AMERIKA'S STANDPUNT Nederlanders gedupeerd DE EEMLANDEÜ 4000 ADLER GARAGE MOLENAAR Vrijdag 6 December 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 136 De Vereenigde Staten zullen abnormale verkoopen aan de belligerenten zooveel mogelijk voorkomen EEN UITSPRAAK VAN HULL Beslissing ligt bij Mussolini ONTSPANNING IN ROME Besprekingen te Dessie Slag aan de Taharre? Alweer een schandaal in Frankrijk Belangrijkste Nieuws Licht op 4 uur 15 min. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS pex maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) 1 0.15. iinneniand .rancc per posi per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers 1 0.05 OSTREK NING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN 1.05 met inbegrij van een L.ew-,snummer elke regel meer f 0.25 Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen 1 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Te Rome verklaart men, dat Italië heel lang aan een petroleumsembargo het hoofd zal kunnen bieden De Anierikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Huil, heeft in een onderhoud met journalisten opnieuw bevestigd, dat de regeering vastbesloten is al het mogelijke te doen om abnor male verkoopen aan Italië en Abcssynië van voortbrengselen, die als noodzake lijk materiaal voor den oorlog kunnen worden beschouwd, tegen te gaan. Hij legde deze verklaring af om op deze wijze een rechtstreeksch antwoord te vermijden op de vraag van een jour nalist, die vroeg of een nieuwe wette lijke volmacht noodzakelijk zou zijn om een embargo op dergelijke materialen te leggen buiten en behalve wapenen en munitie. Huil voegde er aan toe, dat de aan dacht der regeering ook gevestigd bleef op zekere artikelen, vallen onder de categorie werkelijke oorlogs-materialcn, waarvan de uitvoer van buitengewone boeveelheden een inbreuk zou kunnen beteekenen op den geheelen geest van de bepalingen der ncutraliteitswet. In andere kringen van het ministerie van buitenlandsche zaken geeft men toe, dat een speciale vergunning van het congres noodig zou zijn om het em bargo van thans ook uit.te strekken tot producten, die noodzakelijk zijn voor een oorlog en waarvan de regeering door bet uitoefenen van een moreelen druk den uitvoer tracht te verhinderen. Met betrekking tot een eventueel pe troleum-embargo stelt men zich in be- voegdo Italiaansche kringen nog steeds op het standpunt, dat, na de laatste verklaringen van de Canadeesche regee ring, van geen enkele zijde nieuwe stappen in deze richting zijn gedaan. Men is bovendien, naar men verklaart, van meening, dat door een embargo in het bes gin slechts de burgerbevol* king zal worden getroffen. Volgens Italiaansche mede* deelingen zouden inderdaad het leger, de vloot en de luchtmacht over zoo groote voorraden beschikken, dat Italië geruimen tijd aan een embargo het hoofd zou kun* nen bieden. Hoe lang het dit zou kunnen volhouden, wordt echter niet gezegd. Alleen reeds in dit verband, aldus verklaart men, blijkt de onjuistheid der berichten, als zou Italië aan de Standard Oil een monopolie voor petro- leumleverantics hebben verleend. In een rede in den Italiaanschen kring te Londen zeide Marconi o,a.: „Ik hoop, dat de wolken, welke zich verzamelen t.a.v. de betrekkingen tus schen Engeland en Italië, die sedert on heuglijke tijden vriendschappelijk wa ren, binnenkort zullen verdwijnen en dat de misverstanden uit den weg zul len worden geruimd. Ik hoop, dat de vrede, welken wij zoeken en Italië niet het minst, een rechtvaardige vrede zal zijn." Te Genua heeft men een auto beproefd met een motor, welke wordt gedreven door calcium-carburaat in plaats van benzine. De proef is volkomen geslaagd; de wagen reed 25 K.M. op een kilo car- buraat; de kosten bedragen 4 cente- simi per K.M. De priester Aldo Bruseno richt zich in een oproep tot. de Katholieken der ge- heele wereld, hen ertoe aansporende, dat zij Italië ter zijde staan in den strijd, die thans gevoerd wordt. Door het Ka tholiek Italië te verdedigen, aldus zegt hij, verdedigt men het Katholicisme, dat tegelijkertijd bedreigd wordt door het communisme en de vrijmetselarij. Paus weigert vrouwes lijke fascisten te onU vangen De Matin meldt uit Rome, dat de af gevaardigden der vrouwelijke fascisten, moeders, weduwen en zusters van slachtoffers uit den wereldoorlog, die Zondag een ceremonie hadden bijge woond, welke was gepresideerd door Mussolini, door den paus in audiëntie zouden worden ontvangen. Op het laatste oogenblik evenwel is deze audiëntie afgezegd. De Heilige Stoel heeft een nota gepubliceerd, waar in wordt verklaard, dat het bezoek aan Rome der 845 afgevaardigden een poli tiek en geen religieus doel heeft gehad en dat. de paus derhalve geen gelegen heid 1-vceft gehad haar te ontvangen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de be roemde tenor Beniamino Gigli zijn me dailles en een aantal kunstvoorwerpen ter beschikking van den secretaris der fascistische partij te Rome heeft gesteld. De Italiaansche kroonprins en prin ses Marie José hebben den secretaris der fascistische partij te Napels hun trouwringen en verschillende andere gouden sieraden uit hun persoonlijk bezit doen toekomen om ze ten behoe ve van de schatkist te laten smelten. Ook China past sancs ties toe Teneinde de sancties tegen Italië van kracht te doen worden, heeft de Chi- neesche regeering met ingang van 1 December j.l. den uitvoer van lastdie ren. trekdieren, rubber, metalen, ertsen en metaallegeeringen naar Italië en de Italiaansche koloniën, alsmede het sluiten van transacties tot invoer van Italiaansche waren in China verboden. Van het invoerverbod zijn slechts uit gezonderd goud en zilver in baren en munten alsmede drukwerken. Naar een wapenstilstand of een toeneming der spanning? Fransch-Engelsch overleg LONDEN, 5 Dec. (A.N.P.). Eenige bladen melden, dat de slagkruisers Hood en Renown, die thans voor Gibral tar liggen. tezamen met vier torpedo-' jagers een kruistocht van tien dagen maken op den Atlantischen Oceaan. De Hood zal Madeira en de Renown Tan- ger aandoen. De vier torpedojagers zul len Huelva aan de Zuid-Westkust van Spanje bezoeken. Volgens de Daily Mail motiveert men de oefoningen met de mededeeling, dat de bemanningen oefe ningen moeten maken. Ongetwijfeld be teekenen de verordeningen evenwel, al dus het blad, een ontspanning van de situatie in de Middellandsche Zee. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat deze vlootbewe- gingen niet een poging zijn de Italia nen te lcalmeeren. De Britsche vloot in de Middellandsche Zee zal voor alle ze kerheid, zooals tot nu toe het geval was, op volle oorlogssterkte blijven. Omtrent den Italiaansch* Abessijnschen oorlog vers klaart de correspondent van het blad, dat dezer dagen de beslissing zal vallen, of het einde in zicht is of dat de door den oorlog veroorzaakte spanning zal voortduren of grooter zal worden. De bes slissing ligt bij Mussolini. Tot nu toe hebben noch Franks rijk, noch Engeland officieel iets gehoord, wat de hoop op een spoedige regeling zou rechtvaardigen. Pas bij de ontmoeting te Parijs tus- schen Hoare en Laval zal blijken welke stappen zullen kunnen worden gedaan. De keuze zal liggen tusschen een ge- meenschappelijkcn Engelsch-Franschcn stap tegenover Italië, een Franschen, door Engeland goedgekeurden stap en een door Frankrijk gesteunden Engel- schen stap. Tot nu toe is zoowel te Lon den als te Parijs slechts de basis voor een overeenkomst overwogen. Thans heeft men een nieuwe moeilijkheid waargenomen. De Volkenbond zal on getwijfeld persisteeren bij een wapen stilstand in Abessynië en Mussolini bij een intrekking der sanctiemaatrege len. Nu is het de vraag, of bij een mis lukking der vredes-onderhandelingen en bij een hervatting der vijandelijkhe den de sanctiomaatregelen opnieuw zouden moeten worden toegepast of worden uitgebreid. Uit Parijs wordt bericht: De werkzaamheden, welke het mi nisterie van buitenlandsche zaken met den steun van den Britschen deskun dige Peterson verricht, om een basis te vinden voor nieuwe bemiddelingsvoor stellen in het Italiaansch-Abessijnsche conflict, zouden volgens een bericht in de bladen voorloopig slechts betrek king hebben op een niet bindende re dactie van voorstellen, welke een bij- leggintr van het geschil zouden moeten mogelijk maken. De meeningen van Engeland en Frankrijk wijken thans nog op verschillende punten van el kaar af. Men heeft gedacht aan de volgende voorstellen: fl) Italië staat Abessynië een ha ven af in Italiaansch Erithrca. (2) Een geringe correctie der gren zen in het gebied van Tigre, waarbij de heilige stad Aksoem Abessijnsch zou blijven. (3) Abessynië staat Italië de pro- Generaal de Bono reikt onderscheidingen uit aan Italiaansche vlieger officieren, o.a. aan graaf Ciano. vincies af ten Zuiden van den acht; sten Noordelijken breedtegraad; in het Westen zou de grens van het Italiaan sche gebied volgens de Engelsche op vatting moeten liggen op den 40st.en lengtegraad en volgens de Fransche op den 38sten. Daarbij speelt de vraag, of Italië een toegang tot het merengebied zal verkrijgen of niet, een rol. De rest van Abessynië zou onafhankelijk blij ven en ook niet onvoorwaardelijk on der een internationaal protectoraat worden gesteld. Dbn negus zou het vrij staan met den Volkenbond een pact van bijstand te sluiten. Op het oogenblik doet te Londen het gerucht de ronde, dat de beraadslagin gen te Parijs tusschen de Britsche en Fransche deskundigen met betrekking tot de sancties, teneinde op deze wijze een oplossing van het geschil te bewer ken. goeden voortgang maken. In ver hand met dit gerucht schijnt het naar uit Londen wordt bericht noo dig er den nadruk op te leggen, dat nog geen definitief plan is opgesteld. De Britsche regeering is echter steeds bereid deel te nemen aan eenige col lectieve actie, waartoe door statan-r leden van den Volkenbond zal worden besloten. Men blijft voorzichtig ROME, 5 December (Reuter). Se dert een drietal dagen is hier een ze kere ontspanning merkbaar, doch men blijft voorzichtig. De oorzaak van deze ontspanning is: men geeft zich er rekenschap van, dat een petroleum-embargo nog niet onvermijdelijk is, en in ieder geval kan Italië het het hoofd bieden; volgens geruchten uit Londen en Parijs zoekt men hier oprecht naar een basis tot onderhandelen. De pers blijft zeer gereserveerd en geeft bizonderheden over de pogingen te Parijs en Londen. Ten aanzien van de kruisers „Hood" en „Renown" en de vier torpedojagers schrijft de „Tribuna": „Deze eenheden zouden de Middel landsche zee niet verlaten, indien de toestand niet minder gespannen scheen." In officieele kringen verzet men zich evenwel tegen deze ontspanning en zegt, dat de besprekingen van de des kundigen te Parijs worden gevoerd, zonder dat Italië hierbij tegenwoordig is, het is nog niet zeker, dat deze door Italië zullen worden aangenomen. De verplaatsing van de Britsche oor logsbodems beschouwt men in pfficiee- le kringen niet als een ontspanning, doch meer als een kruistocht om tech nische redenen. De geruchten over een dubbele wa penstilstand, d.w.z. een staking van de militaire operaties en van de sancties wordt eveneens ontkend, dit zouden proefballons van het buitenland zijn. DER ANGRIFF OVER „DE BEUL" BERLIJN, 5 Dcc. (Reuter). In ver band met de vertoonirig te Amsterdam van het tooneelstuk „De Beul", dat het blad als anti-Duitsch beschouwt, ver wijt de „Angriff" de Joodsche kringen in het buitenland een campagne tegen het Derde Rijk te voeren en herinnert er aan, dat de kwestie der behandeling der Joden in Duitschland zou kunnen worden herzien, indien de Joden hun gestook niet staken. Door het Duitsche verbod van invoer van Rijks* markbiljetten Salarissen met 35% verminderd BERLIJN, 5 December (A.N.P.). Het verbod van invoer van Rijksmark- biljetten en gemunt geld, dat te twaalf uur in den afgeloopcn nacht in wer king is getreden, beteekent een ern stige benadeeling der belangen van vele Nederlanders in Duitschland. De Neder landers, die in Duitschland werken en uit Nederland eeu salaris ontvangen, zien dit salaris met ongeveer- 35% ver minderd. Dit nadeel is te ernstiger daar steeds meer werkgevers de salarissen op den lagen koers van den Mark had den gebaseerd. Nog moeilijker is de situatie voor de Nederlanders in Duitschland, wier in komsten geheel of gedeeltelijk bestaan uit Nederiandsch of Indisch pensioen. Het zwaarst getroffen zijn tenslotte zij, die wegens werkloosheid, invaliditeit of ouderdom geheel of gedeeltelijk zijn aangewezen op particulieren of Rijks- steun uit Nederland. Hoe groot het aantal landgenooten is, dat door deze maatregelen getroffen wordt, is niet met zekerheid vast te stellen. Van bevoegde zijde wordt ons echter verzekerd, dat dit aantal vrij groot is. Men wees er ons op, dat alleen voor Nederlandsche werkloozen, invali den en ouden van dagen, die in Duitschland gevestigd zijn, door onze regeering jaarlijks een steunbedrag van 2 millioen gulden wordt uitbetaald. In dit verband moet men er rekening mee houden, dat in het algemeen werklooze Nederlanders in Duitschland geen steun van de Nederlandsche regccring ontvangen, doch van de Duitsche. Er zijn echter gevallen, dat personen van Nederlandsche nationaliteit zoozeer verduitscht zijn, dat zij niet onder de betreffende Nederland-Duitsche over eenkomst vallen. Deze menschen ont vangen steun uit Nederland. Intusschen ziet men ook in Neder landsche kringen zeer goed in, dat het verbod naast de ernstige nadeelen, ook voordeelen voor de Nederlandsche eco nomie heeft. In de eerste plaats zal het gebruik van Rijksmarken belangrijk toenemen, hetgeen aan de clearing ten goede komt. In de tweede plaats is het thans zoo goed als uitgesloten, dat Ne derlanders zich voor korten tijd naar Duitschland begeven om daar inkoopen te doen, waardoor zij den Nederland- schen handel bcnadeelen. En tenslotte ziet men in dc maatregelen een bewijs, dat de Duitsche regeering vastbesloten is, den Mark, die met een circulatie van 6 milliard en een gouddekking van honderd millioen uiterst moeilijk op peil te houden is, toch tot het uiterste te handhaven. ONRUST IN DE FRANSCHE KAMER PARIJS, 5 Dcc. (A.N.P.) Vanmor gen is de Fransche kamer opnieuw bij een gekomen ter voortzetting van de debatten over dc strijdhonden. Het was herhaaldelijk zeer onrustig in de zaal. Bardon, centrum afgevaardigde van Limoges, oefende felle critiek op het be- leid van het socialistische gemeentebe stuur van die stad. Men wordt slechts beschermd, aldus zeide hij, dien men links-georiënteerd is. De links-onafhankelijke afgevaardig de Haye zeide, dat het republikeinsche recht van vergadering onder meer in- 'uil U11UUI UICTIi lü Limoges is geschonden. Hij vroeg, wel- U.IJIVJVÜ Io ^rav,uvuuïii, HIJ iiucjj, v ke maatregelen de regccring denkt nemen ter bescherming der republikein- sche vrijheden. Later werd de zitting verdaagd des middags vier uur. tot Binnenkort zal de Negus het noordelijke front bezoeken ADDIS ABEBA, 5 Dec. (A.N.P.) Naar verluidt wordeti de militaire be sprekingen te Dessie voortgezet. Dc kei zer zou voornemens zijn, binnenkort den opperbevelhebber der Abessijnsche troepen aan het Noordelijk front te be zoeken. Het is mogelijk, dat in zijn ge zelschap eenige journalisten zich naar het front zullen begeven. Volgens Abessijnsche berichten duren de verbitterde gevechten op de hoog vlakte van Tembien en in het Gheralta- gebied voort. Volgens onbevestigde geruchten zou aan de Takazze een groote slag gaande zijn. ROME. Maarschalk Badoglio seint het volgende, 63ste legerbericht. Het Erithreesche legercorps zet de actie in Tembien voort en heeft het ge bied van Cacciamo bereikt. Aan het front van het eerste legercorps hebben patrouilles een actie uitgevoerd voorbij de linie Dolo-Makalle. Gewapende Abes- sijnen zijn bij Debar ten Zuidwesten van Makalle op de vlucht gedreven. Eenige onderleiders en gewapende man schappen van Dedzjas Kassa Scba*t heb ben hun onderwerping aangeboden bij hot hoofdkwartier van de Danakil- colonne in Azbi. Aan het front van het tweede leger corps zijn vijandelijke groepen aan de andere zijde van dc rivier Takazze in het Zuiden van Addi Rassi verspreid. Aan Italiaansche zijde zijn vier solda ten gedood. De luchtvaartafdeeling heeft aan het geheele front verkennings vluchten uitgevoerd. „OVERORGANISATIE" IN HET DERDE RIJK BERLIJN, 5 December. De Rijks minister voor oeconomische zaken Dr. Schacht heeft voor de vertegenwoordi gers der „Economische Kamers" dei verschillende districten een redevoering gehouden, waarin hij critiek oefende op de „over"-organisatie, welke hier en daar tot uitdrukking komt. Binnen het kader der oeconomische opvattingen en de oeconomische plichten van het na- tionaal-socialisme moeten de verschil lende bedrijven zoo veel mogelijk zelf standig werken en verantwoordelijk zijn en niet onder toezicht staan van tientallen organisaties. De man in het bedrijf is belangrijker dan de ambtenaar der organisatie. Iedere „overi'-organisatie leidt er ge makkelijk toe den persoon van den on dernemer te doen verdwijnen. Juist de gene die op redelijke wijze streeft naar het wel en wee van zijn bedrijf en zijn personeel, kan zich niet ook nog bezig houden met de tallooze organisaties. De minister vervolgde: De Oecono mische Kamers, die thans in geheel Duitschland in 18 districten haar werk zaamheden aanvangen, zullen bij dit werk effectieve hulp kunnen verleenen. De vakgroepen hebben tot taak zich bezig te houden met, de tot dat vak be- hoorende bedrijven. De industrie- en handelskamers evenwel en de Kamers der handwerkslieden moeten de belan gen van het geheele bedrijfsleven in hun district behartigen. Commissaris van politie erbij betrokken PARIJS, 5 Dcc. (A.N.P.) De „Petit Parisien" meldt, dat de commissaris van politie en- leider van de Süroté te Grenoble, Lalane bij beschikking van den minister van binnenlandsche za ken is geschorst. Lalane, die sedert een jaar te Greno ble werkzaam was, was afkomstig uit Avignon. Verschillende belangrijke za ken had hij tot een goed einde weten te brengen, totdat hij in aanraking kwam met zekere Emilie Coudère een avonturierster, die bij de politie in ge heel Frankrijk bekend was, en ver scheidene malen was veroordeeld we gens oplichting. Deze vrouw, welke te Grenoble was aangehouden wegens oplichting, werd door Lalane ondervraagd. De commis saris stond haar toe zich even ie ver wijderen, van welke gelegenheid de vrouw gebruik maakte, te ontsnappen. Een maand later werd zij gearresteerd en door de rechtbank veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. In de gevangenis deelde zij mede, hoe zij erin geslaagd was, uit het politiebu reau te Grenoble te ontsnappen. Haar mededeelingcn bleken bij een ingesteld onderzoek juist te zijn, hetgeen den mi nister van binnenlandsche zaken aan leiding gaf tot de schorsing van den commissaris. Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGEUJ& SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN op andere pagina's BINNENLAND De kwestie der toelating van graaf de Marchant et d'Ansembourg als lid der Eerste Kamer. (Eerste Blad, pag. 1). Te Amsterdam overleed de heer Th. W. Blijdenstcin, oudste directeur vatt de Twentsche Bank. (Tweede Blad, pag. 2), Voorzieningsfonds voor kunstenaar* door den minister van Sociale Zaken in het leven geroepen. (Tweede Blad, pag. 3). WEERVERWACHT1NG Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerstand 76-4.3 te Biarritz. Laagste barometerstand 745.6 tc S&rna. Verwachting: Matige, aanvanke lijk tijdelijk krachtige, later weer afnemende Z. tot W. wind, half bewolkt of betrokken, waarschijn lijk eenige regen, iets zachter. De nieuwe ruim 4/5 persoon, zuinige 4 cyl. motor flinke kofferruimte, 4 onafh. geveerde wielen, voorwielaandrijving. Een pro duct van één der grootste fa brieken met wereldreputatie Te bezichtigen: Stationsplein 5 - Amersfoort OP ZOEK NAAR EEN VLIEGER Uit Georgetown (Britsch Guyana) zijn per vliegtuig naar Paramaribo vertrok- ken de houthandelaar Edward Sill ert de Anierikaansche vliegers Art Wil liams en Harry Wendt, die een onder zoek gaan instellen in dc binnenlanden van Suriname naar den sinds 1927 ver dwenen vlieger Rcdferu. Deze Ls bij een ononderbroken vlucht van den Ameri- kaanschen staat Georgia naar Rio de Janeiro verdwenen. De Aincrikannscho onderzoekingsreiziger Lavarre meent, dat Red fern verblijft bij de Trio-India nen in het binnenland van Suriname. Lavarre gaat af op verhalen der inboor lingen omtrent, een blanke godheid, die eenige jaren geleden uit den hemel is gekomen. De bijzonderheden van dezo verhalen doen vermoeden, dat men hier te doen heeft met een vlieger, die in do oerwouden moet zijn neergestort. NIEUWE SPOORLIJN 1 HSINKING, 5 Dec. (Reuter). Eert nieuwe spoorweg, zoowel strategisch als economisch van belang, is in gebruik genomen tusschen Je Pai Tsjoe en Tsji Feng, een van de sleutelsteden van Jehoc. De spoorweg is 160 K.M. lung en breidt het spoorwegnet uit in Mandsjoe- rije in de richting van Mongolië en deo Grooten Chineeschen Muur. DUITSCH-LETLANDSCH HANDELS VERDRAG BERLIJN, 5 December. Woensdag is het op 20 November j.l. te Riga ge parafeerde Duitsch-Letlandsche verdrag inzake het wedcrzijdsche ruilverkeer door de vertegenwoordigers der beide regeeringen ondertcekcnd. Het verdrag is een aanvulling op het tusschen beide regeeringen op 19 No vember 1920 gesloten mccstbcgunsU- gingsverdrag en regelt het geheele ruil verkeer tusschen heide landen. Het nieuwe verdrag treedt na de ratificatie op 1 Januari a.s. in werking en geldt gedurende één jaar. Het kan telken* op 30 November worden opgezegd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1