DE DUITSCHE DESSIE, STAD VAN LEED Levert Amerika petroleum? Ontruiming van Addis Abeba financien overvallen der abessijnen Van het Abessijnsche front Britsch onderdaan in vrijheid WIJ LUISTEREN NAARs expeditiewerk Actie tegen nieuwe Ie BLAD PAG 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 DECEMBER »3S Geen bekrimpen op de uitgaven voor arbeidsdienst en weermacht Opbouw deed schulden stijgen BERLIJN, 11 December. In de se rie voordrachten over het openbare be stuur in het Derde Rijk sprak Dinsdag de rijksminister van financiën, graaf Schwerin von Krosslgk over de Duit- schc financieele politiek. De minister besprak uitvoerig de maatregelen op het gebied van de crediet- en begroo- tingspolitiek, de bestrijding van de werkloosheid, de activeering van de belast ingpolitick en ging vervolgens over tot de Bespreking van de ontwik keling van de schulden, welke van 1930 tot 1933 met 3.7 milliard en sindsdien in verband met den opbouw, geslegen zijn met 7 milliard. Ondanks allo zorgen, welke zij ons bereiden, aldus de minister, zouden wij de hoogere uitgaven voor den arbeids dienst en de weermacht in onze begroo ting niet willen missen. De minister stelde de vraag op welke wijze de middelen voor de nieuwe Duit- sche weermacht worden opgebracht. Het antwoord hierop luidde, dat de een voudige weg het te baat nemen van een door de actieve credietpolitiek gescha pen economische situatie is, welke het mogelijk maakt op dezen weg op een economisch juiste wijze voort te gaan. De toeneming der spaargelden en de li quiditeit op de geldmarkt maakt het ons steeds weer mogelijk de mobiele gelden te gebruiken voor de financie ring van openbare objecten en naar ge lang van de situatie te fundoeren voor het uitschrijven van leeningen. De minister keerde zich tegen de op vatting, dat het in dezen tijd van op bouw niet aankomt, op een paar mil- lioen mark. Integendeel, aldus spr. hot komt meer dan ooit op iedere penning aan. De minister deed tenslotte een beroep op de Duitsche volksgenooten zich niet in de war te laten brengen door tijde lijk voorkomende moeilijkheden. De bevolking begraaft de slachtoffers der lucht# aanvallen (Van onzen correspondent Stuart Emeny) DESSIE, Dinsdag. Gisteravond luisterde ik in mijn tent naar de radio. Een Italiaansch spreker sprak van As- .mara uit over de deugden der Italiaan- sche cultuur. De stad Dessie, die vandaag in rouw is over de slachtoffers der hevige Itali- aansche luchtaanvallen, welke de vori ge week zijn uitgevoerd, biedt een scherp contrast met de radiovoordracht van den Italiaan. Deze „stad van geluk" dit is de let terlijke vertaling van „Dessie" is ver anderd in een stad van leed. Verminkte lichamen van mannen en vrouwen, ver brand door de Italiaansche brandbom men, worden in groote aantallen uit de huizen gedragen" en door vrienden be graven. Een aangrijpend schouwspel! Deze primitieve Abessijnsche bevolking, die tot voor kort nauwelijks wist van het bestaan van vliegtuigen, heeft thans de dooden te begraven, welke het vree- selke luchtwapen heeft gecischt. Men heeft hier groote bewondering voor den moed van dokters en verple gers. Hoewel bij den laatsten luchtaan val vijf-en-dertig Italiaansche vliegtui gen boven de stad vlogen, bleven alle geneésheeren op hun post. Te Dessie waardeert men dit te meer, daar de be volking van meening is. dat de Italia nen een speciale voorliefde hebben voor het bombardeeren van lazaretten en hospitalen. (Auteursrecht News Chronicle A.N.P.). DALLAS (Texas), 11 Dec. Reuter meldt, dat sinds 1 October 1.000.000 va ten ruwe petroleum naar Italië ver scheept zijn, terwijl 300.000 vaten nog binnen een week verzonden zullen worden. Agenten van do Corpus Christi Mij. maken melding van het feit, dat zij met Italië een contract gesloten zouden hebben voor de pctrolcumlevcrantie in hot jaar 193G. MEYER ZWITSERSCH PRESIDENT BERN. 11 Dec. (Reuter). De bonds vergadering heeft hedenochtend de le den van den federalen raad gekozen Albert Meijer, de chef van het departe ment van financiën, kreeg 148 stem men. Motta, de chef van het politieke departement. 147 stemmen. Mcyer i: derhalve benoemd tot president van de federatie voor 1936 en Motta tot vice- president. Exodus in verband met een verwachten bom# aanval Vannacht werden te Addis Abeba be richten ontvangen, waarin tegen van ochtend vroeg een bomaanval werd aangekondigd op Addis Abeba. Om half vier vanochtend begon de ontrui ming der stad doo- de bevolking. Bij duizenden vluchtten de bewoners in lange optochten en begeleid door auto's naar de in de nabijheid der stad gele gen bergen. Europeanen en inboorlin gen, werden door de politie uit don slaap gewekt en aangespoord zich in veiligheid te brengen. In de stad heerscht een ware paniekstemming. De beschikbare vrachtauto's werden tegen hooge prijzen gehuurd, teneinde een vervoer naar veiliger geachte oorden mogelijk te maken. Om 8 uur was bo ven de stad nog geen enkel Italiaansch vliegtuig waargenomen. Men denkt thans, dat het alarm voorbarig was. Reuter meldt nader: Nu de geruchten over een aanval van vliegtuigen op Addis Abeba geen wer kelijkheid blijken te zijn. keert de be volking weer naar de huizen terug. In de stad heerscht een voorbeeldige orde. Evenwel is de politie uit voorzorg ver sterkt. Op de hoeken der straten zijn groote tonnen met, water geplaatst om de uitwerking van brandbommen tegen te gaan. Rome wacht op de voorstellen ROME. 11 Dec. (Reuter). Men wacht hier kalm, tot de Fransch-Brit- sche voorstellen bekend worden. Heden ochtend werd de zitting van het Brit- sche Lagerhuis bekend en hoewel de oers nog geen commentaar geeft, maakt het. verslag van de zitting op den gemiddelden Italiaan den indruk, dat de regeeringen te Parijs en Londen zoover als mogelijk is, zijn gegaan in zake een compromis. Een nieuw element is de aansporing tot verzoening, dat de Osservatore Ro mano gisteren publiceerde. Hedenoch tend te 11 uur waren de Fransch-Brit- sche voorstellen te Rome nog niet be kend. Geringe activiteit in ver# band met de vredes# onderhandelingen Volgens berichten van het Noordelijk front hebben afdeelingen van het leger van Ras Seyoem bij Kalhabil een Ita liaansch kamp overvallen. De Italianen verloren vier blanke soldaten. Een an dere afdeeling overviel des nachts de Italiaansche posten bij Menager. Aan Italiaansche zijde vielen vijf dooden terwijl de verliezen der Abessijnen éón doode en twee gewonden bedroegen. In militaire kringen te Addis Abeba wijst men erop, dat de afwachtende houding der Abessijnsche regeering verband houdt met de omstandigheid, dat men in het tegenwoordige stadium het resultaat der bemiddelingspogingen wil afwachten, teneinde onnoodig bloed vergieten te voorkomen. Van het front in Tigre meldt Reuter: Er zijn een groot aantal werklieden vertrokken naar Negache, op 40 kilo meter ten Noorden van Makalle gele gen. Zij zullen dan de meest vooruit geschoven werklieden zijn in het bezet te gebied. Op het oogenbïik werken 7000 man aan de verbetering van den weg AdigratMakalle, die een lengte heeft van 20 kilometer; 1600 daarvan zijn bur gers, de rest bestaat uit zwarthemden en Alpinisten. Een afdeeling van den geneeskundi gen dienst, bestaande uit 16 vrachtau to's, is, naar uit Addis Abeba wordt gemeld. Dinsdag uit Berbera in Britsch Somaliland vertrokken in de richting van de Abessijnsche grens. De colonne is voorloopig voor Harrar be stemd. Weinig actie in het Noorden ASMARA, 11 Dec. (Reuter). Uit de allerhoogste kringen wordt vernomen, dat geen groote actie aan het noordelijk front te wachten is voor maarschalk Badoglio, zeker is, dat zijn verbindingen naar het achterland veilig zijn en feil loos functionoeren. Dit is een andere verklaring van de betrekkelijke rust die er aan het Abessijnsche front momenteel schijnt te heerschen, dan de uitleg, als zou deze rust het gevolg zijn van de op handen zijnde vredesonderhandelingen. Italiaansche lucht macht actief DJIBOETI, 11 December. (Reuter.) De Italiaansche luchtmacht ontwikkelt een groote activiteit in de omgeving van Dessie- en Aoessa. Zij houdt zich bezig met het maken van fotograplii schc opnamen van het terrein manr le vens worden waargenomen Abessijn scho troepen gebombardeerd. MOEILIJKHEDEN OP DE VLOOTCONFERENTIE Japansche eisch inzake pariteit gesteld Deskundige waarnemers zijn van meening, dat de vlootconferenlie een ernstige crisis tegemoet gaat als gevolg van den Japanscben eisch inzake pari teit, die in de zitting van Dinsdagmor gen niet minder hardnekkig is geble ken dan Maandag. De herhaling van tiet Japansche voorstel inzake een ge meenschappelijke maximum-grens gaf onmiddellijk aanleiding tot een reeks vragen van do zijde der gedelegeerden, cile opheldering verzochten. Gevraagd werd, of deze op alle vloten betrekking zou hebben, ook die van Rusland. Een beeld van de vlootconferentie, die te Londen is geopend. Vooraan, tweede van rechts, ziet men minis terpresident Baldwin zitten, dit maal zonder pijp. De persoon links van hom is ambassadeur Corbin, de leider der Fransche delegatie. Men gelooft, dat Nagano, de leider der Japansche delegatie, voornemens is op de eerstvolgende zitting een verkla ring af te leggen en precies te zeggen, wat Japan verstaat onder een gemeen schappelijke maximumgrens. Op de zitting van gisteren van de eerste commissie der vlootconferentie is het pleidooi voor de vermindering der tonnage van oorlogsschepen van do zijde der Britsche delegatie gesteund door de Amerikanen. Hét verluidt,,'dat do Ver. St. bereid zijn bij dén bouw van slagschepen in overweging té nemen een vermindering der tonnage met eenige duizenden en vermindering van het kaliber van het geschut van 40 tot 35 c.M. Dit zal be sparing beteelcenen van 750.000 pond sterling op iéder nieuw Britsch vlag- schip. Aan duikbooten eischt Frankrijk 126.000 ton, hetgeen neerkomt op ecu vloot van ongeveer 150 duikbooten. Volgens betrouwbare mededeelingen wordt evenwel door Fransche marine experts toegegeven, dat Frankrijk reeds zooveel duikbooten hgeft. De Britsche en de Amerikaansche gedelegeerden zou den ernaar streven de Fransche aan spraken te doen verminderen tot 72.000 ton. DE KABINETSVORMING IN SPANJE Opdracht verstrekt aan Martinez de Velasco Nadat de president der Spaansche re publiek den afgetreden minister-presi dent Chapaprieta had verzocht een nieuwe regeering te vormen, die bereid zou zijn do tegenwoordige economische politiek voort te zetten en Chapaprieta dit verzoek had afgewezen, heeft de president den minister van buitenland- sche zaken in het afgetreden kabinet en leider der agrarische partij. Martinez de Velasco. verzocht zich met de kabi- nctsvorming te willen belasten. De Velasco heeft bedenktijd gevraagd tot Woensdagmorgen. EEN SCHERP OORDEEL LONDEN, 11 Dec. (Reuter.) Zeven afgevaardigden behoorende tot de re- geeringsmeerderheid hebben een motie ingediend waarin zij yeroordeelen elk plan tot regeling van het Italiaansch- Abessijnsch conflict dat de door En geland onderschreven verplichtingen van het Volkenbondspact zouden mis kennen door'aan den aanvallenden staat n a den aanval belangrijker con cessies te doen, dan dié, welke door hom zouden zijn verkregen langs den weg van \recdzame onderhandelingen. Het 68e legerbericht ROME, 11 December. Maarschalk Badoglio seint het volgende, 68ste leger bericht: „Van het geheele front is niets bij zonders te melden. De organisatie van ii'le diensten, de intendance en het we gennet in het achterland-is in volle ont wikkeling." DE OVERSTROOMING IN TEXAS HOUSTON (Texas), 11 Dec. (Reuter) Met betrekking tot de overstrooming kan worden gemeld dat de aangerichte ■"•hade-geschat wordt op 2 millioen dol lar. Tot nu toe-werden zeven lijken gebor gen, terwijl ongeveer twintig personen I nog worden vermist. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Vischschelpen. Bereiding: 100 gr. vischresten, 1 kopje melk, 1 eetlepel bloem, 1 eetlepel boter, 1 eetlepel gehakte peterselie, peper, zout, noot. Maak van de boter, bloem en melk een gebonden sausje en laat dit een paar minuten doorkoken. Hak de vischresten en voeg ze bij het sausje. Kruid het naar smaak met peper, zout en noot. Smeer de schelpen in met wat boter,bestrooi ze met paneermeel. Vul ze met het vischmengsel, bestrooi dit eveneens met wat paneermeel en leg er een paar klontjes boter boven op. Laat er in den oven een mooi bruin korstje op komen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebakken schol. Aardappelen. Worteltjes. Peterseliesaus. Watergruel. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40. Tel. 02. Bijna twee maanden in een Duitsche gevangenis De Daily Herald meldt, dat R. E. Charlewood, een bekend Britsch schrij ver over spoorwegaangelegenheden, die bijna twee maanden in een Duitsche gevangenis heeft doorgebracht onder beschuldiging teekeningen te hebben gemaakt van spoorwegwerken, in het geheim in vrijheid is gesteld, zonderdat men hem voor een rechtbank heeft ge leld. Maandag is hij te Londen terug gekeerd. waar hij onmiddellijk in een kliniek moest worden opgenomen. Hij was voor den eersten keer gear resteerd in begin October. Dat was in het Saargebied. Bij gebrek aan bewijs heeft men hem toen. moeten loslaten. Vervolgens reisde hij naar Frankfort aan de Main, waar hij opnieuw werd gearresteerd, doch ook wederom werd losgelaten. Tenslotte nam de geheime staatspoli tie hem gevangen, die zijn zaak in han den stelde van den procureur-generaal te Berlijn. Charlewood werd ingesloten in de gevangenis van Moabit. Zaterdag avond jl. is hij door twee Duitsche po litiebeambten over de grens geleid. UITREIKING VAN DE NOBELPRIJZEN In tegenwoordigheid van koning Gustaaf II en andere leden van het Zweedsche koningshuis zijn gisteren in de groote zaal van het nieuwe concert gebouw te Stockholm op plechtige wijze de dit jaar toegekende Nobelprij zen uitgereikt. De plechtigheid werd geopend met een rede van den voor zitter der Nobelprijs-stichting Ham- marskjoeld, waarna de koning met de gebruikelijke ceremonie de prijzen, be staande uit een oorkonde, een gouden medaille en een chèque van ruim 170.000 Zweedsche kronen, uitreikte. De prijs voor natuurkunde werd over handigd aan den Engelschen winnaar prof. H. Chadwick, de prijs voor schei kunde aan het Fransche echtpaar Joliot—Curie, schoonzoon en dochter van het beroemde echtpaar Curie en de prijs voor physiologie en medicijnen aan den Duitschen hoogleeraar uit Freiburg prof. Hans Spemann. Des avonds werd in de gouden zaal van het raadhuis van Stockholm een groot 'banket gehouden, dat den Nobelprijs winnaars werd aangeboden en waaraan ruim 200 genoodigden deelnamen. Ter gelegenheid van de uitreiking der Nobelprijzen is te Stockholm een standbeeld van den stichter, Alfred Nobel, onthuld. CUBA'S PRESIDENT IS AFGETREDEN HAVANNA. 11 Dec. (Reuter). Ko- lonel Carlo Mendieta, de president van Cuba, is afgetreden. Naar men zegt, heeft Mendieta hiertoe besloten om zich bij de komende verkiezingen can- diriaat te kunnen stellen. Volgens som migen zou zijn opvolger zijn de minis ter van buitenlandsche zaken José Bar net. Anderen m'eenen daarentegen, dat liii zal worden vervangen door een mi litairen raad, die den normalen toe stand zou herstellen en zoo spoedig mogelijk verkiezingen zou voorberei den. Later wordt gemeld: Emilio Barmet, de onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken, is tot waarnemend president benoemd. Het kabinet heeft eveneens zijn ontslag aan geboden. doch Barmet heeft dit gewei gerd. Mendieta verklaarde: Er heerscht. verzet tegen mijn ontwerp-kieswet. Ik wensch de toekomst van Cuba niet in den weg te staan. DE TOEPASSING DER SANCTIES SINGAPORE, 11 Dec. (Reuter) D, autoriteiten hebben gelast, dat een la ding Italiaansche goederen uit Singa pore' zou worden verwijderd, aange zien deze lading eenige minuten na middernacht van 18 Nov., dus onmid dellijk na het inwerking treden van do sancties, van Genua uit was vertrokken. De goederen werden aan boord ge bracht van een ander schip, dat be stemd was voor Japan. HILVERSUM U 301.5 m. VRIJDAG A.V.R.O. 12.30—1.15 n.m. Concert door Pierre Palla, concertorgel en Jean du Bcla, zang. I.15—2.00 n.m. Concert door het Lyra Trio. 2.00—4.00 n.m. Concert door het Om roeporkest onder leiding van Nico Treep. Intermezzo: 2.503.15 n.m. Dr. P. H. Ritter Jr. bespreekt boeken voor de jeugd. V.A.R.A. 10.15 Voordrachten door Hetty Beck. 10.35 Harry Lew's Radio Three. II.00 Voordrachten door Hetty Beck. 11.20 Harry Lew's Radio Three. 5.00 n.m. Na schooltijd. Naar het bin nenste der aarde. Een nieuw avontuur van Oome Keesje. 5.30 n.m. Variatie-concert m.m.v. Eddy Walis, vioo.l, Sandor Sipos, cymbaal, Joh. Jong, piano en orgel, Cor Steyn, orgel en accordeon ',Isja Rossican, piano, Jan Vogel, accordeon, Daaf Wins, piano, Lisette Stevens, zang, Joh. Lammen, bas. 7.00 n.m. Groote democraten. „Thomas Garigue Masaryk". Lezing door Mr. J. H. van Peursém. V.P.R.O. 8.00 n.m. Mr. G. T. de Jongh: Welda digheidspostzegels en prentbriefkaarten voor het kind. 8.05 n.m. Cursus: „Onze Bijbel" XI. Spreekster: Mej. Dr. N. A. Bruining. 8.30 n.m. Concert: Louis Somér, viool. Gerard Herigeveld, piano. 9.00 n.m. Cursus; „Jezus Christus". II. Spreker: Dr. H. de Vos. 9.30 n.m. Cyclus: „Symphoniën van alle tijden. V. „De tijd van Mendels sohn". 10.00 n.m. Tooneelkroniek: Balthazar Verhagen: „De treurspclkunst van Von del, Lucifer en Gijsbrecht van Aemstel", Dora Wallant declameert. HILVERSUM l 1875 m. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.3011.00 Muziekuitzending voor fa brieken. 11.30—12.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.30—2.30 n.m. De KRO-Boys o.l.v Piet Lustenhouwer 4.20—5.00 n.m. Het K.R.O. Kameror kest o.l.v. Johan Gerritsen, m.m.v. Piet Hartvelt, viool, G. Vermeulen, altviool. 5.00—5.20 n.m. „Het dorpsleven van voorheen en thans" door G. Krekelberg. 5.20—6.00 n.m. Het K.R.O. Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 6.006.20 n.m. Land- en tuinbouw- causerie door Th. Arts. 6.20—7.00 n.m. Het K.R.O. Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 7.15—7.35 n.m. Medische causerie. 7.458.00 n.m. Musica Catholica. 9.05—9.00 n.m. Mozaiek van woord en muziek. Een Non-Stop-programma, met berijmde verbindingsteksten van Lies de Leeuw, zang. Introductie, Lies de Leeuw. 9.00—9.20 n,m. „De onbewogen maan". Een lach, een traan, plus de ...maan. 9.20—10.05 n.m. Solisten con eert door het K.R.O. Symphonie-orkest (U.S.O.) o.l.v. Henri van Goudoever, m.m.v. Theo van der Pas, piano. 10.0510.20 n.m. Hobo-soli door Toon van Dongen. A. d. vleugel: Fred Bos- hart. 10.20—11.00 n.m. Het K.R.O. Sympho nie-orkest (U.S.O.) o.l.v. Henri van Goudoever. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.50 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Paul Gason. Populaire Belgische muziek. Zangintermezzo door Germain a Moreaux. 5.20 Emile van Herck speelt' eigen werken. 6.50 Kamermuziek. Su zanne Daneau, piano en M. Denocker, cello. 7.35 Zangrecital door Raymond Goffin, bariton. 8.20 Concert o.l.v. Alfred Dupuis m.m. v. Mej. Lairac, zang, M. Chamart-Hous- sa, bariton. BRUSSEL 3219 M. Vlaamsch programma 12.51 Concert o.l.v. Theo Dejoncker. 5.20 Dansmuziek door Joë Heyne and his boys, 6.35 Kamermuziekconcert. 8.20 Populair concert o.l.v. Theo De joncker. Intermezzo: zang. 10.3011.20 Dansmuziek door Joe Andy and his entertainers. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 5.20 n.m. Noordsche liederen en piano muziek. Asger Stig, zang, Hermann Hoppe, piano. 7.35 n.m. „Stimmen und Klange". Het Emil Roosz-orkest. 9.50 „Eine kleine Nachtmusik". Giin- ter Sentzei zingt liederen van Friedrich Zipp. A. d vleugel: de componist. 10.20 11.20 Dansmuziek door het Oscar Joost-orkest. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelconcert door Frederic Bay# cq. 12.10 n.m. Het Trocadero Cinema Or kest o.l.v. Alfred van Dam. 12.50 Het B. B.C. dansorkest ol.v. Hehry Hall. 1.35 Het Birminghams Damesstrijkkwartet. 4.20 Het B.B.C. Midland Orkest o.l.v. H. Foster C.lark. Marjorie B. Bates, piano. 5.35 n.m. Mantovani en zijn Tipica Or kest. 6.50 De grondslagen der muziek. Heinrich Schütz-herdenking o.l.v. Sir Hugh P. Allen. Het B.B.C. Koor (Afd. A. en B) o.l.v. Trevor Harvey. Brad- bridge White en Stanley Riley. 8.20 n.m. Het Alfredo Campoli Trio. 10.40 Het B.B.C. Orkest (Afd. D) o.l.v. Sir Granville Bantock. 11.3512.20 Dansmuziek door Sydney Kyte met zijn Orkest. GR A MOF OON MUZIEK Hilversum I 10.0010.30, 11.00 —11.30, 12.15—12.30, 2.30-3.00, 3.15—4.20, 7.35—7.45 en 11.00—12.00. HILVERSUM II 8.00—10.00, 12,00— 12.30, 4.00—5.00 en 11.00—12.00. Brussel Fr. 7.05, 7.45, 8.40, 12.20, I.50—2.20, 6.15 en 6.20. Brussel VI. 7.05, 7.45. 8.05, 8.30, 9.05, 9.20, 12.20, 1.50, 7.05 en 7.35. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven Hilversum I om 8.00 en 10.30 en Hilversum II om 7.50 en 10.45. IN NIEUW-GUINEA DIGOEL, 11 Dec. (Aneta). Dc ex peditie, welke op het oogcnbHk onder zoekingstochten in Nieuw-Guïnea uit voert, is naar Mi'mika teruggekeerd. Deze expeditie kreeg op een hoogte van 1600 meter vriendschappelijk con tact met een dwerg-stam, tot de Pa poea's behoorende. De menschen waren direct bereid zich te laten meten. Bij de meting van 46 menschen blekendeze gemiddeld 1.46 meter te meten. Er wer den geen moeilijkheden ondervonden. De gezondheidstoestand onder de leden van de expeditie was bij voortduring uitstekend. De expeditie is tthans met het gouvernementsvaartuig „Griffioen" naar Boven-Poronggo vertrokken, waar men in het bergland naar anderé dwerg-stammen zal zoeken. Men ver wacht op 9 Januari met die onderzoe kingen gereed te zijn en alsdan naar Ambon te kunnen terugkeeren. salarisvoorstellen BANDOENG, 11 Dec. (Aneta)., In een vergadering van het Verbond van Overheidsdienaren memoreerde dë voor zitter, de heer A. Hegt, in, zijn ope ningsrede, dat bij de besprekingen om trent de bezuinigingsmaatregelen in da vergadering van Juli algemeene samen werking bestond ten aanzien van de be zuinigingsmaatregelen, in de finan cieele nota aangekondigd. Thans, zoo ging spreker voort, heerscht echter verwarring en hope- looze verdeeldheid. De voorzitter besprak verder de nieu we maatregelen, welke met ingang van 1 Januari a.s. zullen worden ingevoerd, waarbij de houding van het I. E. V. en van de Associatie van Academici werd afgekeurd. Verder kondigde hij aan dat hij op een vergadering, op 11 December te Ba tavia te houden, de 'bezwaren tegen de nieuwe plannen zal uiteenzetten. Voor deze vergadering zijn de leden van het College van Gedelegeerden uitgenoodigd. SALARISKORTING GEMEENTE AMBTENAREN BATAVIA, 11 Dec, (Aneta.) In aan sluiting op een vorig bericht betreffen de het voornemen tot invoering van een integrale salariskorting voor Bata- viasche gemeente-ambtenaren, met in gang van .1 Januari 1936, is thans door B. en W. officieel bekend gemaakt dat voorstellen zullen worden ingediend om deze'korting op 21/» procent te be palen. EEN OPRUIER AAN HET WERK DJOCJA, 11 Dec. (Aneta). In de des- sa Pioengan (onderafdeeling Mataram)! is een opruier gearresteerd die de be volking aanstookte om geen belasting te betalen. Velen gaven aan deze in blazingen gehoor, toen bij onderzoek een belangrijke achterstand bleek te bestaan en de reden hiervoor aan het licht kwam, bleek het dat een opruier aan het werk geweest was. De dader opereerde jal leen onder dessa-lieden-die hij afzonderlijk opstookte. „Ik voel me zoo huiverig, George." „Wacht maar, liefste, aanstonds krijg je lekker warme soep." (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2