MA//A Stadsnieuws EEN SURPRISE VOOR B. EN W. DE PROVINCIALE BEGROOTING Agenda Verkoopingen Dreigbrief schrij ver staat terecht 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 EEN BLIJDE MIDDAG IN DE LIGHALLEN De patiënten door den Sint verrast met cadeaux en versnaperingen St. Nicolaas was gistermiddag op be zoek in de lighallenl Een middag, waarop alle patiëntjes en patiënten in één lokaal vereenigd zijn om de goede gaven van den Sint in ontvangst te nemen. Dat beteekent voor hen, die anders dag in- dat uit aan hun bed gekluisterd zijn in hun lighal, die uur-in uur-uit het uur van volkomen genezing afwachten, dat zij voor een wijle uit dat bed mogen opstaan en ver- kceren te midden van die vele ande ren, die reeds zoover genezing hebben gevonden, dat zij naar huis mochten en daar onder medisch toezicht staan. Zoo'n Sint Nicolaasmiddag is weer iets héél anders dan de vele anderen, welke wij zoo om en nabij 5 December bijwonen. Daar heerscht een aparte sfeer; een sfeer van volkomen blijd schap. Blijdschap over het zich weer even van bed te mogen begeven; blijdschap over het weerzien van de anderen, die reeds weer thuis zijn; vreugde over het feit, dat er weer een cadeau zal komen uit de groote mand, die Sint Nicolaas reeds vooruit had laten bezorgen. En dan die blijde incomste van St Nicolaas met Pieterknecht! De kleinen verdrongen zich aan den ingang van liet laantje, waarlangs de Sint zoo komen om hem toch maar het eerst te mogen verwelkomen. Zij keken met vragende oogen naar de zus- sters, als wilden ze zeggen: Wanneer komt-ie nou? Maar töèn hij ook eenmaal kwam barstte er een ovatie los: „Zie ginds komt St. Nicolaas uit Spanje weer aan" klonk hef uit eenige tientallen kinder monden, die weldra aan het werk ge zet werden, daar Piet met kwistige hand pinda's en toffees rondstrooide. Drie kleine kleuters, die ditmaal eens niet boven op een hek zaten, zongen den kindervriend toe: „Wees welkom in ons midden." Er was féést gistermiddag in de lig hal len, waar zoovele jonge lichamen genezing zoeken van de zoo gevreesde t.b.c. Daar, waar men steeds de zon nestralen opvangt, waar de hoogtezon het tekort aan natuurlijke zonnestralen aanvult, daar was óók in figuurlijken zin zonneschijn. De vele glunderende gezichten, het eene met een diep roode blos erop, het andere bleekjes en zwak, zij verrieden de opgetoogenheid van de kleinen, die allen vereenigd waren in één lokaal, waar de Sint en zijn knecht hun goede gaven zouden uitreiken. Vele stadgenooten hadden den Sint, die óók gebukt, gaat onder de zorgen van den tijd geld en goederen gezonden om er toch maar vooral zeker van te fcijn, dat daar in die lighallen niets zou mankeeTen. Daar mankeert anders al zooveel, laat het dan met St. Nico laas eens goed zijn. Inderdaad, de klei nen, die daar verpleegd worden, missen zeker veel, in de eerste plaats een goe de gezondheid en als gevolg van dien de vele vrijheden, welke andere kleinen wèl mogen. Dit geldt ook voor de oudere patiën ten, die bij dit Sint Nicolaasfeest tegenwoordig waren. Daarom droeg St Nicolaas ons op om de velen, die met zooveel liefde hebben bijgedragen voor het welslagen van dezen St. Nicolaas middag in de lighallen, toch vooral har telijk te danken! Wanneer zij, die gegeven hebben, gis termiddag het feest hadden bijgewoond, zouden zij in de vele blijmoedige ge zichten en in de opgewekte zang reeds voldoende dank gevonden hebben. Er is genoten door de kleinen, die zooveel moois gekregen hebben en is ge noten door bestuur en verplegend per soneel omdat de ónderen zooveel pret hadden. Er is genoten door ons, om dat wij zagen, dat het werk voor de tb.c.-bestrijding ondanks de crisis nog een goede plaats in de harten van velen onzer stadgenooten inneemt. Sint Nicolaas had een gemakkelijke taak: er waren blijkbaar weinig patiën ten, die aanleiding hadden gegeven tot klachten. Zwarte Piet, die met z'n spier-witte tanden en rollende oogen het heele ge zelschap vermaakte, had het wèl druk, want er zijn héél wat pakjes rondge deeld! En gelukkig, want ook daar is het goed besteed! ST. NICOLAAS BIJ DE MILITAIREN Men schrijft ons: Ook voor de bezoekers van het Alge meen Militair Tehuis is 5 December niei onopgemerkt voorbijgegaan. Het was een zeer opgewekte avond met een stevige tombola tot slot. De heer en mevrouw De Nooy moch ten uit handen van den penningmeester den heer Van Duyl, die met zijn vrouw aanwezig was. namens het bestuur een paar aardige verrassingen in ontvangst nemen. De kapiteins Brouwer en Wolthuis en Wm. Ranft brachten een onverwacht bezoek juist toen de heer De Noóy „het Diner van Manus" van Justus van Mau rik ging voorlezen. De tombola gaf menigeen een aardig St. Nicolaas-souvenir, terwijl allen volop chocolademelk mochten verorberen. Zeer voldaan gingen de aanwezigen huiswaarts. De accordeonist Kempenaar (artil lerie) en een infanteristische pianist verleenden voorts belanglooze medewer king. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale. behalve de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendsta tions door: 11.05—12.20 London Regional. 12.20—2.20 Brussel Vlaamsch. 2.203.20 London Regional. 3.20—5.20 Keulen. 5.206.20 Deutschlandsender. 6.20-6.50 Keulen. 7.003.00 Gram. Uitz. A.R.C 8.05—12.00 Droitwich. Sinterklaas heeft dit jaar ons stads bestuur bedacht met een surprise in den vorm van een eetbare maquette, voorstellend een ringbaan met viaduct en tunnel, die de spoorbaan traversee ren. De maquette was gemaakt uit een moskovitische taart waarop ringbaan etc. van marsepein. Ook de Amersfoort sche kei was niet vergeten. De sierlijke oorkonde was in twee kleurendruk. De ringbaan was voorzien van toegangswe gen en Sinterklaas verduidelijkte het technisch meesterwerk in dichterlijken vorm aldus: Aan Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Ook U, Edelachtbare heeren, Wenscht Sinterklaas iets te offreeren. Maar is een kinderhand al gauw gevuld Voor U vereischt dit meer geduld, En moet ik ernstig overdenken Welk een surprise ik moet schenken. Het moet iets zijn van fijnen smaak, Maar tevens wijzen op een zaak. Voor Amersfoort van groot gewicht, Zooals U blijkt uit dit gedicht Het snelverkeer door Amersfoort, Gedrongen door de Binnenpoort Of langs de singels, veel te nauw, Dient te verdwijnen, liefst heel gauw. Doch ook 't belang van onze stad, Eischt dat men zoekt naar 't juiste pad. Het Rijk heeft plannen uitgebroed, Maar zijn die voor de keistad goed? Het kruispunt daar bij Hoevelaken, Zal Amersfoort doen achter raken. In wijden boog wil men de stad [ontwijken. Het doode punt komt hier, wat dra zal [blijken. Van verre grens en achterland. Naar 't kleurenrijke bollenland, Van oost naar west, van zuid naar noord Snelt dan 't verkeer langs Amersfoort Zoo mag ik mij gelukkig prijzen, U op een plan te kunnen wijzen, Dat hier zoo smakelijk opgediend, Uw aandacht zeker wel verdient. De juiste oplossing voor 't verkeer, Leg ik in deez' maquette neer, Tot heil van Amersfoort's bestaan, Een tunnel, viaduct en rondom baan. Geniet dan van den fijnen smaak En overweeg daarbij 't belang der zaak. SINTERKLAAS. ST. NICOLAASAVOND BRACHT EEN MINDER PRETTIG BEZOEK Toen gisteravond laat een familie uit de Celsiusstraat alhier thuiskwam, bleek, dat tijdens haar afwezigheid inge broken was. De recherche werd gewaar schuwd en bij onderzoek kon vastge steld worden, dat de dader(s) zich aan de achterzijde van de woning toegang verschaft had (den! door verbreking. La den en kasten waren grondig doorzocht en overhoop gehaald. Slechts een zeer gering bedrag aan geld wordt vermist. U. S. O. VOLKSCONCERT Op het volksconcert van Maandag 0 December a.s., dat gedirigeerd wordt door Hendrik Altink, zal het Utrechtsch Stedelijk Orchest uitvoeren: Uit de opera „Lohengrin het Voor spel. Grals Erz&hlung en Voorspel tot de Ille akte. Uit de opera „Die Meistersinger von Nürnberg": Walther's Preistfed en Ouverture. Voorts: St. Nicolaas variaties. van Gilse. Geschichten aus dem Wiener Wald, Johann Strauss. Piet Hein Rhapsodie, van Anrooy Als solist werkt mede de tenor Lud- wig Runge, die zal voordragen: Grals Erzahlung en Walther's Preis- lied. Oud-gepensionneerden land- en zeemacht Adres aan de Tweede Kamer in verband met het regee? ringsstandpunt ten aan? zien hunner aan? spraken Het Comité ter beh. der belangen der gepensionncerdcn van Land-, Zeemacht cn Koloniën, samengesteld uit den Al- gemeenen Militairen Pensioenbond, Ko ninklijken Nederlandschen Bond van Oud-Onderofficieren, Eersten Neder landschen Bond van Oud-Onderofficie ren, Nederl. Vereeniging van Oud-On derofficieren der Zeemacht, Bond van Reserve-Onderofficieren, en de Vereeni ging Weduwenzorg, heeft aan de Twee de Kamer der Statcn-Generaal een schrijven gericht, waarin wordt gezegd, dat met zeer veel teleurstelling is ken nis genomen van het gestelde in de Memorie van Antwoord op de Defensie- begrooting, ten aanzien van de oud- gepensionneerden. De regeering stelt zich afwijzend tegenover de drang uit de Kamer uitgeoefend, om tegemoet te komen aan de billijke wenschen der oud-militairen. Deze afwijzende hou ding wordt thans gemotiveerd met re denen, die in velerlei opzichten sterk aanvechtbaar zijn. Dit bevreemdt temeer, aangezien toch de Regeering nog niet zoo lang gele den officieele uitspraken heeft gedaan, waaruit onbetwistbaar valt af te lei den, dat ook van Regeeringswege werd erkend, dat terzake van de maatrege len voor de oud-gepensionneerden nog geen bevredigende toestand bestaat. De oud-gepensionneerden kunnen aan de uitzonderlijke behandeling, waaraan zij, inzake pensionneering hebben bloot gestaan, de vrijmoedigheid ontleenen, op den basis van het moreel recht, ver hooging van hun pensioen te vragen. Het Comité verzoekt do Kamer mede werking te verleenen, opdat aan den niet te weerspreken achterstand ten aanzien van pensioenen bij de oud-ge pensionneerden van Land- en Zee macht, een einde wordt gemaakt. EÈN DRANK VOOR MANNEN 1 Een man die een drukke dag achter den rug heeft, komt een hartige'slok toe. En wat Is er nu lekkerder en verkwikkender dan een glaasje echte Holland sche genever? Waar houdt U van? Van de geurige Bols of de pittige Hulstkamp; Fooklnk's superieur of de Echte 8chledammer „Ouwe Ouys"? Haalt een kruikje, of belt ons op en bestelt er een. SLIJTERIJ SINTERKLAZEN-INVASIE 'k Heb het voorrecht vader tc zijn van êen stel leuke jongens, of beter gezegd: jongens en meisjes. En dat merk je het meest wanneer het St. Nicolaas is geweest, want dan krijg je zoo n hol gevoel in je portemon- riaie, als je 's avonds bij je St. Nicolaas- cadeaü, in casu je nieuwe leeslamp, je jongens ziet spelen met al het goede, dat de Sint voor hen heeft achtergelaten. Dan denk je aan vroeger, toen een spoortrein iets geweldigs was, toen een stoommachine je nachten uit je slaap hield van blijdschap over dat mooie cadeau, toen de autoped nog geen trot toirs onveilig kon maken toen... ja, ik durf het haast niet te zeggen toen we nog zoo naief waren in Sinterklaas tc ge- looven en den groenteman een wortel vroegen voor het paard van den Sint... En als we nu onze kinderen onder elkaar hooren praten dan schrikken we onwillekeurig van de wijsheden, welke zij verkondigen. De driejarige heeft het al over een auto; die van vijf over een elcctrieksche spoor, die var. negen zanikt om een klein olofje als-ie 16 is, cn die van 15 vindt het vreeselijk conservatief, dat „z'n oude heer" het niet goed vindt, dat hij iederen Zaterdagavond naar een bal gaat. Dat hóórt toch bij z'n opvoeding?! Wat gaan wc vooruit, wat gaan wc vooruit! Wanneer ik m'n oudste vraag wie Py thagoras was. wat Archimedes heeft ge daan of wie Dopnler was de knaap zit al eenige jaren on de H.B.S. dan zet hij een bedenkelijk gezicht en begint mij te vragen of ik. vader van kinderen van de twintigste eeuw, wel weet hoe die nieuwe Fokker emit ziet. die voor defensie in aanbouw is, of ik de voor deden weet van een Douglas en een F XXXVI boven die kisten waarmee ze vroeger door den mist de Noordzee over vlogen. En terwijl de grootere dan bezig is met z'n „oude heer" een responsi- college te houden, hoor je de kleinere mompelen, dat Sinterklaas tóch niet be staatDat kón toch ook niet vertelt de negenjarige aan die van vijf, want je ziet zooveel Sinterklazen tegelijk, dat het nooit écht kan zijn. Dat noemen ze dcduceeren en combi- nee ren! Het kind gaat voort: De eene Sint komt per trein, de ander per boot, de derde staat plotseling vóór in de feestzaal cn de vierde vroeg laatst, toen ik in een winkel bij hem kwam niet of ik stout geweest was maar zei: „Laat me je bon eens zien?" 't Is allemaal maar reclame beaamde de vijftienjarige, als je Moeder veel koopt krijg ie een mooi cadeau en be steedt ze weinig, dan wordt bet cadeau kleiner. En mijn dertienjarige dochter tje, dat een vriendin op de huishoud school heeft, zegt heel wijsgeerig: ,,'t Is met de Sinterklazen als met de vitami nen; ieder jaar komen er méér!" En gelijk had ze! Daarom zou het beter zijn om aan die Sinterklazen-invasie een einde te maken en slechts den intocht van één Sint Ni colaas toe tc staan, zooals dat in Amster dam ook gebeurt, 't Geeft allemaal maar verwarring al die Sinterklazen. Zou dit. gelijk in onze hoofdstad hef geval is, niets voor Vreemdelingenverkeer zijn? Misschien, heel misschien zullen onze kleinen het mooie kinderfeest van den vijfden December dan ook nog eens voor écht gaan nemen. Maar zoolang er nog een half alphabet noodig is om nlle Sin terklazen te onderscheiden, zal daarvan weinig terecht komen. ST. NICOLAASFEEST VOOE DESCHOOLJEUGD Een vreugdevolle dag voor de kinderen in Grand Theatre Vandaag is het St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de O.L. scholen in Grand-Theatre gevierd, een oude ge woonte, die tot de groote jaarlijksche gebeurtenissen voor de jeugd behoort. In drie groepen van bijna 700 zijn de kinderen door St. Nicolaas begroet, na dat de heer van Ruyven op de manier, zooals wij van hem gewend zijn en hij alleen maar kan, de jeugd van de komst van den Sint verwittigd had. Er heerschte spanning in de zaal, die het sterkst tot uiting kwam, toen de kindervriend, gevolgd door zijn zwar ten kneoht. onder doodsche stilte de zaal binnenkwam. Een vreugdelied barstte los, jubelend volgden de kleinen met hun blikken de statige figuur, zoo als hij daar voortschreed en naar alle kanten goedkeurend knikkend, op het podium plaats nam. De Sint sprak van zijn vreugde over het feit, dat hij weer als andere jaren, samen kon zijn met de Amersfoortsche schooljeugd, waarvan hij sommige kin dertjes toch nog even van dichterbij moest zien cn spreken. Piet las de na men op en één voor één heeft St. Nico laas hun een hand gegeven en belang stellend naar hun doen en laten ge vraagd. Hij wist werkelijk alles cn wij kunnen ons de verwondering van de kinderen begrijpen, toen hij zoo maar allerlei gebeurtenissen ophaalde en naar ziekte informeerde. Nadat St. Nicolaas tevreden was ge steld, kwam een goochelaar vermaak brengen, terwijl verder ook een aardig filmpje gedraaid werd. Tot slot van deze prettige uurtjes, kwam voor de jeugd eigenlijk nog het allerfijnste oogenblik. dat zeer terecht tot het laatst uitgesteld was. Iedere jongen en meisje kreeg een groote zak met snoepgoed, waaronder bv. taai-taai, marsepein, suikerbeesten, chocolade enz. In ieder geval was de inhoud wel zoo, dat de jeugd een aangename herinnering aan deze verrassing bewaart! In de middaguren was het program ma voor de kinderen eenigszins gewij zigd. St. Nicolaas moest, naar wij he denmorgen vernamen, eerder naar huis terugkccrcn, dan hij gedacht had. Daar om werd een aardige operette opge voerd, getiteld „Jantje in Droomland", welke zeer in den smaak viel bij de jeugd en waarmede de heer v. d. Gang veel succes gehad heeft. Als geheel is het een fijne dag voor de kinderen van de O.L. scholen ge weest. PERSONEELMUTATIES BIJ DE SPOORWEGEN Ingaande 1 November 1935 is G. A Rosenthal, ingenieur le klasse alhier, verplaatst naar Haarlem Wpc. en is J. A. van Eyk Bijleveld, ing. 2e klasse tc Haarlem W.p.c., verplaatst naar Amers foort T.C. DE GLADHEID VAN DEN WEG Hedenmorgen is op den Utrechtsche- weg een van de berg komende auto door gladheid van den weg geslipt en na even met den zijkant een boom te hebben geraakt tegen een hek van een der perceelen gereden. Er is alleen ma- terieele schade. Ook zijn verscheiden voetgangers, die vanmorgen vroeg niet bedacht waren op de gladheid, van de been geraakt, doch gelukkig werd geen hunner hier bij gewond. BURGERLIJKE STAND 5 December Geboren: Jan, z. van Antoon Geld hof en Trientje Maria Elisabeth van der Ven; Gijsbertus, z. van Lammert Johan nes Maar en Anna Maria Greeven. Overleden: Johannes Josephus Sweep. 75 j.. ongehuwd. Ondertrouwd: Gerrit Blokhuis en Svbrigje Rinia Sieperda; Johannes Hermanus Bruins en Maria Josephina Wilhelmina de Vogel; Gijsbertus Las- seur en Jannigje Timmerman; Dirk Bui tenhuis en Naatje Alijda Stoffer; Corne lls Splinter en Helena Johanna Catha rina Maria Augusta von Munching; Ber- nardus Johannes Oosterheert en Joche mina Kah; Wilhelmus Jacobus Kilsdonk en Hendrika van de Bunt; Johan Georgo Becker en Johanna Maria van der Laan GEVONDEN VOORWERPEN 22 November6 December Muts, div. bclastingmerken, hand schoen, kinderportemonnaic, R. K. ge liedenboekje, diverse sleutels, postzegels, contactsleutel, plaatijzer, schoolétui, pijpétui-, 1 paar motorhandschocnen horlogeglas, ceintuur, zadeldek, arm band, alpinomuts, kinderhandschoen, damesportemonnaie, pantoffel, kettinkje, postduif, rozenkrans, tompouce, dames handschoen, heerenhandschoen, beurs, kinderhandschoen, dameshoedje, étui damcstaschje, stofjas, port., zeil van kin derwagen, hcerenrijwicl, poes, hond, vul pen, spiegel van motorrijtuig, ceintuur rolfilm, muts, damesrijwiel, jongens handschoen, dameshorloge, pak lijfgoe deren. pakje met luiers, cocosmat, hee renrijwiel, herdershond. Inlichtingen gevonden voorwerpen da gelijks aan het hoofdbureau van politie van 912 uur voorm. en van 2—4 uur nam. Verslag van het behandelde in de afdeelingsver* gaderingen De financieele toestand Wij ontvingen het verslag van de commissie van Rapporteurs der afdec- lingen betreffende den brief van Godep. Staten, geleidende het onlwerp-begroo- ting der provinciale inkomsten en uit gaven voor 1936 met daarbij behooren- de ontwerp-besluiten. Vele leden constateerden met voldoe ning, dat de begrooting voor 1936 sluitend kon worden gemaakt zonder belastingverhooging, doch anderzijds ook zonder dat de subsidies en de sala rissen opnieuw verlaagd behoefden te worden. Eenige leden zouden in dit ver band gaarne vernemen, welke de gun stige factoren, in den aanbiedingsbrief genoemd, neutraliseerden en mitsdien bovenvermeld resultaat opleverden. Verschillende beschouwingen werden aan het constateeren der bovengenoem de feiten vastgeknoopt. Sommige leden waren van oordeel, dat de financieele toestand der provincie en het financiee le perspectief als gunstig moesten wor den beschouwd, temeer, waar thans in de begroot ing nog niet verwerkt [s het voordeel, dat de omzetting van vorde ringen van de provincie op de P.U.E.M. uit leeningsschuld in aandeelen zal op leveren, terwijl het saldo op den dienst 1934 kan meevallen. Gevraagd werd of Gedeputeerde Staten inlichtingen kun nen geven omtrent de vermoedelijke grootte van dit saldo. Deze leden waar deerden het dan ook, dat Gedeputeer de Staten niet opnieuw met voorstellen tot verlaging van subsidies en salaris sen zijn gekomen cn meenden zelfs, dat het college bij vorige voorstellen van dien aard het financieele perspectief to somber had voorgesteld. Andere leden onderschreven zulks geenszins cn waren van mccning, dat er in het licht der onzokerc toekomst nog gcencrlei reilen tot een optimisti sche beschouwingswijze bestaat, cn mitsdien groote voorzichtigheid geboden blijft. Enkele leden meenden zelfs van Gedeputeerde Staten voorstellen te heb ben mogen verwachten tot verdere ver laging van de salarissen, in het bijzon der die der hoogere, ambtenaren en van sommige subsidies. Vele andere leden konden met deze gedachte echter niet instemmen; sommige leden waren inte gendeel van oordeel, dat de verminder de subsidies, althans eenige van deze, op de voorheen geldende bedragen be hoorden te worden teruggebracht. In dit verband werd ten behoeve van de Tuin- bouwvereeniging Lopikcrwaard tc Jaarsveld een subsidie, desnoods afloo pend ten behoevo van een doelmatige liquidatie van den proeftuin, bepleit. Verscheidene leden vonden in den fi- nancieelen toestand geen aanleiding om voor 1936 voor de uitvoering van hot provinciaal wegenplan slechts ƒ300.000 uit te trekken cn wenschten hiertoe hctzclfdo bedrag als voor 1935, 400.000, derhalve uitgetrokken te zien, zulks mede ter vermeerdering van de werkgelegenheid. Verschillende beschouwingen werden gewijd aan de wijze waarop de bedra gen, welke voor de uitvoering van het provinciaal wegenplan voor 1935 zijn toegestaan en voor 1936 worden ge vraagd, besteed zijn en zullen worden. Verschillende leden brachten de con currentie tusschen gas- en elcctricitcits- bedrijven ter sprake, waarbij de P. U. E. M. onmiddellijk betrokken is. Ge vraagd werd welk standpunt Gedepu teerde Staten dienaangaande innemen en of het geen aanbeveling verdient, dat deze strijd niet in het openhaar door de betrokken ambtenaren in tijdschrif ten en couranten wordt gevoerd. In dit verband werd het afgekeurd, dat de directeur van de P.U.E.M. deel uit maakt van de hoofdredactie van het Economisch Technisch tijdschrift, waar in o.m. over deze zaak is geschreven. Een ander lid wenschte te vernemen, wat Gedep. Staten voornemens zijn te doen ten behoeve van de drinkwater voorziening van de gemeenten Wouden berg en Renswoudc. Hoe is voorts de praktijk der aansluiting in de gemeen ten, behoorendc tot het leveringsgchied van de Drinkwaterleiding Zuid-Utrecht? ONVOLDOENDE REMMEN Een drietal chauffeurs werd geverbali seerd wegens het rijden met onvoldoen de remmen, terwijl één van hen boven dien geen behoorlijk zij-uitzicht had, doordat beide portierruiten vervangen waren door triplex. MARKTBERICHT 6 December Appelen 610; Peren 812 pei ILL. Hoendereieren 4.705.70; Eenden eieren 2.753.25 per 100 stuks. Hooi- boter 1.80; Heneieren 3.003.70 per 100 stuks. Kippen 0.60—0.80; Jonge ha nen 0.700.90; Tamme konijnen 1.25 1.75; Wilde konijnen 0.50—0.60; Ha zen 1.251.80; Fazanten 0.801.00 p. stuk. Tamme duiven 0.25—0.35 p. p. Zeugen drachtige 40—50; Biggen 9— 14 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 60 ILL. appelen; 15 H.L. peren; 140.000 stuks hoendereieren; 1700 stuks eendeneieren; 20 K.G. hooiboter; 2 zeugen drachtige; 170 biggen. Grand Théfitrc. Vanaf Zondag vertoo ning van do film: „Suikerfreule." Zondags 2 uur. 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag en Woensdagmiddag matl née om 230 uur n.m. City Theater. Vertooning van de film: „Verraad." Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur n.m Woensdag 230 en 8 uur. AMERSFOORT 17 December. Verkooping Inboedel perceel Pieter Bothlaan 34. 9 uur v.ra. SOEST 5 December. Hotel „F.emland." Vei ling hoenderpark „De Lichthoek." 11 uur v.m. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitin Vertooning van do film: „Sing-Sing Nights." Voorstellingen: savonds 8.10 n.m. Zondags cnniinéo 230 uur n.m. Museum Fléhite Weslsingel (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging. Regentesse- laan lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Rib'iotheek Mniirhulzen 9. R. K Leeszaal Nieuwstrnat 24. 23 November-14 December. Sierkunst, tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 6 December. Gebouw Kamer van Koophandel. Algcmeenc Vergadering van de Vereen. IJsbestrljding Gelder- schc Vallei. 8 uur n.m. 7 December. Amicitla. Feestavond van de A.F.C. „Quick" ter gel. v. het 45- iarie bestaan 8 uur n.m. 10 December. Theosofische Loge. MeJ. H. Gantvoort spreekt over het onder werp- „Individu en gemeenschap. 8 uur n.m. 10 December. Sierkunst. Dr. A. de Vletter spreekt over het onderwerp: „Moeilijkheden met de rijpere jeugd in opvoeding en onderwijs." 8 uur n.m. 10 December. Remonstr. Kerk. Ad- ventswijding o.l.v. Dr. Miedema. Evert Miedema tenor. 8 uur n.m. 12 December. Amicitia. Lezing van Dr. Ph. C Visser over zijn vierde Kara- kornm-expeditie. 8 uur n.m. 17 December. Ehen Hnëzcr. Openbare getuigenisavond van „Kerk en Vrede." 8.15 uur n.m. 19 December. Amicitia. Vereen, voor Veilig Verkeer. Vertooning van de A. N. W. B. Verkeers geluidsfilm. 8 uur n.m. 26 December. City Thenter. Kerstver gadering van de S. D. A. P. Ds. A. v. d. Heide spreekt over het onderwerp „Van het duister toch naar het licht" 10 uur v.m. UTRECHT 7 en 8 Dec. Stadsschouwburg. Am- sterd. Tooncelvereeniging voert op: „Een Vrijdagskind." 8 uur n.m. 9 December. Tivoli. Tiende volkscon cert door het U. S. O. Dirigent H. Al- tink. 8.15 uur n.m. 11 December. Tivoli. U. S. O. abonne mentsconcert. Solisten: Alice Ehlcrs en Johan Fcltkamp. 8.15 uur n.m. OOST-1ND1E SEMARANG, 5 Dec. (Aneta). Ds Ruad van Justitie te Semarnng behan delde heden de zauk tegen F. C. S., den schrijver van de dreigbrieven, die eenige maanden geleden beroering te Sema- rang verwekten. Beklaagde was ten laste gelegd, dat hij aan drie gefortuneerde Chineesche ingezetenen van Semarnng anonieme brieven had gezonden, waarin deze wer den uitgenoodigd duizend gulden te deponeeren in een publieke telefooncel, onder bedreiging, indien zij hieraan niet voldeden, hen te dooden. Beklaagde werd gearresteerd toen hij een enveloppe met waardeloos papier ter bestemder plaatse afhaalde Oe 64-jarige beklaagde bekende de tcnlastc-legging, en verklaarde gehan deld tc hebben uit geldnood. Hij was vroeger agent van de Banner Export Gesellschaft op een salaris van 500.— per maand plus aandeel in de winst. Hij heeft een zeer goede opleiding genoten, o.a. volgde hij de H.B.S. te Dordrecht. Sedert 1922 is het snel berg afwaarts met hem gegaan. Hij ver klaarde dat hij den laatsten tijd inter mediair verleende aan Chineezcn voor de plaatsing van advertenties waarin jonge meisjes werden gevraagd. Indien de advertentie succes had, ontving be klaagde commissie. Zaterdag zullen de getuigen worden gehoord. KUNST ETS VAN REMBRANDT IN VEILING De laatste maal bracht ze 90.000 op Naar wij vernemen, zal op Vrijdag 13 December a.s. bij Christie in Londen in veiling worden gebracht de ets van Rembrandt op Japansch papier van het portret van den burgemeester van Am sterdam Jan Six. Deze ets bevindt zich thans in de nalatenschap van wijlen mr. Ernest Innes, wiens bezittingen de zer dagen geveild worden. Het laatst is de ets in veiling geweest bij Mensing Zn. (firma Frederik Mul ler Co.) in 1928 bij de veiling van de collectie-Six. Deze ets heeft toen 90.000 gulden opgebracht, zoodat 'le koopprijs met inbegrip van de veiling- kosten ongeveer 100.000 gulden beeft steld in de Exhibition of Dutch Arts in Burlington House in Londen. Naar ons wordt medegedeeld, wqrdt als verkoopsprijs van deze kostbare ets in de catalogus van Christie aangege ven een bedrag van 8200 pond sterling. Bij deze opgave wordt geen rekening gehouden met de devaluatie van het Engelsche betaalmiddel, waardoor thans de schijn gewekt wordt alsof de op brengst in 1928 te Amsterdam veel lager is geweest. Volgens den huldigen koers van het pond sterling heeft de op brengst in 1928 ongeveer 14.000 pond sterling bedragen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5