AUTOBANDEN PON Stadsnieuws St. Nicolaasfeest voor de Werkloozen Kinderpostzegels Ned. Broederschap van Agenda Ingezonden Binoeoiaimd MINISTER COLIJN AAN HET WOORD 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 Een feestmiddag, waarbij vele stadgenooten hun medeleven met deze groep hebben getoond St. Nicolaasfeest voor de werkloozenI Lezers, hebt ge u zelf wel eens afge vraagd, wat dat is voor hen, die maan den lang doelloos rondloopen en gedu rende evenveel maanden zich alles moe ten ontzeggen wat ook maar iets extra's zou zijn, ja, die zelfs het allernoodigste maar al te vaak moeten ontberen? St. Nicolaas beteekent voor hen een droefenis, omdat zij niet kunnen krij gen, wat anderen wèl kunnen koopen; zij voelen dan het gemis van gezellig heid thuis, het gemis van het van blijd schap stralende gezicht hunner kinde ren, die onder deze omstandigheden niets of heel weinig krijgen. Zij loopen langs de straat en staan voor de win kels, waar al het mooie ligt uitgestald, dat zij niet kunnen bekomen! Maarwie gistermiddag een kijkje heeft genomen in het Algemeen Mili tair Tehuis, waar de St. Nicolaasmid- dag werd gehouden voor werkloozen van alle gezindten, zal hebben kunnen constateeren, dat er nog stadgenooten zijn. die voelen wat het leed der werk loozen is en aan dat gevoel uiting ge ven door een bijdrage in natura te schenken voor het St. Nicolaasfeest der werkloozen. 't Was een lust om te zien, die groote tafel met nuttige geschenken. Een groo te hoeveelheid metworsten, gebak, ca cao, tabak, sigaren, blikjes conserven, enz. enz., zij lachten de tientallen werk loozen toe. Er was zóó veel, dat, behalve dat iedereen een worst mee naar huis kon nemen, ook nog verschillende prijzen voor de te houden wedstrijden konden worden toegekend en bovendien nog een gratis tombola zonder nieten kon worden gehouden. Een daad van groote nienschlievcndhcid van velen onzer stadgenooten, die hiertoe waren aange zocht door mevrouw De Nooy, die im mer op de bres staat wanneer het erom gaat den werkloozen of den soldaten in het A.M.T. iets extra's te geven of een gezelligcn middag of avond te bezor gen. En terwijl de werkloozen hun plaats opzoeken om een ouderwetsch boompje te gaan schudjassen, om te gaan dam men of met de sjoelbak te' gaan spelen, roeren de behulpzame handen van eeni- ge dames den lepel in de groote pan met chocolade-melk, die in den loop van den middag aan de werkloozen zou worden uitgedeeld. Een tweetal musici, dat zich voor de zen extra-middag gratis had beschik baar gesteld, vermaakte de kaarters met een vroolijke walspotpourri of een schlager van den laatsten tijd. Zoo heerschte er een buitengewoon prettige stemming, zooals deze er steeds is, wanneer er een ontspanningsmiddag voor werkloozen in het A.M.T. wordt gehouden. Dr. Miedema, dié namens de commis sie voor ontspanning en ontwikkeling van werkloozen een korte toespraak hield, wees dan ook zeer terecht op dezen goeden geest en bracht dank aan allen, die zich voor het welslagen van dezen middag hadden ingespannen. Hij deelde irrede, dat er 11 December weer een filmmiddag is en 19 December een excursie per rijwiel naar Ouwehand's dierenpark in Rhenen. De heer Schregardus las een ge dicht van St. Nicolaas voor, dat een hulde voor mevrouw De Nooy inhield en vergezeld ging van een doos bon bons. Een erkentelijkheid, welke ten zeerste op haar plaats was en met luid applaus werd ontvangen. Zoo is er weer eens één zonnige mid dag geweest, te midden van de vele sombere dagen, wejke de werkloozen beleven! VOOR VEILIG VERKEER De Vereeniging Voor Veilig Verkeer heeft aan de hoofden van scholen en het onderwijzend personeel alhier een circulaire gezonden, welke haar als handleiding kan dienen bij het occasio ncel verkeersonderwijs op de scholen. Vervolgens is besloten om op Donder dagavond 19 December a.s. in Amicitia een openbare bijeenkomst te houden, waarin de nieuwste verkeers-geluids- film van den A. N. W. B. zal worden vertoond, terwijl de heer en mevrouw Clinge Doorenbos en het orkestje van het gymnasium voor afwisseling zullen zorgen. V.A.R.A. ZOMERFEEST WEER IN ONZE STAD Thans kunnen wij officieel mededee- len, dat het groote V.A.R.A.-Zomerfeest in 1936 wederom in onze stad zal wor den gehouden en wel in Juli a.s. AANBESTEDINGSNIEUWS Aan het Bouw- en Aannemersbedrijf „Amersfoort" is voor 5992 opgedragen het bouwen van het winkelhuis Arn- hemsche straat 16, vorige week aanbe steed door den architect B. J. van de Haar. AMERSFOORTSCHE LOGE IMMER VOORWAARTS De Amersfoortsche loge „Tmmer Voor waarts" van de I.O.G.T. houdt op 11 Januari a.s. in de Valk een groote pro- pnganda-fcestavond ter gelegenheid van het twaalf en een halfjarig bestaan. De bekende radio artisten Janny van Oogen en Frans Nienhuis zullen mede werking verlecnen. De uitvoering wordt besloten met een bal. DIEFSTAL VAN LOOD Een loodgieter alhier heeft aangifte gedaan van diefstal van een hoeveel heid lood van 90 K.G. van een bouw werk in het bergkwarticr. TOONEEL SCHOUWBURG AMICITIA Nieuw Schouwtooneel voert De Fakir op Twee Amsterdamsche journalisten: Jan Lamers en S. de Vries Jr. schre ven het vorige jaar een stuk, dat alle sporen draagt van hun beroep. „De Fa kir", het stuk dat het Nieuw Schouw tooneel gisteren in Amicitia opvoerde als tweede in de serie Abonnements voorst êllingen, brengt al in het eerste tafereel een journalist op het tooneel, die uit een aanplakbiljet van een Fa kir de man die alles weet. Ook van U! stof denkt te putten voor een serie artikelen in zijn blad. Onthul lingen uit het leven van waarzeggers, helderzienden, somnambules en hoe de menschen zich mogen noemen, die een boterham weten te verdienen aan het geloof van hun medeburgers in hun vermogen de toekomst te ontsluieren. Het gelukt den journalist met toestem ming van den Fakir een kijkje te krij gen achter de coulissen van dit. be drijf. Zoolang de journalist een objec tief toeschouwer blijft, schijnt het waar- zeggersbedrijf niet veel ander3 dan handig boerenbedrog. Wij hooien hoe de Oostersch uitgedoste waarzegger eerst zijn factotum uithoort over de menschen in de wachtkamer en hoe hij ze dan toespreekt in een fantastisch gebroken Nederlandsch, dat als de kleedij tot de noodzakelijke uitrusting voor het vak schijnt te behooren. We hooren hoe hij handig en slim ingaat op wat de menschen hem met een half woord vertellen. Het lijkt alles humbug en bedrog. Tot zoover zou het in een serie kran tenartikelen ook te vertellen geweest zijn. Het stuk wil echter tevens een waarschuwing zijn en het laat daarom zien, welken invloed de uitspraken van den waarzegger kunnen hebben. Het zijn meestal niet de geestelijk sterksten die zich de toekomst willen laten ont sluieren. En in welke handen berust veelal het waarzeggersberoep en tot welke daden kunnen vage uitspraken leiden? Bovendien toont het aan, in een zeer gechargeerde rechtszitting aan het slot, hoe rechtloos het indivi du staat tegenover waarzeggers, helder zienden en somnambules. Het stuk tipt al deze dingen even' aan, het heeft niet de pretentie diep in te gaan op deze toch wel belangrijke punten, het is ook niet heel logisch en sterk gebouwd, maar het heeft de verdienste van een amusant kijkstuk te zijn over een on derwerp, dat actueel is. nu het bijge loof weer hand over hand veld schijnt te winnen. Ko van Dijk speelde den Fakir uit muntend in de suggestie en het impo- neerende, die van zoo'n waarzegger uit moeten gaan, in zijn slimheid achter de uiterlijke onbewogenheid, het ge brabbel van de verhaspelde taal en het nooitverzuimde actieve slotgebaar bij het innen van het honorarium. Ook als hij eens even uit zijn rol kon vallen tusschen de bezoeken in en hij toch nooit geheel den schijn liet varen als stak er werkelijk meer achter de ge heimzinnige séances. Verder was het succes voor Dogi Rugani, als de goed van den tongriem gesneden straatzan geres, een levend stukje Amsterdam. Het Amsterdamsche karakter krijgt het stuk door de alleraardigste vulling van de korte pauzes tusschen de talrijke tafereelen, waarbij zich voor een voor doek, dat een Amsterdamsch grachtje voorstelt, den strijd afspeelt tusschen een harmonicaspeler, de straatzangeres en een echt Amsterdamschen diender. De accordeonnist Jan Volmer, een ras echte Amsterdamsche straatfiguur, bleek niet alleen een meester op zijn in strument, hij is ook danser, zanger en populair acteur. En Lou Ezerman, die dezen avond in heel wat transforma ties verscheen, beende rond als de rus tige Amsterdamsche agent, dié zich niet gauw in de luren laat leggen. Het zijn soms kleine oorzaken, die het succes van een stuk bepalen, wij gelooven dat bij De Fakir deze stille strijd tus schen het gezag en de beide straatty pen, die als een draad door het stuk loopt en met de handeling geen feite lijk verband houdt, oorzaak is van den prettigen indruk, dien de vertooning als geheel achterliet. Er blijven nog twee spelers te noemen, die een gave crea tie brachten en die ons den stijl van Willem Royaards in gedachten bracht, die men bij dit gezelschap nog gaarne huldigt. De eerste is Sam de Vries als het mannetje, dat geluk heeft met het volgen van de voorspelling. Een schil derachtig, raak figuurtje, dat. aan Jan Musch deed denken, toen Royaard3 re gie nog invloed op hem uitoefende. De tweede was mevrouw Royaards, einde lijk weer eens in een rol die haar lag, een kleine rol van geestelijk overwicht, waarin zij rijk en rijp spel ten toon kon spreiden, dat doet verlangen haar in een groote rol te zien, waarin zij haar gevoelig intellectueel spel kan ontplooien. V. GARNIZOEN Eerste-luifenant J. A. W. Uijlenberg, van het 5e regiment veldartillerie al hier is ter beschikking gesteld van den directeur der hoogere krijgsschool te 's-Gravenhage. R.K. SPAARBANK Overzicht over November Inlagen 4857.G7. Uitgegeven nieuwe boekjes 9. Afbetaalde boekjes 12. Terugbetalingen 5424.33. Aantal posten van inlage 107. Aantal posten van terugbet. 62. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra- diocentralé, behalve de programma'3 der beide Hojlandschc zenders, die der volgende buitenlandsche zendsta tions door: 11.0512.02 London Regional. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.205.35 London Regional. 5.35— 6.20 Droitwich. 6.206.50 Keulen. 7.00— 8.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.008.20 Diversen. 8.20—11.20 Deutschlandsender. VOOR BIJ ST. NICOLAAS BEZOEKT KLEUTERSCHOOL Vanmorgen heeft St. Nicolaas een bezoek gebracht aan de kleuterschool in de Beekensteinschelaan. De kleintjes die wisten dat de Sint zou komen en ijverig allerlei spelletjes en liedjes ge leerd hadden om hem te verwelkomen, hadden zich in een rij in de gang op gesteld. in afwachting van het, groote spannende oogenblik. En ja hoor. daar kwam St. Nicolaas aan: alleen Pitt, zijn knecht was er niet, want die moest ergens anders, ook bii schoolkindertjes zijn. Statig en vriendelijk de kleinen toelachend, nam de Sint plaats op zijn stoel en toen hebben de kleuters ge toond hoe blij zij waren met zijn be zoek. Dapper werd er gezongen met begeleiding op de piano, waarbii voor een paar kleinen de emotie van bet oogenblik te groot was. Veelstemmig werd den Sint. dankbaarheid betoond voor al het moois, dat hij voor hen ge bracht had en als bewijs daarvan wer den door verschillende klassen spelle tjes uitgevoerd. Vooral de matroosjes, aardie uitgedost in leuke pakjes mei baretten, mochten zich verheugen in de waardeerende woorden van den grijzen kindervriend. Als belooning kregen de kleuters van hem allemaal een versnapering en met enkelen heeft de Sint zelfs nog even gesproken. Maar wat hij zeide. hebben wij niet kunnen hooren. Wel leek de Sint bijzonder te vreden over zijn jeugdige vriendjes. Wij kunnen inderdaad begrijpen, dat hii genoten heeft, een aardig en kleur rijk schouwspel als het was. al die kleuters daar te zien met die ernst op de gezichtjes over al dat groote, dat zich dezen morgen voor hen afspeelde. Toen de kleuters hun best gedaan hadden, heeft de Sint hen daarvoor zijn dankbaarheid betuigd, waarna hij mooie en groote cadeaux ging uitdee- len. Dat was een vreugde en blijdschap om niet tc vergeten. Innig gelukkig, heeft St. Nicolaas zijn talrijke vriend jes achtergelaten, want nog veel was er voor hem te doen en ook vanavond heeft hii het nog druk.... VREDES-ZONDAG De Wereldbond der Kerken, welke in 35 landen den strijd voert voor den vre de en tegen den oorlog, zal in al die landen een vredes-Zondag houden. In ons land is daarvoor bestemd Zondag 8 December. Deze Zondag zal alhier wor den gehouden in de Remonsfrantsche kerk, waar dr. Miedema den dienst zal leiden. KERK EN VREDE De Vereeniging Kerk en Vrede alhier organiseert op Dinsdag 17 December a.s. in Eben Haëzer een openbare getuige nisavond, waarbij als sprekers zullen optreden ds. J. Dikboom alhier, ds. E. H. Wieringa uit Purmerend en ds. F. v. d. Wissel, uit Kampen. BURGERLIJKE STAND 4 December Geboren: Frieda Jacoba, dochter van Josef Hubert Huismann en Pctronella Maas. Overleden: Grietje de Jong, 70 jaar, weduwe van Jacobus Kimman; Jacobus Johannes de Lang, 39 jaar, ongehuwd; Pieter Grond, 55 jaar, echtgenoot van Johanna Bakker. Gehuwd: Johan Groenestein en Maria Barfüss; Albertus Lodewijk Haneveer en Dirkje Johanna Christina Schook; Johannes Wijnands en Maria Hendrika Vos; Evert Willemscn en Jacoba Jans sen. HUISONDERWIJS, DAT WEINIG BAATTE Ook een methode om zich aan de leerplichtwet te ontrekken Behalve veel kleine zaken, als over treding van de Arbeidswet, het rijden zonder licht, overtreding van de be palingen van de een of andere Crisis Centrale, enz. was er een minder on belangrijke zaak. Het gold hier een Moeder uit Barneveld. die haar zoontje reeds van Mei af had thuis gehouden van de school. Zii gaf hiervoor als re den op. dat het ventie wat zwakachtig was en daarom niet naar school kon. Hii had echter huisonderwijs. Dc kan tonrechter merkte evenwel op, dat het huisonderwijs blijkbaar zeer slecht was want, uit een ingesteld onderzoek was gebleken dat het. met de vorderingen van den knaap zeer droevig was. Moe der gaf hem zelf dat huisonderwijs, doch. zooals zii zeide had zii daarvoor geen enkele bevoegdheid. Het O.M., waargenomen door Mr. Albarda. wees erop. dat de moeder het voor een ge woonte schijnt te houden haar kinde ren zoodra zii in de vierde of vijfde klasse zitten van school te nemen en dan zelf onderwijs gaat gaven; dit_ is zeer ernstig, reden waarom hii 25.— boete subs. 10 dagen vroeg. Spreker was ervan overtuigd, dat het hier geen armoede maar eigenwijsheid betrof. Verdachte: ..Ze kunnen wel van al les opschrijven." De kantonrechter. Mr. Muller Mas- sis: ..En ik schrijf nu op 20.boete subs. 10 dagen. GUNNING Aan de firma P. van Veen. alhier is opgedragen het glas- en schilderwerk aan den nieuwbouw Vroom en Drees- man. Utrechtschestraat. alhier. FRUIT- EN GROENTENVEILING Goudreinet 816 ct., bellefleur 812 ct., suikerperen 6—8 ct., sterappelen 7 13 ct.., benderzoet 89 ct., present v. Engeland 11—12 ct., zoete reinet 56 ct., zoete schijvelingen 89 ct., gics- sen wildeman 710 ct., spinazie 1113 tc., spruiten 8—12 ct., wortelen IS—20 ct., uien 2831 ct., bieten 22—28 ct., andijvie 9—13 ct., sla 1022 ct., knol- seldery 2022 ct., prei 710 ct., selderv 910 ct., bloemkool 78 ct., roode kool 13 ct., gele kool 10 ct., groene kool 11 37 ct., boerenkool 1527 ct. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 131 wagens aangevoerd. EIERENMARKT BARNEVELD Aanvoer 390.000 eieren. De prijs der witte eieren bedroeg 4.75—5.25, van de bruine eieren 5.255.65, van de eendeneieren 22.75. Handel vlug. Uitdaging vanZwitserland! Zwitserland offert perj aar ten behoeve van zijn misdeelde kinderen, niettegenstaande zijn bevolking slechts de helft is van onze, viermaal meer dan Nederland wist U, dat U dit land voor een nobelen strijd den hand schoen toe kunt werpen door op te bellen ^5 Wij strijden aan U zijde door de gevraagde kinderbrief kaarten en postzegels per ommegaande gratis bij U te bezorgen Directeur VAN ZANDBERGEN gediplomeerde makelaars Verslag over de werkzaams heden van het afgeloo» pen jaar Het tweede jaar van het bestaan van de afdeeling „dc Geldersche Vallei" van de Nederlandsche Broederschap van Ge diplomeerde Makelaars getuigt van mih- der activiteit dan het eerste jaar. Dit laat zich verklaren uit het feit, dat in het eerste jaar tal van zaken door haai geregeld zijn en overeenkomsten werden getroffen, die dit jaar werden besten digd en die, naar onze overtuiging, ook in de toekomst bestendigd zullen wor den. Werden alzoo in het eerste jaar dc fundamenten gelegd en met den opbouw van de makelaardij in otfc gewest be gonnen, dit jaar is aan die bouw verdei gewerkt. We kunnen een vermeerdering van het. aantal leden vernielden. Bedroeg dit bij de oprichting dertien, waarvan door verandering van werkkring en woonplaats drie bedankten, thans be draagt het aantal leden 17. Een voor uitgang die tot tevredenheid stemt. Het bestuur werd op de jaarvergadering als volgt samengesteld: I-I. Straatman, voor zitter; C. J. Onvlee Cavaljé, secreta resse; J. Menko, /penningmeester; P. Man, 2e voorzitter; P. Burgerier. Tot zijn groot leedwezen moest de heer Straatman eirid Februari bedan ken als voorzitter wegens vertrek naar Den Haag. Een woord van dank vooi wat hij niet zooveel tact en ambitie in hot belang van dc makelaardij van dit j district deed, is hier zeker op zijn plaats In overleg niet bet II.B. werd zijn plaats tijdelijk ingenomen door den heci Jan Bos Jr. uit Hilversum. De vergade ringen werden weer gehouden op den eersten Dinsdag van de maand Jammer genoeg waren niet steeds alle leden aanwezig. De heer E. Steendam hield een paar keer een causerie. Vooral zijn bespreking van het vaste lastenont werp had de belangstelling van de leden. De gewestelijke vergadering werd gehouden in Amsterdam, de jaarverga dering in Hilversum; op beide vergade ringen was de afd. vertegenwoordigd. De samenwerking met dc Kamer van Koophandel was ook dit jaar uitstekend. Tot lid van de contactcommissie werd in plaats van den lieer Straatman aan gewezen dc heer Carpentier. Voor roe rend goed werden drie personen getest. Twee werden toegelaten, een afgewezen. Voor onroerende goederen werden vijf personen getest, van wie drie werden toegelaten en twee afgewezen. De afdeeliiig nam daadwerkelijk deel aan de actie tot behöud van de Kamei van Koophandel, door het zenden van een adres aan Zijne Excellentie den mi nister van Economische Zaken en aan de verschillende Kamerfracties. We ver heugen ons, dat de K. v. K. in Amers foort blijft bestaan. Zoo is weer een jaar verstreken, een jaar, dat voor de bewoners van dit dis- strict zwaarder en moeilijker was clan een van de vorigen. De aangekondigde maatregelen lot verlaging van de vaste lasten, waardoor contructueele rechts zekerheid wordt bedreigd, hebben ge maakt, dat de animo om geld tc beleg gen in hypotheken of vaste goederen, niet bijster groot meer is. Daardoor is een stilstand gekomen in de werkzaam heden van de makelaars. We hopen dat in het komende jaar die stilstand weer kan worden inge haald. Dat het „Land in zicht"! door één onzer stuurlieden van het schip van Staat uitgeroepen, zal blijken geen droomland te zijn. Dat met vereende kracht en uw aller onverflauwde be langstelling de afdeeling „De Gelder 8'che Vallei" van de Ned. Broed, van Gedipl. Makelaars tot grooten bloei zal worden. Grand Thé&tre. Vanaf Zondag vertoo ning van de film: „Verliefd... maar op wie?" Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Dinsdag 3 December: Opera Italiana 8.15 uur n.m. Zaterdag- en Woensdagmiddag mati- née om 2.30 uur n.m. City Theater. Vertooning van de film: Hartedief. Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia Vertooning van de films: „Op 1600 Meter diepte" en Bobby trekt van leer." Van 13 December. Voorstellingen: savonds 8.10 n.m. Zondags matinée 2.30 uur n.m. Museum Fléhite Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging. Regentesse- laan lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Mum-huizen 9. R.-K Leeszaal. Nieuwstraat 24. 23 November-14 December. Sierkunst. Tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 6 December. Grand Theatre. St. Nico laasfeest voor de openbare lagere scho len. 6 December. Gebouw Kamer van Koophandel. Algemeene Vergadering van de Vereen. IJsbestrljding Gelder sche Vallei. 8 uur n.m. 7 December. Amicitia. Feestavond van de A.F.C. „Quick" ter gel. v. het 45- jarig bestaan 8 uur n.m. 10 December. Theosofische Loge. Mcj. H. Gantvoort spreekt over het onder werp: „Individu en gemeenschap." 8 uur n.m. 10 December. Sierkunst. Dr. A. de Vletter spreekt over het onderwerp: „Moeilijkheden met de rijpere Jeugd in opvoeding en onderwijs." 8 uur n.m. 10 December. Remonstr. Kerk. Ad- ventswijding o.l.v. Dr. Miedema. Evert Miedema tenor. 8 uur n.m. 12 December. Amicitia. Lezing van Dr. Ph. C. Visser over zijn vierde Kara- korum-expeditie. 8 uur n.m. 17 December. Eben Haëzer. Openbare getuigenisavond van „Kerk en Vrede." 8.15 uur n.m. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN Geachte Redactie. Het is ons een behoefte allen, die heb ben medegewerkt om den St. Nicola as- middag voor onze werklooze medebur gers in het Alg. Militair Tehuis te doen slagen, langs dezen weg hartelijk te danken voor de -spontane wijze, waarop zij ons hun geschenken in natura hebben doen toekomen. Het is zeker in den geest der schenkers dat wij geen na men noemen; doch dat zelfs collectief het kantoorpersoneel van Doreman's Olie- en Vetfabrieken en van de Phoe- nixbrouwerij medewerking vérleenden, mag hier toch wel even worden ver meld. Dit is kameraadschap in den bes ten zin, die wij in dezen tijd zoo hoog noodig hebben. Namens de commissie werkloozen- ontspanning, Dr. R. MIEDEMA, voorzitter. H. SCHREGARDUS, secretaris. TWEEDE KAMER Ter beantwoording van de bij het debat over Defensie gemaakte opmer# kingen Nachtvergadering tot 4 uur Toen hedennacht de minister van De fensie ad interim, dr. Colijn, aan het woord kwam, waren nog slechts dertien leden in de Tweede Kamervergadering aanwezig. In het begin zijner rede betoogde dc minister o.m., dat de wereldoorlog heeft geleerd hoe een klein land geheel zelf standig kan optreden, zonder te worden meegesleurd. Wat. den termijn betreft, die bedoeld is voor de besteding van het defensiefonds, de minister wil daar aan niet gebonden worden; mochten de spanningen in Europa toenemen, dan zal hij worden verkort. Vier jaren is even wel de termijn, wanneer zooveel moge lijk alles in eigen land wordt besteed. Dc minister verklaarde gaarne acto tc nemen van de verklaring van den heer Van Zadelhoff, dat dc S. D. A. P. zoowel individueel als collectief iedere illegale actie verwerpt. Dit standpunt van den heer Zadelhoff i^nog maar een stuk werkelijkheid, thans behoort hij ook den volgenden stap te zetten. De hoer Jockes was het niet eens met dc huidige doelstelling van de weermacht. De minister antwoordt hier op, dat die doelstelling beantwoordt aan hetgeen hij steeds in zijn Memories van Antwoord aan de Volksvertegenwoordi ging heeft betoogd. De klachten over het verlies van be trekking tijdens opkomst van miliciens zijn lang niet alle gegrond. Spr. be treurt de voorgekomen gevallen zeer en zal alle klachten onderzoeken. Het Is de vraag of het mogelijk is wcltclijko maatregelen te nemen. Trouwens in het Kamerdebat ontbrak hierover iedere richtingaanwijzing. Dc minister kan geen effectieve regeling in uitzicht stel len. Wat betreft wcnschcn van oud-gepen- WAT ETEN WIJ MORGEN! Voor de koflietafol '2^ Schijngehakt. Bereiding: Men kan van verschillende ingre diënten oen soort gehakt maken. Een restje groenten wordt fijngemalen en vermengd met wat gekookte rijst (event, ook een restje), een fijngesnipperde ui in boter gefruit, een paar fijn gemaakte koude aardappelen, 2 of meer fijn ge maakte hardgekookte eieren, wat zout, nootmuscaat en wat peper. Intusschen kookt men in L. water een half theekopje fijne grutten tot een dik papje. Roer hier alle ingrediënten door heen. Laat de massa koud worden, maak er hallen van, paneer ze en bak ze in de boter mooi bruin. Voor de middagtafel Gebakken kleine tong. Peterseliesaus. Worteltjes. Aardappelen. Beschuitkoek.. Bereiding: Beschuitkoek. 1 pak groote ronde beschuit, 2 eet lepels gesmolten boter, 2 eetlepels sui ker, 1 theelepel kaneel. Voor de vulling: 4 eieren, 2 d.L. melk, 2 eetlepels bloem, 100 gr. suiker, geraspte citroenschil. We hebben voor de bereiding van cleze koek een vuurvasten schotel noo- dig, dien wij vooraf invetten, daarna den bodem bedekken mot de fijn ge stampte beschuiten, die wc vermengen met de gesmolten boter, 2 eetlepels sui ker en kaneel. De bovenlaag of vulling wordt als vclgt bereid: De eierdooiers worden flink schui mig geklopt met de suiker, waarna de citroensap en de bloem hiermede ver mengd wordt en hij scheutjes de melk, zoodat een gelijk mengsel ontstaat, waarbij tenslotte het stijf geklopte wit van de 4 eieren wordt geroerd en alles op het beschuitlaagje gegoten. Tenslotte wordt de koek in een ma tig warmen oven gebakken. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40. Tel. 92. sionneerdon, van een recht is hunner zijds géén sprake. Dat er reden is voor gelijkstelling met andere groepen, die later onder een voordeeliger regeling zijn ontslagen, is door de Kamer her haaldelijk afgewozen. Dc schatkist heeft óók haar eischen. Egalisatie met hoo* gere pensioenen, die dan verlaagd zou den moeten worden, is op zichzelf mo gelijk, maar zal op bezwaren stuiten. De klacht over niet-aanstelling van wachtgelders is overdreven; men mag cr het departement geen verwijt van maken. Wat over de particuliere wapenin dustrie wordt beweerd, is zeer overdre ven. Practisch bestaat ze in ons land niet. Alleen maakt Wilton (Fcyenoord) wapens in licentie. De minister heeft geen bezwaar het rapport hierover openlijk over te leggen. Spr. heeft geen reden om aan te ne men, dat de geest in. het leger niet goed zou zijn; een gesignaleerd geval van een ontslagen en gestraften sergeant, waarmede de N.S.B. in relatie was go- treden, betrof niet een der beste elemen ten in het leger. De minister verklaart, dat het niet goed zou zijn thans reeds tot strafver mindering inzake de Zeven Provinciën over te gaan, dit houdt in dat de tijd daarvoor wel eens zou kunnen komen. Tegenover de actie en agitatie, die hier voor gevoerd worden, staat echter da minister volkomen onverschillig. Tegen een weerbelasting, mits zo bij draagt tot verbetering der weermacht, heeft Spr. geen bezwaar, hij vestigt echter de aandacht erop, dat ministers van Financiën als De Geer en Treub er ook niet in geslaagd zijn; niettemin zal hij minister Oud erover raadplegen. Wat het contingent betreft, vergroo ting daarvan zou, krijgskundig gespro ken, gewenscht zijn. De minister vestigt intusschen er de aandacht op, dat het verschil tusschen het aantal dergenen die aan de loting deelnemen en dia worden ingelijfd niet groot is. Verlen ging van don oefentijd is van meer be lang. Maar van het grootste belang is de verbetering van de matcricelo uit rusting. Wat de heer K. ter Laan heeft opge merkt over de z. i. niet voldoende be zuiniging. was niet juist. Er werd aan defensie reeds bezuinigd, toen de uitga ven van andere departementen nog in stijging begrepen waren. Er i<* voor den minister thans geen reden in te gaan op gebeurtenissen buiten de grenzen des lands, waarmede we rekening zouden moeten houden. Spr. meent evenwel dat onze weermacht een goed figuur maakt. In het door de sociaal-democraten zoo wat als voorbeeld gestelde Dene marken bedragen dc defensie uitgaven 16.3 der begrooting; bij ons 8.69 dit wat de door sommigen gcwenschte bezui niging aangaat. Onze onderzeeërs, torpe dobooten, torpedojagers en kruisers doen in hun soort niet onder voor het beste wat er bestaat. De bestaande luchtvaartorganisatie behoort tc worden gehandhaafd. De sa menwerking tusschen Nederland en In- dië is nog nader te bezien. Inzake de industriëclo en economische oorlogsvoorbereiding bestaat geen vast plan. Spr. erkent de trage promotie der officieren doch iets anders is hoe kans te zien haar te versterken. Salarissen en pensioenen zijn hier te lande geleidelijk zoo opgevoerd dat een Indisch onderofficier niet. 30 dienstjaren minder heeft dan een Nederlandsche collega. Bij het debat over de .artikelen kwam de hoer Ter Laan op voor dc mobili satieslachtoffers, waarop dc minister verklaarde, dat. de in December 1931 in gemeenschappelijk overleg getroffen re geling geen onrecht inhoudt. Men moet zich nu eenmaal kunnen neerleggen bij een eenmaal genomen beslissing. De vergadering wordt om 4 uur ga- sloten. Hedenmiddag 1 uur wordt over be grotingshoofdstuk gestemd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5