EXTRA99 per kruik f3.25 Moeilijkheden der Spoorwegen Vele oorzaken.... BEGROOTING VOOR DEFENSIE Oosivlndië Hongi-tochten op Nieuw-Guinea Merkwaardige film SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER WIJ LUISTEREN NAAR: STEM AF: Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 DECEMBER 193S PARLEMENTAIR OVERZICHT Geen maatregelen, die het Staatscrediet zouden schokken!, waar. schuwt jhr. De Geer DEN' HAAG. 4 Dec. In den afgeloo- pen nacht heeft de Kamer, na de be- grooting van Waterstaat aangenomen te hebben, nog met de behandeling van die van het verkeersfonds een aanvang gemaakt. Hedenmiddag is zji daarmee voortgegaan, maar zij is er nog niet klaar mede. De heer Duvmaer van Twist (A.R.) Is. als gebruikelijk, voor de belangen der binnenschippers opgekomen. Bij hem voegde zich zijn partijgenoot Van Dijken, die klaagde, dat de spoorwe gen met te lage vrachttarieven de scheepvaart doodconcurrcerep. De heer Ebels (v. d.) betoogde, dat in sommige deelen des lands de scheepvaartrechten erg hoog zijn. terwijl in andere streken heelemaal geen rechten worden gehe ven. Hij wenschte egalisatie en unifor miteit. Minister Van I.idth do Joude zal over de vraag, of dio mogelijk zijn, overleg plegen met minister De Wilde. Het vraagstuk van het teveel aan ver voerscapaciteit, waaraan rio binnen vaart lijdt, is in onderzoek bii het de partement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart. Pen rapport, door de commissie-Patijn over de scheepvaart Jhr. dc Geer uitgebracht, zal worden gepubliceerd. Bit de klachten over te hooge rechten moet men. zeide minister Van Lidth. wel in aanmerking nemen, dat uit de opbrengst ervan niet alleen de onder houdskosten moeten worden bestreden, maar ook administratie en loonen be nevens verbeteringen en vernieuwingen moeten worden betaald. De Spoorwegen Er is voorts heel wat over de spoor wegen. met hun groote tekorten, ge zegd. Do heer Van Braambeek (S.D.) hoopt op heil van de vervoersordening. waarop hij aandrong. De centrale com missie voor hol verkeersfonds is. zoo als men weet. liet bjj de wet ingestelde orgaan voor hot codrdinatievrnagstuk. Dr.. Van dor Waordon (S.D.) verdedig de de spoorwegdirectie tegen het ver wijt. dal zij onverschillig zou staan te genover do ongunstige bedrijfsultkom- sten. Een reeks oorzaken der slechte resultaten somde de heer Van Kempen (Lib.) op. teveel kapitaalsinvesteering, gebondenheid aan overheidsvoorschrif ten. onrendabele lijnen, concurrentie van de kanalen, enz. Z.i. ziin de spoor wegen te laat gekomen met hun aan passing. wat do uitgaven betreft, en zijn zij niet genoog en niet snel genoeg tot tariefsverlaging overgegaan. Hii be- val vooral electrificatie aan. Minister Van Lidth maakte nog eens duidelijk, dat de spoorwegen veel bezuinigd heb ben. maar dat do ontvangsten telken male verminderden met veelvouden van do bezuinigde bedragen. Het is moeilijk roeien tegen zoo'n sterken stroom op! De hoeren De Visser (C.P.) en Sneevliet (R. S.) meenden, dat hot cenige. dat helpen kan. is. dat het ver loren gegane kapitaal op groote schaal wonlt afgeschreven. Zij protesteerden voorts tegen de loonsverlagingen voor het personeel, mnar volgens den heer Van Kempen zijn die eon assurantie premie tegen broodeloosheld. De heer Ebels beval een goed reorganiseerden bestel- en afhaaldienst van stukgoede ren voor de spoorwegen aan. vooral op het platte land. en wenjchte tevens, dnt de spoorwegen passagiers in auto bussen naar de groote stations zou den laten vervoeren. De heer Krijger merkte op. dat, als er onrendabele lib nen ziin. die in stand moeten worden gehouden met het nog op de behoeften van Defensie, dit departement hiervoor een uitkeering aan het verkeersfonds zou moeten doen. Hiervoor kan inder daad aanleiding zijn. antwoordde da bewindsman, indien zulke lijnen uitsluitend voor Defensie moeten blijven bestaan. In verband met een passage in de memorie van antwoord had |hr. De Geer (C.H.) twijfel voelen rijzen, of de regeering met betrekking tot de Staats garanties jegens do spoorwegen wel voldoende beseft, dat zij in geen geval maatregelen mag nemen, waardoor het vertrouwen in het Staatscrediet zou worden geschokt. Hij gewaagde van dividendgaranties Jegens de aandeel houders en van rentegaranties jegens de ohligatiehouders. Minister Van Lidth verklaarde, dat de regeering de grootste omzichtigheid ten opzichte van het Staatscrediet in acht zal ne men dat hii aan het vertrouwen van het publiek hierin evenveel waarde hecht als |hr. De Geer. Welke maatre gelen men ook zal nemen om den financieelen toestand der spoorwegen te saneeren. het Staatscrediet mag er niet door worden geschokt Wel kan de regeering natuurlijk beproeven om een verlaging van dividend of rente door minnelijke schikking te bereiken. Het crediet aan Werk spoor De heer Van Poll (R.K.) keurde een credietverlecning af van drie millioen door de spoorwegen aan Werkspoor, welke onderneming vele verliezen heeft geleden. Deze credietverleening is ge schied onder minister Kalff. in een tijd, dat de spoorwegen zeiven reeds aan te korten sukkelden. Minister van Lidth bracht de lachers op zijn hand, door o. m. te antwoorden, dat de leening in 1D38 zal worden afgelost en dat hij hoopte, er dan op te kunnen letten, of die aflossing inderdaad plaats heeft. 1938 valt na de eerstkomende Kamer verkiezingen. De broosheid van het mi- nlsterieele leven ontneemt dezen be windsman de hoop nictf Eenige afgevaardigden hebben het gevaar van de onbewaakte spoorwegen besproken. Sommigen bevalen een be paald stelsel, het systeem-Theunissen. aan. maqr de technische dienst der spoorwegen verwacht hiervan niet veel en deze moet. aldus Z.Exc.. ten slotte zelf uitmaken, wat het beste beveili gingssysteem is. Met een ander stelsel zal een proef worden genomen. De door den heer De Visser aanbevolen bewa king van overwegen door werkloozen kon in 's ministers oogen geen genade vinden. Een vrome wensch blijft vooralsnog de uitgifte van meerdaagsche retour- biljetten. Wel wordt do mogelijkheid onderzocht va/i weekendretours. Ir. Van Dis (S. G.) toornde tegen het laten rijden van extra treinen op Zon dag en citeerde het voormalig Tweede Kamerlid dr. Coliin. die zoo iets sterk heeft afgekeurd. laconiek antwoordde minister Van Lidth. dat hii van het citaat aan den ministerpresident mede- deeling zou doen! Van de spoor naar de tram. Do heer Van Kempen zette uiteen, dat tramwegmaatschappiien slechts mogen worden gesteund, totdat blijkt, dat zij ook onder normale omstandig heden niet zonder steun kunnen voort- bestann. De bewindsman wees op het voordeel., dat een tramweg voor een bepaalde streek kan hebben, en merkte on. dat in ieder geval voor en nadoe len van een voortbestaan tegen elkan der moeten worden afgewogen. De heeren Amelink (A.R.) en ÏJsscl muiden (R.K.) legden er nadruk op. dat men met loonsverlagingen voor personeel der tramwegen niet tot in het oneindige kan doorgaan. Van de trams naar de waterwegen. De heeren Duvmaer van Twist en Ebels bepleitten een betere verzorging van de waterwegen in het noorden des lands, die thans, door gebrek aan diep te en breedte, veel te wenschen over laten, tot in een deel van Overijssel toe. Zij klaagden ook. dat nog steeds geen oplossing is gevonden van het vraag stuk van het convenant der Groninger veenkanalen. dat hooge heffingen voor de scheepvaart veroorzaakt Nadat wil van de waterwegen naar de landwegen waren overgestapt, kwam nog de heer Ebels op voor ver betering van de tertiaire wegen. En toen stelde voorzitter Ruvs de hongeri- gen in staat om to gaan eten. TE HOOG? Achterstand bij het mate* riaal van leger en vloot? De vergadering wordt des avonds te 8 uur heropend. (Voorzitter de heer G. J. C van Dijk). Aan de orde is dc behandeling van de begrooting van defensie. De heer Duymaer van Twist ((A.R.) betoogt, dat dc geest van het le ger de toets der critiek glansrijk kan doorstaan. Echter aangaande het ma terieel bestaat achterstand ook wat de vloot betreft en dit komt door tè sterke bezuiniging in het verleden. Spr. be treurt het. dat het traineerende overleg met Indiö de vlootuitbreiding tegen houdt. Er bchooren spoedig daden te worden gesteld. Omtrent de luchtmacht bestaat wel overeenstemming, dus kan ten deze dadelijk worden aangepakt. Spr. brengt de regeering dank voor de indiening van het weerfonds, en spr. uit lof voor de opvarenden van de K XVIII. Er zijn te weinig jonge krach ten bij de officieren der landmacht. Uitbreiding van het contingent acht spr. noodzakelijk. Tevens betreurt spr. de opheffing van het vooroefeningsin- stituut. Spr. pleit voor het stelsel van Dijk. De ontslagen in het particulier bedrijf van na herhalingsoefeningen terugkeerende dienstplichtigen heeft in het land terecht ergernis gewekt. Wil de minister dit kwaad tot de geringst mogelijke proportie terugbrengen. De heer v. d. Bilt (R.K.) bepleit aan- vullen van het marinemateriaal. Spr. juicht het toe, dat de pers ook bij dc niarinemanoeuvres wordt ultOOOOOOted. De heer ter Laan (S.D.) zal het spreken over het weerfonds uitstellen lot de behandeling van het betreffende ontwerp. Spr. zegt dat de huidige bc- grooting minstens 5 millioen te hoog is. Voort* is spr. van meening, dat in het verleden (met uitzondering van dc vlootwet) de regeering steeds hééft ge kregen wat zij vroeg... De heer Schaapman (RKJ: „Daar ebt u nooit toe meegewerkt." De heer ter Laan: «Dat is de saak niet." De achterstand welke spr. niet ontkent is een gevolg van de gestie der regeering zelf. Wij zijn op weg naar een zeer versterkt militarisme. Ook zijn er te veel officieren in het leger. Wil de minister zijn houding t.o.v. de ma- rinèbonden herzien? De heer L i n g b e e k (Ilerv. Geref.) vreest dat de oorlogsgeest niet uit te bannen zal zijn en is daarom voor ver sterking onzer weermacht. De beer Schacpman (R.K.) zegt dat de begrooting niet verhoogd is. Voorts zegt spreker, dat de organisatie van de luchtmacht verbetering behoeft. Concentratie van den luchtvaartdienst is noodig. De economische en Indus- trieeie oorlogsvoorbereiding moet beter worden georganiseerd. De heer van Zadelhof (S.D.) be toogt dat er in de houding der S. D. A. P. geen wijziging is gekomen, daar de partij nooit gepleit heeft voor een zijdige nationale ontwapening (er klin ken verschillende interrupties). De S. D. A. P. verdedigt de democratie en plaatst zich op het volkenbondsstand- punt. Zij is tegen het weerfonds, want de bewapeningswedloop moet worden gestuit. Een politioneele veilig heidswacht is noodig. Particuliere wapenindustrie behoort te worden ver boden. Als de regeering bii de econo mische en industrieele oorlogsvoorbe reiding een soort burgerlijke dienst plicht wil instellen, is sprekers partij fel tegen. De heer J o e k e s (V.D.) zegt. dat de vrijzinnig democraten sinds jaren con sentient vermindering van bewapening hebben voorgestaan. Thans komt de regeering met de weerfondsplannen en daarbij mogen de veranderde interna tionale omstandigheden niet buiten beschouwing blijven. Onze weermacht moet de internationale rechtsorde schragen. 1935 heeft bewezen, dat Ne derland hierbij niet in gebreke bleef. De ontwapeningsconferentie mislukte, Duitschland herbewapende en de vol kenhond blijkt geen oorlog direct te kunnen voorkomen. Om al deze rede nen aanvaarden spreker en een deel van sprekers vrienden, dat thans niets van vermindering van bewapening kan komen. Zij zullen de begrooting dus steunen. Omtrent het weerfonds behoudt spreker ziin oordeel nog voor. Tenslotte is spreker het niet eens met de huidige doelstelling der weer macht. De heer Tilanus (C.H.) wijst op den gevaarlijken internationalen toe stand. Ziet de heer .van Zadelhof van dit alles niets? Spr. keurt af wat de commandant van de luchtvaartafdee- ling te Soesterberg tegen de regeering heeft doen publiceeren. Wat is waar van het gerucht, dat dr. Coliin Defen sie definitief zal aanvaarden? De heer Wendelaar (V.B.) is ver heugd. dat dr. Colijn thans defensie be heert Spr. wijst er op. dat Nederland de meest bescheiden weermacht bezit Spr. dringt aan op spoedige moderni seering onzer weermacht en dan met prima materiaal. De heer E f f e n d 1 (Comm.) kondigt aan. tegen de begrooting te zullen stemmen. Dc Heer Westerman (Nat Her stel) is verheugd dat de ernst van den toestand tot de massa doordringt. Spr. wil krachtigo^ motoriseering van het leger en uitbreiding der vloot De heer Ketelaar (V. D.) zegt te spreken namens het deel der fractie, dat tegen de begrooting zal stemmen. Spr. blijft vertrouwen op den Volken bond. Nederland moet volstaan met een politicwecrmacht. Hierna voerde de heer Sneevliet het woord. Om drie uur des nachts be gon de minister met zijn beantwoor ding. GOOISCH NATUUR* SCHOON Afsluiting van een weg en het Motor* en Rijwiel* reglement VGRAVENIIAGE, 4 Dcc. Voor de afdeeling voor dc geschillen van be stuur van den Raad van State is heden behandeld beroep van Stad en Lande van Gooiland tegen een besluit van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland inzake gesloten-verklaring van den Hoogen Mecntweg onder de gemeente Bussum voor het verkeer met alle mo torrijtuigen alsmede voor het verkeer met alle rij- of voertuigen, geen motor rijtuigen of rijwielen zijnde. Deze geslo tenverklaring was verzocht door de Stichting Gooisch Natuurreservaat te Haarlem. De heer E L u d e n, voorzitter van Stad en Lande, wees erop. dat bet be sluit van Gedeputeerde Staten berust op art. 8 van het Motor- cn Rijwiel- reglement (vrijheid en veiligheid van het verkeer). Pleiter betoogde nu, dat het verkeer historische aanspraken heeft op dezen weg en dat de gronden, waarop het besluit berust, niet op de wet steunen. Nu zeggen Gedeput. Sta ten dat historische rechten moeten wij ken voor de toepassing van het Motor en Rijwielreglement Pleiter achtte dit juist, maar daarmee is do noodzaak van die toepassing niet aangetoond. Naar den aard en het gebruik van de- zon weg heeft geen onderzoek plaats gehad. Speciaal voor de veehouders is de afsluiting een groot ongerief. Het gaat hier niet om de vrijheid cn veilig heid van het verkeer, maar om het be lang van het kampeerterrein van het Gooische Natuurreservaat. Deze belan gen zijn echter op andere wijze te die nen. De Stichting beroept zich ook nog op het natuurschoon. Daargelaten of voertuigen op een broeden landweg het natuurschoon schaden, vindt dit na- tuurschoonbolang geen steun in het Motor- cn Rijwielreglement. ONGELUK AAN BOORD VAN EEN MOTORSCHIP ROTTERDAM. 4 Dec. - Aan boord van het motorschip „Dempo" van de Rotterdamsche Lloyd, is de 3i-jarige Ja- vaansrhe bediende Sam hl van een trap gevallen. Hi| brak zijn nekwerve! en was op slag dood. Het stoffelijk over schot is naar de begraafplaats Croos- wijk gebracht. Een en ander over de voorgeschiedenis BATAVIA, 4 Dec. (Aneta). Om trent de voorgeschiedenis van de ge ruchtmakende hongi-tochten in Nieuw- Guinea in den laatsten tijd, waarbij zoovele slachtoffers zijn gevallen, kan thans nog het volgende worden mede gedeeld: In Juni 1933 werd een oom van het kamponghoofd van Siwi. liggende een dagmarsch achter Oomi, vermoord door lieden afkomstig van Soerocrei, liggen de Westelijk van het Angimeer. Vol gens het z.g. soeanggi-geloof van de Pa- poeas was de oom oorzaak van sterf gevallen in de kampong Noekoem, in verband waarmede men verscheidene soeanggis vermoordde De bewoners van Noekoem zonden een „por" aan Soe- roerei om den soeanggi te dooden (Een por is een uitnoodiging, welke verge zeld gaat van een kain Timoer of een ander voorwerp, waardoor volgens het adat-recht de verantwoordelijkheid voor een moord op een soeanggi niet rust op den dader). Een inwoner van Soeroerei doodde den oom, waarop de familie van het slachtoffer naar Soeroerei ging om de zaak te bespreken. De inwoners van Soeroerei bekenden den moord, maar adviseerden geen bloedwraak te nemen op de bevolking van Soeroerei, aange zien daardoor groote kwesties zouden ontstaan. Men zei. dat het beter was wraak te nemen op een aan Soeroerei verwanten kampong Sjocri. Familie ziek schijnt de Papoea niet te. zijn. In September 1934 doodde een inwo ner van Siw1 met geweerschoten twee lieden, waaronder bij vergissing ook een vrouw was uit Oeronggi, die geheel buiten de kwestie stond. Als gevolg hiervan namen de inwoners van Oeronggi wraak op de inwoners van Siwi. Tot dit doel ondernamen zij, in vereeniging met bewoners van Soeroe rei verschillende hongi-tochten. Op deze tochten werden in totaal 23 menschen gedood. In Februari 1935 werd do veldpolitie uitgezonden ter opsporing van de da ders. Deze werden door de veldpolitie omsingeld, waarop zij een aanval wil den doen op hun omsingelaars. Nadat de politie schoten in de lucht had ge lost, nam de bevolking echter de vlucht In Mei j.l. bevrijdde een patrouille van de veldpolitie, onder commando van den controleur van Manokwari een slaaf, waarop uit wraak hierover op de patrouille vanuit een hinderlaag schoten werden gelost met geweren en bogen. Hierdoor werd een persoon ge dood. De daders wisten te ontkomen. Thans zijn militairen tot herstel van' orde en rust naar Anggi vertrokken, waar zij echter met veel terrein-moei lijkheden te kampen hebben. Als gevolg van deze militaire actie zijn thans drie bewoners van Soeroerei opgevat, die hebben deelgenomen aan de hongi- tochten. Vorige week vond een nieuwe afzon derlijke hongi-tocht plaats in de kust streek tusschen Manokwari en Orana- hari. welke eveneens tot oorzaak had het soeanggigeloof. Een jongen, ge naamd Alkeri. was een maand geleden gestorven. Diens broer, Marie, weet dit sterven aan Soeanggi. In verband hier mede ondernam Marie een wraaktocht waarbij op Koweny en Sakoy werd ge schoten. Dc familie van Koweny cn Sa koy organiseerde tcgen-wraaktochten, en verwondde daarbij een familie-lid van Marie. Zij riepen de hulp in van andere lieden en trokken naar Moepi. Hier werden des nachts twee huizen in brand gestoken tengevolge waarvan 22 personen in de vlammen omkwamen. Voorts werden vier personen neerge schoten. Marie was ondertusschcn ge vlucht naar den bovenloop van de Ma- roni-rivier. Een patrouille van de veld politie bestaande uit zes man wist en kele deelnemers aan den wraaktocht op te vatten. Ook hier had men echter met zware terrein-moeilijkheden te kampen. BATAVIA, 4 December (Aneta). Victor Baron von Plessen, een bekend schilder, die reeds meermalen Indiö be zocht en deelnam aan een film-expe ditie. deelde mede, hoe het'manuscript van de Duitsche film over Borneo in de „rimboe" werd geschreven. De produc tie van dit film-werk geschiedde on der leiding van dr. Dalsheim. De leden der film-expeditie werden in hun werk zwaar gehinderd door optredende tro pen-ziekten als malaria en andere en dit. nadat reeds bijna onoverkomelijke moeilijkheden haar door de natuur in den weg gelegd waren overwon nen. Als technische medewerkers maak ten de heeren Angst, Kraut en Stau- dinger deze expeditie mee. Laatstge noemden zijn reeds naar Europa terug gekeerd. De heer Von Plessen deelde mede, dat ondanks de enorme moeilijkheden (er waren dagen dat men slechts een kilometer per dag vooruit kwam) dc expeditie volkomen is geslaagd. Hij is van mecning dat deze nieuwe Borneo- film grooter opgang zal maken dan de bekende Bali-film „Insel der Daemo- nen". die eveneens onder leiding van dr. Dalsheim werd opgenomen. Dc heer Von Plessen. cfle de leiding van de expeditie op zich had genomen, reisde de rest van het gezelschap maanden tevoren vooruit, vergezeld van zijn echtgenoote. die voor de eerste maal Indié bezocht. Zij kon echter alle klimatologische bedreigingen overwin nen. Het echtpaar voer met vier-en-twin- tig Dajak-rocicrs eerst de Kaian-rivier op en daarna de Bahau-rivier. tot na bij de grens van het Britsche gebied. Men begaf zich tot op een afstand van circa vierhonderd kilometer in het bin nenland en het echtpaar verbleef daar twee maanden, totdat dr. Dalsheim met zijn assistenten arriveerde. ÜTRECHTSCHESTRAA T17 TELEFOON 145 HILVERSUM I 1875 m. VRIJDAG N.C.R.V. 11.00—11.15 Leger des Heils kwar tiertje. 11.1512.00 Piano-recital door Elsa Wolters. I.302.30 nam. Orgelspel door S. P. Visser. 2.30—3.05 nam. Lezen van Chr. Lec tuur. „Het verhaal van den Kurassier" van W. G. v. d. Hulst. 3.154.00 nam. Zangrecital door Co Veurman—Nienhuis. sopraan. Aan den vleugel: Ria Daniels- -Warnier. 5.00—6.30 nam. Het Ensemble van der Horst. 6.30—7.00 nam. „Grondbewerking en bemesting van den tuin", door A. J. Her wig. 7.157.50 nam. Een kwartiertje Radio reportage, eventueel gramofoon muziek. 7.308.00 nam. Literair halfuurtje. „Polderland" van Jan Ivnape door H. M. v. Randwijk. 8.050.00 nam. De Stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie te Amers foort. Kapelmeester: J. R. v. d. Glas. 9.00—9.30 nam. Dr. W. D. v. Wijngaar den. „De Egyptische Obelisken". 9.30—10.30 nam. Vervolg-concert Staf muziek. HILVERSUM 11 301.5 m. V.A.R.A. 10.15 „Het Parelsnoer". Een schets van Guv de Maupassant, vertaald en voor te dragen door Rolien Nuraan. 10.35 De Zonnekloppers o.l.v. Cor Steyn. II.00 „De sloof en de vragen". Uit „Herinneringen van een dommen jon gen" van Arthur van Schendcl. Voor dracht door Rolien Numan. 11.20 De Zonnekloppers o.l.v. Cor Steyn. A.V.RO. 12.30—2.10 nam. Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.10—2.30 nam. Chopin-recital door Henk Geirnaert, piano. 2.303.00 nam. Causerie door Lucv Pierson: „Over logeeren, gasten en gast vrouw". 3.104.00 nam. Dc Avro-decibels on der leiding van Eddv Meenk. V.A.R.A. 5.00 nam. Na schooltijd. Naar het bin nenste der aarde. Een nieuw avontuur van Oome Keesje. 5.45 nam. Alb. de Boov zingt met pianobegeleiding van Daaf Wins. 6.00 nam. Orvitropia o.Lv. Jan van Horst. 7.00 nam. Groote Democraten (X), „Hjalmar Branting". Lezing door Joh. Spier. V.P.R.O. 8.00 nam. Ds. E. D. Spelberg: „Kinder postzegels". 8.30 nam. Max Kloos, zang. Anthon v. d. Horst, piano. 10.00 nam. Vraaggesprek met twee leden van het dagelijksch bestuur van den V. C. S. B. Mej. A. Kronenberg en de heer J. M. de Jong en met den re gisseur Abram v. d. Vies. V.A.R.A. 11.00 nam. Prof. Hans Nar, Privaat docent in de Zinrijke Onzin. Tien minu ten bij zijn college. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.40 nam. Voordracht door Betty Paraud. 12.50 nam. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Paul Douliez. 1.40 nam. Zangrecital door Pauline Colon. 520 nam. Concert o.l.v. Franz André. Werken van Alex de Taeye. Men besloot toennog verder te rei zen, totdat eindelijk een gebied werd gevonden, dat geschikt kon worden geacht voor de opnamen. Daar schreef dr. Dalsheim zijn ma nuscript. waarop wederom moest ee- wacht worden op de komst van enkele technische medewerkers. Toen deze in Augustus arriveerden kon het eigen lijke film-werk pas beginnen. De came ra-men leverden schitterend werk. on danks dat zij verschillende malen ziek werden. Ook Baron Von Plessen zelf en dr. Dalsheim werden door malaria aangetast. Mevrouw Von Plessen deel de nog mede dat de Dajaks. die voor de film moesten spelen, steeds uiterst wel willend waren geweest en voortdurend bereid aan het welslagen der onderne ming mede te werken. Een merkwaardig feit is verder nog. dat ook leden van een nomaden-stad, de Poenans. aan de film medewerkten: dit ziin echte bosch-bewoners. die een zeer lichte huiskleur hebben en uit sluitend van bosch-producten leven; bovendien drijven zij nog eenigen ruil handel met de Dajaks. Een werkelijk ernstig gevaar be dreigde de expeditie toen op zekeren dag een geweldige bandjir kwam op zetten. waardoor 25.000 meter belichte film met vernietiging werd bedreigd Slechts met geweldige krachtsinspan ning kon de situatie worden gered. De laatste opnamen, die gedurende den nacht geschiedden, werden in Tarakan fremaakt. waarbij de Bataafsche Petro leum Maatschappij zeer gewaardeerde hulp bood. 7.30 n.m. Warschau (1339.3): Sym- phonie-concert o. 1. v. Fitelberg m.m.v. Jacques Thibaud, viool. 7.35 n.m. London Reg. (342.1): Medvedeffs balalaika-orkest m.m.v, solist en% 7.55 n.m. Parijs P. P. (312.8): Willy Thunis zingt. 8.05 n.m. Stuttgart (522.6): Mu ziek van oude meesters. 8.20 n.m. Weenen (506.8): Sym- phonie-concert, werken van Schu bert en Beethoven. 825 n.m. London Reg. (342.1): „Ein Walzertraum", operette van Oscar Strauss. 8.50 n.m. Straatsburg (349.2): „L'école des femmes", blijspel van Molière. 9.50 n.m. Breslau (315.8): Dans muziek o.l.v. Carl Rau. 10.20 n.m. Deutschlandsender (1571): Dansmuziek door Barnabas von Geczy cn zijn orkest. 10.30 n.m. Londen Reg. (342.1): Dansmuziek. 725 nam. Zangrecital door Mille Dau- dier. 8.20 nam. Concert o.l.v. Franz André. 10.451.20 Ged. uit de „La Gioconda", Ponchielli. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 12.35 nam. Walsen van Ziehrer. 12.50 nam. Populair concert o.Lv. Ka- rel Walpot. 8.20 nam. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Paul Douliez. Intermezzo zang door Maria van der Meirsch. 9.05 nam. Felix Timmermans: „Sinter klaas". 9.20 nam. Vervolg concert. Intermezzo zang door Maria van der Meirsch. 10.30 nam. „Sinterklaas bij dc groote kinderen". Radioschefs. 11.20. Vlaamsche Leeuw, Mirv. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 11.20 v.m. Concert door het Omroep orkest van Breslau o.l.v. Gerhard Ewald Rischka. I.20 nam. Gevarieerd programma. 2.50 nam. „Fröhlicher Kindergarten". „Der Nikolaus kommt". 3.20 nam. „Die Jahreszeiten". Popu lair concert o.l.v. Otto Dobrindt. 5.20 nam. Liederen en variaties voor viool. Marianne Ammerpohl, zang; Ma ria Neu3S, viool. Aan den vleugel: Wil helm Scholz. 5.50 nam. „Im Uhrenladeri", scènes van Freya Stucke. 6.20 nam. Barnabas von Geczy speelt. 8.05 nam. Zangconcours. Het kleine omroepkoor het Duitsche oratorium koor, de „Gorner'sche Chorvereinigung", een mannenkoor. Leiding: Hans Georg Görner. 8.20 nam. Populair concert door Bar nabas von Geczy en zijn orkest. 9.50 nam. „Eine kleine Nachtmusik". Pianostukken van Friedrich Weiter. Aan den vleugel: de componist. 10.201120 nam. Dansmuziek o.l.v. Barnabas von Geczy. DROIT W1CH 1500 M. 1120 v.m. Orgelconcert door Fredric Bay co. 12.10 nam. Het Trocadero Cinema Or kest o.l.v. Alfred van Dam. 12.50 nam. Het B.B.C dansorkest o.l.v. Henry Hall. 125 nam. Het Birminghams Strijk orkest O.I.Y. Johan Hock. Betty Humby, piano. 420 nam. Het B.B.C. Midland Orkest o.l.v. Leslie Howard. 525 nam. Het B.B.C. Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 6.50 nam. De grondslagen der mu ziek. Hcinricb Schütz-herdenking o.l.v. Sir Hugh P. Allen. Het Boyd Neel Strijkorkest o.l.v. Trevor Harvey. Mary Hamlin, sopraan: Kenneth Ellis, bas en Anthony Lewis, orgel. 820 nam. Het B.B.C. Orkest (Afd. B.) o.l.v. Désiré Defauw. Miriam Licette. Orkest. II.10 nam. Het Gershom Parkington Kwintet. 11.35 nam.12.20 Dansmuziek door Harry Roy en zijn orkest. GRAMOFOONMUZIEK Hilversum I 8.15—920, 12.15 120, 4.00—5.00 en 1020-1120. Hilversum II S.00—10.00, 11.45, 12.00—12.30, 3.00—3.10 Rcnée Chemet, 4,005.00, 520, 11.10 jazzplaatjes en 11.40. Brussel Fr. 7.05, 7.45, 8.20, 8.40, 12.20, 1.50—2.20. 6.20. 7.10 en 1020. Brussel VI. 7.05, 7.45, 8.05, 8.30, 920, 12.20, 120, 520. WIJDINGSSTONDEN Hilversum I 8.00—8.15 schrift lezing en meditatie, 102011.00 mor gendienst door ds. S. Wouters. Hilversum II 10.00—10.15 V.P. R.O.-morgenwijding, 8.058.30 mej. dr. N. A. Bruining: „Onze Bijbel", 9.00— 9.30 dr. H. de Vos spreekt over: „Jezus Christus". RADIOKRANT Nieuwsberichten geven Hilversum I om 8.00 en 10.00 en Hilversum II om 720 en 10.00.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2