Sociale zaken aan de orde DE VEERTIGURIGE WERKWEEK DE VUURBOL VAN 11 NOVEMBER Ruwe handen 6 PERSONEN LICHT GEWOND WALDORP RADIO TOESTELLEN NED. FABRIKAAT Cursussen voor dienstmeisjes? Werklooze jeugd Dr. H. J. PIPPELt Jc BUAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 NOVEMBER 1933 PARL. OVERZICHT Het probleem van den vrouwenarbeid DEN HAAG. 22 Nov. De algemeene beschouwingen over de begroeting van Sociale Zaken hebben maar korten tijd in beslae genomen. De heer Steinmetz (R.K.) klaagde, dat de regeerine zoo weinig voor de groote gezinnen doet. Z.Exc. antwoordde, dat zij toch zekere voorrechten genieten bii de steunnor- men. de werkverschaffing, enz. Ds. Kersten (S. G.) bepleitte voor de zoo- veelste maal afschaffing van de sociale verzekering, welke echter volgens den bewindsman een zegen is. Als de nien- schen niet verzekerd, en oud of inva lide zijn. mo.eten zij toch worden ge steund. Bii de afdeeline Arbeid hebben vele afgevaardigden betoogd, dat collectieve arbeidsovereenkomsten bindend moes ten worden verklaard ook voor. de be- driifsgennoten. die er niet bii aangeslo ten ziin. Kunnen, zeiden zij. de arbeids contracten niet in hun geheel bindend worden verklaard, laat dan zekere on- derdeelon ervan voor bet bedrijf gel den In dien geest lieten zich de boeren Doorakker en Van dor Putto (R.K.), Smeenk (AR.) on Bakkor (C.H.) uit. wiizondo mot name op pensioen- on kinrlorhiislaerogolinccn. Mr. Jockos (Y.D.) voelde ook voor bindend verkla ring van bepalingen uit collectieve overeenkomsten betreffende vacantie, pensioen cn verhouding tusschen de aantallen volwassen en jeugdige werk lieden in een bedriif. Minister Slingen- borg verklaarde. bindendverklaring van loonen als te gevaarlijk af te wij zen. maar hindendverklaring van an dere bepalingen niet a priori te weige ren. Hij overweegt nog. of hij afzon derlijke voorzieningen voc/r hindend verklaring van verschoonde onderdee- len van arbeidsovereenkomsten zal ontwerpen, dan wel. of h(i een meer algemppne regeling voor die onderdee- len gezamenlijk zal voorstellen. In elk geval echter zal bii een voorontwerp inzake bindendverklaring van pen sioenregelingen bii den hoogen raad van arbeid aanhangig maken. Over de wenscbeliikbeid van de door velen aan bevolen bindend verklaring van kinder- hiislae-regelingcn kon men. zcide Z.F.xc., van meenine verschillen. Volgens de heeren Bakker en Amc- link A.R.) kan invoering van de veer- tigurige werkweek slechts geschieden übil vrijwillige overeenkomst vqn werk gevers en werknemers in een bedrijf. De laatste legde er rtaarblf naclhik op. dat. de productiekosten er niet door mogen stijgen. Mr. Joekcs meende, dat. als er dopr invoering van een veertig uren-week vele werkloozen aan arbeid worden geholpen, er voor de overheid aanleiding kan- zijn om door een bijdrage het verschil in loon tus schen een veertig- en een acht-en-vcer- liguren-week te overbruggen. De heer Van Kemneb (UK) echter keuede dit af en wees on bet gevaar van verboo ging van productiekosten. De heer Kui per (R.K.) evenwel meende, dat er be drijven ziin. waar een zoodanige werk tijdverkorting hierop niet behoeft af te stuiten. Overigens verklaarde hij. dat de arbeiders bereid zouden ziin om bil invoering van de veertig uren-week een offer in loon te brengen. Minister Slineonbere zal de denkbeelden van mr. Joekes en den beer Kuiper beide overwegen. Hii vertelde, dat de direc- tpur-generaal van den arbeid in op dracht van ziin ambtsvoortganger be sprekingen had gevoerd met. bet N. V. V. en het R.K. Werklieden Verbond, welker vertegenwoordigers eenige be drijven hadden genoemd, b. i. voor de veertig uren-week geschikt. Bii onder hoek bleek, dat in het eene bedrijf een verkorting van de werkweek nauwe lijks de werkgelegenheid zou doert vermeerderen, terwijl de werkgevers het uurloon niet wilden vorlioogen. In het andere genoemde bedriif worden nog besprekingen gevoerd. De lieer Rakker wenschte strenge controle tegen overwerk van jeugdige kantoorbedienden en de heer Drop be pleitte toepassing van de arbeidswet op kantoorpersoneel. magazijnbedienden, hotpl-café-restnurantpersonoel en land arbeiders. Zoo gauw het economisch te verantwoorden is. zal de minister de toepassing van de arbeidswet uitbrei den. De hepr Drop klaagde voorts, dat er te veel overwerkvergunningen wor den gegeven, maar volgens den be windsman geschiedt "dit alleen, als de verleening ervan een voorwaarde is voor bet uitvoeren van den order in ons land. Mevrouw De Vries-Bruins (S.D.) zet te uiteen dat bet werk aan den loo penden hand bii ionge incisies ner- vpuze storingen verwekt. Z.F.xc. zal er de aandacht van het toezicht op vesti gen. Stelde dr, Vos in het licht, dat de vrouwenarbeid nipt moet worden be perkt. alleen reeds omdat hii in zoo ge- rino-pn nrnvanc eeerhiodt. dat bii geen nrinciniëele wiizieing van onze wetge ving rechtvaardigt, de beer Kuiper noemde beperking van vrouwenarheid sociaal gexvpnscht. Mevrouw De Vries- Bruins zcide. dat het met 's ministers plannen zoc/n vaart niet zou loopen en dat dr. Vos zrcb'ni'et ongerust behoef de te maken. Z.F.xc. deelde mede. dat bii de heperkine van den vrouwenar beid voornamelijk hierin zocht, dat fa- bricksmeisles uit de fabriek gaan en ertoe worden aangezet, dienstbode te worden. Het is dus oen verplaatsing van vrouwenarbeid. Bii de behandeling der begrooting van justitie, welke dc Kamer met al- |pen de stem des lieeren Sneevliet (R S.) tegen heofi nnngonomen. was een motie-Sneevliet ingediend ten gunste van instelling van een parle mentaire commissie tot onderzoek van de werking der gevangenisreglementen met betrekking tot de bevolking der gevangenissen Met 62 tegen 3 stem men heeft de Kamer deze motie ver worpen. De heer Sneevliet kreeg alleen van de communisten steun. VERKEERSONDERWIJS OP DE SCHOLEN Men schrijft ons: Het verkeersonderwijs op de scholen staat op het oogenblik in de volle be langstelling. Van verschillende zijden wordt op invoering aangedrongen. Ver schillende gemeentebesturen hebben dit onderricht aan de jeugd reeds geplaatst op het lesrooster. Maar nu doet zich echter de moeilijkheid voor. dat er geen bepaald leerplan is. dat niet volgens een omlijnd systeem kan te werk wor den gegaan, waardoor de velschillende klassen eener school aaneensluitend ver keersonderwijs ontvangen. Het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer wil trachten in deze be hoefte te voorzien en heeft, een com missie in het leven geroepen, bestaande uit dc heeren C. J. van Wijngaarden van Rees. secretaris van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer te Utrecht, voorzitter: W. Heeroma, hoofd eener school te Den Helder: B. Hofman, directeur Rotterdamsehe Schoolvcreeniging: jhr. A. M. C. Molle- rus, inspecteur van politie te De Bilt. en J. S. de Jong. inspecteur van po litie te Zwolle, secretaris, met de op dracht een methodiek voor het ver keersonderwijs samen te stellen. De commissie zal deze methodiek vergezeld doen gaan van een begeleidende hand-' leiding, alsmede van een lijst van boe ken. enz. die h. i. in aanmerking komen om bij het verkeersonderwijs dienst te doen. Indien deze methodiek tot stand komt. zal er een leiddraad zijn en zou met kans op succes aan Z.Ex. den mi-, nister van Onderwijs kunnen worden gevraagd het verkeersonderwijs als leer vak op het leerplan van de lagere scho len te brengen. BENOEMING GRIFFIER PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND HAARLEM, 22 Nov. Ter voorzie ning in de vacature, welke op 1 Janu ari 1936 zal ontstaan, tengevolge van het met ingang van dien datum aan den heer mr. S. H. Vening Meinesz ver leende eervol ontslag, hebben Ged. Sta ten der Provincie Noord-Holland de volgende voordracht opgemaakt voor <Je verhulling, van de betrekking vagi griffier der Prov. Staten van Noord- HoMmTit: 1. mr. M. A. Stufkens, referendaris ter Provinciale Griffie van Noord-Hol land. 2. Mr. dr. J. B. Sens, griffier ter Ge meente-secretarie van Nijmegen. 3. Mr. J. A. Vaillant, referendaris ter Provinciale Griffie van Noord-Hol land. Nadere gegevens Over het prachtige verschijnsel van Maandagavond 11 November zijn nog eenige berichten binnen gekomen, die de eerste mededecling geheel bevestigen. Algemeen wordt het verschijnsel be schreven als buitengewoon mooi cn op vallend en dat de ingekomen berichten allen van stadsbewoners zijn, die het verschijnsel in de verlichte straten heb ben gezien, bewijst wel. dat dc licht- kracht zeer groot is geweest. Een der waarnemers schatte de schijnbare groo- tc de helft van die der Maan. De kleu ren worden als zeer levendig beschreven en de vuurbol liet in zijn baan een drie tal sterk gekleurde groote vonken ach ter. Wij hebben dus zonder twijfel te doen met een meteoor van zeldzame grootte cn lichtkrachtIn het algemeen kun ncn dc meteoren onderscheiden worden in zeer kleine korrels, die bij hun vlucht door den dampkring geheel verbranden, en in groote brokken, die gedurende den korten tijd. dat zij door don dampkring vliegen, niet in hun geheel zoo gloeiend worden, dat zij verbranden. Men neemt aan. dat hij deze groote meteoren de lucht aan dc voorzijde van den meteoor sterk wordt samengeperst en daardoor tot gloeiing geraakt. liet sterke licht zou dan door dc gloeiende lucht worden uitgestraald. Het achterlaten van von ken in dc haan zou kunnen worden verklaard door het afspringen van stuk ken van dc verhitte meteoorsteen, die dan gedurende enkele oogenhlikken als zelfstandige nipfeoor zichtbaar zijn. Ook kunnen van de gloeiende luchtwolk flarden achterblijven, die nog even na lichten. Daar hun temperatuur snel daalt verkleuren zij tot donkerrood en verdwijnen dan. Wellicht zijn op deze wijze de achterblijvende vonken hij den meteoor van 11 November te verklaren. CHR. NELL. (Nadruk verboden). SLACHTOFFER VAN HET VERKEEF BORNE. 22 Nov. De turfventer Van den Bergjes uit Borne, die gister middag met ziin wagen op de Almelo- schestraatwee onder de gemeente Bor ne. door een auto van den heer K. uit Oldenzaal werd overreden, is heden morgen in het ziekenhuis te Almelo aan de hekomen verwondingen overle den. HET INCIDENT MET DE HAKEN- KRUISVLAG TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 22 Nov. Naar wij ver nemen heeft de rechter-commissaris be schikt de in verband met het incident met de Hakenkruisvlag aangehouden vier verdachten in bewaring te stellen tferzake van diefstal, in vereeniging ge pleegd. Doos 30 en60ct. Gecompliceerde auto? botsing ZWOLLE, 22 Nov. Gisteravond om streeks zeven uur heeft op den Rijks straatweg ZwolleMeppel, even voor bij het Plankenloodsje ie De Lichtmis, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een groote truck met aanhangwagen, rijdende in de richting Zwolle, reed vermoedelijk door dc gladheid van den weg tegen een boorp. Een personen- au in komende yan Zwolle» vloog ter zelfder tijd tusschen de boom en de vrachtauto door en werd tusschen hei de verpletterd. Dadelijk daarop kwa men zoowel van de richt ing Meppel als Zwolle twee personen-auto's en een motorfietsrijder, die alle tegen «Ie ver nielde wagens hotsten, evenzoo een wielrijder. Alle voertuigen werden to taal vernield. Een zestal personen werd licht ge wond: de overigen kwamen met den schrik vrij. Het verkeer op dezen druk ken weg moest tengevolge van het on geluk afgezet worden. De Dedemsvaart- scIip stoomtram kwam. doordat oen der vernielde auto's op de tramhaan stond, met een uur vertraging tp Zwolle aan. NIEUWE INDUSTRIE TE GOUDA GOUDA, 22 Nov. Het gemeentebestuur van Gouda heeft een aanvrage ontvan gen van den heer Verfürden. ingenieur uit Winterswijk, achter wie een Rot- tcrdamsch-Haagsche combinatie staat, met een kapitaal van f'700.000, voor huur van 10210 M.' gemeentegrond aan dc Nieuwe Vaart (dit is de verbinding tusschen Hollandsche IJssel cn Gou we. de waterweg Gouda—Rotterdam), om daarop te vestigen een nieuwe in-' dustrie „Navlietra". (Nationale vlieg tuig- cn tronsportwerktuig-indiistrle), welke zal vervaardigen verplaatstbnrc en verstelbare transporteurs voor het bouwbedrijf, brandladders, uitkijkto rens en schaartorens. transporlw^rktui- gen, welke hier te lande nog niet wor den vervaardigd en sportvliegtuigen (klein vliegtuigbouw). Bij de nieuw te vestigen industrie zullen volgens me- dcdeeling van den ondernemer behal ve Ingenieurs, teekenaars. en ander technisch personeel, een ê00-fal werk lieden arbeid vinden. B. cn W. van Gouda adviseeren den raad do aange vraagde terreinen te verhuren voor f450 per jaar voor den tijd van 5 jaar en 5 optiejaren cn het reqht van koop tegen 70 cent per M'. OPLICHTER AANGEHOUDEN SITTARD. 22 Nov. Woensdag Is het. dank zii dc activiteit van den iu- welieg L. de W. te Sittard. gelukt, een j^ke^en uit Amsterdam, die zich vulaelielit1fc*">iitgaf als vertegenwoordi ger der fa. Schöno. handel in edele metalen aan het Rokin te Amsterdam, to nrresteeren. In een 14-tal plaats™ heeft hii verschillende juweliers en «oudsmeden opgelicht, door metalen in ontvangst te nemen cn te vertrekken met de mcdedeeling. dat de fa. Schone voor de afrekening zorg draagt. Prijzen vanaf f 115.- Ook in huurkoop Maa*7 uw nvtsxAHcn qcicuk Vermeerstraat 61 Tel. 398 KALF MET JAS EN IIOED ALS DUO-PASSAGIER De Tijd meldt: Het smokkelen neemt hand over hand toe. Dit is zoo hekend. dat iedereen het weet, maar niemand er meer erg in heeft. Van tijd tot tijd echter ontmoet men hij de smokkelaars zulke origi- neelo methoden, dat doze niet vergelen mogen worden. Van Nederland naar België worden den lantsten tijd vooral kalveren ge smokkeld: men probeert dit tenminste, want het schijnt vrij moeilijk ie zijn. «Ie douane te ontloopen met deze on handelbare waar. Dezer dagen had een smokkelaar, die reeds vele manieren manieren had geprobeerd en geen suc ces had, er iets nieuws op gevonden. Hij trok het kalf. dat vervoerd moest worden, een lange jas aan. zette het een hoed op en iiond het zoo. ver momd als duozitter, achter op den ba gagedrager van dc fiets. En toen reed hij er mee naar de Belgische grens. De douane-beambten hadden er echter de lucht van gekregen. De man werd aan gehouden en moest zijn passagier, die met groote. domme oogen onder den hoed uitkeek, afstaan. Behalve zijn kalf en zijn fiets is de smokkelaar ditmaal ook zijn Jas en zijn hoed kwijt geraakt. ECHTPAAR VISSER ONDERSCHEIDEN AMSTERDAM, 22 Nov. In een he denavond in het Koloniaal Instituut te Amsterdam gehouden bijeenkomst van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap. waarin Dr. Ph. C. Visser een lezing hield over zijn jongste expeditie naar de Karakoroum, heeft do Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. prof. dr. J. R. Slotemnkcr de Bruïne medegedeeld, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft «Ir. Ph. C. Visser te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en zijn vrouw, mevr. Visser-Jlooft, tot Officier in de Orde van Ordnje Nassau. DIRECTEUR AMSTERDAMSCHE MUSEA De Amstordamsche Raad heeft gis teravond Jhr. D. C. Rocll, conserva tor van het Rijksmuseum, benoemd tot directeur der gemeentelijke musea. Baanbrekend werk in de provincie Groningen Vergeten beroep in eer hersteld (Van onzen speeialon verslaggever) Nu minister Slingenberg in de Twee de Kamer heeft medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de werking van de wet op de vreemde arbeidskrachten binnenkort ook uit te breiden over do buitenlandsche dienstboden, die dan dus een arbeidsvergunning noodig heb ben om in ons land werkzaam te kun nen zijn, is het dienstbo«lenvraagstuk wel zeer actueel geworden. We hebben in een vorig artikel de meening weer gegeven van het hooMbestuur van de Ncderlandsche vereeniging van huis vrouwen. die daarop neerkwam, dat er een tekort aan Nederlandsch huisper soneel is. hetwelk ierst dient te wor den aangevuld, voordat men de buiten landsche dienstboden uit de Ncderland sche betrekkingen weert. Dc huisvrou- wen-vereeniging trncht zeif reeds daar aan tegemoet te komen lonr de instel ling van cursussen, doch 'lit geschiedt nog op veel te kleine .schaal, dan dat daarmede afdoende in het nog zeer groote tekort zou kunnen worden voor zien. Aan den anderen kant is er hier in Nederland werkloosheid onder «Ie ïeug dige vrouwen De groote schare onge schoolde meisjes Misschot» 15 en 23 iaar, die. nadat zij de schooi verlieten, in het ouderlijk huis zijn gebleven en vrij wel met nietsdoen hun 'ijd zoek bren gen. neemt eer toe Jan af. Vroeger zochten de moeders voor deze,meisjes na afloop van den schooltijd e«-n dienst, in later jaren kregen zij een plaatsje op een fabriek, in een vinkei of in een werkplaat* doch Ie Mjdsouisiaudig heden hebben daar een ein«l aan ge maakt. Nu doen zij... niets, terwijl er werk voor hen als dienstbode zou zijn te vinden. Hier is een gaping, die dient te worden overbrugd om aan het dienst boden vraagstuk een zo cd a oplossing te geven Spéciaal in- le gezinnen, waar van «Ion werkloo'.'Misi.urn geleefd wordt, is dit uil maatschappelijk oogpunt een ongewenschte toestand; dat wordt vrij algemeen erkend. Wal Is er echter aan te doen? Groningsch initiatief De rijksinspecteur voor de werkver schaffing cn de steunverloening in de provincie Groningen, de lieer J. Buis kool, burgemeester van Delfzijl, heeft de kat den bel aangebonden. Hij heeft in den aanvang van 1934 het Initiatief genomen tot de opleiding van werk looze meisjes in het ressort van zijn inspectie tot dienstboden en thans, nu zijn systeem ruim een jaar heeft ge werkt (er was veel voorbereiding noo dig, voordat men aan Jen slag kon gaan), kan men zeggen, dat het met succes i3 bekroond. Wij zijn nu in ver band met deze kwestie ook eens met den heer Buiskool gaan praten, die ons over dit onderdeel van zijn werkzaam heden. dat hem zoo 'oij uitstek ter harte gaat, zeer welwillend het een en an der heeft verteld. In mijn functie van rijksinspecteur der werkverschaffing, zoo zeide ons de heer Buiskool, viel het mij telkens op bij de hcoordeeling vat» de toelating tot de werkverschaffing van hoofden van gezinnen, speciaal in Oostelijk Gro ningen. dat er in die gezinnen zooveel meisjes waren, die eigenlijk al hun tijd verlummelden. Soms waren zij korten tijd in het landbouwbedrijf werkzaam, bijvoorbeeld hij het nardap- pelrooien, maar overigens vegeteerden ze eigenlijk op het schamele inkomen, dat de vader of kostwinner in de werkverschaffing of steunregeling ont ving. Het sterkst was dat wel het ge val in de gemeente Onstwedde, waar meer dan een paar honderd zulfte meis jes werden aangetroffen. Dat was een absoluut ongezonde toestand, die bo vendien voor de meisjes in moreel op zicht allerlei slechte gevolgpn had. Daar moest een einde aan komen: er wsa? geen toekomst voor de meisjes, noch in den landbouw, noch in dc in dustrie. wezens de inkrimping van al lerlei bedrijven, waarin ze voorheen werk plachten te vinden, zooals de ver vaardiging van* cnrtonnen doozen enz. Een landsbelang lk heb me toen ten doel gesteld, te bevorderen, dal deze meisjes weer de geschiktheid zouden krijgen, om als dienstbode een betrekking te vinden. Ik begreep echter ook onmiddellijk, dat ze dit. zoo grasgroen als ze waren, niet één, twee. drie. zouden klaar spelen. Een korte vooropleiding was noodig om ze een beetje heschaving bij te hren- een en ze te ontwennen aan het milieu, waarin zo tot nog toe geleefd haddpn. Hier was naar mijn meening ook een landsbelang mee gediend, niet alleen omdat zoodoende de gezinnen ontlast zouden -worden van de zorg voor de -wetklbozr meisjer, maar ook omdat op den duur op deze wijze hot gr»ote aan tal import-dienstboden zou kunnen worden vervangen door Ncderlandsche meisjes, die het in Nederland^ verdien de geld geheel in Nederland zouden verteren. Deze plattelandsmeisjes, veel al uit gezinnen van paupers afkomstig, zouden natuurlijk niet in een hand omdraaien kunnen worden gepromo veerd tot dienstmeisjes, zooals ze in beschaafde gezinnen gewenscht zijn, maar ze zouden op de onderste sport moeten beginnen, waarna de anderen wat zouden kunnen opschuiven. Na overleg niet den toenmaligen mi nister van sociale zaken, prof. Slote- maker de Bruine, werd mij voor 1934 de vrije hand gegeven, mits.ik de. uiterste zuinigheid betrachtte en mijn plannen eerst aan 's ministers goedkeuring on derwierp. De opzet werd zoo, dat de meisjes een korte theoretische oplei ding zouden krijgen op. een huishoud school of een landbouwhuishoudschool om hun het meest eenvoudige huishou delijke werk te loeren en hun een klein beetje manieren bij te brengen, waarna ze zouden worden geplaatst voor de verdere opleiding in een flink gezin met een ferme huisvrouw aan het hoofd, zonder loon of eenigerlci ver goeding buiten de kost, als inwonend of als dagmeisje. In overleg met den directeur van de arheidsheurs te Win schoten, den heer J. Dijk. werd eerst een plan gemaakt voor het stichtpn van cursussen aan.de huishoudschool te Winschoten voor alle meisjes, wo nende in de omlitrgendo gemeenten Medewerking werd ingeroepen en ook \erkrcgen van alle burgemeesters. Tegenstand overwonnen Eerst heb ik van alle gemeenten op- na 3 0 verzocht en ook \erkregen van alle meisjes uit gezinnen van te werk gestelden of steuntrekkenden. die niets uitvoerden. Daarna heb ik aan de va ders van diegenen, die naar mijn mee ning voor de eerste cursussen moesten worden nanwewezen, een schrijven ge richt. waarin ze werden uitgenoodigd de meisjes op te geven voor de te Win schoten te stichten cursussen: die ge steld waren op een tijdsduur van zes weken met twintig lesuren per week. Toen bleek, dat velen er zich niets van aantrokken. de communisten ageer den ook fel tegen deze „opleiding tol blanke slavinnen" heb ik «Ie weiger- achligen len gemeentehuize van luin «lomirilie ontboden en hen persoonlijk overreed zich alsnog op te geven, met het verrassende gevolg dat onmiddellijk een cursus met pen paar parallel klas sen te Winschoten kon worden geopend voor in tolaal 88 meisjes. Met goedkeu ring van den minister werd daarbij van overheidswege aan arme meisjes •lie op grooleren afstand dan 5 K M van de plaats van den cursus af woonden een rijwielvergoeding van 1 per week toegekend. Later bleek dat vervoer per autobus nog eenvoudiger was. Toen dit liep, heb ik persoonlijk con tact gezocht met alle besturen van ver eenigingen van huisvrouwen cn boerin nen in do provincie cn hun medewer king ingeroepen voor het vinden van geschikte gezinnen, waar de meisjes na afloop van den theoretischen cursus ge durende twee k drio maanden in de praktijk verder konden leeren. Zij heb ben hun volle medewerking verleend cn alles is tot nu toe naar wensch vcr- loopen. Op den duur zullen de cursus sen worden uitgebreid tot 8 weken, om dat 6 weken te kort is gebleken. Ze nog meer verlengen zou theoretisch mis schien gewenscht zijn, maar is prac- tisch onuitvoerbaar, omdat men dan de meisjes niet gemakkelijk zou krijgen en de kosten fe hoog wordei*. Bevredigende resultaten Hoewel het vraagstuk buitengewoon moeilijk is. kan men toch over de re sultaten tevreden zijn. Buiten Winscho ten werden ook in andere plaatsen in het Oostelijk deel der provincie cursus sen opgericht en dit jaar zullen er weer nieuwe bij komen. De bedoeling is, de provincie te verdeelen in rayons en dan in de verschillende centrale pun ten op elkaar volgende cursussen in het leven te roepen. Voor het toezicht op de aan de verschillende cursussen deelnemende meisjes, het zoeken voor haar van een passende betrekking en de daarop volgende nazorg Is als be middelaarster sedert 1 Maart van dit jaar aangesteld mejuffrouw J. van Dijk die met takt en voortvarendheid dit moeilijke werk verricht. In totaal zijn nu 180 meisjes afgeleverd, waarvan er een 130-tal in een passende betrekking rijn geplaatst. Een moeilijk probleem blijft de practlsche opleiding na het afloopen der cursussen. Het was niet steeds gemakkelijk een voldoend aantal huisvrouwen hiertoe bereid te vinden en daarom zal hiervoor op de een of andere wijze een oplossing moeten wor den gezocht. De kosten van de cursussen zijn zoo laag mogelijk gehouden. Do leerkrach ten hebben genoegen genomen met een vergoeding van 1 per uur en voor de in gebruik zijnde lokaliteiten van de diverse huishoudscholen behoeven al leen de kosten van verlichting en ver warming te worden \eruned Aan de begrootius van 20 por leerling on per cursus buiten de reiskosten heeft men zich te houden. Van de leerlingen zelf wordt geen bijdrage gevraagd Het geld wordt bijeen gebracht door het rijk en de betrokken gemeenten naar de- «.elfde verhoudina als de koslen voor sietinverleening en werkverschaffing. In de provincie Groningen Is op deze wijze een belangrijk sociaaal werk tot stand gekomen, dat in ons Jand navolging verdient. Dc begrafenis op Oud Eik en Duinen 's-GRAVENHAGE. 22 Nov. Onder velt hliiken van deelneming en belangstel ling is lieden ou Oud Eik en Duinen bet stoffelijk overschot van dr. H. J. Pippel. in leven algemeen secretaris van de Liberale Staatspartii De rij- heidshomi. ten grave geleid. Opgemerkt werden o. m. mr. D. Fork. oud-gouverneur-generaal yan Ned. Indië. oud voorzitter vau de Libe rale Staatspartij, hot Eerste Kamerlid mr. Knottenbelt, de Tweede Kamerle den dr. S. E. B. Bierema. J. A. H. Coops. H. D. Louwes. dr. I. H. J. Vos, Van Kampen, allen van de Lib. Staats partii. het oud Kamcrjid mei. J. Wes terman namens de Lib. Vrouwengroe- nen. generaal Schuurman, van de ilaagsche afd. idem. prof. mr. C W. de Vries. ir. H. W. v. Voorst. v«iorzitter afd. Den Haag. generaal-maioor Zee man. dr. A. J. Hossers. voorzitter en A. A. Bnrendrcgt. lid van het bestuur van «le Centrale Dordrecht, mr. H. L. van Zanten, voorz. Bond van Jonge Libe ralen. mevr. Wijnaendts Francken- Dvaerlnck. mei. Blaauw. mevr. Boon van der Slarp. mr. A. Jelgerhuis Swil- dens. kol. Tinbergen en J. Th. Luvt, namens het bestuur van de Rem. ge meente. mr.II. J- Smidt. oud-voorz. afd. Den Haag. dr. J. H. Wesseling. A. S. J. Fernandes. oud-secr. Iinagsche affd.. J. C. IIoos. oud-secr. Haagscha afd. voorin. Liberalo Unie. Van den Berg. directeur Sten. Dienst, mr. Sche pel en mr. Cremers. commiezen-griffier Tweede Kamer. P. K. van Iterson. bi bliothecaris Tweede Kamer. dr. J. C. A. Fetter, pred. Ren». Gem., dr. Van Rap- pnrd. voorzitter van het Remonstr. kerkbestuur. J. Breedvelt. voorzitter van de afd. Den Haag van den Bond van Jonge Liberalen, mede namens het hoofdbestuur van dien Bond. ir. I.. So- berski. secretaris van de nfd. Den Haag van genoemden hond: dr. J. C. Erin- caard. oud-voorzitter van de afd. Den Haag van de Liberale Staatspartij: ir. J. C I.oman. air. F. W. Nanning. mr. Varenkamp. majoor F. Tersteege. K. E. Abhine. oud-bestuurslid van de afd. Den Haag. ir. G. A. van Assendelft de Coningh. dr. Augustijn, penningmees ter afd. Don Haag Lib. Staatspartii: 11. Groenewout uit Nijmegen, L. J. Liezen- berg. oud-secretaris afd. Leiden: Ph. F. Graap. oud-agent Ned. Ind. Escompto Mij.: mei. Barkev, seeretaresso afd. Voorburg: D. Th. Suurhoff. oud-secre taris van de Ilaagsche afd.: P. Engel- kes. leeraar Visscheriischool. A. H. Meisner. voorz. afd. Voorburg, majoor de Borst, secretaris en II. J. Ph. Kra mer. bestuurslid van do afd. Wasse naar. H. Wins. A. J. E. Lucardie. voorz. en mevrouw Lans-Visser, secr. van de afd. Rijswijk: mr. M. II. de Boer. be stuurslid Lil). Staatsparttij. oud-wet houder van Utrecht, mr. I. M. J. ven Rossen», eenige ambtenaren van de Tweede Kamer en tal van andere be langstellenden. De redactie van De Vrijheid was ver tegenwoordigd door mei. A. van der Brugh. secretaresse van den hoofdre dacteur. die zelf wegens lichte onge steldheid verhinderd was. In den stoet kwamen mede o. a. mr. W. C. Wéndelaar, voorzitter en mr. J. Rutgers, algemeen secretaris van de Liberale Staatspartij, alsmede het Ka merlid mr. G. A. Boon. Mr. Wendelaar. die als eerste spre ker naar voren trad. bracht dank na mens de gehcele Liberale Staatspartij en in hot bijzonder namens het ho<rfd- bestuur en de Eerste en Tweede Ka merfracties. voor hetgeen dr. Pippel, heinas op zoo jeugdigen leeftijd over leden. in het belang van do partij, waarvan hii sedert 1928 het algemeen secretariaat bekleedde, heeft gedaan.. Mr. Rutgers schetste het leven van den thans ontslapene. di« veel liefs heeft gekend, maar ook veel heeft ge streden en veel tegenslagen heeft moe ten overwinnen. Nadat een oom en enkele vrienden woorden van afscheid hadden gespro ken. heeft generaal SchuurmRns na mens de afd. Den Haag nog woorden van dank gebracht voor do medewer king. welke spr. in de afdeeling van hem had ondervonden. Bii de groeve dankte de vader van den ontslapene voor de bewijzen van deelneming. UIT DE STAATSCOURANT Regenten Bii K. B. is benoemd tot voorzitter van het college van regenten oyer da gevangenis te Dordrecht mr. H. Heu- veiink. lid van~dat college. Voogdijraad Bii K. B. is aan mr. F. M. J. Jansen op ziin verzoek eervol ontslag ver leend als lid van den Voogdijraad te Utrecht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Militaire mutaties Bii K. B. is op ziin verzoek een eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den officier-vlieger der tweede klasse van de Koninklijke Ma rine J. Plcii. op non-activiteit. Bij K. B. is benoemd hii het wapen der infanterie, bii de luchtvaartaMee- ling, lot reserve-eerste luitenant met Itestemming voor den dienst van vlie ger. «Ie errvol ontslagen officier-vlieger der tweede klasse Pleii voornoemd. Bii K. B. is benoemd tot reserve-offi cier van gezondheid der tweede klasse hii de landmacht de dienstplichtig vaandrig van dc le compagnie hospi taal soldaten P. W. van liattum. arts. Rii K. B. is on hun verzoek een eer vol ontslag uit den militairen dienst v-'i leend aan den reserve kapitein J. 11. van der I.inden, van het regiment ja gers en aan de rcserve-eerste-luitenantt J. Monfaiihnn van Swijndregt en mr. J. W. Peek, heiden van het 5c regiment veld-artillcrie. Bii K. B. is aan den kapitein van den staf «Ier infanterie C A. F. W. Sleherer. leeraar aan de Kon. Mil. Académie, vergunning verleend tot het «haffen van het militaire kruis der tweede klasse, hem ffesrhonken d«vr Ziine Maiestcit den Koning van Bel gië.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9