EXTRA99 per kruik f3.25 Dr. Kortenhorst en Duitschland HOE DE FEITEN ZIJN DE STERFDAG VAN ERASMUS INBRAAK IN EEN APOTHEEK SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD Oost4ndie Ie BLAD PAG. Z AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 9 DECEMBER 1938 BINNENLAND Naar aanleiding van dr. Korten» horst's rede deed men van Duitsche zijde stappen bij onze regeering In verhand met do behandeling, die dr. Kortenhorst te Berlijn ondervond, schreef de Berlijnscho correspondent van de N. R. Ct.: j^Je heer Kortenhorst, lid van de com missie welke met Duitschland over de verlenging van het Duitsch-Nederland echo handelsverdrag onderhandelt, heeft tot dusverre niet Hunnen deelnemen aan de besprekingen, welke daarover, gelijk hekend. sedert een week te Berlijn wor den gevoerd, nadat rij eerst in den Haag drie weken hadden geduurd. Hij was in het midden van vorigo week te Berlijn, maar moest Donderdag weder weg, om dat rijn aanwezigheid in den Haag op Vrijdag noodzakelijk was. F.cn bericht volgons hetwelk de heer Kortenhorst den terugtocht naar Neder land roti hebben aanvaard, omdat hij zou rijn gedwongen of genoopt het Duitsche 8randgebied te verlaten, omdat hij van 'uilscbe rijde als onderhandelaar roti rijn gewraakt op grond van het feit, dat hij in een redevoering in de Tweede Ka nier wij meenen bij de behandeling van de begrooting van de jusUtie als rijn meening had te kennen gegeven dat Duitschland geen rechtsstaat Is, is een op niets berustend verrinsel. Een geheel andere vraag, waarop men voorloopig nog geen antwoord kan geven is echter of. nadat tengevolge van de pu blicatie van dit verzinsel in een Neder landsch blad zoozeer de aandacht op deze uitlating van den heer Kortenhorst is ge vestigd. en dero uitlating in verband is gebracht met zijn lidmaatschap van de ondcrhandclingscomniissie, de heer Kor tonhorat in do toekomst nog aan de on derhandelingen zal deelnemen". De Maasbode reageert daarop als volgt: Zooals men weet waren de handelsbe sprekingen met Duitschland weken lang hier te lande gevoerd. In het bezit van do Nederlandsche voorstellen, vertrok ken de Duitsche onderhandelaars naar hun land om een en ander met hun re geering te bespreken. Zaterdag 1 December zou Nederland het antwoord ontvangen. Het programma der besprekingen te Berlijn was blijkbaar zoo ingericht, dat niet allo leden der vrij uitgebreide Nederlandsche delegatie don geheolen duur der onderhandelingen te Berlijn behoefden te zijn. Voor de hand ligt, dat dr. Kortenhorst alleeo die conferenties meemaakte, waar do industrieclo kwesties en de vragen van algemeen handelspolitiek beleid aan de orde kwamen. We meenen te weten, dat dit vooral Dinsdag, cn Woensdag alsmede ten deelo Donderdag, het geval was en dat dr. Kor tenhorst al de conferenties over deze vraagstukken bijwoonde. De voorstelling, alsof dr. Kortenhorst niet aan do besprekingen deelnam, kan de lezer nu zelf beoordeelcn. Woensdag kon naar we meenen te we ten het eindvoorstel worden opgemaakt on konden tevens nadere instructies wor den gevraagd nan de Nederlandsche re- gcering. Inderdaad brak toen natuurlijk een pauze In: do voorstellen waren ge formuleerd; ze werden Woensdng dooi de gedelegeerden Louwea en Valstar mee genomen nnnr Den Haag en mondeling toegelicht bij de ministers Deckers en Go- lissen. Telefonisch ging daarna de goedkeu ring der regeoring naar Berlijn. Op dat moment waron er dus geen conferenties meer. Vrijdagmiddag zou de overhandiging der Nederlandsche voorstellen te Berlijn plaats hebben. Na de heeren Louwea en Valstar zou dr. Kortenhorst met den nachttrein om elf uur Donderdagavond naar Den Haag vertrekken. Vlak vóór dat vertrek had, zooals uit een terloopsche modedeeling in „Het Vaderland" van Zaterdagavond blijkt, hot Incident plaats, waarvan het com muniqué van don Regoeringspersdienst spreekt En wel in dezen vorm, dat. zoo- als het communiqué zegt, aan dr. Kor tenhorst In verbond met den Indruk, die te Berlijn vorkregen was uit diens on langs In de Twedde Kamer gehouden redevoering, te verstaan werd gegeven, dat deze. hoewel zakelijk als lid der de legatie erkend, geen onverplichte be leofdhedon van socialen aard zou genie ten. terwijl er niet voor kon worden in gestaan. dnt de Duitsche pers zou zwij Sen over de uitlatingen van dr. Korten orst In de Kamer. Iedereen begrijpt, dat zulk een aan kondiging In het huidige Duitsche Rijk met zijn gelijkgeschakelde pers geen be dreiging zonder beteekenls is voor den „schuldige", tegen wien do „spontane volkswoede" zich keert. De leider der Nederlandsche delegatie tal wel Itegrepen hebben, dat zulk een affront aan een der gedelegeerden niet zonder meer kon worden geaccepteerd: dat dan de gebeele delegatie zich aan eventueels uitnood!gingen van Duitsche zijde zou moeten onttrekken en de znak alleen reels donr zoo'n conflict rucht baar zou worden. Men heeft dr. Kortenhorst daarop ver zocht met stille trom te vertrekken, blijkbaar om een openlijk conflict te ver mijden. Maar dr. Kortenhorst weigerde: hij was niet als particulier te Berlijn, maar aN officieel vertegenwoordiger der Ko ninklijke Nederlandsche Regeering en als behartiger van Nederlandsche belan gen. Hij /.al waarschijnlijk begrepen heb ben. dat men hem in Nederland van plichtsverzaking zou hebl»en beschut digd. indien hij zich uit Berlijn bad ver wijderd en zich aan besprekingen zou hebben onttrokken, onder het flauwe voorwendsel, dat de grootste Kamer fractie hem In Nederland niet missen kon bil de behandeling van de begroo ting \nn Ifnnlrl. Nijverheid en Scheejv vaart. Zóó zijn de feiten. Indien men dit nu geen ontoelaatbare pressio noemt, indien men nu uit het feit, «Int de Nederlamische gedelegeerde niet door heeren der Gestapo naar de grens werd geleid durft conciudecren. dat dr. Kortenhorst vrijwillig niet meet zou terugkccren, dan is het ons wel. Wij nemen de vrijheid hier te spre ken van zulk een onduldbare inmenging van Duitsche zijde in onze binnenland- sche aangelegenheden als dr. Korten horst in de Kamer heeft gewraakt en van een on toelaatbaren moreolen druk >p onze delegatie. Duitsch protest in Den Haag Laten we zoo vervolgt het blad - hier iets bijvoegen, wat ons reeds eerder bekend was. maar dat we tot dusver niet expressis verbis hebben willen mee deelen. ui. dat van Duitsche zijde ook te Den Hang bij onze regeering stappen zijn gednan naar aanleiding van dr. Kortenhorst's rede in de Tweede Kamer op 21 November J.l. Is dit misschien ook onwaar? Do bewering, als zouden wij, door ons '•©richt, de nnndacht op deze rode geves tigd en aldus den terugkeer van dr. Kortenhorst bemoeilijkt hebben, is wel het toppunt van hetgeen door omkcoren der verantwoordelijkheid bereikt kan worden. Wat wij alleen wenschen te weten is: Heeft de leider der Nederlandsche dele gatie onmiddellijk geprotesteerd? Heeft H.M.'s gezant te Berlijn doen weten, dnt een behandeling nis men zifih van Duitsche zijde voorstelde op een Nederlandschen gedelegeerde toe te pas sen onaanvaardbaar was? F,n wat wij tenslotte wenschen to we ten is: zullen de besprekingen te Berlijn zonder dr. Kortenhorst doorgaan alsof er niets is geschied? Op deze vragen wachten we eon ant woord af. Arbeid door vreemdelingen Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de wet van den Uklen Mei 1934 tot regeling van het ver richten wan arbeid door vreemdelin gen. Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp werd in de eerste plaats en opmerking gemaakt naar aanleiding van het voornemen der Regeering. in den loop van de komende maanden de wet van den 16dcn Mei 193-4 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen ook van toepassing te doen zijn op die bedrijven, waarop zij tot dusverro nog geen betrekking had on waarvan wel het belangrijkste is „Het bedrijf, dat in de huishouding wordt beoefend, n.l. door de vreemde, dienstboden." Verscheidene leden stelden vast, dnt derhalve, indien dit ontwerp van wet tot wet zal wordon verheven, een ver goeding. nis bedoeld in artikel I, eer lang ook zal worden gevorderd van hen die laatstbedoelde werkkrachten in dienst hebben, waardoor de vraag naar Nederlandoch personeel zal worden ver groot Hiervan duchtten zij moeilijkhe den, gelet op de geringe geneigdheid cn. naar verluidt mindere geschiktheid van Nederlandsche meisjes voor het beroep van dienstbode. Mitsdien bepleitten zij het betrachten van voorzichtigheid. In beginsel evenwel juichten zij de voorgenomen uitbreiding van de toe passing der voorgenoemde wet toe. Zelfs achtten zij de door de Regee.ring ge noemde bedragen te lang en waren zij van mcening, dnt gerasteliik r.ij het aanvankelijk niet in gevallen, waar het huispersoneel betreft f 10 ner vergun ning mocht worden gevorderd. Sommige leden achtten het heffen van een vergoeding voor het in dienst heb ben van huitenlandsche dienstboden ook daarom nuttig, omdat aldus een bij zondere controle op die groen van hier te lande verblijvende vreemdelingen kan worden geoefend. Vele leden verklaarden, zich met de voornemens van de Regeering op dit stuk In allen deele to kunnen vereen!- gen. F.nkele leden vestigden de aandacht op het verband, bestaande tusschen dit wetsontwerp on dnt hetwelk moet strek ken „om zelfstandige vestiging van hul tenlanders te kunnen tecrentrnan." Zij toch achtten het zeer wel denkbaar, dat sommige vreemdelingen, die thnns hier Officicelc Nederlandsche herdenking op 11 Juli 1936 ROTTERDAM, 7 Dec. - De eigenlijke stprfdag van Erasmus, 12 Juli, valt in 1936 op Zondag. De gemeente Rotterdam zal op Zaterdag 11 Juli ter herinnering aan Erasmus een plechtigheid organi- seeren, die d e officieele Nederland sche hulde aan dezen landsman moet zijn, en waarbij tevens door deelneming uit het buitenland diens internationale beteekenis tot uiting komt. Er zullen officieele vertegenwoordi gers worden uitgenoodigd van de Ko ninklijke Academie van Wetenschap pen de Universiteiten en van de groo- te geleerde genootschappen. Verder zal gelegenheid tot deelneming wordon ge geven aan alle belangstellenden uit bin nen- en buitenland. Hoofdplechtigheid op Zaterdagmid dag in de gehoorzaal van het nieuwe museum onder presidium van Z. E. den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, waarin de herdenkings rede wordt uitgesproken door prof. dr. J. Huizinga (Leiden) en waar voorts een der buitcnlandsche sprekers aan het woord komt. Als slot van deze bij eenkomst spreekt prof. dr. W. de Vreese ter inleiding van de Erasmustentoon- stelling. die dan tevens in het Museum wordt geopend. In een voorafgaande ochtendbijeen komst op Zaterdag, die onder voorzit terschap van prof. Huizinga in de aula der Handelshoogeschool kan worden gehouden, treden eenige andere huiten landsche sprekers op. Om voor dezen dag de belangstelling te verhoogen, wordt ook Vrijdag 10 Juli in het plan betrokken, zoodat aan de deelnemers een congres van twee da gen wordt aangeboden. Op dien Vrijdag zullen dan in hoofdzaak Nederlandsche geleerden het woord voeren, waarbij als voorzitter zal optreden prof. Lindeboom. Voordrachten zullen worden gehouden door prof. dr. J. Lindeboom (Groningen) over „Erasmus in de waardeering van het nageslacht. Prof. A. Hyma (Ann Arbor. Michigan), zal spreken over „Erasmus and the Oxfordreformers". Dr. R. Regout, S. J. (Nijmegen) zal behan delen: „Erasmus en de theorie van den rechtvaardigen oorlog". In de middagpauze boottocht met koud buffet( aangeboden door de ge meente. Des middags spreekt dr. R. Post (Rome) over „Erasmus in verband met het laat-middel-eeuvvsche onderwijs". Dr. O. Noordenbos (Rotterdam) zal spreken over: „Erasmus en de Neder landen". 's Avonds zullen de deelnemers door het gemeentebestuur in de Burgerzaal van het Raadhuis worden ontvangen. Op Zaterdag 11 Juli zullen in de och tendzitting in de Handelshoogeschool, waarhij prof. dr. J. Huizinga als voor zitter zal optreden, zullen het woord voeren prof. dr. \V. Kochler (Heidel berg) Die religiose Persönlichkeit des Erasmus; prof. A. Renaudet (Bordeaux) L'influence de ia critique érasmienne sur rhurnanisme francais. In de middagzitting, die in Museum Boymans wordt gehouden onder voor zitterschap van prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruïne, zullen na het ope ningswoord van den voorzitter spreken mrs. H. M. Allen (Oxford) over: „Eras mus on Peace" en prof. dr. J. Huizinga (Leiden) over: „Erasmus* maatstaf der dwaasheid. Daarna vindt de opening der Eras- mu.stentoonstelling plaats door prof. dr. VV. de Vreese. Belangstellenden kunnen zich reeds thans voor deelneming opgeven en na dere inlichtingen daarover verkrijgen bij den secretaris van het comité dr. F. Kossmann, bibliothecaris der gemeente, Nieuwe Markt 1, Rotterdam. in loondienst werkzaam zijn zich, na dat hun dit ontzegd is geworden, als zolfstandigc ondernemers zouden gaan vestigen. Deswege gaven zij der Regee ring in overweging, in laatstbedoeld wetsontwerp de bepaling op te nemen, dat aun de regelen betreffende de vesti ging van buitenlandsclfo ondernemers terugwerkende kracht wordt verleend tot op den dag, waarop de bepalingen, in het onderhavige ontwerp opgenomen, in werking zullen treden. NAT. HERSTEL ZONDER AFGEVAARDIGDE Mr. Westerman stelt zijn Ka» merzetel ter beschikking; het aanbod wordt ech* ter niet aanvaard "s GRAVENHAGE. - Het hoofdbe stuur van het Verbond voor Nationaal Herstel deelt mede. dat het met den afgevaardigde van hot Verhond, mr. dr. W. M. Westerman. te rade is gegaan over het feit. dat deze laatste ten aan zien van verschillende belangrijke on derwerpen opvattingen huldigt, welke volgens het oordeel van het hoofdbe stuur afwi|ken van de fn het algemeen In het Verbond heersehende. In verhand hiermede heeft de heer Westerman gemeend zijn zetel in de Tweede Kamer ter beschikking te moe ten stellen, van welk aanhod door het hoofdbestuur geen gebruik Is gemankt, omdat het hoofdbestuur van oordeel Is. dnt de nationale gedachte hierdoor in het algemeen niet gediend zoti worden en de wensehelijkbeid gevoeld wordt, dat de heer Wes torman, ook nl mogen zijn uitingen niet meer als representa tief voor het Verbond voor Nationaal Herstel worden aangemerkt, in de eele genheid zal blijven gedurende den loo penden zittingstermijn In de Volksver tegenwoordlging als onafhankelijk na tionaal afgevaardigde zijn stem te doen hooren. Zulks ls geheel nief In strijd zoo deelt het hoofdbestuur voorts mede met het uitgangspunt van het Verhond. dat, beweging zijnde, de verkiezingen niet als doel, doch slechts 'als middel aangrijpt orn in de vertegenwoordigin gen een nationaal geluid te laten hooren. Naar wij nader vernemen, zal nog een nadere regeling getroffen worden over mr. Westermans raadszetel. DE LOONKORTINO TE AMSTERDAM AMSTERDAM. - Het Handelsblad verneemt, dat in den loop der week een Koninklijk Besluit zal verschijnen waar in aan bet collego van burgemeester en wethouders van Amsterdam door hooger bestuur wordt opgedragen, do verworpen voordrachten tot verlaging der salarissen en loonen van het ge- meentepersoneel en van de onderwij zers. voor zoover die ten laste komen van do gemeente wederom bij den Raad In te dienen ERNSTIG ONGELUK OP DEN RIJKS STRAATWEG TE WASSENAAR 's-GRAVENHAGE. Zaterdagavond werd de 20-jarige mejuffrouw P., toen zij per flets den Rijksstraatweg over», stok. na boodschappen verricht te heb ben in het Kerkehout. aangereden door een auto. komende uit de richting Oegst geest, bestuurd door W. aldaar. Zij word tegen den weg geslingerd en zeer ern stig verminkt, zoodat zij nagenoeg ter stond dood was. De auto is door do politic in beslag genomen, terwijl het lijk naar het politiebureau is overge bracht. Naar de Juiste toedracht van dit nood lottige ongeluk stelt de politie een on derzoek in. De daders zijn met een buit van 73 cent vertrokken, wat hun een groote teleurstelling moet zijn geweest In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers gepoogd hun slag te slaan in een apotheek, die des nachts in den regel niet bewoond wordt. Terzijde van dezo apotheek, in de Adriaan van Ocstadelaan. loopt een brandgang en het is door deze brandgang dat do daders zich toegang hebben weten te verschaf fen tot de apotheek, waartoe zij eerst nog een schutting hadden pver te klau teren; daarna hebben zij van dc spoel- kamer der apotheek een ruitje inge drukt om een deur te kunnen oponen cn zóó zijn de dieven binnen gekomen. Zij hebben in het benedenhuis vervolgens alles doorzocht; van een schrijfbureau hebben zij de laden geforceerd, maar dat bureau bleek voor hen geen cent aa.n waarde in te houden. Dc cassa in de' apotheek hebben zij eveneens open gebroken. maar ook hier werd de moeite van het werk al héél karig beloond, want in de cassa was niet meer dan 73 cent aanwezig, welk bedrag de da ders hebben meegenomen. De buit van 73 cent was alles wat de inbraak hun opleverde. De dieven moeten dus wel bij zonder teleurgesteld zijn geweest; zij hadden natuurlijk on véél meer gere kend. Dc inbraak werd Zondagmorgen ontdekt en toen aangegeven bii de po litic van het bureau Tolsteeg, waartoe de Adr. van Ostadelaan behoort. SINTERKLAAS MOEST STEMPELEN In Geldrop stempelen de werkloozen in een gebouw in de H. Geeststraat. Donderdagmiddag verscheen daar een groote auto voor de deur. Bedeesd stapte een jongeman uit, die een stem pelkaart kwam aanbieden bij den ter plaatse aanwezigen beambte van het crisisbureau. Ilct bleek dat die stempelkaart niet den aanbieder toebehoorde, weshalve do beambte te verstaan gaf dat de houder der kaart zelf, zijn kaart ter afstempe ling diende aan te bieden. De jongeman verdween zonder eon woord le zeggen en stapte weer in. Eenigen tijd later kwam de auto terug, waarin nu Sinterklaas in vol ornaat gezeten was. Het bleek, dat hem de stempelkaart toebehoorde. Hij bood ze met minzaam gebaar doch ietwat me- lancholieken blik ter afstempeling aan, waaraan de beambte eerbiedig voldeed. Dit feit verklaart duidelijk, waarom Sinterklaas op de meeste plaatsen niet zoo vrijgevig heeft kunnen zijn als in andere jar^n. (Msb.) OOK DE BOEKHOUDER VAN DE HOLL. ESCOMPTOBANK GEARRESTEERD AMSTERDAM. 7 Dec. - De inval in het kantoor der Hollandsche Ëscompto- bank aan den N.Z. Voorburgwal te Am sterdam, heeft naar de Tel. meldt tot resultaat gehad, dat behalve de di recteur T., ook de boekhouder is gear resteerd. Beide wordt verduistering van in onderpand gegeven effecten ten laste gelegd. DE SLACHTOFFERS VAN HET AUTO-ONGEVAL OP WIERINGEN WIERINGEN, 7 December. De om gekomenen bij de ernstige autobotsing tusschen Hippolytushoef en Den Oever zijn, behalve de reeds vermelde W. Wiersma, agent van politie te Zeist, de bestuurder van den Frieschen auto, de heer T. Zeilstra, de heer Höhle uit Sneek en een 60-jarige dame, die nog niet was geidentificeerd. Ds. F. DROST f In den oudordom van 80 jaar is alhier overleden ds. F. Drost, emeritus predi kant der Ger. Kerken. Ds. Drost deed 6 Nov. 1892 zijn intrede to Vlaardingcn. Vervolgens stond do overledene te De Bilt, van 1910 tot 1917. 1917 deed hij zijn intrede te Moordrecht. Op 30 Sept 1925 verkreeg ds. Drost eer vol emeritaat. PROPAGANDA VOOR NEDERLAND SCHE ZUIVELPRODUCTEN BRUSSEL, 8 December. (A.N.P.) Het Zuivelbureau te Den Haag heeft hedenavond voor de te Brussel wonen de winkeliers in boter en kaas eon bijeenkomst georganiseerd in het Hol land Huis hier ter stede. Op deze bijeenkomst werd gewezen op het groote belang, dat de Brussel- fjche winkeliers hebben bij den verkoop van Nederlandsche zuivel-producten. Verschillende kenmerken dezer pro ducten werden besproken, terwijl te vens mededcelingcn werden gedaan omtrent de behandeling en het etalee- ren van Nederlandsche kaas en boter. Na afloop van dit officieele gedeelte, trad het gezelschap Van Riemsdijk op, dat met zijn vroolijke voordrachten en liedjes dc genoodigden nog langen tijd gezellig bijeen hield. Dit ls dc eerste maal. dat in Bclgiö een huitenlandsche organisatie van zuivelproducten direct contact zoekt met dc winkeliers, die haar producten verkoopen. K.E.M.A. BLIJFT TE ARNHEM De quaestie van de al of niet over plaatsing van de-K.E.M.A.-inrichUngen naar Delft, is, naar het Handelsblad ver neemt. opnieuw een onderwerp van be sprekingen geweest in den Ministerraad Zulks in verband met de omstand'g- heid. dat aan de regocring nieuwe ge zichtspunten in deze zaak waren ge opend. Het blad vernoemt, dnt de Minis terraad wederom heeft besloten om goed te vinden, dat de K.E.M.A. te \rn- hem blijft gevestigd Aan dit besluit wenscht do regeering evenwel een aan tal voorwaarden le verbinden, waarovfr nadere onderhandelingen zullen wor den gevoerd. DE INBRAAK IN HET REMBRANDTTHEATER Amsterdam. 8 Dec. De drio man nen en de vrouw, die ervan verdacht wor den dat zij de inbraak in het Rembrandt theater voorbereid en uitgevoerd hebben, zijn hedenmorgen door de politic van het bureau Singel ter beschikking van de justitie gesteld. UTRECHTSCHESTRAA T17 TELEFOON 145 DE VERTOONING VAN „DE BEUL" Een protestvergadering der N.S.B. te Amsterdam AMSTERDAM. In een zeer druk be zochte vergadering van de Nut. Soc. Be weging in de groote zaai van het Con certgebouw, die tot de laatste plaats be zet was, ook op het podium en op de gaanderijen is Zaterdagavond geprotes teerd tegen het tooneelspel De Beul en deszeifs vertooning in den Stadsschouw burg. Eerste spr. was de heer Bodde, die zich aandiende ais katholiek nationaal socialist Hij maakte er den gerefor meerden burgemeester van Amsterdam een scherp verwijt van, dat hij de vor- tooning heeft toegelaten van een stuk dat heiligschennend is in verschillende tafreelen, een hoon voor den Christus en een hoon voor Christenheid van welk gezindte ook. Wie De Beul niet godslas terlijk vindt, aldus deze spr. verder, ziet ook niet het verschil tusschen een zach te vermaning en beuswerk met gumrni- knuppes. Het „niet wijken voor terreur" van burgemeester De Vlugt vindt iedere nationaal socialist natuurlijk prachtig, maar is het in den mond van den burge meester, die, dansend naar de pijpen van communisten en sociaal-democraten godslastering in bescherming neemt, niet een vergissing? Deze burgemeester, dio zich Christen noemt, verloochent in de practijk het Christendom door God minder gehoor zaam te zijn dan den mensch. Mijn ver wijt als katholiek, aldus spr. verder, geldt niet alleen den burgemeester van Amsterdam, maar treft mijn geloofsge- nooten, treft de katholieke staatspartij, treft de katholieke pers, behalve De Tijd die het godslasterlijke en heiligschen- nende van dit stuk ontkennen. Omdat dit zoo in hun politieke kraam te pas komt Waar blijft kapelaan Drost, die zoo vecht voor die verdrukte bloedjes van Joden in Duitschland? Zoo ooit, dan is het nu wel duidelijk geworden dat wij niet te kiezen hebben tusschen God en Mussert, maar hebben te strijden met Gód achter Mussertl De tweede spreker, ds. vpn Duyl, zeide in deze vergadering hot geluid van den geloovigen Protestant naast dat van den geloovigen Katholiek in de N.S.B. te wil- ien doen hooren. Wat hem gruwelijk ge- ergerd had, was dat de repetities van het stuk De Beul gehouden zijn in het patronaatsgebouw van de r.k. St. Wille- brordus Kerk. Hij constateerde tot zijn vreugde, toen hij het stuk bijwoonde, dat de vrouw, die op het tooneel zulk een afgrijselijk obscene dans uitvoerde, een niet-arische was. Dit was een fout in de regie, want deze vrouw moest een blonde Germaan- sche zijn. Blijkbaar en gelukkig is er geen arische vrouw te vinden geweest, die zich voor dezen schandlijkcn dans wilde leenen (stormachtige toejuichin gen). Het stuk heeft den tendenz, dat ge weld de eigenschap is van den natio- naal-socialistischen staat, het is bij het optreden van de politie in en voor den Stadsschouwburg gebleken, dat geweld het wapen is van hen, die de bolsjewis tische cultuur, het marxisme en de gods lastering in dienst van de politieke par tijen beschermen. Voor een Gereformeerde is de vraag of het stuk godslasterlijk is al hierme'"« beslist, dat de naam van den Allerlang ste er onophoudolijk ijdel in worif ge bruikt. om niet te snreken van de vele en veel meer ergerlijke godslasteringen waarvan het vol is. Een gereformeerd provinciaal blad veroordeelt den gereformeerden burge meester, die dit godslasterlijk stuk niet verboden heeft Ën thans schrijft zelfs De Standaard, dat de burgemeester bij nadere overweging de vertooning Van het stuk had moeten verbieden. Doet hij dit alsnog, aldus spr., dan zal geen N.S.B.-er hem dubbelhartigheid verwij ten. want het gaat ons niet om politieke kinst, maar om de eere van onzen God en de eere van onzen Zaligmaker. (Lui de toejuichingen). Noch heeft de N.S.B. geen regeer macht. noch kan zij niet metterdaad don christelijken godsdienst beschermen, maar nu'reeds, in deze week. is zij in ons land voor het bedreigde belijdende Christendom op de bres gaan staan. Bil den aanvang der vergadering is van de bestuurstafel een verklaring na mens de leiding der N.S.B. te Amster dam voorgelezen, waarin deze zegt. hoe wel niets te maken hebbende met inci denten in den Stadsschouwburg zich er over te verheugen, dat zooveel N.S.B.-ers en anderen getoond hebben de vertoo ning van De Beul te verfoeien. Met name nam zij mot genoegen kennis van de houding van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, van ver schillende dagbladen, van do burge meesters van Haarlem en Den Hnng en van den directeur van den Stadsschouw burg te Utrecht. Tegenover holsjewisfen. marxisten en atheïsten, aldus de ver klaring. hebben wji nooit terreur gesteld en dnt zullen wil ook niet doen. De vergadering is zonder incidenten uiteen gegaan. DE WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD De minister voor sociale zsken heeft alsnog tot leden van de rijkscommissie inzake het vraagstuk van do werkloos heid onder de jeugd de dames J. F. Beumcr en M. M. A. Michels. inspectri- ces van het nijverheidsonderwijs. DEN HAAG, 7 December. In het gebouw Javastraat 8U heeft dezer da gen een vergadering van den Neder landschen Tuinbouwraad plaats gehad. Bij de opening der vergadering deel de de voorzitter, de heer J. Mensing, mede. dat door het aftreden van den heer Tom. M. H. van Waveren als voor zitter van den Bond van Bloembollen handelaren diens plaats in het Dage- lijksch bestuur van den Nederland schen Tuinbouwraad thans is ingeno men door den heer A. Verduyn, den nieuwen voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de te nemen maatregelen met betrekking tot de inmiddels door den minister van Landbouw en Visscherij benoemde commissie voor onderzoek naar eventueele wijzigingen in dc land bouw-crisismaatregelen. enz. Besloten werd den Groepen uit den Raad te ad- viseeren eerst in eigen kring een meer vruchtdragende bespreking kan volgen. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den heer C. Thim, die da vergadering van den Raad niet kon bijwonen, betreffende de saneering van den bloemenhandel. In verband met het feit, dat men algemeen van oor deel was, dat de crisiswetgeving op dit gebied er is ten behoeve van producen ten en handelaren geen producenten zijn, werd besloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Uitvoerige mededeeiingen werden ge daan over de medewerking van den Raad aan den Tuinaanleg om het Ne derlandsche Paviljoensop de Wereld tentoonstelling te Brussel. Het bleek, dat men op aller volle medewerking heeft kunnen rekenen en de Neder landsche Tuinbouw waardig heeft doen vertegenwoordigen. Andermaal werd de aandacht geves tigd op het feit, dat bij gelegenheid van het 11e Internationale Tuinbouw- congres te Rome, in September j.l. ge houden, vraagstukken aan de orde zijn gesteld, door daar thuis behooren. Mededeeling werd gedaan van de aanbevelingen voor dc benoeming van bestuursleden der Provinciale Land- bouw-Crisis-Örganisaiie. voor de Com missie voor de Crisis-Tuchtrechtspyaak en de Centrale Commissie van Bijstand voor de Arbeidsbemiddeling en de" Mi gratie. Op verzoek van den secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers zal worden deelgenomen aan een bespreking op 2 December betref fende diverse aangelegenheden, welke binnenkort te Genève in behandeling zullen komen. Uitvoerig w>rd van gedachten gewis seld over eau voorstel van den Bond van Boomkweekers met betrekking tot de organisatie van het Dagelijksch Be stuur van den Raad. Besloten werd waarin voorloopig geen verandering te brengen, doch aan de leden van het Centraal Bestuur iedere twoe maanden een overzicht te zenden van de afgehan delde onderwerpen, zoodat van die vraagpunten, welke nog in behandeling zijn. Aan het einde der vergadering nam de heer L. H. Krelage afscheid van den Raad. De voorzitter dankte hem voor zijn v'ts bemoeiingen gedurende een lange /eks van jaren in het belang van den Nederlandschen tuinbouw. FRANSCH OPLICHTER TE TANDJOK-PRIOK GEARRESTEERD BATAVIA, 7 Dec. (Aneta). Bij zijn aankomst te Tandjok-Priok met de „Op ten Noort" werd gisteren aldaar gear resteerd een Franschman, zekeren R. Lodes, die verdacht wordt van oplich ting. Hij is in Marokko tot vier maan den gevangenisstraf veroordeeld, waar na hij wist te ontvluchten. In verband hiermede werd zijn aanhouding ver zocht. Een verzoek tot zijn uitlevering moet thans, conform de bestaande be palingen, binnen twee maanden door den Franschen consul-generaal zijn in gediend, daar anders de betrokkene weer wordt losgelaten. Inmiddels beweert de gearresteerde Lodes, die hier onder een valschen naam aankwam en thans voorloopig achter slot en grendel werd gezet, dat hij reeds te Saigon is aangehouden en daar zijn vier maanden gevangenis straf heeft uitgezeten. Bovendien ver klaart hij nog onschuldig te zijn ver oordeeld. Hij moet echter nog voor verschillen de andere oplichterijen terechtstaan. De consul-generaal van Frankrijk verkluar- de echter, dat zijn bewering, dat hij zijn vier maanden reeds te Saigon heeft uit gezeten, onjuist is. DE VAKBEWEGING BATAVIA, 7 Dec. (Aneta). Aneta verneemt, dat de besturen van de Cen trale van Indische Vakvereenigingen van Overheidsdienaren, de Federatie van Indonesische Organisaties van Overheidsdienaren en de Persatoean Vakbonden Pegawci Negri, na de pro testvergadering van gisteren tegen de nieuwe salarisvoorstellen, bijeenkwa men. In deze bijeenkomst werd besloten tot de instelling van een commissie, welke tot opdracht heef» de bestudce- ring van de mogelijkheid om ter over kapping over de drie genoemde vakboa- den centrales te vormen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2