4000 DE EEMLANDEÜ Bezuinigingswet aanvaard LAVAL WINT HET PLEIT Mr. J.E. W. Duys FIAT GARAGE MOLENAAR Vrijdag 29 November 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwai 2a 34e Jaargang No. 130 OPTIMISME VAN MR. OUD REGEERING IN DE MEERDERHEID EENTONIGHEID IN ITALIË „VIJANDIGE DAAD' uit de S. D. Kamerfractie Belangrijkste Nieuws Licht op 4 uur 19 min. AMERSFOOMSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per J maanden voor Amersloort 1.95; per maand 0.65; per - week met gratis venekering tegen ongelukken) f 0.15. Binnenland .rancc per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREK NING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRUS DER ADVERTENTIEN an 1—4 regels 11.05 met inbegnr van een oewijsoui elke regel meer f 0.25 Lief dadigheids-ad verten tién voor c helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 i 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f C PARLEMENTAIR OVERZICHT i-iet moeilijk bestaan ue. kleine zelfstandigen De steunverleening- BEN HAAG, 28 November. Eerste Kamer Bij de afhandeling van de bezuini gingswet, die de senaat met 25 tegen 10 stemmen heeft aangenomen (de S.D.A. P. stemde tegen), heeft minister Oud in een rede verklaard, dat hij zijn uiterste best zal doen om de uitgaven nog meer te verlagen, maar dat dit een moeilijk werk is, vooral omdat zoovele bezuini gingen eerst over een zekeren tijd kun nen «werken. Als er ambtenaren wor den ontslagen, moeten die wachtgeld hebben en dit gaat eerst later over in pensioen. In verband met het uitstel van stor tingen in de fondsen, waartegen de heer De la Bella (S.D.) bezwaar had ge maakt, betoogde Z.Exc., dat men wel gedwongen is, over te gaan tot een ver vanging van het stelsel der fondsvor ming door een gematigd ontslagstelsel, omdat velen een rente krijgen van de sociale verzekering, die geen premie hebben betaald of dit een te korten tijd hebben gedaan. De heer De la Bella had er op aangedrongen, dat de fond sen vier percent zouden blijven krijgen van het geld, dat zij uitleenen, maar Z.Exc. merkte op. dat deze senator an derzijds een lagere rente wenscht voor wat de woningbouwvereenigingen heb ben geleerd. Als de regeering eenerzijds een hoogere rente zou moeten betalen en anderzijds een lagere rente zou ont vangen, zou dit niet met elkaar rijmen. De minister besloot zijn rede met de verklaring, dat ons crediet ongeschokt zal blijven, als wij ons maar rustig hou den. Onlangs in de Tweede Kamer ver geleek hij den tocht van het regeerings- schlp met dien van Columbus, toen de man in den mast, terwijl de ontevreden heid der bemanning groeide, „Land in zicht!" riep. En thans merkte Z.Exc. op, dat de redding misschien meer nabij is, dan menigeen vermoedt. Moge zijn op timisme gelijk krijgen. Minister van Schaik beantwoordde een paar opmerkingen, die gemaakt wa ren over het bezorgen van dagvaardin gen per post in plaats van door deur waarders. Mocht de nieuwe regeling niet voldoen, dan was de bewindsman bereid, wetswijziging voor te stellen. Minister De Wilde betoogde tegenover den heer Kol ff (C.H.), die op samenvoe ging van kleine gemeenten op groote schaal had aangedrongen, dat het niet christelijk-historisch was om geen reke ning te houden met het historisch ge groeide. Z.Exc. verklaarde overigens, zelf aan het historische niet vastgeklon ken te zijn en tot samenvoeging over te willen gaan. als er aanleiding toe is. Maar over het algemeen zijn niet de kleine, maar juist de groote gemeenten noodlijdend. De katholiek Scrrarens verdedigde nog eens weer devaluatie, wat minister Colijn deed opmerken, dat hierbij groote waardeverminderingen zouden optre den voor de 1800 milliocn, in obligaties, de 600 millioen. in hypotheken, en de 180 millioen, in boerenleenbanken be legd. Z.Exc. herhaalde, dat de regee ring nooit vrijwillig tot devaluatie zal overgaan. De heer Serrarens zeide, voor de bezuinigingswet te stemmen, maar hiermee niet te kenen te willen geven, dat hij met het economisch-financieele beleid der regeering in zou stemmen. Minister Oud bestreed het Plan van den Arbeid. De heer De Zeeuw zal er bij de begrooting op antwoorden. Tweede Kamer De particuliere aannemers, de pa troons in de bouwvakken en de tech nische bureaux beklagen zich, omdat zij zijn uitgesloten van het uitvoeren der werken van de werkverschaffing, die op hun terrein ligen. De Nëderlandsche heidemaatschappij verricht ook ande ren werkverschaffingsarbeid dan be- bossching, ontginning en ontwatering De heeren Krijger (C.H.). Stumpel (R.K.), Vos (Lib.) en Zandt (S.G.) hebben deze uitsluiting afgekeurd. De heer Smeenk (A R.) betoogde, dat aan particuliere aannemers wel het uitvoeren van werk verschaffingsnrbeid. die op hun terrein ligt, zou kunnen worden opgedragen, on bepaalde voorwaarden, b.v. dat zij be halve bouwarbeiders ook andere werk- loozen in dienst zouden moeten nemen, dat zij niet te veel machines gehniiken. dat er controle op de loonen mogelijk zal zijn, enz. De aannemers schijnen zulke voorwaarden wel te willen aan vaarden. En de heer Ebels (V.D.) merk te op, dat behossching ontginning en plaatselijke ontwatering goed werk is voor de heidemaatschappij, maar dat particuliere aannemers b.v. met wegen aanleg moeten worden belast. De heide maatschappij schijnt op de laatste soort van werk trotmens volstrekt niet ge brand In nauw verband met deze kwestie staat de vraag, welke soort werken in werkverschaffing, en welke onder noi> male omstandigheden moet worden uit gevoerd. De heeren Kupers (S.D.), Snee vliet (R.S.) en De Visser (CP.) keurden af, dat normaal werk in werkverschaf fing wordt verricht. Zij schrijven dit toe aan de neiging om de loonen te drukken. Eerstgenoemde sprak zelfs van „een ongehoord schandaal". Vol gens den heer Ebels beslist niet alleen de aard van het werk, of het normaal dan wel in werkverschaffing moet wor den uitgevoerd, maar ook *de vraag, of het nu moet worden uitgevoerd, dan wel, of het b.v. nog vijf jaar zou kun nen wachten. In het laatste geval is er reden om het werk reeds nu te laten verrichten, maar in werkverschaffing, tegen lagere loonen dan de normale. Overigens drongen de heer Kupers e.a. erop aan, dat het werkverschaffingsloon niet nog meer zal worden verlaagd. Een ander punt, waarover veel gezegd is, is het moeilijke lot der kleine boe ren, kleine middenstanders en andere kleine zelfstandigen. De heeren Bakker (C.H.), Groen (R.K.), Van Houten (C.D.), Louwes (Lib.), Krol (C.H.), Ebels, Zandt (S.G.) en Van den Heuvel (A.R.) be pleitten de belangen dezer menschen en de heer Duymaer van Twist (A.R.) kwam inzonderheid op voor hulp aan de noodlijdende schippers. Wat de klei ne boeren betreft, betoogden verscheide ne afgevaardigden, dat zij in staat moes ten worden gesteld om in hun eigen bedrijfje te werken, als het ware in werkverschaffing. De regeering wil voor hen geen crisissteunregeling maken, omdat deze regeling alleen voor arbei ders geldt en, paste men ze op de boe ren toe, dit consequenties zou hebben ten opzichte van allerlei andere groe pen. Maar de heer Ebels verklaarde, dat er reeds nu subsidie wordt gegeven voor ontginning en verbetering van gronden en dat men de kleine boeren dit werk, gesubsidieerd, in hun eigen bedrijfje moet laten verrichten. En daarin ook, zeide ir. Louwes, moest men hen het loon laten verdienen, dat zij anders in de werkverschaffing zouden krijgen. Een deel van het debat betrof de loon- toeslagen, welke worden gegeven om te bewerken, dat in den land- en tuinbouw extra arbeiders te werk worden gesteld. Het stelsel, volgens hetwelk dit ge schiedt, heeft gebreken. Zoo stelde de heer Ebels in het licht, dat de boeren, die personeel in dienst hebben gehou den, in ongunstiger conditie komen dan zij, die personeel, eertijds ontslagen, thans weer aannemen en voor deze nieuwe krachten een toeslag krijgen Hij wenschte een progressie in den loontoeslag. naar gelang een zeker mi nimum aantal arbeiders overschreden wordt. Ook zou men in den slappen tijd een grooteren toeslag kunnen geven. Eenigszins in dezelfde richting ging een betoog van den heer Van den Heuvel volgens wien er niet alleen voor nieu we arbeiders en voor nieuwen arbeid loontoeslagen moeten worden gegeven. De heer Van Houten heeft een motie ingediend, waarin de Kamer de regee ring uitnoodigt om aan gezinnen, waar van de kostwinner in 1935 drie maan den werkloos of in werkverschaffing is geweest, een uitkeering in eens van twintig tot dertig gulden te geven, op dat zij althans in de allereerste behoef ten aan kleeding en dekking zouden kunnen voorzien. De heeren Sneevliet (R.S.), de Visser (C.P.) en Arts (K.D.P.), die de motie mede hadden ondertee kend, verdedigden ze tevens. De heeren Smeenk en Ebels bestreden ze, opmer- kende, dat zij vijf millioen zou kosten, en vragende, waar de heer van Houten dit geld dacht te vinden. De heeren Bakker, Steinmetz (R.K.) e.a. vonden, dat de aftrek van twee der den der gezinsinkomsten van gesteunde werkloozen te hoog is. Beide afgevaardigden drongen voorts op aan, dat, als een gesteunde wat krijgt van de particuliere liefdadig heid, dit in mindere mate van den steun zal worden afgetrokken, dan nu ge schiedt. „Vrijen armslag" van de lief dadigheid heeft prof. Aalberse (R.K.) reeds vroeger bepleit. Dr. Vos (Lib.) besprak de werkver schaffing aan intellectueele werkloozen en, evenals de heeren Arts en De Vis ser, die aan de jeugd. De heeren Sneevliet en Kupers wenschten verstrekking aan werkloo zen van levensmiddelen, die nu, in den zomer, vaak bederven. De middagvergadering duurde van één tot zeven! Toen kwam minister Slingenberg aan het woord om een be gin met zijn rede te maken. Morgen voortzetting. DE VERDEDIGING VAN INDIE BATAVIA, 28 Nov. (Aneta.) De heer Feuilletau de Bruyn, lid van den Volksraad, diende de volgende schrif telijke vragen in: le. kan door de regeering het inzicht worden gedeeld dat moderniseering en uitbreiding van het materieel van de landmacht, tengevolge van den be- staanden achterstand op het oogenblik een eisch van urgentie is geworden, in zonderheid voor zoover het betreft het lucht-wapen en onderscheidene luchtaf- wecr-middelen? t. is de regeering niet mèt steller van meening dat ook de zeemacht in Indië op materieel gebied nog een be- teckcnden achterstand heeft in te ha len? 3e. is de regeering niet van oordeel dat het verwerken van hetgeen onder de punten 1 en 2 is bedoeld uit de ge wone middelen van oorlog en marine een volstrekte onmogelijkheid is en dat zulks in elk geval op meer korten termijn zal kunnen geschieden? 4e. indien de regeering met het voor gaande instemt, is zij dan bereid zich tot het opperbestuur te wenden ten einde de vorming van een „Indisch Weermiddelenfonds" te bewerkstelli gen, ter financiering der modernisee ring en uitbreiding van materieel der Ned.-Indische weermacht, waardoor het onontbeerlijke op korten termijn zou kunnen worden aangeschaft bij aan merkelijk mindere belasting dan die der gewone jaarlijksche middelen? F,r worden 345 stemmen voor en 225 stemmen tegen de regeering uitgebracht PARIJS. 28 November. (A.N.P.) De Kamerzitting is om 3 uur vanmiddag begonnen. De tribunes waren geheel bezet. De regeering en de afgevaardig den waren bijna voltallig verschenen. Ondanks de groote spanning bood de Kamer geen ongewoon beeld. Ook de ordedienst was niet zichtbaar ver sterkt. Niettemin staan op eenieren af stand van het Palais Bourbon sterke afdeelineen nolitie eereed. De Voorzitter van de Kamer las eerst de verordenine van 23 November voor, inzake bet bijeenroepen van de Kamer, 6H verklaarde de buitengewone zitting voor eeonend. Staande boorden de af gevaardigden de woorden aan. welke Fernand Bouisson wiidde aan de nage dachtenis der drie afgevaardigden, die sedert dp sluiting van de gewone zit ting warpn overleden, t.w. markies d'Andigné. markies de l'Aigle en Léo Ronvssou. Nadat de ingediende interpellaties waren voorgelezen, stelde minister-pre sident Laval de directe behandeling voor van de vier interpellaties welke betrekking hebben op de financieel® nolifiek der regeering. waarhii hii te- geliikertiid de kwestie van vertrouwen stelde. De uiteenzetting van Traval werd door een deel van het Huis met ap- nlaus begroet Laval verklaarde er mede accoord te gaan. dat voor de beraadslaging over het rannort Chauvin de fnterpel- laties in zake de striidhonden en de handhaving van de orde werden be handeld. Vervolgens spraken de vertegenwoor digers der verschillende fracties, die Rouisson het stundnunt liuimei fracties uiteen zetten. De voorzitter van do Kamer. Fernand Bouisson maakte om 4 uur 50. nadat een korte pauze was gehouden, den uitslag der stemming bekend. Er waren uitgebracht 570 stemmen, van welke 345 vóór en 225 stemmen togen de regeering. De Kamer besloot derhalve allereerst over te gaan tot de behandeling der interpellaties over de financieele poli tiek der regeering. De financieel politieke debatten in de kamer zijn tegen 8 uur afgebroken. Morgenochtend om half tien zullen de debatten hervat worden, en men hoopt zoo eenigszins mogelijk daarmedo Vrij dagavond gereed te ziin. De eerste dag heeft geen opheldering in den parlementairen toestand ge bracht De drie afgevaardigden, die hun intemellaties motiveerden, stelden zich er mede tevreden in korte trekken in te gaan on de finanrieele nolitiek. Men venvacht, dat [.aval aan het einde van deze debatten ook een meerderheid, zij het wellicht een kleinere, zal venver ven. Italianen leveren vrijwillig hun goud in. dat door den Duce voor de ver dediging van hun vaderland is gevraagd. Geen tooneelstukken uit sanc* tielanden. Alleen Fransche kunstenaars nog toege* laten ROME, 28 Nov. (Reuter). Het mi nisterie van propaganda heeft thans vastgesteld, hoe voortaan ook op in tellectueel gebied de strijd gevoerd moet worden tegen de landen die sanc ties toepassen. Italiaansche theaters mogen geen stukken in hun speelplan opnemen van auteurs uit landen die de sancties toe- Dassen. Een uitzondering wordt gemaakt voor stukken van Shakespeare en Shaw en voor een zeker aantal Fransche too neelstukken. met het oog op de vriend schappelijke houding welke het intel lectueele Frankrijk tegenover Italië heeft aangenomen. Het aantal Fransche blijspelen wordt echter aanzienlijk ingokrompen. Ook in de concertzalen mogen voortaan geen programma's meer gegeven worden met werken van kunstenaars uit de sanctie-landen. Lichte uitzonderingen worden ge maakt voor Fransche en Spaansche svmphonie- en kamermuziek, terwijl op het gebied van de lichte muziek zonder uitzondering alles gebovcot wordt wat uit de sanctie-landen komt. Kunstenaars en dirigenten uit de landen die sancties toepassen worden in Italië niet meer geëngageerd Ook mogen in Italië geen variété-, revue-, operette-, dans- en muziekartls- ten uit deze landen meer werken. Van tiid tot tiid kunnen echter Fran sche kunstenaars worden toegelaten. Een uitzondering wordt gemaakt voor die Russische kunstenaars, die in be zit zijn van een Nansen-nas. Hun wer ken worden uitgevoerd en zij mogen in de Italiaansche schouwburgen en concertzalen blijven optreden. Dezelfde maatregelen worden toege past op de Italiaansche radio-omroep, die voortaan nog uitsluitend Italiaan sche muziek, en werken van Duitsche, Oostenriiksche en Hongaarsche compo nisten zal uitzenden. HET OLIE-EMBARGO In een brief aan de Times steunt lord Robert Cecil het voorstel tot uitbrei ding van de sanctiemaatregelen tot de olieleveranties aan Italië. In aansluiting op de radiorede van Laval verklaart hij, dat ook hij van meening is, dat samen werking tusschen Engeland en Frank rijk van het grootste belang voor den vrede is. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Britsche ambassadeur, sir George Clerk, tijdens het onderhoud, hetwelk hij gisteren met Laval had. ook het voorgestelde pctrolcum-uitvoervcrbod aan de orde heeft gesteld. Een nieuw tijdstip, waarop de zitting van de com missie van 18 bijeenkomt, schijnt nog niet te zijn vastgesteld. De diplomatieke medewerker van de Morning Post meldt, dat, naar verluidt, de zitting van de Commissie van 18 waarschijnlijk de volgende week zal worden ge» houden en dat de kans groot is, dat een uitvoerverbod van petros leum en benzine wordt afgekon» digd. Deze wijziging van het programma schijnt het gevolg te zijn van het in grijpen der Ver. St. De Amerikaansche regecring heeft reeds stappen gedaan, om mede te werken aan ccn desbetref fend uitvoerverbod en bet bericht van het uitstellen van dezen maatregel heeft in Amerika groote ontstemming veroor zaakt Het schijnt, dat de Amerikaan- sche zaakgelastigde Maandag tegenover den Britschen minister van buitenland- sche zaken Hoare uiting aan deze ont stemming heeft gegeven. De besprekingen van den Britschen deskundige Peterson met den Fran- schen deskundige St. Quentln, die be middeling bij eventueele vredesonder handelingen ten doel hadden, hebben volgens de Times verscheidene voorstel len, grootcndeels van technischen aard, tot resultaat gehad, die het Foreign Of fice nader zal onderzoeken. Peterson be vindt zich nog steeds tc Parijs en zal daar nog eenige dagen blijven. Volgens de Oeuvre zou het Foreign Office rekening houden met de Italiaan sche dreigementen en zou het een dui delijke uitspraak van Frankrijk wen- schen over do kwestie van bijstandver- leening aan de Britsche vloot in de Middellandsche Zee in geval van een aanval. De Britsche regeering ver wacht, dat Laval hierop een toestem mend antwoord zal geven, te meer daar Frankrijk ten aanzien van de petro- leumkwestic geen eigen belangen heeft, omdat het noch petroleum invoert, noch produceert. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat volgens een betrouwbaar bericht' uit officieele kringen de minister van buitcnlandsche zaken en de minister van financiën het erover eens zijn. dat Chili bij den Volkenhond zal protestee ren. indien zou worden besloten bin nen het kader den sanctiemaatregelen der uitvoer van koper naar Italië te verbieden. Een petroleumsembargo zal Italië misschien met een oorlog beantwoorden LONDEN, 28 Nov. (A.N.P.) Het bericht uit Rome, dat bepaalde troepen bewegingen zijn gelast en dat het ver lof van drie maanden van een aantal soldaten is Ingetrokken, beschouwt de Londensche pers als een waarschuwing van Italië aan de wereld, dat het voor gestelde uitvoerverbod van benzine, pe troleum en andere grondstoffen naar Italië zeer ernstig zal worden beoor deeld. Of hij het verwijzen naar do troe penbewegingen aan de Egyptische grens van Lybië of aan de Noordgrens van Italië is gedacht, acht men onduidelijk. In een bericht uit Rome aan de Mor ning Post is sprake van de mogelijk heid, dat de van de Fransch-Itallaan- sche grens teruggetrokken Italiaansche troepen daar weer heen zullen worden gezonden. De correspondent van de Times te Rome schrijft, dat de gemid» delde Italiaan in een benzineuit» voerverbod naar Italië een vijan» dige daad met militair karakter ziet, die Italië het recht van mili* taire repressailles geeft. De Italianen zijn verontwaardigd over de te verwachten nieuwe sanctiemaat regelen, die het zouden kunnen dwin gen de militaire campagne in Abessynië te vroeg af tc breken. Voortdurend hoort men uitlatingen als: „Indien wij moe ten vallen, willen wij tenminste eenige anderen met ons meesleopcn". Uit Rome wordt gemeld, dat men al daar gelooft, dat de Italiaansche regee ring de kwestie heeft onderzocht van het zenden van troepenversterkingen naar Lybië. Volgens de geruchten, die gisteravond in omloop waren, was er sprake van twee divisies ter sterkte var» 34.000 man. Men neemt echter te Ion den aan, dat de verbetering in den toe stand, die is ontstaan tengevolge van het uitstellen van de bijeenkomst der commissie van 18. aanleiding voor de Italiaansche regeering is geweest noa geen beslissing te nemen. Een officieele bevestiging hiervan was echter niet te krijgen. KABINETSFORMATEUR IN GRIEKENLAND ATHENE. 28 November. (A.N.P.) Do koning heeft nrofessor Demerdzis belast met de vorming van een regee ring. Vermoedelijk zal de kabinetsfor mateur in den loop van Vriidag worden heëedigd. Demerdzis is nrofessor in he» straf recht. Hii was indertijd bli de nresi dent tegen candidaat van den dictator Pangalos. Dit nummer bestaat uit 2 bladen £#r BLAD HEEFT EEN DAGEUjm SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN Mr. J. E. W. Duys maakt van heden af geen deel meer uit van de Soc. Dem. Kamer* fractie en heeft aan die fractie daarvan bericht gezonden. Hij blijft echter lid der Twfce* de Kamer. Voor den tekst van dft schrijven en een uitvoerige toelichtende verklaring van J Mr. Duys verwijzen wij naar de derde pagina van ons :v Eerste Blad. n op andere pagina's B1NNENLANQ Verdere behandeling der Osscho stral» zaken. (Tweede Blad, pag. 2.) Nadere mededeelingcn van Jhr. van Winter, secretaris der N.Z.A.V., over de emigratie-mogelijkheden naar Zuid* Afrika. (Tweede Blad, pag. 2). STADNIEUWg De Bergrevue 1935. (Tweede Blad, pag. IJl Roekelooze automobilisten voor hel Kantongerecht. (Tweede Blad, pag. 1)1 Dc markthal een kleinvee-paradijs. (Tweede Blad, pag. 1)L Filmavond van 't Nut. (Tweede Blad, pag. 1). SPORT Eerste lustrum van „Amersfoort Voor» uit." (Eerste Blad, pag. 2). WEERVERWACHTING 1 Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt: Verwachting: Meest mati ge tot krachtige VV. tot Z.W wind, bewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regen buien, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: nog buiig. De 'Uime 4/5 persoons, zonder middenstijl, kleine 6 cylinder "oordelig in wegenbelasting en benzine gebruik De auto welke zich aan de economische toestand heelt aangepast Te bezichtigen. Stationsplein 5 - Amersfoort JAPANSCH-NEDERLANDSCHE SCHEEPVAARTBESPREKINGEN KOBE. 2.8 November. (A.N.P.) Van middag ziin te Kobe voorbereidende besprekingen aangevangen tusschen Nederlandsche en Janansche reeden» ter regeling van het scheepvaart ver keer tusschen Japan en Nederlandscl»- Oost-Indië. TWEEDE KAMER VOORZITTER OP AUDIËNTIE H. M. de Koningin heeft den voop zitter van de Tweede Kanter minister van staat Ihr. mr Ch. J. M. Ruvs de Rperenbrouck heden voor de jaarlijks terugkeerende audiëntie in gehoor ont vangen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1