie aangegeven wijze van be zuiniging door invoering van een twee jarigen cursus, zal beteckenen een illu soir maken van de vakbekwaamheid der toekomstige ambachtslieden in Ne derland. Het is om deze reden dat ons bestuur gezocht heeft naar een oplos sing, waarbij: le. de opleiding tot vaklieden van een bruikbaarheid, waarop het bedrijfs leven recht heeft, niet in gevaar wordt gebracht, en 2e. een bezuiniging op de kosten van het nijverheidsonderwijs wordt verkre gen. welke weinig of niet verschilt van die. welke door invoering van een tweeja rigen cursus wordt beoogd. Dit is volgens ons best mm inderdaad te bereiken en wel door het aantal we kelijksche lesuren van den driejarigen cursus terug te brengen van 31. 36 en 38 resp. voor de Ie, 2e en 3e klasse tot 30, 32 en 34. Ofschoon hierdoor het eind resultaat van het onderwijs zeer zeker eenige schade zal ondervinden, meent ons bestuur echter dat de meer vrije uren het intensieve werken op de school ten goede zal komen (3854 lesuur per weck zooals een 2-jarige cursus zou meebrengen, is voor jeugdige leerlin gen. vooraï kort na do lagere schoolja ren. te zwaar In de laatste uren zal de intredende vermoeidheid al te duidelijk worden en het effect der lessen beden kelijk reduceeren). Doordat er echter meer tijd beschikbaar blijft voor huis werk, is in die richting ook weer winst te behalen. De kostenbegrootingen voor een 3 ja rigen cursus met 34, 36 en 38 lesuren, zooals ingediend voor 1936; voor een 3 jarigen cursus met 30, 32 en 34 weke- lijksche lesuren, zooals het bestuur thans voorstelt ca voor een 2 jarigen cursus als door Uwe Excellentie ge dacht met 3854 wekelijksche lesuren voor de le en de 2e klasse, zijn netto, zónder een eventueelc per 1 Januari a.s. in tc voeren salariskorting van 5 pro cent, resp. 88.250.80.550.— en 76.090.—. ilet verschil in de nettokosten be draagt dus tusschen een drie jarigen cursus met verminderd aantal weke lijksche lesuren, met een aantal van MO leerlingen, en een 2 jarigen cursus niet een aantal van 330 leerlingen 4460.-. Door Uwe Excellentie wordt o.a. me degedeeld, dat het in de bedoeling ligt, nu de invoering van de twee-jarige ambachtsscholen te bevorderen, de be staande avondnijverheidsscholen uit te breiden met cursussen voor aanvullend vakonderwijs voor leerlingen, die een 2-jarigen cursus hebben doorloopen. Voor Amersfoort is bij een 2 jarigen aanvullenden wintcravondcursus zeker te rekenen op een totaal van tenmin ste 100 leerlingen. Overeenkomstig de netto kosten per leerling der hier be staande avondnijverheidsschool moet gerekend worden op 40.per leerling per cursusjaar, zoodat boven de kosten voor een tweejarigen cursus gerekend moeten worden de kosten voor de ex ploitatie van bovenbedoeld aanvullend avondonderwijs ten bedrage van 4000.—. De bezuiniging, verkregen door de invoering van een driejarigen cursus niet verminderd aantal wekelijksche lesuren -gaat in met denzelfden datum van invoering, voor Amersfoort dus 1 April a.s., daar zonder noemenswaar dig bezwaar direct ook voor de loopen- dc 2c en 3e klasse een verminderd aan tal uren kan worden toegepast. Bij de invoering van een tweejarigen cursus met afloopende 2e en 3e klassers van den bcstaanden driejarigen cursus, sor teert de bezuiniging eerst effect aan het einde van deze periode, dus eerst vanaf 1 April 1938. Bovendien zullen dan toch het aantal wekelijksche les uren dezer afloopklassen verminderd moeten worden om het totaal bij in voering van 3854-urige le en 2c klasse niet te overschrijden, waardoor deze 2e en 3e klasse tot een totaal weke lijksche lesuren moeten worden terug gebracht tot gemiddeld 3454 uur (thans 37 uur) en voor den cursus 1937'38 do 3c klasse zelfs tot 31 uur. Conclusies Ons bestuur komt dan ook tot de volgende conclusies: lo. De bezuiniging van het plan van Uwe Excellentie maakt géén noemenswaardig verschil met dat van ons bestuur; 2e. De bezuiniging in ons plan blijft in tact, terwijl die in het plan van Uwe Excellentie grootendeels wordt ingeteerd door de vervolg cursussen op de avondschool; 3e. De bezuiniging van ons be stuursplan gaat 2 jaren vroeger in; 4e. Ruim 100 leerlingen meer blij ven op de dagambachtsschool, in dezen tijd van gebrek aan voldoen de werkgelegenheid van zeer groot belang; 5e. De kosten aan te betalen wacht gelden zijn veel minder dan bij in voering van een 2-jarigen cursus en 6e. De kwaliteit van het onder wijs is in het plan van on3 bestuur aanwerkelijk hooger dan op een tweejarigen cursus te bereiken zal zijn. In verband met het bovenstaande heeft ons bestuur dan ook de eer Uwe Excellentie beleefd doch dringend te verzoeken, te willen goedkeuren, dat met ingang van 1 April 1936 niet be hoeft te worden overgegaan tot het invoeren van een 2-jarigcn cursus, doch dat herzien wordt het leerplan met lesrooster voor een 3-jarigcn cur sus (30, 32 en 34 lesuren), blijvende binnen de hierbij behoorende begroo ting van kosten. De vergadering besloot het adres met toelichting te zenden conform het voor stel van liet bestuur. De voorzitter deelt mede, dat ge tracht zal worden bij een volgende ver gadering als attractie voor beter vcr- gadcringbezoek eens een film te doen vertoonen van de vereeniging Ned. Fa brikaat. EEN VROEGE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS De drukte op het Stations» plein was niet zoo groot St. Nicolaas heeft gistermiddag bijna iedereen verrast door zijn vroege komst. Zelfs de jeugd was er niet heelemaal van op de hoogte, want hoewel er heel wat kinderen op het Stationsplein wa ren, hebben wij in vorige jaren de drukte meestal veel grooter gezien. De jeugd verklaarde dc vroege aanwezig heid van den grijzen bisschop, doordat hij nu per trein kwam; schijnbaar wist zij niet, dat dc Sint tegenwoordig vele familieleden telt, die gemeend hebben, dat zij hem in verband met zijn hoogen leeftijd, heipen moeten door een gedeel te van zijn drukke werkzaamheden over te nemen. Vandaar dan ook, dat wij in de komende dagen nog meer St. Ni- colazen in onze stad krijgen. Zijn we niet verkeerd ingelicht, dan is gisteren hier de jongste zoon van St. Nicolaas gekomen. Hoe het ook zij, hij toonde zich een waardigen zoon die alle goede eigenschappen van zijn vader heeft. Nauwelijks was hij het station uit gekomen, of dc jeugd juichte hem toe; ook Piet, zijn zwarte knecht, mocht zicli in een ovatie verheugen. Terwijl zij in het gereed staande rijtuig stapten, speelde de muziek van het 5e Regiment Infanterie opgewekt den Sint het „Lang zal hij leven!" toe. Goedkeurend knikte deze zijn jeug dige vriendjes toe; de grijnslach op het gelaat van Piet liet echter velen in het onzekere. Kende hij nog jongens en meisjes van vorige jaren, die toen niet goed opgepast hadden, of verheugde hij zich reeds bij dc gedachte ook ditmaal dc zak niet voor. niets meegebracht te hebben? De tijd zal het leeren! Voorafgegaan door de muziek ging het toen stadwaarts met de jeugd er achteraan, die zich enthousiast op de verrassingen wierp, welke Pieterbaas rondstrooide. Juichend trok de stoet langs de Utrechtschestraat en Varkens- markt, om via de Arnhemschestraat den Leusderweg op te gaan. Halverwege gaf de grijze kindervriend te kennen, dat hij zeer vermoeid was door de verre reis, waarop de heer Snahel hem wel willend uitnoodigde in zijn woningin richting uit te rusten. Dankbaar aan vaardde dc Sint dit aanbod en tot 5 December zal hij daar nu blijven om de kinderen te ontvangen. Zij zullen er goed aan doen. naar hem toe te gaan, want dit jaar is hij hijzonder goed over de kleine keientrekkers tc spreken naar hij ons vertelde! Voor kinderen, die zoet geweest zijn, wordt het een goed jaar. Immers wan neer spoedig meer familieleden van den Sint arriveeren. loopen zij de kans meerdere complimentjes en verrassin gen te krijgen. Dat was vroeger een buitengewone onderscheiding. Maar het is en blijft in deze slechte lijden een nobel gebaar van onze gasten om nu juist hun goede gaven in onge kende mate te gaan uitbreiden. De kinderen en misschien ook de ouders zullen dit prachtig vinden.. Maar waar is het einde, o heeren St. Nico laas? De Nederlandsche Heide- Maatschappij Lezing van Ir. van Lonkhuyzen hierover voor de vereeniging Ned. Fabrikaat In Princessc Room had gisteravond een vergadering plaats van de vereeni ging „Nederlandsch fabrikaat", die ge leid werd door den tweeden voorzitter, den heer A. H. Martens. Als spreker trad op ir. J. P. v. Lonk hu ijzen, direc teur van de Heidemaatschappij, niet het onderwerp: „Dc Nederlandsche Heide maatschappij". In den aanvang van zijn betoog wees de heer Van Lonkhuijzen op het feit. dat de Nederlandsche Heidemaatschappij naar Deensch model is gesticht. Zij is ontstaan op advies van de studiecom missie. die in 1885 een bezoek aan Denemarken heeft gebracht om de wer king van zulk een maatschappij te leeren kennen. Do Nederlandsche Heidemaatschappij stelt zich krachtens haar statuten ten doel de ontginning van woesten grond, bevordering van de zoetwatervisschcrij en verder alles wat verband houdt met de bevordering der cultuur. Het perso neel van de Nederlandsche Heidemaat schappij is in den loop der jaren sterk uitgebreid. Van i man personeel in 1888 is dit uitgegroeid tot 300 vaste ambte naren en 700 man los personeel. Jaar lijks worden voor particulieren, ge meentebestuur, waterschappen enz. 2 a 300 werken uitgevoerd. Het grootste werk. dat thans uitgevoerd wordt, is de omlegging van de Maas, waarmede eenige millioencn guldens gemoeid zijn. De Heidemaatschappij maakt in ons land veel propaganda voor de verbete ring van de cultuur. Uitvoerig behandelde spr. de wijze waarop de Ned. Heidemaatschappij in ons land werkt. Een belangrijk werk is de contróledienst op zaden. Denen ko men naar Holland voor liet koopen van beukenootjes om daarmede beukenbos- schen in eigen land tc kunnen aan- kwecken. Ook wordt het gebruik van Nederlandsch hout in dc mijnindustrie gepropageerd. Een belangrijk onderdeel is de fruit cultuur, liet Amerikaansclie fruit wordt in ons land veel ingevoerd, maar ook dc eigen bodem levert mooi fruit, zeide spr. In samenwerking met prof. Spren- gcr, uit Wageningcu, is het tweede soort fruit (appels) tot sap verwerkt, hetgeen de fruitteelt tot nog toe onaf hankelijk maakt, van regceringssteun. Tenslotte wees spreker op de tewerk stelling van wcrkloozen. Van de 50.000 werkloozen, die in de werkverschaffing tewerk zijn gesteld, werkt het grootste gedeelte onder leiding en toezicht van de Ned. Heidemaatschappij. Ook aan het jeugdwerkloosheidsvraagstuk is groote aandacht geschonken. In dit ver band wees hij op de diverse werkkam pen. die door diverse volksgroepen, o.a. te Ede on Vierhouten, zijn opgericht Na de pauze werden eenige lantaarn plaatjes varloond. die betrekking had den op het gesprokene. Hierbij vond ir. Van Lonkhuijzen levens gelegenheid om te wijzen op den aanbouw van boerde rijen in ons land, die onder auspiciën van de Nederlandsche Heidemaatschap pij worden gesticht. GEMEENTEREKENINGEN ONDER DE LOUPE De commissie, belast met het nazien hiervan, handhaaft opmerkingen van vorige» jaren Zooals wij reeds in ons blad van gis teren in het kort hebben gemeld, heeft dc commissie, belast met liet van de gcmeentcrekcning over 1ÏM4, haar rapport aan den raad aangeboden en naar aanleiding daarvan dc voor stellen gedaan, welke gisteren in ons blad zijn afgedrukt. Deze commissie, waarin de lieer Snicitink als nieuw lid is gekozen, als opvolger van het oud- raadslid, den heer J. II. van Lonkhuy zen, heeft daarbij tevens een algemeen rapport opgesteld van haar bevindingen bij de uitoefening van haar taak. Aan dit rapport ontlecnen wij thans nog het volgende: Het heeft de commissie genoegen ge daan. dat haar gebleken is, dat voor zoover mogelijk door B. en NV. tijdig de noodige maatregelen tot conversie van leeningen zijn genomen, zoodat thans tot geen verdere conversie van leenitv gen kan worden overgegaan. Uit een door de commissie gevraagde opgave van de uitgaven wegens vergoe ding van de kosten van instandhouding van bijzondere scholen, bedoeld in art. 101 der L. O. wet, blijkt, dat van 1922 tot en met 1934 in totaal voor het ge woon lager onderwijs (art. 101) is ge raamd 951.368.90 en uitgegeven 866.303.01 en voor het uitgebreid lager onderwijs onderscheidenlijk 109.989.98 en 105.840.03. In verband met het feit, dat in 1934 overschrijding dezer posten heeft plaats gelfad ten gevolge van af rekening over 2 jaren, wordt opgemerkt, dat in volgende jaren hij dc begrooting met mogelijken achterstand moet wor den rekening gehouden, opdat over schrijding voorkomen wordt. Tevens wordt erop gewezen, dat in verband met dc overschrijding van den post rente en provisie van tijdelijk kasgeld de begrooting in het algemeen aan den veiligen kant moet worden geraamd teneinde nadcclige saldi te voorkomen Met betrekking tot de rekeningen en kasstukken van het openbaar slacht huis, den ontsmettingsdienst, de centrale boekhouding en don reinigingsdienst maakt dc commissie dc steeds terug- keerende opmerking, dat nog altijd niet alle onderhoudswerken voor zoover deze niet van bedrijfstechnischen aard zijn aan den dienst van Openbare Werken worden opgedragen. Aangezien verschillende door de com missie gemaakte opmerkingen over de gemeenterekeningen 1931, 1932 en 1933 nog niet zijn afgedaan, acht de com missie het noodzakelijk verschillende punten te releveeren en daaraan, voor zoover noodig, haar voorstellen toe te voegen. Zoo kan. de commissie zich niet ver eenigen met het feit, dat de directeur der waterleiding op kosten van de ge meente lid is van dc Vereeniging voor Watcrleidingbelangcn, terwijl de ge meente zélf buitengewoon^ lid is dier vereeniging voor 90 per jaar; het lid maatschap van den directeur kost 15. Dc commissie stelt dan ook voor om te besluiten, dat géén persoonlijke lid maatschappen van ambtenaren voor rekening der gemeente mogen komen. Blijkens het rapport over de rekening 1933 wil de commissie 3000 geven aan het bouwbureau als vergoeding voor verstrekte adviezen, terwijl overwogen zal moeten worden of eenzelfde vergoe ding ook aan den dienst Openbare Wer ken zal moeien worden gedaan. Door het ramen van een zoodanige vergoe ding zal het tekort van het bouwbureau, dat over 1934 een bedrag van 3950.01 beliep, grootendeels kunnen worden op gevangen. Het verlies van het bouwbu reau wordt in dc begrooting nJet ge raamd, terwijl een vastgestelde vergoe ding daarin wél moet woeden opgeno men; een verlies werkt dus mede aan het nadeelig saldo. Indien dc kosten voor het geven van adviezen in de alge mecne kosten van een bedrijf moeten worden opgenomen, beïnvloeden zij de omslagpercentages op de verrichte werk zaamheden en de aan de bedrijven en de gemeente te berekenen loonen en salarissen. Door in de algememie kosten foutieve factoren op te nemen worden dc in rekening te brengen kosten on rechtmatig tc hoog, hetgeen het door de commissie meermalen geconstateerde gevolg heeft, dat verschillende bedrijfs- hoofden liever geen gebruik willen ma ken van de gemeentelijke diensten. Daarom stelt, de commissie voor In het ontwerp begrooting 1937 tc doen opne men bedragen voor vergoedingen voor technische adviezen van bouwbureau en openbare werken, aan die diensten uit te keeren. Dc commissie is ook niet be- vredigd over de bezetting van den dienst van den stadsarcl^lect, omdat bij vermindering van werk zoo weinig van vermindering van algemecne kosten blijkt. Voorts geeft de commissie in over weging te besluiten hel aantal telefoon aansluitingen van woningen van amb tenaren van den dienst Openbare Wer ken terug te brengen van 5 op 3 en in tc trekken de telefoonaansluiting van dc woning van den chef der afd. Eigen dommen en van het gymnasium. De commissie komt tenslotte terug op haar opmerking bij dé rekening over 1932, waarbij zij betoogd heeft, dat de loonpost bij de gasfabriek is overschre den en aanmerking gemaakt heeft np de aanwezigheid van 2 vaste schilders en 1 losse timmerman hij dat bedrijf. Zij dringt wederom aan op een onderzoek naar den gehoelen loonpost en een rap port daarover aan den raad. Zij wil ten slotte dc 60 kleedinggeld voor den portier der gasfabriek, voor wien dienstkieeding niet noodzakelijk is. ge schrapt zien. BALDADIGHEID VAN DE JEUGD De Amersfoortsche jeugd heeft zich gisteren duchtig geroerd. Op het pro gramma stonden: voetballen op straat, klimmen in lantaarnpalen, uitdraaien van de straat verlichting, heiletjes trek ken en deuren opengooien. Dr uitvoe ring had plaats in allerlei straten, ter wijl de jeugdige boosdoeners uit alle windstreken kwamen. De politie trad als spelbreker op. CHR. MUZIEKVEREEN. „HOSANNA" een ,De Geslaagde uitvoering van feestprogramma in „is* Valk" ter herdenking van het dric*jarig bestaan Gisteravond heeft de Christelijke mu ziekvereniging „Hosanna" ter herden king van het 3-jarig bestaan in de groo te zaal van „De Valk" een uitgebreid feest programma uitgevoerd. Na gcmeenschappclijken zang van Psalm 150 vers 2 en 3, ging de eerc-voor- zitter. de heer G. van Tellingen, in Schriftlezing en gebed voor. In zijn openingswoord riep de heer Van Tellingen den talrijken aanwezi gen een hartelijk welkom toe. om ver volgens tc wijzen op dc vele moeilijk heden, die hét organisceren van een avond als deze met zich brengt. Ge lukkig mag de vereeniging zich verheu gen in vele begunstigers en medewer kers. Spreker wil in dit opzicht een bij zonder woord richten lot den nieuwen directeur van de muzickvereeniging, den lieer A. J. Bruynooge, die zich in zoo korten tijd aan dc orkestleden, en omgekeerd, heeft moeten aanpassen. Mocht al eens een fout gemaakt wor den, dan is dit uit dien hoofde te he grijpen. Het afgeloopcn jaar heeft :1e jonge vereeniging met aardig succes in de derde afdeeling gespeeld. Spr. hoopt dat nog meer resultaten bereikt zullen worden en de vereeniging in aller be langstelling zal blijven toenemen. Hierna werden door het orkest een zestal stukken ten gohoore gebracht, waaronder een drietal marschen, die op verdienstelijke wijze en klankrijk ge speeld werden. Dat de samenwerking tusschen dirigent en orkest, zooals reeds gezegd was, nog maar kort was, bleek eenige malen in de „Belle Ber gère" van Francois, maar stellen wij daar tegenover de goede ouverture „Les Danaïdcs" van Christophe, dan behou den wij toch aan dit deel van den avond een prettige herinnering. Na de pauze werd het programma voortgezet met tooncclspel door D.V.O. („Door Vriendschap Opgericht"). Allereerst werd opgevoerd het klucht spel van J. J. Rentmeester „Een pootig wijfje" en wij mogen genist zeggen, dat dit stuk zeer veel succes had bij bet publiek. Was de inhoud komisch, hoofd zakelijk werd het stuk gedragen door de rol van „Santje". Mevrouw Schot vanger heeft er goed slag van dialect te spreken en wel op een kordate, al les overstemmende wijze. Dit was hier juist de bedoeling en daar ook haar figuur in alle opzichten, om een juist beeld van de corpulente dienstbode op het tooneel te brengen, voldeed, was haar optreden heel goed te noemen. Zij stak wel ver boven de anderen uit, waarbij echter niet vergeten mag wor den dat de heer Jansen het in zijn dub bele rol van mans- en vrouwspersoon, vooral wat stemgeluid betreft, moeilijk had. Onvoldoende was hij dan ook geenszins. Minder goed, te weinig over tuigend in haar ,spcl, was mevrouw Groeven als „Julio". De heer van \Ya- geningen als „Zeegras" moest door zijn wetenschappelijk potsierlijk gezicht een komischen indruk maken en hierin is hij uitstekend geslaagd; zijn stem was echter niet professoraal. De heer G. Greeyen wisselde in zijn rol van de „Gluiper" goede met slappe momenten af. Over het geheel een stuk dat insloeg bij het publiek. Hierna vermeldde hel programma de opvoering van het blijspel „De luite nant. en zijn oppasser", waarna deze geslaagde avond niet Gezang 180 vers 1. onder dankzegging op de gebruike lijke wijze gesloten werd. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale, behalve de programma's tier beide Ilollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door: 11.0512.20 London Regional. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.205.35 London Regional. 5.356.20 Droit wicli. 6.206.30 Munchen. 7.00— 2.00 Gram.uitz, A. R. C. 8.009..30 Diversen. 9,.)010.20 Boedapest. 10.25—12.00 Weenen. KLEEDING. SCHOEISEL EN DEKENS GEVRAAGD Gisteren is de wagen van den Bond van Barmhartigheid rond geweest voor het. inzamelen van klecdine. schoeisel en dekens. Men is er evenwel van over tuigd. dat niet overal de bel van dezen wagen heeft weerklonken. Zij. die ech ter nog iets voor dit goede doel hebben klaar gelegd of alsnog willen schen ken. worden verzocht dit kenbaar te maken aan het jongenshuis van hel Leger des Heils, Emmalaan 18, Tel. 270 of aan het lokaal van bet. I,egcr des Heils. Langestrnat, 94. Wanneer men het daar oogeeft. zal liet klaargelegde direct worden afgehaald. NIEUW SCHOUWTOONEEL VOERT OP „KINDEREN VAN ONS VOLK" In Grand Theêtre Voor de Culturecle groep katholiek Amersfoort zal morgenavond in Grand Thefitre door het Nieuw Schouwtooneel opgevoerd worden: „Kinderen van ons volk". Aan verschillende persbcoordcelin- gen over dit stuK ontleenen wij het volgende. N.R.CIoo„ oorapronk* lijk Nederlandsch toonoelspel. dat in de hier gegeven première een uiterst boriende voorstelling beleefde." Het Handelsbladmen mag zeg gen. dat do bewerkers veel goeden smaak en discretie hebben getoond en dat de opvoering ook wat de décors be- treft, zeer zorgvuldig was voorbereid, hen boeiende opvoering, in zuiver sfeer. De MaasliodeKees Spierings eii Cor Hormus, die deze tooneelbewerking voor hun rekening hadden genomen, hebben eer van hun arbeid. De geest van Coolen's werk werd niet gpmist en trad dikwijls op verrassende wijze naar voren. ROOKEN IN EEN GARAGE Tegen twee chauffeurs werd proces verbaal opgemaakt wegens rooken in een garage. LEVEN WIJ MEERMALEN OP AARDE? Lezing van den heer J. Kengea uit Utrecht in het gebouw van de Theosofische Vereeniging Voor leden en belangstellenden van de Theosofische Vereenigiiw hield gis teravond de lieer J. H. Kcngtn uit Utrecht een lezing over het onderwerp „Leven wij meermalen on aarde?" In zijn openingswoord snraa dc voor zitter er zijn verwondering over uit, dal nog steeds dit onderwerp in het middelpunt der belangstelling blijkt, te staan, gezien de veel grooicre opkomst, dan verwacht was. De spreker, die op dit openingswoord inging, verklaarde, dat deze belang*- stelling begrijpelijk was. daar. zoo oud als de wereld en de menschbeid is, men zich bevindt tegenover Let invste- rie van den dootl en dat men niet weet of dit een begin, een vervolg of een einde is. Alle godsdiensten erkennen een be staan na den dood. doch de verwron gen wijze, waarop vooral de moderne godsdiensten dit voortbestaan schetsen heeft gemaakt, dat velen zich van de religie hebben afgewend. Vooral de dogma's omtrent hel en hemel wer den door spr. becritiseerd. daar zij noch bij een wetenschappelijk biibel-onder- zoek, noch bii de gedachte aan eert rechtvaardig en liefdevol God passen. In den loop van den vorigen eeuw hebben zich verschillende ..verschijn selen" voorgedaan. waardoor de niensch dc overtuiging kon krijgen, dat er een voortbestaan is na dit leven er» de modesne wetenschap, die deze fei ten erkent, onderzoekt, waaroo deza verschijnselen gebaseerd zijn. Wanneer men het geheel der niensch beid beziet, in al zijn verscheidenheid en oogenschijnlijk onoplosbare raadse len. is er niets eenvoudiger, dan aan te nemen, dat dc mensch niei voldoen de heeft aan dc ervaring, die het in één kort bestaan op aarde kan opdoen en er ontstaat na een rustpoos, een dringend verlangen, wederom tot acti viteit in de stof neer te dalen. Kil deze periodieke nederdnlingen in de stoffe lijke wereld, volkomen in overeenstem ming niet de wetten der periodiciteit, die wij overal in het heelal aantreffen, maken, dat de niensch groeit en lang zamerhand dat stralende wezen wordL dat gevoegelijk „een evenbeeld Gods" genoemd mag worden. Na de mooie en duidelijke- lezing van den heer Ken- gen. beantwoordde deze de vraag van een eenvoudig man: of de reïncarnatie gedachte ons ook kan helpen in deze tijden van werkloosheid en ellende. Volgens spreker ligt er in deze gedach te een groote opbeuring, daar ment weet. dat de omstandigheden in een bepaald leven een noodzakelijke phase vormen in de ontwikkeling van het in dividu, omstandigheden, die wij zelf in liet verleden, nicest door onze zelf zuchtige houding, hebben opgebouwd. Ook werd een vraag beantwoord om trent de theosofische meening over zelfmoord. Niet alleen, dat zelfmoord op ethische gronden te veroordeelen is. hii is volkomen nutteloos, daar de moeilijkheden, waaruit men tracht te ontvluchten, er niet mee opgelost wor den en blijven en weer nieuwe en groo tere moeilijkheden met zich zullen brengen. Nadat nog enkele andere vragen tof voldoening der aanwezigen waren be antwoord. deelde de voorzitter mede, dat de volgende openbare lezing voor leden en belangstellenden gehouden zal worden op a.s. Zondag 1 Der., zoo- dat het zaak zal zijn. hiervoor de „Kei tjes'' goed in, het oog te houden. AANBESTEDING8NIEUWS Door den Stadsarchitect werd heden aanbesteed het verhouwen van 26 ge- ineentewoningen aan de Gaslaan. De uitslag was als volgt: G. C Blanken. Bussum f 25.200: Brandsen en Ouwerkerk (laagste) 1 22.990; fa. Brücker en Kruithof I 27.600; W. Bunnik f 27.900* Th. van Denderen, Utrecht f £4.073; W. van Genderen, Soest f 25.985; B. en Aann.-bedr. Jac. van Gent r f 24.670; H. Groen f 29.392; ft. (iroenenberg f 29.486; Gobr. v. d. Heuvel, Vianen f 25.400; G. C. Hienekamp 23.880; v. d. Hoef en Stam, Soest f 37.000; B. en Aann.-bedr. „Amersfoort" f 24.500; W. Hecre 26.700; I. van Hoogevest N.V. f 26.890; Jan in 't Hout, Soesterberg f 23.322; H. van Keulen 26.945* J. A. van Keulen f 24Ï780; Joh. van Keulen 23.468; D. Keuris, Zeist f 34.700; A. J. v. d. Pol, Kopel Avezaath H. en E. Roelofs, Deventer f 25.490; T. van Straten, Everdingen f 24.700; J- J. Voermans, Zeist f 27.770; Vo.s f 23 347; N. Wassing. Groningen f 28.998; N. J. de Wit 24.900; C van Zwol j 27.200. De anderen alhier. BURGERLIJKE 8TAND 20 November. GEBOREN: Lotie. dochter van Jan Sleitenhaar en Hendrika Duiin. Teunisie Maria, dochter van Teunl» Ham en Maria Hendrika van Leijen- horst. Tennis Albertus. zoon van Johannes Marinus Wavenberg en Evertje ds Graaf. 0\ ERLEDF.N: Frededrik Samuel van Uitbergen. 56 laar. echtgenoot van Adriana Pothoven. GEftUWD: Melis de Mots en Reintje Koelcwiin. Antonius Smeelng en Elisabeth An- Ionia Maria Verschuur. Jan van Dijkhuizen »>n Geertruida Hendrika Bruinekool. Johannes Wilhelmus Ising en Cathv rina Kraanen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5