mkm Mr. Duys treedt uit de S. D. Kamerfractie HIJ BLIJFT LID DER KAMER Piet! dat is een idee... Stadsnieuws Gemeenterekening van 1934 te BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1933 Felle klacht over persoonlijke hetze en ondemocratisch optreden der S.D.A.P.» leiders Noord-Holland met hem solidair •s-GRAVENHAGE, 29 No. vember. Naar wij verne» men, heeft mr. J. E. W. Duys het volgende schrijven gericht tot de Soc. Dem. Tweede* Kamerfractie: Waarde Partijgenooten, Hierbij heb ik de eer, U mede te deelen, dat ik van heden af geen deel meer der Soc. Democr. Kamerfractie wensch uit te maken en mij ook niet meer als zoodanig beschouwen zal. In aanmerking nemende al* les wat men, mede onder aan* voering van Uwen voorzitter, de laatste jaren in de Partij tegen mij heeft ondernomen, begrijp ik. dat het voor Uwe fractie overbodig mag heeten, de redenen, die mij tot dit besluit hebben geleid, uiteen te zetten Den voorzitter der Tweede Kamer heb ik insgelijks van dit besluit kennis gegeven, terwiil ik hem tevens heb verzocht een ander in mijn plaats in de Commissie voor Privaat» en Strafrecht te be* noemen, welke plaats, naar ik aanneem, behoort te worden vervuld door iemand, die daar Uwe fractie vertegen* woordigt. Naar aanleiding van dit schrijven ver strekte ons mr. Duys een verklaring, waaraan wij het volgende ontleenen: In normale omstandigheden zou de consequentie van zulk een besluit na tuurlijk hebben meegebracht, te vens het nemen van ontslag als lid der Tweede Kamer. Hun, die mij echter zou den willen oor- deelen omdat ik deze consequen tie in omstan digheden niet trek en ook niet Mr. J. E. W. Duys voornemens ben te trekken, verzoek ik hun voorbarig oordeel s.v.p. even te willen opschorten tot zij iets meer van de feiten en om standigheden, die mij tot dezen stap deden besluiten, kennen. Uit overwegingen van partijbelang heb ik tot heden in het openbaar nog gezwegen, ook op herhaald aandringen van mijn Noord-Hollandschc partijge- nooten-vrienden, die mij de laatste paar jaren tot zulk een krachtigen steun zijn geweest. De maat is echter thans meer dan vol. En moge ik voor het moment met eenige korte mededeelingen kunnen vol staan, binnenkort hoop ik ieder, die dit wenscht, in de gelegenheid te stel len op uitvoerig gedocumenteerde wijze kennis te nemen niet alleen van wat mijn grieven tegen de tegenwoordige „leiding" in de S. D. A. P. zijn, maar ook van.wat zich een aantal „leiders", die een overheerschenden invloed in de „democratische" S. D. A. P. hebben, zich tegenover mij hebben meenen te kun nen en mogen veroorloven. Klacht over persoon lijke campagne Toen ik een paar jaar geleden mijn zuiver zakelijke brochure het licht deed zien, is onder leiding van de hee- ren Albarda en Ankersmit (den hoofd redacteur der Arbeiderspers) een zóó persoonlijke campagne in de partij tegen mij ontketend, als zijn weerga eenvoudig niet kent. Op een goeden dag bracht de Arbei derspers mij (van niets wetende, noch iets vermoedende) het bericht, dat de Staatslieden van het Partijbestuur mij hadden gevonnist als hebbende „woord breuk" gepleegd. Rn ten einde mij flink aan de publieke en partijgenootelljke verachting prijs te geven, werd van dit vonnis openlijk in de bladen kennis ge geven. De rechters, die dit vonnis velden, door publicatie tevens executeerden, hadden (het zijn „democraten") het niei noodig gevonden den ..verdachte" zelfs maar om inlichtingen te vragen, laat staan hem te hooren of gelegenheid te zich te verdedigen. Op voetspoor van het Partijbestuur achtte ook geen enkele van de afdeelin- gen het noodig, den „verdachte" (die toch bijna 35 jaren een hunner mede strijdenden was geweest, een kwart eeuw in het Parlement hen had verte genwoordigd, tientallen jaren volkomen belangeloos redacteur van één hunner propagandabladen was geweest, hun raadslid, wethouder. Statenlid en een propagandist, dien men waarlijk niet vergat uit te noodigen voor honderden spreekbeurten) maar een oogenbllk vooraf te hooren, noch gelegenheid te geven tot verdediging. Iedere denkbare verdachtmaking in de Arbeiderspers contra den gehate werd geregeld opgenomende partijgenoot-inzender, dia in een héél klein stukje een sober „pro" wilde laten hooren, werd afgepoeierd met de wei gering: dat behoort niet in de Arbeiders pers thuis". Toen eindelijk mijn eigen afdeeling (Den Haag VI), dank zij zulk een too- melooze ophitsing, dreigde mij te royee- ren, kon men zulk een vonnis helaas niet zoo gemakkelijk vellen, zonder mi] tot verhoor en verdediging toe te laten. Het resultaat? Toen ik de af- deelingsvergadering binnentrad had ik het gevoel zoo plus minus terechtgeko men te zijn te midden van een verzame ling opgezweepte wilde dieren, gereed mij met huid en haar te verslinden. Nadat ik echter met overlegging van tal van bewijsstukken mij verdedigd had, keerde de zaak om. Men scheen al thans toch wel eenige „Ahnung" gekre gen te hebben van het feit, dat men door allerlei droeve practijken der Ar beiderspers maanden lang op valsche wijze was voorgelicht, en hoe schande lijk daaraan de groote „Staatslieden" der Partij hadden meegedaan, direct of indirect. De door het bestuur al bij voorbaat aanbevolen doodvonnis-motie om mij uit de Kamer te werken verdween voorloo- pig maar gauw onder de tafel en de af deeling besloot een onderzoek en oor deel to verlangen van een commissie, waarin ook Duys twee leden zou kun nen aanwijzen. Konden de reeds gevonnist hebbende heeren van het Partijbestuur aan het onderzoek zelf niet meer ontkomen, van een commissie, waarin ook Duys twee leden zou kunnen benoemen, moesten zij natuurlijk heelemaal niets hebben. Dat risico was te groot! Ze dreven in den Partijraad een com missie erdoor (over de leden waarvan zij zelf meestemden) en de heeren acht ten zich dus zoo safe als het maar kon. Onder presidium van prof. Bonger on derzocht de commissie maandenlang en ten slotte was het rapport gereed. In aanmerking nemende wat onder aanvoering der heeren Albarda-Anker- smit c.s. in de Arbeiderspers gepres teerd was vóór men nog iets had on derzocht. kan men zich denken in welk een feestgewaad de bladen der Partij zouden zijn verschenen, indien het oor deel der Commissie tevens eens een goedkeuring van de fraaie methoden dér heeren was geworden Het rapport viel art' ders uitI Het zou echter anders uitkomen! Na dat het rapport in een besloten Partij raadsvergadering was voorgelezen, bleek de inhoud van dien aard, dat één der Duys niet zoo bijzonder wel willend gezinde aanwezigen, zijn bitte ren spijt niet beter meende te kunnen uitdrukken, dan door onder het voor lezen te roepen: Wel ia. ik zou hem (Duys) er nog bloemen bij geven ook! Waren de „democratische" leiders tot heden, zoolang het over het publi- ceeren van afmaak-materiaal ging, de grootste voorstanders van democrati sche publiciteit, thans veranderde eens klaps de situatie. Nimmer 6panden Albarda-Ankersmit c.s. zich voor éénige zaak van partij-leiding" plotseling zóó in. als om den Partijraad to doen be sluiten. maar hals over kop zoo gauw mogelijk dat rapportin den doof pot te stoppen. Dit werd ineens één der zaken van het hoogste gewicht voorde Partij. De Partijraad slik te precies wat men decreteerde en, nog sterker, om vooral te voorkomen, dat er ook maar iets van het rapport naar huiten zou uitlekken, werd tevens be sloten. dat. de meest betrokkene. Duva zelf. niet eens een afschrift van zijn eigen vonnis mocht ontvangen. Met een voorlezing moest hij maar genoegen nemen en tot op heden heb ik dan ook nog steeds het Rapport nog geen enkel oogenblik, zelfs maar ter inzage, in mijn han» den gehad. Dank zij de aanhoudende protesten van het gewest Noord-Holland (Noord), mocht het Rapport bij wiize van groote gunst en uitzondering in een vergade ring van gedelegeerden van dit gewest één keertje worden voorgelezen. In die vergadering vroeg een aantal afge vaardigden. of er na voorlezing ook iets over mocht worden gezegd ..Nee' werd er geantwoord, „en nis jullie ie niet vooraf verbindt te zwijgen, gaat de voorlezing niet door cn kom iullie heelemaal niets over den afgcvaardlg de van iullie eigen kieskring te weten". De „democraten" bogen het hoofd, ramen en deuren gingen dicht, nog een extrfa buffetluik werd ook ge sloten (meh kon eens niet weten!), een wacht werd Ml de deur geplaatst en zoo begon de voorlezing in het demo cratische r.cnootschan „De Zwarte Hand" of te wel... S. D. A. P. De democratie in het Genootschap ging zoo ver. dat men op het Congres (deze meest ondemocratische instelling der heele Partij tegenwoordig) de af gevaardigden bezwoer, aan Duys het woord niet te verleenen onder het motief, dat Duys in een over een paar weken te houden besloten Partijraad zou kunnen zeggen alles wat hij te zeggen wenschte. terwijl toen die be sloten Partijraad eenice weken later gehouden werd. diezelfde „democra- ten"-leiders d A r doordreven, even eens geen discussies over het Rapport toe te staan. Een paar regeltjes, vermeldende dat Duys ..gerehabiliteerd" was, moesten den schijn van democratie bewaren en Duvs. de belasterde, had eenvoudig ge noegen te nemen met d 1 e hoeveelheid z.g. „rehabilitatie", die de lasteraars zelf voor voldoende hielden. „Democratische" methoden Het Parijtbestuur liet het geweste lijk bestuur van Noord-Holland nog eens extra ter bewerking bij zich ko men. toen het de lucht ervan kreeg, dat men in Noord-Holland toch nog op een latere vergadering het er niet bij wilde laten zitten. Toen echter bleek, dat de democratische pressie methoden toch zouden falen, beleefde men het buitengewone feit. dat Albar da én Koos Vorrink zelf in hoogst eigen persoon on die vergadering in Noord-IIolland verschenen. Zij zouden het dien gewonen gedelegeerden wel eens eventjes vertellen! Helaas pakte het voor de dictators anders uit. Geen enkele stem werd ln hun richting uit gebracht ondanks de aanwending van al hun redenaarstalenten. De heeren dropen maar weer naar huis in een stemming, die zelfs van dien aard was. dat de heer Albarda het nog heden, meer dan een iaar later, nog niet laten kan. als hij hem iets onaangenaams wenschte te zeggen. Duvs toe te voe gen: „Je moet niet denken, in Noord- Holland te zijn!" Voor de staatslieden bleef niet veel anders over. dan voorloopig eieren voor hun geld te kiezen, kwasie te doen of de zaak-Duys nu werkelijk ..uit" was. Ieder kan zich echter voor stellen wat de werkelijke toestand was en werd. De nartii was. bleef en is tot op den huidieen dag onkundig van de feiten en heeft het eveneens ook maar moeten doen met een paar regeltjes. Het zou er nu maar op aan komen, die stemming gaande to houden en dan had men met het oog op de can- didaatstelling van 1937 nog eenigen tijd om te zinnen op middelen hoe men. desnoods met het vriendelijkste gezicht van de wereld, zich van Bar- berife kon ontdoen. De zaak bleef, de tactiek diende al leen veranderd. Een geschikte ma noeuvre achtte men het. om b.v. „orga nisatorische" wijzigingen te brengen in de kieskringen, waarvoor Duvs in de Kamer zitting had. Zoo kon men onlangs b.v. ineens in de Arbeiderspers lezen, dat het democratische Sanhedrin in principe besloten had. om de gewes ten Noord en Zuid van Noord-Holland tot een geheel te verecnigen. Een prachtidee! Het Partijbestuur moest dit fraaie bedenkseltje echter voorloopig maar gauw weer terug nemen, op grond van de felle oppositie in Noord-Holland (Noord), waar men natuurlijk heel goed de listigheid doorzag. Het leven onverdraag' lijk geweest Ondertusschen werd door allerlei groote en kleine dingen aan Duys het leven ondraaglijk gemaakt. Klaarblijke lijk werd nergens anders op gehoopt, dan op het oogenblik waarop Duys, tot het uiterste gesard, wellicht een onbe raden stap zou doen. naar aanleiding waarvan men dan beter zou kunnen toeslaan dan de eerste maal. toen het. dank zii het rapport-Bonger. mislukte. In gestadig overleg met mijn Noord- Hollandsche partijgenooten, vrienden, bestuurders van het gewest, heb ik steeds, wanneer ik mij ook openlijk wenschte te gaan verdedigen, daarvan nog afgezien, liet ik de eene hatelijk heid en opzettelijk krenkende bejege ning na de andere over mijn kant gaan, steeds nog hopende, dat het aan mijn Noord-Hollandsche partijgenooten vrienden zou gelukken (wat zij zelf ook steeds zeiden te verwachten) dat er in de S.D.A.P. nog recht te verkrij gen was. Voor mijzelf werd het echter met den dag een meer cn meer onhoudbare toestand. Als Kamerlid te moeten zit ten in een fractie met een voor mij verstikkende atmosfeer, zou op den duur meer van mijn geestelijke krach ten hebben gcëischt dan ik voor mij zelf mij mocht veroorloven. Wat on langs bij de behandeling van het Sanc tie-ontwerp geschiedde en de grove on oprechte en krenkende behandeling, die men mij ook toen weder deed on dergaan. deed de deur toe. Nu moest het uit zijn. Partij niet competent In normale omstandigheden zou Ik, zooals in ieder gewoon conflict, dat in een partij kan uitbreken, het geval Is, de Partij, haar organen (b.v. partijbe stuur. partijraad, of congres) volkomen competent achten om uitspraak in zulk een conflict te doen. En ook al zou in zulk een geval het oordeel niet te mijnen gunste zijn. ik zou mij én uit een oogpunt van partijdiscipline, maar bovenal reeds uit een oogpunt van doodgewoon politiek fatsoen daaraan Onverbiddelijk onderwerpen. De partij is echter niet meer competent dank zij de wijze, waar op aan haar door een kleine kliek van z.g. „leiders" werd onthouden Icdoro mogelijkheid tot het nemen van een objectief, eerlijk oordeel. Een partij, die meer dan 2 jaar is voorgelicht cn verlengend op de wijze, waarop dit door de Arbei derspers enz. te mijnen opzichte is geschiedt, wraak ik als rechter. Royementen of allerlei andere fraaie moties, die, ik weet het maar al to best, nu natuurlijk gaan komen, zal ik eenvoudig naast mij neerleggen, ik heb den heer Albarda reeds twee |aar geleden daarvoor gewaarschuwd, dat ik aan zulk soort dingen niet meer waarde zou hechten dan ze verdienen, nj. nihil. Hier Is het verlang lijstje van aan fijnproever- Hij schrijft: „Allee wat van MAS8A komt, la van harte welkom". Zoo denken ar meer overl Vlug, Jongen haal wat ADVOCAAT, WIJN en QENEVER, maar haal vooral zoo'n HEERLIJKE FLES OH MA 88 A'S 80HILLEN. Per y2 L. vanaf 1.35 en een FLE80H MOU8- SEERENDE VRUCH TENWIJN (VAN EDEL HOLLA ND8CH FRUIT) f 0.85 BIJ 8 LIJ TE RIJ HAVIK 41, TEL. 292 Ik weet, dat Ik mij alles wat nu ko men gaat, zou hebben kunnen sparen door eenvoudig ontslag te nemen als Kamerlid en met stille trom te ver dwijnen. Dat ware aan de Staatslieden der S.D.AP. natuurlijk nog wel het allerliefst en voor mij persoonlijk ook wellicht het gemakkelijkst. Ik zou dit ook zeker gedaan hebben als de situa tie deze was, dat de partij, met volle dige kennis van zaken oordeelende, toegepast hebbende het hoor en weder hoor, tot de conclusie zou zijn geko men, b.v. dat mijn heengaan geboden was. Ik zou mij dan geen seconde be denken. De situatie is echter precies andersom. Daar, waar ik wel gelegenheid had mij te verdedigen, de menschen In te lichten, waar het den democraten Al barda c.s. niet gelukte mij die gelegen heid te benemen (zooals in congres, partijraad én partijbestuur), daar vlei terstond het oordeel heel anders uit Ik had reeds bijna twee maanden geleden aan het bestuur in Noord-Hol land (Noord) medegedeeld, in 1937 geen candidatuur voor de SD.A.P. in do Ka mer meer te willen aanvaarden. Op verzoek van dit bestuur (men wilde mij niet loslaten en achtte het ook een partijbelang, de zaak verder met het partijbestuur tot het bittere einde uit te vechten), had ik tot heden nog geen publiciteit daaraan gegeven. Intusschen, tot 1937 zal ik mijn taak in de Kamer blijven vervullen. Een vervulling, die de laatste jaren onder alles wat geschiedde, heel wat gele den heeft, dat zal zeker ieder, die niet van enkel cynisme bezeten is, begrij pen! De fractie zal natuurlijk komen verklaren, dat zij nu ook geen verantwoordelijkheid meer draagt voor wat ik in het Parlement mocht zeggen. Welnu, ik kan daarop niet anders antwoorden dan dit: Dit zal gelukkig voortaan wederkeerig zijn! IN JUWELIERSZAAK INGEBROKEN Voor f. 1000.- ontvreemd 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. Heden nacht is een inbraak gepleegd in de zaak der Gebr. Kan, juweliers in de Spuistraat alhier. Met een baksteen had men een etalageruit ingeworpen, zoodat de inbreker door het ontstane gat een greep kon doen in den voor raad sieraden. Het gelukte hem aldus een partij armbandhorloges, ringen en oorbellen ter gezamenlijke waarde van pl.m. 1000 te bemachtigen. Een post bode heeft hedenochtend te 7 uur de gepleegde Inbraak onldekt en de politie daarvan telefonisch in kennis gesteld. AMBTSJUBILEUM NOTARIS HOEFLAKE NA ARDEN. Op 2 December a.s. zal het twintig jaar geleden zijn dat notaris K. ITocflake te Naardcn in deze gemeen te als zoodanig werd benoemd. SPEELTUINVEREENIGING SOESTERKWARTIER Men verzoekt ons te willen mededee- len. dat de trekking van de loterii ton bate van het bouwfonds der Speeltuin vereeniging Het Socstcrkwartier Dins dag a.s. zal plaats vinden. Het antwoord van B. en W. op dc door de commissie tot het nazien daarvan ge* maakte opmer* kingen Naar aanleiding van het rapport van de Commissie van voorbereiding van het onderzoek der gemeenterekeningen deelen B. en W. ten aanzien van de daarbij naar voren gebrachte opmerkin gen den Raad liét volgende mede: Bij de begrooting zal worden rekening gehouden met mogelijken achterstand wegens vergoeding van de kosten van instandhouding van bijzondere scholen, bedoeld in artikel 101 der Lager Onder wijswet 1920. Voor den post rente en provisie van tijdelijk kasgeld is hij de begrooting 1936 reeds rekening gehou den met de gemaakte opmerking. De zooals de commissie zelf zegt steeds tcrugkecrcnde opmerking, dat nog altijd niet alle onderhoudswerken voorzoover zij niet zijn van bed rij fs- technischen aard aan den dienst Openbare Werken worden opgedragen, wekt de veronderstelling op, dat wij aan dit punt geen voldoende aandacht zouden hebben geschonken. Wij kunnen de commissie en den Raad geruststel len en mededeelen, dat herhaaldelijk cn met nadruk aan de daarvoor in aan merking komende bedrijfshoofden is te kennen gegeven, dat wij alle onder houdswerken, die daarvoor in aanmer king komen, door Openbare Werken wenschen te laten verrichten. Een aanschrijving als door de com missie gewenscht geacht zou overbodig zijn en in meerdere gevallen ook niet in het belang van een zoo economisch mogelijke cn vlotte afdoening van op een oogenblik noodzakelijke werkzaam heden. Het gaat o. i. niet aan in dit opzicht een voor alle gevallen bindend voorschrift te geven. De correspondentie met de commissie over de rekeningen 1931, 1932 en 1933 gevoerd geeft de commissie aanleiding omtrent enkele punten aan u voorstel len te doen. Het komt ons gewenscht voor dienaangaande ons standpunt, voor zoover noodig, nader toe te lichten. Aan ons antwoord op de vraag over de contributie als lid van de Vereeniging voor Waterleidingbelangen en do bij drage wegens buitengewoon lid van die vereeniging wenschen wij nog toe te voegen, dat wij van oordeel zijn, dat wij het nut der vereeniging stellig zooda nig achten, dat een uitgaaf in totaal van 105.gerechtvaardigd is. Wij vinden geen aanleiding do vereeniging met ƒ15.minder te steunen door het lidmaatschap van den Directeur niet langer van gemeentewege tc laten be talen. De Directeur heeft persoonlijk geen belang bij dit lidmaatschap. Een besluit dat geen persoonlijke lidmaatschappen van ambtenaren voor rekening der gemeente mogen komen, achten wij overbodig, daar betaling van dergelijke lidmaatschappen door de ge meente niet voorkomt en wij dit ook ln de toekomst niet zouden toestaan. Wat de vergoeding aan het Bouw bureau en Openbare Werken betreft voor verstrekte adviezen is het de Com missie bekend, dat wij in beginsel de meening der Commissie deelen. Bij het opmaken der begrooting 1936 is dat punt nogmaals overwogen, doch het reeds moeilijk sluitend maken der begrooting bracht ons er toe geen be dragen voor dit doel uit te trekken. Een uitnoodiging om ln het ontwerp der begrooting 1937 bedragen voor dit doel op te nemen kunnen wij dus alleen onder voorbehoud aanvaarden. Een herziening van percentages voor Bouwbureau en Openbare Werken zal plaats hebben, voorzoovcr de uitkom sten der bedrijven dit toelaten. De mededeeling dat geen verslag is ontvangen over een onderzoek of en zoo ja, waarom gemeentelijke woning bouw duurder is dan vcreenigingsbouw moet op een misverstand berusten. In een schrijven van den Stadsarchitect, dat wij aan de Commissie hebben over legd, wordt ten aanzien van dat punt het volgende antwoord gegeven: „Immers de bouwkosten, d.w.z. do totaalkosten bij het gereed komen van een bouwwerk zijn zeker niet hooger dan b.v. bij vereenigingsbouw. Gebruik makende van de cijfers, verzameld in het huurverlagingsrapport, opgemaakt vóór de Rekening-commissie hare op merkingen maakte, blijkt dat de bouw kosten per M3 voor den Gemeentelijken bouw de laagste zijn geweest. Wij zijn van oordcel dat hiermede dit punt afdoende was beantwoord. Het voorstel om het aantal telefoon aansluitingen van woningen van ambt van den dienst van Openb. Werken terug tc brengen van 5 op 3 cn in te trekken dc aansluitingen van de woning van den Chef der Afdeeling Eigendommen en het gymnasium dient o.i. niet te worden aangenomen. Wij wenschen gaarne bezuinigingen aan te brengen, doch wanneer, zooals in deze gevallen, het goed functioneeron van diensten der gemeente een uitgaaf eischt, moe ten wij ons er ten stelligste tegen ver zetten, dat maatregelen zouden wor den genomen, die in strijd zijn met het gemeentebelang. Aan de commissie schreven wij: „Wij achten de door u genoemde telefoonabonnementen nood zakelijk. Die van de heeren van ï.oe- nen. Pothoven en Alhrecht zijn noodig voor een goede uitvoering van den dienst. Vooral op oogenblikken, dat plot seling maatregelen moeten worden ge nomen kan één telefoontje van veel waarde zijn. Het aantal gesprekken telt hier niet zoozeer." Voor den chef van de afdeeling Eigen dommen wezen wij er op, dat het „za kelijk" element In het werk van dien chef, waardoor hij steeds contact heeft met particulieren, een telefoon onmis baar inaakt, vooral omdat particulieren herhaaldelijk buiten kantoortijd hem willen bereiken. WÏJ voegen hieraan toe, dat een tele foon persoonlijk voor de betrokkenen geen onverdeeld aangenaam bezit is en bezwaren oplevert. ZIJ gevoelen echter, dat liet belang van hun werk eischt, dat zij dit bezwaar moeten aanvaarden. Het dienstbaar zijn aan de gemeente, ook buiten kantoor- of werktijd, stellen wij op prijs. Tenslotte vragen wij ons af of een be drijf als het grondbedrijf, waarin pl.m. 4 millloen aan kapitaal Is belegd, er mede gediend zou zijn, wanneer de kos ten van één telefoon, voor den persoon in hoofdzaak belust met -verkoop van grond, niet meer op dit bedrijf zou druk ken. Wij zijn overtuigd, dat het n a- deel veel grooter zou zijn. Op het onderhoud en de verdere ex ploitatie door woningvercenigingen wordt voortdurend toezicht gehouden. Bij de voorbereiding van een algemeens regeling om het onderhoud te centrali- scercn zijn wij op bezwaren gestuit, die nog niet zijn opgelost. Dit punt blijven wij nog in gedachten houden. Hoewel door ons voortdurend op den loonpost der gasfabriek is gelet, hetgeen ook uit de gedano mededeelingen blijkt, hebben wij geen bezwaar een rapport uit te brengen over een onderzoek naar de personeelsbezetting. Dc vergoeding voor dienstkleeding aan den portier der gasfabriek wen schen wij niet af te schaffen zoolang de persoon, die deze vergoeding jaren »ang heeft genoten, nog in dienst is, dit zou neerkomen op een extra korting op diens salaris. Met het voorstel tot afsluiting van het crcdiet der nieuwe nlgemecnc be graafplaats en het crediet voor den bouw gymnasium kunnen wij ons ver- eenigen. Spaansche Schatgraver weer aan het werk Men zij gewaarschuwd! Spanie lijdt momenteel aan en leid! in overproductie van mannen niet groote namen. Wii hebben hier echter niet het oog op de Spaansche gasten, die dezer dagen met kwistige hand schatten aanbieden, maar op iemand, die ook al van vele jaren terug be kend is. n.l. de Spaansche schatgraver. Af en toe duikt hli nog ergens op om spoedig weer te verdwijnen. In geen tijden hadden we iets van hem gehoord maar nu is hii er weer. F.cnige stad- genooten hebben reeds het genoegen gehad een brief van hem tn ontvangen waarin hii hun zijn klachten cn wen schen openbaart. Op het oogenblik houdt, hii verblijf in een Spaansche ge vangenis. zoo schrijft hii. en zeer dank baar zou hii geadresseerden zijn. wan neer zii in volstrekte geheimhouding naar Spanie kwamen en eenige hon derdduizenden peseta's voor hem wil den redden. Van het grootste belang i§ dan ziin bagage, waarin geheime docu menten verborgen liggen, die noodig ziin om bovengenoemde mini van den bank te incassccren. Als vergoeding krijgt men het derde gedeelte van flit bedrag. In den brief is voorts bet tele, grani opgenomen, dat men verzenden moet. wanneer men op ziin voorstel in gaat Inderdaad schilnt. naar wij ui! be trouwbare bron vernamen, dc echte schatgraver van vroeger toen hii nog alleen was ergens in Frankrijk op een ongcmeubilccrd kamertic opge sloten te zijn. De brieven die nu de ronde doen. ziin dus hoogstwanrschiin- liik afkomstig van personen, die hem in dit beroep opgevolgd ziin! Men zij dus gewaarschuwd voor de verblinden de werking van deze dure Spaansche peper! Grand ThéAtre. Vanaf Zondag vertoo ning van de film: „Verliefd... maar op wie?" Zondags 2 uur. 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag Dinsdag 3 December: Opera Italian* 8.15 uur n.m. Zaterdag- en Woensdagmiddag matl- née om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de film: Hartedief. Voorsieilingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amiciiia. Vertooning van de films: „Op 1600 Meter diepte" en Bobby trekt van leer". Voorstellingen: 'savonds 8.10 n.m. Zondags matinée 2.30 uur n.m. OPERA ITALIAN A De avond van Dinsdag 3 December zal in do annalen van Amersfoort met een kruisje aangeteekend worden. Voor het eerst zal de Italiaansche Opera hier optreden, de inrichting van bet Grand Théêtrc maakt een voorstelling door een troep van tachtig personen, waaronder een orkest van 35 man. mo gelijk. De groote Sara Scuderi zingt Mimi in Puccini's La Bohème en ver der staan bekende namen op do rolver- deeling als Chiorholi. F.raldo Coda en Vittorio Baldo, Het orkest staat onder leiding van den eersten dirigent Yin- ccnzo Marini. Zal dc Italiaansche Opera in Amers foort een geregelde gast worden? Zul len wii den prachtigen zang der Itali anen geregeld hier hooren? Wij hort» oen het. Maar dan moet de belangstel ling van het publiek het mogelijk ma ken dergelijke kostbare voorstellingen hier te brengen. Wie plaats wil bespre ken kan nu roods dagelijks terecht in het Grand Théfltre. TOONEELVEREENIGING KUNST NA ARBEID Opvoering van „Schakels* Morgen zal dp tooneelverooniging Kunst na Arbeid alhier in Ainicitia een enkele opvoering van het bekende too neelstuk ...Schakels" van Herman Hev- ermans geven Men zie voor verdere l ij zonderheden de elders in dit blad go- plaatst advertentie. BURGERLIJKE STAND 28 November Ondertrouwd: Hendrik Anfonie van Nlcuwkerk en Geertrui Kerkhoff. Evert WHlemsen en Jacoha Janssen. Gehuwd: Jacob Paul Janssen en Philippine Elisabeth ilenriette van Ghoel Giidcmeester.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3