VREDESVOORSTELLEN AANVALLER BELOOND 4000 1936 LEYTAX GARAGE MOLENAAR DË EEMLANDËK Donderdag 12 December 1935 Uitgave; VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34 e Jaargang No- 141 ZIJN OVERHANDIGD ABESSYNIE WIJST ZE AF Autonomie punt van strijd Aanvallen uit de lucht Een nieuw flottille torpedojagers TEL. 1093 Standplaats naast Hotel Monopole TEL. 1830 Russische kritiek, omdat men schijnt aan te sturen op een regeling ten koste van Abessynië ROME'S ANTWOORD GUNSTIG? Nog geen oplossing te Madrid TEL. 1788 W.LEYENHORST-LEUSDERWEG 242 Belangrijkste Nieuws Licht op 4 uur 13 min. AMERSFOOR15ÖH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per 1 week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15. Binnenland iranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers 1 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVEBTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer] 1 elke regel meer f 0.25 Liefdadigheids-advert en tien voor de! helft van den prijs. - Kleine Advert en tien „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels! 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05) „Liever doorvechten tot geen Abessijn meer in leven is" ROME, 11 Dec; (A.N.P.). Hedenmid dag te 5 uür ontving Mussolini in het Palazzo Venezia den Franschen ambas sadeur Dc.Chambrun en een half uur later den Britschen ambassadeur Sir Eric Drummond voor de overhandiging van de Britsch-Fransche voorstellen inzake de bij legging van het Ita- laansch-Abessijnsche conflict. In den loop van den avond zal over deze ont vangst waarschijnlijk een officieel communiqué worden gepubliceerd, wat echter, naar van officieele zijde wordt verklaard, niet beteelcent, dat Italië daarin reeds mededeeling van het standpunt der Italiaansche regeering zal doen. De voorstellen, die technisch zeer ge compliceerd zijn, zoodat het niet moge lijk is een standpunt binnen enkele uren te bepalen, zullen door de be voegde Italiaansche instanties tot in onderdeden bestudeerd worden. Een antwoord kan op zijn vroegst binnen enkele dagen verwacht worden. In elk geval heeft men in officieele Italiaan sche kringen de overhandiging van de voorstellen met voldoening gezien en schijnt men de bemoeiingen van Frank rijk en Engeland ook wel op prijs te stellen. Van wei-ingelichte zijde wordt ver nomen, dat Italië geen vertegenwoordi ger zal zenden naar de nieuwe zitting van de Commissie van Achttien, die morgen te Genève begint. LONDEN, 11 Dec. (A1N.P.) In som mige kringen is men van meening, dat de voorstellen, nu zij te Rome en te Addis Abeba zijn overhandigd, eigen lijk in handen van den Volkenbond zijn overgegaan. Te Londen maakt men echter een onderscheid tusschen het Fransch-Britsche plan en een Volken- hondsplan. Het officieele corru muniquè te Rome ROME, 11 Dec. (A.N.P.) Omtrent de overhandiging van het Fransch-En- gelsche voorstel aan Mussolini wordt het volgende officieele communiqué ge^ publiceerd: „De leider der Italiaansche regeering heeft Woensdagmiddag te 5 uur den ambassadeur van Frankrijk en te 5.30 uur den ambassadeur van En geland ontvangen, die hem een af schrift van de voorstellen van Parijs hebben overhandigd. Mussolini heeft tegenover beide ambassadeurs ver klaard, dat hij de in de laatste dagen door de regeeringen van Frankrijk en Engeland te Parijs ondernomen pogin gen in verband met het Italiaansch- Abessijnsche conflict waardeert, en zich voorbehoudt, de hem gedane voorstel len te onderzoeken." Het Abessijnsche standpunt PARIJS, 11 Dec. (A.N.P.) Het Abessijnsche gezantschap te Parijs pu bliceert de volgende mededeeling: „Abessynië is het slachtoffer van een ongerechtvaardigden aanval geworden, die eenstemmig door den Volkenbonds raad en den Volkenbond is veroor deeld. Onder deze omstandigheden is Te Fratta Maggiore, ten N. van Napels, vond een noodlottige bot sing van sneltreinen plaats. Vier personen werden gedood en tien tallen gewond. Men ziet op de foto, dat de wagens volkomen werden verwoest. de Abessijnsche regeering vastbesloten, alle voorstellen uit te schakelen, die in directen of indirecten vorm den Ita- liaanschen aanvaller een belooning toe kennen en geen rekening zouden hou den met de beginselen, die de Volken bondsraad en de Volkenbondscommis sies, evenals de Volkenbond zelf, heb ben bevestigd, in het bijzonder het be ginsel van de territoriale en politieke onaantastbaarheid van Abessynië, even als alle verdere voorstellen, die ten doel hebben op een zwakken* staat pressie uit te oefenen om dezen staat er toe te dwingen, de heerschappij van een machtige regeering te aanvaarden, die steeds verklaard heeft, dat zij zich met geweld de overwinning van haar eerzuchtige bedoelingen wil verzekeren, en wel mèt, zonder of tegen den Vol kenbond." De Abessijnsche gezant te Parijs, Ma- ryam, verklaarde heden in een persge- sprek: „Wanneer de nieuwe vredes voorstellen er over spreken, dat Abes synië gebiedsdeelen aan Italië moet af staan, dan zullen wij liever doorvechten tot geen Abessijn meer in leven is dan dat wij op deze wijze den wensch van onzen aanvaller toegeven. Wanneer de voorstellen ook maar bij benadering in houden, wat in de pers daaromtrent gepubliceerd is, zijn zij gewoonweg be lachelijk." Oost*Hopei weigert afdracht der zoutrechten aan Nanking Anti-Japansche betoogingen Uit Peking wordt gemeld, dat Yin Yoe Keng, het hoofd der z.g. autonome regeering van Oost-Hopei, alle in het gebied van zijn provincie gelegen zout- accijnsbureaux opdracht heeft gegeven, alle aan zoutrechten ontvangen gelden niet aan de regeering te Nanking af te dragen. Deze maatregel is in strijd met de indertijd gegeven toezeggingen en raakt tevens de belangen der buitenlandsche crediteuren van China, die de op brengst der zoutrechten als onderpand hebben gekregen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Japansche consul Soema te Nanking een waarschuwing tot de Chineesohe regeering heeft gericht in verband met de agitatie onder de studenten tegen de autonomie-beweging in Noord-China. De consul verklaarde te vreezen, dat deze agitatie den toestand zou kunnen verergeren en zou kunnen leiden tot een groote anti-Japansche campagne in geheel China. De Japansche pers brengt geestdrif tig gestemde verhalen van reizigers, die uit China in Japan zijn aangekomen over de leidende figuur van de boeren- autonomiebeweging in Noord-China. Deze beweging zou geleid worden door een 17-jarig Chineesch meisje, Wang Lien Sjing genaamd, dochter van den gouverneur van een der prefecturen in Noord-China. Het meisje wordt beschre ven als een Chineesche schoonheid, die op een wit paard in de verschillende prefecturen verschijnt en er reeds in geslaagd is een zestal prefecturen er toe over te halen zich autonoom te ver klaren. De actie der Mand sjoerijsche troepen n strijd met de pogingen der Japan sche militaire instanties, om de betee- nis van de gebeurtenissen in Oost- jahar zooveel mogelijk te verzwak ken, wordt blijkens een telegram uit Peking van betrouwbare zijde gemeld, dat de troepen van Mandsjoekwo, die zich tot nog toe nabij Dolonnar hebben bevonden, sedert Maandag naar het Zuiden zijn opgerukt. Zij stuiten slechts op het verzet van enkele zwakke gen- darmerie-afdeelingen, aangezien in de meeste districten de bezetting der gen darmen eposten is verzwakt tot 150 man, overeenkomstig den wensch van Japan. Tijdens één dezer botsingen is de com mandant van den gendarmeriepost in het district Paosjang gevallen. Het hoofdterrein van den strijd strekt zich uit tusschen Paosjang en Koeyoean, waar in Augustus jl. de Engelsche jour nalist Gareth Jones den dood heeft ge vonden. Volgens officieele berichten uit Chi neesche bron te Peking hebben de Mandsjoerijsche troepen, die onder be vel staan van Japansche officieren, de stad Paoetsjeng in dc provincie Tsjahar bezet, nadat de Japansche posities in Koejoean waren geconsolideerd. Uit het Zuiden zijn berichten ontvangen, dat de voorstanders van een pro-Japansche autonomistische beweging, naar het schijnt, niet veel succes hebben. De verontwaardiging over het bombardement van Dessie duurt voort Loos alarm te Addis Abeba In een bericht uit Dessie van onzen correspondent Stuart Emeny (copy right News Chronicle-A.N.P.) wordt ge zegd- De verontwaardiging over de lucht bombardementen van Dessie is nog al tijd zeer hevig en in het bijzonder blijft men het den Italianen in heftige bewoordingen verwijten, dat zij bom men op het hospitaal hebben laten vallen. Intusschen ontkennen de Italianen, dat zij het Roode Kruis-hospitaal heb ben gebombardeerd. In Abessijnsche kringen wordt gezegd, dat deze Ita liaansche ontkenning doet denken aan de dwaze uitvluchten van den school jongen, die op heeterdaad wordt be trapt, terwijl hij zijn vinger in den jampot steekt. Nu is het een feit, dat twintig bui tenlandsche journalisten, die zich op het oogenblik van het bombardement in het hospitaal bevonden, getuigenis kunnen afleggen van de verwoesting, die in het gebouw is aangericht door de Italiaansche bommen. Bovendien zijn groote pakken persfoto's, waarop de groote schade te zien is. naar Euro pa onderweg. Wanneer deze foto's zul len zijn aangekomen, zal ook de laatste twijfel worden weggenomen. Het is bekend, dat de Italia* nen verder verklaard hebben er geen kennis van gehad te hebben, dat zich in Dessie een hospitaal bevond. Zij wa* ren er niet van in kennis ge* steld, aldus zeiden zij. De Abessijnen echter wijzen er in dit verband op, dat in de stad vele jaren lalig een Ita* liaansch consulaat was geves* tigd, zoodat de Italianen nauwkeurig op de hoogte moeten zijn van de ligging van elk gebouw in Dessie. De dokters hebben nog steeds hun handen vol aan de operaties, die zij moeten verrichten bij inwoners, welke bij de luchtaanvallen gewond zijn. De stad zelf is overigens vrijwel geheel verlaten. Het laatste deel der te Des sie geconcentreerde troepen heeft de stad eenige dagen geleden verlaten en op het oogenblik is nog slechts een handjevol soldaten der keizerlijke wacht te Dessie gestationneerd. In antwoord op het jongste démenti der Italianen wordt in een officieel Abessijnsch communiqué verklaard, dat de Italiaansche autoriteiten in het ge heel niet onkundig waren van de aan wezigheid van het hospitaal te Dessie. Verdér wordt bevestigd, dat het em bleem der conventie van Genève uit sluitend gevoerd wordt door hospita len, ambulances en hospitaal-diensten. Het bericht, dat Addis Abeba Woens dag door Italiaansche vliegtuigen zou worden gebombardeerd, was afkomstig van een Amerikaansch journalist, die het uit Europa had vernomen. Het ge rucht verspreidde zich snel door de stad en de automobielen werden be stormd om de inwoners naar buiten te brengen. Tot 300 francs werd geëischt om een familie 10 km. buiten de stad te brengen. De onrust werd nog vermeerderd, doordat twee Abessijnsche vliegtuigen over de stad vlogen. Een honderdtal Armeensche kooplie den, die beschermelingen zijn van de Fransche legatie, zochten hier hun toe vlucht; zij namen al hun geld mee en sommigen kwamen zelfs met meubel stukken. Het gerucht gaat, dat Awatsje is ge bombardeerd. De regeering verklaarde niets te weten, doch gaf opdracht de benzine depóts te bewaken en de vliegtuigen in de hangars te bergen. LONDEN, 12 Dec. A.N.P.V De par lementaire secretaris der admiraliteit, lord Stanley, deelde Donderdag in het Lagerhuis mede, dat de regeering nog tijdens het loopende begrootingsjaar een nieuw, tot nog toe niet voorgeno men flottille torpedojagers van zeven schepen zal laten bouwen en de orders te plaatsen. Daartoe zal een suppletoire begrooting worden ingediend, die bo vendien nog maatregelen voor den bouw van andere kleine schepen zal inhouden. Naar aanleiding van deze mededee ling kan worden opgemerkt, dat het vlootbouwprogram voor 1935 reeds den bouw van een flottille torpedojagers van 9 schepen inhoudt, waarvoor de orders in October 1.1. zijn gegeven. In het geheel bouwt Engeland dus in den loop van het begrootingsjaar 16 nieuwe torpedojagers. Zii zullen gedeeltelijk dienen om verouderde, tiidens den we reldoorlog gebouwde, torpedojagers te vervangen. AJRRESTATIE VAN EEN PSEUDO-OFFICIER LA ROCHELLE. 12 Dec. fA. N. P.) Eénige dagen geleden heeft zich vol gens een bericht in de Petit Parisien bij een gemeenteraadslid te Tonnay- Boutonne iemand vervoegd, die zeide officier van den staf te zijn. De zoon van het gemeenteraadslid, die als sol daat te Tours in garnizoen ligt, zou naar de „officier" zeide, betrokken zijn geweest bij een vechtpartij. Voor de betaling van de daarbij veroorzaakte schade zou hij 1000 francs noodig heb ben, welke terstond werden betaald. De pseudo-officier heeft geprobeerd denzelfden truc uit te halen .te St. Andre, doch hier liep hij er leelijk in. aangezien in dit geval de zoon des hui zes juist met verlof bii zijn ouders ver toefde. De man, een 37-jarig uit Duin kerken afkomstig persoon, is gear resteerd. 55 <b Commissie van achttien zal zich met de vredesvoor* stellen bezig houden Uitstel der oliekwestie De Britsche Volkenbondsminister Eden is Donderdagmiddag te 2 uur uit Londen vertrokken om zich recht streeks naar Genève te begeven. Naar verluidt, staat de reis van Eden in verband met het besluit van het ka binet, dat genomen is in de zitting,'die Donderdagochtend reeds te 10 uur is gehouden. In deze zitting werd beslo ten, dat het z.g. plan van Hoare en La- val Donderdag in de vergadering van de commissie van achttien aan de orde moet worden gesteld. De beraadslaging over den petroleumboycot zal in dit ge val worden uitgesteld. Volgens door Reuter in wel* ingelichte kringen te Genève ontvangen berichten zal het antwoord van Mussolini op de voorstellen, door Laval en Hoare opgesteld, gunstig zijn, tenzij zich intusschen iets on* aangenaams mocht voordoen. Men verklaart, dat het ant* woord van Mussolini waar* schijnlijk Donderdag, in elk geval binnen 48 uur, zal wor* den overhandigd. De Prawda wijdt een artikel aan de besprekingen, welke Hoare en Laval te Parijs hebben gevoerd en stelt vast, dat reeds voor het begin der onderhande lingen duidelijk was, dat beide partijen bereid waren den oorlog tusschen Italië en Abessynië op kosten van laatstge noemd land te „regelen". Hoare en La- val gingen waarschijnlijk uit van de ge dachte, dat Mussolini geen hoop had met geweld van wapenen meer te be reiken dan hem te Londen en Parijs werd aangeboden. Het blad verklaart, dat het Journal des Nations volkomen gelijk heeft met de bewering, dat het Engelsch-Fransche plan in zekeren zin een premie is voor den aanvaller. In dien de Volkenbond, in plaats van te zor gen voor vrede, zich wil reorganiseeren tot een bureau tot verleening van pre mies aan aanvallers, dan zou dit zijn dood beteekencn. Dc snelheid, waar mede de Engelsch-Fransche overeen komst is bereikt en de toegeeflijkheid van Groot-Britannië bewijzen, dat de Engelsche regeering er naar streeft tot iederen prijs de vrije hand te hebben in de Middellandsche Zee en Europa met het oog op de toenemende agressie van Japan in China. De concessies aan Italië De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph meldt uit Parijs, dat het in het Fransch-Engelsche vre desplan voor de economische ontslui ting door een Italiaansche maatschap pij bedoelde gebied wordt begrensd in het Oosten door Italiaansch Somali- land, in het Zuiden door Kenya., in het Westen door den 35sten lengtegraad en in het Noorden door den zesden breedtegraad. De mededeeling is op merkelijk, omdat volgens de vroegere mededeelingen de grens in het Noorden van deze zóne zou loopen van den acht sten breedtegraad en de grens in'het Westen van den 36sten lengtegraad. Deze wijziging beteekent, dat de grens van het economische invloedsgebied van Italië omgeven 250 K.M. ten Z. van de oorspronkelijk gemelde grens loopt, m.a.w. dat de zóne een veel kleiner ge bied omvat. De verschuiving naar het Westen over één lengtegraad vergroot het gebied slechts met éen kleine strook land ten Noorden van het Ru- dolf meer. Omtrent de werkwijze in het gebied, dat de Italiaansche maatschappij ter beschikking zou worden gesteld, meldt de correspondent, dat het onder de soe vereiniteit van den negus zal blijven, doch dat het bestuur en de politiedienst in handen zullen komen van den Vol kenbondscommissaris. Deze commissa ris zal de verantwoordelijkheid krijgen voor de veiligheid en de welvaart der kolonisten, die zich daar zouden willen vestigen. Hoare en Laval zijn van meening ge weest, dat Italië met een betrekkelijk geringe uitbreiding der grenzon van Italiaansch Somaliland tevreden zou kunnen zijn, aangezien het bovenge noemde gebied uitsluitend een belan gensfeer van Italië zou kunnen vormen. In verband hiermede wordt voorgesteld Italiaansch Somaliland plechis te ver- grooten tot een linie, welke loopt van even ten Westen van Wal-Wal naar Gerlogoebi. De negus heeft zich reeds maanden geleden bereid verklaard dit gebied af te staan, indien Abessynië een uitweg krijgt naar de Roode Zee. Intusschen veroorzaakt de mogelijkheid van een aanne* ming van het Engelsch*Fran* sche plan door Italië en zijn verwerping door Abessynië eenige bezorgdheid. Indien Italië het Engelsch*Fransche plan aanneemt en de negus het verwerpt, zal de Volken* bond voor een hachelijke si* tuatie komen te staan. Geen Amerikaansch petroleum*embargo? De bijzondere correspondent van de Matin meldt uit Genève, dat het vól gens zekere berichten en ondanks een reeds gepubliceerd déménti geen verwon dering zal behoeven te wekken, wan neer sir Samuel Hoare zich naar Italië zal begeven voor een ontmoeting met Mussolini. De Figaro verklaart, dat de plotse linge wijziging in de Engelsche hou ding tegenover Italië niet het gevolg is van een natuurlijke ontwikkeling, doch veeleer is teweeggebracht door be paalde moeilijkheden, welke zich te gelijkertijd hebben voorgedaan. Roosevelt heeft onlangs de Britsche regeering er in het geheim van op de hoogte la* ten stellen, dat hij niet in staat zou zijn het verbod van den uitvoer van petroleum door te zetten. Tegelijkertijd hebben sovjet*Rusland en Roemenië doen weten, dat het zeer moeilijk zal zijn deel te nemen aan een embargo op petroleum, indien de Ver. Staten er niet aan zouden deelnemen. Ook gisteren is men er niet in ge slaagd de Spaansche kabinetscrisis op te lossen. De leider der agrarische partij. Martinez de Velasco, heeft de op dracht tot vorming eener nieuwe re geering niet aanvaard: de president heeft daarop zijn besprekingen met de vooraanstaande politici voortgezet. Ook in politieke kringen bestaat groote on zekerheid over den afloop der crisis. nummer bestaat uit 3 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAG EL IJK' SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN NIEUWE WAGENS PASSAGIERS TOT f 5000.- VERZEKERD in binnen-en buitenland op andere pagina's BINNENLAND Plannèn in verband met het Zuiden» zeefonds. (Tweede Blad, pag. 2) STADNIEirWS Geen verlaging van slachtrechten. (Tweede Blad, pag. 1) Wijziging van onze politieverorde* ning. (Tweede Blad, pag. 1)' De regeling van het havengeld. (Tweede Blad, pag. 1)' Zilveren Jubileum van het Roode Kruis. (Tweede Blad, pag. 1)" Verzet, dat geen voordeel gaf. (Kanton» gerecht). (Eerste Blad, pag. 3). WEERVERWACHTING Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. Verwachting: Matige tot zwakke O. tot N.O. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, lich te vorst 's nachts, overdag om het vriespunt. Hoogste barometerstand: 779.9 te Karl» stadt. Laagste barometerstand: 754.7 te Ingö, De nieuwe Mooiere modellen, grotere motor. Zeer voordeelig ben zine verbruik. Goedkoopste wegenbel. klasse. Introductie van het nieuwe 2 liter model. Een combinatie van snelheid en comfort. Imp. voor geheel Npd. Stationsplein S - Amersfoort GEEN BETALING AAN AMERIKA Nog steeds het vraagstuk 1 der oorlogsschulden In antwoord op het verzoek der Ame» rikaansche regeering om de sedert Juni 1933 vervallen termijnen der schuldbe talingen plus rente, ten bedrage van. meer dan 500 millioen dollar, te willen voldoen, heeft de Britsche regeeritig doen weten, dat de tegenwoordige toe stand betaling onmogelijk maakt, doch dat zii hoopt te gelegener tijd een be vredigende overeenstemming inzake de schuldenkwestie met de Vereenigde Staten te kunnen bereiken. Finland is de eenige staat, die zal betalen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1