ORGANISATIE DRAADOMROEP Salarissen van het Wijziging schepenwet DE BRUG BIJ HET DE STRANDINGEN BIJ EGMOND AMSTERDAM'S BEGROOTING Omtrek Bebouwing Prov. weg Baarn-Hilversum VERDUISTERING TE LAREN 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 6 DECEMBER 193S De minister stelt een com» missie in, welke voor» stellen moet ont» werpen De minister van Binnenlandsche Za ken heeft een commissie ingesteld met opdracht: Te onderzoeken op welke wijze de draadomroep in Nederland het best kan worden georganiseerd, beheerd en geëxploiteerd; voorstellen te doen omtrent regelin gen en maatregelen van technischen, juridischen en exploitatieven aard, welke hetzij blijvend, hetzij bij wijze van overgang ter zake moeteö worden getroffen en genomen. In de commissie zijn benoemd: Tot voorzitter H. van Boeven, voor zitter van den Radioraad. en tot leden: L. J. Bakker, lid van den Radioraad te Bussum; ir. H. J. Boetie. hoofdinge nieur-directeur der Telegrafie en Tele fonie te 's-Gravenhage: ir. H. C A. Boom. directeur van den Gemeentelij ken Telefoondienst te Rotterdam; mevr. B. Boon—Van der Starp. lid van den Radioraad te >Gravenhage: mr. A. van der Deure. voorzitter van de Ned. Chr. Radio Vereenieing te Bennekom (Gld.): P. A. Enserinck. referendaris bij het hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Graven hage; mr. P. J. A. Kleene. lid van den Radioraad te Roermond; C. J. P. Kui pers. voorzitter van den Bond van Ex ploitanten van Radiocentrales te 's-Gra venhage; J. W. Lebon. secretaris-pen ningmeester van de V.A.R.A. te Hilver sum; C. Prins, radiodistribuant te Slie- drecht: mr. J. F. van Roven, algemeen secretaris der P.T.T. te 's-Gravenhage; P. A. M. Speet, algemeen bedrijfsleider van den K.R.O. te Hilversum: ir. J. Tj. Visser, ingenieur der Telegrafie en Te lefonie te 's-Gravenhage; W. Vogt. di recteur van het Omroepbedrijf van de A.V.R.O. te Hilversum: tot secretaris mr. B. de Gaav Fortman, lid van den Radioraad te Amsterdam: tot adjunct secretaris dr. A. A. M. Enserinck. ad junct commies hij het hoofdbetsuur der P.T.T. te 's-Gravenhage. overheidspersoneel Meeningen en besluiten van het comité van zes Het comité van zes, gevormd uit de Chr., Moderne, R.K. en Algemeene bon den van ambtenaren en werklieden in overheidsdienst kwam dezer dagen te Den Haag in vergadering bijeen o.a. Ier bespreking van de circulaire van den minister van binnenlandsche za ken van 7 Nov. j.l. betreffende sala- rieering personeel der lagere publiek rechtelijke organen. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat de cir culaire op de belangrijkste punten te genspraak vormt met de richtlijnen als in het rapport van de commissie- Schouten omschreven, welke door de regeering als richtlijnen bij haar toe zicht op de salarisregeling voor de la gere organen is aanvaard. De overma tige invloed welke de minister van bin nenlandsche zaken op de gemeentebe sturen uitoefent heeft tot gevolg, dut een fatale verlaging van de ambtenaren en werkliedcnsalarissen plaats vindt. Bovendien leidt de omstandigheid, dat de minister van binnenlandsche zaken bepaald heeft, dat niet meer dan bij collectief contract vastgestelde loonen maatstaf zijn tot een groote onbillijk heid en tot een onjuiste berekening van het plaatselijk loon- en levenspeil. Bo vendien werd aandacht gewijd aan de zeer bizondere positie van sommige groote gemeenten, waaraan de regee ring in belangrijke mate aandacht schenkt, ook in verband met de finan- cieele positie van die gemeenten. Er zou n.I. gebleken zijn. dat wemeenten die in aanmerking komen ^oor finan- cieele hulp van de regeering in bizon dere mate gedwongen worden een la gere salarisregeling in te voeren. Over wogen werd het uitgeven van een ma nifest van het Nederlandsche overheids personeel. Ter vergadering werd tenslotte mede gedeeld, dat een bespreking met den minister van binnenlandsche zaken was aangevraagd, waartoe de minister liet comité heden zal ontvangen. Het toezicht op de landverhuizers Bij de Tweede Kamer is ccn wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Schepenwet. In verband met het bij Koninklijke Boodschap van 27 November 1935, no. 236, ingediende ontwerp eener nieuwe Landverhuizingswet is het noodig in de Schepenwet enkele wijzigingen aan ie brengen. Hierbij is uitgegaan \an het standpunt, dat elke bemoeienis uiet en elk toezicht op de landverhuizers en op de verblijven aan den wal, waarin deze zich bevinden, zoolang zij bet schip nog niet hebben betreden, wordt geregeld in de Landverhuizingswet. en de Schepenwet slechts behoort to be vatten die voorschriften, welke in acht genomen moeten worden van bet nogenblik, waarop de landverhuizers aan boord komen. De gezagvoerders der schepen zullen slechts te maken hebben met de ambte- naren van de scheepvaartinspectie, ter wijl omgekeerd laatstgenoemden geen bemoeienis zullen hebben met hetgeen niet aanhoord geschiedt Verder is o.m. een bepaling opgeno men, volgens welke de deurwaarders voor verrichtingen ten behoeve van den Daad voor de Scheepvaart een vergoe ding ontvangen volgens liet tarief van gerechtskosten in strafzaken. Er bestond n.I. geen reden om den deunvaai den toe te staan hun kosten volgens bet dure tarief in burgerlijke zaken te be rekenen. HOLLANDSCH DIEP Zesde overspanning geplaatst DORDRECHT, 5 Dec. Vandaag is de zesde overspanning van de brug over het Ilollandsch Diep bij Moerdijk geplaatst. 's Morgens om acht uur vertrok het op bakken geplaatste brugdeel van de werf van Pcnn en Bauduin te Dor drecht, getrokken door vier sleepbooten. Het transport, dat werd uitgevoerd door de N.V. De Witt's Bergings Maatschap pij arriveerde reeds om 9 uur bij het Ilollandsch Diep, waar men bij de zes de pijler van de in aanbouw zijnde brug om half tien ten anker ging om hoog water af te wachten. Te elf uur draaide men de constructie in de richting van de as van de brug en nadat men tus- schei) de pijlers was gevaren, zette men de pompen aan. welke de bakken zou den vullen. Precies te één uur rustte de over spanning op de stoelen van de pijlers. Het werk. dat een zeer vlot verloop had, werd bijgewoond door ir. W. J. H. Harmsen. hoofd van de afdeeling Brug genbouw van den Rijks-Waterstaat, ir. A. Groeneveld en ir. Roggeveen van dien dienst en ir. de Bruyne van de Nederlandsche Spoorwegen. HET NIEUWE RAADHUIS TE AMSTERDAM Er wordt géén prijsvraag uitgeschreven AMSTERDAM, 5 Dec. Naar wij vernemen is de burgemeester voorne mens de voordracht van Burgemeester en Wethouders inzake het afstaan van den eigendom van het voormalige Raad huis op den Dam aan het Rijk en den bouw van een nieuw Raadhuis op het Frederiksplein, in de Raadsvergadering van 18 dezer aan de orde te stellen. De zaak van den nieuwen bouw van het Raadhuis verkeert thans in een zoo danig stadium, dat, zoodra de voor dracht door den Gemeenteraad zal zijn aangenomen en het in te dienen wets ontwerp tot wet zal zijn verheven, do voorbereiding voor den bouw onmid dellijk ter hand kan worden genomen. Het ligt, gezien do ervaring, tot dus verre met prijsvragen opgedaan, niet in de bedoeling van Burgemeester en Wethouders, een prijsvraag voor een ontwerp van een nieuw raadhuis uit te schrijven. DUBBEL JUBILEUM VAN EEN DELINQUENT AMSTERDAM, 5 Dec. - Vandaag veroordeelde het Gerechtshof den 60-ja- rigen vischventer wegens verzet tegen de politie tot veertien dagen gevange nisstraf. Het was voor den veroordeelde een „jubileum"; hij hoorde zich n.I. voor de vijf-cn-twintigste maal veroordeelen tot een vrijheidsstraf; in totaal heeft hij twaalf en een half jaar in de gevange nis doorgebracht. Het meerendeel der veroordeelingen was wegens gepleegd verzet tegen de politie. Ook heeft hij herhaaldelijk een bezoek aan Rijks werkinrichtingen gebracht, bovendien was hij ook voor den Kantonrechter geen onbekende: verschillende overtre dingen noodzaakten hem geldboeten te Malen of de vervangende hechtenis uit te zitten. Met de politie stond hij zooals uit de veroordeelingen blijkt op slechten voet; „hij kon geen knoopen zien", zoo als hij verklaarde. CONTINGENTEERING OF HOOGERE RECHTEN? Een adres van het Comité van afnemers van wollen stoffen Het Comité van Afnemers van Wol- lenstoffen. een organisatie van Vereent- gingen, welke in Mei 1931 is tot stand gekomen, om met de Nederlandsche Wollenstoffen Conventie te Tilburg te onderhandelen over een aantal ver koops- en betalingscondities, heeft aan de Ministers van Financiën en van Handel. Nijverheid en Scheepvaart een adres gericht, waarin naar aanleiding van de passage in de Troonrede, welke het vraagstuk contingenteeringen en/of verhoogde invoerrechten aanroert wordt betoogd, dat» naar de meening van adressant rekening moet worden gehouden met de grondregels, dat de door de Regeering te nemen maatrege len nu meer dan ooit gericht moeten ziin op bevordering van werkgelegen heid hier te lande en dat deze maat regelen geen. of een zoo min mogelijks, prijsverhoogende werking mogen heb ben ten nadeele van de economisch zwakkeren. Uitgaande van deze heide principes, komt het Comité tot de conclusie dat, althans voor de nabije toekomst, alge heel© vervanging der contingenteerin gen door verhoogde invoerrechten niet is door te voeren en dat een ver hoogd tarief van invoerrechten a I- 1 e e n op den duur niet voldoende be scherming biedt tegen invoer, welke wordt gesteund door export-premies of welke ontaardt in dumping. Als voorbeeld van dumping wordt genoemd, dat Puitschland hier dumpt confectie-artikelen met zeer hooge per centages. welke zelfs tot 48 pet. gaan. Hoewel dus de contingenteeringen voorloopig nog niet kunnen worden ge mist. zoo meenen adressanten toch. dat in de toepassing ervan cenige verande ring moet komen. De contingentecring mag niet dermate stringent ziin. dat daardoor de verwerkende industrie en de handel groote schade ondervinden, zulks terwijl de grondstoffen-industrie, met een ruimere en soepeler toepassing volstrekt niet geschaad is. De contin genteeringen moeten dus In het alge meen meer aangepast worden aan de redelijke eischen van industrie en han del. waarbij vooral in bijzondere om standigheden een zeer soepele en ruime hanteering noodig is. Indien naast handhaving der contin genteeringen ook tot verhooging van invoerrechten wordt overgegaan, dan achten adressanten invoerrechten naar de waarde het meeste gewenscht. Met andere woorden, zij zijn tegen speci fieke invoerrechten en wel. omdat deze eon prijsverhoogende werking zullen hebben ten nadeele van-de economisch zwakkeren. Indien tenslotte de eventucelc 'ver hoogde invoerrechten ook dienstbaar, zullen worden gemaakt, aan werkbe- houd en werkverruiming, dan willen adressanten er speciaal op wijzen, dat hij de dames-confectie-lndustrie dit doel vooral in ht oog gehouden moet wor- don. Deze industrie toch ls hier tc lan de nog betrekkelijk jong gevestigd en in opkomst. Hoc veelbelovend zij in de toekomst ook mag zij, op het oogenblik heeft zli ten zeerste te lijden van over- matigen en irreëelen buitenlandschen invoer. Zij zou dus tijdelijk door een honger invoerrecht moeten worden be schermd. Tenslotte dringt het Comité er op aan. dat de Ministers, alvorens in deze materie tot eenigen maatregel over te gann, vooraf ook de vertegenwoordigers uit het Comité zal hooren. DEELNEMING BETUIGD H.M. de Koningin heeft aan het En- gelsche Koningspaar telegrafisch deel neming betuigd met het overlijden van Prinses Victoria. VOORZIENINGSFONDS VOOR KUNSTENAARS Stjfhting door den minister van Sociale Zaken in het leven geroepen 's-GRAVENHAGE, 5 December. Op 26 November 1.1. is door den Minister van Sociale Zaken in het leven geroe pen een Stichting, genaamd „Voorzic- ningsfonds voor kunstenaars". Deze stichting heeft ten doel kunste naars, die werkend lid zijn van een door den Minister van Sociale Zaken, na overleg met den Minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen, op haar verzoek toegelaten vcrecniging van kunstenaars, dan wel leden van een zoodanige vereeniging, die door het bestuur der stichting met werkende Ie den zijn gelijkgesteld, geldelijke uitkce- ringen te verleenen volgens een door den Minister van Sociale Zaken goed te keuren reglement. Aanvankelijk zullen vermoedelijk slechts toegelaten worden verecnigln- gen van kunstschilders, beeldhouwers, sier- en nijverheidskunstenaars, gra fische kunstenaars, architecten en toon kunstenaars. De stichting zal trachten bovenver meld doel te bereiken door het bijeen brengen van bijdragen van de toegela ten vereenigingen, die maandelijks per lid een voor elk der bovengenoemde catagorieên na nader overleg nog te be palen bedrag zullen afdragen. Van elke medewerkende gemeente zal de stichting, zoodra in 1936 de re geling in werking zal zijn getreden, aan subsidie ontvangen een bedrag, overeenkomende met hetgeen de fnoge laten vereenigingen voor de in die ge meente wonende leden over dat ianr aan bijdragen nan de stichting betalen Van hef Rijk zal de stichting per jaar *>an subsidie ontvangen een gelijk be drng als alle tne<relnten verpen|glh'TPn men In dat laar hijdmeen. •"'•keering zal worden verleend naar mate van de behoefte, tot bedragen, vast te stellen In een nog door den Mi nister van Sociale Zaken goed te keu ren regiement. Gedurende de eerste twaalf maanden zullen geen ultkeerin- gen worden verstrekt uit het fonds, dat uit bovenbedoelde bijdragen en subsi- diën wordt gevormd. Ten einde echter ook In dat voorbe reidingstijdperk, uilkeering te kunnen verstrekken, is getracht liet daarvoor benoodigde bedrag, geraamd op 100.000.op andere wijze bijeen te brengen. Aan de stichting is hiervoor reeds in uitzicht* gesteld door: den Minister van Sociale Zaken 10.000.—, den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen 10.000.—, het Nationaal Cri siscomité f 40.000.„Kunst irt Nood" 10.000.— en do medewerkende ge beenten 20.000.—, tezamen 90.000.—. De toegelaten vereenigingen behoe ven gezamenlijk dus nog slechts 10.000.— bijeen te brengen. Aangezien het aantal leden dier vereenigingen te zamen in totaal ongeveer 2000 bedraagt, zal het voldoende zijn. indien elk van die vereenigingen aan de «tichting ver strekt een bpdrng. overeenkomende met f 5.— per lid. Znodra dit zal ziin geschied en nog eenige noodzakelijke voorbereidende maatregelen zullen zijn getroffen, zal de stichting haar heilzaam werk kun nen annvangen. Aanvragen om steun van leden van rleelpeme«rte veroenWncen kunnen dus voor«h»nd« nng n'et In overweging worden genomen AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP BORNE. .5 Dec. Op den weg van Borne naar Weerselo heeft omstreeks één uur een ernstig ongeluk plaats ge had. Do petroleum venter J. Lokotte uit Weerselo kwam op onverklaarbare wijze met paard en wagen voor een luist passecrende auto van den heer J Teïman uil Borne De venter werd van den wagen ge slingert! en hevig bloedend opgenomen. Hij werd naar bet R.K. Ziekenhuis 1e Oldenzanl vervoerd, waar hij bij aan komst bleek tc zijn overleden. AMSTERDAM. 5 Dec. Het Dij Eg mond aan Zee gestrande motorvracht schip Jos Maria ligt thans met den kop in het Zuiden hoog op het strand. Het schip stool niet. de beide anket ket tingen. welke voor aan stuurboord en bakboordzijde uitstaan hangen slap. zoodat er geen kracht op staat. Daar het schip bovendien geen water maakt, kunnen de kansen voor het vlot bren gen goed worden genoemd. Een beslis sing omtrent de berging is nog niet ge nomen. Wel is door bergers aan boord de situatie opgenomen. De luiken van de Jos Maria zijn verzegeld. Voor be waking van de lading is dag en nacht een man aan boord. De werkzaamheden voor het vlot brengen van de Kerkplein, welke even als de sleepboot Drente, waarvan het sloopingswerk zich in snel tempo vol trekt. met den kop om den Noord ligt vorderen naar wensch. In deskundige kringen neemt men aan. dat het schip bij hoogtij en gunstig weer vlot zal ko men. Wat voorts de ter hoogte van Den Helder gestrande Zweedsche houtboot Menia betreft, welk schip 32 ianr oud is. vernemen wij van bevoegde zijde, dat het vlot brengen van dit schip nog niet uitgesloten behoeft te worden ge acht. Ook hier zal het weer moeten meewerken, terwijl dan tevens snel zal moeten worden gehandeld. UIT DE STAATSCOURANT Directeur luchtvaart dienst Bij K.B. is met ingang van 1 Januari op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan E. Th. de Veer als directeur van den Luchtvaartdienst met dankbetui ging voor de door hem aan den lande gedurende vele jaren bewezen gewich tige diensten, en is benoemd tot direc teur van den Luchtvaartdienst H. C. E. van Ede van der Pais, thans inspecteur van den Luchtvaartdienst. Militaire onderschei' ding Rij K.B. is bepaald, dat ter znke van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeli en Ondcrhoorigheden, bij afzon derlijke dagorders zoowel In Indië als in Nederland eervol zal worden ver meld de kapitein der infanterie van het Koninklijk Nedcrlandsch-Indisch Leger M. Kooistra. Betastingen Bij beschikking van den minister van Financiën is de controleur der grond belasting H. Sniekers, toegevoegd aan het hoofd van de controle der grondbe lasting te Haarlem, verplaatst naar Maastricht en aangewezen als hoofd van de controle der grondbelasting al daar. Militaire mutaties Bij K.B. is benoemd en aangesteld bij het reserve-personeel der landmacht, bij den geneeskundigen dienst, tot re serve-officier van gezondheid der twee de klasse de dienstplichtig vaandrig van de 1ste compagnie hospitaalsoldaten A. Falke, arts: is aan den reservc-eerste-Iuitonant J. W. van Barink, van het 6e regiment in fanterie, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; is aan den reserve-kapitein ir. H. van den Bok, van het 3e regiment in fanterie, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. STAKING TE ROOSENDAAL ROOSENDAAL, 5 Dec. In verband met een loonskwestie is vanochtend on verwacht een staking uitgebroken in de sigarenfabriek van de firma van Eynd- hoven. De sigarenmakers verlangden nale ving van het Collectief Contract. Toen de vertegenwoordigers van de Katho lieke en Moderne bonden hierover gis teren een onderhoud aanvroegen hij do directie weigerde deze hen te ontvan gen. Tevens verklaarde de directie de fabriekscommissie voor ontbonden. In deze houding hebben de bonden aanlei ding gevonden om gisteravond de sta Uingsorder af te kondigen. Hedenmorgen omvatte de staking alle 25 sigarenmakers. Alleen het vaste per soneel dat buiten C.A.O. valt, is nog aan* den arbeid BOOTREIZIGER SPOORLOOS VERDWENEN De heer C L. S., die gedurende vele jaren te Schoonhoven heeft gewoond, doch eenige weken geleden naar Hil versum was verhuisd, is Dinsdagavond met de Lekboot van Rotterdam naar Schoonhoven vertrokken. Bij aankomst aldaar was hij evenwel niet meer aan wezig. Het laatst is lui op de boot ge zien bii Streefkerk: ziin overjas en zijn hoed. waarin zijn kaartje was. zijn in de kajuit gevonden. De rivierpolitie heeft een onderzoek inges'eld. doch tot heden zonder resultaat. Een ongeluk wordt gevreesd. WEERFONDS VOOR DE VER STERKING VAN DE ZEEMACHT Zooals in de memorie van toelichting op het ingediende wetsontwerp tot in stelling van een Wecrfonds is moege deeld. zal de regeering in 1036 voorstel len aanhangig maken tot versterking van de zeemacht. Naar-de N. R. Ct. verneemt, ligt het in het voornemen van rle regeering ook voor dit doel in stelling van een fonds voor tc stel len. CARNEGIE-TENTOONSTELLING 'f-GRAVENHAGE. 5 Der. Verschei dene gezanten en andere leden van bet rnrps diplomatioue hebben hetzij gis teren. hetzij heden de Carnegietentoon telling in het Vredespaleis hezorht. Onder hen bevonden zich dn gezanten van Zuid-Afrika, Brazilië. Denemarken, Tsjecho-SIowakije en Zwitserland. AANGENOMEN 30 voor» cn 11 tegen* stemmers AMSTERDAM. 5 Dec. De gemeente raad heeft hedenmiddag de begrooting. sluitende in den gewonen dienst niet 24.284.285.en in den kapitaalsdienst met f 10.588.220.— aan inkomsten en uitgaven aangenomen met 30 tegen 11 stemmen. Do tegenstemmers waren: de commu nisten en een revolutionnair-socialist: nrof. Woltjer (anti-rev.) en de aanwe zige leden der r.-k. fractie, behalve de hoeren Steinmotz en De Groot. Om de begrooting te laten sluiten, die daaraan niet nicer voldeed door het afstemmen van de loon voordracht, hadden B. en W. een nota aan den Raad aangeboden, waarin do opbrengst van de belastingen met f 2.500.000 werd verhoogd. Prof. Romme (R.K.) meende dat dit bedrag noch in. noch huiten den Raad als realiseerbaar genoemd zal worden Aan dezen oost kon spreker dan ook zijn stem niet geven. Prof. Woltier verklaarde te zullen tegenstemmen onidat bii ziin stem niet kan desavouecren wat betreft de loon voordracht en die betreffende het aan tal leerlingen per klasse. Hierna volgde de stemming, met het reeds gemelde res"it«nt BESLAGNAME DOOR DE JUSTITIE Bij een Woerdcnschc in» dustrieele onderneming op grond van ver* moeden van fraude WOERDEN. In den laten middag van Sint Nicolaasdag het liep reeds tegen den avond arriveerde hier de iustitie uit Utrecht voor het ln beslag nemen van boeken epner Woerdensche industrieele onderneming In een oogenblik scheen heel de gemeente te weten wat er gannde was. want al spoedig verzamelden zich tal van nieuwsgierigen voor het pand. waar de boeken werden uitgedragen, om in een auto te worden geladen en naar het oarket tc Utrecht te worden overge bracht. Wij vernamen dat de justitie termen had gevonden om hier in te grijpen, wijl vermoeden was gerezon aan fraude ln de boekhouding der be trokken firma. Teneinde omtrent dit vermoeden zekerheid te verkrijgen, werd gistermiddag overgegaan tot het in heslag-nemen van de geboete admi nistratie der onderneming, die zaken droef in geheel den lande en daardoor een algemeene bekendheid genoot. BERIJDER VAN BAKFIETS ONDER AUTOBUS GERAAKT EN GEDOOD AMSTERDAM. 5 Dec. - Op de Wees- perzijde bij do Boerhaavestraat heeft hedenmiddag een zeer ernstig ongeluk niet doodelijken afloop plaats gehad. Een 47-jarige man, die een bak fielt» bestuurde, kwam uit de Boerhan straat, toen juist een gemeentebus van lijn D. passeerde. Vermoedelijk is hij te gen de bus gereden en er toon onder geraakt. In zeer ernstigen toestand is de man naar het O.L. Vrouwegasthuis overge bracht, waar hij enkele oogcnblikkcn later overleed. GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND DRACHTEN, 5 December. In den afgcloopc» nucht is door onbekende oorzaak de groote boerderij van J. Zui- dcrveld te do Ticke bjj Drachten afge brand. De bewoner die alleen thuis was wist zich door uit een zolderraam te springen iu veiligheid te brengen. Al het vee. 14 koeien, een paard en een varken kwamen in tie vlammen om. De lioerderii is laag verzekerd NIEUW-GUINEA VEREENIGING Tc Amsterdam Is opgericht de „Na tionale Nieuw-Guinea V ereeniging'. die zich ten doel stelt de gedachte d«r Nieuw-Guinea kolonisatie te verbreiden cn de Regcering te bewegen deze mo gelijkheden van kolonisatie ernstig in onderzoek te nemen. Het lidmaatschap staal open voor el ken Nationaal-voelenden Nederlander, man en vrouw, nngenrht godsdienstige of politieke overtuiging OUD-NOTARIS VEROORDEELD BRKDA. 5 I)ec De Bredarcho rechtbank veroordeelde lieden x-nota- ris P. uit Bergen op Zoom wegens het plegen van verduisteringen tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd. in voorarrest lom-ge bracht. De elsch was 1 janr en 6 naanden gevangenisstraf. PENSIOENKORTING VOOR SPOORWEGAMBTENAREN Namens den Bond van Gepcnsion- r.eerden bij de Nederlandsche Spoorwe gen hebben voorzitter en secretaris van dezen bond zich gewend tot de Eerste Kamer der Staten Generaal niet het verzoek het wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet voor Spoorwegambte naren 1935, dat ile Tweede Kamer op Dinsdag 19 November aanvaardde, niet aan tc nemen. DOODELIJK MIJNONGELUK HEERLEN, 5 December. Gister avond is in de omlergrnndsche werken van de mijn Willem Sophie te Spek holzerheido <le ongehuwde houwer \V. J. SIupen uit Simpelveld onder vallend gesteente geraakt en gedood. In 3'/t jaar is in de Willem Sophie geen doodelijk ongeluk voorgevallen. Samenwerking tusschen ge» meenten gewenscht Historische grond Het uitbreidingsplan van Baarn BAARN. Toen voor eenige maan- deu geleden de Kroon hei Hilversum- actie uitbreidingsplan goedkeurde, heb ben wij gewezen op hei goede inzicht dal uil dit plan bleek, oiu voor do toe gangswegen naar die gemeente inzake bebouwing bijzondere bepalingen vast te stellen, waarbij levens, waar noodig, aan paralelwegen werd gedacht. Afge zien van het behoud van het natuur schoon. heelt men daar, zeer terecht, gemeend, dat door bebouwing het ver keer op die wegen wordt belemmerd, hetgeen niet in het algemeen belang werd geacht. Wij hebben in dat artikel toen <ie wenschelijkheid naar voren gebracht dat, waar de maatregel van Hilversum effect sortceren, de aangrenzende ge- meenten hun uitbreidingsplan, voor hun deel aan die wegen, in overeen stemming behoorden te brengen niet liet Hilversumsche plan, hetgeen des te eerder kon geschieden omdat voor ue meesten dier gemeenten nog geen uit breidingsplan was vastgesteld. Het ge val, dat Hilversumsche ondernemers juist even over de grens van die ge meente hun bouwterreinen zouden kie zen, ware anders verre van denkbeel dig. Deze kwestie begint thans actueel te worden aan den provincialen weg Baarn—Hilversum, door de aanvraag, welke bij den Raad van Baarn is bin nengekomen om een deel van het land goed „De Hooge Vuursche" te verkave len. De gemeente Hilversum heeft n.I. voor dezen weg, waarvan het door gaand verkeer vee! gebruik maakt en die door de voorgenomen verbetering cn verbreeding nog aanmerkelijk druk ker zal worden, een voorschrift vastge steld dat bebouwing slechts op een onderlingen afstand van 100 Meter toe laat, waarhij, z.ooals wij hierboven reeds schreven, aan paralelwegen is gedacht Het niet aangenomen Banrnsche uitbreidingsplan schrijft voor dien weg een onderlingen afstand van 50 Meter voor, waarbij direct aan den provincialen weg kan worden ge bouwd. Hoewel met de thans bij den Raad van Baarn aanhangingen aanvraag meer speciaal de exploitatie van do achterterreinen wordt beoogd en do voorgenomen bouw van een vijftal vil la's aan den weg meer van secundair belang schijnt tc zijn (men deelde ons mede. dat men daarvoor desnoods de Hilversumsche bepaling van 100 Meter In acht wilde nemen, waarmede echter de kwestie van directen bouw aan den provincialen weg niet is opgelost) an dere bouwondernemers kunnen hiertoe wel eens niet bereid blijken te zijn. Het is daarom Ie hopen, dat men, met tilt voorbeeld voor oogen, op bevoeg- dcr plaatsen het belang in ziet in de zen geheel met Hilversum samen :e werken on dc rosp. uitbreidingsplan nen niet het Hilversumsche in over eenstemming fe brengen. Meer en meer dringt zich de noodzakelijkheid op dat men zich voor dergelijke zaken met do naburige gemeenten verstaat. De bosschen aan den provincialen weg Raarn—Hilversum gelegen, kun nen allen op een historie bogen. Het terrein van „De Hooge Vuur sche". waarvoor thans een aanvraag tot verkaveling is ingediend, behoort tot bet z.g. „Wilde Bosch" en werd reeds In de 1 ie eeuw genoemd bij oen «lag die in dit bosch geleverd werd tusschen de Eemnessers en het Bis schoppelijk leger uit Utrecht. In de naaste omgeving van dit ter rein. aan de overzijde en in de onmid- dellijke nabijheid van den provincialen WC e liegen eenige grafheuvels, welke voor een achttal jaren geleden ontgra ven ziin. Trouwens, dlener het bosch 'n worden meerdere grafheuvels aange troffen. waarvan is komen vast te staan eetv«e ervan hehooren tot de z.g. koepeleraven, dnteerende uit den tijd van cirrn 1900 iaren voor Christus Wij vrneen ons af. of tegen verkave- i «L van ,,0"scben niets te doen fs Zou het Natuurreservaat hier niet H«"neode band kunnen bieden? Penningmeester van een lief» dadig genootschap gearresteerd LAREN. 5 Dec. Dc Larensche ge meentepolitie heeft den penningmees ter, van de afdeeling Laren-Blarieum van een genootschap gearresteerd, dat zich ten doel stelt kinderen uit te zen den naar gezondheids- en vacantiekolo- nios. Voorts zouden gelden zijn ver duisterd. toebehoorende aan een gods dienstige vereeniging te Laren, als mede gelden toebehoorend aan een ver- zekeringmnatsrhappii. De fraude bij de afdeeling Laren— Blaricum van het Genootschap tot uit zending van kinderen loopt reeds over eenige iaren. Men heeft hij ontdekking daarvan toen onmiddellijk den pen ningmeester geschorst. Aanvankelijk heeft men nog getracht de zaak in der minne op te lossen tusschen het be stuur en den penningmeester, waarin men ten deele slaagde. De zaak is thans evenwel in handen van de poli tie. De penningmeester is terzake voorge leid voor den officier van justitie te Amsterdam. Een bedrag van 1600 7.011 ziin ontvreemd; voorts zou van de godsdienstige vereeniging te Laren on geveer f 2000. alsmede een bedrag van f 300 van de verzekeringmaatschappij zijn verduisterd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7