1 MA/A Gedep. Staten over het wegenplan De oplossingen bij Vinkeveen Provincie eert de Hoogeschool MAAR EEN KLEIN STREEPJE LICHT Laatste Berichten Ingezonden V erkoopmgen Marktberichten! Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 UIT DEN OMTREK De aanleg van het kanaal door de Geldersche Vallei Streekplan voor Oost Utrecht Aan het schriftelijk antwoord van Ge dep. Staten naar aanleiding van het Verslag van de Commissie van Rap porteurs der Afdcelingen, over het ont- vverp-begrooting der provinciale inkom sten en uitgaven voor 1936 is het vol gende ontleend: Het stemt ook ons College tot voldoe ning, dat het gelukt is de begrooting voor 1936 sluitend te maken zonder be- lastingverhooging en zonder het nemen van ingrijpende bezuinigingsmaatre gelen. Wat de toekomst betreft, scharen wij ons aan de zijde van die leden, die van meening zijn, dat voor optimisme geen reden is en dat groote voorzichtigheid geboden blijft. Wij kunnen dan ook geenszins toegeven, dat wij bij vorige voorstellen tot verlaging van subsidies en salarissen het financieele perspectief te somher zouden hebben voorgesteld. Het feit, dat slechts door eene scherpe raming van alle uitgaven, bij handha ving van de vroeger genomen maatre gelen, liet verkrijgen van eene sluiten de begrooting voor 1936 mogelijk is ge west, toont veeleer aan, dat deze maat regelen noodig waren. De nog steeds ongunstige economische omstandighe den maken de opbrengst der belastin gen in komende jaren bij voortduring onzeker. Daartegenover zullen de ver dere uitvoering van het provinciaal we genplan, de aanleg van het Valleika naal, de bijdrage van de Provincie in de aanlcgkosten van het Amsterdam-Rijn kanaal en de bijdrage van de Provincie ten behoeve van de werken tot verbete ring van de spoorwegtoestanden bin nen de gemeente Utrecht in de naaste toekomst hoogere lasten op de provin ciale kas leggen wegens rente en af schrijving van kapitaalsuitgaven. Het voordeelig saldo op den gewonen dienst van 1934 zal, naar eene voorloo- pige becijfering, ongeveer ƒ200.000. bedragen. Indien de thans en het vori ge jaar gevolgde lijn wordt doorgetrok ken, zal dus in 1937 nogmaals een be drag (ditmaal van ongeveer 100.000) aan de reserve toegevoegd kunnen worden, hetgeen intusschen geen aan leiding zal kunnen geven de toekomst met onbezorgdheid tegemoet te gaan, aangezien blijvende batige saldi boven het bedrag van 100.000, waarmede de begroot ingen voor 1935 en 1936 geopend zijn, niet waarschijnlijk zijn en de ge vormde reserve wel noodig zal blijken om aan de factoren, die in de komende jaren het evenwicht zullen kunnen ver storen, het hoofd te bieden. Het wegenplan In onze reeds aangehaalde voordracht van 18 Juni 1934 hebben wij uitvoerig uiteengezet, waarom wij het niet ver antwoord zouden achten over het jaar 1936 een grooter bedrag dan van 300.000.uit buitengewone middelen voor de uitvoering van het provinciaal wegenplan te besteden. De financieele vooruitzichten zijn sedert dien niet ver beterd, zoodat wij geen reden hebben op onze toenmaals uitgesproken mee ning terug te komen. Verbetering op een bepaald punt van den weg nr. 4 (Woerden—Montfoort) is noodig in verband met de plannen, die het Rijk heeft met den aanleg van den weg van het Rijkswegen plan 's-Gra- venhageUtrechtDriebergen, welke den weg nr. 4 kruist. Bij die kruising welke niet 4 niveau is ontworpen zullen beide wegen met elkander in verbinding worden gebracht; eenige werkzaamheden aan het aansluitende deel van den weg nr. 4 dienen daarbij uitgevoerd te kunnen worden. Het westelijk einde van den weg nr. 4 (de MeernOudewater) sluit aan op den op het provinciaal wegenplan van .Zuidholland voorkomenden Haastrecht- schen Dijk, welke thans van Gouda tot Oudewatcr (Utrechtsche grens) verbe terd zal worden; aanbesteding van het gedeelte Haastrecht—Oudewater is in de eerste helft van 1936 te verwachten. De nieuwe weg op Zuidhollandsch ge bied is terecht lager ontworpen dan de bestaande weg. Het zal zoowel ter ver mijding van onnoodige kosten voor on derlinge aansluiting dezer wegen als ten behoeve van het verkeer tusschen Haastrecht en Oudewater, dat van de uitvoering van het werk veel hinder zal ondervinden, noodig zijn de bedoel de verbetering van het westelijk einde van den weg nr. 5 uit te voeren. Met betrekking tot hetgeen is opge merkt aangaande de urgentie van den aanleg van weg nr. 18 (MontfoortBen schopLopik) wordt er de aandacht op gevestigd, dat het in de bedoeling ligt allereerst IJsselstein aan te sluiten aan den in aanleg verkeerenden Rijksweg VianenUtrecht, vervolgens, naarmate daartoe fondsen beschikbaar zijn, den weg van Benschop naar IJsselstein te verbeteren en eerst dan tot verbétering van do verbindingen zuidelijk en wes telijk van Benschop over te gaan. Wij kunnen thans mede gelet op 't betrekke lijk geringe beschikbare bedrag, geen aanleiding vinden over te gaan tot den aanleg 'b.v. van het gedeelte Lopik— Benschop van weg nr. 18. Aanvankelijk lag het in de bedoeling langs den weg BaarnHilversum slechts een rijwielpad aan te leggen en den eigenlijken rijweg niet te verande ren. Intusschen is duidelijk geworden, dat aan eene gcheele reconstructie van den weg niet zal zijn te ontkomen. Uit de verschillende mogelijkheden heeft thans een verbeteringsplan, dat zooveel doenlijk dient aan te sluiten aan dat van het Noordhollandsche deel van den weg, vasten vorrn aangenomen. De be steding van het eerste gedeelte van den weg is spoedig te verwachten. Behalve de in het verslag genoemde drie oplossingen voor eene verbinding van Vinkeveen met de nieuw te bou wen brug over het Merwedekanaal. zijn nog andere oplossingen mogelijk. Voorshands schijnt eene constructie, in hoofdzaak beslaande uit een grond- lichaam, het minst kostbaar. Voor het verkrijgen van vergelijkbare cijfers zullen echter nog allerlei onder zoekingen van den bodem noodig zijn; bovendien zal de prijs van het zand, dat in groote hoeveelheden zou moeten worden gebruikt, van grooten invloed op de kosten van het totale werk zijn. Om de gedachten te bepalen zal men ermede hebben rekening te houden, dat de aanleg van het weggedeelte Vinke veenVreeland in totaal circa 1,8 mil- lioen gulden zal vorderen. Verwacht wordt, dat Uwe Staten, wanneer het wegvak VreelandMer wedekanaal zijne voltooiing nadert, om trent den aanieg van het gedeelte Mer wedekanaal—Vinkeveen eene beslissing zullen kunnen nemen. Het Valleikanaal Aangaande de werken tot aanleg van het Valleikanaal kan worden medege deeld, dat ons eerst onlangs de voor waarden, verbonden aan de voor de uit voering noodige vergunning van den Minister van Defensie, zijn medege deeld. Intusschen was reeds grond voor den aanleg van het kanaal gekocht en waren verschillende plannen voorbe reid én. aan de instanties, die daaraan hunne goedkeuring moeten verleenen, toegezonden. Op 18 November 1935 is het eerste werk, de bouw van eene brug in den weg Amersfoort—Hoogland, aanbe steed; het werk is in uitvoering. Tot 1 December 1935 was ten behoe ve van het kanaal uitgegeven en vast gelegd een bedrag, groot ruim 70.000. De leden van de Commissie van on derzoek naar de mogelijkheid van op richting van nieuwe of verbetering en uitbreiding van bestaande industrieën zijn daarin dóór ons benoemd als des kundigen en niet als vertegenwoordi gers van bepaalde organisaties. Wij zien dan ook geen reden de Commissie uit te breiden met eenige*vertegenwoordi gers der vakorganisaties als zoodanig. Intusschen is aan de Commissie het recht gegeven zich in overleg met ons College een of meer leden toe te voegen, die haar geschikt voorkomen. Meent de Commissie van dit recht gebruik te moeten maken door zich een of meer personen uit de kringen der vakorgani saties te assumeeren, dan bestaat daar tegen in beginsel bij ons geen bezwaar. Wat betreft het ontwerp-streekplan voor Oost-Utrecht, herinneren wij er aan, dat dit plan werd samengesteld in opdracht van de afdecling Utrecht van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten en dat daartoe een bijdrage uit de provinciale kas verleend werd. Het plan is toegezonden aan de be sturen van de daarbij betrokken ge meenten, opdat deze zich daarover zou den kunnen beraden en zouden kun nen overwegen daaraan een wettelijke basis te geven met inachtneming van de inmiddels op het stuk van streek plannen in de Woningwet opgenomen bepalingen. De overweging der gemeentebesturen heeft tot nu toe niet tot eenig tastbaar resultaat geleid. De vraag, welke stap pen dienen te worden gedaan, maakt bij ons nog een punt van onderzoek uit Gedep. Staten stellen de Prov. Staten voor 5000 uit te trekken voor een geschenk Bij het a.s. jubileum Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het volgende schrijven' gezon den aan do Provinciale Staten: „In het jaar 1936 zal te dezer stede luisterrijk het feit herdacht worden, dat op 26 Februari 1636, alzoo drie honderd jaar geleden, de Staten van den Lande van Utrecht de lllustre School, ten jare 1634 voor de Regee ring der stad Utrecht opgericht, op verzoek der Stedelijke Regeering heb ben verheven „tot eene Universiteyt, ofte Academie, soo en met alsuike magt en authoritcyt, als andere Uni versiteyten, of Academiën van haare Souveraine Princen en Heeren, onder haar Heerschappen of jurisdictiën ge- beneficeert en version mdgen weescn" met name ook het recht „omme in de- selve faculteyten, scientien en weten schappen, na voorgaande wettelijke exami natie en onderzoek te vcrleo* nen Tit uien van Doctoren, Licentia ten, Meesters etc., onder behoorlijke Letteren en Brieven daar toe dienen de". Ons College is van oordeel, dat het op den weg van het Provinciaal Bestuur ligt bij deze gelegenheid een blijk te geven van belangstelling en van waar deering voor hetgeen do Universiteit voor Stad en Provincie beteekent. Deze beteekenis mag niet laag worden aan geslagen. Is eensdeels de welvaart van de stad Utrecht en daarmede van d< Provincie ten nauwste met den bloei van de Universiteit verbondenander deels werkt dezo er in hooge mate toe mede de hoofdstad der Provincie tot een middelpunt van geestelijk leven en intellectueel verkeer te maken. Zoo hebben Uwe Staten het ook bij vorige gelegenheden verstaan. Ter gelegenheid van het tweehon derdjarig bestaan van de Hoogeschool, is honderd jaar geleden uit de provin ciale kas oen bedrag van 4000 be schikbaar gesteld „om van weec de provinciale administratie een blijk te geven van deelneming in het aanstaan de jubelfeest der Utrechtsche Hooge school. hetwelk men in het voorjaar van 1836 hoopt te vieren". Vijftig jaar later, toen het tweehonderd- vijftigjarig bestaan van de Hoogeschool stond gevierd te worden, hebben Uwe Staten besloten „uit de provinciale geldmiddelen eene som van 25.000 be schikbaar te stellen, om te strekken tot medegave vanwege de provincie in WERELDGEBEUREN ONTWAPENINGSKANSEA TE LONDEN GERING Groote tegenstellingen ter vloot conferentie; aU leen i.a.v. de slagschep pen schijnt men het vrijwel eens te zijn. MISSCHIEN herinnert men zich, lat een paar dagen geleden te Londen een vlootconferentie is be gonnen. Op deze bijeenkomst zijn En geland, Amerika, Japan, Frankrijk en Italië vertegenwoordigd. Resultaten in positieven zin zijn nauwelijks bereikt; wel echter bleek uit de besprekingen, dat er zeer ernstige tegenstellingen be staan. Japan blijft vasthouden aan zijn pa- riteitseisch; dat wil zeggen: te Tokio verlangt men, dat de Japansche vloot even sterk zal zijn als die van Enge land en de Vereenigde Staten. De te genwoordige verhoudingscijfers, wat de sterkte der verschillende vloten betreft, kunnen evenmin de goedkeuring van Frankrijk en Italië wegdragen, maar dit is voor beide laatstgenoemde sta ten nochtans geen beletsel geweest, voorloopig zich aan de zijde van de beide Angelsaksische staten te plaat sen. Een en ander beteekent uit den aard der zaak, dat Japan zich, wat zijn pariteitsverlangens betreft, te Londen in een volkomen vereenzaamde positie be vindt. Daar nauwelijks kan worden aangenomen, dat Japan genoegen zal nemen met een regeling, waarin niet, zij het slechts in beginsel, zijn mari tieme gelijkheid is belichaamd, is de kans op een mislukking der conferen tie geenszins uitgesloten, hetgeen zou beteekenen, dat de weg alsdan zou zijn gebaand voor een buitensporigen be wapeningswedloop ter zee. Intusschen blijft het nog altijd mogelijk, dat in den loop der verdere onderhandelingen men mag niet vergeten, dat de con ferentie pas is begonnen en de dele gaties in het begin steeds met haar maximumeischen voor den dag plegen te komen in dier voege een verge lijk tot stand wordt gebracht, dat Ja pan in principe het recht wordt toege kend een vloot te bouwen, welke voor die van Engeland en Amerika niet on derdoet, maar waarbij in werkelijkheid het overwicht van elk der Angelsak sische staten wordt gehandhaafd. Een andere aangelegenheid, die ter vlootconferentie is aangeroerd, is het vraagstuk van de afschaffing der duik- booten. Groot-Britannië zou het liefst zien, dat dit wapen als strijdmiddel voorgoed van het tooneel verdwijnt, maar het desbetreffend voorstel ter conferentie kon niet de unanieme goed keuring der overige gedelegeerden weg dragen. Ook ten aanzien van deze kwestie is het Japan geweest, dat zich zeef energiek verzette; dc afschaffing der onderzeeërs stuitte echter evenzeer op krachtige Fransche tegenkanting. Uit de desbetreffende Londensche be richten zou kunnen worden opgemaakt, dat Frankrijk zich, wanneer een nieu we vlootovereenkomst wordt gesloten, een maximumtonnage van 126.000 ton wenscht te zien toegewezen voor duik- booten. Dit'beteekent, dat Frankrijk dc beschikking wenscht te hebben over ongeveer 150 onderzeeërs. Met andere woorden: wanneer de verlangens van Frankrijk in dit opzicht zouden wor den verwerkelijkt, zou niet alleen van de afschaffing niets komen, maar zou de Fransche duikbootvloot nog worden versterkt. Immers: Fraukrijks duikboo- ten meten momenteel gezamenlijk 82.000 ton; bovendien zijn er 14.000 ton in aanbouw. Dit is tezamen 96.000 ton, of 3000 ton minder dan Frankrijk als maximum wenscht. Dc Fransche eischen op dit stuk van zaken hebben nog al teleurstelling gewekt in Engcl- sche en Amerikaansche kringen, die gaarne hadden gezien, dat Frankrijk, wat de duikbootcn betreft, genoegen zou hebben genomen met een tonnage, overeenkomend met het maximum, dat Japan op grond der thans bestaande overeenkomsten is toegestaan: 52700 ton. hetgeen nog minder is dan de helft van hetgeen Frankrijk op dit oogenblik vraagt. Wanneer men nagaat, wat er tot dus ver op de vlootconferentie is bereikt, komt men tot de conclusie, dat slechts ten aanzien van één aangelegenheid een vordering is gemaakt, n.l. de groot te der slagschepen. Wanneer men de berichten, die ons uit Londen dienaan gaande bereiken, mag gelooven, zou Amerika er zich mee hebben vereenigd, dat de grootte der slagschepen in don vervolge met enkele duizenden tonnen zal worden verminderd. Wij teekenen hierbij aan, dat de thans bestaande ac- coorden voor deze slagschepen een grootte voorschrijven van 35000 ton. Wanneer de juistheid der bovenbedoel de berichten inderdaad wordt beves tigd. zou althans één succes zijn be reikt. Immers: reeds voordat de vloot conferentie begon, hebben de overige staten, die op de Londensche bijeen komst zijn vertegenwoordigd, te ken nen gegeven, dat zij accoord konden gaan met de door Engeland voorge stane tonnagebeperking, wat de slag schepen betreft. Dit is echter voorloopig het ecnigc streepje licht aan den donkeren hemel der Londensche vlootconferentie. de kosten van oprichting van een mo numentaal Universiteitsgebouw, van wege dc gemeente Utrecht, aan het Munsterkerkhof, in aansluiting aan de tegenwoordige Senaatskamer, het Groot Auditorium en de verdere daar aan wezige Academische localitciten te stichten, en, hoewel eigendom dier ge meente blijvende, door haar ter be schikking der Universiteit te stellen". Bestond er wellicht vijftig jaar gele den bijzondere aanleiding eene zoo groote som beschikbaar te stellen thans nopen in elk geval de tijdsom standigheden er toe met een beschei dener geschenk te volstaan. Het wil ons voorkomen, dat het medeleven van het Provinciaal Bestuur in de herden king van het driehonderdjarig bestaan der Hoogeschool op juiste wijze tot uit drukking zou worden gebracht, indien een bedrag van ten hoogste f 5000 door Uwe vergadering werd beschikbaar gc- tseld, opdat daaruit een geschenk ten behoeve van de Universiteit kan wor den bekostigd. Waaruit dit geschenk zal kunnen bestaan, zal een punt. van overleg tusschen Curatoren der l!ni versieit en ons College moeten uit maken." Gedeputeerde Staten stellen voor in dezen zin te besluiten. v OVERNEMING VAN BRUG EN OPRIT Gedep. Staten doen de Provinciale Staten een voorstel tot overneming door de Provincie van den oprit naar den Lekdijk in den weg Utrecht—Culem- horgsche veer fop het oogenblik in be heer en onderhoud bij het Hoogheem raadschap van den Lekdijk Bovendains) en tot overneming van de brug over de 's-Gravelandsehe vaart en den pro vincialen weg LoenenHilversum. DE HEER HAGENOUW OVERLEDEN ZEIST. 12 Dec. Het slachtoffer van de cmstiee aanrijding die gisteravond bij de Montoubanstraat plaats vond, de heer Hagenouw, oud-garagehouder al hier, is hedenavond aan de bekomen verwondingen overleden. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) GRAAF DE MARCH ANT IN DE EERSTE KAMER? 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. Voor de beraadslagingen in de Eerste Kamer heden gehouden naar aanleiding van de beslissing omtrent de toelating van het benoemde lid der Kamer Graaf de Marchant et d'Ansembourg, was van de zijde van het publiek veel belang stelling op beide tribunes. Een aantal rechercheurs had zich tusschen het pu bliek gemengd. De heer M e n d e 1 s opende het debat en merkte op. daf de Kamer hier krach tens de grondwet eigen zelfstandig oor deel te geven heeft. Tevens constateert hij, dat van een opzettelijk doen traineeren van deze zaak geen sprake is. Tegenover de door den heer De Mar chant verkregen „Entlassungsurkunde" stelt spr. de wet op het Nederlander schap. die daarmee geen rekening houdt. Een minderjarige kan door eigen naturalisatie het Nederlanderschap ver liezen, aldus interpreteert spreker. Art. 7 dezer wet. Ook op grond van het vrijwillig dienstnemen in liet Duitsche leger, hetgeen dc heer De Mafchant zelf erkent en dit zonder dat de Kroon daartoe verlof heeft vrlecnd, zal spre ker niet kunnen stemmen voor toela ting. De heer Knottenbelt spreekt als zijn meening uit dat de heer De Mar chant alleen reeds dient te worden toe gelaten, omdat hij bij zijn verkiezing motst worden beschouwd als Nederlan der. Dc heer Briët, voorzitter der com missie lot het onderzoek der geloofs brieven oordeelt, dat deze zaak naar haar juridische merites moet worden behandeld. (De vergadering duurt voort). (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN VOOR HET KIND Geachte Redacteur, Vanaf 4 December worden de zegels en briefkaarten Voor het Kind nu reeds verkrijgbaar gesteld. Klagen over den verkoop mogen wij zeker niet, maar..,, wij blijven nog wel heel ver van het ideaal af. Want deze inzameling heeft ook een ideëele beteekenis. Alle ver schillen en scheidingen, van godsdienst, politieke kleur, methode, enz., vallen hierbij weg. Het Nederlandsche Volk in 't geheel geeft voor het Nederlandsche Kind. Het Nederlandsche Kind dat gezond en krachtig moet zijn in 't belang van een gezonde en krachtige natie. Door zegels en briefkaarten Voor het Kind te verzenden, steunt U niet alleen door de kleine toeslag die U betaalt, maar, en dat is haast nog belangrijker, U maakt bij den geadresseerde propa ganda voor dit werk. U helpt mede de traditie op te bouwen dat in December, de maand van feestdagen, van goede wenschen en geschenken, het algemeen gebruik wordt uitsluitend zegels cn kaarten Voor het Kind te gebruiken. De zegels zoowel als de kaarten zijn buitengewoon smaakvol uitgevoerd. Behalve aan de loketten, zijn de zegels verkrijgbaar in het tentje in het Post kantoor, waar ook de kaarten verkocht worden. Bovendien worden schriftelijke bestellingen gaarne uitgevoerd door den penningmeester van het Comité, en is de Directeur van Zandbergen, die over een depot beschikt, op telefo nisch verzoek bereid zegels en kaarten thuis le doen bezorgen. Namens het Propaganda Comité van Amersfoort: •T. H. SWART, Secretaris-Penningmeester Arnhemscheweg 103. DE KINDERZORGCOLLECTE Geachte Redactie, Dc Kerstcollecte voor Kinderzorg Is weer afgcloopen. en, wat niemand had durven venvachten, heeft nog ongeveer veertig gulden meer opgebracht dan die van verleden jaar. Het geeft zooveel steun in ons werk, Kjunrwn wij Bij lichte vorst is het weer voorloopig rustig Het is wel een zeer belangrijke ver andering, die gedurende deze week heeft plaats gehad in de algemeene weersgesteldheid in Europa. Het is na melijk de terugkeer en dc verdere ont wikkeling van een luchtdrukvenlee- ling, die eenigen tijd geleden in Noord- oost-Europg geheersclit heeft en als gunstig voor het tot stand komen van een periode van vriezend weer kon worden beschouwd. Er heeft zich na melijk aan het begin der week een uit gebreid gebied van hoogen druk ont wikkeld over de Noordelijke helft van Europa, terwijl zich in het Zuiden een depressie bevond. Tengevolge van deze luchtdrukverdeeling woei gedurende eenige dagen een stormachtige, latei- in kracht afnemende Noordoosten wind over Midden-Europa, die koude lucht uit het Oosten aanvoerde en de tem peratuur vrij algemeen tot aan of even beneden het vriespunt deed dalen. Deze meteorologische omstandighe den zouden reeds tot sterke vorst heb ben geleid indien het in het Oosten van Europa harder had gevroren, maar daar de temperatuur nauwelijks enkele graden beneden het vriespunt lag was de aangevoerde lucht niet bijzonder koud. Ook hield de gesloten wolken laag verdere afkoeling tegen. Het is niet waarschijnlijk, dat het deze week nog tot sterke vorst zal ko men. De nieuwe luchtdrukverdeeling is bovendien niet zeer stabiel en sedert het midden der weck eigenlijk weer aan liet verzwakken. Wij moeten dus tegen bet einde der week niét rekenen op -sterke vorst., doch hoogstens op lichte vorst en misschien op iets scher pere koude in den nacht als de lucht helder blijft, waarop nogal veel kans bestaat. Sneeuw zou alleen dan ver wacht kunnen worden als de barome ter bij toenemende bewolking slerk zou gaan dalen. Donderdag waren daarop geen uitzichten. De wind zal tegen het einde der week nog Oostelijk of Noordoostelijk zijn, maar zwak en eenigszins veran derlijk van richting. Het vriezend weer is voorloopig nog weinig stabiel. Onder deze omstandigheden is de vorstkans in het Oosten en Zuiden van ons land grooter dan in het Westen en Noord westen. (Nadruk verboden). steeds weer te mogen érvaren. dat wij rekenen mogen op hulp cn medele ven van velen. Hartelijk dank aan allen die ons steunden. H. LANGENDONK, Directeur. AMERSFOORT 17 December. Verkooping inboedel perceel Picter Bothlaan 34. 9 uur v.m. 20 December. Wagenwerkplaats. Ver kooping van eiken-, grenen- en vuren- afbraakhout. 10 uur v.m. BUNSCHOTEN 17 December. Kerkgebouw op „Kost- verloren." Verkooping van een veehou derswoning a.d. Dorpsstraat 47 en perc. hooi- en weideland in den Bakkerspol- dcr „De wijde Gaten". 11 uur v.m. Buitenlandse!) Weerover zicht De hooge druk neemt over Scandi navië langzaam verder in beteekenis af. Ook over de Britsche eilanden blijft de barometer langzaam dalen. De stij gingen, welke gisteren over IJsland werden gemeld, zijn van weinig betee kenis gebleken. Thans schijnt in het Westen een nieuw lagedrukgebied te naderen. Verder veranderde de druk- verdeeling weinig. De depressie in de Poolzee brengt over Noord-Scandinavië nog zwaren neerslag. (Abisko had 30 m.M. sneeuw) .Het weer in het hooge drukgehied blijft som ber. Slechts over het Zuiden van ons land, België, noord Frankrijk en dc Duitsche Rijnvlakte is het helder. Uit Polen, Oost-Frankrijk en zelfs uit Noord-Italië wordt sneeuw gemeld. De ochtendtemperaturen zijn sinds giste ren over bijna het gcheele gebied ge daald. Alleen in het Noorden van ons land, Denemarken en Zuid-Frankrijk steeg dc temperatuur een weinig. In Oost-Polenis de vorst thans matig, over Duitschland, Zwitserland en bijna geheel Frankrijk is zij licht. Strenge vorst komt nog plaatselijk in Zweden voor (Sarna 14 gr. C.) Blijkens de vliegtuig waarnemingen is in Middon-Dultschland in de hoogere luchtlagen de temperatuur weer ge stegen. Een vrij warme luchtmassa vloeit over dc benedenste koudelagen heen. Op de grens van deze beide lucht- massa's bevindt zich de wolkenlaag, welke de nachtelijke uitstraling ver hindert cn overdag liet weer somber houdt. Ten onzent is weinig verande ring in den weerstoestand te verwach ten. De wind zal nog iets zwakker wor den en wel naar Noord krimpen. De temperatuur blijft iets onder of om het vriespunt. OMREKENINGSKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zürich Kopenhagen Oslo Stockholm New York Milaan Praag Off. Niet Off. 12 Dec. 13 Dec. 7.27% 7.27 0.59.40 0.59.39 9.75 y, 9.76% 24.88 24.91 47.87 47.90 32.55 32.55 36.65 36.60 37.80 87.55 1.47% 1.47% 6.14 6.14 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen. EÈN DRANK VOOR MANNEN Een man die een drukke dag aohter den rug heeft, komt een hartige slok toe. En wat ia er nu lekkerder en verkwikkender dan een glaasje echte Holland- eoha genever? Waar houdt U van? Van de geurige Bols ol* de pittige Hulstkamp; Fockink's superieur of de Echte 8chiedammer „Ouwe Duys"? Haalt een kruikje, of belt ons op en bestelt er een. SLIJTERIJ HAVIK 41. TEL. 292. WAT ETEN WIJ MORGEN? Voor de KoffietafeL Salamanders. Bereiding: 25 gram boter, 50 gram jonge vette kaas, 6 stukjes witte brood. Smelt de boter, ontdoe de kaas van de korst en snijd ze in dunne plakjes. Laat de kaas in de boter smelten. Neem de massa vervolgens van het vuur af en roer er in totdat deze gestold is. Spuit lc kaasboter met de boterspuit op de geroosterde stukjes wittebrood. Voor de middagtaieL Kool met rijst cn vleesch. Flensjes. Bereiding hoofdschotel: 1 Savoye (of witte kool), 400 gram rijst, 400 gram rundcrpoulet, klein ge sneden, 80 gram boter, 15 gram zout, 1 laurierblad, een paar kruidnagelen. Laat in een groote pan do boter smel ten, voeg er het gewasschen vleesch, zout en kruiden bij en smoor het zacht jes plm. uur. Snipper intusschen de kool fijn en voeg do groente bij het vleesch. Doe cr zooveel water bij,, dat de kool bijn» örider staat. Wasch de rijst en voeg ze, na nogmaals uur, bij de kool. Zovg dat er voldoende water in do pan blijft om de rijst gaar te maken en het gerecht vochtig te houden. De consistentie, moet die van dikke soep blijven. Maak, als na V£ uur de rijst gaar is, het gerecht op smaak af met wat zout, maggi aroma, enz. HET MENU VOOR ZONDAG Voor de koffietafel. Gebakken aubergines. Bereiding: 4 aubergines, 125 gr. bloem, d.L. water, 1 ei, 1 eetlepel slaolie, Vs theelepel zout, krulpetcrsclie, frituur vet. Leg de aubergines enkele minuten in kokend water. Haal er voorzichtig de schil af cn snij ze vervolgens in schij ven van 2 c.M. dikte. Zeef de bloem, leg in een kuiltje in het midden de eier dooier, het water, theelepel zout en de slaolie, eventueel een scheutje bran dewijn). Roer van deze ingrediënten een glad deeg en zet het een Vz uur weg. Voeg er verder liet stijfgeklopte ei wit bij. Dompel in dit deeg de auber gineschijven en laat deze in dampend heet frituurvet langzaam bruin en gaar bakken. Laat ze eyon op grauw papier uitlekken. Stapel ze op een verwarm den schotel en overstrooi ze met fijn ta felzout. Garneer dc schotel met takjes frissche peterselie. Voor de middagtafel. Witte ragoutsoep. Kalfsbiefstuk. Snijhoonen. Gestoofde vruchten. Kofficvla met room. Bereiding: 3 d.L. slagroom, 50 gram poedersuiker, 3 eetlepels sterk koffie- exlract, 1%> blaadje gelatine. Klop de room met het, eiwit samen goed stijf. Roer er vervolgens de poeder suiker door, nadat eerst de klontjes cr uit gewreven zijn, vervolgens bet koffie- extract en de opgeloste gelatine. Laat de vla eenige uren staan voor ze wordt opgediend én geef er colombynes bij. 13 December Appelen f 6.4 f 8.—; Peren f 8. f 12.—, per H.L. Heneieren f 3.40 a f 4.Hoender- eieren f 4.60 a f 5.40; Eendeneieren f 3.— a f 3.25, per 100 stuks. llooibotor f 1.80 per K.G. Kippen f 0.75 a f 1.—; lianen f 0.75 a f 1.—; Tamme konijnen f 0.Ï5 a f 2.25; Wilde konijnen f 0.50 a f 0.60; Oude tamme eenden f 0.40 a f 0.50; Hazen f 1.50 4 f 1.75, per stuk. Tamme duiven f0.20 4 f0.30 per paar. Magere varken1; f 16.4 f 20.—: Zeu gen drachtige 1 50.a f 75. Biggen f 9.a f 14.Zeugen gusto f 40. 4 f 60.—, per stuk. Aangevoerd wracn ongeveer: 50 H.L. appelen. 10 H.T.. peren. 130.000 stuks hoendereieren. 1700 stuks eenden eieren. 20 K.G. hooiboter. C magere var kens. 2 zeugen drachtige. 195 biggen. 5 zeugen guste.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3