LAATSTE BERICHTEN VLIEGTUIGEN IN ACTIE 36 EEN NIEUW VLIEGTUIG Een oorlogscorrespondent gewaagt van een slag, waarin de Abessijnen ernstige verliezen zouden hebben geleden HONDEN BEWIJZEN HUN NUT Vijftig staten tegen één Predikanten staan op hun stuk Kinderpostzegels d'ARNHEMSCHE POORT E.J. WERNER UITSTEL VAN HET OLIE-EMBARGO? „SCHELDEMUSCH' DE LUCHT IN BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 -T* Dank zij hun scherp gehoor vernemen zij vliegmachi» nes a! op grooten afstand De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat troepen onder be vel van Ras Seyoem in den nacht van Woensdag op Don» derdag een Italiaansche post te Tabaka, ten Oosten van Amber Augher, hebben aan» gevallen. Deze aanval zou echter met zware verliezen voor de Abessijnen zijn afge» slagen. De aanvallers zouden naar de nabijgelegen dorpen zijn gevlucht en bovendien door de den Italianen goed gezind zijnde bevolking zijn achtervolgd. Er werd een Ita» liaanscbe strafexpeditie ge» zonden naar de opstandige dorpen, die dezen aanval mo» gelijk hebben gemaakt. Bij deze gevechten werden aan Italiaansche zijde Askari's gewond. Ton Noorden van dit gebied hebben Askari's een gevecht geleverd, waarbij volgens opgaven van Italiaansche zijde de verliezen van den vijand, zeer groot zouden zijn geweest, terwijl aan Ita liaansche zijde zelf één Italiaan en cón Askari -werden gedood en twee .Askari's gewond. De aanval, die Woensdag te Dabat „Jen Noorden van Go.nd.ar wérd, gedaan door Italiaansche vliegtuigen, óp een 'vliegmachine van Abessynië, was al dus Reuter de eerste schermutseling in de lucht der belde iogers. De bestuurder van het Abessijnsche vliegtuig, dio door het feit, dat hij al leen was en met slecht materiaal moest •werken, zich niet kon verdedigen, moost dadelijk trachten te landen. Andere Italiaansche vliegtuigen zou den do troepen van Ras Emeroe aan den oever van de Takazze hebben ge bombardeerd, waarbij zes personen werden gedood. Het is mogelijk, dat de Italiaansche raid ten doel heeft gehad een belang rijke krijgsoperatie voor te bereiden door het tevoren opsporen der Abes sijnsche strijdkrachten. Behalve het bericht van dezen aan val werd te Addis Abeba geen enkele belangrijke mededceling ontvangen, be- lialve dan het onbevestigd gerucht van het bombardement van Djidjiga on het eveneens onzekere gerucht van het'ver trek van den negus uit Dessie naar een onbekende bestemming. De vele honden in Abessynië zijn van groot nut, omdat zij tezamen met de hyena's en gieren zorgen voor het op ruimen van hot vuil. Thans bewijzen zij opnieuw hun nut in den oorlog, aangezien hun scherp gehoor hen in staat stelt eerder dan de mensch na derende vliegtuigen te vernemen. Zoo geven ze de inlanders aan wan neer dezen dekking moeten zoeken. Het volgende geval wordt medege deeld door een Araerikaansch dokter te Daggaboer, dat door de Italianen werd gebombardeerd. Bij den eersten raid werd een vijftigtal honden door bom men gedood, bij den tweeden aanval hoorden de honden het geronk van de motoren, werden ongerust en zochten instinctief dekking in kullen en struik gewas om ontkwamen zoo aan een slachting. Den derden keer verborgen zich de dieren, lang voor dat de Italiaan sche vliegtuigen de plaats bereikten. De bewoners trekken thans hun les hieruit en zoeken dekking, zoodra de hónden zich ongerust toonen. De Bono's terugkeer Generaal de Bono lcvvam Donderdag avond 20 uur AO uit Napels te Rome aan. Hij was vergezeld van den staats secretaris van liet ministerie van kolo niën, Lessona, die hem tot Napels te gemoet was gereisd. Mussolini was op het station aanwezig, die De Bono har telijk begroette en omarmde. Behalve de leidende persoonlijkheden der par tij, waren ook alle staatssecretarissen, de voorzitters van Kamer en Senaat en de politïc-pi'efect ter begroeting van den generaal aanwezig. Voor bet sta tion had zich een groote menigte ver zameld, die, toen T)e Bono verscheen, in luid gejubel uitbarstte. Reuter seint uit Asmara, dat er meer dan 45.000 Italiaansche arbeiders werk zaam zijn in Oost-Afrika; 7000 daar van zullen weder naar Italië worden teruggezonden, omdat bun contracten efgeloopen zijn of omdat zij zich niet aan het tropische klimaat konden aan passen. Vrijwilligers Tc Genua zijn 270 Italianen uit Bra zilië en Argentinië aangekomen om vrijwillig dienst te nemen in liet leger in Oost-Afrika; zij zijn gisteravond naar Sabaudia vertrokken, waar de divisie Tevere wordt geconcentreerd; onder de vrijwilligers bevindt zich de Italiaan sche consul te Buenos Aires. Amerikaansche raffi nader ij in Italië De president van de Socony Vacuum Oil Company J. A. Brown heeft ver klaard, dat het Italiaansche filiaal van deze onderneming, naar aanleiding van een plan, dat reeds in Juli van dit jaar bestond, oen groote olie-raffinade rij zal bouwen te Napels. Deze raffina derij zal echter niet voor 'het voorjaar van 1937 in bedrijf genomen kunnen worden. De Standard Oil Company of New Jersey publiceert een verklaring, inhou dende, dat zij op een enkele onbelang rijke uitzondering na geen goederen voor oorlogsgebruik naar Italië heeft verscheept. Als de economische druk niet voldoende is Reuter meldt uit Londen, dat het bestuur van de vereeniging voor den Volkenbond in een resolutie de regee ring ultnoodigt ten aanzien van het Abessijnsche conflict zoodanig op te treden, dat de Volkenbond, ingeval de economische druk niet voldoende zou zijn, maatregelen zal treffen om de ver bindingen tusschen Italië en Oost-Afri ka te verbreken. Clandestiene handel in buitenlandsche wis seis De politie te Rome lteeft een uitge breide organisatie ontdekt voor den clandestienen handel in -buitenland sche wissels tegen een hoogeren koers dan de officieele. Aan het hoofd dezer organisatie stond een mede-eigenaar van de Rocco-bank, Battola, wicn een boete van een millioon lire. werd* opge legd; 15 andere schuldigen werden eveneens tot hooge boetes veroordeeld. De sluiting van drie bankon werd be volen. Minister Eden behandelt het vraagstuk der -sancties maatregelen De Lagerhuisdebatten van gisteren zijn besloten met een rodevoering van den minister voor Volkonbondsaango- legenheden Eden. Deze verklaarde, dat de Britsche regeering de ontwikkeling van den toestand in het Memelgebied voortdurend met aandacht gade slaat en niet zal nalaten haar invloed aan te wenden om een oplossing der moei lijkheden te bevorderen, zooal3 dat in overeenstemming is met den geest van het Memelverdrag. Ten aanzien van bet Italiaansch— Abessijnsche geschil herhaalde Eden de verzekering, dat over de buitenland sche politiek tusschen zijn collega's en hem volledige overeenstemming be staat. De politiek, welke hij te Genève heeft verdedigd, is de politiek geweest der goheelo regéering. De vrede, waar naar de Britsche regeering streeft, moet zoowel voor Italië en Abessynië als voor den Volkenbond aannemelijk zijn. Ten aanzien van de sancties maatregelen verklaarde de minister, dat zij voor alle deelnemende landen economie mische verliezen en voor eenige dezer zelfs verliezen van zeer ernstigen aard mees brengen. Het feit evenwel, dat 50 volken bereid zijn geweest een zoo onwelkome verants woordelijkheid op zich te la# den, is een opmerkelijk ge« tuigenis voor een geloof aan den nieuwen tijd. Bij do sancticmaatregelen inoet men eraan denken, dat de Volkenbond geen alles omvattend karakter beeft. Daarom zijn in de eerste plaats maatregelen genomen, welke zonder de medehulp van outsiders zouden kunnen worden ten uitvoer gelegd door Volkenbondsle den. Het embargo tegen Italië heeft be- teekend, dat Italië drie kwart van zijn export handel kan verliezen. Pas na de toepassing dezer sanctieniaatregelen is aan do orde gekomen de kwestie van de toepassing van maatregelen, waar voor de medewerking van outsiders on ontbeerlijk is. Daartoe behoort de kwestie van petroleum. De tegenstand van een of twee landen zou voldoende zijn om haar zonder effect te maken. Terloops merkte Eden op, dat het geenszins voor zichzelf spreekt dat de ir. het tegenwoordige geschil onderno men stappen bij ieder toekomstig ge schil zoudeh kunnen worden toege past. Voorts zëide de minister, dat naar zijn meening de meeste volken in dit geschil niet een kolonialen oorlog of een economische onderneming zLcn, doch een zaak, waarbij liet systeem van den Europeeschen vrede op het spel staat. Eden bestreed, dat de regee ring in dit geschil plotseling van hou ding was veranderd. De „Scheldemusch" op het vliegveld Vlissingen Verzet tegen Kerrl's decreten; optreden van de Gestapo? BERLIJN, 6 Dec. (Reuter.) Twee leiders der oppositioneel© kerk, Jacobi, president van do Bc- lijdeniskerk te Berlijn en Scharf, president van do provincialo syno de van Brandenburg, zijn door de geheime politie gewaarschuwd, dat zij, indien zijn hun verzet tegen de decreten van minister Kerrl voort- zotten, gestraft kunnen worden we gens hoogverraad. Volgens Reuter hebben zij geantwoord: „Ook Jezus is beschuldigd van hóogverraad en op grond van dio beschuldiging ter dood gebracht. Wij zijn er zeker van, dat wij Zijn voetstappen drukken, als wij wei geren minister Ken-1 te gehoorza men." De leiders dor Belijdcniskerk verwachten nu massa-arrestaties. DS. Niemöller word verboden den kansel te betreden. WAT ETEN WIJ MORGEN VÓÓR DE KOFFIETAFEL Gerookte zalm met mayonaise. VOOR DE MIDDATAFEL Biefstuk. Aardappelen. Doperwten. Cuslard met bitterkoekjes. KUNST is de zoo smaakvolle uitvoering der briefkaarten en WELDADIGHEIDSuiting maken zij mogelijk voor en door de kleinste beurs ten bate van het NEDERLANDSCHE HULPBEHOEVENDE KIND behoeft U slechts op te bellen om thuis bezorgd te krijgen elke bestelling van kinderbriefkaarten en post zegels, zonder kosten voor de bemoeiing. De directeur van Zandbergen SLIJTERIJ WIJNHANDEL TEL. 242 Achter Amicltla le Kwaliteit citroen jenever f 2.25 p. H. WERELDGEBEUREN HOARE 'S BEZOEK AAN MINISTER LA VA L De Franschen wem schen de besprekingen over een regeling van het OostsAfrikaansche geschil voort te zetten MuKGEN" wordt sir Samuel Iloare, de Eiigclsehe minister van bui- tenlandsche zaken, die, daar hij zich niet geheel wel gevoelt, zijn va- cantio in Zwitserland /.al doorbrengen, in de Fransché hoofdstad verwacht. Aan dit feit wordt eenige beteekenis gehecht, aangezien de Engclschc mi nister de gelegenheid te haat zal ne men om met zijn Franschen collega Laval, die tevens premier is. van ge dachten to wisselen over den Itali- aansch-Abcssijnschen oorlog. Te eerder trekt dit bezoek de aandacht, annge- zlen vijf dagen later, n.l. op 12 Decem ber, te Genève van gedachten zul wor den gewisseld over een buitengewoon belangrijk probleem: dat van de ver scherping der tegen Italië gerichte sancties en wel in den vorm van het veelbesproken petroleum-embargo, dat in Frankrijk niet bijster populair .is, aangezien, wanneer Frankrijk op grond van Geneefscbc besluiten verplichtis, daaraan eveneens deel te nemén, .de verhouding tusschen Rome en. Parijs onvermiidelilk nog slechter.wordt, ter wijl de toepassing van het olierembar- go tevens ernstige gevaren in zich heret, omdat een overspannen Italië, in beginsel zijn toevlucht zou kunnen no men tot. een oorlog. Vandaar dat het niet geheel onmogelijk is. datLav.al, wanrteer lui met sir Samuel van ge dachten wisselt, er bij dezen op aan zal dringen do zitting van de Volken pondscommissie, die zich met liet olie oroblcetn bezig houdt, opnieuw uit te stellen. Misschien zal als motief wor den opgegeven, dat Laval momenteel door .ernstige blnnenlmidsch-nolltleko zorgen in beslag wordt genomen, maai de werkoliike reden is. dat Frankrijk nog steeds hoopt door ondorhandelin gen een vergellik tot stand te brengen met betrekking tot hel Oost-Afrikaan- sehe conflict. Het ligt voor de hand. dat ten aan zien van de a.s. ontmoeting tusschen Hoare en Laval reeds veel wordt ge fnnfaseerd en zoo is ook het gerucht in de wereld gekomen, dat sir Samuel Honrc te Pariis een wapenstilstand zal voorstellen voor den duur van drie we ken. In deze periode zouden de vljan dcliikhednn in Abessynië moeten wor den gestuakt. maar zou het petroleum- embargo evenmin van kracht mogon worden. Op deze wijze zou opnieuw tijd wórden gewonnen, die gebruikt zóu kunnen worden om eou vreedzame re geling nuderbii lo brengen. Ondertus' schen is het de vraag cn desbetref fende bedenkingen rijzon zelfs in Fran schc kringen, of de commissie van achttien, welker zitting on 12 Decern her is bepaalu. hier aeon bezwaren te gen kenbaar zal maken. Overigens zijn de meeningen in Frankrijk omtrent do kansen op succes (cn aanzien van de roods weken lang durende Fransch-Engelscho onderimn delingen nog al verdeeld: hier en daar meent men een ontspanning te kunnen vaststellen, maar er zijn cr ook, die den toestand aanmerkelijk minder optimis tisch bcoordeelen. In verband hiermee wordt zelfs gerept van de mogelijkheid, dat do olielanden op eigen houtje den uitvoer naar Italië zullen verbieden, omdat zii er zeker van meencn te zijn, dat do Vcreoniedé Staten zich hij hen zullen aansluiten; men vermoedt nn meliik. dat Amerika aanvankelijk den export zal beperken tot de quanta, die voor het uit broken van den Italinansch- Abeseiinschcn- oorlog werdon uitgevoerd en naderhand, in» Januari, dien export geheel zul stopzotten, nadat het con gres» een-desbetreffend besluit zal (tel) •ben -ecnomen, Hoe dit zij.» vrii. algomcen neemt men aan.-dat Italië een oventueol olie-em bargo onmiddellijk met een opzegging .van-het Jidmaatschap. van den Volken bond zal beantwoorden, den Volken bond. dion Engeland thans met zooveel iivcr. cn .succes als een wapen togen italic gebruikt. Baldwin, die bil do jongste debatten .in bet Lagerhuis go .waagde van .de heiligheid der verdra gen.. wordt inmiddels, van Italiaansche zijde, te .verslaan, gegeven, dot Enge land. Italië, wat den eerbied voor olcch lig aangegane verdragen betreft, be zwaarlijk kun overtreffen; evenals F.n« geland is Italië bovendien van oordooi, dat de heiligheid derverdragen hun herziening geenszins uitsluit, maar deze'rdviéle'rtfag nimmer op geweldda dige wiize worden afgedwoneert: door deze opvatting liet Rome zich dan ook leiden, toen het. in verband met be paalde Duitsche plannen, indertijd hon derdduizend man naar de Oostcnriik- selie grens zond. Zelfs do oorlogvoering In Abessvnië wordt van Italiaansche ziide voorgesteld als een uitvloeisel van den eerbied, dien Italië beeft voor plech tig gesloten aceoonlen: Rome zoud zijn expeditielcgor naar Oost-Afrika om.... de eerbiediging der niet Italië'gesloten verdragen, waaraan de negus niet de hand zou hebben gehouden, af te dwin gen. BINNENLAND Experiment met toepassing van allerlei combinaties cn nieuwe opvattingen Het is nog maar een begin (Van oen speclalen redacteur). Nederland is reeds lang oen land, waar groote belangstelling bestaat voor de luchtvaart en waarheen ook het bui tenland steeds de oogen gericht heeft met betrekking tot dezen nieuwen tak van techniek. En niet ten onrechte. Thans weer is het Vlissingen, dat bozig is met belangrijke dingen op dit gebied voor den dag te komen. Daar zetelt de Koninklijke maatschappij De Schelde, waar de bekende Nederlandsche vheg- tuigconstructeur T. E. Slot een nieuw tvpe vliegmachine aan het houwen is. dat deze belangstelling ten volle ver dient. De Scheldomusch, zooals hot eerste model genoemd wordt, is in zooverre gereed gekomen, dat men cr onlangs mee de lucht In is ge weest. In verband daarniedo zijn wij eens met den heer Slot gaan praten, die ons het een en ander ervan hoeft verteld en ons zijn nieuwste product heeft gotoond. Zijn nieuwste product. Want reeds meer dan twintig jaar is doze man, die zoo geheel tezamen met de Nodcrland- sche lucntvaart is opgegroeid, in dit vak werkzaam. Bij verschillende maat schappijen in binnen- en buitenland hooft hij ervaringen opgedaan in allerlei functies en reeds vun 1911 stamt zijn eerste ontwerp: een vliegtuigje, gemaakt in den stal hij het ouderlijke huis. Wat Is er sinds dien niet allemaal gobourd op dit gobied, maar hoezeer ook ver schilt dit eerste model van dc latere door den lieor Slot ontworpen vliegtui gen! Zijn arbeid bij de l'aiulerfabriek, waar hij onder meer den bekenden Postjagcr bouwde, ligt bij leder nog vorsch in bet, geheugen. Do Scheldemusch wijkt vun dc typen der laatste jaren opvallend af. Het be doelt een toestel te zijn, aldus vertelde ons de heer Slot., waarmede op een zeer veiligo wijze on veel goedkoopcr dan met andere vliegtuigen gevlogen kan worden. Het zal het beoefenen der vlieg sport belangrijk goedkoopcr maken en hot veel meer voor iedereen goschikt doen zijn. Men kan liet vergelijken met b.v. een kano of een fiets, waarmoc men kleine tochtjes maakt, doch dio ook wel voor groote reizen geschikt zijn. Voor het laatste doc* is de musch ook niet in do eerste plaats bestemd; het is voor menschen, die dc luchtvaart om der wille van haarzelf beoefenen. Dat is dus het sociale doel van dc Scheldemusch. In de tweede plaats ls het. oen experiment van allerlei nieuwe luchtvaartopvattingen. Daarbij heeft men echter stoods de veiligheid, do mo gelijkheid tot massaproductie en den prijs als beoordeolingsfactor in het oog gehouden. Deze experimenten kunnen voor do toekomst van de militaire cn de burgerluchtvaart van groot belang zijn. De opvatting van den opbouw met do combinatie van verschillende vond sten is anders dan men tot heden toe gewend was. Alleen in Amerika zijn enkele van dezo combinaties toegepast, doch men heeft ze daar nog niet zoo sterk doorgevoerd als hier. De daar ver kregen resultaten zijn evenwel bijzon der bemoedigend. Bouwt u dus dé&rop voort, vroegen we. Neen, dat doen we niet, was het ant woord, want we weten er eigenlijk niets van. Er zijn eenige resultaten bekend on foto's zijn gepubliceerd, maar we weten niet, hoe ze dio resultaten bereikt hebben. Er is daar verder nog niets over openbaar gemaakt, moet ii denken. We hebben hier geheel onzen eigen op vattingen, hetgeen de eerste proeven op het vliegveld Vlissingen hebben be- wezen. Het type van de musch ls ge schikt om in den vliegt.uigl>ouw in hot algemeen nlouwe mogelijkheden te scheppen. Musch en pou Heeft u het beginsel van do Pou du Ciel hierin verwerkt? Dc musch heeft er in hot geheel niet» mee te makon. Het doel, dat Mignet zich met het ontwerpen van dc pou ge steld heeft, meen ik met de Schelde musch te zullen bereiken. De pou is een interessant experiment, maar Mignet heeft andere inzichten dan wij. Bij de eerste proefnemlngon hooft de musch zeer goed gevlogen, doch do mo tor bleek niet te voldoen. De kracht er van was niet zoo groot, nis door de fa briek was opgegeven. Wc hebben hem teruggestuurd en de fout schllnt al te zijn gevonden. Jammer is alleen, dat dit alles zoo lang ophoudt. De douane heeft de afwikkeling ervan ook al niet be spoedigd. Als wo straks een motor terug krijgen, die dn beloofde 34 pk. levert, gaan we dadelijk weer aon den gang. Do Scheldemusch Is eon tweedekker, waarvah de ondervleugel achterwaarts geplaatst is. De vleugel spanwijdte is zes meter on do lengte ls ongeveer even groot het gewicht bedraagt 185 kg. In plaats van een trekschroof heeft het toestel een druksehroef en de staart is geheel open, zoodat deze dus niet nfgCfichermd wordt door luchtstroomin gen over de romp, hetgeen derhalve Ideale hesturlngsmogclijkheden geeft. IJ grijpt dus hiermede terug naar het oorspronkelijke typo vliegtuig van 1902? Laat ik u in verband daarmee dit zeggen; Er is op dit gebied op de ge- heelo wereld maar één stel grooto man nen geweest, dat waren de gebroeders Wright. Dio hebben alles uitgevonden; wij hebben dc luchtvaart verfijnd en verbeterd en daarbij hebben we hun wegen dikwijls losgelaten, doch we ko men er allemaal op terug. Nu hebben wo ze weer op modern wotenschappe- lljke wijze toegepast. Hot onderstel ls ook anders dan ge* brulkclijk. merkten we op. Ja, er zitten drie wielen onder, waar van het voorste met aparte pedalen be stuurbaar ls, zoodat men met het toe stel op den grond kan manoeuvreeren als mot een automobiel. Het is schar nierend cn heeft aan do andere zijde één steunpunt, dat van een olieveering voorzien is. Op het veld heeft dit sy steem reeds zeer goed voldaan. Verder hebben wo het patent Van Handlcy Page gekocht voor de „slots", een vei ligheidsinrichting aan de vleugels, die reeds op veel vliegtuigen toepassing beert gevonden. Het geraamte bestaat uit gelaschte stalen huizon, de vleugels zijn van hout mot triplox en linnen overtrokken. In alle opzichten is ernaar ge streefd. het toestel zoo goedkoop mogelijk te maken, zoodat velen, voor vvio do luchtvaart thans onbe- reikhuar is, het kunnen bezitten. Dit eerste toestel is gemaakt voor één persoon, doch de principes, dio erbij gebruikt zijn, zijn ook ver werkbaar in grootcr© toestellen. Heeft dit toestel nu nog wel iets t* maken inct. uw Pandorjager; het lijkt er op het eerste gezicht zoo heel weinig op, vroegen we vorder. Allo orvarlngon, die ik In al dio jaren, dat ik vliegtuigen maak en heb helpen maken, heb opgedaan, zitten er in. Du» vunzolfsprekend ook die van de Pan- dertoostellen, welke ik heb gebouwd. Bij do Scholdenuisch wordt alles eerst In den grond bestudeerd, in de praktijk beproefd on getoetst, en als we dan met do hand op het hart kunnen ver klaren, dat het goed is, willen we het pas uan do markt brengen. Bent u al in bespreking omtrent even-» tuoelen verkoop van dergelijke toestel* lotjes? Met niemand, antwoordde de heer Slot. Hot toestel is van de maatschappij Dc Scholde en er wordt niets meer ge daan. voordot hot gehodl klaar is. Wij hebben nog licol voel dingen op ona programma, die mot dit toestel gepro beerd moeten worden, daarom kan liet nog zeer lang duron, vóórdat wc voor het publiek gereed zijn. Men moet voor al niet denkon, dat de Zaak zoo maar dadelijk af Is. Noen, we kunnen nu oigenlilk po» good aan het werk. En do concentratie in den vliegtuig- houw, was onze laatstq vraag, hos denkt u daar over? Over de kwestie zou ik u veel kunnen vertellen, maar Ik wensch me er niet over uit te laten J^unnon wij Do verwachting, dat het weer aan hot einde der vorige week opnieuw; stormachtig zou zijn, is geheel in ver vulling gegaan en stormweer, dat Za terdag- en Zondagnacht over Nederland gewoed heeft en hetwelk verleden week als zoor waarschijnlijk werd voorge steld. Is mede niet uitgebleven. Do met dit stormweer ingezette perio de van onstuimig weer scheen Donder dag vrij plotseling oen einde te nemen. Toch is dit niet hot geval geweest, Plaatselijk was het Donderdag windstil of windzwak weer, maar over het alge meen had het stormweer in .West- Europa nog niet afgedaan. Alleen wa» cr door de vorming van eenige secun daire kernen in hot uitgebreide depres- siegebied oen vrij ingewikkelde weera- toestand ontstaan, dio het. mogelijk maakte, dat over betrekkelijk kleine gebieden windstilte optrad. De krach tige aanvoer van koude lucht veroor zaakte een belangrijke daling der tem peratuur. Hagelbuien traden veelvul dig op. Het weer werd gaandeweg heter Hot is niet waarschijnlijk, dat deze verbetering van langen duur zal zijn. Aan dc Westzijde van liet uitgebreide doprcssicgobicd drong een zeer krach tige Noordwestclilko luchtstroom naar het Vasteland door en dit had dc ont wikkeling ton gevolgo van een z.g. rug van lioogen druk over de, Britsche eilanden, die zich In Oostelilke rlchiing lnngzaam voortbowoog. Daar echter deze rug van lioogen druk gevolgd wordt door een nieuw dopressiégebied, dat uit hot Westen Opkomt, zal op een tijdelijke verbetering van het weer met vrij lage temperatuur, vooral goduren- de den nacht, spoedig zachter weer met naar het Zuid-Westen terug* draaienden wijid en daarna eenige re gen volgen. Deze wenrsomslag kan on geveer nan liet einde der week ver wacht worden. Waarschijnlijk zal het voor of op Zondag nog niet tot storm weer komen doch zal het weer tot dien tiid, hoewel regenachtig en meest zwaar bewolkt, over hef algemeen tn- meliik rustig blijven. Later wellicht weor stormachtig (Nadruk verboden). OOST-1ND1E VELE DOODEN DOOR voedselvergiftiging TOELOKNG GAGOKNG, G D«c. (Ann- ta). Uit het Tronggaleksche Wordt gemeld, dat aldaar ernstige vergiftl- glugsgcvallen zijn voorgekomen als go- volg van het ebruik van minderwaardig voedsel. In het onder-district Pegalan en verschillende andere dessa's is hij 50 persoden vergiftiging voorgekomen, waarvan ongeveer 40 personen zijn overleden. Volgens voorloopige inlichtingen van het bestuur moet dit sterftecijfer ech ter belangrijk minder zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3