BERECHTING VAN OSS „EXTRA" GEEN NIEUWE PARTIJ? Emigratie naar Z.-Afrika per kruik f3.25 ROOFOVERVAL HEESCH TE WARDENIER OP LANDBOUWCRISIS FONDS 1936 SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER PROF. VISSCHER WIL EENHEID 2c BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935 Uitlokking tot branr1 stichting tc Oss (Vervolg van ons vorig blad). J. Claassen. wachtmeester der ma rechaussee te Geffen. verklaarde de in braak te hebben onderzocht. Hem bleek al spoedig dat de aangifte valsch was. E*n dergelijke verklaring werd ook af gelegd door den gemeenteveldwachter J. Jong to Heesch. Requisitoir De officier van justitie. mr. v. Ever- dingen, achtte t bewijs van het primair ten laste gelegde geleverd. Spr. elsch- te wegens het doen van een valsche aangifte omtrent een gepleegd straf baar feit en oplichting 1 faar gevan genisstraf. met aftrek van voorarrest Pleidooi Do verdediger mr. Gerrit uit Den Bosch vond gronden aanwezig om een voorwaardelijke veroordeeling te ver soeken. Er hebben sich voor drie feiten van diefstal door inklimming resp. verbre king van een glasruit tc verantwoorden de 20-farige te Amsterdam wonende C C van Baardwifk en de te Den Bosch gedetineerde Ossche inwoners H. van Lieshout en C L. Kleijn. resp. 28 en 29 laar oud. Verdachten van Baardwijk en Klijn is ten laste gelegd dat zij zich om streeks half October 1932 te Oss en om streeks den zomer 1932 in dezelfde ge- mecnto toegang hebben verschaft tot de woningen van A. A. van Hal en C van Orsouw. waar resp. werd gestolen een geldsbedrag van f 5 en een hor logo met ketting en wekker, een kruis beeld en eenlg klein geld. Van L. en U. hebben zich te verantwoorden terzake dat zii zich half Februari 1930 te Oss toegang hebben verschaft tot de wo ning van H. Zwiers en daaruit een go- weer. een mes en een spaarbankboekje hebben ontvreemd. Verdachte van Baardwijk bekende de inbraak. De officier van justitie vermeldde, dat van Baardwijk tweemaal is veroor deeld. Van vroeger had hii een slechten naam. Den laatsten tijd heeft hij zich goed gedragen en het lijkt spreker niet paodagogisch om hem te doen terug- keeren in de gevangenis. Wegens in braak met anderen gepleegd eischte spreker een voorwaardelijke gevange nisstraf van 1 laar. met een proeftijd van 3 laar. Tegen van Deshout eischte spreker wegens het reeds gekwalificeerd delict 1 laar gevangenisstraf en tegen Klijn. de ergsto van do drie. 2 jaar gevange nisstraf. voor beiden met aftrek van voorarrest Mr. Blocmarts merkte in zijn plei dooi op. dat hot bowijs slechts geleverd is kunnen worden door de vrijwillige bekentenis der verdachten. Z. 1. komen alle drie voor een voorwaardelijke straf in aanmerking. Uitspraak over 14 dagen. Voorts staan terecht de 37-jarige M. J. de Reuver, do 31-Jarige arbeider Adrianus Wilhelmus van Bakel, beiden uit Oss en de 48-jarige landbouwer W. K. Tunnissen verdacht van den In braak in don nacht van 28 op 29 April 1930 te Nistelrodo ln de woning van J. van Grunsvens, waar do buit be stond uit 15. een horloge met ketting, spek en eieren. De officier van Justitie requireerde tegen de Reuver 3 jaar, tegen van Ba kel 4 Jaar on tegen Tunnlssen 8 Jaar gevangenisstraf. Dan staat de 32-jarige J. W. Lagardo terecht voor de in don avond van 15 Jan. 1929 te Geffen tezamen en in ver- eeniging met eon of meer anderen ge pleegde diefstal met geweldpleging in de woning van Lambertus Smulders. De officier van Justitie eischte hier een gevangenisstraf van 3 Jaar met af trek van voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. De zitting werd hierna geschorst tot hedenmiddag half 3. DEN BOSCH. 28 November. Ter- zako van diefstal met geweldpleging In den nacht van 24 op 25 December 1933. gepleegd ln de te Heesch gelegen woning van den landbouwer H. W. Christiaans stonden heden gezamenlijk terecht de Ossche arbeider» J. H. M. den Brok. H. C van Galen en M. van Biekevoort, resp. 36. 25 en 48 jaren oud Laatstgenoemde is, subsidiar door op den uitkiik te staan, medeplichtig heid ten iAste gelegd aan het misdriif dat een buit van 1 110.— heeft opge leverd. De Officier van Justitie deeldo mede. dat verdachte Van Galen wegens psv- chltche stoornissen niet terecht kon staan. Aan dezen verdachte werd ver stek verleend. De belde andere verdachten beken den den roofoverval te hebben ge pleegd. Van Riekevoort zeidc aanvan kelijk niet te hebben willen gaan. maar hll heeft zich toch laten overha len. Van Galen Is evenmin als verdach te zelf mee naar binnen gegaan. In den tuin bleven zii oo den uitkiik stnan om Mi onraad te waarschuwen. Ver dachte heeft f 20.— van den bult ge kregen. De Officier van Justitie acht bewe zen dat Den Brok het feit heeft ge pleegd. terwiil de anderen hem danrhii behulpzaam ziin geweest. Dit is door alle drie bekend. Zii staan ongunstig bekend. 11 C van Galen, die wegens nsvsl- »che storingen hier helaas niet aanwe zig kan *Hn. is reeds meermalen ver oordeeld. evenals Den Brok. Van Rie kevoort Is zelfs als twintig maal ver oordeeld Hii heeft een zeer ongunstI- gen Invloed oo de Van Berne's en de Van Galon's. Spreker eischte tegen Den Brok. die evenals Van Galen reeds in deze zaken is veroordeeld, drie iaren gevangenis straf. Tegen Van Galen en Van Riekevoort eischte hii wegens medeplichtigheid zes iaren gevangenisstraf. Mr. Bloemarts bepleitte voor Van Riekevoort wegens hoogen leeftijd, cle mentie en voor Den B.. die een geslo ten natuur heeft, maar bii wien mop toch betere voornemens kan bespeu ren. clementie. Uitspraak over 14 dagen. Uitlokking tot brand: stichting Terzake van uitlokking tot brand stichting. met liet oogmerk om zich ten nadeele van den verzekeraar we derrechtelijk te bovoordeelcn. staat te recht de 36-iurige gedetineerde Ossche arbeider J. van de Veer. Hem is ten laste gelegd, dat hii op 12 Mei 1932 te Oss aan J. J. van Galen. H. C. van Galen en M. van Orsouw een belooning van f 50.— heeft beloofd, indien zij ziin woning in brand zouden steken, hetgeen dan ook is geschied. Verdachte trok ziin vroegere beken tenis gedeeltelijk in. Hii kon zich niet herinneren met Pukkie van G. een afspraak tot brandstichting te hebben gemaakt, wan» hii was toen dronken. I.ater heeft hii van G. in de hei ge troffen en hem f 50.— gegeven, omdat het huis in brand was gestoken. Er waren in huis ook goederen van ver- dachte's moeder. Verdachte heeft 1750 van de verzekeringsmaatschappij ont vangen. De Officier van Justitie verklaarde, dat deze verdachte gunstig bekend staat Uitlokking tot brandstichting is echter een zwaar misdriif. Deswege eischte spreker een gevangenisstraf van een laar en zes maanden met aftrek van voorarrest Dc verdediger. Mr. Hulsman (Eind hoven). vroeg een geringe straf, omdat de dader toch erger wandaad pleegt dan de uitlokker en in dit geval niet van verdachte het initiatief is uitge gaan. Uitspraak over 14 dagen. Eenzelfde misdriif is ten laste gelegd aan den 29-iarigen Osschen arbeider J. J. van Vught ln wiens woning in gevolge een afspraak tegen een beloo ning van 1 50.— od 16 Januari 1932 brand is gesticht door A. H. den Brok en H. van Galen, waardoor levensge vaar voor de zich in dat huis bevin- dendo bewoners en gemeen gevaar voor goederen te duchten was. Verdachte bekende ziin misdrijf on zei uit armoede zoo gehandeld te heb ben. Getuige J. van Lent, slager te Oss. woonde ln verdachte's huis. toen er brand gesticht werd. Getuige lag al in bed. toen hii op den zolder iets hoorde vallen en zag. dat het huls in brand stond Verscheidene goederen van ge tuige ziin ook verbrand. Do Officier van Justitie meende de tenlastelegging voldoende bewezen. Het erge is vooral, dat Van Lent, die in het huis was. van niets wist Er was dus levensgevaar. Verdachte, hoewel niet veroordeeld, staat niet gunstig bekend. Soreker eischte twee iaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest Mr. Pulles merkt# od. dat verdachte ln het beruchte „Vierhoekje" een café had en dus bijna vanzelf met de bende in aanraking kwam. Hii had bovendien veel last van ziin huurder en wilde van het huls af zlfn. Overigens staat verdachte wel gun stig hekend en zal ook een gunstig rapDort over hem worden uitgebracht door de reclasseeringsverecniging. Hij is een arbeidzame kerel en pleiter meende dus redenen te vinden om een milde straf te verzoeken. Do uitsDrnak werd bepaald op 12 De cern l»er. HET SLECHTE PAD ASSEN. 28 Nov. Het blijkt thans, dat Wardenier ook tc Assen aan het werk is geweest. Hij heeft daar een auto gehuurd en niet teruggebracht. Zaterdag 19 Oct. j.l. vervoegde zich bij de garage van den heer Baakman te Assen een persoon van ongeveer 22- jarigen leeftijd om een auto te huren. De heer Baakman was bereid aan dit verzoek te voldoen en om half 6 kwam de jongeman den wagen halen. Mij deelde mede. de auto spoedig te zullen terugbrengen. Aan deze belofte heeft hij zich echter niet gehouden en toen do auto de Donderdag d.a.v. nog niet was teruggebracht, deed de heer B. aangifte bij de politie. Deze stelde een onderzoek ln en zelf3 per radio werd de verduistering bekend gemaakt, doch de auto bleef weg. Dinsdag J.l. werd de politie te Assen echter door de marechaussee uit Zwolle opgebeld. Deze deelde mede. dat te Blessum gem. Weststellingwerf in een garage een auto stond waarvan men vermoed de, dat deze afkomstig was van de diefstal van auto's waarvan Wardenier werd verdacht. De heer B. is daarop met de politie naar Zwolle gegaan en heeft daar in het politiebureau War denier herkend als de persoon die de auto had gehuurd. Het bleek dat War denier per fiets naar Assen was geko men, die fiets heeft hij tegen een boom gezet, waarna hij naar de garage van den heer B. ging om met den gehuur- den wagen weg te rijden. De fiets heeft Wardenier later achter op den wagen gebonden. Het nummerbord werd door hem veranderd en vervolgens verkocht hij den wagen aan den heer Nijholt te Blessum, waar deze door do politie werd opgespoord. Wardenier zal heden te Zwolle ter beschikking van de justitie worden ge steld. DADERS VAN EEN ROOFOVERVAL VEROORDEELD GRONINGEN, 28 Nov. Do twee da ders van den op 19 Sept. j.l. gepleegden doch mislukten overval in het kantoor van do tabaksfirma Lieftinck te Gro ningen, P. A. te Groningen en D. W. te Amsterdam, welke zaak Donderdag J.l. door de Groningsche rechtbank werd behandeld, werd heden veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch luidde 3 jaar zonder aftrek van het voor arrest. NIEUW STADHUIS TE AMSTERDAM Voorgesteld wordt het terrein van het voormalig Paleis voor Volksvlijt AMSTERDAM. 28 Nov. In een uit voerig toegelichte voordracht van B. cn W. aan den gemeenteraad wordt uit eengezet, dat het Paleis op den Dam slechts met groote kosten, naar schat ting lVt milliocn gulden, zal kunnen worden hersteld en ingericht voor raad huis. Echter zou dan slechts de kern van het gemeentebestuur gehuisvest kunnen worden. B. en W. meenen dan ook de vrijheid te kunnen vinden in dien geest een voorstel te doen, ten einde, daar is gebleken dat de regeering thans nog bereid is 10 millioen gulden te verstrekken, verdeeld over 5 jaar, voor den bouw van een nieuw raadhuis, waarvoor dan de gemeente afstand doet van het Paleis op den Dam. Als plaats voor dit nieuwe raadhuis wordt voor gesteld het terrein aan te wijzen van het voormalig Paleis van Volksvlijt op het Frederiksplein. Ingediend is de begrooting van het landbouwcrisisfonds voor 1936. Blijkens deze begrooting wordt de uitgave voor het fonds voor het komende iaar vast gesteld als volgt: gewone dienst f 109.594.200, kapitaal- dienst f 24.750.000. Totaal f 19-1.344.200. De gewone dienst sluit met een ba tig saldo van 46.700. de kapitaal- dienst met een nadeelig saldo van f 18.180.000. BEEKNORMALISATIE IN LIMBURG AMSTERDAM, 28 November. De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten schrijft ons: Naar wij vernemen heeft de Provin ciale Waterstaat van Limburg besloten de Leubeek en Selserbeek tusschen Heythuyscn en Neer niet te normali- seeren. Men zal zich herinneren, dat de na tuurvrienden zich ernstig bezorgd ge maakt hebben over dit bijzonder fraaie beeklandschap. Het is tc wenschen, dat ook in andere gevallen, zooals bij de Tungelroysche beek, het natuurschoon zal worden gespaard, zooveel zulks mo gelijk is. UTRECHTSCHESTRAAT17 TELEFOON 145 Een onderhoud met den leider der nieuwe Christelijk» nationale partij Algemeen volksbelang op den voorgrond (Van onzen specialen redacteur). Dc nieuwe afscheidingsbeweging van de anti revolutionaire partij, de Zater dag J.l. te Utrecht opgerichte christe lijk nationale partij, heeft reeds veel stof doen opwaaien en allerlei geruch ten doen er t>ver de ronde. Wij hebben daarom den leider van de nieuwe for matie. prof. dr. Hugo Vlsscher, om een onderhoud verzocht, ten einde iets to vernemen van de naaste plannen en de bedoelingen die met de slichting ervan hebben voorgezeten. In zijn woning te Huis ter Heide, prachtig gelegen te mid den van dc mooie natuur, die zelfs op een wlnderigen cn regennchtigen herfst dag van een groote bekoring is. heeft deze ons te woord gestaan. In dc eerste plaats bevestigde prof. Viascher ons de mcdcdeeling, dat hij het lidmaatschap van de Tweede Ka mer zal neerleggen. Zijn ontslagbrief was Juist verzonden, tegelijk met zijn verklaring aan het hoofdbestuur der anti-revolutionaire partij, dat hij zich zelf niet meer beschouwt als daarvan deel uitmakende. ..Ik moet mij vrij kun nen bewegen, aldus de hoogleeraar die in onze volksvertegenwoordiging zulk een vooraanstaande plaats heeft inge nomen. Jk vat het lidmaatschap van een partij zoo op, dat het zedelijke ver plichtingen oplegt. Het gaat niet aan, om als lid van een partij daarbuiten te ageeren. Al langen tijd voelde ik me er niet np mijn gemak en meer dan eens heb ik blijk gegeven het met de leiding niet eens te zijn .Nu ik eruit hen. heb ik de handen vrij". Wij vroegen prof. Visacher ook naar de kwestie of het centraal comité van anti-revolutionaire kicsvereenigingen in gebreke is gebleven de plechtig beloof de commissie te benoemen, die art. 36 van de Nederlandsche geloofsbelijdenis onder de oogen zou zien. Dc tijdelijk voorzitter van dit centrale comité, do heer J. Schouten, heeft namelijk mede gedeeld, dat in de vergadering van het centraal comité op S December 1928 door den voorzitter van die vergadering is gezegd, dat over de besproken ge schillen een samenspreking moest plaats hebben, maar dat daarvoor die geschillen aanhangig moesten worden gemaakt bij het centraal comité, dat dan een commissie kon benoemen om do punten, waarover geschil bestaat, te bc studeeron, enz. Prof. Viascher zou er echter nimmer zijn toe overgegaan, deze geschillen aanhangig te maken bij het centraal comité. „Daar kan ik heel gauw en heel kort op antwoorden," repliceerde prof. Vis- scher. „Ik hen op die vergadering van het centraal comité geweest en daar heb ik de zaak van artikel 36 aanhan gig gemaakt. Nu is het toch nonsons, om dan de kwestie nóg eens bij dat zelfde comité aanhangig te maken. Dat kan iedereen begrijpen. Neen, ik blijf erbij, dat hier een plechtig gegeven be lofte niet Is ingelost". „Hoe staat het nu met de nieuw op gerichte organisatie", vroegen wc ver der. „Is het werkelijk niet dc bedoeling, om straks met een nieuwe partij voor de kiezers te komen?" ..Inderdaad. Het is hier niet do kwes tie om nog meer verdeeldheid tc bren gen. Wij willen juist trachten een een heid te krijgen onder al die menschen, die eigenlijk bij elkaar hooren en nu nog onder verschillende vanen verdeeld zijn. De groep, die in Utrecht de chris telijk nationale partij heeft opgericht stond toch al buiten het anti-rovolutlo- nnire partijverhand, enkelen uitgezon derd. zooals de heer Jansen en ds. Bart lenia. Het meerendeel had niets me* de Anti-revolutionaire partij te maken en stemde er alleen op om mijnentwille. Voor een deel ook waren «loze men schen indertijd lid geweest, doch ei reeds lang geleden uitgegaan. Het werd echter zoo langzamerhand een bewe ging. die voel te groot was om haar zoo tc laten I nopen. We zullen nu juist ons liett doen, het aantal partijen te verminderen, door allen samen te bren gen. die nu apart staan." „Zijn de besprekingen daarover al in geluid? De Kamer-overzichtschrijver van een van onze groote bladen heeft al gereleveerd, dat U onlangs in druk gesprek was gewikkeld met ds. Kersten en hij voegde daar de venmderstelling aan toe, dat het zeker wel over deze aangelegenheid zou zijn". „Dat is onjuist. Ik heb er met ds. Kersten nog nooit een woord over ge wisseld. In dat opzicht ben ik correct gebleven, want ik meende geen daden tegen do partij te mogen doen, zoolanR ik er nog lid van was. Daarom heb ik me nu ook vrijgemaakt. „En denkt u ook de anti-revolutio naire partij erin te betrekken?" „Dat weet ik nog niet. Het hangt er van af, of hun beginselen dit zullen toe laten. De zaak is nog in onderzoek. Zij is niet af; het is integendeel juist nog maar een begin. Zoo staat het ook met dc christelijk-historische unie. Ik weet ook niet, of hun beginselen zullen toe laten zich met ons te verecnigen". „U zult dus eerst met de zoogenaam de dissidenten beginnen". „Ja zeker. Maar u moet vooral goed in het oog houden, dat we geen partij zijn in den eigelijken zin van het woord. We hecten nu wel zoo, omdat we een naam moesten hebben. Ondei dit devies zijn nu velen vereenigd. maar het is alles nog in wording. Op de vergadering in Utrecht waren vele vrije kiesvercenigingen tegenwoordig, die nu zijn vereenigd. De mogelijkheid bestaat ook, dat we ons zullen aansluiten bij een bestaande organisatie. Een nieuwe partij komt er in ieder geval niet bij. „Een veelheid van partijen acht ik een groot nadeel voor het volk, daar denk ik niet zoo licht over. Het is een ontzaglijk moeilijke toestand en het dreigde nog veel moeilijker te worden Er hestonden groote bezwaren om hij de anti-revolutionqiren te blijven, want daar konden we ons niet thuis voelen. Het proces ontwikkelde zich steeds meer. Nu is er ingegrepen, omdat men anders nog verder uit elkaar ging. Zoo zullen we nu trachten een kern van ons volksleven te vormen, om strnks, Inge val er een groote catastrophnle bewe ging komt. niet ten prooi te worden van wie ons aanvat. „Ik heb er lang tegen op gezien. Van 1893 nf heb ik al medegewerkt aan de anti-revolutionaire partij en daarom heb ik dat zoo lang mogelijk voortgezet. Ook uit oude relatie. Een man nis Iden burg. dien ik persoonlijk kendo en voor wien Ik een groote achting heb. behoorde daartoe. De partij is echtei middel, geen doel. Doel is het algemeen volksbelang cn dat heeft groote behoef te aan eenheid en niet aan versplinte ring". MOGELIJKHEDEN IN DE CULTURES Meeste emigranten komen uit de lagere beroepen AMSTERDAM. 28 Nov. In het ver volg van het onderhoud, dat een ver slaggever van het Algemeen Neder- landsch Persbureau heeft gehad met jhr. dr. P. J. van Winter, secretaris van de NederlandschZuid-Afrikaan sche Vereeniging. inzake de mogelijk heden van emigratie naar Zuid-Afrika, legde jhr. van Winter er den nadruk op. dat wanneer menschen od het kan toor der vereeniging de mogelijkheden van emigratie naar Zuid-Afrika komen bespreken, nimmer definitieve toezeg gingen kunnen worden gedaan, doen dat men zich altijd moet beperken tot algemeene kansen. Zoo zijn meermalen inlichtingen ge vraagd door personen uit kringen van den tuinbouw, de bloembol len cultuur en in het algemeen uit die van kweekers. Er ziin aanwij zingen. dat men in Zuid-Afrika wat meer aandacht gaat besteden aan de verzorging van den tuin en zoo is het b.v. voorgekomen, dat eenige jongelui te werk werden gesteld bii de plant soendiensten in de groote steden. Ach teraf is echter gebleken, dat deze men schen een tijd lang hadden gewerkt in Kew-Gardens te Londen. Men is nu eenmaal in Zuid-Afrika zeer sterk En- gelsch georiënteerd. Ook is het uiterst moeilijk, in de vruchtenkweekerij een bestaan te vinden, aangezien hiervoor veel ka pitaal noodig is en men de assistenten positie op de Zuid-Afrikaansche vruch- tenkweekerijen niet kent. Dit geldt ook voor allen, die uit Indië teruggekeerd zijn en hun hoop hadden gevestigd op b.v. de Natalsche suiker. Voor zoo ver deze suiker niet door de suikerboe- ren wordt verbouwd,is zij in Engel- sche handen en moet men. wil men kans hebben op plaatsing, een Engel- sche suikerschool doorloopen hebben. Wat de tabak betreft, welke in Trans vaal verbouwd wordt, is er voor iemand met kennis van de Indische tabaks cultuur heelemaal geen werkgelegen heid. Ook voor de menschen, die in den tuinbouw een bestaan willen vinden, zijn de kansen uiterst gering. De kweekerijen toch meer kweeke- rijtjes zijn hoofdzakelijk in handen van lieden, die op een lager levenspeil staan, zoodat het vrijwel uitgesloten is om tegen hen met kans op succes te concurreeren. Nu heb ik nog niet gesproken ver volgde jhr. van Winter over de tallooze menschen, met handelspractijk en kantoorervaring. Dit zijn menschen, tegenover wie wij ons met de uiterste voorzichtigheid uitspreken. Alles toch wat den handel betreft, is Engelsch en nog eens Engelsch en zelfs een perfecte kennis van deze taal biedt geen voor uitzichten. De lagere beroepen Waar het met de kansen van de hoo- gere beroepen dus zoo gesteld is, ligt het voor de hand, dat de meeste emi granten, die den laatsten tijd naar Zuid-Afrika vertrokken zijn. in hoofd zaak voortkomen uit de lagere beroe pen en wel speciaal uit die van de bouwvakken en ook wel uit de kringen van de metaalarbeiders. Naar bank werkers en lasschers is nog al tijd vraag. In de bouwvakken treft men vooral timmerlieden en ook wel metselaars aan, doch er wordt minder prijs gesteld op prima metsel werk. omdat toch vrijwel alles wordt gepleisterd. Stucadoors zijn in Afrika wel zeer gezocht, maar zij moe ten prima vakmenschen zijn. Toch zijn er verschillenden goed terecht geko men, waarbij dan de aanpassing voor al gemakkelijk werd gemaakt, wanneer zij bij Nederlandsche patroons werk konden vinden. Er zijn n.l. vooral in Pretoria nog heel wat Nederlandsche aannemers, die Nederlandsche werklie den in dienst willen nemen en dat be vordert natuurlijk de emigratie aan zienlijk. Schilders zijn in Zuid-Afrika minder gevraagd, omdat men op goed schilderwerk nog niet zooveel prijs stelt. Een zekere kentering in dit op zicht is echter merkbaar blijkens in dit verband ingekomen informaties. Tim merlieden zijn zooals reeds gezegd over het algemeen gelukkig geweest. Het schijnt, dat een oude eigenschap van den Ncderlandschen timmerman, n.l. dat hij zich gaarne verplaatst, zich opnieuw manifesteert. Het verdient echter aanbeveling, dat zij ook goede beton-timmerlieden zijn, aangezien betonbouw in Zuid-Afrika vrij alge meen is. Deze menschen geraken voornamelijk aan den Witwatersrand, waar En gelsch gesproken wordt, aan'den slag. Dc Vereeniging stelt veel belang in het wel en wee van de menschen. die door haar bemiddeling zijn uitgegaan en vraagt geregeld inlichtingen hij fa miliebetrekkingen, voor zoover de eml granten niet spontaan zelf hebben ge schreven aan de agenten of aan het hoofdkantoor. Bedrag aan contanten noodig Om in Afrika binnen te komen U lu>t noodig, dat men een bepaald uedrag aan contanten tot zijn beschikking Jieeft of wel, dat de vertegenwoordigd van de Vereeniging tegenover de 1 rie- regecring borg blijft vooreen bedrag, dat in den regel op 100 pond wordt gesteld De autoriteiten toch moeten icemen, die niet in het land kunnen hlijveu. zonder kosten voor de openbare kas kunnen doen repatrieeren. De vertegen woordiger te Kaapstad wordt gemach tigd om dergelijke verbintenissen voor emigranten aan te gaan. wanneer de Vereeniging in Nederland zich door t-or gen gedekt mag achten. F.en vernlnte- nis in Afrika blijft twee jaren van kracht. Het bedrag van de reis- en ver blijfkosten is uiteraard aan wisseling j onderhevig. De goedkoopste reisgsle- genheden zijn soms maanden te voren al geheel bezet. Wie dus dadelijk wil vertrekken, betaalt daarvoor in den re gel gaarne iets meer. Een gelukkige omstandigheid is, dat do Holland- Afrika Lijn onlangs in haar drie groote schepen een goedkoope reisgelegenheid heeft geschapen, zoodat de kans op goedkoope passage wat grooter is ge worden. Als men een gezin wil doen uitkomen De aandacht moge nog gevestigd wor den op het feit, dat voor emigranten, die een gezin achterlaten, het verblijf in den vreemde uiterst moeilijk is. Ook voor het doen uitkomen van het gezin moet er een borgstelling zijn en wan neer de kans groot is dat het jaren kan duren vóór men voldoende heeft over gespaard om de zijnen te doen overko men. dan is het uiterst moeilijk om zulks moreel behoorlijk te doorstaan. Dit is dan ook de reden, dat de Ver eeniging emigratie van personen, die hun gezin, Tnenschelijkerwijze gespro ken, langen tijd niet zullen terugzien, sterk afraadt Als slotopmerking nog dit. Men moet in Nederland niet denken, dat een Hol lander in Zuid-Afrika bij het zoeken naar werkgelegenheid iets v<Sór heeft bij een ander. De Afrikaner, voor zoo ver hij werkgever is en dat is hij in de minderheid van de gevallen, trekt de zonen des lands begrijpelijkerwijze voor en is niet geneigd een Nederlan der als stambroeiïer om den hals te val len. De Engelsche werkgever kijkt na tuurlijk alleen naar goed vakmanschap en Nederlandsche werkgevers zijn er buiten de bouwvakken maar weinig. De gezant van de Unie van Zuid- Afrika, Dr. H. D. van Broekhuizen, heeft zeer veel belangstelling voor het werk der Vereeniging en steunt het naar zijn vermogen, terwijl er ook nau we samenwerking is tusschen de Ver eeniging en de Stichting Landverhui zing „Nederland" te Den Haag, welke organisatie alle gegevens over werkge legenheid, welke op het kantoor te Am sterdam binnenkomen, ontvangt. Tot die stichting, Den Haag, Bezuidenhout- scheweg 97 en tot het secretariaat van de Nederlandsch-Zuld Afrikaansche Vereeniging, Keizersgracht 141, Amster dam, zullen allen goed doen zich te wenden, die nadere inlichtingen wen schen over hunne kansen m Zuid- Afrika. EEN GEVONDEN SCHAT Aanzienlijk bedrag aan waar, depapieren gevonden in een onbewoonde villa Wie heeft er recht op? AMSTERDAM, 28 November. Eind» October j.l. vond een timmermansknecht te Hilversum in een onbewoonde villa, waar hij werkzaamheden moest ver richten, op een W.C een betrekkelijk! aanzienlijk bedrag aan waardepapieren. In overleg met zijn patroon werden deze papieren gedeponeerd bij een no taris en de politie werd ook van de vondst in kennis gesteld. De deponeering bij den notaris ge schiedde ten bate van diegene, die recht op het gevondene heeft. Al spoedig meldde zich een vroegere eigenaar van het perceel, waarin de schat gevonden werd, die het volgende tot staving van zijn recht aanvoerde:- Voordat hij het huis verkocht had, had hij het in eigendom, maar oorspronke lijk had hij het huis in mede-eigendom tezamen met zijn broer en zuster. Toen deze broer en zuster overleden, had hij de vollege eigendom van het huis ge- erfd. Er liepen geruchten, dat de over ledenen zekere bedragen hier en daar in het huis verstopt hadden, maar on danks ernstig zoeken van den erfge naam, iieeft hij de betreffende waarde papieren niet gevonden. Toen hij het huis dan ook in openbare veiling verkocht, had hij de verborgen schat natuurlijk nog niet ontdekt, doch uit voorzichtigheid bedong hij bij de veilingscondities, dat al hetgeen zijn eigendom was en zich in het huis be vond, zijn eigendom bleef. De kooper verkocht op zijn beurt weer het huis en een nieuwe kooper trad als* eigenaar op, die dit thans nog is. De oorspronkelijke eigenaar beweert nu, dat hij recht op deze waardepapie ren heeft, omdat hij eigenaar is en nooit deze eigendom verloor en hij doet daarbij nog een speciaal beroep op de veilingscondities. Hij heeft thans gedagvaard voor de Rechtbank te Amsterdam den timmer mansknecht, diens patroon en den no taris. bij wien het geld gedeponeerd is, alsmede den huidigen eigenaar. Gedaagden, meer speciaal de timmer mansknecht, stellen hier tegenover, dat de eischer in de eerste plaats zijn cigen- tnoct bewijzen (dus moet bewijzen, dat hij oorspronkelijk eigenaar van de ge vonden schat geweest is) en in de twee de plaats dat zoo de eischer al eigenaar geweest is, hij de eigendom verloren heeft en dat door het vinden van de schat de eigendom overgegaan is op den vinder, eventueel huidigen eigenaar van dc villa, waarin de schat gevonden is. Voor den eischer treedt op mr. Lens e Hilversum en voor de gedaagden mrs. F. W. Goudsmit en Ed. Emmering te Amsterdam. INBRAAK TE NIJMEGEN NIJMEGEN. 28 November. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het magazijn van de firma Koster cn Co., handel in slagerijartikelen aan de Nieu we Marktstraat. De dAders zijn binnengedrongen door het achterhuis, hebben daar een slot geforceerd en zijn zoo In het kantoor gekomen, waar alles overhoop werd ge haald. Voor zoover kon worden nagegaan, zijn een bedrag van 150 en eenige waardepapieren gestolen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6