pêaick St. Nicolaas-Etalage Stadsnieuws Vreugdevolle intocht van St. Nicolaas Sigarenhandel HOOFT Uit het politierapport VITESSE Agenda Kunst P.E.N. en Italië Sport Het Stedelijk Museum De Pedaalridders 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 25 NOVEMBER 1935 Een moment, dat oud is, maar ieder jaar weer nieuw wordt Enorme belangstelling Toen wij Sint Nicolaas het vorige jaar, even voor zijn vertrek naar Span je. nog spraken, fluisterde hij ons toe, dat, indien zijn hoogen leeftijd het nog toeliet, hij het volgend jaar zeer zeker weer naar Amersfoort zou kotnen. Nieuwsgierig als wij pcrsmcnschen nu eenmaal zijn. keken wij de laatste da gen met. meer belangstelling onze post des morgens door dan unders, om te kijken of er een brief uit, Madrid hij was. En inderdaad, de goede oude Sint had ons niet vergeten. Donderdagmor gen j.l. kwam de blijde tijding, dat hij Zaterdagmiddag in onze Keistad zijn jaarlijksche intrede zou doen. Het be richt. dat. Sint Nicolaas zou aankomen, ging als een loopend vuurtje door de stad. Verwondering baarde het ons geenszins. dat Zaterdagmiddag de Amersfoortschc jeugd met een blij ge zicht en met een hart dat vol van ver wachting klopt, naar de Koppel was getogen om den kindervriend een alles zins feestelijk ontvangst te bereiden. Reeds vroeg begon de uittocht naar de haven, want kinderen wij weten het immers van vroeger! zijn nu een maal altijd hang. dat. zij te laat komen om het groote moment van aankomst te kunnen meemaken. Niet alleen de jeugd was vertegenwoordigd, o, neen. ook de ouders met anstigo kinderen, die blijkbaar geen gerust geweten had den. stoffeerden de omgeving van de Koppelpoort, waar de zom met. haar milde stralen wat warmte trachtte te brengen in de wintersche temperatuur. Naarmate erhter het uur van aankomst naderde, steeg ook de spanning welke een enerveerend karakter aannam. De muziek van „Wilskracht", alsmede een open calèche, getrokken door vier rossi nanten met jockey's en lakeien, waar St. Nicolaas in plaats zou nemen, waren inmiddels al voor gereden, wat. natuur lijk bij de kinderen weer emotie veroor zaakte. Maar ook zagen wij kleine neu ters zich dichter en dichter tegen Vader en Moeder aandrukken om bescherming te zoeken. Eindelijk brak het groote moment aan, een moment, dat wij al verschillende jaren hebben medegemaakt, maar al tijd weer nieuw blijft. Een onbeschrijfelijk gejubel barstte los. toen de zeestoomer gemeerd lag. De mu ziek, welke tevoren al eenige pittige mar- schen had laten hooren, zette het beken de lied: ..Zie ginds komt de stoomboot Uit Spanje weer aan, Zij brengt ons Sint Nïk'laas Ik zie hepi al staan" in, dat door duizenden werd mee gezon gen. Een moment, om nooit te verge ten! Lachend en wuivend dankt Sint Ni colaas voor deze alleraardigste attentie hem gebracht. Wel staken de Zwarte Pie ten dreigend hun roeden in de hoogte en lieten zij hun zakken zien, maar een klein knipoogje van hun baas was vol doende om met gulle hand pepernoten en ander lekkernij te strooien. En toen begon de intocht naar de „City". Met muziek voorop en daarach ter het „koninklijk rijtuig" werd dit een ware zegetocht. Omstuwd door een ge weldige massa, echter eerbiedig op een afstand gehouden door de politie, werd de vastgestelde route afgelegd, waarna Sint Nicolaas met zijn gevolg afstapte hij de firma M. A. Ramselaar, waar zij hun intrek hebben genomen. Sint Nicolaas zal tot en met 5 December aan jong en audiëntie verleencn. Wij waren nog cvfen in de gelegenheid Sint Nicolaas. die inmiddels al weer een jaartje ouder is geworden, -te begroeten. Zijn Hoogheid stond, ondanks zijn ver moeiende reis. welke hij achter den rug had, ons welwillend een kort onderhoud toe. Hij sprak zijn groote waardeering uit, waarop men hem had begroet. Amersfoort weet hoe of zij iemand moet ontvangen." Zet u dat maar gerust in de krant,' voegde hij ons lachend toe. Wat wij bij deze volgaarne doen. Een dergelijke hooge gast, die zich zoo vlei end over onze stad uitlaat, hebben wij niet altijd in ons midden! UTR. STEDELIJK ORKEST Woensdagavond zal in Tivoli het eer ste concert door het Amsterdamsch Con certgebouw Orkest gegeven worden on der leiding van prof. dr. Willem Mengel berg. Soliste is Else Rijkens, zang. Het programma luidt als volgt: 1- Also sprach Zarathustra, Tondich- tung, op 30. van Richard Strauss. 2. „Aveux de Phèdrc". scène tirée de la stragédie Phèdre de Racine pour soprano et orchestrc van Joh. Wa genaar. 3. Svmphonie III („Eroica") in Es gr. t. op 55 van Ludwig van Beethoven. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale. behalve de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitcniandsche zendstations door: U.0512.20 Londen Regional; 12.20 £20 Brussel Vlaamsch; 2.20—5.35 Londen Regional: 5.35—6.20 Droitwieli; 6.26-6.50 heulen: 7.8.- Oram. Uitz. A.R.C.; «•-•--8.45 Weenen: 8.509.50 Droitwich; •■°0 —12.Londen Regional. GARNIZOEN De eerste ploeg der lichting 1936, be stemd voor de 1ste escadrons van het le en het 3e halfregiment huzaren, niet aangewezen voor de offficiersopleiding, wordt 1 April ingelijfd en direct daarna naar Amersfoort cn 's-Gravenhage ge zonden. Ziet de SPECIALE LUXE VERPAKKINGEN H. v. Viandenstr. 38. Tel. 1835 Goederen reeds thans gekocht, worden door ons gaarne 5 Dec. thuis bezorgd. GEZELLIGE AVOND VAN S.B.O. Het Utrechtsche Revues en Cabaretgezelschap voert op „Hoe bestaat 't" Tot de periodieke gezellige avonden in ons plaatselijk amusement behoort se dert eenige jaren de revue-avond van liet Utrechtsche Revue- en Cabaretgezel schap. dat zijn krachten in dienst stelt van de organisatie die S.B.O.,- eeh af korting van: Steun bij Overlijden. De aangename herinneringen van het vori ge jaar zijn Zaterdagavond vernieuwd op de meest prettige wijze, al moeten we eerlijk bekennen, dat er in de vorige revue meer gang zat. Het gedeelte na de pauze stond op veel hooger peil dan het eerste gedeelte van den avond, al waren er voor de pau ze ook wel goede cn mooie momenten. We noemen o.a. den solodans van één der dames, en de scène van de levcns- moed-elixer. Teer cn fijn was het negen de tafereel: herinneringen aan Schu bert. De zanger Fons Goossens had een verdiend uitbundig succes met. zijn lied jes, keurig van inhoud cn fijn van vorm. Trouwens dat is een vast kenmerk van het dilettantenwerk der hceren Antheu- nisse cn van Semneren dat het fijn is, niet smakeloos, niet grof en buitenge woon beschaafd. Natuurlijk werd de propaganda voor de Nederl. Spoor niet vergeten en in aangenamen vorm werd ons op het hart gedrukt, vooral per spoor te reizen: vlug, veilig en voordee- lig. Het repertoire van de auteurs zelf was van een goed gehalte. Bepaald geestig waren het huiselijk drama cn liet bios coopbezoek. Min of meer uit den toon viel de scène: Bij dén waarzegger, al was het spel goed. Maar in het geheel past deze scène niet. The allround girls waren Zaterdag stellig in hun besten vorm, want hun spel was uitermate best. De eigen begeleiding van Martin Bon- trop and his Rhythm Boys handhaafde haar goede reputatie terdege. De alge- meenc leiding der auteurs verdient al len lof en het geheel was een prettige avond, waarhij het publiek som.s op en thousiaste wijze uiting gaf aan een pret tige voldoening. De héér'van Seiimcrcii bleek een goed propagandist voor S.R.O., want op pret tige wijze maakte hij prachtig propa ganda voor de tombola tot steun van het goede doel. Het. gezellige hal bleek ook nu weer een goede attractie. Nieuwjaarscorrespondentie voor het Buitenland De Directeur van liet Post-, Telegraaf en Telefoonkantoor alhier maakt bekend dut het laatste tijdstip voor terpostbezor ging aan zijn kantoor van Nieuwjaars correspondentie, om de hieronder ver melde bestemmingen nog vóór 1 Januar 193(5 te hereiken, als volgt is vastgesteld: Argentinië (Buenos Aires): li Dcc. 13 uur: luchtpost 24 Dec. 21 uur. Australië (Freniantle, Adelaide. Mel bourne); 5 Dcc. 0.15 u.; luchtpost 21 Dec. 0.15 u. Brazilië (Pernanibuco, Baliia, Santos cn Rio de Janeiro); 14 Dcc. 13 u. luchtpost 2i Dec. 21 uur. Britsch Indië (Bombay); 12 Dec. 0.15 u; luchtpost 24 Dcc. 0.15 u: Karachi luchtp 28 Doe. 0.15 u. Canada (Montreal); 19 Dcc. 13 u. Ceylon (Colombo); 13 Dec. 0.15 u; luchtp. 21 Dec. 0.15 u. China (Shanghai); 12 Dec. 19 u; luchtp. 14 Dcc. 0.15 li. Cuba, (Ilabana); 19 Dec. 13 u. Curacao, Zeepost en mail; 10 Dec. 0.15 u; luchtpost 16 Dcc. 17 u. Egypte (Alexandiïë); 26 Dec. 6 u.; luchtpost 28 Dec. 0.15 u. Irak (Mesopotamia) (Bagdad); 24 Dec. 0.15 u; luchtpost 28 Dcc. 0.15 u. •Japan (Tokio); 12 Dec. 19 u. Mcxicco: 16 Dcc. 13 u. luchtpost 19 Dec. 17 u. Ned. Indië (Sabang, Bclawan, Bata via): Zeepost 27 Nov. 0.15 u. mail 5 Dec. 10 u. luchtpost 21 Dcc. 21 u. Palestina (erusalem): 21 Dec. 0.15 u. luchtpost (Gaza) 2S Dcc. 0.15 u. Siam (Bangkok): 5 Dcc. 0.15 u. lucht post 24 Dcc. 212 u. Malaya (Singapore): 5 Dec. 0.15 u. luchtpost 24 Dcc. 21 u. Suriname (Paramaribo): Zeepost 6 Dec. 0.15 u. mail 10 Dcc. 0.15 u. lucht post 16 Dcc. 17 u. Syrië (Aleppo, Beyrouth): 25 Dec. 6 u. Urugay: 11 Dcc. 13 u. luchtpost 21 Dcc. 221 u. Ver. Staten van Amerika (Ncw-York): 19, Dec. 13 u. Zuid-Afrika (Kaapstad, Johannes burg): 12 Dec. 0.15, luchtpost 21 Dec. 13 IL De overtochtsduur is berekend tot de nlaatsen achter de landen vermeld. Voor verder gelegen bestemmingen is in het algemeen verzending met een vroegere glegcnheid gewenscht. De verzending per luchtpost is alleen aangegeven, voor zoover de uitwisse ling van luchlpostcorrespondentie latei- kan plaats vinden dan op de voor ge wone mail vermelde data. Aan verkeerszondaren werden weer verschillende processen-verhaal en waarschuwingen uitgedeeld. Aan een wielrijder wegens richting veranderen zonder teeken te geven; aan een auto mobilist, die zonder rijbewijs reed en tenslotte aan een voerman, die zijn paard niet voorzien had van een klin kende bel, daar zijn voertuig op gum mibanden reed. Een bakker werd ge verbaliseerd wegens het op onhygiëni sche wijze vervoeren van zijn brood, ter wijl hetzelfde gebeurde met een straat muzikant. en zijn kameraad die giste ren zonder vergunning muziek maak ten. KAASMARKT Aangeyoerd werden 32 wagens, teza- me wegende S000 K G. Prijzen vanaf ƒ20 tot 24 per 50 K.G.. Handel vlug. NIEUWE ZENDING LAGE PRIJZEN b^y^mouDiiikincf BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan. z. v. Jan Schuuring en Dirkje Hop: Hendrika Maria, d. van Roelof Hendrik van Driel en Anna de Grain. H. H. WINKELIERS Denkt aan de invoering van de Wet op uitverkoop en oprui ming! DAAROM PAPIEREN RECLAME! Ze wordt voordeelig, accu raat en solied afgeleverd door K. WILHELMINASTRAAT 10 Grand Théatre. Vertooning van de film: „De mooiste dag van mijn leven." Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati- née om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de films: „Lokvogel", en „Golddiggers g)f. 1935." Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6 uur en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Vertooning van de films: „Onbezonnen Jeugd" en „In de macht van Tamburini." Op 24, 25 en 26 November. Voorstellingen: 'savonds 8.10 n.m. Zondags matinée. 2.30 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse* laan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal. Nieuwst raat 24. 1630 November. „De Poth." Najaars- tentoonstelling van het Amersfoortsch Kunstenaarsgilde. De opening geschiedt door Mej. N. Posthumes Meyes uit Heemstede. 23 November—5 December. Sierkunst. Tentoonstelling van werken van Albert Fiks, 25 November. Amicitia. Filmavond van 't Nut 8 uur n.m. 26 November. Sierkunst. Genootschap Nederland—Frankrijk. Mme. G. Mala- terre—Sellier: „Le réveil de la femme en Oriënt" 8 uur n.m. 27 November. Amicitia. Uitvoering van de Chr. Gymnast ickverecniging Jahn. 7.30 uur n.m. 27 November. Concordia. Filmavond van de Ned. Chr. Reisvereeniging. 3 uur n.m. voor kinderen en 8 uur n.m. 27 November. Theosofische Loge. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia." Psy- chometrisrhe-F.xperimcntcn door mevr. de Wed. Dr. Akkringa uit den Haag. 28 en 29 November. Amicitia. School bioscoop. 28. 29 en 30 November. Grand Theft- tre. Borgrevue. 8.15 uur n.m. 28. 29 en 30 November. School Rozen straat. Bazar van „Hosanna". 29 November t'm. 1 December. Markt hal. Amcrsf. Kleinveefokkersvereeni cine houdt de 10c nationale tentoonstel line Opening 9 uur v.m. 30 November De Valk. Herdenking van het 45-jarig bestaan van de Afd Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ond.-Off. 30 Novemhcr. Amicitia. Kunst na Arbeid voert op: ..Schakels." 8 uur n.m. 3 Decemher. Grand Thefttre. Ifaliaan- sche Opera. „La Bohème." 8.15 uur n.m. UTRECHT 21 t.m. 26 November. Tivoli. Buziau in de jubileumrevuo: „Met Vlag cn Wimpel." 8 uur n.m. 27 November. Concert door Het Am- sterdamsche Concertgebouw-orkest o.l.v. Prof. Dr. Willem Mengelberg. 8.15 uur n.m. 27 November. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwtooneel voert op „Gou den regen". 8 uur n.m. ZEIST 29 November. Figi. Eerste abonne mentsconcert. Cello Recital De Machu la; a.d. vleugel Theo v. d. Pas. 7 Decemher. Figi. Derde abonne ment svoorsf el lm g. Centraal Tooneel voert op: „OoP—West, Egypte 't best" 8 uur n.m. BAARN 19 Nov. t.m. 10 December. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling voortbrengse len van land en volk van Celebes. Dag. 104 en Zondags van 1.30 tot 4 uur n.m. „UT EN THUS" OPENT HET SEIZOEN Zaterdagavond opende de Frieschc Vereeniging „Ut cn Thus" haar seizoen in de nieuwe zaal van „Concordia" en gaf de priinièrc van het blijspel „It pacd bjüster" van Gecrtsema en Eppen ga- In het openingswoord uitte de voor zitter zijn meening, dat deze nieuwe zaal zeer geschikt is voor dergelijke uitvoeringen, omdat zij een frisch en helder interieur tyceft, zoodat een goede keus gedaan is. Ondermeer wekte de voorzitter op. lid te worden van de Noord Nederlandsche Reisvereeniging. Het opvoeren van het blijspel is een succes geworden; er is zeer goed ge speeld, wat door de volle zaal dan ook niet menig applausje beloond werd. De auteurs zullen hier wel succes hebben. De tooncelleider de Heer Vaatstra dankte in korte woorden de schrijvers cn spelers, doch wederkeerig brachten deze dank aan den Heer Vaatstra voor zijn goede leiding. Een gezellig hal met de Skotse Trije. onder leiding van den Heer Bearda be sloot. dezen eersten gezelligen avond in dit seizoen. De nieuwe voorzitter is waarschijnlijk Karei - -Capek Vrijheid van meeningsuiting Te Londen is dezer dagen de hoofd bestuursvergadering van de internatio nale schrijversorganisatie, do P.E.N. ge houden, waarin enkele belangrijke pun ten aan de orde waren gesteld. De Engelsche schrijver II. E. Wells treedt als voorzitter af en zal nu waarschijn lijk worden opgevolgd door den Tsjech Karei Capek. Men had Paul Valéry als voorzitter willen hebben, maar deze heeft verklaard dit niet eerder dan over een jaar te kunnen aanvaarden. Op voorstel van het Franschc Cen trum cn gesteund door Paul Valéry, André Gide en Jules Romains, zal in alle landen een manifest worden gepubli ceerd. ondcrteckend door de drie be langrijkste schrijversfiguren van elk centrum, waarin de letterkundigen, leden van de P.E.N., worden aange spoord, in deze dagen van oorlogsbe dreiging de grondbeginselen der orga nisatie indachtig te blijven te ijveren voor betere internationale verstandhou ding. toenadering en wcderzljdsch he grijpen. Het bleek, dat alicen de Italiaan- sche P.E.N. Club had nagelaten, zich tot deelname aan dit manifest te verplichten. De houding van Mari- netti, die na heftige uitingen aan het adres van de Engelschen, welke volkomen in strijd geacht werden met bovengenoemde principes, naar Abessynië is vertrokken om deel te nemen aan den oorlog, werd scherp gelaakt. Men zal het Itaüaanschc P.E.N. Centrum om opheldering ver zoeken en eventnueel uit het ant woord de onvermijdelijke conclusies trekken. Er is in Engeland een beweging gaande, ora de nagedachtenis \an John Galsworthy te ccren door het instellen van een blijvend instituut, b.v. in den vorm van een fonds. De P.E.N. was bereid hieraan mede te werken, maar stelde voor, het fonds niet te stichten, zooals men zich dacht, teneinde afge studeerde literaten door beurzen de ge legenheid te verschaffen aan een bui tcniandsche hoogcschool zich aan een letterkundig onderwerp te wijden, maar deze beurzen, met medewerking en onder leiding van de P.E.N Organisa tie, toe te kennen als «oei.ige nnn jonge veelbelovende schrijvers, tenende hun door een verblijf in een ander land de gelegenheid te verschaffen zi^h stof !e verzamelen voor le>.irrkunriigcn arbeid. Op deze wijze zal het instituut «Ie grondgedachte van de P.E.N. beter die nen en men achtte het meer in den geest van den overleden P.K.N.-voorzit- tcr dan te trachten het aantal weten schappelijke beurzen nog met eenige te vermeerderen. Er zal verder een Japansch Centrum worden opgericht, echter na vooraf gaand onderzoek of de Jnpansche schrijvers zich met de humanistische ideaalstelling van dc P.E.N'. wel kun nen vercenigen. Er is verder opnieuw een Spaansch Centrum ingesteld (naast dat van Cata- lonië), waarvan o.a. Unamuno (deze als voorzitter) en Ortegav Gasset deel zul len uitmaken. Er ontstond een levendige gedachten- wisseling toen de Nederlandsche afgevaardigde de mcening van 'het Nederlandsche Centrum overbracht, dat de P.E.N.-Congressen hun doel voorhij streefden, als zij voortgingen, hun tijd te offeren aan onvruchtbare sterk politiek getinte debatten, en kri tiek uitoefende op de leiding en de werkwijze gedurende de laatste con gressen. Men zag tenslotte in, dat het bestaan van de P.E.N. op deze wijze werd bedreigd, maar was het er een stemmig over eens, dat dc liberale beginselen van dc P.E.N., door dc ongelukkige wereldgebeurtenissen in sommige landen nu tot een poli tiek strijdpunt geworden, tocli boven alles moest blijven gehandhaafd vrijheid van meeninguiting en vreedzame onderlinge verstandhou ding. Crémieux ontwierp een belangwek kend plan. dat drie onderwerpen aan gaf, op het aanstaande congres te Hue nos Aires te behandelen. Letterkundi gen uit. Frankrijk, Spanje, en Neder land zullen de inleiders zijn. Verschil lende kanten van elk vraagstuk zullen door schrijvers uit andere landen wor den belicht, waarna een kort debat kan volgen. Als mogelijke onderwerpen .verden genoemd Geest en Leven, hel Amerikanisme in de kunst, cn de toe komst der dichtkunst. Het congres zal eind Augustus plaats vinden. De Ar gent ijnsche regeering heeft «le officicele afgevaardigden, hij voorkeur uit de be kendste cn meest representatieve letter kundigen van elk land tc kiezen, vrijen overtocht aangeboden. Daarna is liet verraalprohleem ter sprake gekomen. In elk P.E.N.-Centrum zal een correspondent worden aange wezen, die het contract met de andere Centra in vertaalanngelogonhodcn zal onderhouden en leiding moet geven aan de actie, togen slechte vertalingen in eigen land. De bijeenkomst werd dit janr bijge woond door de afgevaardigden van Engeland, Frankrijk. Cataionië. Argen- tnië, Amerika, Roemenië en N"e«lerland>- Dnar de heer Wells het te druk had met zijn film „Things to come", werd «le lei ding der vergadering opge«lragen aan den Nederlandschcn nfgevuardigdc Jo- han W. Schotman. Het Londensche P.E.N.-Centrum bood een diner aan in Pagani's Restaurant, waarhij Jules Romains een improvisa tie hield en o.a. ook Wells, Robert Ner mann cn Ferdinand Bruckner tegen woordig waren. Dc laatste is in Londen om aanwijzing te geven hij de verfil ming van zijn stuk over Elizabeth van Engeland. te Amsterdam Jhr. D. C. Rocll tot directeur benoemd De Gemeenteraad van Amsterdam heeft thans benoemd tot directeur van het Stedelijk Museum, als opvolger van den heer C. W. H. Baard, jhr. I). C. Röell, conservator van het Rijksmu seum va schilderijen. Jhr. D. C. Röell werd op 23 November 1894 te Utrecht geboren; hij genoot zijn gymnasiale opleiding te Leiden en 's-Gravcnhagc en studeerde daarna in de kunstgeschiedenis, onder Ichling van prof. Volgelsang. te Utrecht; na den oorlog zette hij zijn studies voort te Parijs aan de Sorbonne en dc Ecolc du Louvre. Reeds voor de voltooiing zijner stu dies. in 1922, is jhr. Röell zoo lezen wij in het Handelsblad aangesteld tot wetenschappelijk assistent aan het Rijksmuseum cn in 1925 is hij benoemd tot conservator van dat museum cn te vens tot waarnemend hoofd-dircctcur. Tien jaren heeft hij daur dus een lei dende functie bekleed, als medewerker van dr. F. Schmidt Degoncr, den man die zoo terdege de kunst verstaat «Ie verzamelingen tc schikken tot groepen van ware schoonheid. Jhr. Röell vatte hier geheel den geest van den hoofd directeur en veel nieuws in het Rijks museum is al is dat nooit uitdrukke lijk gezegd ongetwijfeld zijn werk; in de groote reorganisatie hoeft hij een zeer actief deel gehad. Verscheiden ca- talogic heeft hij samengesteld. Ook buiten het eigenlijke werk in het museum vervult of vervulde jhr. Röell verscheidene functies. Wij noemen «le secretariaten van dc groote Nederland sche tentoonstelling in het Burlington House tc Londen in 1929 en van «Ie Rembrandt-tcntoonstcllingen in 1932 en 1935. De lieer Röell is o.a. voorzitter van hel comité S.O.S. voor noodlijdende kunstenaars, lid van «Ie commissie tot aankoop in het Stedelijk Museum, lid van het curatorium over de Van Gogh- verzameling in het Stedelijk Museum, lid van het bestuur der Stichting Rem brandt huis. BRUCKNERFECST OOSTENRIJK Evenals dit jaar zul men ook in 1936 tc Linz en in het klooster Sankt Florian een Brucknerfeest geven, en wel on middellijk voor. het begin der „Fest- spielo" te Salzburg. Medewerking ver leencn de Weensche Philharmonic en het Weensche Symphonic-orkest. ANTOON COOLEN VERTAALD Bij Bernard Grasset tc Parijs zal een Fransche uitgave verschijnen van „De Goede Moordenaar", door An toon Goo ien met een voorwoord van Jean Giono. Bij de Insol Verlag te Leipzig, waar intussrhen de tweede druk verscheen van „Brabanter Volk", is oen Duitsche uitgave ter per?c van „Dorp aan «Ie Ri vier". LOUIS VAN TULDER Louis van Tulder, die ccnigen tijd ongesteld is geweest, is thans aan «le beterhand en hoopt de volgende weck zijn concerten te hervatten. KORFBA\ AMERSFOORT'S SCHOT WAS WEG! Onze stadgenooten wisten hun meerderheid niet in doel. punten uit te drukken j Leusderkwartier wint Amersfoort stelde gisteren ons weep teleur door tegen Sportlust uit Utrecht slechts gelijk te spelen, terwijl het aan tal kansen om te doelpunten in dezen wedstrijd legio zijn geweest. De aanval kreeg zooveel te doen, dat men elkaar meermalen in den weg liep, waarbij alle vier aanvallers een hopelooze schotvaar digheid toonden. Vrijwel alle schoten werden te slordig en te haastig gericht om succes te hebben en eerst zeven mi* nutcn voor het einde wist men einde lijk een 10 achterstand in te loopen. Daarbij kwam, dat Amersfoort veel pech luid en liefst zeven maal zagen wij den bal uit den korf springen. Toch dient men den aanval te herzien; wij achten hot mogelijk, «lat door ecu kleine om zetting de aanval aan productiviteit, zal winnen. Direct hij het begin blijkt dat Amers foort sterker is. Hot middenvak is er direct goed in en houdt er rekening me de. dat dc gasten bijna allen stuk voor stuk veel grooter zijn dan de Blauw- Witten. De verdediging der gasten blijkt niet al tc sterk te zijn, zoodat Zwaaf c.s. de vijandelijke korf al direct onder schot kunnen nemen, liet schieten ia echter veel tc nonchalant, waarvan Sport lust profiteert om niet forschc wor pen op te ruimen. In den Utrechtschen aanval moot nien het hebben van verre worpen met snelle rennen, waartegen «lo verdediging mot Bearda aan het hoofd wel raad weet. Herhaaldelijk ziï Amcrs- foort voor de korf der gasten, doch boa men hot ook probeert, niets helpt. In deze periode had Amersfoort pech toen een mooi schot van Zwaaf over den ge- heelen rand grolde, doch aan den ver keerden kam er af viel, terwijl even voor rust een zeker schijnend doelpunt van Bergsina weer uit den mand terug sprong. Rust kwam met blanken stand en aan gezien aanvoerder Bearda opdracht had gegeven het wat rustiger aan te doen, meenden wij spoedig een doelpunt voor Amersfoort te kunnen noteeren. Aan den kant waar "t niet verwacht werd kwam dit echter. Een vrij ongevaarlijke aan val der gasten veroorzaakte een opeen hoping van spelers onder den paal, waarvan een der Sportlust hceren profi teerde om met oen handig schot zijn vereeniging dc leiding te geven. Dit was liet sein voor «le Blauw-Wit- ten om er extra op tc zitten. Ontelbaar waren de kansen die men kreeg doch het schot was weg, zoodnt wij ons reeds bij een nederlaag meenden te moeten neerleggen, toen Zwaaf eindelijk met een mooien trekhnl den gelijkmaker in den korf deponeerde. In de nog restecrcnde minuten vielen Zwier» c.s. aan en waar het middenvak en verdediging van Amersfoort goed werkten, bleek een overwinning nog niet uitgesloten. De gasten verdedigden hard nekkig on met veel geluk, zoodat toen de scheidsrechter einde floot, de punten gedeeld waren. Op geappelccr van de grensrechters moesten echter nog twee minuten ge speeld worden, daar do scheidsrechter te vroeg het einde gefloten had. In deze twee minuten probeerde Amersfoort het nog eens krachtig en bijna had men succes gehad toen van Dolron een se conde voor het einde een schitterende kans kreeg die echter «ioor te haastig schieten niets opleverde. Onmiddellijk hierna kwam het einde. Amersfoort heeft er hard voor gewerkt en een overwinning zeker ten volle ver diend. De scheidsrechter Koppcrt hebben wij wel eens heter gezien. Speciaal met den loopregcl lag hij nog al eens over hoop. Leusderkwartier wint met 104 Zondag werd aan den Leusderweg rle korfbalwedstrijd LeusderkwartierStor- niers II gespeeld. Het begin was een beetje slapjes, doch tindat het eersie doelpunt door Leusderkwartier gemaakt was. kwam er wat meer teckcning in, al heel spoedig mankte Stormers gelijk. Na de wiss. was liet weer Leusderkwar tier, die doelpuntte; kort hierna maakie de aanvoerder van Leusderkwartier tot ieders verbazing met een prachtig ver schot het 4e doelpunt, toen kreeg Stor mers nog een keer «Ie kans en benutte ilie. zooiiat de rust kwam met -4—2 voor onze stadgenooten. Na do rust was liet gedaan niet Stor mers, ze kregen haast geen schijn van kans meer. Leusderkwartier zorgde nog voor 6 en Stormers nog voor 2 doel punten. zoodat het einde kwam met 104 voor Leusderkwartier. \rihLRF.\SEX Er waren 18 deelnemers aan den start voor den gisteren gehouden trainings- rit. In een snel tempo vertrekt dc A klas se doch geleidelijk verslapt dit en de B klasse «üo 5 minuten later is gestaii komt even na het keerpunt hij de A Klasse. Gezamenlijk komt men over de eindstreep cn «Ie Massificatie is uiterst moeilijk. Ph. «le Graaf van dc C klnsse wordt in dezen rit goed bewaakt door zijn con currenten, in «len eindsprint weet hij toch Schuiten nog achter zich te laten. De uitslag luidt: Klasse A 30 K.M.: 1. J. «Ie Gans, 2. R. Roodbergen, 3. L. v. «i. Wakker, 4. B. v. d. Tempel, 5. 11. v. Hoeijen. Klasse B. 30 K.M.: 1. R. Bauliaus. 2. C.. Hcyligcrs en ver volgens en bloc nis No, 3 geclasseerd: J. Barbie, C. rle Gans. N. Heyligers, J. Pouw, A. «Ie Kroon en A. Thoionaars. Klasse G 15 K.M.: 1. Pb. de Graaf. 2. J. .Schuiten, 3. C. Blad, i. G, ten Hove, 5. G Yeenendaal.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5