De tanden op elkaar GARAGE MOLENAAR DE EEMLANDEÜ 4000 ADLER Maandag 9 December 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 138 Rome handelt „uit noodweer" Hoare spreekt met Laval Het legerbericht van Badoglio NED. ROODE KRUIS HEHENKAMP Co., langestraat Bombardement van Dessie Belangrijkste Nieuws Laatste berichten. Eerste blad pag. 3 Licht op 4 uur 14 min' AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersioort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) t 0.15. Binnenland .rancc per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers i 0.05 LOSTREK NING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1--4 regels 11.05 met mbegnr van een bewijsnummer! elke regel meer f 0.25 Liefdadigheids-advertentiën voor del helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.051 Mussolini verklaart den strijd niet op te geven, voordat Italië de zege heeft behaald Zaterdagmiddag heeft Mussolini in de Italiaansche Kamer een rede gehouden, waarin hij vaststelde, dat wel-is-waar de toestand lichtelijk is verbeterd, maar dat hij niettemin moest waarschuwen tegen voorbarig optimisme. Zelfs wan neer er onderhandelingen zouden wor den gevoerd over het Oost-Afrikaansche geschil, dan betèekende dit nog niet, dat zij ook tot een gunstig resultaat zouden leiden. Mussolini verklaarde, dat het Italiaan sche volk ook op den 365sten dag van de economische sancties bezield zou zijn van denzelfden wil tot tegenstand als thans. Er bestaat, zoo zeide hij, geen be legering, die ons op de knieën kan dwingen en ons van ons doel kan af houden. Zinspelend op de besprekingen, die hij des morgens met de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk had gevoerd, merkte hij op: Men heeft van Italië wederom ver langd, zijn rainimum-eischen bekend te maken. Een dergelijk verzoek is thans niet meer op zijn plaats, want Italië heeft zijn minimum-eischen reeds in Oc tober aan de Fransche regeering meege deeld. Als antwoord daarop zijn in Novem ber de sancties tegen een „aanvaller" begonnen, een aanvaller, die in werke lijkheid door de bevolking van het land, dat heet aangevallen te zijn, met onge duld werd verwacht, een bevolking, die door dezen „aanvaller" de eerste ver worvenheden der beschaving deelachtig werd. Daarna, aldus Mussolini, heeft men Italië zijn afweermaatregelen tegen de sancties verweten, hoewel ik reeds in mijn rede van 2 October niet slechts tegen militaire, maar ook tegen econo mische sancties verzet heb aangetee- kend. De afweerstrijd van Italië tegen do sancties geschiedt uit noodweer. Met betrekking tot de juridische be handeling van het Italiaansch* Abcssijn- sche geschil te Genève haalde Mussolini de bekende spreuk aan: „Het hoogste recht is het hoogste onrecht". Het be trof hier volgens Mussolini een zuiver koloniaal conflict zooals de andere sta ten in den oorlog en zelfs na de stich ting van den Volkenbond steeds weer door toepassing van geweld hebben op gelost. Een oplossing van dit conflict zou echter niet mogelijk zijn zonder de rechten en belangen van Italië te waar borgen. Met betrekking tot de jongste rede van sir Samuel Hoare verklaarde hij nota te nemen van den wensch van het Foreign Office naar een „sterk Italië inet een sterke regeering" en zeide: „Hieraan werken wij veertien jaar." Mussolini vervolgde: „Onze tegensanc- ties zijn onvermijdelijk, want het is ons verboden uit te voeren. Onze contra sancties zijn dus logisch en moreel ge wettigd als zelfverdediging." Mussolini eindigde met de woorden: „Ik bevestig categorisch, dat men het einde van deze crisis niet zal zien, indien men de rechten van Italië niet zal erkennen en zijn be# langen in Afrika veilig stel# len. In afwachting hiervan zal de actie in Italië en Afri# ka worden voortgezet, totdat de militairen en zwarthemden het vaderland de overwin# ning zullen hebben gebracht." BETOOGINGEN IN JOEGO-SLAVIE BELGRADO, 8 Dec. (Reuter) Ter gelegenheid van de inwijding van een naar den te Marseilles vermoorden ko ning Alexander I genoemden vuurtoren, speelden zich te Spalato groote betoo- af. welke getuigden van de na tionale eenheid van Joego-Slavië. De Regent PerowitsJ hield een ontroerende redevoering, waarin hij herinnerde aan den rol gespeeld door den „Koning-Mar telaar" voor de eenheid des lands. TALLIN, 8 Dec. fReuter) Het F.st- landsche Telegraaf Agentschap meldt officieel: De politie heeft bij verrassing een geheime vergadering eener illegale beweging ontdekt van z.g. oud-strijders. Twintig aanwezigen zijn in hechtenis genomen. Uit de in beslag genomen geschriften blijkt, dat de beweging beoogde zich met geweld van de regeering meester te maken en de huidige regeering te ver vangen door een regeering onder lei ding van den naar Finland uitgeweken Artur Sirk. DE BISSCHOP VAN SALISBURY OVERLEDEN LONDEN, 8 Dec. (A.N.P.). Op 72-jari- gen leeftijd is gisteren plotseling over leden de bisschop van Salisbury, van 1922 tot 1933 voorzitter van den missie raad van de kerk van Engeland. Mr Mussolini's rede heeft den toestand aanmerkelijk moeilijker gemaakt Fransch-Engelsch samengaan Nadat de Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken, sir Samuel Hoare, Zatermiddag te half vier M.E.T. in Pa rijs was aangekomen, begaf hij zich om half zes met den ambassadeur Clerk, den Engelschen onderstaatssecretaris Vans Mart en den Engelschen deskun dige Peterson naar het Fransche minis terie van buitenlandsche zaken, om daar met Laval te confereeren. Om kwart voor acht eindigden de Fransch-Britsche besprekingen, waarop Hoare en zijn medewerkers naar de Britsche ambassade terugkeerden. Het grootste resultaat van de eerste ontmoeting tusschen Hoare en Laval aldus een bericht uit Parijs is de be vestiging van- de solidariteit der twee landen t.a.v. de moeilijkheden, voort vloeiend uit het ItaliaanschAbessijn sche conflict en de gemeenschappelijk heid van zienswijze en actie, uitgedrukt in een communicpié, dat den wil beves tigt om met volharding de zending des vredes voort te zetten, die aan beide landen op 3 November te Genève op voorstel van Van Zeeland door de VB- leden werd toevertrouwd. Deze bevestiging heeft te meer waar de, daar de rede van Mussolini naar moet worden vastgesteld niet ge schikt was beide landen in hun pogin gen aan te moedigen. Terwijl men den duce verzocht had zijn minimum- eischen mede te deelen inzake Ethiopië, gaf hij Zaterdag te verstaan, dat Italië geen andere voorstellen had te doen, dan die van 16 October en gaf hij uiting aan zijn besluit de militaire ac tie voort te zetten tot de voordeelen, op 16 October geëischt, zouden zijn verkre gen. Vervolgens wijst het communiqué er op. dat een regeling tot beëindiging der vijandelijkheden en der collectieve dwang-ar.tie altijd mogelijk is, maar met toestemming zoowel van de twee oorlogvoerende partijen als van den Volkenbond. De voorstellen, die Laval en Hoare be sloten hebben op te stellen en aan de betrokken partijen aan te bieden, zullen noodzakelijkerwijze aan dit fundamen teel beginsel ondergeschikt zijn, nu Ro me niet gemeend heeft een gebaar van verzoening te moeten maken, hetwelk door den toestand verëischt was. Be doelde voorstellen zullen onmiddellijk naar Rome worden gezonden opdat de commissie van achttien van het resul taat der verzoeningspoging kan kennis nemen, alvorens haar houding ten aan zien van het embargo te bepalen. Het officieele corns muniqué PARIJS, 8 December (A.N.P.) De Fransch-Engelsche besprekingen zijn vanavond tegen half zeven beëindigd. Na afloop dezer besprekingen hebben de ministers de volgende officieele ver klaring afgelegd: Bezield door den zelfden geest van verzoening en in het besef van een nauwe Fransch-Engelsche vriendschap hebben wij in het beloop der langdurige besprekingen van gisteren en vandaag de formules gezocht, welke als basis kunnen dienen voor een vreedzame op lossing van het Italiaansch-Abessijnsch conflict Voorloopig moet nog worden afgezien van een publicatie dezer formules. De Britsche regeering is er nog niet van op Het 65ste Italiaansche legerbericht van maarschalk Badoglio luidt als volgt Aan het front van het eerste leger corps hebben talrijke gevechten plaats gehad tusschen onze voorhoede en den vijand. In het gebied van de Gabat, ten Zuid-Westen van Makalle, heeft een Eritheaansche colonne een sterke vijan delijke afdeeling overvallen: 81 krijgs gevangenen werden gemaakt en een hoeveelheid levensmiddelen en mate riaal veroverd. De vijand verloor vijf dooden en vele gewonden. De luchtmacht ontdekte nabij Dessie een groot kamp van enkele tienduizen den Abessijnen. Ondanks het vuur van het afweergeschut werd het kamp ge bombardeerd met groote uitwerking. Aan het Somalifront hebben stam hoofden en notabelen htm onderwerping aangeboden aan de politie autoriteiten van Gorrahei en stelden hun wapenen tot onze beschikking. TIGRE-FRONT, 8 Dec. (Reuter) Maarschalk Badaglio is teruggekeerd van een troepen-inspectie. Vier Italiaansche vliegtuigen hebben boven Dessie gekruist en geconstateerd, dat ten gevolge van het op Vrijdag j.l. verrichte bombardement der stad de Abessinische soldaten waren verstrooid en het tentenkamp verdwenen. De vlieg tuigen bombardeerden toen een ander kamp, gelegen ten Noorden van Dessie. De Italiaansche generale staf heeft inlichtingen verstrekt omtrent het bom bardement van Dessie. Volgens hun zeggen zou deze stad niet alleen door tienduizenden soldaten verdedigd worden doch zou men zich ook bedienen van modern luchtafweer geschut, getuige de 18 Italiaansche vliegtuigen die door granaten getroffen hun basis weer bereikten. Men heeft slechts aanvallen gedaan op diè strategische punten die men al thans door middel van photo's als zoo danig had bespeurd met name het kruitmagazijn, het luchtvaartkampene- ment en de telefooncentrale. Wat het Roode Kruiateeken betreft, alle tenten in en om Dessie dragen dit teeken evenals het luchtvaartkainpe- ment en zelfs onbezette gebieden. JAARVERGADERING ANETA BATAVIA, 7 Dec. (Aneta). De jaar vergadering van Aneta, benoemde tot directeur, naast den heer II. Salomon- son, den heer F. Brandenburg van Olstende. Voorts werd aangenomen de wijziging van de statuten, o.m. inhou dende verandering van den naam in „Algemeen Nederlandsch Indisch Pers bureau Aneta". de hoogte gesteld. Indien haar toestem ming zal zijn ontvangen, zal het noodig zijn de formules ter goedkeuring voor te leggen aan de belanghebbende regee ringen. Wij hebben gewerkt in het streven zoo spoedig mogelijk een vreedzame en eervolle oplossing te waarborgen. Wij zijn beiderzijds tevreden met het bereik te resultaat LONDEN. 8 December. Men ver wacht hedennacht een gedetailleerd verslag van de besprekingen tusschen Laval en Hoare, welk verslag onmid dellijk aan Baldwin ter hand zal wor den gesteld. Woensdag zal de minister raad bijeeif komen om zich over dit versla? uit te spreken en tevens om Eden de laatste instructies te geven voor de Commissie van Achttien. PARIJS, 8 Dec. Woensdag zal, evenals te Londen, de ministerraad bij eenkomen onder voorzitttcrschap van presiden Lebrun. NIEUWE RELLETJES TE CAIRO Nationalistische spreekkoren Autobussen en trams aangevallen CAIRO, 8 December (A.N.P.). Zon dagochtend hebben zich ernsüge botsin gen voorgedaan. Reeds vroeg was in de stad een spanning merkbaar, welke de politie aanleiding gaf door manschap pen te voet en te paard te laten patrouil leeren. Uitrukauto's waren gereed, ter wijl de politie voorts de beschikking had over eenige pantserauto's. Bij het zie kenhuis van de medische faculteit der universiteit kwam een groote, in hoofd zaak uit studenten bestaande, menigte bijeen, die de politie met steenen beko gelde. Zij vormden spreekkoren, waarin zij de onafhankelijkheid eischten en de af kondiging van een grondwet. Ten slotte vielen de betoogers autobussen en tram rijtuigen aan. De passagiers werden ge dwongen uit te stappen. Eenige wagens werden in brand gestoken. De politie loste eenige salvo's. Eenige politiebe? ambten werden gewond. Sedert Zaterdagavond heeft de politie bonderden belhamels gearresteerd. De bij de excessen van Zaterdag gewonde Britsche luitenant-kolonel Lucas, de on der-commandant der politie, moest van daag worden geopereerd. Zijn verwon dingen zijn zoo ernstig, dat men ver wacht, dat hij een oog zal moeten mis sen. Bovendien waren Zaterdag een Britsche politiebeambte en twee Egyp tische agenten gewond. Bij de betoogingen is groote schade aangericht, vooral aan de huizen. CAIRO, 8 Dec. In verband met dc relletjes, die een vrij heftig karakter aannamen, zijn de troepen gealarmeerd en zal de regeering krachtige maatrege len tot onderdrukken ..van de onregel matigheden treffen. De Universiteit is tot nader order gésloten. Een Britsch politieagent is door steenworpen vrij ernstig gewond. DE BEGRAFENIS VAN PRINSES VICTORIA LONDEN, 7 Dec. (A.N.P.). De ko ning en de koningin hebben zich heden morgen van Buckingham Palace naar Windsor Castle begeven tot bijwoning van de bijzetting van het stoffelijk over schot van prinses Victoria, de zuster van den koning, in den koninklijken grafkelder in de St. Georges Kapel. Ten gevolge van den mist moest het ko ninklijk echtpaar, dat den tocht per auto maakte, eerdcP uit Londen vertrek ken, dan de bedoeling was. Het stoffe lijk overschot van prinses Victoria was reeds gisteravond van haar verblijf in Buckinghamshire naar Windsor Castle overgebracht. De kist was bedekt met de Union Jack, waarop roode anjers van den koning lagen. Alleen de leden der koninklijke fami lie en de naaste vrienden van prinses Victoria woonden de plechtigheid bij. DE PEST IN HET CHERIBONSCHE CHERIBON, 7 Dec. (Aneta). In de laatste week van November kwamen U pestgevallen voor in het onderdistrict Madja, alle met doodelijken afloop. Kruis van Verdienste aan ge« neraal.majoor S. W. Praag uitgereikt In den Kring van het Dagelijksch Be stuur van het Nederlandsche Roode Kruis is dezer dagen door II. K. H. Prin ses Juliana, als voorzitster met een toe passelijk woord het Kruis van Verdien ste van het Nederlandsche Roode Kruis uitgereikt aan den tweeden-ondervoor zitter, generaal-inajoor S. W. Praag. In- het bijzonder werd daarbij gewezen op nl hetgeen door den heer Praag als voor zittcr van de Ambulance Commissie is verricht, welke commissie alle voorbe reidingen had te treffen voor het uit zenden der Nederlandsche Roode Kruis .Ambulance naar Ethiopië. Zijno erkentelijkheid voor de toeken ning dier onderscheiding uitsprekend, verzekerde generaal Praag, dat hem bij zonder dankbaar stemde haar bij deze gelegenheid en uit handen van Hare Koninklijke Hoogheid zelve te mogen ontvangen. DE JAPANSCHE MINISTER VAN MA RINE OVER DE LONDENSCHE VLOOTCONFERENTIE TOKIO, 8 Dec. (A.N.P.). Ter gele genheid van de opening der vlootbespre- kingen te Londen heeft de Japansche minister van marine Osoemi tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide, dat de fundamentecle strekking van de Japansche politiek was het bereiken van permanenten vre de en voorspoed voor de geheele we reld, door een realistisohe ontwapening ter zee, bijv. door het vaststellen van een maximum-grens voor alle zee-ino- gendheden, waardoor een toestand van non-agressie en niet-bedreiging zal ont staan. Minister Osoemi achtte het niet mo gelijk te voorspellen welke resultaten de conferentie zou opleveren, gezien d« verschillende opvattingen der vlootmo- gendheden, die naar de overtuiging van den Japanschen minister alle slechts vrede en voorspoed door ontwapening ter zee wenschen. AANHANGERS VAN DE SJINTO SECTE GEARRESTEERD TOKIO, 8 Dec. (A.N.P.) Op last van den minister van Binnenlandsche Za ken werden vanochtend in geheel Japan ongeveer 30 leiders en ruim 500 leden van de Sjinto secte gearresteerd. De po litieke doeleinden dezer secte hadden reeds lang de aandacht der autoriteiten getrokken. Het program houdt in een herstel op den grondslag van het oude keizerschap, de verwerping van het parlementarisme en van het particuliere bezit. De arres taties op groote schaal zijn door dc bin den in extra edities bekend gemaakt. WAPENINVOER IN ABESSINI8 DJIDJIGA, 8 Dec. (Reuter). Abes- sinië voert groote hoeveelheden mate rieel in, o.a. gasmaskers, lucht-afwoer- geschut en tenten, die des nachts met vrachtauto's het land binnenkomen. WeetUwatdatis:BEVA? Beva is het merk dat in de betere vakkleeding staat, in ijzersterke, haast onverslij tbare werkkleeren, die daarbij toch niet duurder zijn dan de gewone soorten. - Komt U er bij ons eens naar kijken? Hevige verontwaardigiging in de Ver. Staten Italiaansch verweer Omtrent den bomaanval op Dessie wordt nog gemeld, dat ook eon veld- ambulance en de chirurgische tent van dr. Dassius. die zich op 200 meter van het Taffare Makonnen-ziekenhuis be vond, geheel zijn verwoest en uitge brand. Wij verklaren nogmaals, aldus de proclamatie van een aantal interna tionale genecsheeren, die allen met name worden genoemd, dat dc ambu lances en het hospitaal zich buiten de stad bevinden en dat het embleem van het Roode Kruis op vele plaatsen zichtbaar is en in groot aantal is aan gebracht. Wij protesteeren voor de geheele we reld en deelen aan allo regeeringen mede, dat de Italianen 40 brand- en cxplosiebommen op onze lazaretten hebben geworpen. Wij betreuren meer dan tien dooden en gewonden door deze gruwelijke demonstratie en vragen, met welk recht deze geschiedde. Volgens de laatste in het Italiaansche hoofdkwartier binnengekomen berich ten moet het hoofdkwartier der Abes sijnen te Dessie door het luchtbombar dement van Vrijdag volkomen zijn ver woest. De neergevallen brandbommen toonden een vernietigende uitwerking tot 50 meter in den omtrek. Een speciale correspondent van Ha- vas, die hij het bombardement van Des- ?ie werd gewond, is per vliegtuig over gebracht naar Addis Abeba, waar hij in het Fransche hospitaal wordt ver pleegd. De New York Times verklaart, dat het bombardement van Dessie en het daar gevestigde Amerikaansche hospi taal overal in de Vereenigde Staten heftige critiek heeft uitgelokt, zoowel om humanitaire redenen, alsook omdat non-combattanten, waaronder vrouwen en kinderen, gedood zouden zijn. Het blad voegt er nog aan toe. dat men, alvorens te weten of de Vereenigde Sta ten verzet zullen aanteekenen, de offi cieele berichten dient af te wachten en de zaak van wettelijk en diplomatiek standpunt dient te bostudeeren. Van Italiaansche zijde worden de Abessijnsche berichten over den lucht aanval op Dessie, vooral wat betreft den aanval op het Amerikaansche hospitaal, met nadruk afgewezen. Men beweert, dat Italië, ondanks de verplichting van Abessynië opgave van de aanwezigheid van dit hospitaal te doen, nog niet daarvan in kennis was gesteld. Het luchtbombardement zou uitslui tend betrekking hebben op het uitge breide in de omgeving van Dessie op geslagen Abessijnsche tentenkamp, dat uit honderden tenten bestond en door den luchtaanval zwaar geteisterd is. Ook de berichten, dat twee Italiaan sche vliegtuigen zouden zijn neerge schoten, zouden onjuist zijn. Ondanks de groote activiteit van het Abessijn sche afweergeschut zijn alle 18 vliegtui gen, die aan de actie hebben deelgeno men. weer naar hun uitgangspunt te ruggekeerd. Tweede luchtaanval op Dessie ASMARA (Radiogram van den oor logscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau: Zaterdag heeft een eskader bommen werpers opnieuw boven het Abessijn sche hoofdkwartier te Dessie gevlogen. Men verklaart, dat deze vlucht vooral ten doel had verkenningen uit te voe ren. De vliegers rapporteeren, dat zij bij hun vluchten boven Dessie meer dan 70 vlaggen van het Roode Kruis hebben geteld. Voorts zouden dè vliegers heb ben geconstateerd, dat Dessie groote n- deels door de troepen ontruimd is. Het eskader bommenwerpers heeft in de buurt van Dessié een sterke afdeeling Abessijnen waargenomen en onder .vuur genomen. De Abessijnen zouden ernsti ge verliezen hebben geleden. Aangaande den eersten bommenaan- val op Dessié verklaart men hier, dat deze aanval vooral Is ondernomen, om dat men op grond van zekere berichten heeft geweten, dat de negus bij ongeveer 100.000 man te Dessié verblijf houdt. Men verklaart, dat de negus slechts door een wonder aan den dood ls ont snapt. Het keizerlijk paleis, waar de negus zijn intrek heeft genomen, is voor de helft door de bommen vernield. Bizonderheden uit Addis Abeba ADDIS ABEBA, 8 Dec. (Reuter). Omtrent het bombardement, dat giste ren (Zaterdag, dus na het groote bom bardement van Vrijdag j.l.) Is verricht, worden de volgende bizonderheden be kend: Er werden brandbommen geworpen door vijf Italiaansche vliegtuigen, die echter geen slachtofiers maakten en slechts geringe schaae aanrichtten. De Ahessynische regeering weerlegt de Italiaansche beweringen, volgens welke Dessie gebombardeerd weid, omdat het een centrum van geconcentreerde Abes sinische troepen zou zijn. Tevens protesteert de -egeering tegen de Italiaansche bewering dat de negus in de omliggende bosschcn zou zijn weggevlucht. Integendeel, de regeering neemt de buitenlandsche jounialis;en tot getui gen, dat de Keizer oo zij:, post is geble ven en zelf :cn machinegeweer tot af weer van de vliegtuigen neeft bediend. De Italiaansche activiteit schijnt zich op het oogenblik tc belwerken tot het front van Tigre. ADDIS ABEBA, b Dec (Reuter). - Do regeering publiceert een .egenspraak op de Italiaansche opgaaf var. redenen voor het bombardement van Lessie. n.l. dat zich daar Abessynuche troepen bevon den. De regeering verklaart, dat zich in Dessie geen enkel soldaat bevond bui ten de politie. Aangaande het bombar dement van j.l. Vrij iag zegt de regee ring, dat de slachtoffers zeer talrijk zijn, maar het ls nog niet mogelijk het aan tal te bepalen, want er bevinden zich nog talrijke lijken onder de puinhoo- pen. Dc negus heeft alle burgers gelast Dessie te ontruimen, dat zoodoende thans vrijwel een doode stad geworden ls. Ras Kocksa heeft een oproep verzon den aan eenige vooraanstaande Abessy- niërs en gezegd: „Ik heb mij aan de zijde van Italië geschaard om mijn land van den ondergang te redden. Ik be zweer u mijn voorbeeld te volgen." Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGEUjm t SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN De nieuwe ruim 4/5 persoon, zuinige 4 cyl. motor flinke kofferruimte, 4 onafh. geveerde wielen, voorwielaandrijving. Een pro duct van één der grootste fa brieken met wereldreputatie Te bezichtigen: Stationsplein 5 - Amersfoort op andere pagina's BINNENLAND Dr. Kortcnihorst en zijn verblijf ia Duitschland. (Eerste blad, pag. 2), SPORT Het schaaktournooi Euwë-—Aljechia, Nederlandsch elftal slaat Herland met 53. Tweede Blad, Pag. 2)] A.M.H.C. 1 door S.H.C.H. geklopt. Eerste Blad, Pag 3, De wedstrijd Euwe-Aljechin. (Tweede Blad, Pag. 1, STADSNIEUWS Jubileum-avond van Quick. (Tweede Blad, Pag. L WEERVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Medegedeeld door het K.N.M.I. Ie De Bilt. Verwachting: Zwakke tot ma tige O. tot N.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, lichte vorst 's nachts, over dag om het vriespunt Buitenlandscb Weeroverzicht De depressie, welke Zaterdagmorgen ten Z.W. van IJsland was gelegen, is eerst langzaam, daarna sneller naar liet Z.O. getrokkffn. Gisteren was zij over do Noordzee gelegen, waarbij zij in ons land regen en sneeuw bracht. Hedenmorgen bevond haar kern zich ten Z. van ons land en had zij zich met de Middellandsche Zee-depressie vcrcenigd. Over België en Frankrijk brengt zij thans nog betrokken en re genachtig weer. Intusschen ontwikkel de in den afgeloopcn nacht zich een hooge drukrug over de Britsche eilan den. terwijl ook in Scandinavië, de Oostzee en de randstaten een hooge- drukgebied tot ontwikkeling kwam. Over Scandinavië ging het optreden van de hooge drukking gepaard met toenemende vorst (Sarna meldde heden morgen —27°). Ook over Duitschland werd de vorst licht tot matig. In onze omgeving was de ochtendtemperatuur iets hooger dan gisteren. Het is te ver wachten, dat de thans heerschcnde O. windtoestand nog blijft aanhouden. Men mag daarbij aanvoer van koudere lucht verwachten, zoodat 's nachts lichte vorst, overdag temperaturen om het vriespunt zullen optreden. HAMSTERAARS De plaatselijke autoriteiten te Stutt* gart hebben verordend, dat de winkels In levensmiddelen een lijst moeten aan leggen met dc namen van alle klanten, die boter koonen. Deze lijsten moetpn bil de overheid worden ingeleverd. Op deze wijze hoopt men te voorkomen, dat bepaalde personen door het koo nen van kleine hoeveelheden boter Ia verschillende winkels ongemerkt groofa voorraden inslaan en hamsteren, ter wijl anderen nauwelijks voldoende bo ter kunnen krijgen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1