BLACK CAP "o,,en- De kust van Somaliland Embargo op olie SPANNING TE PEKING NEDERLAND EN ITALIË Economisch belangrijk gebied rond de havenplaats Djiboeti ONDER BESTUUR DER FRANSCHEN M. H. 0. RAALTE f Laatste Berichten EEN GEFINGEERDE INBRAAK IERLANDS GESCHIL MET ENGELAND yy yy OLD SCOTCH WHISKY p. fl. f. 3 75 J. A. SCHOTERMAN Zn. UTRECHTSCHESTR. 17 Ao 1S7S Tel. 145 NOTE VERBALE BEANTWOORD tc BLAD PAG 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935 Dezen kregen er pas in 1884 vasten voet Men schriift ons van Fransche ziiüc: Do gebeurtenissen in Ethiopië heb ben de aandacht gevestigd on de na- buiige landen pn in t bijzonder op de kust van Somaliland. Hoewel li«-t Fransche gouvernement eerst in 1»4 vasten voet kreeg aan de kust van Somaliland. hadden vooruit ziende Franschcn reeds lang te voren rechten aan deze westelijke kust van de Hoode Zee verkregen. In 1842. 1X58. 1X02 en 1881 waren er verdragen geteekend tusschen de agen ten van de Fransche regeering en de koningen of hoofden van het land. Maar de beslissende datum Is ongetwil! feld die van 24 Juni 1884: dien dag kwam Lagarde. gevolmachtigd minis ter van Frankriik. aan te Obock en be gon een krachtige noiitiek door verdra gen te teekenon. die aan Frankriik het protectoraat gaven. Hit was het. die begreen hoe belangrijk de haven Dji boeti in de toekomst zou kunnen wor den Toen het Fransche gezag zich ie Obock vestigde, waren er nan de kust van Somaliland steden, dorpen, noch huizen: de nomadenbevolking huisde in voorlonnigo schuilplaatsen of op z'n best in hutten, gemaakt uit takken en bedekt nier stroo. Nu. minder dan drie kwart eeuw daarna, vindt men er ste den. die dank zii een goed bestuur, wel varend xlin geworden en waar men. in soiit van een verzengend heet klimaat, haast geen epidemieën kent. Piiboeti is klaarblijkelijk de belang rijkste stad: uitgangspunt van de ka ravanen naar Ëtriopië en eindstation van den Fransch-Ethiopischen spoor weg Haar haven is goed uitgerust, vnl maakt beschermd in alle jaargetijden, voorzien van een compleet systeem van vuurtorens en lichten, dat de toe gang des nachts, zoowel als overdag, mogeliik maakt. Het is de eenige Fran sche haven tusschen Marseille en de Fransche koloniën Indo-C.hina. die in den Stillen Oceaan en Madagascar. De lichters liggen aan de kade van de douanen op ongeveer 2.400 Meter af stand van de ankerplaats. Het is de geregelde losplaats van de scheepvaart lijnen. waarvan gebruik gemaakt wordt door de „Chanteurs Réunls". de ..Mes- sageries Maritimes". de ..Compagnie Havraise Jténinsulaire" en andere vreemde maatschappijen. In 1HTÏI vertegenwoordigt de omzet van den handel van het Fransche ge deelte van de |(ii*! een bedrag vani 24.111?non tram-, welk beding in 1933 zelf* overschreden ward. De tonnenin houd vertoont een vooruitgang van metercentenaren In 1933 tot 1.700.0238 metercentenaren in 1934. De invoer is vermeerderd met 6&3T5 centenaren- die van Frankriik is bijna verdubbeld De uitvoer heeft 1.130.350 metercenfenaren. bereikt, met een over- waanle van M069 metercentennren zijn Frankriik en Engeland de belangrijkste exportlanden: Ethiopië is natuurlijk het belangrijkste Importeerende land. Het Fransche l>estuur heeft met groot e inspanning het land als liet ware omgetooverd. Men moest vóór al les een administratieve afdeeting in het leven roepen, het onderwijs werd in het l>egin verwaarloosd, maar in inofl werd een school geopend, gevolgd door andere scholen in 1913. Op het oogenhlik bestaat er een geregeld la ger onderwijs, met Europeesche en in landsche klassen, evenals een bewaar school. gehouden door Fransche non nen. Ren school voor toegepaste kunst voor vrouwen vormt raadgeefsters, die In de gezinnen de huisvliit moeten be vorderen. TV mpdisrhe dienst wordt onderhou- den door twee «loktoren van de kolo niale troepen, waarvan Mn het kolo niale hospitaal hestmirt. Mort hoeft twee poliklinieken ingericht, waarvan Mn voor mannen is bestemd en de andere voor inlandsche vrouwen onder de directie van een vrouwelijk dokter. De sanitaire dienst Is toevertrouwd aan cfe zonr van een assistent De inrichting van de rechterlijke macht is als volgt samengesteld: een procureur van de republiek, hoofd van den dienst, een hof van appèl, een rechtbank voor de eerste instantie: Iwv vendien bestaat er een Mohammcdann- sehe rechtbank onder een cadi. Mn voor eersten aanleg en Mn voor hooger berocn. De kost van Somaliland heeft ver schillende openbare diensten, die men DEEiNSCHE VLIEGBOOT VERMIST Sinds Maandagmiddag wordt een ▼llegboot van de Dcenschc marine ver mist. die met twee officieren aan boord was opgestegen om een oefenvlucht te maken boven de Oeresund. De bevoogde autoriteiten hebben met vliegtuigen en onderzeebooten uitgebreide nasporlngen doen verrichten, maar wegens den steeds dichter wordenden mist moest men deze pogingen opgeven. Dins dag zijn weer drie \Mcgtuigcn opgeste gen om de zee tot de baal van Koege af te zoeken Reuter meldt nader, dat Dinsdag een vliegtuig een deel van een dril ver van het %erml»te watervliegtuig heeft geborgen. De naspeuringen nanr het vermiste toestel w-orden voortgezet Bemanning omgekomen Later wordt bericht, dat de sedert Maandagmiddag vermiste vliegboot is gevonden. Het i« vrijwel zeker, dat de pelde inzittenden om het leven zijn ge kt ook in de andere koloniën vindt. De koloniale politiemacht wordt gevormd door een brigade inlandsche mare- chaussées en een afdeeling meharis ten. bereden troepen op dromedarissen. Met veel inspanning is men er in ge slaagd in de omgeving van Djiboeti een moerascultuur te scheppen, niette genstaande het gebrek aan water. De landinwaarts van de haai van Tadjou- rah gelegen berg van Dankalo wordt regelmatig bevloeid, de temperatuur is er niet buitensporig hoog. zoodat zoo wel de landbouw als de veeteelt zich daar het best kunnen ontwikkelen. Bonschen ziin vrii zeldzaam, behalve in de hergen van Mala. Het land bevat iizer notasch. gips en ware bronnen. Ten laatste moet nog vermeld worden, dat het land uit een oogpunt van toe risme zeer de moeite waard is. De iacht i« er zeer interessant en het wild zeer afwisselend. De militaire verloven in Italië ingetrokken; troepenbewe# gingen in het Noorden des lands Vliegverbod uitgevaardigd Een bijzondere berichtgever seint ons uit Roine: Dc spanning, ontstaan door het drei gement der verscherpte sancties, heeft in Italië militaire reacties gewekt. De gedeeltelijke demobilisatie van 100.000 man, die Donderdag jl. werd aange kondigd. is thans definitief afgelast. De ze onverwachto afwijking van het ro- geeringshesluit, om drie maanden ver lof te geven aan landbouwers en an deren. die deel uitmaken van het ge weldige staande leger in Italië, wordt veroorzaakt door de mogelijkheid, dat de sancties zullen worden uitgebreid en dat ook de invoer van olie, katoen en metaal verboden zal worden. Niet al leen is het in het vooruitzicht gestelde verlof afgelast en blijft het staande le ger in zijn tegen woord igen omvang ge handhaafd, maar ook geeft men toe, dat militaire bewegingen in Italië zelf plaats vinden. Het uitstel van do bijeenkomst dor Volkenbondscommissie wordt in Italië toegejuicht, maar de hernieuwde op- merkiugen uit Londen over het vaster aandraaien van den schroef hebben Mussolini aanleiding gegeven tot het nemen van deze nieuwe militaire voor zorgsmaatregelen. De ondervinding van de afgeloopen negen maanden toont voldoende aan. dat dergelijke maatrege len niet op blufpolitiek berusten. Op een vraag betreffende den aard van de tegenwoordige militaire bewe gingen antwoordde een regeeringsver tegenwoordiger. dat het militaire bevel tot geheimhouding geen inlichtingen hierover toeliet. De gezindheid jegens Frankrijk blijft vriendelijk, maar Italië ziet tegelijkertijd de b e w ij z e n van Laval's vriendschapsverzckeringen tege moet. Men beschouwt de verklaring van den Franschen premier als een goed voortoeken, maar officieel wordt medegedeeld, dat men weinig verwach tingen koestert en niet gelooft, dat een oplossing spoedig bereikt zal worden. Men zal zich herinneren, dat dc Fran sche en Itaiiaanschc regeeringen in Ja nuari overeenkwamen de troepen, die beide landen tot op dat oogenblik aan de Italiaansch-Fransche grens in stel ling hadden, terug te trekken. Het is mogelijk, dat de tegenwoordige troepen bewegingen bestaan in een nieuwe Ita iiaanschc troepenversterking in het Noord-Wésten. Dat de Ver. St. besloten zouden hebben hun plan, om olieleve ranties aan Italië stop te zetten, op te geven, is te Rome niet officieel beves tigd. maar Italië blijft toch nog hoop koesteren. Het is in ieder geval duide lijk, dat Mussolini overweegt een ver bod van petroleumlevcring als verscher ping van de sancties te beschouwen, die gelijk staat met een blokkade. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke positie gemakkelijk tot incidenten kan leiden, of het ka* rak ter van een vijandelijke daad kan aannemen. Dc aangeduide militaire bevelen zijn daar het bc» wijs voor. Sinds Zaterdag jl. hebben cr geen verdere besprekingen tusschen Musso lini en den F.ngelschen ambassadeur plaats gevonden over de Middelland- sche Zee of eenig ander onderwerp en ik verneem, dat sindsdien de diploma tieke betrekkingen nog niet hervat zijn. Waarschijnlijk wacht sir Eric Drum mond instructies af van «Ie F. n gel sche regeering. Beperkingen voor het vliegen boven Rome en andere plaatsen in Italië en Noord-Afrika zijn Manndag in den vorm van een ministerieel bevel bekend ge maakt. Dit nieuwe bevel verbiedt pilo ten om over de stad Rome te vliegen, behalve in de buurt van de Litoriovlieg- haven eu niet verder dan starten en landen noodig maken. De bestaande re gelingen voor bet vliegen over de straat van Messina en over kustplaatsen op Sir.lië tusschen Augusta en Syracuse en over Venetië zijn gewijzigd. In Noord-Afrika is hot thans verboden te vliegen over een gebied met een as van zes mijl. waarvan Tobroek aan de Noord-Afrikaanecho kust het middel punt vormt. lAuteursracht Morning Po*t-A-iêJ?4 AM kunstoor jV AjtL BOMSLT ERIE Warme wollen Peignoirs. - ook voor mcisies. r, Zeer aparte wollen Shawls Moderne nollen Handschoenen. Bont-leder Handschoenen Corsages, Centuurs. Ges- T pen. Wollen Jasies. Ves ten, Putl-mers. AJd. STOFEE.\ Kleurige zijden sloffen 'f voor avond-iaponnen in moiré, laflet, en metaal- f? weetsel X A'ouveauli's in zwarte f X Fa.M.H. v. RAALTE J fr Japansche troepen rukken de gedemilitariseerde zóne binnen Van verschillende plaatsen aan den Grooten Muur komen berichten over het oprukken van Japansche troepen in de gedemilitariseerde zone. In Peking zijn gistermiddag 500 Japansche soldaten met volle dige oorlogsuitrusting en voorzien van machinegeweren aangeko men. Ook het garnizoen van Tient sin is versterkt. Officieel wordt van Japansche zijde medegeedeeld, dat men manoeuvres wil houden. De toestand is zeer gespannen. Gister avond verschenen de Chineesche pantserwagens en motorpatrouilles in do straten van Peking. Het hoofdkwartier van het z.g. „doo- denkorps" der autonomistische bewe ging tc Tientsin is Dinsdag c^oor een volksmenigte bestormd en in een ruïne herschapen. Do leden van het corps konden ongedeerd ontkomen met ach terlating van wapens en uniformstuk ken. Om tc voorkomen, dat onbevoeg den een politicuniform zouden aantrek ken en zich op straat zouden hegeven, heeft dc politie de laatste dagen haar zomeruniform gedragen, hoewel het te Tientsin koud is. Terwijl generaal Soeng-Tsje-Yoedn zich een definitief standpunt ten aan zien der van Nanking ontvangen op drachten heeft voorbehouden, schijnt het, dat Generaal Doihara bij de auto riteiten te ï»eiping de deur gesloten heeft gevonden. In Chineesche kringen wordt verklaard, dat men zijn aanwe zigheid te Peiping moeilijk kan verkla ren. nu de Japansche militaire attaché Takahnsji Dinsdag opnieuw heeft ver klaard, dat Doihara geen officicele last geving heeft. Ying Joe Keng's richtlijnen Volgens berichten uit Peking heeft Ying Joe Keng, hoofd van de door hem zelf ingestelde autonome regeering in Oost-Hopei. de volgende richtlijnen vast ftesteld, die zijn politiek voorloopig zul en bebeerschen: (1) afscheiding van Nanking: (2.) do voorzitter van de anti-commu nistische autonome commissie is verant woordelijk voor de militaire en buiten landsche aangelegenheden in Oost- Hopei; (3.) volledige bescherming van leven en bezittingen van buitenlanders; (4.) 10 millioen yoean der belasting opbrengst zal worden bestemd voor hei opbouwwerk; (5.) de opbrengst der zout belasting zal niet worden verminderd door douane bemoeiingen; (6.) een corps van 15.000 man veilig heidspolitie zal worden ingesteld om de rust en orde te handhaven: (7.) de wapenstilsiandsovereenkonist van Tangkoe zal streng worden geëer biedigd; (8.) de Britschc mijnondernemers zul len ten volle worden beschermd. Te Tokio verluidt, dat de houding der Japansche regeering ten aanzien van het probleem Noord-China is ee- richt op een oplossing door middel van onderhandelingen tusschen den Japan- schen ambassadeur Ariosji en maar schalk Tsjang Kai Tsjek te Nanking. Men verklaart, dat het geen zin heeft dezelfde kwestie op verschillende plaatsen door verschillende personen te laten bespreken, hoewel wordt eemeld, dat de Nankingregeering overweegt verschillende personen uit te kiezen om de kwestie van de autonomie van Noord-China te bespreken. Venvacht wordt, dat Ariosji spoedig uit Sjanghai naar Nanking zal vertrekken, waarhij hij de besprekingen zal hervatten, welke door den Chineeschcn ambassa deur Tsfang Tso Pin en den minister van buitenlandsche zaken Hirota te Tokio worden geleid. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) DE BERECHTING VAN OSS DEN BOSCH, 28 November. Van daag heeft de rechtbank te Den Bosch de openbare behandeling der Ossche strafzaak, die drie weken stil heeft ge legen voortgezet. De belangstelling van de zijde van het publiek was voor deze achtste zit ting onverminderd. In de rechtbank had mr. Huizinga rechter mr. Schroder vervangen. Begonnen werd met het openbare on derzoek in de zaak van een gefingeerde inbraak. De 47-jarige gedetineerde koop man G. Timmers te Heesch was op lichting en het doen van een valsche aangifte ten laste gelegd. Volgens de dagvaarding heeft Lambertus Vos (Bijs de Sijp), na dit te voren met verdachte te hebben afgesproken in den nacht van 22 op 23 April 1931 in verdachtes woning te Heesch ingebroken, waarna hij een hoeveelheid goederen tijdelijk wegvoerde waarna verd. de N.V. Arn- hemsche Verzekering Mij. tegen Brand schade te Arnhem heeft bewogen tot af gifte van een geldsbedrag van 375 door mede te deelen, dat bij hem was ingebroken en hij krachtens zijn polis recht had op schadevergoeding. De tweede tenlastelegging betrof het feit, dat hij op 23 April 1931 te Heesch aan den wachtmeester der marechaus see. J. F. Claassen, de marechaussee A. J. J. Pijnappel en den gemeente-veld wachter P. J. J. Jong aangifte heeft gedaan, dat in den voorafgaanden nacht te zijne huize was ingebroken en dat een hoeveelheid vet. kruideniers waren. manufacturen en kledingstuk ken was gestolen terwijl hij wist dat dit misdrijf niet was gepleegd. De verdachte bekende het misdrijf. Hij heeft 542 als schade opgegeven maar kreeg 377».— uitgekeerd. Hij ver klaarde zich bereid het geld terug te geven. Pres. mr. W. Hummels: „Dat doet er WERELDGEBEUREN NIEUWE VOORSTELLEN GEPUBLICEERD Een vergelijk tusschen Londen en Dublin wordt niet onmogelijk geacht, als is er één heel netelig punt Bestaat er kans. dat er binnen af- zienbaren tijd een einde zal komen aan dp scherpe tegenstellingen tus schen den lerschen Vrijstaat en Groot- Britannië? Zal Londen tegenover Du blin eon zoo tegemoetkomende hou ding aannemen, dat De Valera, die tot dusver eiken compromisvorm afwees en het onderste uit de kan wilde heb- ben een minder Star Standpunt in neemt? Voorspellingen zijn uit den aard der /.aak gewaagd, maar niettemin ziin ze kere verwachtingen gewekt, nu in de Iersclie pers de zoogenaamde „laatste voorstellen" inzake een oplossing van het Engelsrh-Iersche geschil worden gepubliceerd. Wanneer men wil weergeven wat momenteel hliikhaar van lersche zijde wordt gewenscht. dan komt men tot de volgende samenvatting; 1. Republikcinsche regeeringsvorm in den Vrijstaat. 2. Een verdrag, dat de samenwer king regelt tusschen den Vrijstaat en het Brilsche riik. 3. Een plan nopens de samenwerking tusschen den Vrijstaat en de zes Noord-Ierse tic graafschappen, welke tenslotte zou moeten leiden tot een fe deratieve aaneensluiting van geheel Ierland. t. De vorming van een bescheiden lersche vloot met een bemanning ten getale van tweeduizend: Cork zou daarvan hot hoofdkwartier moeten ziin Volgens sommige berichen zou de Britsche regeering ervoor zij te vinden aan den Vrijstaat ongeveer tien oor UtfUKh«iMa te verkooncn tegen een prijs van vijf millioen pond sterling bovendien zou de Britsche regeering bereid zijn de Engelsche bezettingen uit de beide verdragehavens van Queenstown en Bereliaven terug te trekken. Hierbij kan worden aangetee- kend, .dat Ierland momenteel slechts de beschikking heeft over een verou derde kanonneerboot. 5. Schrapping door Engeland van de lersche landschuldén; men weet. «lat het iuist deze aangelegenheid was. die den laatsten tiid bijdroeg tot verscher ping van het conflict tusschen Londen en Duplin. Wat bovengenoemde landschuldén betreft, worde in herinnering gebracht dat men hier heeft "tc doen met de oude eigendomsrechten der vroegere Brit sche grootgrondbezitters, wier vorde ringen in den loop der tijden werden veranderd in een leening. waarvan de lersche staat den rentedienst op zich had genomen. Indertijd heeft De Va lera geweigerd deze betalingen voort te zetten, een handeling, die Han de Engelsrh-Iersche tegenstellingen, welke toch reeds scherp waren, een nog fel ler karakter gaf. Het is inmiddels de vraag, of de wen- schen der Ieren, vervat in bovenstaan de vijf punten, kans hebben verwezen lijkt te worden. Over het algemeen is men van gevoelen, dat. terwijl ten ann- zien van een viertal punten een schik king geenszins onwaarschijnlijk moet worden geacht, één punt gronte moei lijkheden zal haren. De schrapping «let landschuldén is een zaak. ton aanzien waarvan Engeland wel water in den zal willen doen en ook ziin velen ervan overtuigd, dat Engeland, dat na den oorlog ook tegenover andere dominions een zeer wijze, soepele politiek heeft gevoerd, ziin vlootstcunpunten in Ier land wel zal willen opgeven, wanneer de Vrijstaat maar deel blijft uitmaken van het Britsche imperium, maar ten aanzien van de vereeniging der zes I'lstergraafschannen met Zuid-Ierland Is nog steeds een groot vraagteeken op ziin plaats. Sole Importers: nu niet meer toe. U hebt het vroeger nog wel eens meer gedaan en kreeg toen 130. Het is een mooie manier om aan geld te komen, maar niet erg aanbevelenswaardig". De directeur van de Arnhemsche Ver zekcrings Mij., de heer G. André de la Porte, te Arnhem als getuige gehoord wist van de aangifte af. Verd. heeft een uit keering ontvangen. De verzekering werd daarna geroyeerd, omdat reeds voor de tweede maal bij verdachte was ingebroken. Get. F. Goedhart, inspecteur der maat schappij te Arnhem, had de mededee- ling van de inbraak van den agent ont vangen. Hij vermoedde niet dat de in braak gefingeerd was. Gehoord werd L. Vos, bekend als Bijs de Sijp. Hij verklaarde met verdachte te hebben afgesproken bij hem in te breken, waardoor verd. een uitkeering van een verzekerings Mij. kon ontvan gen. Getuige weet niet van wien het voorstel was uitgegaan. Het was moge lijk van hemzelf. Tevoren heeft hij goe deren uit verd.'s woning weggevoerd en in liet schuurtje bij de ouderlijke wo ning verborgen. President tot verd.: Hoort u het? Verd.: „Ik kan het me niet herinne ren." Get. zou een belooning ontvangen afhankelijk van de uitgekeerde sóm. Met L. de Reuver en nog een ander (de naam was onverstaanbaar) heeft getuige de inbraak gepleegd. Later heeft getuige 75 als belooning van verd. ontvangen en de goederen heeft hij weer bij verd. teruggebracht. Het departement van buiten* landsche zaken motiveert Nederland's deelname aan de sancties Trouw aan de verdragen In antwoord op de nota verbale van 11 Nov. 1.1. welke het Italiaansche gezantschap aan het departement van bui* tenlandsche zaken heeft doen toekomen heeft het departe* ment verklaard de eer te heb* ben het volgende ter kennis van het gezantschap te bren* gen. „De Nederlandsche regcering heeft niet lichtvaardig het besluit genomen om over te traan tot de toepassing van de in arL 16 van het Volkenbondsver drag vogrziene sancties tegenover een land waarmede zij steeds de hartelijk ste betrekkingen heeft onderhouden en welks geschiedenis en cultuur bij het Nederlandsche volk een diepe bewon dering opwekt. Intusschen zou deze levendige sympathie voor het Italiaan sche volk naar de Nederlandsshe op vating niet kunnen rechtvaardigen, dat men zou afwijken van den weg die aan Nederland Is voorgeschreven door de trouw aan de verdragen verschuldigd. Het Volkenbondsverdrag verplicht de onderteekenaars deel te nemen aan de in art. 16 voorziene sancties tegenover ieder lid dat zijn toevlucht neemt, tot den oorlog, in strijd met dc in do art. 12. 13 en 15 aanvaarde verplichtingen. Terecht merkt de Italiaansche regeo- ring op. dat ieder van de betrokken staten rechter is over zijn eigen ge dragslijn en verantwoordelijk is voor de maatregelen welke hii ter zake zal nemen. Inderdaad is het het recht van iederen staat om in ziin vrii en soeve rein oordeel te beslissen of er al of niet schending van het Volkenbondsverdrag heeft plaats gehad. De Italiaansche regeering verwijt aan den Volkenbond, dat deze het Italiaan sche memorandum waarin de Italiaan sche regeering getracht heeft haar ge dragslijn te rechtvaardigen, niet aan een grondig onderzoek zou hebben on derworpen. De Nederlandsche regeering er aan herinnerend dat Nederland geen deel uitmaakt van den raad, en dat het derhalve niet vertegenwoordigd was in de door dit orgaan ingestelde comi* té's, deelt deze meening van do Ita liaansche regeering niet, maar zelfs indien het juist was dat het onderzoek door de organisatie van den Volken bond van de door de Italiaansche re- gecring overgelegde stukken onvolledig zou zijn geweest, dan is het toch niet minder waar. dat de geheele documen tatie, overgelegd is aan de leden van den bond. Aldus oordeelend met volle kennis van zaken zijn bijna alle leden van den bond en daaronder Nederland "van meening geweest, dat het in art. 16 voorziene geval zich hier voordoet. De Italiaansche regeering is van oordeel, dat, nadat bijeenkomsten van den Raad en de vergadering hebben plaats gehad, de grondslagen waarop dc beslissingen van Genève zijn genomen, zouden zijn ondermijnd. De Nederlandsche regcering kan dit standpunt niet deelen. Zij kan niet toe geven. dat een aanvalsoorlog zijn on wettig karakter zou verliezen tenge volge van het feit, dat zekere elemen ten van het vijandelijk land zich scha ren aan de zijde van den bezetter. "Iedere staat die erkent, dat een geval van aanval in strijd met het Volken bondsverdrag aanwezig is. is verplicht deel te nemen aan de economische sancties. Art. 16 maakt dit tot een stel lige plicht. De Italiaansche regeering spreekt de meening uit het verbod van allen uit voer eerder een wezenlijke daad van vijandschap beteekent dan een econo mische maatregel. De Nederlandsche regeering veroor looft zich op te merken, dat bij de- toe passing van de sancties de deelnemen de staten zich hebben laten leiden door de resoluties, welke in 1921 door de tweede Volkenbondsvergadering met de krachtige medewerking van de zijde van de Italiaansche delegatie zijn aan genomen. Toentertijd is het bij nie mand opgekomen om de maatregelen waarvan sprake was. te beschouwen als wezenlijke daden van vijandschap ten opzichte van den staat, tegen vie zij zouden zijn gericht. De Neder landsche regcering meent met deze en kele opmerkingen te kunnen volstaa.ii. Veiiangond om Italië bij het ge meenschappelijke werk voor de ver sterking van de internationale or ganisatie van den vrede, wederom de plaats te zien innemen die dit land toekomt, spreekt de Neder landsche regeering de vurige hoop uit. dat het mogelijk zal zijn bin nen een korten termijn te komen tot een bevredigende oplossing van dit noodlottig conflict. DE „AMSTERDAM" IN DE VAART AMSTERDAM, 28 Nov. Naar wij vernemen staat het thans vast, dat het grootste vrachtschip van ons land, de „Amsterdam" van de Kon. Ned. Stoom boot Mij., dat geruimen tijd opgelegd is geweest, weer in de vaart zal worden gebracht. Het schip, dat in de Zuid Pacific Lijn komt, zal 10 Januari naar Hamburg vertrekken, keert dan via Antwerpen naar de hoofdstad terug en zal 21 Januari de reis naar Curasao aanvaarden. EIERMARKT BARNEVELD BARNEVELD. Aangevoerd 430.000 eieren, witte kippeneieren f 55.50, bruine kippeneieren 5.40—6 en een deneieren f 2.252.75. Handel kalm. Buitenlandsch Weeroverzicht Een zeer diepe depressie (onder 720 m.M.), lag hedennacht over Groenland en twee kernen onder 735 m.M., de eene van de Noorsche kust, de andere ten Z.-W. van IJsland, bewegen zich in Oos telijke richting. De hooge drukking over Spanje nam nog toe, zoodat dc lucht- drukversohillen weer toenamen en op de Noordzee een Z.-W. storm waait. Over Scandinavië nam de wind tijdelijk, af en daarbij keerde vrij strenge vorst weer in Midden-Scandinavië terug. De warme vochtige luchtstroom heeft thans de Britschc eilanden en West-Frankrijk bereikt, zoodat de regenhoeveelheden toenamen. Het gebied van lichte vorst heeft zich naar het Zuiden van Frank rijk teruggetrokken. In Duitschland is de lucht overal betrokken met regen aan de Oostzeekust. In het algemeen is nog stormachtig weer te wachten, af gewisseld door korte opklaringen. OMREKENINGSKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zürich Kopenhagen Oslo Stockholm New York Milaan Praag Off. Niet Ofl 27 Nov. 28 Nov. 7.SOU 7.29% - 0.59.52% 0.59.46 9.74 9.73 - 25.03 25.00 - 47.81 47.77 - 32.70 32 65 - 36.75 36.70 - 37.70 37.65 1.48% 1.47% 6.14 6.14 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2