AUTOBANDEN AMER5FQDRT Stadsnieuws Jahn-leden toonen hun kunnen Kamer v. Koophandel PON Filmavond van de Schoolbioscoop Uit het politierapport Sigarenhandel HOOFT BIJKANTOOR AMERSFOORTSCH DAGBLAD J. LAMBRECHTS Tijdschriften 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 NOVEMBER IMS Over het algemeen is goede oefening en een meer correcte afwerking geboden De jaarlijksche uitvoering sener gym- nastiekvereeniging is te allen tijde een evenement voor de leden der verecni- ging en een belangrijke gebeurtenis voor hen, die met het wel en wee der be trokken vereeniging meeleven. Degenen, die laten zien. wat zij onder leiding van hun directeur hebben geoefend, hebben meestal een welwillend publick. dat al gauw spreekt van een geslaagden avond en van aardige prestatie. Maar. zooals de eere-voorzittcr der Chr. gym nastiek vereeniging Jahn. welke gister avond in Amicitia haar uitvoering gaf, in zijn openingswoord zeide, wil de ver eeniging ook gaarne een objectief oor deel van hen, die de prestaties der ver eeniging verder bekend zullen maken dan de zaal waarin de uitvoering gege ven wordt, in casu de pere. Wanneer wij dan in het algemeen on zen indruk over deze uitvoering hier moeten weergeven, dan moeten wij bij onze beschouwing over het gebodenc twee belangrijke factoren voorop stel len: 1. de nog jonge directeur, de heer A. P. Rutgers, heeft er slag van op tijd te beginnen en de oefeningen vlot achte elkaar te laten afwerken. 2. deze leider heeft het goede principe gevolgd, namelijk om niet te zware eischen te stellen aan het in het alge meen nog zeer middelmatige materiaal, waarmede hij moet werken. Wij schrij ven opzettelijk „nog middelmatige ma teriaal", omdat bij Jahn inderdaad krachten zitten, die onder goede disci pline en een leiding, die op de détails voldoende acht geeft, turners en turn sters kunnen worden. Maar dan oefe nen en wat voornamer is: fouten direct corrigeeren! En daarnaast een krachtig commando, dat ook tot een krachtige uitvoering móet leiden. Wanneer wij in dit verband wijzen op de uitvoering van de lenigheids-, hou- dings- en behendigheidsoefeningen voor adspirant meisjes, van de bonds-vrije oefeningen voor dames en van het brug- turnen voor adsp. meisjes, dan is dit vooral omdat daarbij in het bijzonder tot uiting kwam het gemis aan correct heid in afwerking en een niet voldoen de lichaamsbeheersching. Het zijn klei ne détails, die maar al te vaak oorzaak kunnen zijn van een bedorven eind indruk. Gestrekte knieën en voeten, een goede houding van het bovenlichaam bij een diepe kniebuiging, een goede ge strekte armbeweging, maar dan ook uitgevoerd op schouderhoogte, zij lijken van weinig belang, doch bepalen voor het grootste deel het succes van een oefening. En om maar bij het begin te beginnen: hel opkomen en openen: het moet alles stipt op commando gaan en niet op aanwijzing. Dit reeds is liet be gin van een slar*pe uitvoering. Waarom bij het openen 'er rijen niet gecommun deerd: buitenste rijen twee en binnen ste één pas zijwaarts? Dit kan dan pit tig en correct geschieden. Maar zooals gezegd: het elementaire is beoefend en dat geeft vertrouwen voor de toekomst. Van de oefeningen vóór de pauze von den wij de bondsvrije oefeningen voor heeren het best gesiaagd, al viel hiei aan de houding ook nog wel een en an der te verbeteren. Het ringturnen voor de dames was cl bijzonder eenvoudig, doch ondanks dat niet feilloos, evenmin als het ringturnen der heeren. Dit gaf ons zeer sterk den indruk, dat men boven z'n krachten ging. Waarom een zware rol-oefening met vele gebreken als een eenvoudige goed gestrekt uitgevoerde spreidzit e.d. volkomen correct kunnen gaan? Zeker, er waren enkele turners, die het er be hoorlijk afbrachten, doch de meesten ga ven blijk van overschatting van eigen kunnen en gebrek aan lichaamsbeheer sching, waardoor wel eens angstige si tuaties ontstonden. Als attractie werden uitgevoerd een. evenwichtsoefening als steekspel, een klompendansje en een Japansehe dans waarmede, gehoord het applaus, veel succes geoogst werd. Wanneer de oefe ningen minder geslaagd zijn, dan is dit door een deel ook toe te schrijven aan de slechte muzikale begeleiding, die deels per gramofoon, deels door een strijkje werd uitgevoerd, doch welke beide weinig rekening hielden met rhythmc. Ook dat is een oefening op zichzelf: het werken op de juiste nort van de muziek en geen onbelangrijke oefening ook! Zij tenslotte nog vermeld, dat do heer Ziedses des Plantos als eere-voorzitter den avond opende met gebed, waarna hij de verschillende afgevaardigden, on- dpr wie wethouder Mr. Stadig, namens het gemeentebestuur welkom heette. Voor de pauze werd den directeur een stoffelijk huldeblijk aangeboden. Jahn kan wat bereiken, maar dan is oefenen en intensief oefenen het parool! Tenslotte nog één vraag: waar bleef hii de npmarsrh de vaandclgroct on de tur- nersmarscli der voroeniffine? FAMILIETUINEN Het complex Familie-tuinen aan de Hoogeweg is geheel in gebruik. De huur ders hebben ook dit jaar weer volop ge noten van hun eigen-gekweekte groente en bloemen. Zelfs zijn er al een drie-tal zomerhuisjes verrezen, zoodat de tuin tje® al meer en meer aan hun doel he antwoorden. Het bestuur van de Familictuincn neef» thans aan den Isseltscheweg een stuk grond gehuurd, dat ook weer uit stekend geschikt is voor de teelt van tuingewassen. Het Soesterkwartier kan nu ook aan den slag. Steeds is deskun dige leiding beschikbaar om voorlich ting te verstrekken omtrent bewerking en indeeling van den grond, bemesting en ziektebestrijding. F.en „Keitje" in dit blad mept gegadicden °P zich als huur der van een tuintje op te geven. De heer \V. van Gent als nieuw lid gekozen; de heer van Rooyen niet her* kozen Gisteren heeft in het geheele district van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Geldersche Vallei de verkiezing plaats gehad van 4 leden voor de afd. Grootbedrijf en 4 voor de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer. Aftredend waren voor het Grootbedrijf de heeren H. Cozynsen, Harderwijk: Ir. L. B. Huygen. alhier. J. H. van Lonkhuy- zen, alhier en C den Ouden. Ede. Nieu we candidaten voor deze afdeeling wa ren de heeren F. W. Dryver, Harderwijk en L. A. A. van Hamersvcld, alhier. Voor de afd. Kleinbedrijf waren aftre dend de heeren N. van Os, Doorn. A. van Rooyen, Ede. G. H. Ruiters, Harder wijk en F. J. Verwcr alhier. Nieuwe candidaten waren de heeren H. Th. v. d. Berg. Soest, W. van Gent, alhier en J. Jager, Ede. Voor de afdeeling Grootbedrijf werden de heeren Cozynsen. Van Lonkhuyzcn, Den Ouden en Iluygen, allen aftredend, herkozen. Voor de afdeeling Kleinbedrijf werden de heeren Vcrwer, van Gent, Ruiters en Van Os gekozen. De heer van Gent komt dus als nieuw lid in de Kamer, terwijl de heer van Rooyen niet herkozen is. EEN 35-JARIGE TRADITIE Het zal op St. Nicolaas-avond een blijde avond zijn voor velen. Wie allen verheugd zullen zijn, kun nen wij niet zoo voorstellen, doch van drie weten wij het zeker. En dat zijn: Sint Nicolaas, zijn trouwe zwarte Piet en de firma Lobman (Nieuw Parijs). Waarom? Omdat dit driemanschap dan zijn 85- jarige goede samenwerking herdenkt. Een zevende lustrum, dat niet officieel herdacht zal worden met een receptie en eere-wijn. maar wèl een feit, dat her inneringen wakker roept uit vervlogen jaren. Wij denken dan aan 1000, toen de Sint voor 't eerst te paard door onze straten toog, gevolgd door Zwarte Piet, die dan bij de clienten van Nieuw Pa rijs de pakjes thuis bracht, en in menige huiskamer de kleintjes verraste. Nieuw Parijs breidde zich uit, de stad groeide, zoodat de Sint, of liever gezegd Piet, alles niet meer kon dragen. Zoo ging men over tot het aanschaffen van het bekende wagentje met. de met bel len getooide paarden ervoor en de on bekende lading erin. Djingelding— djingelding... zoo reed het span voort, jaar in jaar uit. Een traditie, welke nog steeds gehandhaafd blijft. Vijf De cember voor de 35e maal. De tijd gaat snel! Eerst paard, dan paard en wagen, misschien in 1950 wel een autogiro! Nieuw Parijs is steeds met zijn tijd meegpgaan. waarom dan hiermede niet? De tijd zal het leeren! ITALIAANSCHE OPERA IN HET GRAND THEATRE Een persstem Zooals gemeld, zal de Italiaansche Opera Dinsdagavond a.s. in het Grand Theatre een opvoering geven van Puc cini's „LaBohème". Omtrent de opvoe ring van deze opera in 's-Gravcnhage schreef de Haagsche Courant o.m. het volgende: De opvoering, welke wij bijwoonden, stond op hoog artistiek peil. In de eer ste plaats door de uitstekende detail verzorging van het belangrijke instru mentale gedeelte der partituur, waar voor den muzikalen leider, maestro Ca- lusio, een bijzonder woord van lof toe komt, dan ook door de vertolkers der hoofdpartijen op het tooneel, die solis tisch en qua ensemble zeer veel te ge nieten gaven. Sara Scuderi was een Mimi in spel en zang, die moeilijk te overtreffen is en haar tegenspeler de tenor Rubino, stond haar als Rodolfo prachtig ter zijde. Beiden ontkwamen in de eerste acte nauwelijks aan een bisseering van hun lyrische ontboezemingen. Met den bariton Marchi (Marcello) en Madalfa Chiorboli (Musetta) vormden zij het beroemde kwartet in de derde acte. dat bijzonder goed qua ensemble slaagde en tengevolge van het aanhou dend applaus ten deelc herhaald moest worden. BOND VAN OUD ONDEROFFICIEREN Afdeeling Amersfoort bestaat 45 jaar Zaterdagavond zal de afdeeling Amcrs foort van den Kon. Bond van Oud Onder officieren in Amicitia haar 45 jarig be staan herdenken met een feestavond, waarvan het artistieke deel verzorgd zal worden door het ensemble Bouwmeester uit Haarlem. Ter gelegenheid van dit negende lus trum heeft zich een eere-comité gevormd onder voorzitterschap van den comman dant der IVe Devisie alhier, generaal majoar J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, in welk comité naast verschillen de militaire autoriteiten ook onze bur gemeester zitting heeft genomen. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra- diocentralc, behalve de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende huitenlandsche zendstations door: 11.2012.20 Deutschlandsendcr. 12.202.20 Brussel Vlaamsrh. 2.205.35 London Regional. 5.35—6.20 Droitwich. ">206.50 Keulen. 7.00—S.00 Gram. l'itz. A. R. C. "vOO—9.05 Diversen. 9.05—12.00 london Regional. R.K.V.V. AMERSFOORT De R.K.V.V. Amersfoort I speelt Zon dag a.s. den uitwedstrijd tegen Forti- tudo I. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gister avond 1S9 wagens aangevoerd. VOOR BIJ Chr. Reisvereeniging Gisteravond heeft de plaatselijke af deeling van de Nederlandsche Christelij ke Reisvereeniging in „Concordia" een filmavond gehouden, waarvoor veel be langstelling bestond. Na gemeenschappelijk gezang van psalm 103 1 ging de heer van Dijk voor in gebed: vervolgens wees hij er op dat dit de eerste vriendschapsavond van de vereeniging in dit seizoen was. De film, waarmede het programma aanving, liet den aanwezigen in twee gedeelten een tocht naar Vuurland en Patagonië („Het land van wonderen en wolken) zien. Hierna volgde een ko misch filmpje, getiteld ..De kortzichtige boekhouder." Na de pauze werd de film van de ubileumreis van de Ned. Christ. Reisver eeniging per s.s. „Ycendam" naar Noor wegen en Schotland einde Juli vertoond. Rijk aan fraaie opnamen als deze film was, stond hij, juist doordat er onder de aanwezigen waren, die dcz.e jubi leumreis zelf medegemaakt hadden, in het teeken aller belangstelling en waar deering. Velen hebben daardoor genoten bij het zien van al de bekende tochten, die met en van het schip af gemaakt zijn. De avond werd tenslotte op de ge bruikelijke wijze gesloten. Vermelden wij nog. dat 's middags filmvertooning plaats vond voor kinde ren van de leden van de vereeniging. Van de zijde van de jeugd bestond voor dezen filmmiddag overgroote interesse, zoodat de N.C.R.V. met voldoening op dezen bijeenkomstdag kan terugzien. Vertooning van een drietal aardige filmpjes voor de schooljeugd in Amicitia Evenals in vorige jaren, heeft ook dit jaar 't. Nut weer gezorgd voor eenige uren ontspanning voor de leerlingen van de openbare lagere scholen door het ge ven van schoolbioscoop in Amicitia. Bijna 300 jongens en meisjes kwamen vanmorgen vol enthousiasme naar Ami citia om daar te genieten van ccnigc aar dige leerzame films. Traditie getrouw sprak do heer B. van Ruvven op die prettige wijze, waarmede hij met de jeugd weet om te gaan, een verduidelij kend woord bij alles, wat zich op het doek afspeelde. Allereerst werd een leerzaam filmpje vertoond, getiteld „Van boom tot krant". Rijk aan fraaie opnamen van het berg landschap, als deze film was, liet hij te vens op duidelijke wijze zien, wat zich zoo al afspeelt, alvorens men gekomen is tot het papier, waarmede men zoo ge woon is dagelijks om te gaan. Vervol gens werd een film gedraaid over onzo mooie Veluwe, een streek waar niet ge noeg de aandacht van de jeugd op geves tigd kan worden. Van de prachtige op namen kon werkelijk genoten worden. Tot slot ontbrak ook dezen morgen niet een ontspanningsfilmpjc, „Muit en Jutt in de kegelbaan". Dat die film in den smaak viel, was wel op te maken uit het voortdurende gelach en pleizier van de kleinen. Dit filmprogramma zal ook morgen vertoond worden voor de scholieren, zoo dat in totaal dan ongeveer 1300 jongens en meisjes een prettige herinnering aan deze gezellige uren zullen hebben. Door de politie werden twee personen gewaarschuwd wegens het fietsen met een last, die breeder was dan het stuur, terwijl hetzelfde gebeurde niet wielrij ders, die geen hel op hun twee wieier hadden. Processen-verhaal werden opgemaakt tegen een liedjeszanger en een straat venter zonder vergunning. Vannacht kwamen een chauffeur en een kleine knaap op het politiebureau hulp vragen voor verwondingen, die zij opgeloopen hadden bij een botsing met een boom. Zij waren onderweg met de vrachtauto uit Groningen, toer de wagen tusschcn Nijkerk en Putten slipte en met een hoorn in aanraking kwam, waarbij de voorruit vernield werd. De wondjes die zij dientengevolge aan het hoofd op-, liepen, zijn door de politie verbonden. BRIDGECLUB AMERSFOORT Voor de competitie van den N'ederl Bridge Bond speelden gisteravond in Hotel „Monopole" het eerste en tweede team van de Bridge Club Amersfoort tegen de beide teams der Utrechtsche Studenten Rridge Club. Het eerste team van Amersfoort verloor me.» 3S00 punten, het tweede team won tnet 700 punten. Het winnende team bestond uit mevr Citroen en de heer Grotendorst en de heeren Citroen en M. J. Rintel. THEOSOFIE Zondagavond zal de heer ir. B. Wouters in het gebouw van de Theosofische Ver eeniging aan de Regentesselaan een openbare lezing houden over het onder werp: „Hoe te leven, hoe te sterven". Men zie het desbetreffend keitje. AMERSFOORTSCH KUNSTENAARS- GILDE Ter gelegenheid van de sluiting \an de tentoonstelling van het Amersfoortsch Kunstenaarsgilde in de Armen de Poth zal de heer A. A. C M. Bolk Zaterdag middag om 2 uur een rondgang leiden. WERK VAN ALBERT FIKS IN SIERKUNST Jong schilder met een talent, die ernstig en overtuigd iets wil Het is de eerste maal dat onze nog jonge stadgenoot Albert Fiks exposeert. Hij heeft wel eens een enkele maal een enkel doek of een grafisch werk laten zien op een grootere groepsten toonstelling. maar ik kan mij voor stellen dat dit bescheiden werk aan de meerderheid van het publiek is voor bijgegaan. Toch ben ik blij dat ik het onmiddellijk heb kunnen signaleeren als liet product van een veelbelovende persoonlijkheid. De expositie in „Sierkunst" zal geen schok door Amersfoort doen gaan, daar ben ik zeker van. Fiks houdt niet van scnsationeele middelen om de aan dacht guandc tc maken. Ook is hij nog niet waar hij wezen wil. Maar hij w i 1 iets. en hij wil dat ernstig en over tuigd. Ziedaar een belangrijk ding. Hij gaat van de overtuiging uit. dat de beeldende kunstenaar een cultureele taak heeft en er niet is om lieve zoete prentjes te maken en behaaglijke voor stellingen waar men een beminnelijk verhaaltje bij droomen kan. Voor hem i3 beeldende kunst het oproepen en op lossen van bepaalde problemen betref fende lijn, kleur, licht, waarbij dan nog komen die van gelaats- cn karakter kunde als liet om portretten gaat. Dat iemand, die een brandende koorts in zich heeft om aan het cultu reel bezit van onzen tijd een persoon lijk stuk toe te voegen, niet direct het hem geëigende spoor vindt, kan geen menscli hem kwalijk nemen. Dat hij invloeden ondergaat, bewust en onbe wust, nu eens van deze dan weer van gene, ook dat i3 volmaakt begrijpelijk aanvaardbaar. Het zou eerder angstig en benauwend zijn wanneer het niet zoo ware. Het bekende gezegdo „noem mij uw vrienden en ik zal u zeggen wie gij zijt" is ten aanzien van kunste naars to 1 ransformeeren in: „Noem mij uw invloeden". Het is van grooter ge wicht welke invloeden Fiks onder gaat dan dèt hij ze ondergaat. En mij dunkt, hij kan het slechter doen dan met schutspatroons als Leo Gestel, Jan v. Herwijnen, Kloris Vcrstcr, En- sor en een zijdelingschen of indirecten invloed van dc z.g. Ecole de Paris. Bij zulke uiteenloopende invloeden is het geen wonder, dat deze eerste tentoonstelling nog een ietwat hetero genen indruk maakt. Het lijkt er op dat al deze elementen cvenzoovele fasen zijn, die hij geleidelijk overwint, cn die in de gestadige evolutie zijn kunnen en zijn kunst in breedte en in adem ten goede komen. Het is voor- loopig nog moeilijk te voorspellen, waarheen die ontwikkeling zal voeren, cn of zc in de naaste toekomst één en kele richting zal gaan, of hij zich in de komende jaren kan veroorloven op meer dan één paard te wedden, dan wel zich bewust en met alle overtuiging zal moeten concentrecrcn. De romantiek lokt hem, maar het realisme weegt hem niet minder zwaar; het „tonalismc" is hem verre van vreemd, maar het open, heldere coloriet trekt hem nis modern mensch evenzeer; de gladde schilder wijze vat hij met succes aan, maar dc geëmpateerdc vorfopbrengst kan ook dierbaar zijn. Ook in zijn tcekeningen en in zijn grafisch werk bewandelt bij meer dan één weg. Dit alios duidt op innerlijke spanningen, die hij nog niet tot oplossing heeft gebracht, cn op groeiende intenties, die nog niet tot stellings potenties gestold zijn. Maar een talent, een opmerkelijk ta lent is hij wis en zeker. Een geteekend portret nis dat van zijn moeder, een penteekening als die van den knot wilg, een „abstract" schilderij als het stilleven met flesch, en meer nog de stillevens van den laatsten tijd als dat met de aardappelen (2) en dat met goudreinettcn (3), maar ook de grijn zende maskers van Carnaval (1) zij zijn alle symptomen van een pictu raal vermogen, dat bezig is orde te scheppen, dat bereid staat zichzelf te vinden, dat nu al om allerlei positieve kwaliteiten van kleur, licht, ruimte werking. en psychische assimilatie, be langstelling verdient. Moge het publick in Amersfoort den jongen stadgenoot die belangstelling ten volle schenken! C. A. SCHILP. UTR. STEDELIJK ORCHEST Maandagavond heeft in Tivoli te Utrecht het. negende Volksconcert plaats door het Ü.S.O. Solist is Olly Foljze Fonden, viool. Het programma is als volgt: 1. Ouverture tot de opera „Die Zau- berflötc". K.V. 620 van W. A. Mozart. 2. Concert voor viool en orkest (1935) van Henk Badings. 3. „Don Juan" Tondichtung. Op. 20 van Richard Strauss. 4. Symphonie V in e, (uit, de Nieuwe Wereld) op. 95 van A. Dworsjak. AFSLUITING SPOORWEG OVERGANG In verband met werkzaamheden zal de spoorwegovergang Van Asch van Wijckstraat-Nijverheidsstraot vanaf 1 December a.s. van des avonds 22 uur tot 's morgens 6 uur gesloten zijn. UIT IN BEWEGING ZIJNDE TRAM GESPRONGEN Gisteravond is een bewoner van den Ouden Soesterweg op het tramstation, nog voordat de tram stilstond, daaruit gesprongen. Hij bleef bewusteloos op het emplacement liggen. Op medisch advies is de man, die uiterlijk niet gewond was, per taxi over gebracht naar de Lichtenberg. BURGERLIJKE STAND 27 November GEBOREN: Jacoba, dochter van Adrianus Celi en Johanna Maria Hof- kens: Maria Wilbelmina, dochter van Dirk Hoek en Maria Wilbelmina van Aken; Annie Ililchien, dochter van Simon Duvekot en Brandina Fenncchi- na Helmhout. OVERLEDEN: Anna Bos, 51 jaar, echtgenootc van Jan Wcmcr van Dijk. GEHUWD: Lambcrtus Petrus van de Coterlet cn Wilbelmina Sleeking; Pe trus Joscphus Stottelaar en Petroneila de Wit; llermannu* Bum en Hermina Jantje Kip; Otto Cisch en Adriana Ni esje ilofmann. KENNERS koopen hun BELEGEN SIGAREN in H. v. Viandenstr. 38. Tel. 1835 Grootste sorteering Goederen, thans gekocht, worden gaarne 5 Dec. thuisbezorgd. OVERTREDING VAN HET ARBEIDSBESLUIT Kantonrechter legt 150 boete op Hedenmorgen heeft de kantonrechter alhier, Mr. Muller Massis, vonnis gewe zen in dc zaak tegen den eigenaar van een strijkinrichting te dezer stede, wien overtreding van het arbeidsbesluit ten laste was gelegd omdat hij een meisje arbeid bad laten verrichten, welke zij volgens genoemd besluit niet mocht ver richten. Daar verdachte reeds bij vijfde herhaling was veroordeeld wegens over treding van de arbeidswet bad de amb tenaar van O.M., Mr. Zijlstra. ditmaal een principale hechtenis van drie dagen geëischt. Mr. Kooien had aangedrongen op een geldboete, daar dit de eerste over treding van het arbeidsbesluit was en dus geen herhaling. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 150.boete. De ambtenaar van het O.M. overweegt of hij in liooger beroep zal gaan. Wie had schuld? WEen automobilist uit Apeldoorn was verbalisecrd. omdat hij niet tijdig bod gestopt voor een rechts van den weg stilstaande auto, waardoor een lichte aanrijding was ontstaan. Verdachte'# verdediger, Mr. v. d. Mark alhier, be toogde, dat verdachte, die de schade baad geregeld, voor het kantongerecht wcnschte te komen, omdat naar zijn meening de schuld hij den aangeredene lag, daar deze niet tijdig zou hebben kenbaar gemaakt te zullen stoppen. l)e getuigen verklaarden, dat de aangereden auto een kleine poos had stilgestaan en dat was afgeremd, zoodat het stoplicht het gaan stilstaan had anageduid. Vol gens den verdediger zou bet. stoplicht niet hebben gebrand. De ambtenaar van het O.M. verweet verdachte onvoldoende oplettendheid, reden waarom hij oen geldboete van 25.suhs. 10 dagen vroeg. I)e verdediger concludeerde op bovenvermelde gronden tot vrijspraak. De kantonrechter zal volgende week vonnis wijzen Waarvoor zijn er rijwiel paden? Toen eenige jaren geleden het aan tal rijwielpaden zeer klein was en de wielrijders vaak met levensgevaar op den grooten rijweg moesten rijden, was er een groot geroep om rijwielpaden, want voor don wielrijder wns geen plaats meer op den weg. Deze roep was alleszins gemotiveerd. Intusschcn is door dc overheid aan dezen roep ge hoor gegeven. Maar wa tzicn wc nu ge beuren? Nu klagen de automobilisten en motorrijders om het hardst over dc vele wielrijders, die hun liet rijden op de snel verkeerswegen onmogelijk ma ken. althans zeer belemmeren. Een klacht welke thans ook weer gemoti veerd is. Dc wielrijders schijnen wei nig te beseffen, dat de dure rijwielpa den ere utisluitcnd voor hen zijn, want. voortdurend maken zij het verkeer op den hoofdweg onveilig door aldaar te gaan rijden en het rijwielpad ongebruikt te laten. Dit gebeurt veel op den Rijks weg naar Utrecht en op den weg naar Hoogland. Gelukkig let dc politic goed op deze overtredingen. Zoo waren er vanmorgen weer een paar wielrijders, die voor hot rijden op den hoofdweg werden beboet. Zij kregen een geringe geldboete n.l. van f 1.50 en een ander een van f2.Het Is jammer dat zij via hun porlemonnaie moeten leeren dat de groote bedragen voor aanlog van rijwielpaden uitsluitend ten hunnen be- liovce zijn uitgegeven, maar misschien is dit de eenige weg om hen aan het vrestand te brengen, dat de rijwielpa den er zijn om gehniikt te worden! P. PIJPERSTRAAT 10 OUDE SOESTERWEG 93 Abonnementen en advertenties worden hier aangenomen Filmliga De jongste aflevering van Filmliga, uitgave van Nijgh en Van Ditmar t® Rotterdam brengt ons o.m. in kenni® met den stand van «Ie vorderingen der cinematografie in Abessinië. d.w.z. laat ons zien hoe groot de belangstelling in dit land van den negus voor de filTu is. Het zal velen verrassen, daarin te lezen, dat Haile Selassie zelf een van de trouwste bioscoopbezoekers is en in de film vele mogelijkheden ziet. Ken paar korte bijdragen geven ons een indruk van de geweldige organisa tie voor een snelle filinreportage van de oorlogsvelden alsmede van de werk zaamheden van filmregisseurs in de studio's. Ken tweetal bijdragen vestigen de speciale aandacht op de belangrijke rol welke de muziek in de film vervult, een functie, welke wij bij het zien van films vroeger hij de stomme zoowel als thans hij de sounds veel te veel onderschatten. Wanneer men deze twe® bijdragen, de eerste van „musicus" en de tweede van L. J. Jordaan, gelezen hebben, zullen wij de waarde van de muzikale illustratie op hooper waarde gaan schatten. Jordaan. die eigenlijk schrijft over Oskar Fischingfr's „Sym phonie in Blow" zegt daarbij zonder meer: „Dat het publiek deze curieuze abstracte filmkunst in hoofdzaak als mu ziek ondergaat, lijkt niij hoven allen twijfel verheven en bevestigt ook de reeds geopperde stelling, dat Fisohinger Sn hoofdzaak aan het muzikale element zijn succes hij de niassa dankt". Jordaan geeft voorts zijn oordeel over het Indi sche film-experiment van de JavaPa cific—Film. die „Dc Merapi werkt" al® eerste product op de markt heeft ge bracht. Diotroch geeft onder den titel „Kaartenhuizen der filmkunst" een be schouwing over het houwen van film décors, terwijl wij voorts een nu niet be paald alleszins gunstig oordeel over d® film van Cicil Rhodes, nismede beschou wingen over films van den laatsten tijd in deze goed geïllustreerde en niet min der goed verzorgde aflevering zien opgo- nomen. 'N PLAID OF 'N AUTOVOETZAK NUTTIG Beide zijn DEGELIJK WELKOM FORTMANN EN HEHENKAMP LANGESTR. 63 TEL. 88 Grand Théatre. Vertooning van d® film: „De mooiste dag van mijn leven. Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag- en Woensdagmiddag matl- née om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van d® films: „Lokvogel" en „Golddiggers of 1935." Voorstellingen: Zaterdag 2J30, 6 uur en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Vertooning van d® films: „Onbezonnen Jeugd" en „In de macht van Tamburini." Op 24, 25 en 26 November. Voorstellingen: 'savonds 8.10 n.m. Zondags matinée. 2.30 uur n.m. Museum Fléhitc. Westsingel. (Uitg* zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse laan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal. Nieuwstraat 24. 16—30 November. „De Poth." Najaar®- tentoonstelling van het Amersfoortsch Kunstenaarsgilde. De opening geschiedt door Mej. N. Posthumes Meyes uit Heemstede. 23 November—5 December. Sierkunst Tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 28 November. Amicitia. Filmvoorstel ling voor 't Nut. 8 uur n.m. 28 en 29 November. Amicitia. School* bioscoop. 28. 29 en 30 November. Grand TheA- tre. Bergrevue. 8.15 uur n.m. 28, 29 en 30 November. School Rozen straat. Bazar van „Hosanna". 29 November t/m. 1 December. Markt hal. Amersf. Kleinvecfokkersveroeni- ging houdt de 10e nationale tentoonstel ling. Opening 9 uur v.m. 30 November. De Valk. Herdenking van het 45-jarig bestaan van de Afd. Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-Ond.-Off. 30 November, 't Boompje. Feestavond muziekverceniging „Excelsior." 8 uur n.m. 30 November. Amicitia. Kunst na Arbeid voert op: „Schakels." 8 uur n.m. 30 November en 1 December. Hotel „Nationaal." Tentoonstelling van zang en kletirkanaries. 3 December. Grand TheAtre. Italiaan sche Opera. „La Bohème." 8.15 uur n.m. 6 December. Grand TheAtre. St. Nico- laasfeest voor dc openbare lagere scho len. UTRECHT 2 Decemher. Stadsschouwburg. Opera Italiana. Faust. 8 uur n.m. ZEIST 29 November. Figi. Eerste abonne mentsconcert. Cello Recital De Machu- la; a.d. vleugel Theo v. d. Pas. 7 Decemher. Figi. Derde abonna- mentsvoorstelling. Centraal Tooneel voert op: „Oost—West, Egypte 't best" 8 uur n.m. BAARN 19 Nov. t.m. 10 December. BaarnscN Lyceum. Tentoonstelling voortbreng*®- len van land cn volk van Celebes. Dag. 10i en Zondags van 1.30 tot 4 uur n.m.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5