SCHITTERENDE 5-3 ZEGE TE DUBLIN HET BESTE ELFTAL WON De Nederlanders hebben in Ierland een onvergetelijken indruk achtergelaten SMIT WAS WEER DE „MOTOR Van Nellen scoort tweemaal MET ONS ELFTAL OP STAP Voetbal in Engeland 2e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 9 DECEMBER 19U Leo Halle weert zich als een leeuw, en stopt een penalty DUBLIN, 8 December. (Van een spe- cialen A.N.P.-verslaggevcr). Na de ontzaglijke belangstelling door het pu bliek gisteren aan den dag gelegd voor den rugbywedstrijd van All Ireland to gen de All Blacks nit Nieuw Zeeland er waren toen meer dan 35.000 toe schouwers viel de publieke belang stelling voor den wedstrijd van ons na tionaal elftal tegen den Ierschen Vrij staat leer mee. Er waren ondanks het slechte weer zeker 30.000 toeschouwers. De eigenaardige bouw van het Bo- hemian-voctbalvcld waar gespeeld wordt waarbij de staantribunes tot een meter diep in den grond zijn afgegraven, b oorzaak dat daar veel meer menschen kunnen staan dan bij ons in een derge lijk geval mogelijk is. liet heele geval maakte een gemoedc- iijken indruk. Lang niet zoo groot als bij ons in het Stadion, maar wel zoo ge zellig. Een goed mfiziekcorps zorgde voor de afwisseling. Het weer was in het begin van den wedstrijd aardig goed. Er was zelfs een zonnetje. Ijiter regende bet bijwijlen. Het veld, waaraan de laatste dagen zeer veel zorg was besteed, zag er, den regen in aanmerking genomen, zeer goed uit. Om half drie kwamen de beide elftallen In het veld. begroot door een hartelijk applaus eu met de volksliederen. Bakhuys Scheidsrechter dr. Bauwens (Duitsch- land) laat tossen. De lersche captain wint. Kiest het voordeel van don niet sterken, in de lengte van het veld staan- den wind. De leren spelen in het groen. Do Hol landers In oranje. BIJ de Ieren Is Moore present en er is dus geen enkele wijzi ging in do officleeie opstelling van de teams. Het regent als do bal aan het rollen wonlt gebracht. Do rechtervleugel van de Ieren wordt al dadelijk aan het werk gezet, maar van Heel onderbreekt dozen aanval. Dan komt er een free kick to gen dezen speler. De bal wordt geno men. maar hij belandt bij Wels, die goed voorzet. Bakhuys kopt dan plotse ling heel hard in en bet b 10 voor Holland. Dan zijn er twee minuten ge speeld. Weer een snelle aanval van de heele voorhoede. Andericssen is goed op dreef. Bakhuys speelt naar Wels en deze schiet nog juist, helaas hoog over. Weber maakt dan free-kick. Een cor ner is er van het gevolg, maar deze geeft geen resultaat. Anderiessen is zeer actief. De bal komt nu bij van Nellen, deze doet een snellen aanval, maar het resultaat wordt corner. Van Heel kan den bal niet bereiken en deze gaat weer near den anderen kant. Er wordt zeer goed gespeeld. De lersche Hnkshnlfback brengt den bal heel snel op. maar hij loopt uit. Bakhuys speelt dan den hal naar Van Nellen. Deze geeft een mooien voor zet. Smit mist, maar Drok zet zijn hoofd onder den bal, helaas vliegt de bal naast. Het kopwerk van de Hollan ders is opvallend goed. De leren spelen den bal iets te hard naar voren en met den wind mee gaat deze dikwijls uit. Er komt een free- kick tegen ons. Halle stompt den ge vaarlijk opspringenden bal weg en Smit verwerkt hem zeer goed. Dan komt de bal hard over naar den rech- terwing. Wels kan er net niet bij on Bakhuys. die den bal terugkrijgt lost een hard laag schot, dat evenwel op niets uitloopt. Dan komt de bal weer bij onze backs- Caldenhove, die goed staat te spelen, weet er weg mee en werkt het leder weg. Een lersche aanval wordt beslo ten met een schot van Horlacher, dat door Halle wordt uitgestompt. Even la ter stompt hij den bal vallende corner. Volgt een onverwacht schot van Ken drick. waarbij Halle den bal niet vast heeft, maar het ding gaat toch geluk kig ook weer weg. Gelijk! En weer voor! De gelijkmaker zit in dc lucht. Schitterend snel loopt Horlacher met den bal, trapt dien hoog voor doel. Ellis, de rechtsbuiten, komt toeloopen, botst tegen den uitgeloopen Halle en jaagt den bal in ons doel (11). Veertien minus ten zijn dan gespeeld. Geen minuut later heeft Holland de leiding wederom veroverd. Een gezamenlijk optrekken en dan een even naar Van Nellen doorzetten van den bal, die prachtig zui». ver in den hoek scoort. Een mooi doelpunt. (12). Prachtig stelt onze voorhoede zich op. Smit blijft iets achter. Een zeer goede pass van Smit naar Bakhuys faalt door off side. Even mist Paauwe en Kendrick lost een heel mooi schot, dat net over gaat. Even later is het corner aan den an deren kant. Een bewijs, dat het spel bijzonder snel heen en weer gaat. Van Heel speelt een tactische partij voetbal, en Van Nellen laat ons smullen aan good doorgezette rennen. Juist die snelle actie, waarin wij de leren den baas zijn, is oorzaak van het overwicht. Drok schiet tweemaal hard in, eens tegen den paal en eenmaal er naast. Pech! Do Nederlandsche voorhoede speelt, met Smit iets achtergehouden, bijzon der goed. Her kopwerk vooral is prima Dan komt even de lersche voorhoede los met een combinatie, maar het. tam me schot van Horlacher gaat naast. Na een corner komt de bal hij Wels, een schot wordt gelost, maar een achterspe ler is er net bij om den bal uit te kop pen. Smit krijgt den bal te pakken, en schiet hard, heel hard, maar zijn schot gaat naast. Do opstelling der leren is gevaarlijk, maar Weber en Caldenhovo blijven de situatie heheerschen. Zeer mooi geeft Bakhuys voor, Drok kopt net iets te hoog. zoodat O'Neill kan redden. Gelijken achter! Heel onverwacht komt na ruim een half uur de gelijk# maker. Een goede aanval wordt besloten met een heel hard schot van Horlacher, net onder de lat (22). En dat juist in een periode van overwicht van het Neder» iandsch elftal. Het publiek brult. En op schitterende wij» ze komt door het bijzonder mooie samenspel der Ieren thans het derde doelpunt. Algemeen wordt de bal op» gebracht en van rechts komt een pracht voorzet. Een ju» weel. Horlacher kopt den bal in! Halle kreeg eenvoudig geen kans. (32). En zoo vlug als de Nederlanders ge weest waren in het eerste half uur, zoo vlug waren de Ieren thans. Halle kreeg het hard te verduren en kroop in dc modder rond. Een free-kick tegen Van Nellen, bij de strafschoplijn, brengt ge- Van Heel Smit vaar voor ons doel, maar gelukkig gaat het schot over. Een algemeene aanval van de Oranjemannen met als slot een schot van den zeer actieven Van Nel lenheeft evenwel geen gevolg. Bas Paauwe maakt free-kick; hij tac kelt een speler net op den rand van het strafschopgebied. Maar ook dat gevaar gaat voorbij. Wels krijgt den bal vrij. Slaar Mc. Guire onderbreekt zijn ren. De Ieren zijn thans meester van het veld. Zij hebben verwarring gebracht in onze verdediging en die heeft het thans zwaar te verantwoorden. Wij zijn blij, dat er voor rust gefloten wordt. Sensationeel begin der tweede helft De tweede helft zet in met een ren van Wels, die den bal echter niet meer kan bereiken. Drok lost een schot en Smit lost een schot. Er komt een cor ner. Een corner, welke den gelijkmaker brengt, want van Nellen haalt den bal, door Wels prachtig voortgezet, over zijn hoofd in het doel 33. Dan zitten do Ieren weer voor ons doel. En zij krijgen een kans om de leiding te nemen. Want de scheidsrcch tor constateert een overtreding van Caldenhoven en geeft strafschop. O'Reil ly neemt den bal en Halle stopt dien, valt in de modder. De bal rolt weg, Halle grijpt er naar en weer stompt hij hem nog net weg. Anderiessen wordt zwaar geraakt. Hij valt en zoekt naar zijn adem. Een snelle aanval der Ieren brengt een cor ner. Dan gaan de onzen er weer van fusschen en is de andere helft weer het terrein waar de strijd wordt uitgevoch ten. Van Nellen speelt uitstekend. Hij spaart zich niet en is niet bang. Een heel hard schot van Smit van verre had beter lot verdiend. Het woord is dan nog eens aan de onzen, maar het harde schot van Smit gaat net naast. Zeer mooi werk van Moore geeft Ilorlacher gelegenheid om een vrij schot te lossen: gelukkig voor ons vliegt het over de lat. Een aanval der Ieren even later strandt op off side. Zeer gevaarlijk komt Moore alleen te staan voor onzen keeper en Caldenhoven kan tenslotte alleen ten koste van een corner redden. Weer is het Smit. die ons bijna doet juichen. Hij krijgt den bal van Bak- huvs, sjouwt ongelooflijk snel door en schiet dan; Harrington kan nog maar net den bal wegstompen. Weer schiet Smit. En nog eens. Even een belege ring van het lersche doel. dat krach tig verdedigd wordt. Er komt nog een kansl Drok heeft den bal in de modder voor het dool, maar ook deze mooie kans gaat voorbij. Weer een aanval. Natuurlijk van Smit. een voorzet: Drok vangt den bal in de vlucht, schiet heel hard in cn het is 43 voor Nederland. Een hands tegen Caldenhoven brengt gevaar, maar van Heel krijgt den bal* en speelt goed weg. Holland zit alweer voor het lersche doel. Nog frisch, alsof men pas begint te spelen. Free-kick wegens hands. Van' Heel neemt den bal. Hij schiet, maar Harrington stompt den bal corner. Een goede aanval van Holland. Maar het tempo wordt iets minder. Begrijpelijk is dat. Drok doet een aardige poging om den bal in te koppen en mist maar net. Nederland blijft overwicht houden. Onze spelers zijn niet van de lersche helft af te slaan. Van Nellen zet voor. Drok schiet. Even doen de Ieren een poging, maar Halle laat kalm uitloopen. Een gewel dige aanval van de onzen. Als door een wonder kan O'Neill nog net redden. Bakhuys houdt den bal iets teveel bij zich en hij wordt zoo zwaar gedekt, dat hij hem kwijt raakt. Nog een corner op het lersche doel. Wij zijn nu bij voort during op de lersche helft. In de laat ste minuten wordt het nog 53 voor ons door Smit, die een voorzet van Frank Wels keurig inkopte. Tenslotte nog een corner op het ler sche doel. Dan is het tijd en heeft Ne derland met 53 gewonnen. Nabeschouwing Geen mensch, die dezen schoonen wedstrijd heeft zien spelen, zal over deze ontmoeting van meening verschil len met een ander. Want er was maar één gedachte, ook bij het duizendkop pige publiek, n.l. dat het best spelende elftal den wedstrijd gewonnen heeft. In zoo goed als elk opzicht heeft het Neder landsche elftal den boventoon gevoerd. Er kan dan ook eigenlijk geen sprake van zijn, een nauwkeurige beschouwing van eiken speler afzonderlijk te geven, omdat het teamwerk zoo goed was en alles zoo precies in elkaar sloot, dat als' elftal dit Nederlandsche team een zeer bijzonderen indruk heeft gemaakt. Onze voorhoede was actief en speelde bij voortduring een samenspel van de beste soort. Smit, die een beetje achterbleef, kreeg ruimschoots zijn deel van alle aanvallen. Omdat hij overal was en overal heel vlug. Smit was de groote man in dien aanval. Zijn niet te bre ken uithoudingsvermogen heeft tot ge volg gehad, dat de lersche verdediging geen oogenblik op adem kon komen. Maar wij mogen de anderen ook niet vergeten. Van Nellen, die zoo ontzag wekkend goed gespeeld heeft, als wij nog bijna nimmer van hem zagen en heelemaal niet bang. Bakhuys, die Pauwe verdeelde en alles naar zich toetrok. Drok, die met groote onversaagdheid telkens weer op het lersche doel aftrok. En ook Wels, al was die in dit vijftal nog de minst opvallende. Hij heeft ver schillende heel bijzondere dingen ge daan en alleen misschien was het beter geweest, als hij soms wat minder ge schoten had en wat meer den bal voor het doel had gebracht. Onze midden linie was reusachtig. Anderiessen en Van Heel en na de rust vooral Paauwe, het waren spelers om je* hoedje voor af te nemen. I-Iet was wonderlijk goed alles cn het klopte als een bus. De ach terhoede heeft gevochten voor haar plaats. Het was Weber en Caldenhoven beiden goed toevertrouwd om zich de lersche aanvallers van het lijf to hou den. Zij waren actief, ook die Ieren. Vooral een speler als Horlacher was een voortdurend gevaar. Maar onze backs hebben er het allerbeste van gemaakt. Halle heeft er heel wat uitgehouden en hij heeft dit gedaan, somwijlen op een manier, die menigeen misschien technisch niet juist zal vinden. Maar het geval deed zich voor, dat de doelen beide „drekkig" van de modder waren. En toen kon het niet anders en moes! er vaak gestompt worden. Leo Halle was een werkelijke leeuw. Zoo is dus deze wedstrijd een mooie vlugge ontmoeting geweest van een Hollandsch elftal, dat in dit land een indruk heeft gemaakt, dien de. Ieren DC SAMENSTELLINO DER ELFTALLEN HARRINGTON (Cork) lersche Vrijstaat O'NEILL (Dundalk) MC. GUIRE (Bohemians) GLEN (aanv.) (Shamrock Rovers) ANDREWS (Bohemians) O'REILLY (Brideville) ELLIS [Bohemians) DONNELLY (Dundalk) MOORE (Shamr. Rov.) HORLACHER (Bohemians) KENDRICK (Dolphin) Scheidsrechter Dr. BAUWENS (Dnitschland). VAN NELLEN (D.H.C) SMIT (Haarlem) BAKHUIJS (H.B.S.) VAN HEEL (aanv.) (Feijenoord) ANDERIESEN (Ajax) CALDENHOVE (D.W.S.) HALLE (Go-Ahead) DROK WELS (R.F.C.) (Unites) B. PAAUWE (Feijenoord) WEBER (A.G.O.V.V.) Nederland niet gemakkelijk zullen vergetc-n. Want naar onze meening hoeft Nederland nog beter gespeeld dan verleden jaar, ook technisch beter dan de Ieren zelf, van wie men toen zeide, dat zij wel verloren hadden, maar toch het beste deel van het spel hadden gehad. En wij hebben nog eenige lersche offi cials gevraagd, wat die ervan dachten. Er was maar een meening: The best team won. Halle Dit zeide Dr. Bauwens ook, die het een snellen en moeilijken wedstrijd had gevonden, maar die het Nederlandsch elftal zeer bewonderde. Van de Ieren moeten wij den rechts- achterspeler noemen en in de voorhoede Horlacher. Moore deed prachtige din gen* maar viel overigens niet op. WATERPOLO K1KVORSCHEN WINNEN TE VENLO Een 31 zege op het West» Duitsch zevental VENLO, 7 December. In het Sport- fondsepbad te Venlo is heden de eerste der beide revanchewedstrijden gehou den tusschen een Kikvorschenzevental en een team van de Gau Niederrhein. Naar bekend heeft het Kikvorschenze vental voor enkele weken te Dusseldorp en Duisburg twee nederlagen geleden. Het Nederlandsche zevental heeft de. overwinning van heden volkomen ver diend. In doel lag Paerl van het IJ en deze heeft zijn doel op bijzonder kra nige wijze verdedigd. In de voorhoede viel het spel van Franken (Zwemlust) op, die twee van de drie doelpunten voor zijn rekening nam. Na den aanvang kreeg de Duitsche linksbuiten Lenkitsch een prachtige kans om te scoren, doch zijn schot werd fraai door den Nederlandschen keeper gehouden. Een schot van v. d. Bosch mislukte. De Nederlandsche voorhoede was geruimen tijd sterk in den aanval cn tenslotte gelukte het. Franken den Kikvorschen de leiding te .geven. Even later vergrootte dezelfde speler na uit stekend samenspel met van Aelst de score tot 20. In het tweede gedeelte dezer ontmoe ting wist van Aelst vrij spoedig den stand met een onhoudbaar schot tot 30 op te voeren. Franken moest we gens forsch spel het water verlaten. Paerl keepte uitstekend en hield er enkele harde schoten op keurige wijze uit. Tenslotte wist Strauss voor het West Duitsche team een verdiend tegen punt te maken. UIT DE R.K. SPORT WERELD Het. is Zondag wederom voor de I.V.CB.-competitie geen gunstige dag geweest, want ook ditmaal werden weer vele terreinen afgekeurd. Van de Utrcchtsche clubs sneelde alleen Semper Avanti den wedstrijd geheel uit en wel te Hilversum tegen Olvmpia, waar zij in een spannenden strijd een gelijk spel wist te veroveren, hetgeen 'n goede prestatie genoemd mag worden. Ónze Gezellen ging op den goeden weg verder en ditmaal moest E.M.M. in Hil versum het onderspit delven en verloor met 60. Het Larensehe L.V.V. gaf de V.V.IJ.-reserves een geduchte nederlaag, waardoor zij haar positie aanmerkelijk verbeterde. Voor de overige wedstrijden verwijzen we naar de uitslagen. De uitslagen luidden als volgt: Eerste klasse Zuid KerkradeSitt. Boys ValkenburgKimbria R.K.O.N.S.R.K.V.V.L. ChevremontCaesar Vcnl. BoysBrabantia Oosten S.D.O.U.C—Quick E.M.O.S.—Treffers Altior—'s Heerenberg West E.M.M.Onze Gezellen S.D.O.—Wilskracht D.E.M.—Leonidas SpartaanGraaf Willem Tweede Klasse West L.V.V.V.V.IJ. 2 OlvmpiaSemper Avanti G. Wit—BI. Zwart V.V.E.Teylingen 3-6 6-0 2—1 2-0 0-7 0-0 0—1 8-1 0-0 2—3 0—6 3-0 6-1 2—2 4-2 2-1 Smit als humorist Een perfecte stemming Een speciale A.N.P.-verslaggev* schrijft ons uit Dublin: Het is wel een plezier om eens weer met, de jongens van het nationale elftal op reis te zijn. Dat heb ik al dadelijk dien eersten dag in Londen gemerkt. Ze nemen mij, die toch eigenlijk een vreemde eend in de bijt is, met de meeste vriendelijkheid op en de verhou- ding is in een minimum van tijd aller hartelijkst, zoodat wij hier nu met z'n een en twintigen een groote familie vor men. Den Woensdag, dat wij in Londen kwamen, hebben wij in den namiddag tezamen naar de groote match Enge- landDuitschland zitten kijken. Ik ge loof wel, dat de jongens er het een en ander van geleerd hebben, maar het deed me toen plezier, dat ze eigenlijk allen er van overtuigd waren, dat het Nederlandsche elftal het er onder die omstandigheden tegen een zoo spelend Engelsch vertegenwoordigend elftal be ter zou hebben afgebracht. Er is later op den avond heel wat afgepraat over den wedstrijd. Maar het was, na een korte wandeling onder leiding van Bob Glendenning al heel gauw bedtijd, want Donderdagochtend vroeg moest al weer gestart worden voor de reis naar Du blin. En daar zitten we nu. We hebben juist gegeten: er wordt hier heel goed voor de jongelui gezorgd en het programma is opgemaakt voor de volgende dagen. Smit heeft alweer heel wat menschen aan het lachen ge maakt met zijn fratsen, die eigenlijk elk oogenblik ook one nog doen schate ren. Het stel voetballers is tevreden en opgewekt: 'het kan ook moeilijk anders na een zoo mooie reis en een overtocht over de lersche zee per stoomschip „Cambria", een overtocht zoo rustig als dit water maar zelden toestaat. Aan boord hadden wij nog een aar dige ontmoeting, of eigenlijk op de kade van Hollyhead. Daar staat Triebei te praten met iemand, die hem heeft aan geschoten. Ik hoor, dat het Hollandsch is, wil even omkijken daar word ik op den schouder geklopt: „ei, ei, daar heb ik ook nog een ouwe scheidsrech ter van me". Verbazing, dan herken ning Jan van Langen,, de oude H. F. C.-er, vroeger D. F. C.-er, nog vroe ger geloof ik Quick-er. Enfin een der voetballers uit de dagen van Olim, een die thans een belangrijke positie be kleedt in Ierland bij een der groote olie-concerns. En het werd dus voor ons ouderen nog een heel gezellige over tocht ook, want er is niets aardiger dan het ophalen van oude herinneringen. En terwijl de jonge jongens van het nationale elftal beneden lekker lagen te „pitten", zaten de ouderen honderd uit te kletsen over dien „goeien" ouden tijd en gingen heele risten namen van vroegere spelers over de tongen Een gezellige oude heer, onze consul» generaal te Dublin, de heer Ween ink, ontving ons op deu kaai. En met hem waren er leden 'van bestuur en elftal commissie van den bond van dén Ier schen Vrijstaat. En die allen maakten het ons zoo gemakkelijk mogelijk. We werden per bus naar Diiblin gebracht en weldra had een ieder het zich in het Central Hotel zoo goed mogelijk ge maakt. En daarop volgt, dan de groote strijd, waarover elders natuurlijk méér ge schreven wordt. LONDEN, 7 December (A.N.P.).De uitslagen van de heden in de Engelsche League gespeelde wedstrijden luidden: Birmingham—Huddersfield Town 4—1 Blackburn Rovers- Sheffield Wednesday 3—2 Chelsea—Portsmouth 1—2 gestaakt Grimsby TownBrentford 6—1 Leeds UnitedDerby County 1—0 LiverpoolPrestÖn North End 2—1 Manchester City—Aston Villa 5-0 Stoke City Wolverhampton Wanderers 4—1 SunderlandBolton Wanderers 7—2 West Bromwich AlbionEverton 6—1 AMERIKA EN DE OLYMPISCHE SPELEN NEW YORK, 8 Dec. In over eenstemming met en met toestem ming van het Amerikaansch Olym pisch Comité heeft de Amateur Ath- letiek Association, waarin opgeno men zijn lichte athletiek, zwemmen boksen en worstelen, op hun jaar lij ksch congres definitief besloten aan de Olympische Spelen deel te nemen. Wel»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6