Politie en brandweer te Amsterdam Gelegenheid tot bijteekenen KORPS MARINIERS Rond. prof. Visscher UITGAVEN VOOR HET ONDERWIJS Hooge invoerrechten voor Liebesgaben Kinderboekje DE GEBROEDERS „GOOCHEM" FEUILLETON DE ONBUIGZAMEN 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 12 DECEMBER 193S Dc voordracht tot samen* voeging verschenen B. en W. van Amsterdam hebben be sloten, bij den gemeenteraad een voor dracht in te dienen tot samenvoeging van de diensten van politie en brand weer, waarbij een sterke kern van den thans bestaanaen brandweerdienst is gedacht als een bijzondere dienstafdee- ling van de politie, zooals het verkeers wezen, de bereden politie, de zedenpo litie, enz. Vereenigt de Raad zich met deze voordracht, welke tevoren o.m. in de commissie van bijstand voor de brand weer aan de orde zal worden gesteld, dan zullen de onderstaande maatrege len daarvan het gevolg zijn. Met deze samenvoeging zal gepaard gaan een reorganisatie van den politie dienst, in dier voege, dat, op oordeel kundige wijze over de stad verdeeld, tien politie-brnndweergebouwen zullen worden geslicht, waardoor tevens het indertijd ontworpen tienkazernesplan voor de brandweer zal worden verwe zenlijkt. De verdeeling der gebouwen over cle geheele stad zal zoodanig zijn, dat de brandveiligheid ook voor de buitenwij ken in voldoende mate is gewaarborgd. De preventieve dienst van de brand weer zal voor een belangrijk deel naar het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoe zicht worden overgebracht. Een deel van het politiepersoneel zal worden geoefend in het blusschen van brand en in het hulpverleenen bij brand, waardoor het mogelijk zal zijn, in niet onbelangrijke mate op het thans bestaande brandweerkorps te be zuinigen. Door deze reorganisatie zullen 30 a 31 politie-bureaux en posthuizen, benevens 9 hoofdwachten en posten van de brandweeer buiten gebruik kunnen worden gesteld. De uitvoering van deze samenvoe ging zal in een bedachtzaam tempo tot stand worden gebracht. Sergeanten en wachtmeesters krijgen gelegenheid vrijwil* lig in dienst te treden 's-GRAVENHAGE. Officieel word! medegedeeld: De minister van staal, minister van defensie ad-interim heeft bij de corpsen der infanterie, de bere den en de onbereden artillerie de ge legenheid opengesteld voor ongehuwde dienstplichtige sergeanten (wachtmees ters) der jongste lichtingen tot een ge zamenlijk aantal van ongeveer 150 man en voor tenminste 6 jaren vrijwillig in vverkelijkcn dienst te komen of te blij ven. In aanmerking komen in de eer ste plaats zij, die hun eerste oefening op uitstekende wijze hebben vervuld en ctie in het bezit zijn van een diploma eener school voor M.U.L.O. A of B of van een II.B.S. met 3-jarigen cursus, dan wel die eene op andere wijze verkregen gelijkwaardige schoolken nis bezitten. Het ligt in de be doeling om op de hier bedoelde on derofficieren te zijner tijd de bepalin gen van het capitulantenreglement 1935 van toepassing te doen zijn, d.w.z. dat zij dus een wettelijk recht zullen ver krijgen om na beëindiging van voor melde dienstperiode óf te worden aan gesteld tot beroepsonderofficier dan wel :e worden benoemd hetzij tot burger ambtenaar in dienst van het rijk, pro vincie of gemeente enz., hetzij tot spoor wegambtenaar in dienst van een der Ned. Spoorwegmaatschappijen. Gega digden kunnen op schriftelijk verzoek aan den corpscommandant ter zake na dere inlichtingen bekomen. Zij die reeds in voorschreven aangelegenheid een verzoek rechtstreeks aan het departe ment van defensie inzonden, zullen zich alsnog tot hun corpscommandan- tcn hebben te wenden. Vervolg der feestelijkheden bij het 270*jarig bestaan ROTTERDAM, 11 December. De feestelijkheden ter viering van het 270- jarig bestaan van liet korps mariniers zijn vanmiddag voortgezet met een thé dansant in hotel Weimar, die werd aan geboden door den chef van het korps, kolonel C. J. O. Dorren en zijn echtpe- noote. Vanavond werd er een feestvoorstel- ling in het Capitol theater aangeboden door het comité uit dc burgerij. De avond werd door het geheele korps bij gewoond. Aanwezig waren ook vele gasten, reserve-officieren van land- en zeemacht, notabelen van Rotterdam. Onder de hooge gasten bevond zich de schout-bij-nacht Kruys. De avond werd geopend met het zin gen van het Wilhelmus. Kolonel Dorren heeft een welkomswoord gesproken en laarbij dank gebracht aan het comité uit de burgerij. Spr. deed voorlezing van een brief, van H.M. do Koningin ontvangen, waarin H.M. dank zegt voor het gisteren gezonden telegram van aan hankelijkheid der mariniers aan het Vorstenhuis. De kolonel heeft daarna in een groote rede de historie van het korps mariniers verhaald, waarbij hij op de grootsche feiten het licht heeft la ten vallen. Voordat de pauze Inging, heeft de heer D. G. van Beuningen, 'voorzitter van het comité uit de burgerij, den ko lonel, de officieren, onder-officieren en manschappen toegesproken en als hul deblijk een groote aquarel, voorstellen de het verblijf van de mariniers in Saar- brücken, aangeboden. Kolonel Dorren heeft voor dit huldeblijk op hartelijke wijze dank gezegd. Het programma van den feestavond bevatte o.a. het optreden van den dich- ter-zanger Speenhoff; ook werd een Shirley Temple-film vertoond. Na de voorstelling in „Capitol" was er in de dancing-Pschorr een marine bal, waartoe de officieren van het jubi- leerende korps en hun gasten waren uitgenoodigd. DE OSSCHE BENDE Twee leden ervan staan terecht voor de Roerraondsche rechtbank ROERMOND, 11 Dec. Voor de recht bank te Roermond stonden gisteren twee leden van de Ossche bende te recht, die evenals vele anderen tegen de lamp waren geloopen door de be kentenissen van A. den Brok. De eerste was de 50-jarige rijwiel handelaar Th. Manders uit Gemert. In den nacht van 27 op 28 Maart 1934 was hij met eenige Ossche misdadigers, waaronder Dikken Toon de Soep, Den Brok en den „Klits" naar de boerderij van Van der Ven getrokken, terwijl verdachte buiten den wacht hield, gap ten de overige lieden 1500 gulden. Van dit bedrag kreeg verdachte 100.— als belooning. Bovendien heeft hij een be drag van 1000.—, dat van deze dief stal afkomstig was, in bewaring geno- cn. Verdachte bekende het hem tenlaste gelegde. De Officier van Justitie Mr. Rietor eischte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. Paul Tripels pleit te clementie. De tweede verdachte was de 33-ja- rige metselaar A. Endevoets, eveneens uit Gemert. Met dezelfde troep Osse- naren was hij in begin Maart 1935 mee gaan inbreken in do woning van den landbouwer J. Verhagen te Schijn- del. Verdachte had hier 10.— gesto len. Ook hij bekende het hem tenïaste- gelegde. Hij is er eveneens ingedraaid door de talrijke bekentenissen van den Brok. Reeds jarenlang heeft de Roer- mondsche justitie op dezen verdachte, evenals trouwens op Manders, geloerd, maar ondanks sterke aanwijzingen was er nooit voldoende bewijs bijeen te krijgen. De eisch tegen Endevoets luidde eveneens drie jaar gevangenisstraf. Ook in deze zaak pleitte mr. Tripels clementie. De rechtbank zal op 24 December a.s. uitspraak doen. „Critiek in de hooge in* stanties kwam niet te pas" Friesch Dagblad, anti-revolutionnair dagblad in Friesland, zegt van het ver trek van prof. dr. H. Visscher onder meer het volgende: „Als wij onze na tuur lieten spreken, dan zouden wij bij na een zucht van verlichting slaken, dat deze man. die èn bij Kuyper èn bij Coïijn de volle erkenning vond van zijn rijke gaven en vooraanstaande po sitie, maar die vaak meer een frondeur dan een medestrijder was. eindelijk zijn tweeslachtige houding heeft laten varen." Prof. Visscher antwoordt hierop in het Geref. Weekblad: „Prof. Visscher heeft tientallen van jaren gewaar schuwd. Dat kwam in de hooge instan ties der partij niet te pas. Daar gold, dat men blindelings moest doen, wat iedereen deed, al ging het lijnrecht In tegen de gezonde rede en de eerste be ginselen van het politiek belang. Wie dat nu maar deed, die krijgt to zijner tijd wel eens de koek, en wie het wei gerde, die kreeg zelfs vóór zijn tijd de gard. Ik weet het: critiek is in die krin gen niet geoorloofd. Een waarschuwing wordt er. als het met do begeerten niet strookt, niet op prijs gesteld. Welnu, het Friesche Dagblad moge de vraag overdenken: Waar zijn ulieder profe ten. die geprofeteerd hebben, dat Babels heirmacht niet kan komen? Laat ons denken aan het woord van den psalmist: Nochtans heb ik gedacht om dit te mogen verstaan, maar het was moeite in mijn oogen, totdat ik in Gods heiligdommen inging en op hun einde merkte. Welnu, hij lette dan op het einde van een veeljarig proces van ver wording en doe zijn oogen schouwen in den afgrond, die voor onze voeten gaapt. Misschien zal hii dan hegrijpen, waarom ik de Hervormde gezindheid, zooals Groen die verstond, opriep tot aaneensluiting op de basis onzer al oude Gereformeerde confessie, tot een leven uit die beginselen cn naar die beginselen in dc overtuiging, dat al leen in wederkeer behoudenis kan wor den gevonden." In Nieuw Kerkelijk Leven, het orgaan van Kerkherstel. wordt ter zake opge merkt: „Deze scheuring wordt zeker algemeen met leede oogen aangezien. Gaat het zoo door, dan leidt dit recht streeks tot den ondergang van het parlementaire stelsel. Speciaal zij. die ook in het staatkundige leven begeeren of pogen terug te grijpen op Gods Woord, slaan een poover figuur. Uit het krantenverslag werd niet duidelijk wat nu eigenlijk de oorzaak was van deze nieuwe splitsing. Eenerzijds hoor den wij: de Hervormde anti-revolution- nairen worden stelselmatig gepasseerd bij allerlei benoemingen. Anderzijds: de A.R. maakt geen ernst met art. 36 der Nederl. geloofsbelijdenis, heeft zelfs geen commissie willen benoemen om deze zaak te onderzoeken. Wat is het nu geweest? Het tweede is princi pieel, het eerste is toch eigenlijk banaal. Zou de bom ook gebarsten zijn. als de Hervormden niet voor allerlei benoemingen waren gepasseerd? De be langen van de Hervormde anti-revolu- tionnairen geschaad. Wij moeten zeggen, dat dit ons weinig kan interessceren. Wij zouden het gewichtiger hebben ge vonden, indien de vraag was opgewor pen, of door een bepaalde politiek mogelijk ook de belangen van de Her vormde kerk waren geschaad! Want ook al was ons land bezaaid met. Her vormde burgemeesters, notarissen, rechters, dan zouden wij omtrent dit punt nog niet rustig zijn." HOUTMAGAZIJN AFGEBRAND GELEEN, 11 Dec. Hedenmiddag te omstreeks drie uur is het hóutmagazijn van den heer Hoofs, gelegen nabij het station te Lutterade, totaal afgebrand. Behalve een groote voorraad hout en andere bouwmaterialen gingen een vrachtauto en enkele machines in de vlammen op. De politiebrandweer slaagde erin de belendende perceelcn te behouden. De heer Hoofs, die een poging deed om nog het een cn ander te redden, liep daarbij ernstige brandwonden op aan beide handen. De brand is vermoedelijk ontstaan tij dens het vullen van de auto met ben zine. Verzekering dekt de schade. Amendementen der heeren Suring c.s., Thyssen en Ter Laan De heeren Suring c.s. hebben een ge wijzigd amendement ingediend op het wetsontwerp tot verlaging van de open bare uitgaven voor het onderwijs. Het eerste amendement beoogt buiten twijfel te stellen, dat een onderwijzer met voorloopig pensioen zich het uit zicht op gezinspensioen kan verzekeren tegen een bijdrage van 5V* Voorts is een tweede gewijzigd amen dement ingediend strekkende om im peratief te bepalen, dat in de gevallen, dat indien en zoolang het hoofd der school of de onderwijzer een of meer minderjarige kinderen te zijnen laste heeft en indien en zoolang het aantal voor pensioen in aanmerking komende dienstjaren van het hoofd deT school of den onderwijzer minder dan 36 be draagt, de indirecte verplichting, om op 60-jarigen leeftijd voorloopig pensioen aan te vragpn, niet bestaat. Door dezelfde Tweede Kamerleden is een ander gewijzigd amendement inge diend op genoemd wetsontwerp. Voorgesteld wordt na par. 15 in te voegen een par. 15bis. De daarin ver vatte bepalingen beoogen aan het werk zaam zijn van een gehuwde onderwijze res of het genieten van wachtgeld door haar een einde te maken wanneer dit zonder overwegende bezwaren voor de belanghebbenden mogelijk ls. Het toekennen van voorloopig pensi oen aan 60-jarige onderwijzers, zoo mer ken de voorstellers in de Memorie van Toelichting op, wordt door de regeering voorgesteld om het te werk stellen van wachtgelders en werklooze onderwijzers te bevorderen De voorstellers zijn van meening, dat naast dezen maatregel, die ook niet zonder bezwaar kan wor den geacht, niet mag worden verzuimd, eveneens ter verruiming van werkgele genheid bij het onderwijs de gehuwde onderwijzeres niet kost-winster te ont slaan. Aansluiting is gezocht aan de bepa lingen. welke bij het toekennen van voorloopig pensioen ter voorkoming van onbillijkheden zijn voorgesteld. Door de heeren Thijssen en K. ter Laan zijn drie amendementen ingediend op het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onder wijs. De bedoeling dezer drie amendemen ten is, voor de plattelandsscholen de werking van het in artikel 1 van par. 7 voorgestelde te verzachten door daar voor de kleine scholen ongeveer de be staande leerlingenschaal te handhaven en de z.g. „centrale scholen voor zeven de en achtste leerjaar" wat de leerlin genschalen betreft, te behandelen als U.L.O.-scholen. DEN HAAG, 11 December. Met het oog op het naderend Kerstfeest worden in dezen tiid talrijke pakketten met ge schenken naar Duitschland verzonden. De aandacht van de afzenders wordt er op gevestigd, dat in Duitschland in het algemeen zcér hooge invoerrechten worden geheven, in het bijzonder^ voor genaaide geweven goederen, tricota ges e.d. en tabakswaren en voor de laatste bovendien een zéér hooge ta baksaccijns. Het gevolg is dat deze pakketten door de geadresseerden meermalen wor den geweigerd, zoodat de pakketten worden teruggezonden. De afzenders moeten dan bovendien nog de terug- zendingskosten betalen. Bii de aanbieding hier te lande van franco pakketten (voor Duitschland), die aan hooge invoerrechten onderhe vige goederen bevatten, zal een waar- worden om den P.T.T, dienst tegen horesom van ongeveer 25.geheven verlies te vrijwaren. DE TARIEFWET Bij K.B. is bepaald, dat de nog niet in werking getreden artikelen der ta- riefwet 1934 in werking treden met in gang van 1 Jan. 1936, op welk tijdstip de tariefwet 1924 vervalt. 95. Het beest was met een kettinkje aan Bert's vinger be vestigd. Plotseling draaide Pat, die voor Bert uitliep zich om en hield een klein doosje onder zijn neus, waarop hij zei: „ruik eens Bert", waarop deze een flinke portie niespoeder naar binnen kreeg en als een bezetene begon te niezen. 96. Het werd een ware paniek. De papagaai krijschte en zijn eigenaresse schoot als een bezetene op hem toe. Mijn arme Lorre, geef gauw mijn Lorre hier. Keetje's karrepaard, door het rumoer schichtig geworden, deed een sprong en .zijn berijdster wipte van zijn rug. EC-TECHN. INSTITUUT IN GELDERLAND Rapport der studiecommissie verschenen In de zitting van 10 Januari 1935 hebben de Provinciale Staten van GcF derland besloten een commissie te be noemen, die het vraagstuk inzake de oprichting van een oeconomisch-techno- logisch instituut en van een industrie- bank in studie zou nemen. .Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Gelder land van 26 Februari d.a.v. werden de leden van de commissie benoemd. De commissie is thans met haar ar beid gereed gekomen en heeft de resul taten van haar onderzoek en van haar overwegingen neergelegd in een zeer uitgebreid rapport met bijlagen, dat zij aan de Staten heeft ingezonden, deze in overweging gevende aan de daarin vervatte denkbeelden uitvoering te ge ven en tot publicatie van het rapport over te gaan. De commissie h'eeft gemeend de hoofdlijnen en'conclusies van haar ar beid in het kort te moeten formulee ren. Zij geeft den Staten in overwe ging: 1. in het leven te roepen een stich ting, den Gelderschen Industrieraad, welke tot taak zal hebben de bestaan de en nieuw op te richten industrieën in de provincie Gelderland van voor lichting te dienen, niet alleen bij de technische, maar ook bij de oeconomi- sche vraagstukken, welke xich voor doen. 2. Ged. Staten te machtigen wanneer zij dit wenschelijk achten op te richten een N.V. de Geldersche Industriebank, welke tot taak zal hebben het verschaf fen van lange credieten aan de bestaan de of nog op te richten Geldersche In dustrie. 3. Ten behoeve van den genoemden Industrieraad een bedrag van 1000 als stichtingskapitaal te fourneeren en jaarlijks tot weder opzeggens de som van maximum 20.000 beschikbaar te stellen. 4. Voor deelneming in het. stamkapi taal van genoemde Industriebank een bedrag van 50.000 en tevens ah be drijfskapitaal de som van 100.000 be schikbaar te stellen. 5. De verdere uitwerking van dit be sluit op te dragen aan Ged. Staten van Gelderland onder gehoudenheid zich hierbij zooveel mogelijk te richten naar de hoofdlijnen in voormeld rapport aangegeven. KERSTBOOMEN OP DE STATIONS Naar wij vernemen zullen weder, evenals het vorige jaar, op enkele groo- tere stations der Ned. spoorwegen, met het a.s. Kerstfeest, kerstboomen wor den geplaatst. Op ecnigc stations komen ze in de wachtkamers, op andere op de perrons. Zorg, dat gij den meestcn eerbied kunt hebben voor uzelf; gij hebt hem altijd bij u. Cato. Naar 't Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. P. H. 39 HOOFDSTUK XXII Eer... en beproeving Terwijl Bew veilig en wel op wacht lag in de heide cn voor het lange wach ten eenige afwisseling zocht in het be- studeeren van het dierenleven om zich hoon en van de drijvende wolkenge vaarten langs dc blauwe lucht, was Oliver Carsdale zijn gewone dagelijk- sche ronde door zijn fabriek in Ilalfirth aan het doen. En hoe verder de vree- selijke avond, waarin Louis hem was komen waarschuwen, in het verleden verzonk, des te meer herwon hij het vertrouwen, dat zijn eigen energie het aan zijn vijand onmogelijk gemaakt had oin zijn wraakplannen te volvoe ren. Hij vertrouwde op Naylor Bcw. op het aanplakbiljet, dat duizend pond be looning beloofde aan de steeds naar meer geld hunkerende inwoners van de stad en bovenal in den troep bewa kers, die hij hij den dam had aange steld. Hij wreef zich in de handen toen hij dat alles aan Rawlinson vertelde „Dat is wel een van de beste invallen geweest, die ik ooit in mijn leven ge had heb. Rawlinson. bad hij dien mor gen nog gezegd, toen hij met zijn gast naar de stad reed, „ik zou wel eens willen zien. of er iemand op den dam zou durven komen, als mijn jongens hem bewaken! Ik heb ze allemaal zelf uitgezocht... het zijn betrouwbare ke rels, zonder uitzondering. En voor die lui zelf is het geen onaardig baantje ze krijgen hun driedubbele loon en ze hebben eens wat anders te doen. Ik heb ervoor gezorgd, dat ze alles hebben wat zo maar kunnen verlangen. Over- dag hebben ze feitelijk niets te doen en 's' nachts houden ze om beurten de wacht! Ik' verzeker u, tfat ze zich niets zullen laten ontglippen!" „U bent zeker vanmorgen al bij don dam geweest?" vroeg Rawlinson. „Ja, al vroeg... ik heb zelf dc ronde gedaan. Alles in ordezo hadden niemand gezien cn niets gehoord. Ze hebben den heelen nacht de wacht ge houden op allo plekken, waar maar eenige schade kon worden toege bracht twee aan twee cn dan in ploeg van zes. Neen, man, zoolang mijn mannen daar waken, zal niemand met zijn vingers aan dien dam komen!" „Maar.... hoe lang moet dat zoo voortduren? U kunt uw menschen daar toch niet eeuwig en altijd de wacht la ten houden?" „Ze blijven daar, totdat dc man, dien ik van den aanslag verdenk, gevat is." zei Oliver grimmig, „of dat nu een week of een maand of een jaar duijrt! Ik waag er niets oper staat te veel op het spel. Maar ik hel) er alle hoop op, dat we dien kerel binnenkort wel te pakken krijgen. Ik heb een man aan het werk gezet, die hem wel zal op sporen. En dan kijk daar eens!" De auto reed door een der buitenwij ken van dc stad en Rawlinson. kijkend in dc aangewezen richting, zag een groep vrouwen en kinderen met open mond staan kijken naar een pas opge plakt biljet tegen een muur. In groote cijfers stond er het bedrag der premie op vermeld. „Ik heb dat biljet door de heele stad en de omstreken laten verspreiden," zei Oliver, „ik heb den drukker den hee len nacht door laten werken, en hem een paar man extra laten nemen om het overal te verspreiden. Het zou me heel erg verwonderen, als het geen re sultaat had. Ik ken de lui hier door en door. Als je hun duizend pond voor houdt. dan beginnen ze te watertanden als een hond, die een mergpijp ruikt! Ze zouden er hun eigen vader en moeder voor verkoopenlHalf Ilalfirth ont popt zich als detective voor do dag om is en ze zullen allo hoeken en gaten doorsnuffelen Gisteravond was ik echt geschrokken, maar het kwam ook zoo onverwachts. Maar nu is het wat andersnu kan ik ten minste weer wat doen! U doet vandaag zeker zaken hier in de stad, is het zoo niet? Heb ik u dat niet hooron zeggen?" „Vandaag... ja... den heelen dag!" antwoordde Rawlinson. „Er is anders niet veel te doen een paar bezoeken vanmorgen en dan nog een of twee vanmiddag... daar zal het wel mee uit zijn!" „Kom dan met me lunchen in de Griffin", zei Oliver. „Precies om half één. Vraag maar naar mijn eigen ka mer... die houden ze altijd In gereed- lieid voor mij en een of anderen gast". „Uitstekend!" zei Rawlinson lachend. ..Maar mei oen kleine verandering dan altijd We zullen uw kamer nemen maar u moet mijn gast zijn!" „Vooruit dan maar!" zei Oliver. „Zoo als u wilt. Maar... precies om half één Om half één stond Rawlinson voor het raam van de kamer in de Griffin uit te kijken, nadat hij besteld had. wat hij hebben wilde. Over het Marktplein zag hij Oliver aankomen en het kwam hem voor, dat hij over het een of an der bijzonder opgewonden was. Hij had een hoogroode kleur en glinsterende oogen en zoodra ze aan tafel zaten, haalde hij een brief uit zijn zak en reikte dien met een trotsch lachje aan Rawlinson over. „Dat vond ik vandaag op mijn kan toor", zei hij. „Onverwachts, hè? Ja, voor mij ook. Eerlijk gezegd ben ik door een brief nog zelden zoo over stuur ge weest, als door dezen. Het is anders wel, wat je noemt, een groot eerbewijs, nietwaar?" Rawlinson nam den brief op. Hij was maar kort. Hij kwam van den vice-kan- selier van een der beide universiteiten, door Oliver kortelings zoo rijk begif tigd, en deelde in een paar korte zin nen mede, dat de senaat besloten had om hem, als erkenning voor wat hij voor dc volksontwikkeling gedaan had, den titel van doctor honoris causa te verleenen. „Hoera!" riep Rawlinson uit, hem de hand over tafel toestekend. „Dat is werk! Dat is een eer, die wel verdiend is en... ik drink op de gezondheid van dr. Carsdale!... Dr. Carsdale... pro sit!" „Ah zoo... is het dót?" zei Carsdale cn voegde er vertrouwelijk aan toe. „Zie je, ik heb drommels weinig verstand van al die geleerde termen van zoo'n universiteit. Ik snapte eigenlijk niet eens goed, wat ze bedoeldenalteen maar dat het wel een eerbetoon 'zou zijn... Zoo... en dat doctor... laat eens zienjuist, doctor honoris cau sa. zeg. wat beteekent dat eigenlijk?" „Maar mijnheer", zei Rawlinson grap pig deftig doende. „Dat beteekent, dat u den ceretitcl van doctor wordt ver leend. zonder dat. u er examens voor behoeft to doen en dat u er mettêliijd heen zult moeten gaan. een toga en een baret aanschaffen en u in een Latijnsche toespraak moet laten verheerlijken... en dan voortaan dr. voor uw naam schrij ven... Nu, ik wensch u er geluk mee... het is in elk geval wel verdiend!" „Dank u... dank u. Ja, heusch, ik had zooiets nooit verwacht... Als zc nu maar niet van me veronderstellen, dat ik iets aan hun wetenschap ga doen... latijn leeren of zoo... of dat ik..." „Ze zullen heelernaal niets verwach ten... alleen, dat u hun een beleefd briefje schrijft om te bedanken voor zooveel eer. Jullie geldmenschen vlie gen de gebraden duiven toch maar zoo in den mond! Ja. als het zoo doorgaat, dan kunt u nog uw eigen standbeeld hier op het marktplein onthullen." Oliver staarde het venster uit en schudde liet hoofd. ,,'n Standbeeld?" zei hij bedaard. „Och... toen ik nog een jongen was... oen arme jongen... toen bouwde ik wel luchtkasteelen. Ik was wel praktisch aangelegd, maar toch ook een beetje droomer! Ik verbeeldde me toen wel eens, dat ik in mijn leven nog heel groote dingen zou doen en de voornaam ste uit Halfirth zou worden en... ja heusch... zelfs een standbeeld zou krij gen! En..." .„Zoo? En...?" „Het zou zoo wel eens kunnen uitko men. Ik heb mijn best gedaan. En ik veronderstel... «lat zulke eerbetuigingen don... vanzelf komen." ..ïk denk zoo. dat u uw deel nog wel krijgen zult," zei Rawlinson droogjes. Ze bleven nog lang na tafel zitten praten cn Oliver haalde veel oude her inneringen op, zoodat het tegen vieren liep. toen ze het hotel verlieten. Oliver zei. dat hij om vijf uur van de fabriek weg reed en toen Rawlinson even over vijven nnn de fabriek kwam. kwam de auto juist voor. Tegelijkertijd kwam Oliver zelf in opgewonden toestand dc fabriek uit, stapte dadelijk in en wenk te Rawlinson het eveneens te doen. Hij zag er vreeselijk ontdaan uit cn zoodra ze op weg waren, vroeg Rawlinson: „Wat is cr aan de hand? Toch geen ongeluk..." Oliver maakte een gebaar van wan hoop en kon bijna niet uit zijn woorden komen. „De kleine jongen... mijn kleinzoon... Renin helde juist op... gestolen... ont voerd!... Goeie genade, man... als er met hem toch iets gebeurt... dan word ik nog gek!... Ik heb al mijn hoop op dien jongen gesteld! En dan te moeten den- Ken, dat hij in handen van ddt volk zou gevallen zijn..." „Is dat alles, wat u er van weet?" vroeg Rawlinson. „Ja, niet veel... maar meer dan ge noeg!" kreunde Oliver. „Bcnia zei... dat het kindermeisje huilend terug kwam met do boodschap, dat bet kind was verdwenen... haar ontstolen was... op de heide. Ik had geen geduld om nog langer toe te luisteren... ik wist ge noeg... Dat heeft die heks... die Miriam Schnrpe gedaan! En als zij dat kind... groote genade... ze is in staat om het te vermoorden!" „Kom, kom... laten we nu niet dade lijk het ergste verwachten! Misschien ais we thuis komen, dat we wel betere berichten hooren!" troostte Rawlinson. Maar zoodra de auto voor het huis stopte, begreep hij al dadelijk, dat er geen hetere berichten waren binnenge komen. Renia stond al op de stoep te wachten en kwam dadelijk naar de auto toe. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7