STAP VAN ITALIË 4000 ST. KiCOLAAS-GESCHENKEN Fa. DUIM BURGER DË ËËMLANDEQ Toenadering bepleit HEHENKAMP Co., lanbestraat WIE BOEKT ER SUCCESSEN? TUMULT BIJ Licht op FIAT GARAGE MOLENAAR Maandag 2 December 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 132 AUTONOMIE NIET TE STUITEN? DE NEGUS ZOEKT CREDIETEN Geen beduchtheid in Egypte „DE BEUL" EUROPA „ZWART" GEWORDEN Belangrijkste Nieuws Laatste berichten Eerste blad pag. 3 4 uur 17 min. Spionnage voor Estland UITGEBREIDE KEUZE n AMER SFOOKT31H DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0X5; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0J5. Binnenland franco per post per 3 maanden 2X5. Afzonderlijke nummers f 0X5 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRUS DER ADYERTENT1EN van 1—4 regels i 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer^ elke regel meer f 0.25 Liefdadigheids-edvertentifa voor de bdft van den prijs. - Kleine Advert ent ito „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0X5 Ernstige consequenties van uitbreiding der sancties aangekondigd Ministerraad te Rome Zaterdag heeft de Italiaansche regeering geprofiteerd van de aanwezigheid der vertegenwoor* digers van de staten, die zitting hebben in de commissie van achttien, om bij hen een stap van groot gewicht te ondernemen. Bova, de secretarisgeneraal van de permanente Italiaansche delegatie te Genève, heeft de ver» tegenwoordigers der achttien mogendheden bezocht en de aan» dacht gevestigd op de ernstige gevolgen, die de uitbreiding der sancties, welke op het oogenblik overwogen wordt, zou kunnen hebben. De diplomatieke vertegenwoordigers hebben van de verklaringen van Bova acte genomen. Reuter meldt nader uit Genève: Daar de stappen van Bova een zekere bevreemding hebben gewekt in de inter nationale kringen, werd van Italiaan sche zijde getracht den indruk te ver zachten door de verzekering, dat het Bova slechts om het peilen van de ge zindheid te doen was geweest. De be zoeken van Bova werden inmiddels voortgezet Blijkbaar had de Italiaan sche gedelegeerde geen opdracht, om zich te wenden tot de Fransche en En- gelsche deskundigen van de commissie van achttien, daar de gezanten van Italië te Londen en Parijs reeds sedert eenigen tijd de opvatting van hun re geering aan het Engelsche en het Fran sche kabinet hebben doen kennen. Zaterdagochtend is te Rome een door Mussolini voorgezeten ministerraad ge houden. Onder meer werd besloten tot uitbreiding van den oppersten defensie raad, aan welks beraadslagingen voor taan ook de ministers van justitie, on derwijs, openbare werken en pers met recht van stem zullen deelnemen. Als adviseurs zulen verder in den defensie raad nog zitting hebben de maarschal ken van Italië, ook de luchtmaarschalk, de groot-admiraals, de chef van den ge- Deralen staf alsmede de inspecteur-ge neraal van de militaire vooropleiding en herhalingsoefeningen. Het secretariaat van den oppersten defensieraad zal voortaan rechtstreeks onder het bureau van den regeerings- chef ressorteeren. Veder werd besloten een bedrag van ongeveer 70 millioen lire beschikbaar te stellen voor de oprichting in Italië van een raffinaderij voor ruwe minera le oliën uit het door een Italiaansche maatschappij in Albanië geëxploiteerd oliegebied. Eveneens werden credieten toegezegd aan het landbouwbureau in Eritrea en aan de goudindustrie in die kolonie. Ook werden maatregelen genomen tot steun van de olijven-cultuur op Sicilië en Sardinië en in de provincie Grosseto Tenslotte werd het verbod van ver spreiding van mededeclingen van mili tairen aard ook toepasselijk verklaard op de leveranciers van oorlogsmate riaal. Er mogen geen inlichtingen wor den verstrekt omtrent nieuw oorlogs materiaal, zelfs wanneer het materiaal nog niet aan de militaire autoriteiten ia afgeleverd. De zitting van den raad werd ver daagd tot a.s. Dinsdag. De datum voor de heropening van de Kamer van Afgevaardigden is vastge steld on 3 Decemher. Op de agenda staan 22 wetsontwer pen. waaronder één betreffende de sa menstelling der luchtvaartrommando's in Oost-Afrika .en een. waarbij de re- geerine gemachtigd wordt maatregelen te treffen voor de verdediging en de re organisatie van de koloniën in Oost- Afrika. De Geneefsche commissie van deskun digen is Zaterdag uiteengegaan tot 10 December ter voltooiing van het rap port. dat op 12 December zal worden voorgelegd aan de commissie van acht tien en dat zich bezig houdt met de toepassing der sancties. 8PAANSCHE FOOVERS IN ACTIE Toen Zaterdagmiddag de voor de ste delijke ambtenaren bestemde salaris gelden naar het gemeentehuis van Ma drid werden overgebracht, heeft een bende, hestaande uit verscheidene oer- sonen. een overval op het geldtranspor gepleegd. De bandieten openden een hevig pistool vuur op de arbeiders die voor het vervoer zorg droegen, en root den anderhalf millioen peseta's. Ver schillende arbeiders werden min of meer ernstig gewond. De daders wisten te ontkomen. Van Fransche zijde breekt men een lans voor be* sprekingen tusschen Parijs en Berlijn Het politiek-literaire weekblad Grin- goire beantwoordt de vraag, of Frank rijk met de Ftlhrer moet onderhandelen of niet, in bevestigenden zin. Er is een tijd geweest, zoo schrijft het blad, dat het Italiaansche fascisme bij een deel van de Fransche openbare meening gehaat was, omdat Mussolini de „misdaad" had begaan het marxisme en het communisme te vernietigen en de vrijmetselarij af te schaffen. Het ge volg van deze houding is geweest, dat de Italiaansche-Fransche overeenstem ming, die eigenlijk reeds door Briand tot stand gebracht had moeten worden, pas door Laval geschapen is. Thans be slaat het gevaar, dat dezelfde fout ook tegenover Duitschland wordt begaan. De Führer heeft Frankrijk meermalen rechtstreeks of middellijk tot toenade ring uitgenoodigd. Wanneer men zich van Fransche zijde inbeeldt, dat Frank rijk vast en zeker teleurgesteld zal wor den, dan is dit niet bepaald vleiend voor de kundigheid en de geschiktheid der Fransche onderhandelaars. Afgezien daarvan zou men echter zon der gevaar de voorstellen kunnen aau- hooren, die Duitschland wenscht te doen. Wanneer zij onaanvaardbaar zijn, behoeft men ze toch niet aan te nemen. De hoofdzaak is echter, dat deze bespre kingen openhartig en zonder achter docht worden gevoerd. De Japanners dringen aan op een beslissing Reuter meldt uit Sjanghai, dat vol gens Japansche berichten, die met het noodige voorbehoud moeten worden aan vaard, de autonome regeering van Jin- joekeng haar contrêle heeft uitgebreid tot Koepeikau, juist binnen den Grooten Muur gelegen. Tevens zou, eveneens volgens berich ten uit Japansche bron, de opperbevel hebber der centrale regeering in Noord- China, Soeng Tsje Joean, aan de leidei s der Nanking-regeering een telegram hebben gezonden, waarin gezegd wordt, dat de provincies Hopei en Tsjahar, als mede de steden Peking en Tientsin, zoo spoedig mogelijk een autonome staat zullen vormen. Naar uit Nanking wordt gemeld, heb ben personen uit de omgeving van Wang Tsjing Wei aan den correspon dent van Havas verklaard, dat Wang Tsjing Wei besloten heeft af te treden als voorzitter van den executieven joean en als minister van buitenlandsche za ken. Naar Reuter uit Chineesche bron te Peiping verneemt, hebben de Japanners aan de Chineesche autoriteiten van Noord-China verzocht binnen drie da gen, te rekenen van 29 November af, een beslissing te nemen ten aanzien van de autonomie van Noord-China. Vol gens berichten uit Japansche bron heeft Soeng Tsje Joean, de opperbevelhebber van de centrale regeering van Noord- China, aan de regeeringsleiders van Nanking een telegram gestuurd, waarin hij zegt, dat de autonomie in Noord- China niet te stuiten is, en dat Japan, wanneer de autonome regeering ten op zichte van Japan een vriendschappelij ke houding zal aannemen, haar alle noodzakelijke hulp zal verleenen. Reuter meldt uit Londen, dat volgens geruchten in de city de negus daar zou beproeven opening van credieten te ver krijgen, waarbij aandeelen van den spoorweg Djiboeti—Addis Abeba, de Ahessijnsche deelneming in het kapitaal dezer onderneming vertegenwoordigend als onderpand zouden worden gegeven, zonder deze aandeelen evenwel te ver vreemden. In de omgeving van den diplomatie- ken vertegenwoordiger van Ahcssinië weigert men mededeelingen te doen om trent deze onderhandelingen. Wel erkent men. dat deze nog niet tot een resultaat hebben geleid. Tevens verneemt men. dat de finan- cieefe operatie ten doel zou hebben den aankoop van oorlogsmateriaal door Ahessinië bij de particuliere Britsche industrie. LARGO CABALLERO VRIJGESPROKEN Reuter seint uit Madrid, dat de socia listische leider Largo Caballero. beschul (iigd van aanstichting der revolutie, dat Spanje ten vorigen jnre fin October) in beroering bracht, is vrijgesproken. Bij de hehandeling van hef proces ga ven tal van getuigen te kennep. dat de politie hun met geweld bepaalde beken tenissen had afgedwongen. it WwtU wat dat is: BEVAT Bert is bet merk dat in de betere vakkleeding staat, in ijzasieike, baast onrerslijtbare wcrkkleeren, die daarbij toch niet duurder zijn dan de gewooe soorten. - Komt U er bij ons eens naar kijken? T\ Afweermaatregelen tegen een eventueelen Italiaanschen aanval De bizondere berichtgever van Reuter voor de Suez-kanaal-zone meldt, dat men in Egypte niet meer beducht is voor een inval van Italiaansche troepen uit Lybië, hoeveel man daar ook samengetrokken mogen zijn. De indruk van veiligheid, die men heeft, is gebaseerd op het feit, dat de moeilijkheden, die de Italianen bij een opmarsch in Egypte zouden ontmoeten, zoo groot zijn, dat zij een onoverkomelijk bezwaar vormen. In'de eerste plaats zouden de Italianen een woestijn van 470 vierkante kilome ters moeten doortrekken, in de tweede plaats zijn er geen gebaande wegen, ten derde zullen de op kameelen gezeten ge wapende Arabieren het den Italianen lastig maken, ten vierde zijn overal door prikkeldraad omgeven mitrailleurposten opgericht, ten vijfde heeft.het Egyptische leger een waar doolhof van loopgraven aangelegd en ten slotte zouden de Italia nen, wanneer zij een weg mochten vol gen, die dichter langs de kust loopt, blootgesteld zijn aan het bombardement van de Engelsche oorlogsschepen. DUITSCHE EMIGRANTEN De internationale commissie voor steun aan vluchtelingen aldus een bericht uit Genève heeft een delegatie der Duitsche emigranten gehoord, bij welke gelegenheid de journalist Georg Bernhard in een verklaring aan de pers zeide, het aantal Duitsche emigranten sedert het begin van het Hitler-regime op ongeveer 100.000 te schatten en te ver^ wachten, dat dit aantal tot 200.000 zou stijgen, daar z.i. de nieuwe Joodsche ge neratie in Duitschland gedwongen zal zijn het land te verlaten wegens de onmo gelijkheid om in Duitschland zelf brood te verdienen. NIEUW GRIEKSCH BEWIND Demerdzis, de Grieksche kabinetsfor mateur, is er Zaterdag inderdaad in ge slaagd een nieuw kabinet samen te stel len. Naar Reuter meldt, is Demerdzis een rechtsgeleerde, die, al is hij minister van marine geweest onder Venizelos in 1910 en ook nog eens later, nooit een groote rol heeft gespeeld in den strijd tusschen monarchisten en republikei nen. Dit is de reden, waarom de koning hem verzocht heeft een zakenkabinet te vormen. De nieuwe regeering is als volgt sa mengesteld: Demerdzis: premier, buitenl. zaken en oorlog. Triantaphyllakos: binnenl. zaken en marine. Paparhigopoelos: luchtvaArt Mantzavinos: financiën. Kanellopoelos: economische zaken. Benakis: landbouw. Dekazos: sociale zaken. Logthotis: justitie. Balartos: onderwijs. De regeering is onmiddellijk door den koning beëedigd. Volgens Reuter heeft Demerdzis be kend gemaakt, dat heden het besluit zal worden gepubliceerd, waarbij algemee- ne amnestie wordt verleend en de be zittingen der onder de amnestie vallen de personen zullen worden teruggege- REBELLEN VERSLAGEN Reuter seint uit Mexico-Stad, dat de federale troepen nabij Iloma de Alva, in den staat Jalisco, een bende opstan delingen hebben verslagen. Daarbij werd-de z.g. generaal José Maria Rami rez, die als de gevaarlijkste rebellen leider in het gebied van Losaltos geldt, gedood. Het ministerie van oorlog verklaart, dat daarmede aan het optreden der re bellen in die streek voor goed een einde is gemaakt Te Guadelajara worden nog steeds Katholieken gearresteerd, onder be schuldiging de rebellen te steunen. LANGER FRONT Beide partijen in Abessynië maken gewag van overwinningén Badoglio's eerste bericht Zaterdagmiddag is de Negus na eèn driedaagsche reis aangekomen te Des- sie, het Abcssijnsche hoofdkwartier. Een officieel Abessijnsch communiqué meldt, dat een Italiaansche colonne na bij den Moessa Ali is overvallen, waar bij de Italianen 183 man hebben verlo ren. De colonne, die geheel uit Somali's bestond en ongeveer 300 man sterk was, werd voor zonsopgang door een groep Assaimara's verrast. Na een hevig ge vecht moesten zij terugtrekken naar den Moessa Ali. De Italianen lieten 50 kameelen, 150 geweren,, hun geheele kampuitrusting en een hoeveelheid pro viand achter. De Assaimara's verloren slechts 20 man. Te Rome ontkent men. dat genoemde colonne zou zijn overvallen. Op 25 en 26 November zouden volgens de Itali aansche pers gevechten zijn geleverd, waarbij een munitiedepot aan den spoorweg Djihoeti-Addis-Aheba zou zijn verwoest en 120 Ethiopiërs zouden zijn gedood. Het bericht, dat de Italianen Makalle. Gorrahei en Gerlógoebi hebben ont ruimd, wordt door de Ethiopische re geering niet bevestigd. Ofschoon het nieuwe Italiaansche commando zoo weinig mogelijk me dedeelingen doet over de positie aan het Noordelijk front, kan men uit de schaarsche informaties opmaken, dat het front langer wordt. De Ita lianen zijn voornemens op te rukken langs de Takaze en de Ghewa. Men is daarhif om het plateau van Tem blen heengetrokken, daar dit gehièd nauwkeurig moet worden gezui verd. Gemeld wordt, dat sterke Ahessijn sche afdeelingen oprukken tusschen Amba Alatsji en het Asjangi-meer. Men is van meening, dét dit bewijst, dat de Abessijnen hier een treffen willen uit lokken. De geruchten, dat Wal-Wal door de F.thiopiërs hernomen zou zijn, houdèn aan. Bij de bevolking van Ogaden heerscht de opvatting, dat de Italianen het plan, om ten Zuiden van Harrar op te rukken, zullen opgeven en regelrecht naar het Westen in de richting van de provincies Bali en Sidamo zullen trek ken. Anderen meenen, dat de operaties tij delijk zijn gestaakt wegens het Rama- dan-feest, dat ook in de andere deelen van Abessynië wordt gevierd en wel voornamelijk in Dessie, waar zich het hoofdkwartier van de Noordelijke leger macht bevindt. Een communiqué van generaal Nassi- boe, bevelhebber van de Zuidelijke le germacht, meldt: „De officieele Italiaan sche berichten vermelden ten onrechte, dat de Italiaansche troepèn tot op veér tig kilometer ten Noorden van Dagga- boer zijn voortgetrokken. Onze voor posten bevinden zich op de lijn van Gor rahei naar Anale; na den bij Anale ge- leverden slag, die met een nederlaag voor de Italianen eindigde, zijn de be wegingen van onze luchtmacht door den vijand gehinderd". Het communiqué vermeldt verder, dat bij het luchtbombardement van Dagga- hoer slechts weinig slachtoffers zijn ge vallen. Het 59ste Italiaansche legerberich? luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan het front van het eerste legercorps wordt de zuivering van het Womborta gebied voortgezet. Het Erithreesche Ie gercorps zet de actie in Temhien voort. Ten W. van de Ghebe is een Italiaan sche colonne gestuit op Abessijnen; de zen verloren 10 man. Aan het Somalifront meldden stam hoofden, notabelen en gewapenden zich bij de Italiaansche politieke autori teiten te C.allafo in het Sciavell-gehied aan en boden hun onderwerping aan. Zij vroegen mede te mogen werken aan de actie tegen de regeering van Addis Abeba. Aan het zuidelijk front heeft een es cadrille van d» luchtmacht, die gesta tionneérd is op het nieuwe vliegveld te Gorrahei, opnieuw de versterkingen van Daggaboer gebombardeerd en een auto colonne vèrniètigd. Aan het noordelijke front heeft de luchtmacht de gebruikelijke verkennin gen uitgevoerd. Tweehonderd personen uit den Stadsschouwburg verwijderd Stuk tot einde toe gespeeld AMSTERDAM, 1 December Bij de volksvoorstelling van „De Beul" in den Stadsschouwburg hebben hedenmiddag ernstige ordeversto ringen plaats gehad. In het begin van de opvoering was het heel rustig in de zoal, maar het was bekend, dat een groot aantal N.S.B.-ers op alle rangen aanwezig wa ren. In den loop van het eerste ge deelte van de voorstelling werd door een viertal aanwezigen geprotesteerd tegen godsdienstige uitlatingen. Het viertal is door de politie onmiddellijk verwijderd. Tot aan de pauze kon de voorstelling daarop rustig voortgang vinden. Na de pauze, te ongeveer half vier, brak plotseling een waar tu mult op alle rangen los. Het was klaarblijkelijk de vooropgezette be doeling de verdere opvoering van het stuk te beletten. Van stinkbom men werd zelfs gebruik gemaakt Langzaam werd echter doorge speeld, terwijl de politie in de z^pl met kracht tegen de herriemakers optrad. Wie niet goedschiks wilde heengaan, maakte kennis met den gummieknuppel. Zoo werd ongeveer een tweehonderd personen verwij derd, zoowel uit loges en de par terre als uit de hooger gelegen ran gen. Het stuk is tot het eind toe gespeeld. Bij het verlaten van den schouwburg werden vaderlandèche liederen aange heven. Op het Leidscheplein had zich na de voorstelling een groote menigte verza meld. Het had de aandacht getrokken, dat er het een en ander tn den schouw burg was gebeurd. Toen aan het bevel van de politie tot doorloopen niet aan stonds word voldaan, kwamen de wa penstokken voor den dag en werd eeni- ge malen een charge uitgevoerd, waar bij flinke klappen vielen. Langzamer- han keerde ook op de straat de rust weer. Tc Rome opgehangen kaarten lichten het publiek erover in, welke landen sancties toepassen De voortdurende stijgende bénzin e- prijzen hebben reeds tot gévolg gehad, dat het autoverkeer te Rome merkbaar is verminderd. In de straten ziet men minder auto's, terwijl de dienst op vér- schillende autobuslijnen gestaakt is. Talrijke autobezitters maken in het ge heel geen gebruik meer van hun wa gens, of srtellén die ter beschikking van het land. De vraag naar fietsen groeit met den dag. Op ale muren en schuttingen van Rome prijken groote aanplakbiljetten, waarop ter oriënteering inzake hel standpunt van de verschillende landen ten aanzien van de sancties een kaart van Europa is afgebeeld. Met uitzonde ring van Duitschland, Oostenrijk. Hon garije en Albanië zijn alle landen zwart geteekend. Een onderschrift spoort er de bevolking toe aan de voortbrengse len der sanctielanden voortaan geheel te boycotten. Het nationaal directorium der ver- eeniging van oud-strijdèrs heeft beslo ten. dat alle Italiaansche oud-strijders afstand zullen doen van hun „medaille der geallieerden", die voortaan haar „waarde als symbool der solidariteit" verloren heeft. Alle medailles zullen aan de fascistische bonden worden ge schonken. In een der grootste bioscopen van Rome kan men thans zijn entrée mét oud ijzer betalen. Kannen, strijkijzers, uithangborden, ja zelfs een automohièi. werden reeds in entréekaarten omge zet. doch ook gouden en zilveren voor werpen woeden naar de loketten ge bracht. TROEPENBEWEGINGEN IN OOST AZIË TIENTSIN. 30 Nov. (Reuter). - Er worden belangrijke troepènbewegingen per spoor gerapporteerd vanuit Sjanhai kwan naar Tientsin. Te Sjanhaikwan kwam een trein aan. bèladen met tanks en komend uit Mandsjoerije. De tanks werden bulten den Grooten Muur uitgeladen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGEUjm SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN op andere pagina's STADSNIEUWS Kunsttentoonstelling in Concordia. (Tweede Blad, pag. 1). Kunst na Arbeid voert „Schakels" op» (Tweede Blad, pag. 1). Oud-Onderofficieren vieren feest. (Tweede Blad, pag. 1)'. SPORT De gehouden voesthal- en hockey* wedstrijden. (Derde Blad, pag. 1). WEERVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.l. te de BilL VerwachtingMatige tot krach, tige, tijdelijk stormachtige wind uit W. richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opkla ring, regen- en hagelbuien,, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand763.1 t« La Comnha. Laagste barometerstand710X ta Skudesnaes. De nieuwe ruime 4/5 persoons, zonder middenstijl, kleine 6 cylinder "oordelig in wegenbelasting en benzine gebruik Oe auto welke zich aan de economische toestand heeft aangepast Te bezichtigen: Stationsplein 5 - Amersfoort MOSKOU, 30 Nov. (A.N.P.) Het telgraafagentschap der Sovjet-Unie meldt uit Leningrad, dat dezer da gen een uitgebreide spionnagé-or* ganisatie van den EsUandschen in lichtingendienst is ontdekt. De dienst, aldus het agentschap, was georganiseerd door agenten van een zekeren August Kiwisiak. die in op- dracht van den Estlandschen inlichtin gendienst regelmatig over de Russische grens kwam. Op 16 November wilde men Kiwisak arresteoren in Ljadsk in het district Pskow. Hij bood echter te genstand. doodde een gendarme en wérd daarna zelf neergelegd. Op hem wérden gevonden: 2 revolvers. 100 pa tronen. Estlandsch en Russische geld en spionnngemnteriaal. In dit verhand zijn in Leningrad, Ljadsk en I.oega een aantal agenten van Kiwisiak gearresteerd. De organisa tie. aldus vervolgt het agentschap, hield zich herig niet het verzamelen van ma teriaal uit de garnizoenen van lenin grad. ï.oega. Nowgorod en Pskow. Zij bestond uit F.stlanders, vroegere Witte Gardisten en koelakken, die voor de splAnnage werden gewonnen bij het be gin of tijdens hun diensttijd in het roo- de leper. Onderzoek wordt voortgezet. SJAALS HANDSCHOENEN WOLLEN JASJES JUMPERS PEIGNOIRS KINDERKLEEOING Dames-Modezaak - Arnh. weg 26

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1