GENEVE CONFEREERT DE GEBROEDERS „GOOCHEM" Laval en Eden Zeer moeilijke situatie VERWORPEN beraadslagen DE BEGROOTING VAN HILVERSUM Ie BLAD PAG 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 97. Juist door het papieren bekleedsel van den slotpoort Toen de ordecommissaris er bij kwam, wist niemand te. zeg gen wat er feitelijk gebeurd was. Bert wees maar op" Pat, doch hij kon niets anders uitbrengen dan hatschie hatschioeeeü 98. Bert's vader kwam er ook aan te pas eh Pat zei meewarig: „Ach mijnheer Harmsen, Bert is zeker verkouden geworden. Hij moet maar gauw onder de wol gaan. Harm sen vond dit blijkbaar een goeden raad, want hij pakte zijn tegenspartelenden zoon op cn ging biet hem naar huis. Hun voorstellen zullen waar* schijnlijk niet onmiddellijk behandeld worden Na de voorstellen het petroleum-embargo GENEVE. 12 December (A.N.P.). Laval cn Eden hebben vanmorgen na hun aankomst (e Genève onmiddellijk van gedachten gewisseld over de te volgen procedure ten aanzien van de sanctie-maatregelen en van de Fransch- Britsche bemiddelingsvoorstellen. De Fransche minister-president ont ving vervolgens na elkaar de leden der commissie-van-viif. die in September il. een bemiddelingsvoorstel had uit gewerkt. Het Fransche standpunt, waar mede ook Eden zich accoord zou heb ben verklaard, komt hierop neer. dat •loze commissie zoo spoedig mogelijk een nieuw voorstel od de basis van de Panische overeenkomsten moet uitwer ken. De vertegenwoordigers van Polen en Turkije voerden echter aan, dat het mandaat van de commissie-van-vijf met het uitbrengen van het door Italië afge wezen rapport indertijd was afgeloopon en dat slechts de Volkenbondsraad de commissie een nieuwe opdracht zou kunnen geven. Dit zou ook de mcenkig van de andere raadsleden ziin. Daarbij komt dat men het algemeen onmogelijk acht. dat de commissie eenie van zakelijk belang zijnd werk zou kunnen doen voordat het Italiaan- sche antwoord op de voorstellen is binnengekomen, temeer waar het defi nitief afwijzende antwoord van den Negus, dat vandaag te Genève bekend is geworden, eroote moeilijkheden bij een regeling doet verwachten. Het schijnt, dat men den Franschen minister-president echter in zooverre tegemoet wil komen, dat men bereid is het nemen van een besluit over de ver scherping van de sanctie-maatregelen eenige dagen, waarschijnlijk tot het begin van de volgende week, uit te stellen. In verband hiermede zou de commissie-van-achttien zich vanmid dag in hoofdzaak beperken tot de be handeling van het rapport van haar commissie, die toezicht houdt op de uitvoering der sancties, welk rapport heden gereed is gekomen. Behandeling petroleums embargo uitgesteld GENEVE, 12 Dec. (A.N.P.). -Dc eer ste zitting, die de Commissie van Acht tien voor de sancties hedenmiddag heeft gehouden, duurde ongeveer een half uur. In dien tijd legden Laval, Eden en de Poolsche vertegenwoordiger Komarnitzki verklaringen af. Laval deed mededeeling van de te Parijs tot stand gekomen Fransch-Brit sche overeenkomst en deelde mede, dat de Volkenbondsraad ten spoedigste in zage van de voorstellen zou krijgen. Eden vulde dc mededeclingen van den Franschen minister-president aan c-n verklaarde, dat de beide West-Euro- peeschc mogendheden weliswaar geen mandaat van de sanctie-conferentie hadden gekregen, doch dat zij niette min een poging hadden gedaan, de bei de partijen te verzoenen. Het ging niet om voorstellen, doch om een initiatief. Do Baad. die spoedig bijeenifc^pep en zou worden, was competent om" ze te behandelen. Vanzelfsprekend konden ook van andere zijde initiatief-voorstel len worden gedaan. De Poolsche vertegenwoordiger Ko marnitzki verklaarde, dat de mededee- lingen van Laval en Eden de Commis sie dc verplichting oplegden, niets te ondernemen, dat inbreuk zou kunnen maken op de bevoegdheden der compe tente Voikenbondsorganen. Deze moes ten de beteekfcnis van de nieuwe ont wikkeling en dc daaruit ontstane situ atie onderzoeken. De Commissie vftft Achttien kan der halve geen maatregelen van politieken aard nomen zoolang de Volkenbonds raad zich niet heeft kunnen uitspreken over de Fransch-Britsche voorstellen. De kwestie van het petroleum-embargo is daardoor voorloopig uitgesteld. De Commissie komt Vrijdagmiddag te 4 uur weer bijeen ter behandeling van het rapport inzake de uitvoering der sanctie-bepalingen. Men neemt aan. dat de Volkenbonds raad Dinsdag 17 December a.s. bijeen komt overeenkomstig het verleden jaar door Lltwinof voorgestelde besluit, dat met het oog op de ver van Genève wo nende raadsleden een zitting en de agenda minstens 5 dagen van tevoren moeten worden vastgesteld. Italië gereserveerd ROME. 12 Dec. (A.N.P.) - Heden in den namiddag. 24 uur na de overhan diging der Fransch-Britsche bemidde lingsvoorstellen, was nog niet te erva ren welk standpunt men in officieele Italiaansche kringen ten aanzien van deze voorstellen inneemt. Men toont zich uiterst gereserveerd en spreekt klaarblijkelijk met opzet niet meer over „voorstellen", doch nog slechts over ..grondslagen voor eventueele onder handelingen". Deze grondslagen wor den momenteel te Rome „met de noo- dige welwillendheid, doch ook met noodzakelijke bedachtzame overwe ging" aan een nauwkeurig, tot in de diepste details gaand onderzoek onder worpen, teneinde te kunnen beoordee- len. of Italië op deze basis van onder handeling kan ingaan. Men verklaart, dat bij dezen stand van zaken elk ver keerd ot overijld optimisme, dat door niets gerechtvaardigd wordt, een even tueel mogelijke oplossing slechts kan belemmeren op vertragen. PARLEMENT OVER HET MIJNCONFLICT Zoowel in het Lagerhuis als in het Hoogerhuis is Woensdag gedebatteerd over de moeilijkheden in de Engelsche mijnindustrie. Een schem Hicpuut weïd gevoerd tusschen de Labour-afgevaar- digden en eenige conservatieven, die de belangen der mijneigenaars bepleitten. In het Lagerhuis diende de Labour- nfeevaardigde Watkins een motie inhoudende, dat het Lagerhuis ver klaart. dat de Engelsche mijnwerkers terecht epn onmiddellijke algemeene loonsverhooging eischen. Deze motie werd verworpen, zij het slechts met de geringe meerderheid van 179 tegen 157 stemmen. In het Hoogerhuis deed lord London derry. zelf mijneigenaar, een beroep op de kolenverbruikers en den kolenhan del, die. naar hij zeide. op de bres moeten staan voor een behoorlijk loon voor de mijnwerkers, waarop dezen recht hebben. SIBERISCHE KOUDE Uit Krasnojarsk wordt gemeld, dat de temperatuur in Siberië tot 56 graden onder nul is gedaald. De scheepvaart ligt volkomen stil. Op het schiereiland Kamsjatka dringen talrijke troepen uitgehongerde wolven de dorpen bin non. De overheden hebben een premie van 50 roebel beschikbaar gesteld voor eiken gedooden wolf. Mongoolsche ministers te Moskou Te Moskou zijn als officieele gasten der sovjetregeering aangekomen de mi nister-president van de Mongoolsche Volksrepubliek Guendoen. de minister van oorlog Dcmid. de secretaris van den ministerraad Oeldzeochir en de directeur van het departement van buitenlandsche zaken Namsarai. Het station te Moskou was versierd met Mongool sell e en sovjetvlaggen en ter ontvangst van de gasten waren aan het station aanwezig de waarnemende volkscommissaris van buitenlandsche zaken Stomoniakof, de chef van den generalen staf van het roode leger, maarschalk Egorof, het lid van het pre sidium van het centraal executief co mité der sovjetunie Tsjoetskajef, de waarnemende volkscommissaris voor den buitenlandschen handel Eliawa en tal van andere hooge ambtenaren van de volkscommissariaten van buiten landsche zaken en defensie, het geheele personeel van de Mongoolsche legatie te Moskou en vertegenwoordigers van de volksrepubliek Toewa in de sovjet unie. Op het station stond een eere- wacht opgesteld. SNEEUWSTORMEN IN JAPAN Tengevolge van de hevige sneeuw stormen in Noord-Japan is het geheele treinverkeer langs de kust ontwricht. Voor de eerste maal in dezen winter heeft het od verscheidene plaatsen hevig gevroren. UIT DEN OMTREK „Koningin van het bal" HILVERSUM, 12 Dcc. Nadat in de vergadering van Dinsdagavond nog het woord was gevoerd achtereenvolgens door de heeren Jaarsma (v.b.), Muilwijk (s.d.), Hom (r.k.), mr. Lens (chr.-hist.), Nathans (s.d.), B r o e k s z (s.d.) en Binnendijk (p.r.), waarbij dc vele en verschillende desiderata en grieven nog eens in den brcede waren behandeld, is de zitting van gistermiddag begonnen met een al gemeene beschouwing door den voorzit ter, burgemeester Lambooij. De heer L a m b o o ij bracht al spoe dig de aanwezigen in een vroolijke stem ming .foen hij opmerkte, hoe het hem getroffen had. dat de nu eens kalm. dan weer meer gepassioneerd gevoerde de batten hem steeds weer politieke vrijages hadden toegeschenen. De bur gemeester had duidelijk de koningin van het bal (den heer v. d. Hceg) kun nen onderscheiden en had vaak kunnen opmerken, dat deze koningin haar lief desverklaringen naar twee kanten richt te, „bijna zonder eenig voorbehoud"; soms geschiedde dat „zonder toestem ming der ouders" aan beide zijden en zelfs kwam het voor, dat ook nog naar andere kanten werd gelonkt met het doel „den bruidschat grooter te maken". Voortgaande gaf spr. toe, dat er in derdaad wel een beetje weinig tijd was geweest voor de bestudeering van be grooting en memorie van antwoord Men zal zorgen voortaan den tijd wat rui mer te doen zijn. Wat de begrooting betreft, dat is zulks naar aanleiding van bepaalde op merkingen geen stuk van liberale huize. Dergelijke beweringen zijn niet aangenaam te hooren, niet voor den be trokken wethouder en niet voor de ove rige leden van het college. Ook zijn de beweringen echter onwaar, de collega's van den heer Rakker zijn heusch geen marionetten, die naar het pijpen van dezen dansen. Spr. kan niet ontkennen, dat de wet houder van financiën en onderwijs een zeer grooten invloed in B. en W. heeft. Uit den aard der zaak, de overige wet houders hebben op hun terrein evenwel minstens zooveel invloed. De invloed, als men het zoo noemen wil, van den wethouder van financiën komt echter sterker uit, hetgeen in dezen tijd van aanpassing, inkrimping en bezuiniging niet dan logisch is. De burgemeester acht het niet in het belang van de gemeente, dat het aantal wethouders met 1 wordt verminderd. Door het handhaven van het aantal op 4 kan het -gcwenschte nauwe contact met de politieke partijen blijven gehand haafd. Overigens zou met drie wethou ders de stem van den voorzitter in het college van B. en W. bij staken der stemmen doorslaggevend zijn, een „macht", waarop spr. geenszins gesteld is en die hem ongewenscht voorkomt. In het afgeloopen jaar hebben zich 24 arbeiders (13 m. en 11 vr.) meer geves tigd dan er zijn vertrokken. Het aantal werklooze bouwvakarbeiders bedraagt volgens de laatste opgave 801: het mi nimum aantal van deze werklieden in dit jaar heeft toch nog 520 bedragen. Voor deze menschen zal binnen afzien- baren tijd geen werk kunnen worden gevonden. Er is groote waardeering voor het streven om zooveel mogelijk arbeid te doen verrichten, doch de overheid is niet in staat te zorgen voor een belang rijk deel van de objecfen. In dc goede jaren is uit de gewone middelen veel kunnen worden bekostigd; in dit opzicht is de toestand zeer sterk veranderd. Hot college stelt de van sommige zijden af komstige plannen voor werkverruiming in algemecnen zin op prijs, doch hij alle waardeering zijn B. en W. er op be dacht met beide beenen op den bodem fier werkelijkheid te blijven staan, voor al nok met het oog op de toekomst. Hilversum kan niet een uitzonderlij ken weg bewandelen en in sterke mate afwijken vnn de lijnen, door de rijks reeeering getrokken. In de goede jaren is veel gedaan kun nen worden doordat talrijke goed gesi tueerden zich hier hadden gevestigd •Tuist in het belane van de arhpiders U het, er voor fe zorgen dat Hilversum een plaats blijft waar de beter gesi tueerden zich gaarne vestigen. Zij be lmoren niet fe worden afgeschrikt door 'e zvvaren belastingdruk. F.r is een opmerking aan het adre« der regeering gemaakt, dat deze ook wel eens werkt met een niet sluitende begrooting. Men vergete in dit verband echter niet, dat de regeering zeer veel geld noodig heeft om de gemeenten te helpen t.o.v. de sociale lasten. De regeering is niet de groote drijf kracht voor loonsverlaging, aldus spr. Het is gemakkelijk op deze begrooting de uitgaven te becritiseeren. Er is veel dat in Hepaald opzicht „luxe" te noe men is. Maar Hilversum is nu eenmaal een luxe plaats en moet dit zijn, omdat veel van die luxe (plantsoenen, parken, enz.) noodzakelijk, onmisbaar is. Wat ten slotte de wegen, de toegangs wegen vooral, betreft, er is den Iaatsten tijd veel gedaan. Spr. noemde als voor beelden den Loosdrechtscheweg, de ver beteringen aan den Utrechtscheweg en aan den Soestdijkerstraatweg e.d. Er zal een mooie nieuwe weg komen van het kanaal naar de Kortenhoefsche plassen. Als nieuwtje vertelde spr. nog, dat de Stationstraat binnenkort een grondige verbetering zal ondergaan. De wethouder van financiën spreekt In zijn antwoord op de algemeene be schouwingen wees de wethouder van financiën, de heer Bakker, er aller eerst op, dat de moeilijkheden om de gemeente te besturen, vooral in gelde lijk opzicht voortdurend grooter wor den. De heer Bakker verdedigde uitvoerig de voorstellen van het college. Deze voorstellen zijn onaangenaam; spr. wilde het geenszins ontkennen, doch zij vormen hier den aangewezen weg en zijn beter dan de voorstellen der s.d.- fracfie t.o.v. de opcenten op de perso- neele belasting. Dit toch zou de kapi- taalsvlucht nog grooter maken dan zij reeds is. Men vergete niet dat het voor beter-gpsitueerden zelden een noodzake lijkheid is om in Hilversum te wo nen. Ook het in het leven roepen van de onsympathieke huisvuil-belasting is bittere noodzaak. B. en W. kunnen ove rigens voldoen aan het verzoek om bepaalde termijnen voor deze belasting vast te stpllcn (termijnen van ten hoogste drie jaren). Wat de salarissen en loonen van het eemcentepersoneol betreft, deze zijn inderdaad niet hoog. Het is dan ook noode dat hef college met de voorstel len tot verlaging komt. Nadrukkelijk ontkende de wethouder dat i.e. van eenigen invloed of druk uit Den Haag sprake ia. Het denkbeeld^ om alle geldleeningen te converteeren in een 2>%% annuïteits- leening ontmoet vele bezwaren. De instelling van een speciale bezui niging-commissie acht spr. geheel on juist? Het college zal echter voortaan meer voeling met den raad houden. Hoezeer de grootste voorzichtigheid blijft geboden, blijkt uit het feit, dat B. en W. voor de begrooting van 1937 zich thans reeds geplaatst zien voor een tekort van 265.000. Vervolgens spraken de wethouders Kuyper (P. W.), Verbeek (Soc. Aang.) en Lopes Dias (Bedr.). Laatstgenoemde zal als minderheid in het college de voorstellen van de s.d.- fractie steunen. Hierna werd in de avondvergadering gerepliceerd. HILVERSUM. Een reeks van voor stellen is inmiddels behandeld met de volgende resultaten. Voorstel van de S.D. om geen korting op de salarissen en loonen van het ge- meentepersoneel toe te passen, doch daarvoor in de plaats het aantal opcen ten op de personeele belasting tijdelijk te verhoogen met 20, verworppn met 19 —12 stemmen; vóór 9 S.D., Dekker (Chr. Arb.), Comello (V.D.) en Verbeek (R.K.). Voorstel Dekker (Chr. Arb.) om op de salarissen en loonen beneden 2000 geen korting toe te passen, verworpen met 10—12 stemmen, vóór 9 S.D., Dek ker (Chr. Arb.), Comello (V.D.) cn Lam mes (Comm.). Gewijzigd R.K. voorstel om op de sa larissen en loonen boven 2200 een kor ting van 5 toe te passen, op salaris sen enz. van 1690—2200 een korting van 2V» en de salarissen enz. bene den dc 1600 niet te korten, aangeno men met 17—14 stemmen; tegen 4 Lib., 4 A.R., 3 C.H., Dekker (Chr. Arb.), Lam mes (Comm.) en Verbeek R.K.). Dekkingsvoorsfel der R.K. om de kos ten van bovenstaand voorstel ad ƒ24.000 te halen van de post uitkeeringen aan werkloozen, groot 1.050.000, omdat de ze door het bouwen van arbeiderswo ningen waarschijnlijk te hoog is ge raamd, verworpen met 24—7 stemmen; vóór 7 R.K. (R. en W. zullen zich thans omtrent wijze van dekken moeten be raden). Voorstel der R.K, om hel technische gemeentepersoneel in een hoogere for matie te plaatsen, verworpen met 23—8 stemmen; vóór 7 R.K. (behalve Verbeek) Dekker (Chr. Arb.) en Comello (V.D.). Voorstel der S.D. om de gemeente f« doen blijven rangschikken in de tweedo klasse voor de gemeentefondsbelasting, verworpen met 19—12 stemmen; vóór 9 S.D., Lammes (Comm.), Dekker (Chr. Arb.) en Comello (V.D.). Voorstel van B. en W. om de gemeen te te plaatsen in de derde klasse enz., aangenomen njet IS—13 stemmen; te gen 9 S.D., Dekker (Chr. Arb.), Lam mes (Comm.), Lieuwen (Nat. Herstel) en Comello (V.D.). Voorstel van B. en W. om de opcen ten op de gemeentefondsbelasting on danks plaatsing in de derde klasse te handhaven op 75, aangenomen z.h.st. met Lammes (Comm.) tegen. Voorstel der S.D. om de huisvuilbe lasting niet in te voeren, doch de opcen ten der personeele beiasting met 30 te verhoogen, verworpen met 19—12 stem men; voor 9 S.D., Dekker (Chr. Arb.), Lammes (Comm.) en Comello (V.D.). Voorstel van B. en W. om de leges- kosten te verhootren, aangenomen z.h.st. met Lammes (Comm.) tegen. Voorstel der S.D. om de hondenbelas ting progressief te heffen naar de huur waarde der perceelen, verworpen met 1615 stemmen; voor 9 S.D., Lammes (CommA Dekker (Chr. Arb.), Comello (V.D.), T3oor (A.R.), Hermans en Horn (R.K). Voorstel van B. en W. om de honden belasting met 50 te verhoogen, z.h.st. aangenomen met Lammes (Comm.) te- Kën. Voorstel van B. en W. om de begrafe- nisrechten te verhoogen, z.h.st. aangeno men met Lammes (Comm.) tegen. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot het invoeren van een huisvuil belasting aangenomen met 19—12 stem men; tegen 9 S.D.. Lammes (Comm.), Dekker (Chr. Arb.) en Comello (V.D.). Amendement-Boor om bij deze belas ting de huizen beneden een huurwaar de van 120 ontheffing te vcrleenen, verworpen met 23—3 stemmen; vóór vier A.R., behalve weth. Kuyper. Voorstel der S.D. en V.D. om B. en W. op te dragen een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid tot conversie der geldleeningen; aangenomen met 23 —8 stemmen; tegen vier A.R. en vier V.B. Hierna zijn de hoofdstukken 1 en 2 der begrooting zonder wijzigingen en zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De negus zou de vredesvoor* stellen van de hand hebben gewezen Engeland in lastig parket LONDEN, 12 Dec. (Reuter). Zeven leden der regeeringspartijen, n.l. vijf conservatieven en twee Simon-libera- len, hebben bij het Lagerhuis een mo tie ingediend, welke zij zoo spoedig mogelijk in behandeling genomen wen schen te zien. In deze motie wordt verklaard, dat het Lagerhuis niet zal instemmen met een beslechting van het. Italiaansch-Abcssijnsche geschil, indien zij geen rekening houdt met de internationale verplichtingen van En geland op grond van het Volkenbonds pact, omdat de aanvallende staat na zijn niet uitgelokten aanval grootere concessies verkrijgt dan hij zou hebben verworven bij vreedzame onderbande Ingen. De politieke medewerker van de Morning Post meent, dat men in poli tieke kringen te Londen verwacht, dat Italië het vredesplan als basis voor onderhandelingen zal aannemen, doch dat Abessynië het zal verwerpen. Goed ingelichte personen zijn van meening, dat de Engelsche regeering niet geneigd zou zijn de sanctiemaat regelen voort te zeten wegens den on voldoenden toestand der vloot in de Middellandsche Zee en ten deele ook wegens dc moeilijkheid een werkzaam embargo op petroleum tot stand te brengen. De regeering is er niet van overtuigd, aldus de Morning Post, dat Frankrijk in geval van een aanval op Britsche schepen effectieven bijstand zal verleenen, vandaar de bezorgdheid wegens de situatie van de vloot. Naast deze overweging, aldus besluit de po litieke medewerker van het blad, zul len de gebeurtenissen te Genève en de openbare meening in het binnenland in hoofdzaak beslissen over de toekom stige politiële der regeering. De Parijsche vertegenwoordiger van de Morning Post meldt, dat te Parijs eenige bezorgdheid heerscht over de wijze, waarop de Britsche regeering de gemeenschappelijke voorstellen te Ge nève zal indienen. Men neigt te Parijs n.l. tot de opvatting, dat Hoare het Britsche kabinet tot meer heeft ver plicht, dan men te Londen heeft ver wacht cn dat liet kabinet heeft ge tracht eenig verloren terrein terug te winnen. De negus, aldus seint Reu. ter, zou in een interview te Dessie de vredesvoorstellen van de hand hebben gewezen. Japansche bezorgdheid Diplomatieke waarnemers gelooven, dat de Japansche regeering met ern stige bezorgdheid het Engel sch-Fran- scho vredesplan ter beslechting van het Italiaansch-Abessijnsche conflict gadeslaat. Men zegt, dat hier eigenlijk van niets anders sprake is dan van een verdeeling van Abessynië door den Volkenbond, een internationaal orgaan, dat thans wordt geleid door Frankrijk en Engeland. In Britsche regeeringskringen wordt volgens Reuter nog steeds volledig stil zwijgen in acht genomen over den in houd van de vredesvoorstellen. Niette min gelooft de Daily Telegraph te kun nen zeggen, dat een officieele publica tie zeer spoedig te verwachten is. Vol gens de Morning Post zal het plan for meel aan de Volkenbond wonden me degedeeld, zoodra de antwoorden van Italië en Abessynië bekend zullen zijn. Algemeen noemt inen een principieele aanneming door Mussolini waarschijn lijk of op zijn minst genomen mogelijk, doch niettemin verwacht men, dat lang durige en moeilijke onderhandelingen noodig zullen zijn. De kleine staten in actie Volgens de berichten uit Genève is daar een stemming van ernstig wan trouwen zeer verbreid. Reuter meldt, dat de kleine staten nog steeds zeer opgewonden zijn. Waarschijnlijk zal Eden vandaag bij zijn aankomst met vragen worden overstelpt. De vertegen woordigers der kleine staten hebben verschillende besprekingen gevoerd. Volgens betrouwbare berichten zouden de Franschen thans hebben ingestemd met de Britsche opvattingen, volgens welke de besprekingen over het embar go op petroleum in ieder geval zullen moeten worden voortgezet. Inzake de stemming in de Ver. St. meldt de vertegenwoordiger van de Times te Washington, dat het vredes plan aldaar een ongunstigen indruk heeft gemaakt. De correspondent geeft hiervan de verklaring, dat de Ameri- kaansche correspondenten meer mel ding hebben gemaakt van de bezwaren tegen de voorstellen dan van de pun ten, welke het compromis zouden kun nen rechtvaardigen met het oog op de zeer groote gevaren. De negus kan niet ingaan op de door Hoare en Laval uitgewerkte voorstellen DESSIE, 12 Dec. (Reuter). De negus verwerpt met be* slistheid het Fransch*Britsche voorstel. Hij verklaarde aan den vertegen woordiger van Havas: „De Abessijn- sche regeering herinnert aan haar vroe gere verklaringen, o. a. die van 8 Oct. i.l. Abessynië heeft nooit den oorlog ge wild en thans wil het ook geen oorlog, doch moet het ziin grondgebied verde digen. dat Italië heeft geschonden. In conferentie te Parijs beeft Abessy nië zich bereid verklaard tot alle con cessies. die in overeenstemming te brengen zouden zijn met zijn' waardig heid. teneinde den Italiaanschen aan val te vermijden en niettemin is deze aanval gedaan. Wij kunnen niet wij ken voor geweld, dat wij nooit hebben uitgelokt, want dit zou een premie voor den aanvaller beteekencn." VERGIFTIGING FREIBURG (Zwitserland), 12 Dec. (Reuter). In het kleine plaatsje Mon- tet werd eenige dagen geleden na het middagmaal een geheele familie, met inbegrip der dienstboden, ziek. De dok ter stelde vergiftigingsverschijnselen vast. Een persoon stierf kort daarop en een tweede verkeert in levensgevaar. De overigen zijn reeds buiten gevaar. Het onderzoek wees uit, dat door een familielid in de spijzen arsenicum was gemengd. De dader werd gearresteerd, doch heeft tot dusver nog niet bekend. GEEN SABOTAGE LONDEN, 12 Dec. (Reuter). Vol gens een bericht uit Washington heeft de Amerikaansche minister van mari ne verklaard, dat de schade aan den kruiser Quincy op toevallige wijze is veroorzaakt en niet door sabotage. MENDIETA'S AFTREDEN HAVANNA, 12 Dec. (A.N.P.) De voorloopige president van Cuba, Carlos Mendieta, die was afgetreden op grond van een geschil, dat verband hield met de verkiezing van een constitutioneel en president, zal worden opgevolgd door staatssecretaris José A. Barnety Viha- grès. Barnety zal Donderdagmiddag de regeeringszaken overnemen. Dg nieuwe voorloopige president is 71 jaar oud en heeft een diplomatieke carrière achter den rug. Hij staat buiten iedere politieke partij. In de hoofdstad is het volkomen rustig, doch niettemin kan de sedert het aftreden van den dictator Machado ont stane spanning niet worden beschouwd als te zijn opgeheven. DE KERSTBOOM WEER TOEGELATEN De provinciale secretaris van de fav cistische partij in Bolzano heeft een be sluit uitgevaardigd, waardoor, in te genstelling tot het verleden week afge kondigde verbod, in de provincie Bol zano, de vroegere Oostenrijksche Zuid- Tiroolsche provincie Bozen, met haar meerendeéls Duitsch sprekende bevol king, de Kerstboom weer wordt toege laten. Ter bescherming van de bosch cultures wordt er echter bij de bevol king op aangedrongen van deze ver gunning een zoo beperkt mogelijk ge bruik te maken. EERVOL ONTSLAG BUITENZORG, 12 Dec. (Aneta). Met ingang van 21 Maart 1936 is op ver zoek eervol ontslag toegekend aan den resident van Japara en Rembang den heer P. W. Palte.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2