Justitie en persvrijlieid Kinderhoekje BH[II,I,!I,ÏÏ DE GEBROEDERS „GOOCHEM" DE INDUSTRIE DE MINISTER AAN WOORD d'ADNNEMSCHE POORT - Tel. 242 - Achter Amicitia Vandaar, dat het zoo regende! JOH. BOTTINGA Lange straat 28 Tel. 59 LANDBOUWSTEUN MINISTERS VOOR DE RADIO 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 TWEEDE KAMER Binnenkort kan een wets# ontwerp betreffende particuliere machts# vorming in den Staat verwach' worden De vergadering wordt des avonds te 8 uur heropend. Voorzitter de heer W. II. Vliegen. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van justitie. De heer Korten horst (R.K.) be strijdt den heer Westerman. Spr. be toogt voorts, dat men met de dieren bescherming niet moet overdrijven. Spr. sluit zich aan bij de woorden van den heer Duymaer van Twist over de handhaving van het gezag. De minis ter heeft met ingrijpen te lang gewacht. De N.S.B. uit de grofste beschuldigin gen tegen justitie en minister. Spr. zegt voorts, dat de communisten thans maatregelen tegen de N.S.B. vragen, terwijl zij zelf zich aan dezelfde euve len schuldig maken en maakten. Tegen propaganda van Duitsche zijde in ons land wenschte spr. bijzondere waak zaamheid. Er zijn SO Duitsche politieke organisaties in ons land werkzaam, ter wijl zich in ons land 120.000 Duitschers bevinden. Dit heeft, zegt spr. een in fectie veroorzaakt, getuige het optre den der N.S.B. Verder wil spr. ook an deren dan de commissie-Limburg ge hoord zien over de vorming der wet op het arbeidscontract. Spr noemt de op merkingen van den heer Lingbeek enormiteiten. De Katholieken halen een achterstand van eeuwen in. Minister van Schaick De heer Zandt (S.G.P.) wcnscht maatregelen tegen godslasteringen. Do Zondag is tot een zonde dag verlaagd. Voorts pleit spr. voor strenge handha ving der begraafwet en voor afschaf fing van de stemplicht en instelling van de doodstraf. Optreden tegen por nografie acht spr. noodig. De minister van justitie, mr. van Schaik, ontkent, dat de bezuinigingen op de rechtbanken en.de vereenvoudi ging der rechtspraak te wenschen over laten. Invoering van de wet op de ka piteins en schepelingen zal nog moeten wachten. Den heer Zandt zegt spr. toe, dat in de wet op do wettelijke aan sprakelijkheid met gewetensbezwaren rekening zal worden gehouden. Aangaande de rechtspositie van de pensioenfondsen, zegt spr., het vrijma ken van deze fondsen van het bedrijf niet geheel onbedenkelijk te achten. Bescherming van dieren heeft spre- ker's aandacht. Met gewetensbezwaren tegen de opkomstplicht bij stemmingen zal in het vervolg nog meer rekening worden gehouden. Invoering van de administratieve rerhtsprnak wordt bevorderd. Vervolgens zet spr. het huidige Duit- scho huwelijksrecht uiteen en betoogt, dat een Duitsche Jood in Nederland kan trouwen, maar het blijft voorloo- pig de vraag of een Duitsche „Ariër" met een Nederlandsche Jood kan trou wen. De aanduiding „Jude" bestaat voor de Nederlandsche wet niet en kan dus bij ons niet gelden. Sprekers persoonlijk oordeel is, dat elke Duit- scher in Nederland met eiken Neder- landschen onderdaan kan huwen. In- tusschen zal de rechter een en ander nader hebben uit te maken. Opzegging van het desbetreffende tractaat met Duitschland heeft nog geen haast. Wat betreft de gevraagde maatregelen tegen de N.S.B., spr. gaat niet gaarne over tot het onderdrukken van een bepaalde politieke partij. Iets anders is ais de openbare rust en vei ligheid worden bedreigd. In dezen meent spr. te hebben gedaan wat noo dig is, daar het geschrijf in Volk en Vaderland alle perken te buiten ging. Spr. heeft persoonlijk ngeeren tegen Tribune en Volk en Vaderland bevor derd. Intusscben is het moeilijk afdoen de maatregelen tegen het boleedigen. belasteren en verguizen van de over heid te nemen. Overwogen wordt, in hoeverre het wenschelijk is de moge lijkheid te scheppen bladen te verhie den. Nu reeds wordt tegen het mis bruiken der persvrijheid met kracht opgetreden. Zoo ook tegen de machts vorming der N.S.B. en in dit verband drplt Zijne Excellentie mee. dat waar echijnlijk de volgende week bet wets ontwerp tegen de particuliere machts vorming zal worden ingediend. Spr. zegt. dat de inbeslagneming van de persen van Tribune en Volk en Vaderland reeds een afschrikwekkende uitwerking hepf» gehad Eventueel kan e-n drukpers worden vernietigd. Wat de Tribunepers betreft, zij werd ann den uitgever teruggegeven en de rechtsprocedure wordt opgehouden door den onwil den schrijver van zeker artikel te noemen. Het colporteeren heeft volgens spr. tot weinig inciden ten aanleiding gegeven, intusschen moet de plaatselijke overheid regelend optreden. Spr. geeft toe. dat door N.S.B. col porteurs meermalen uitdagend wordt opgetreden. Do politie behoort voor de orde te zorgen. Het uniformverbod wenscht spr. streng gehandhaafd te zien. Tegen uitingen van zedenverwil dering wordt ingegaan, evenals tegen pornografische geschriften. Het castratievraagstuk acht spr. nog veel te onrijp voor het nemen van een beslissing. O.a. de werkloosheid is oor zaak van de toeneming der criminali teit. Intusschen raadde spr. den heer Westerman aan tot groote voorzichtig heid in deze. Politieke vluchtelingen behooren in ons land geen revolution- naire propaganda te maken. Verder wijst spr. er op. dat tegen woordig iedere Duitsche organisatie, dus ook die in ons land, een* politiek karakter draagt; men mag zich echter niet bemoeien met interne Nederland sche zaken op straffe van de strengste maatregelen. Doch bepaalde feiten heeft spr. niet kunnen achterhalen en hij houdt zich aanbevolen voor het aangeven van bepaalde gevallen. Handhaving van de Zondagsrust wil spreker bevorderen. De oplossing van de begraafkwestie is in studie en den heer Lingbeek wijst spr. er op, dat die afgevaardigde met geen enkel feit zijn beschuldigingen heeft gestaagd. Bij de replieken diende de heer Snee vliet (R.S.) een motie in. welke aan dringt op de vorming van een parle mentaire commissie die de reglementen der gevangenissen en de toestand der gevangenisbevolking zal moeten onder zoeken. Over deze motie wordt heden middag gestemd. Bij de artikclsgewijze behandeling vraagt de heer van der Heide (S.D.A.PJ waarom geen preventieve hechtenis werd toegepast op den gewezen Haag- schen hoofdcommissaris van politie. De minister antwoordt dat zulks niet noo dig was en dat psreker zeker de zaak niet in den doofpot wil stoppon. Is de constructie geëindigd, dan zal spreker overwegen, of er voor nadere mededeelingen nog aanleiding is. Na eenig debat wordt dc begrooting zonder h.s. aanvaard met aanteekening, dat de heer Sneevliet tegen is. Dc vergadering wordt te 12.50 ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. DOOD GEVONDEN IN ZIJN CEL De 5S-jarige M. Sr., die Dinsdag in verband met dc inbraak bij Wilton- Fcijcnoord te Schiedam tc Rotterdam heeft terechtgestaan, is, naar de Tel. verneemt, Woensdagmorgen in het huis van bewaring dood in zijn cel gevon den. Als doodsoorzaak wordt aangeno men, dat de man in een boterham is gestikt. De officier had tegen M. Sr. wegens heling twee jaar gevangenisstraf ge- eischt, onder aftrek van preventief. een glaasje WERNER'S OUDE JENEVER dan pas weet U wat OUDE JE NEVER is f 1 *5 DTD I ITrDCKDIIIK Veraart nam in September weer proeven met het neerslaan van wolken Demonstratie te Amsterdam AMSTERDAM, 21 Nov. - Zooals be kend worden sinds eenige maanden, op initiatief van den heer A. Veraart te Rijswijk, op plantages op Oost-Java proeven genomen voor het neerslaan van wolken door evenals hier te lande geschiedt fijn verdeeld water onder hoogen druk in de atmosfeer te spuiten. Naar wij in dit verband ver nemen, is aan den heer Veraart uit Indiö bericht, dat na een proefneming, op 2 November j.l. op deze wijze ge houden, een hoeveelheid regen van 103 millimeter tusschen 14 en 24 uur ge vallen is, hetgeen zelfs voor Indië in den kentertijd ongewoon mag worden genoemd. Ook in Nederlaand hebben den laat- sten tijd, meer in 't bijzonder in de omgeving van Rijswijk, proefnemingen voor het neerslaan van wolken plaats gehad. De heer Veraart heeft op 16 September 1.1. een dergelijke proefne ming meer intensief op verschillende plaatsen tegelijk gehouden. Waar nu volgens het overzicht van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt van de weersgesteldheid in Nederland over de maand September de regenval tusschen 17 en 30 Sptember alle records van deze eeuw overtroffen heeft, is de heer Veraart er van overtuigd, dat tusschen dezen ongewoon grooten neerslag en de door hem gehouden proefneming recht streeks verband kan worden gelegd. Het ligt voorts in de bedoeling, in den loop van de volgende week een nieuwe proefneming voor het neerslaan van wolken of mist te Amsterdam te organiseeren, waarbij de heer Veraart gebruik zal maken van de drijvende motorbrandspuit „Jason". Gemeentelij ke en andere autoriteiten zullen tot het bijwonen van deze demonstratie worden uitgenoodigd. BOTSING TUSSCHEN TURFWAGEN EN PERSONENAUTO BORNE, 21 Nov. Hedenmiddag omstreeks vijf uur heeft op den Alme- loschenstraatweg nabij Genderen ge meente Borne een ernstig ongeluk plaatsgehad. Een paard en wagen, beladen met turf, werd van achteren aangereden door een auto, bestuurd door zekeren K. uit Oldenzaal. De turfwagen vloog bij de botsing uit elkaar, waarop het paard op hol sloeg. De op den wagen gezeten v. d. B. uit Borne werd tegen den grond ge smakt en in zorgwekkenden toestand naar het Algemeen Ziekenhuis te Hen gelo vervoerd. De autobestuurder kwam met den schrik vrij. Het paard werd later in een weiland gegrepen. CAUSE CELEBRE" VAN WIERDEN Strijd om wethouders# zetels WIERDEN, 20 Nov. De gemeente Wierden heeft sinds eonigen tijd een „cause célèbre", welke zich op het ge bied der gemeentepolitiek afspeelt en hedenavond in een nieuw stadium is getreden, toen de gemeenteraad met 8 stemmen den heer Bartels (die behoort tot de z.g. herv. anti-revol. groep) tot tweeden wethouder koos. De heer Wolt huis (chr. hist), die jarenlang wethou der is geweest als candidaat van het dorp Enter, dat onder de gemeente Wierden resorteert, kreeg 7 stemmen. Aan deze kwestie is een ietwat onver kwikkelijke zijde. Toen de raad voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bij een kwam op 3 September werd even eens na eenige stemmingen d$ heet Bartels tot tweede wethouder benoemd Er gingen naderhand stemmen op, die spraken van omkoopcrij, welke bij deze benoeming in het spel zou zijn. De ge ruchten hieromtrent bereikten ook de overheid en de Almelosche marechaus see heeft enkele personen een verhoor afgenomen. Het onderzoek is nog gaande. Evenwel heeft deze kwestie een ver rassende wending genomen. De burge meester van Wierden, de heer J. C van den Berg, droeg het raadsbesluit tot be- noemoing van den heer Bartels als wet houder ter vernietiging aan de Kroon voor, omdat o.a. de heer Bartels bij een herstemming zelf meegestemd had, in strijd met de wet. Inderdaad is het raadsbesluit vernietigd .zoodat een nieuwe stemming moest plaats hebben. Dit geschiedde hedenavond, met boven vermeld resultaat. Natuurlijk is het een en ander hierbij gezegd. De heer Wolthuis legde een ver klaring af, waarin hij den loop dor dingen weergaf en er toespelingen op maakte, dat een raadslid, lid van de Chr. Hist. Unie die inmiddels na de eerste wethoudersbenoeming door zijn fractie is geroyeerd, evenals door zijn kicsvereenigingen zou zijn omge kocht. Dit wekte groote consternatie. Wethouder A. G. Borgert, do eerste wet houder, die als fabrieksdirecteur ook hierbij genoemd was, noemde alles „smerige leugens" en bood f 1000 aan ieder, die de beweringen zou willen staven. In verband met deze benoeming staat ook de kwestie, of er drie wethouders zullen komen. De raad was hier voor maar Ged. Staten keurden het besluit niet goed, omdat zij twee wethouders voldoende vonden. Heden besloot de raad opnieuw met 10 tegen 5 stemmen, aan tc dringen op het bezetten van drie wethouderszetels. Met Ged. Staten zal hierover volgende week nog een confe rentie plaats vinden. NIEUWE AFSLACHTING VAN VEE Naar het „Vad." verneemt wordt er op het oogenblik een nieuw plan tot afslachting van een gedeelte van den veestapel voorbereid. 63. Voorzichtig ging hij op zijn knieën liggen en begon met angstig gezicht en groote oogen de hond aan te kijken. Nu hij juist dat verhaal van die wilde slier aan de jongens gedaan had. was hij wel verplicht zijn lessen in praktijk te brengen. De hond liet een vervaarlijk gegrom hooren en daarbij kwam een gebit te voorschijn om van te rillen. Pas op baas, straks hapt hij een stuk uit je neus, riep een van de jongens. 64. Alsof de bulldog het gehoord had, nam hij op het zelfde oogenblik een sprong en zat boven op Pummels. Wol ken zand stoven op en het werd een gevecht van belang. PU noch Pat durfden tusschenbeide komen. Eindelijk had dc hond de broek van boer Pummels beet, en na rukken en trekken stond hij eensklaps met een deel van dat kleeding- stuk in zijn bek. EEN VRUCHTBAAR GESLACHT THOLEN, 21 Nov. Te Tholen over leed op ruim 95-jarigcn leeftijd de oud ste inwoner. Deze heeft het zeldzame voorrecht gehad, dat hij 249 afstamme lingen gehad heeft. Uit zijn huwelijk werden 13 kinderen geboren, waarvan er thans nog 9 in leven zijn. Hieruit eerden 138 kinderen geboren, waarvan thans nog 124 leven. Van dit laatste go- slacht, dat grootendeels nog uit kinde ren bestaat, bereikten eenige den huw baren leeftijd, waaruit vijf kinderen O R pl|n f-tMl» «ptogelapparaat door gedipt, voetkondlge. EN DE Delegatie uit den Nijverheids, raad op audiëntie Meer invloed gevraagd Een delegatie uit den Nijverheids- raad heeft eenigen tijd geleden met ue Ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en VU- scherij een bespreking gehad over de landbouwcrisispolitiek. Hierbij heeft ile delegatie vooropgesteld, dat vie toe standen in de industrie over hot alge meen slecht zijn en do zorgen steeds toenemen. Verder heeft de delegatie naar voien gebracht, dat op het gebied van de steunverleening aan den land- en tuin bouw steeds nieuwe regelingen worie.i getroffen en allerlei artikelen, waar onder talrijke, die door do nijverheid worden gebruikt, worden a-last. De landbouwcrisisheffingen hebben op zichzelf reeds de tendenz het 'evenspeil hier te lande hoog te houden »n de zoo noodzakelijke aanpassing, welke zich vaak in een te langzaam tempo \ol trekt, wordt mede daardoor geremd. Hierdoor wordt het de exportnijverheid hoe langer hoe moeilijker gemnak'. de concurrentie op hiiitcnlamlsche nark- ten vol te houden. Daarnevens i»et«eK" nen wat den hinnenlandsrhen afzet be treft de invoering van nieuwe m de verhooging van bestaande nef'ingen op grondstoffen waarbij als «-oorbeeld werd genoemd de onlangs plotseling i'erhoogde heffing op olie 'oor de betreffende bedrijven in vele gevallen een willekeurig opgelegde belasting omdat deze heffingen gewoonlijk niet meer op den afnemer kunnen worden verhaald. Hieraan heeft de delegatie toege voegd, dat dc industrie volkomen be seft, ook zolf bij de instandhouding van den landbouw groot belang te hebben. Daarom heeft de nijverheid tot nu toe dan ook op royale wijze aan le uit voering van de agrarische steunmaat regelen medegewerkt. Als ean groote onbillijkheid voelt de industrie liet evenwel, dat tal van regelingen, die voor haar nadeel medebrengen, worden getroffen, zonder dat zij de gelegenheid krijgt van te voren hare belangen te bepleiten. De delegatie heeft doen uitkomen, dat de oorzaak van dezen onbevredi- genden toestand vooral hierin .noct worden gezocht, dat de industrie bij het nemen van landbouwcrisisnmatre gelen ten opzichte van de daarbij In trokken industrieele belangen geen vol doende invloed kan uitoefenen. Wel is de industrie In verschillende landbouw crisisorganisaties vertegenwoordigd, doch de agrarische mentaliteit, die daar overheerscht, maakt, dat haar in vloed van weinig beteekenis is. Boven dien betreft het slechts adviescolleges, die dikwijls niet of niet tijdig worden geraadpleegd. De Inslissingen omtrent de adviezen aan de Regeering over landhoiiwcrisisanngelegenheden worden echter door andere instanties en in hoogste ressort door het College van Rcgeeringsrommissarissen genomen Dnnr ton aanzien van deze materie bij dit college dus de beslissing ligt. zal de industrie, wanneer zij op den gang van zaken, voor zoover deze haar aan gaat, invloed zou willen uitoefenen, al daar haar stem moeten kunnen 1o»-u hooren. De Ministers heblwm toegezegd. 1e geuite bezwaren onder het oog te zien en te overwegen, of deze zouden ziin te ondervangen. Intusschen is het College van Regee- •Ingsrnmmissarissen uitgebreid met een lid. dat de belangen van de in dustrie en den middenstand hij de lAndbouwcrisismaatregcicn zal beharti gen. Uitzending door de Avro ten bate van de Joodsche Invalide In tien iaar een kanitaal van twaalf ton bijeen te brengen, en dan nog jaarlijks te zorgen voor 350 verpleegden, dat is een actie, die waarlijk eerbied afdwingt.... Aldus minister Coiiin irr ziin gister avond gehouden radiorede ter aanbe veling van do plannen der Joodsche Invalide. De minister-president zeide onder meer: Tien iaar geleden werd door dc J. I. een gebouw gesticht dat zes ton kost te. en thans heeft men. in het geloot dat het geld er wel komen zal. een uit breiding van dit gebouw ondernomen, en dat in dezen tijd! Het is altijd een moeilijk werk om geld in te zamelen, manr thans méér dan ooit. Daar staat intusschen ook weer iets heel moois tegenover. Het is geen kunst om te putten uit overvloed, het geven krijgt eerst hoogc waarde, als wij ons zelf iets moeten ontzeggen om tp kunnen ge ven. Dan kriigt de gift hot karakter van een offer, en dit offer komt bij kleine giften waar men het ditmaal van zal moeten hebben heel wat meer voor dan hii de groote gaven. Spreker heeft graag de uitnoodiglng tot het houden van een korte rede nnnvaard. in de eerste plaats omdat dit werk hem in hooge mate svmpa- thiek is. wnar hier ernstig levensleed op liefdevolle wijze wordt verzacht, in de tweede nlaats omdat men hier te maken hééft mer een lofwaardige uiting van nartlculiere krachtsinspan ning. die aanspraak mag maken op groote waardeering. ook van do zijde der re«reerin<r. Minister Oud aan het woord De minister van financiën, mr. P. J. O ii d. betoogde dat het doel der Jood sche Invalide, hem buitengewoon svm- nathiek was. zoodat hii met groot ge noegen een enkel ivoord wilde zeggen Daar komt misschien wel een beetle egoïsme hii. want het ge beurt niet vaak. dat de minister van financiën een woord snreekt. dat den luisteraars prettig in de oorn klinkt. Meestal is hii genod- zaakt te vertellen, dat er zooveel millioen te kort is. en dat die mil- lioenen opgebracht moeten worden door bezuiniging en belastinghef fing. Ditmaal mag hii een beroep op de luisteraars doen voor een doel. dat aan allen sympathiek zal ziin. terwijl men er zeker van kan zijn. dat achter den minister geen deurwaarder met een dwangbevel staatl Spreker zette de groote beteekenis van het werk der Joodsche Invalide uiteen, en legde er den nadruk op. dat dit alles voortge komen is uit het particulier initiatief. Vooral een minister van financiën dient zoo iets toe te iuichen. niet om dat hii den plicht der Overheid, bij te dragen in de zorg voor de misdeel- dcn. wil ontkennen, maar omdat het steeds moeilijker wordt, de middelen daartoe bcschikbnnr tc stellen. Het is daarom een verheugend verschijnsel, dat dc J. I. tot zooveel nuttig werk In staat is gebleken. Een gevarieerd programma werd dezen avond door de Avro uitgezonden. Cor Ruiis en Louis de Bree voerden een één-acter op het zal hun wel nooit ziin overkomen, dat hun namen tesamen met die van twee ministers op het programma werden vermeld! dr. A. Keeslng sprak een krachtig propa- gandawoord en de volijverige direc teur. de heer Gans. voerde een gesprek met den ..onbekenden lotenkooner". Men begrijpt, dat dit alles culmineerde in het bekende gironummer 10260. dat hopelijk hii vele luisteraars in het ge heugen is vastgesniikerdt EEN BIJZONDERE PRESTATIE DEN HAAG. 21 Nov. Minister Colijn heeft heden den kapitein Van Lent van het Koninklijk Ned.-Indische leger bij zich ontboden, naar aanleiding van dc opmerkelijke wijze waarop dc kapitein onlangs erin slaagde met den door hem in te vliegen Fokker-verkenner C X een noodlanding te volbrengen. Zooals bekend is kapitein Van Lent belast met het afnemen van de voor het Indische leger hesterude verken ners. Toen hii met den Fokker-C X in de lucht was en de vlieger oo zeker moment van een zeer groote hoogte met een snelheid naar schatting van 5 k 600 K.M. per uur loodrecht naar heneden dook. brak «Ie schroef. Met groote kundigheid en zelfbe- heersching wist de kapitein zijn toe stel niettemin aan den grond te bren gen. Dc Minister heeft zich omstandig latPn inlichten en na afloon van het onderhoud den kapitein gecomplimen teerd met zijn bijzondere prestatie. zijn geboren, die alle in leven zijn. De overledene was dus bet-overgroot vader van vijf kinderen, iets dat wel niet dik wijls zal voorkomen. DE VERWIJDERING DER HAKENKRUIS VLAG AMSTERDAM. 21 Nov. De vier mannen allen links-extremisten en be kende van politie en justitie, die gister avond op een woonschuit in Zijknnaal I van het Oostzaner gat zijn gearres teerd onder verdenking dat zij van het bij dc Centrale Noord in het Van Has selt kanaal liggende Duitsche s.s. Adële Trabnr de Hakenkruisvlag hebben weg genomen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Naar wij vernemen zal de justitie hij den rechter-commissari9 tegen de verdachten een vordering in stellen ter zake van diefstal in vereenl- ging subs, zaakheschadiglng. Aan don rechtercommissaris is dan de beslissing of de gearresteerden in bewaring zul len worden gesteld. Ons wetboek van strafrecht kent een artikel, dat do beleedigingcn een vlag eener bevriende natie strafbaar stelt. Het door de politie aan boord ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de vlag door de daders is afgescheurd, een klein stukje bevond zich nog aan de vlaggelijn. „WIE Z N ROED 18 DAT' 's GRAVENHAGE, 21 Nov. De tel- ling der etra-frankeering op de oplos singen der N.C.C.-radioprijsvTang d.d. 1 October j.l. „Wie z'n hoed is dat?" heeft plaats gevonden. De uitkomst hiervan is, dat 'n bedrag van 35.643.88 ten goede van het Comité is gekomen. Het N.C.C is uiterst dankbaar voor dit fraaie resultaat en maakt van deze gelegenheid gebruik nogmaals een ieder, die heeft medegewerkt aan het welslagen van deze prijsvraag, zijn op rechte erkentelijkheid te betuigen. KELDERBRAND AMSTERDAM, 21 Nov. Vanavond te kwart voor zes is brand uitgebroken in de kelderverdieping van perceel Binnenkant 38, waar een handel in wasfiguren en etalageartikelen van den heer N. Keizer is gevestigd. De heer Keizer was nog op het kan toor en zag plotseling dat uit do kel derverdieping dikke rookwolken opste gen. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer, die binnen zeer korten tijd van de de Ruyterkade aanwezig was. Aanvankelijk liet de brand zich ern stig aanzien, zoodat direct het signaal „middclbrand" is gegeven. Het bleek, dat het vuur woedde in emballage, kis ten hooi en stroo, waarin wasfiguren voor etalages waren verpakt. Met vier stralen werd het vuur be streden. Twee slangen werden aan de voorzijde Ingelegd en twee aan de ach terzijde van het perceel, via de binnen plaats. Hier sloegen de vlammen een oogenblik naar huiten, doch weldra werden de dikke rookwolken minder en kon het signaal „brand meester" worden gegeven. De kelderverdieping ia voor een groot gedeelte uitgebreid. Nog langen tijd had de brandweer werk met de nablus- sching. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt door verzeke ring gedekt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7