OPEL 42 DE LANDBOUWBEGROOTING AANGENOMEN WATERSTAAT AAN DE ORDE Openbaar middel van vervoer? Spoorwegontvangsten VIERT GIJ ELDERS St. NICOLAASFEEST Fa- L. A- A. v. HAMERSVELD BRAND IN LADING PALMPITTEN Zweedsche boekerij te Amsterdam De Havik boven het HET STORMWEER 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 TWEEDE KAMER Allerlei vischquaesties in het geding DEN HAAG. 3 Dec. De Kamer is den dag begonnen met het afdoen van wat klein goed Hieronder was do begrooting van het werkloosheidssubsidiefonds, op zichzel- vo wel belangrijk, maar waarvan de hoofdzaken al bij vorige begrootingsde- batten waren besproken. De heeren Drees (S.D.) en IJsselmuiden (R.K.) heb ben hierbij de belangen der gemeenlen bepleit, o.m. vragende, hoe het haar mogelijk zal zijn, gezamenlijk voor ze ven millioen op de werkloosheidszorg te bezuinigen, gelijk de regeering zich voorstelt, dat geschieden zal. De bespa ring zal niet plaats vinden op de steun- normen en ook niet op de werkverschaf fing. Hoe dan? Volgens minister Oud zullen eenige millioenen door verscher ping van de controle worden bezuinigd. Voor het overige verwees Z. Exc. naar zijn ambtgenoot van Sociale Zaken die bij zijn eigen begrooting ook geen overtuigend antwoord heeft weten te geven. Bij een contingentceringswetje betref fende cement heeft de heer Lockefeer (R.K.), die vroeger Kamerlid is geweest en het sedert korten tijd weer is gewor den, voor het eerst na zijn herintree een speech gehouden, aandringende op prijsverlaging van cement. Minister Ge- iissen is bezig, do fabrikanten ertoe te bewegen. Na een kort debat heeft de Kamer de wettelijke regeling van de afbetalings overeenkomst en eenige regelen aan gaande het afbetalingsbedrijf aangeno men. Een ingewikkelde materie. Dat de behandeling zoo weinig tijd in beslag nam, was te danken aan den arbeid der commissie van voorbereiding. Niet alleen de schriftelijke gedachtenwisse- ling tusschen Kamer en regeering ver werkt zoo'n commissie in haar verslag, maar ook het mondelinge overleg, dat zij met de regeering pleegt te voeren, en de resultaten van dit overleg, namelijk veranderingen, in het wetsontwerp aan gebracht. Een ideale voorbereidingsme thode, welke de Kamer, zoo mogelijk, nog vaker moet gaan volgen. De nieuwe wet maakt geen einde aan het afbetalingssysteem, ook niet voor consumptieve doeleinden, maar weert er de misbruiken van. Zij brengt een nieuwe afdeeling in het Burgerlijk Wetboek. Het meerendeel der bepalin gen is van dwingend recht. Een para graaf bevat voorschriften betreffende koop en verkoop op afbetaling in het algemeen, welke zoowel voor huurkoop als voor den eenvoudigen k.e.v.o.a. zul len gelden. Bepalingen, uitsluitend be trekking hebbende op huurkoop, zijn in de andere paragraaf vervat. De proces gang, die moet worden gevolgd voor het geval, dat de kooper zijn verplich tingen niet nakomt, wordt vereenvou digd. Anderzijds wordt ertegen ge waakt, dat de verkooper hem niet het vel over de ooren kan halen. Minister van Sehaik legde er nadruk op, dat de verkoopers, als de kooper nalatig is in het betalen van termijnen, het verkoch te alleen vervroegd kan opeischen, als de achterstand ten aanzien van één ter mijn ten minste een tiende, of ten aan zien van meer termijnen gezamenlijk ten minste een twintigste van den ge- heelen koopprijs bedraagt. Mr. Goseling (R.K.) uitte instemming met „het pantoffelheldartikel", bepalen de, dat een man de medewerking van zijn vrouw noodig heeft om zaken voor de huishouding in huurkoop te kunnen koopen. Mr. Donkers (S.D.), die zijn maiden speech hield, keurde af. dat het voor den verkooper mogelijk zal zijn, den vrijwaringsplicht uit te sluiten, d.i. de plicht tot bescherming van den kooper tegen nadeelen van verborgen of ver zwegen gebreken. Maar minister van Schaik merkte op, dat het vrijwarings- vraagstuk een algomeen privaatrech telijk vraagstuk is, dat op allerlei ge bied een rol speelt en waarover niet alleen ten aanzien van deze materie moet worden beslist. Mr. Donker zeide, dat er zooveel minderwaardig goed wordt verkocht, maar Z.Exc. stelde hier tegenover, dat de verkooper, als hij den kooper niet behoeft te vrijwaren, den prijs eerder laag kan houden. Mr. Donker had er voorts bezwaar tegen, dat looncessie blijft toegestaan. De bewindsman erkende de nadeelen, eraan verbonden, maa- noemde als voordeel, dat zij den kleinen man eer der in staat stelt, iets te koopen. Ove rigens kan looncessio slechts gematigd worden toegepast, want zij mag alleen gelden voor verstreken termijnen en niet vo&r betaling van schadevergoe ding of boete. Naast de privaatrechtelijke regeling van de afbetalingsovereenkomst is een ZWERTBROEK CONTRA DE V.A.R.A. AMSTERDAM, 3 December. Naar wij vernemen heeft de zaak Zwertbroek contra de V.A.R.A. nog een juridische nasleep gekregen. Toen de heer Zwertbroek op 1 April 1934 de V.A.R.A. verliet, was hem oor spronkelijk nog een jaar salaris, bene vens vacantietoeslag en pensioen-bij drage toegezegd. Wel betaalde de V.A. R.A. hem een jaar salaris uit, maar weigerde de pensiocn-bijdrago en va cantietoeslag uit te keeren, groot 820. Ondanks het feit, dat de heer Zwert broek nog probeerde een schikking tot stand te brengen, weigerde de V.A.R.A. verder elke minnelijke medewerking, omdat dezo meende, gezien de houding van den heer Zwertbroek, daartoe niet verplicht te zijn. Hierna gaf de heer Zwertbroek zijn raadslieden mrs. F. W. Goudsmit en F.d. Emmering te Amsterdam opdracht de V.A.R.A. te dezer zake gerechtelijk aan te spreken. Voor de V.A.R.A. treedt op mr. M. v. d. Goes van Naters te Heerlen. publiekrechtelijke regeling voor het af betalingsbedrijf aangenomen. Kleinver- koopers op afbetaling zullen, om hun bedrijf uit te mogen oefenen, toestem ming noodig hebben van de Kamer van Koophandel, die Burgemeester en Wet houders zullen voorlichten. Iets derge lijks zal voor colporteurs gelden. De Kamer heeft de begroot ing van Landbouw en Visscherij goedgekeurd, nadat verschillende afgevaardigden voor de belangen der visscherij waren opgekomen. Minister Deckers vertelde, dat een heffing van snoek en zeelt in vergevor derden staat vfln voorbereiding is. Verscheidene leden hebben de over- bevissching van de Noordzee bespro ken. Men wenschte een verbod van puf- vangst, maar opzettelijke pufvangst komt, naar Z.Exc. verklaarde, weinig voor en er is voor de eendenhouders puf noodig. Of mr. Westerman (N.H.), die klaagde, dat allerlei vischquaesties zoo lang aan de orde blijven, hiermee tevreden is, betwijfelen wij. Hij en de heer van Zadelhof! (S.D.) wenschten maatregelen tegen waterverontreini ging, waarover minister Deckers met zijn collega van Sociale Zaken overleg pleegt. De heer van de Bilt (R.K.) vroeg steun aan een industrie van geconser veerde en gefileerde visch en de be windsman onderzoekt de zaak wel, maar is bang. dat, als hier zulk een fabriek wordt opgericht, zij niet tegen de Portugeesche ondernemingen zal kunnen concurreeren. Velen namen het op voor het vissche rij proefstation; de minister zal nagaan, of het in 1937 wat subsidie kan krijgen. Het neemt op hot oogenblik prosven voor de verdelging van de wolhand- ka rb, die de netten der visschers kapot maakt. Dr. Vos (lib.) die wenschte, dat de vis scherij meer bij de hanrelsonderhande- lingen met het buitenland zal worden gekend, kreeg van den minister ten ant woord, dat voor haar belangen al ge waakt wordt. De heer Drop (S.D.) be pleitte een goedgeregelden haringafzet. Verscheidene sprekers wenschten be vordering van het visch verbruik hier te lande. Men maakt propagnda, maar gemakkelijk is het niet, vertelde Z.Exc. Bij de behandeling van de Water- staatsbegrooting, welke vervolgens aan de orde is ggkomen, trad de heer Bak ker (C.H.) weer eens in het krijt voor verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten in bestekken voor Waterstaatswerken. Ir. van der Waerden (S.D.) maakte bezwaar tegen opheffing van den geologischen dienst. Ir. Bongaerts (R.K.) wenschte een wel- waartspolitiek voor Noord-Braibant en Zeeland, los van de kwestie van het Belgisch verdrag. De heer Ebels (V.D.) verdedigde een samenwerking van re geering met provinciën en gemeenten tegen de lintbebouwing. De heer Rut gers van Rozenburg (C.H.) nam de Ka mercommissie, die rapport had uitge bracht over de Spoorhout-affalTe, en waarvan hij lid is geweest, in bescher ming tegen critiek, door de Spoorwe gen in een adres op haar geoefend. De vergadering wordt des avonds te 8 uur heropend. Voorzitter de heer J. J. C. van Dijk. Aan de orde is de voortzetting der behandeling van Waterstaat. De heer van den Tempel (S.D.) noemt de huidige resultaten met het werkfonds onbevredigend. De perso neelsbezetting acht spr. veel te gering; er zijn slechts zes ingenieurs, die 218 ontwerpen hebben moeten beoordeelen. De heer van Poll (R.K.) zegt ten aanzien van do kwestie Spoorhout, dat het in de atmosfeer van deze zaak toch moeilijk ademen is. Spr. vraagt een spoedig en krachtig ministerieel optre den. De heer Krijger (C.H.) noemt zoo veel mogelijk beperking van perso neelsuitgaven noodig. Ook spreker be treurt de opheffing van den geologi schen dienst te Haarlem, doch spr. er kent de noodzaak van bezuiniging in deze. Spr.. hoopt op spoedige indiening van het wetsontwerp nopens de lintbe bouwing. Spr. brengt hulde aan de Autobusondernemer vervoer* de alleen leden van be* paalde vereenigingen 's-GRAVENHAGE. De Haagsche garagehouder N. S. stond terecht we gens overtreding der wet op de open bare middelen van vervoer. Het is niet de eerste maal dat S., zonder de daar toe vereischte vergunning autobusdien sten tusschen den Haag en Amsterdam onderhoudt. Ditmaal had hij echter binnen de perken der wet willen blij ven en deswege eenige beperkende voorwaarden gesteld, waaraan adspi- rant-reizigers haddon te voldoen, wil den zii voor een tocht met één van vcrd.'s bussen in aanmerking komen. S. had n.l. bepaald, dat, wilde men een dergelijk tochtje maken, men lid moest zijn van één der vereenigingen, door hem uitgekozen. Dat waren er eerst heel wat en van do meest uiteenloo- pende doelstelling. Onder de uitverko ren vereenigingen bevonden zich; de A.V.R.O., de K.R.O., de V.A.R.A., de Marktkooplieden vcreeniging „Vrede door Recht", de voctbalvereeniging „De Ooievaars" en verscheidene begrafenis ondernemingen. Verdachte meende, vol komen te goeder trouw, volgens zijn raadsman, dat hij nu voldaan had aan de wettelijke voorschriften ten deze cn dat zijn bussen nu geen „openbare" middelen van vervoer waren. De kantonrechter merkte o. a, op. dat vcrd.'s „beperkende" voorwaarden, niet van zeer ingrijpenden aard zijn. wijzende op het ledental der A.V.R.O. Vord. voerde aan. dat circa 80 pet. van hen. die zich aanmeldden om van Den Haag naar Amsterdam te rijden, door hem werden afgewezen. comtnissie-van Dijk. die de zaak Spoor hout zoo grondig heeft onderzocht. Al gemeen is nu het wachten op de daden der regeering.' Do minister jhr. van L i d t h d o J e u d e wijst op het onvermijdelijke van de geprojecteerde bezuiniging. Op heffing van den geologischen dienst be treurt spreker, doch de daarvoor in de plaats gestelde stichting zal zooveel mogelijk de taak van den dienst voort zetten. Aangaande de werken door middel van het werkfonds zal spoedig met meer voortvarendheid worden opgetre den. Het vermoedelijke bedrag voor den bouw van een tweeden Statendam uit te trekken zal 12.7 millioen bedragen. Binnenkort zullen nieuwe gelden voor bet werkfonds worden aangevraagd. Binnen korten tijd is de indiening van een wetsontwerp inzake lintbe bouwing te wachten. Bij de replieken zegt de heer van der Waerden (S.D.), als lid van de Spoorhoutcommissie., dat bij het onder zoek van corruptie niets gebleken is, ook niet door den procureur-generaal van het Haagsche gerechtshof. Dit in antwoord op de woorden van den heer van Poll. De algemeene beschouwingen wor den gesloten. Bij de afdeelingen der begrooting vin den enkele debatten plaats, waarna de begrooting z. h. s. wordt aangenomen. heer Schievecn te Amsterdam, schoon zoon van den heer Maas. Do nagedachtenis van Antonin Simek zal het meest geëerd kunnen worden door een eendrachtige voortzetting van liet door Simek en zijn kameraden tot stand gebrachte levenswerk. Definitieve ontvangsten der Ned. Spoorwegen over Aug. 1935 1.112.576,35. Met een bedrag van 9.751.738.66 bleef Augustus van dit jaar beneden de ont vangsten van Aug. '34, hetgeen nog on gunstiger is dan in Aug. '34, toen het nadeelig verschil ruim 840.000 bedroeg. De hoofdreden van den achterstand is te vinden in de goederenontvangsten, die deze maand ruim 680.000 lager waren dan in Aug. '34. Het zelfde ver schil bedroeg in Aug. '34 slechts? ruim 2 ton. Oorzaken crisis, concurrentie en vrachtvermindering door opening Julia- nakanaal. Met de reizigersontvangsten is het juist omgekeerd. Ditmaal werd rond 350.000 minder ontvangen dan in Aug. '34, terwijl het verschil in Aug. '34 ruim vijf ton bedroeg ten opzichte van Aug. 1933. De totale ontvangsten van Januari t.m. Aug bedroegen dit jaar 68.716.627,01 tegen 76.898.430.21 in hetzelfde tijdvak van 1934. Het totaal nadeelig verschil t.m. Aug. is dus aangegroeid tot ruim 8.181 millioen. HET NEEMT EEN BEL NOG HEDEN OP STADSRITTEN 20 CENT BUITENR1TTEN 6 CENT PER K.M. OPEL VOOR 6 PERSONEN De verbalisant A. de Breejen, agent van politie te 's-Gravenhage. gaf toe, dat reizigers soms door verd. werden afgewezen. Hij heeft dit geconstateerd. „Dus als ik lid ben van II.V.V. cn niet van de Ooievaars, neemt u mij niet aan?" vroeg de kantonrechter nog. Verdachte zeide van neen. De ambtenaar releveerde in zijn re quisitoir de zaak D. v. d. B„ welke in dertijd voor het Haagsche kantonge recht heeft gediend. Deze D. v. d. B. had een andere „listigheid" bedacht en één (coöperatieve) verecniging in het leven geroepen, waarvan zijn klanten lid moesten zijn, en het totaal aantal leden op 250.000 gesteld. Het door dozen verd. beraamde mid del vertoont veel overeenkomst hier mede. De ambtenaar gelooft, dat, ver wijzende naar een arrest van den IIoo- gen Raad. men hier „in werkelijkheid kan spreken van een openbaar middel van vervoer". Zoo heeft de Ilooge Raad dit geformuleerd. Wat de strafmaat betreft, achtte de ambtenaar een strenge straf op baar plaats. De eisch luidde f 1500. subs. 3 maanden hechtenis. De verdediger van S.. mr. J. E. W. Duvs, kwam in de eerste plaats op tegen de strafmaat. Zijn cliënt was vol komen te goeder trouw en heeft cor rect gehandeld. Uitvoerig behandelde pleiter do z. i. hier geschapen effec tieve voorwaarden. PI. concludeerde dat hier geen sprake is van een openhaar middel van ver voer en vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. De ambtenaar zeide in zijn dupliek dat hij wel genegen was zijn eisch iet wat te verzachten. Deze werd getiër- ceerd: 500 subs. 1 maand. Mr. Duys betoogde nog dat het hier een „test-case" betreft cn in een prin- cinieole zaak behoort niet een derge lijke straf te worden opgelegd. De kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Vermoedelijk gasontwikke* ling door te versch gestuurde lading AMSTERDAM. 3 Dec. Do Raad voor de Scheepvaart heeft hedenmiddag on der voorzitterschap van prof. mr. B. M, Taverne een onderzoek ingesteld naai de oorzaak van den op 5 November 1.1. in de haven van Marseille aan boord van het s.s. „Tapanoeli" uitgebroken brand in de lading palmpitten. De eerste stuurman van de „Tapa noeli" een ruim 7000 ton metend schip van den Rottcrdamschen Lloyd die het eerst werd gehoord, was een kwartier vóór den brand ontdekt werd met het commando van het schip be last geworden, omdat de kapitein te Marseille order had gekregen, naar Rotterdam te komen om het comman do van een ander schip op zich te nemen. Hij was. toen de brand uitbrak, reeds vertrokken. Getuige deelde mede, dat dadelijk na de aankomst te Marseille met liet los sen uit de verschillende mimen begon nen was. Te half elf begon men te laden in het onderruim van no. 5. Deze lading werd aan den achterkant ge stuwd; de balen met palmpitten gonjezakken bestemd voor Liver pool, lagen aan den voorkant. Te ongeveer elf uur ontdekte de tweede stuurman, die met den leerling beneden in het ruim was, dat kleine blauwe vlammetjes van voren naar achteren over de zakken met palmpit ten speelden. Getuige, die zich mid scheeps bevond, werd gewaarschuwd en heeft onmiddellijk de noodige maat regelen getroffen. Toen hij ter plaatse was, waren er reeds grootere vlammen waar te nemen. Met twee slangen van hei schip en één slang van den wal is water gegeven; in ruim een half uur was de brand gebluscht. Omtrent de oorzaak heeft getuige geen verklaring. De mogelijkheid, dat er van buitenaf vuur bij de lading is gekomen, acht hij uitgesloten. De palm pitten waren te Belawan geladen en gedurende de reis was niets bijzonders opgemerkt. Ruim 5 was voor het laatst te Triest, ongeveer vijf dagen tevoren, open geweest; ook toen is niets go- merkt. Met behulp van peilkokers is de temperatuur geregeld opgenomen. De haard van den brand bevond zich dicht bij het schot. Ook de tweede stuurman, die vervol gens werd gehoord, kon omtrent de oorzaak geen verklaring geven. Open vuur sluit hij eveneens uit. Ter zitting bleek voorts, dat het ont staan van brand in een lading palm pitten zulks in tegenstelling met copra tot do zeldzaamheden behoort. Het laatste onderzoek op dit terrein door den Raad dateert van 1923 met het s.s. „Maasland". De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de gewezen vice-admiraal Cf Fock, zeide, dat er alle reden is om aan te nemen, dat de palmpitten te versch zijn geweest en bij het vervoer zekere veranderingen hebben onder gaan. waardoor gasontwikkeling is ont staan, welke, toen er zuurstof toetrad, aanleiding heeft gegeven tot den brand. Uitspraak volgt later. UIT DE STAATSCOURANT Notariaat Bij K. B. zijn benoemd tot notaris: te Bolsward H. A. J. Alma, candidaat- notaris te Tiel: te Makkum (gemeente Wonseradcel) J. H. Faber, candidaat-notaris te Heem stede: to Oldeberkoop (gemeente Ooststel lingwerf) J. G. Tammens. candidaat- notaris te Twello (gemeente Voorst). Onderscheidingen Bij K. B. is toegekend de gouden eercmedaille der Oranje Nassau-ordc aan J. Roggeveen, wonende te Voor burg. bedrijfschef bij het Vrij-Entrcpót te Rotterdam. Bij K. B. is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranjc-Nassau Ordo aan S. de Vries, wonende te Santpoort, gemeente Velsen. voorheen huisknecht hij den heer P. W. Janssen te Amster dam. Werkloosheids verzekering Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is aan J. Th. Nij- kamp op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzeke ring, onder dankbetuiging voor de ln die functie bewezen diensten. NEDERLANDSCHE ZUIVEL- CENTRALE 's-GRAVENHAGE. 3 Dec. Do prijs voor het taxegedeelte van consumptie- melk, gekocht op Regecringscontrnct. is voor de volgendo week bepaald op 6K cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consump tie gebrachte melk is vastgesteld op 2'/i cent per liter. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co.. hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat het vertrek van den Rotter dam Llovd Rapidc. rijdende ln aanslui ting op het d.d. 6 dezer van Marseille naar Ned.-ïndië vertrekkende mail schip „Sibaiak" Donderdag 5 December a.s.'om 16.00 uur van Den Haag H.S.M.. 16.27 uur van Rotterdam D.P. en 17.25 uur van Roosendaal zal plaats vinden. Ondergebracht in de Uni> versiteitsbibliotheek AMSTERDAM, 3 Dcc. - De Zweedsch- Nedcrlandsche Vcreeniging in Neder land, gevestigd te 's Gravcnhage, be sloot het vorigo jaar aan de Univcrsi tcits-Bibliotheck van Amsterdam onder zekere voorwaarden een aantal boekwerken aan te bieden, tezamen één geheel vormende onder de benaming Bibliotheca Suecica, een aanbod, dat noor burgemeester cn wethouders met groote waardeering cn erkentelijkheid werd aanvaard. De Rijksbibliothccaris te Stockholm, dr. I. C.ollijn on de onder bibliothecaris van de Koninklijke bibliotheek aldaar, dr. Nils Afzclius, waren zoo welwillend de zorg voor aankoop en samenstelling van deze boekerij op zich te nemen, een samenwerking die do beste waarborg was voor een juiste keuze der boeken. Kort geleden is dezo Bibliotheca Sue cica in Amsterdam gearriveerd, zoodat. de officieele overdracht weldra zal kun nen plaats vinden. De bibliotheek, bestaande uit een dui zendtal boeken en tijdschriften in het Zwcedsch en in andere talen, bevat standaardwerken op het gebied van de geschiedenis, de land- cn volkenkunde, de kunst en de taal- en letterkunde van Zweden. Al deze werken zijn gebonden in ban den, die een duidelijk beeld geven van den hoogen trap van technische volma king. dien de kunst van boekbinden in Zweden heeft bereikt. Ongetwijfeld zal deze kostbare collec tie ertoe bijdragen, de studie van de Zweedsche taal- en letterkunde hier te lande te doen toenemen en de van oudsher bestaande cultureele banden tusschen Nederland en Zweden te ver sterken. Mot de reeds ln de Unlversiteits-Bi- bliotheck aanwezige Deensche en Noor- sche boekerijen, vormt deze Zweedsche boekerij thans een Scandinavische bi bliotheek, w aarop Amsterdam met recht trots kan zijn. DE BESCHERMING DER Z. en O. PROVINCIES Genomen of te nemen maat* regelen zijn geheim In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van Defensie voor 1936 zegt de Minister er overwegend bezwaar te gen te hebben, gegevens omtrent de troepen, welke in dc Zuidelijke en Oos telijke provinciën beschikbaar zijn Ier bescherming van de strategische pun ten tegen plotselinge overvallen, open haar te maken. Zulks acht hij niet in 's lands belang, mede op grond van het geheime karakter der genomen of te nemen maatregelen. De besparing, in 1936, verkregen door de opheffing van het Voorocfc- ningsinstituut. bedraagt in totaal f 768.784. COMMANDANT DOZY f Te Amsterdam is naar het Hbld meldt op 63-jarigcn leeftijd overleden de heer E. Dozy, commandant van het zesde district van dc rijksveldwacht te Amsterdam, een zeer bekende en voor aanstaande figuur in de kringen van de politie. GROOTE VOORRAAD SIGARETTEN GESTOLEN AMSTERDAM, 3 Dcc. Een sigaren winkelier, die een zaak heeft in de In dische buurt, is dezer dagen tot de ont dekking gekomen dat zijn bediende hem reeds twee jaren voor vele par tijen sigaretten bestolen heeft, waarvan het bedrag tot ongeveer duizend gul den is opgeloopen. De winkelier, die voor een deel van zijn leveranties in relatie staat met scheepvaartmaat schappijen, had voortdurend groote voorraden in het magazijn en daarvan maakte de bediende misbruik door nu en dan kleine partijen weg te nemen cn in handen te spelen van een mede plichtige, die op zijn beurt de sigaret ten ver beneden den prijs aan twee kooplieden van de hand deed. Het viertal bevindt zich thans aan het bureau Linnaeusstraat. in arrest; dc bediende voor diefstal, zijn „relatie" voor medeplichtigheid aan dit misdrijf en de twee koopers voor heling. BEVEILIGING VAN ONBEWAAKTE OVERWEGEN Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoorwegen, voor Rijksrekening, een proef nemen met beveiligingsinrichtin gen van onbewaakte overwegen. Aan gezien men bij de spoorwegen reeds ge- ruimen tijd verschillende beveiliging*- apparaten bestudeerd heeft en dus be kend is met de werking, dient de proef in hoofdzaak om na te gaan hoe het wegverkeer op de nieuwe beveiliging zal reagceren. Dc proefinrichting, die nabij Steen wijk, in den Rijksstraatweg zal worden geïnstalleerd, bestaat uit roodc en groe ne flikkerlichten, aangebracht op de bekende waarschuwingshorden, clec- trisch verbonden met* railcontacten in den spoorweg. Bovendien komt er een apparaat.^ dat, bij eventucele storing in de bcveiligingsinstollatie, daarvan aan het wegverkeer en ook aan de treinen, doet blijken door het vertoonen van een verlichte schijf op dezelfde borden. Het ligt in de bedoeling dat even tueel later aan te brengen dergelijke Installaties komen voor rekening van de wegeigenaars n.l. Rijk,' Provincie, Gemeenten enz. De inrichting kost on geveer 4000 gulden. VERDUISTERING BIJ HET KON. HUISARCHIEF De officier van justitie bij dc Haag sche rechtbank vorderde heden tegen den 45-jarigen A. de R., amanuensis bij bet Koninklijk huisarchief. 3 janr go vangenisstraf wegens diefstal cn ver duistering van allerlei stukken en voor werpen uit dit archief. Over 14 dagen zal de rechtbank uitspraak doen. manoeuvreterrein Het vliegtoestel kreeg een heftige remous»tik Er werd niet met scherp geschoten AMSTERDAM, 3 Dec. Naar than» Is gebleken is het vliegtuig, dat giste ren boven Engcl3ch grondgebied do pit- working van kanonschoten hij mili taire manoeuvres „aan den lijve hoeft ondervonden" do Havik van de K.L..M* Rowcest. Gezagvoerder Kooper, die he denmorgen te half 12 met dezo machi ne uit Londen is teruggekeerd, heeft gerapporteerd dat do Havik gistermid dag te 3 uur toon het toestel voor den gewonen lijndienst op weg naar Croy don zijnde, zich -op 200 m. hoogte bo en dc Zuid-Thccins bevond, een lievige remous tik kreeg, waardoor de machine heftig heen en weer werd geschud. Het voorloopig onderzoek heeft uitgo- wezen, dat ter plaatse militaire ma noeuvres werd gehouden, waarbij stuk ken veldgeschut van verschillend ka liber in actie waren. Er werd echter niet met scherp geschoten, zoodat do Havik uitsluitend de gevolgen onder vond van do hevige luchtdrukverplaat singen. Er zaten verscheidene passa giers in liet toestel. De K.L.M. heeft over liet gebeurde aan het ministerie van luchtvaart te Londen Inlichtingen gevraagd. DE KON. HOLL. LLOYD Reorganisatieplan ver gevorderd De plannnen tot definitieve reorga nisatie van den Koninklijken Holland- schen Lloyd zijn ver gevorderd: binnen kort kan een beslissing ter zake tege moet gezien worden, aldus deelt mi nister Gelissen mede in de M. v. A. In zake de begrooting van Handel, Nijver heid en Scheepvaart. De regeering heeft geen aanleiding kunnen vinden tot het nemen van bij zondere maatregelen ten bate van het ontslaeen personeel van den Kon. Hol- landschen Llovd. Dit personeel heeft bii ontslag alles genoten, waarop do ar beidsovereenkomst aunspraak geeft; het staat gelijk met do tallooze ontsla genen van andere ondernemingen. Voor degenen, die vroeger gepcnslonneerd waren, heeft do minister ook nimmer een bepaalde toezegging gedaan: wel heeft hij gezegd er naar te streven voor deze menschen oen regeling te doen treffen. Een definitieve medcdceling daarover kan echter eerst gedaan wor den, nadat ten aanzien van den Zuid- Amcrika-dienst een beslissing is geno men. De diepste barometerdaling welke wij in dit storm* seizoen hebben gehad Dg zeer diepe depressie, welke Zater dagmorgen een kern boven Ysland had, trok in O.Z.O. iijkc richting en lag Maandagmorgen hoven ZuidSkandinn- vië. In verband hiermede begon reeds Zaterdagmorgen de barometer hier to lande te dalen, welke dalende bewe ging reeds vóór den middag plotseling in snelheid toenam. Toen was het dui delijk. dat bet op stormweer zou uit- loopen. In den namiddag en in don avond is toen de dalende beweging weer buitengewoon snel geworden, tot dat omstreeks middernacht de barome ter vrijwel tot rust kwam. In dc hierop volgende 24 uren hebben er toch nog twee afzonderlijke, vrij snelle maar veel minder diepe dalingen van den baro meter plaats gehad, zoodat deze ten slotte omstreeks middernacht van Zon dag on Maandag on den laaesten stand van 729 mm bleef staan, om daarna slechts zeer langzaam te gaan stijgen. Deze bnrometerdallng is de dlepsto welke wij fn dit stormseizoen hebben gehad. De twee geringere dalingen na de grootste in den namiddag en avond van Zaterdag stonden hoogstwaarochijn- liik In verband met de ontwikkeling van zoogenaamde secundaire depressies aan de Zuidzijde van de hoofddepressie, een verschijnsel, dat meermalen voor komt en dan aan hot verloop van den storm een eenlgszins ingewikkeld ka rakter geeft. Flink gestormd heeft het dus weer en de verwachting, dat weer een stormpe riode zou aanbreken, is hiermede in vervulling gegaan. In verhouding tot «ie voor ons land zeer groote cn sterko da ling Is het mot den storm nogal mee gevallen. De storm heeft met nogal sterk afwisselende kracht gewoed en niet zoo regelmatig nis het geval is hij de stor men, welke in een meer regelmatig ge vormde depressie optreden. Terwijl da stormdepressie stionnir is geworden en langzamerhand oplost schijnt weer een nieuwe in hef Westen te naderen, waar van waarschijnlijk een voortzetting van de stormperiode verwacht kan worden. CHR. NELL (Nadruk verboden). DE MARINE-RADIOAVOND De Propaganda-Commissie Hr. Ms. Kruiser „Dc Ruytcr" heeft op den Ma rine-radioavond van 19 November j.!., via den K.R.O. uitgezonden, medege deeld, dat zij 1000 bouwdoozen had be steld. De commissie deelt thans mede, dat aan den oproep 0.75 voor een bouwdoos te zenden, 5000 menschen hebben gevolg gegeven, zoodat de com missie opdracht heeft gegeven 5000 doo- zen te doen vervaardigen. Dc toezen ding dér doozen zal omstreeks 1 Januari 1936 geschieden. Verder deelt, de commissie mede. dat ook aan allo werkloozen. die een gratis doos hebben aangevraagd, deze zullen worden toegezonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7