AUTOBANDEN MET DR. VISSER NAAR DE KARAKORUM Agenda 140 GLETSCHERS IN KAART GEBRACHT Ouders in litteratuur en in het leven PON N.V. GELDERSCHE CREDIET VEREENIGING CREDIET HYPOTHEKEN G0EDK00PE REISMARKEN LIPSSAFE LOKETTEN UTRECHTSCHESTR. 32-34 NVnHMIDDENSIANDS-BANJKy00! AMERSFOORT Verzilveren vsn Coupons 2e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 STADSNIEUWS Moeizame tochten door zand en grint naar sneeuw? velden en ijsvlakten Lijken en cadavers op den Centraal Aziatischen handelsweg Gisteravond heeft een slechts kleine schare belangstellenden met gespannen aandacht geluisterd naar de belangwek kende lezing welke de bekende Karako- rum-reiziger Dr. Ph. C. Visser, in de groote zaal van Amicitia hield over de vierde Karakorum-expeditie, waarvan hij onlangs met zijn echtgenoote is terugge keerd. Mevrouw Visser Onze burgemeester leidde den spreker met een korte speech in, nadat de aanwezigen Dr. Visser met een spontaan applaus hadden verwelkomd waarbij Dr. Visser ervan overtuigde van het groote medeleven van onze landgenooten en zijn waardeering uitsprak voor de groote energie waarmede Dr. Visser en zijn echt genoote hun arbeid in de Karakorum ver richten. Dr. Visser stelde in zijn inleiding allereerst de. leden der expeditie voor, waarbij hij naast zijn vrouw vooral den Zwitserschen geoloog Dr. Wiess, die niet zooveel volharding heeft doorgezet en het daaraan te danken heeft, dat hij ge; promoveerd is tot doctor in de geologie eri bovendien een uitstekend gids is. Voorts noemde hij den zendeling zoöloog Peter, die de leiding van de karavaan had, terwijl spreker zelf de glaciologie en de meteorologie voor zijn rekening had genomen. Met waardeering getuigde spr. van zijn groote waardeering voor het werk van zijn vroegeren gids en van zijn overleden hond Patjana, die op de kust van Sumatra is omgekomen. Ook het werk van de dragers werd gememoreerd, de koelies, die zulke groote diensten be wezen wanneer men hun vóórging. Vervolgens besprak Dr. Visser de tech nische moeilijkheden en de bezwaren van het vervoer vóór men het hooggebergte bereikte. Wat het voedsel befïeft,-dat be stond uit conserven voor de Europeanen en uit ter plaatse in Azië gekocht voed sel voor de dragers. Dat waren enorme hoeveelheden: 21000 pond meel en 1200 pond boter bijyoorbeeld geven een indruk daarvan! Dit kon niet ineens vervoerd worden, zoodat er eerst een basis-kamp gevormd moest worden, dat van tijd tot tijd, naarmate de expeditie vorderde, moest worden verlegd. Naar het gebied van meeuw, ijs en grint. Na deze inleiding verleide Dr. Visser ons aan de hand van tal van fraaie lan taarnplaatjes van zijn vierden tocht naar de Karakorum, waarbij hij allereerst een lofrede hield over zijn kok, die, naarmate hij hooger kwam beter kookte en het zelfs gepresteerd heeft om op 5500 meter hoog te een voortreffelijke chocolade-soufflé te maken: voorts vertelde hij, dat hij na den dood van Patjana eerst geen hond meer wilde nemen, maar dat hij onderweg van een handelskaravaan toch maar weer een hond had gekocht, dien hij Yesser noemde. (Yesser is de naam van den vrij heidsheld van Thibet). Hoewel de Indiërs over het algemeen wreed voor dieren zijn, hebben spreker's koelies door den trouw van de dieren die zij bij zich had den dierenliefde geleerd, zóó zelfs, dat op hun verzoek een schaap, dat men had meegenomen om te slachten, niet heeft geslacht! Yesser was pas na een maand aan zijn nieuwen baas gewend, doch toen heeft hij hem in de Karakorum als het ware met z'n leven verdedigd. Vervolgens werd ons verhaald van den overtocht over een pas op 3800 meter hoogte, met groot lawinegevaar, zoodat men daar overtrok gedurende den nacht, toen alles hard gevroren was, want het vroor 15 a 20 graden. Om te demonstree- 'ren hoe die koelies daar werken, vertelde spreker, dat, toen hij boven was en tot do ontdekking kwam dat hij zijn waschkom met allerlei ingrediënten erin had vel gelen, een koelie den 76 K.M. langen tocht terug maakte en na uur terug kwam met de waschkom en toen blij was dat hij daan-oor 2 rubis 1-10) extra betaald kreeg. Men kwam toen aan een sneeuwveld van 100 K.M. lengte: de sneeuw lag zóó dik dat. om in de bungalow te komen, die de Britsch-ïndische regeering daar voor zomer-toeristcn had laten bouwen, een verticale tunnel gemaakt moest worden, Als intermezzo memoreerde spreker het feit, dat de lama's bidden via voorwer pen, waarop gebeden staan: zij doen dit o.m. door gebedsmolens, waarvan er één in roteerende beweging gebracht werd door een scheprad, dat in de dorpsrivier stak; hierdoor werden zónder dat men er iets aan behoefde te doen, voor de dorpe lingen de op deze molen staande gebeden dag en nacht hemelwaarts gezonden! De expeditie kwam ook bij don Cen traal Aziatischen handelsweg, welke wel de langste, de hoogste en ook de gevaar lijkste ter wereld is. Vandaar dan ook, dat men daar voortdurend skeletten van menschen en cadavers van aldaar omge komen dieren vond. Op dezen tocht heeft de expeditie hon derden kilometers door mul zand en grint, waarin men tot aan de enkels weg zakte, geloopen en ongeveer .36 a 40 maal rivieren moeten doorwaden. Dit was bui tengewoon zwaar, vooral voor de koelies, die een last van 35 K.G. hadden te torsen. Yesser was een uitstekend zwemmer, die de kunst verstond om precies de plaatsen te vinden waar men het best de rivier kon overstekeen en d us een voortreffe lijke gids was. Zoo kwam men bij de glet scher, die in 1929 voor het eerst van het Noorden uit was bezocht; deze gletscher bevindt zich in een enorme groeiperiode, daar deze de laatste jaren ongeveer 5 K.M. langer is geworden! Dit komt om dat men daar in een periode kwam, dat er 's winters veel sneeuw valt en 's zo mers weinig warmte, zoodat er weinig sneeuw wegsmelt. Deze perioden wisse len ongeveer om de 40 jaar. In zoo'n glet scher, waarin groote'meren voorkomen, ontstaat wel eens een tunnel; zoodra dat het geval is, stroomt zoo'n meer in 24 uur leeg, hetgeen de oorzaak is van de groote overstroomingen in Britsch-Indië. Dr. Visser deelde voorts mede, dat de glet- schers niet naast, doch over elkaar voort- schuiven met een snelheid van =t= 35 a 40 meter per dag, hetgeen wordt geme ten met toestellen, die de snelheid eenige duizenden malen vermenigvuldigen, zoo dat dit in een half uur is te bepalen. Ver moedelijk is men hier op de hoogste pas der aarde geweest, die ongeveer 5700 me ter hoog ligt. Men ontdekte daar een sa mengeklapte boot, die door den Engel- schen .ontdekkingsreiziger Macon, die de gletscher niet over is kunnen komen, daar is achtergelaten. In het dal, dat op 5000 meter hoogte ligt, deden zich de in vloeden van deze hooge luchtstreek gel den; men kan daar moeilijk lang blijven, daar men last krijgt van slapeloosheid, weinig eetlust, ademnood en hoofdpijn. Aangezien dit bij alle expeditieleden voorkwam, kan hier van i#imatologische invloeden worden gesproken. Het verblijf in deze sombere dalen, waarin dagen lang werd voort getrokken is dan ook geenszins een genoegen. Dr. Visser hoop te dan ook, dat dit voor de zeer velen, die hem schrijven om een volgenden keer met hem mee te mogen een aanleiding zal zijn om daarop niet verder aan te dringen. Naar het hooggebergte Na de pauze voerde Dr. Visser ons mee naar het hooggebergte, waar het de ex peditie gelukt is over den gletscher te ko men, die Macon niet had kunnen over trekken. Aanvankelijk probeerde men er met de teruggehaalde en met. tentdoek en hechtpleister gedichte boot van Ma con er omheen te varen, doch dit misluk te, omdat de boot door de bovenste gaat jes in den wand te veel water kreeg. Toen probeerde men langs den oever van het meer achter den gletscher om te komen, een experiment, dat veel gevaar oplever de, daar men steeds groote ijsblokken naar beneden hoorde storten. Er was geen tijd om te rusten, doch gezien de mooie lantaarnplaatjes heeft spreker nog wel zoo nu en dan tijd genomen om en kele grootsche momenten op de gevoeli ge plaat vast te leggen. Zoo ging men langs de steile ijswanden verder, met tou wen aan elkaar gebonden om bij onge vallen elkaar voor den ondergang te kun nen behoeden. De tocht was zóó zwaar, dat men nauwelijks ook maar iets van het sprookjesachtige panorama, dat daar geboden wordt, heeft kunnen genieten. Spreker heeft in de dertig jaar, dat hij hooggebergte bezocht nog nimmer zoo iets geweldigs gezien. Zeven uur achter een zonder rusten is men voortgetrokken vóór men den anderen oever van het meer in het dal bereikte en dan moest men nog de gletscher over, zoodat het. een geweldige voldoening had, toen dat was gelukt. Zoo sloten 6 van die glet- schers het dal af, zoodat men zoo nu en dan moest kampeeren te midden van de ijspyramiden. Na veel vermoeiende omzwervingen langs en om de geweldige ijstorens kwam men vlak bij den hoogsten top van de Karakorum, die 8600 meter hoog is, dus slechts 200 meter lager dan de Mount Everest en wat vorm betreft veel over eenkomst vertoont met de Matterhorn. Een flegmatische Engelschman, die de toppen van de Karakorum met K aan duidde, noemde deze de K II, hetgeen spreker deed denken aan de K XVIII, waarop Prof. Vening Meinesz zoo'n grootsch werk heeft verricht en welke boot over de geheele wereld bekend is Voor den aanvang van een der tochten Lezing door mevr. C. M. van HilleGaerthé in de Remonstrantsche kerk Gisteravond heeft mevrouw C. M. van Hille-Gaertlié voor den Nederlandschen Protestantenbond in de Remonstrant sche kerk alhier een lezing gehouden over het onderwerp: „Vaders en moe ders in de literatuur en in het leven." Mevrouw van Hille wees er in den aanvang op, dat zij over het vader- en moederschap wilde spreken met voor beelden uit het leven en dé litteratuur; hier en daar heeft zij verschillende stemmen beluisterd en vervolgens op voorzichtige wijze haar conclusie ge trokken. Uitgaande van een beginpunt, de ver bintenis tusschen man en vrouw, met als gevolg daarvan het ontstaan van kinderen, heeft men den vader gekend in de maatschappij, de moeder thuis. De eeuwen door bevinden zich de ge wone moeders op den achtergrond, hoe wel ook zij tenslotte in deze tijden in het licht gezet zijn, zij het doör dé film, zij het door herdenkingsdagen. Indertijd heeft spreekster de beeltenis van een Saksische vrouw weergegeven gezien. Daaraan gedachtig vraagt zij zich af, of niet de juiste plaats van de moeder daar is, wflar zij de kinderen om zich heen heeft; daar, waar zij wist. wie en wat zij wilde weren of binnen laten. Deze moederfiguur vindt men alle tijden weer door: rustig, arbeidzaam, zonder eigenbelang, slechts bedacht op ander's welzijn. Voor het kinjl van ruim een eeuw ge leden gold in de eerste plaats gehoor zaamheid aan de ouders. En al lijkt in onze oogen die opvoeding soms wel wat wreed door groote strengheid spreek ster citeerde hierbij Staring en de Ge- nestet toch meenden de ouders zijn bestwil op het oog te hebben. Had de moeder vroeger het overzicht over het mnterieele gedeelte in huis, de laatste jaren verminderde dat sterk. Aanvankelijk kweet zij zich nog van haar oorspronkelijke taak, maar anfst- valüger. Langzaam maar zeker gingen de kinderen zich vrijer gedragen, bega ven zich vlugger in de wereld. Nu zijn wij in den tijd gekomen, dat de moeder zich nog wel gebonden voelt aan het kind, maar dat zij in haar beste bedoe- I lingen gefaald is. Ondanks dit, worden de ouders nog verheerlijkt in gedichten, als eertijds, getuige dichtwerken van van Alphen. Nadat mevrouw van Hille tijdens deze grepen uit vroegere en tegenwoordige tijden, geciteerd had uit werken van InaBoudier, mevr. Prins en deWibaut's, bepaalde zij zich tot de verhouding tus schen moeder en kind. Eerstgenoemde is de tijd heeft dat vastgelegd on verbrekelijk verbonden aan dat, wat deel is van haar innerlijk zelf, verne dert er zich voor. Is tusschen haar en den vader een onwaarachtige houding ontstaan, dan kan het gezin van een be nauwende geslotenheid zijn. Buiten staanders pleiten dan voor gecontroleer de opvoedingskrachten, vergeten daar bij, dat het voor ouders moeilijk is hun kind objectief te zien. Spreekster weidt vervolgens uit over vrouwen, die gaarne kinderen zouden hebben en bij gebrek daaraan, haar moedergevoel bevredigen door het aan nemen van kinderen. Naar aanleiding van het boek „Wordend Huwelijk" van de Wibauts, vraagt zij zich af of de moe der haar onecht kind iets onthoudt. In zekeren zin is dat wel het geval. Immers het kind vraagt van den vader, die door gaans jovialer en vroolijker is, de glorie, die hij voor hem vertegenwoordigt; van de moeder wil het slechts het gewone. Zooals het nu is, zien de kinderen alles in de wereld: eigenlijk is gezins opvoeding overtollig geworden, de vader overbodig geworden. Moet het gezin dan nog gehandhaafd worden, vraagt men zich af, nu het. aan alle kanten bloot staat aan kritiek, vooral van de zijde van de jeugd. Henriette Roland Holst zegt zoo tref fend: „Jeugd steigert., dwaalt, weg maar er is een dag van terugkeer!" Er bestaat nu eenmaal die gebonden heid, dat plotselinge verlangen naar huis terug te keeren, als het ware naar een veilige haven. Tegenwoordig heeft men alles geana lyseerd: de ziel van kinderen en ouders, de opvoeding, het gezinsleven en ook het huwelijk. Wonden zijn opengelegd, men weet van veel kwaad. Men kan op deze groote wereld veel, maar ten slotte heeft, toch ieder kind daarin een huis noodig, het weten, dat hij bij een ander woont. Jeugd is dikwijls zoo zeker van zichzelf, onstuimig en veeleischend: maar de ouders zijn hun kinderen altijd nog een generatie voor. Zij weten soms niet meer dan zij. soms minder, maar zij weten andere dingen. Zij hebben va der en moeder te zijn met heel hun hart en verstand. De wereld heeft ze altijd gehad en voorloopig ook nog noodig... VOOR BIJ Opgericht 1866 (ook voor korten tijd) KANTOOR AMERSFOORT: geworden, dank zij de grootsche daad die onze marine, die deze zoo hard noodig had, door déze .wereldreis heeft ver richt,. (Prof. Vening Meinesz bevond zich ook onder het auditorium van Dr. Visser). De weg terug De terugweg heeft men ook in étap pes afgelegd, waarvoor ook speciale voor bereidingen getroffen moesten worden. Men moest bovendien zoo snel mogelijk achter den gletscher terug komen, waar Mevrouw Visser en de kok waren ach tergebleven, daar in de omgeving Chdnee- zen waren gesignaleerd, die inlichtingen wenschten, doch waarvan vermoed werd, dat zij de karavaan wilden plunde ren. Men heeft hen echter, dank zij het feit, dat hun precies een anderen weg was gewezen dan die waar de leider was, nooit meer ontmoet. De ervaringen op dezen tocht zijn van dien aard ge weest, dat men nooit meer langs den oever van het meer langs dezen glet scher zal trekken. De expeditie heeft echter het mooie resultaat gehad, dat niet minder dan 140 gletschers in kaart gebracht zijn kunnen worden. Aange zien het water in het dal steeds steeg, moest men op het laatst tot aan z'n middel door het water, d.w.z. de koe lies, die de andere leden der expeditie droegen. Zij kregen daardoor last van ontsteking aan de beenen, waartegen alleen maar olie hielp. Om aan olie te komen werden er maar veel sardines gegeten, opdat de koelies genoeg olie zouden krijgen ter genezing van hun beenen! Bij het oversteken van de ri vier, hetgeen langs een gespannen touw geschiedde, is een der koelies weggesla gen door den stroom, doch doordat hij tegen een rots kwam, waarbij hij zijn bepakking verloor, weer gered. Een an dere koelie bleef zoo lang onder water, dat. iy2 uur noodig waren om de levens geesten weer op te wekken. Gelukkig is de geheele tocht beëindigd zonder dat er ook maar één slachtoffer is gevallen. Op het laatste deel is Dr. Visser, zoo als bekend, overvallen door hooge koort sen, die, zooals hij zeidc, vermoedelijk het gevolg waren van een infectie door een insectenbeet. Als slot vertoonde Dr. Visser een plaatje van Yesser na het koffiedrink- uur, toen hij zijn siesta hield op een stuk granietblok. om daarmee te bewij zen, dat deze trouwe hond overal en op ieder tijdstip kon slapen. Met een variant op hetgeen een En- gelsch meisje eens in een opstclbrief schreef (Het mooiste land is Engeland) eindigde Dr. Visser: „Na al mijn toch ten in Schoone deelen van onze aarde is voor mij Holland het mooist". rr*> PROPAGANDA-AVOND VAN DE V.A.R.A. Gisteravond had in „De Valk" een feestavond plaats van de afdeeling Amersfoort der Vara, die bedoeld was als een meer intieme herdenking van het 10-jarig bestaan van den landelijken omroep. In zijn welkomstwoord wees de heer M. Polak, voorzitter der plaatselijke af deeling op de gevoerde actie voor ver sterking van liet ledental onder het motto „voor vlag en wimpel". In de eerste etappe heeft deze actie voor de afdeeling Amersfoort nog niet het ge- wenschte resultaat opgeleverd, maar het bestuur heeft een plan gereed lig gen om in de tweede etappe er voor te zorgen dat ook in Amersfoort de vlag gewonnen zal worden. In de plaats van mevr. Heckert—van Eijsden, die op weg naar deze vergade ring plotseling onwel was geworden, trad mevr. D. LenstraSmit uit Amers foort als zangeres op; aan den vleugel begeleid door den heer De Groot. De declamator Jan Lemaire droeg op verdienstelijke wijze eenige ernstige en humoristische fragmenten voor (o.a. „op liet veld van eer") Mevr. LenstraSmit, die zich op het laatste oogenblik bereid verklaarde de plaats van mevr. Heckert- van Eysden in te nemen, werd bij haar optreden met applaus begroet Tenslotte sprak de heer Monceau, districtsvoorzitter van de V.A.R.A. uit Utrecht, een propagandarede uit Yesser, de opvolger van Satjala Het was werkelijk teleurstellend on jammer, dat deze belangwekkende voor dracht door zoo weinigen werd bijge woond, dat de zaal nog niet eens voor de helft gevuld was. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN De nieuwe kalender Bij den. uitgever J. Storm alhier is verschenen de nieuwe kalender van Ue Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, Evenals zijn voorganger heeft ook deze kalender weer een speciaal karakter Het blok, dat op ieder blad de data aangeeft van een geheele week, is ge plaatst op een stevig kartonnen schild en omgeven door afbeeldingen van vrouwen in typische internationale klee derdrachten. Op de achterzijde van de kalender bladzijden zijn tal van bijzonderheden vermeld omtrent de taak en het leven van de vrouw in andere landen, zoo dat. men op deze wijze een antwoord krijgt op de vraag: „zouden de vrou wen in andere landen er nu net zoo aan toe zijn als wij?" Bovendien staan er verschillende aar dige gebruiken van de betreffende lan den vermeld, welke wellicht de moeite waard zijn onthouden te worden. Een kalender, die onder de velen, wel ke in dezen tijd des jaars op onze tafel terecht komen, een zeer goeden indruk maakt en de onderstelling wettigt, dat hij in vele kamers een mooie plaats aan den wand zal veroveren. Aanvullingsagenda voor de a.s. raadsvergadering In de Raadsvergadering van Dinsdag avond a.s; zullen alsnog de volgende punten aan de orde worden gesteld: 27. Benoeming van een lid van de Instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon wegens periodieke aftreding. 28. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van ontslag aan een boventallige onderwijzeres. 29. Advies van B. en W. naar aan leiding van het verzoek van P. Havens om ontheffing van de Verordening be-" treffende het verleenen van drankver gunningen en verloven A ten aanzien van perceel Vlasakkex-weg 16. 30. Voorstel van B. en W. om aan P. K. van Eykelenburg vergunning te verleenen tot het verlengen van de Ste- phensonstraat. 41. Voorstel van B. en W. betreffende verlenging van de crisisregeling voor ziekenfondscontributie. 32. 4e kohier straat- en rioolbelasting dienst 1935. BUSSINK-ALBUM „MIJN LAND" Zeeland Door de Jacob Bussirjlt's en A. P. Pie- terman's Deventer Koekfabrieken N.V., is wederom een nieuwe album uitgege ven in de serie „Mijn land". Ditmaal is de uitgave gewijd aaa Zeeland, een stuk van Nederland, dat nog steeds weinig in de algemeene belangstelling staat. Zij, die Zeeland beschouwen als weinig beteekenisvol zonder schoonheid, zulbui, wanneer zij Bussink's nieuwe album aandachtig ingezien hebben, een enigs zins andere meening krijgen. De fraaie plaatjes, vergezeld van een prettige, niet te diep gaande bespreking van liet vele mooie, dat het land der Zeeuwen biedt, stempelen dit werk tot een keurig geheel. Inderdaad een welverzorgde uit gave, die in de serie past en waarmede Bussink veel eer inlegt. HET JUBILEUM VAN HET ROODE KRUIS Brancard aangeboden Ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van de afdeeling Amersfoort van Het Nederlandsche Roode Kruis, hebben de helpsters en de leden van de tran- s'portcolonne aan de afdeeling een uil- neembare brancard (model B) aangebo-. den. DIE VLIEGER GING NIET OP! Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen een persoon wegens op lichting. Indertijd gaf hij rijwieldiefstal te zijnen nadeele aan, echter alleen om de verzekerspenningeu machtig te wor den. GARNIZOEN Ritmeester I. L. D. baron Sirtema van Grovestins van het Ie regiment huzaren wordt overgeplaatst naar het 4e halfregi- ment van liet wapen te Deventer. Kapitein C. Hoogers, van het 16e regi ment infanterie en commandant van het landstormverband Alkmaar, wordt 1 Ja nuari eervol van dat bevel ontheven overgeplaatst bij het 14c regiment infan terie te Bergen op Zoom. EXAMENS Te Arnhem slaagde voor het Esperan- to-examen A onze stadgenoot J. F. Ad miraal. BURGERLIJKE STAND 12 December Geboren: Johannes, zoon v. Theodoor Jacob Lap en Margaretha Francisca van der Laan. Maria Elisabeth, dochter van Petrus Marinus Kuppen en Willemina Tolboom. Overleden: Anna Huberta d'Abo, 78 j., ongehuwd. Margie Johanna Stegerman, 74 jaar, weduwe van Jan Jansen, Ondertrouwd: Dirk van Beek en Anto- nia Fontijn. Peter Hendriks en Jannetje Koops. Petrus Havens en Wilhelmina Jacoba Johanna Rcijmers. Cornelis Hen drik van Rinsum on Dorkie Klapper. Gehuwd: Hendrik Antonie van Nieuw- kerk en Geertrui Kerkhoff. Grand Théfttre. Dagelijksche verto» ning van de film: „Kermis der IJdel» heid." Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag en Woensdagmiddag mati nee om 2J0 uur n.m. City Theater Vertooning van da films: „Suikerfreule*' en „Vader's Eere woord." Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Biosrnop Amicitia Vertooning van de film: „Groote wherry race." Vooretellingen: 's avonds 8.10 n.m. Zondags tiiatinée 2.30 uur n.m Museum Fléhite Westsingel. (Uitga* tinderd des Zondags). Theosnfische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging. Regentesse* laan lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en RibMntheek Muurhuizen 9. R.-K Leeszaal. Nieuwstraat 24. 23 November-14 December. Sierkunst, Tentoonstelling van werken van Albert Fiks. 12—15 December. Concordia. Vereen, tot het houden van kunstbeschouwin gen. Tentoonstelling schilderijen, tee- keningen, etsen en litho's door W. v. d. Berg, 's-Gravenhage. 11—5 uur dage lijks. 13 December. „De Valk." Ver. Ned. Fabrikaat. Filmavond. 8 uur n.m. 13 December. Amsvorde. Propaganda- avond van de V. V. S. U. 7.30 uur n.m. 13 December. Amicitia. Dr. H. Krae- mer spreekt over: „De crisis in het Oos ten, haar uitzichten en mogelijkheden." 8 uur n.m. 13 t.m. 29 December. De Poth. Ara. Kunstkring. Tentoonstelling van Ja- pansche kunstvoorwerpen uit de col lectie van Meurs te A'dam. Opening op 13 December n.m. 2.30 uur met inlei ding van den heer W. J. G. Meurs. 14 December. De Valk. Feestavond van de Zangvereeniging Mendelssohn. 8 uur n.m. 14 December. Theosofische Loge. Or kestvereniging Amersfoort. Receptie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. 3^-4.30 uur n.m. 15 December. De Stichtsche Heuvel. Tweede abonn. Zondagmiddagconcert door het Ned. Kamermuziek-Ensemble. 2.30 uur n.m. 16 December. Hotel Monopole. Verga dering van Christ. Onderwijzers. Spre ker: A. Wildeman. Onderwerp: „Lite ratuurproblemen." Zang door mevr. v. Binsbergen. 7.30 uur n.m. 16 December. De Valk. Vergadering van de Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". 8 uur n.m. 16 December. Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. De Weleerw. Heer Kap. C. Venings uit Utrecht houdt een lezing met lichtbeel den. Onderwerp: „De Hervorming." 17 December. ,,d' Oranjeboom." Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkun de. Lezing met lichtbeelden over: „Ka merplanten en hun verzorging" door den heer G. Schoonderbeek, hortulanus R'damsche Diergaarde. 8 uur n.m. 17 December. Concordia. Propaganda- avond van de vrouwenclub van de Soc.- Democratische Arb. Partij. 8 uur n.m. 17 December. Eben Haëzer. Openbare getuigenisavond van „Kerk en Vrede." 8.15 uur n.m. 18 December. De Valk. Feest, middag en avond, van den Chr. Bond van Spoor en Tramwegpersoneel. 8 uur n.m. 18 December. Amicitia. Ver. v. Huis vrouwen. Lezing van mevr. Boldingh— Goemans. 2.30 uur n.m. 19 December. Amicitia. Vereen, voor Veilig Verkeer. Vertooning van de A. N. W. B. Verkeers geluidsfilm. 8 uur n.m. 19 December. Hotel Monopole. Ring- vergadering van de Ned. Ver. tot Be vordering der "bijenteelt. 7.30 uur n.m. 21 December. De Valk. Kerstbal. 8.30 uur n.m. 23 December. St. Joriskerk. Liefdadig heidsconcert v.h. Ameref. Mannenkoor ten bate van Kinderzorg. 8 uur n.m. 26 December. City Theater. Kerstver gadering van de S. D. A. P. Ds. A. v. d. Heide spreekt over het onderwerp „Van het duister toch naar het licht." 10 uur v.m. 28 December. De Valk. Oudejaars avondbal van A.D.V.E.N.D.O. 8 uur n.m. 29 December. De Valk. Zanguitvoe ring van Bel Canto. 8 uur n.m. 29 December. Soc. Concordia. Joodsche Vereen. „Nut en Genoegen." Lezing door Dr. P. IJssel de Schepper over: „Karak tervorming." 8 uur n.m. UTRECHT 15 December. Stadsschouwburg. Het Masker voert op: „Toekomst." 8 uur n.m. 15 December. Stadsschouwburg. Het Masker voert op: „Jonkvrouwe de la Sciglière." 8 uur n.m. 21 December. Stadsschouwburg. „Von- del's Lucifer", opgevoerd door den Vrijz, Chr. Studentenbond. 8 uur n.m. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale, behalve de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendstation^ door: 11.0512.20 London. Regional 12.202.20 Brussel Vlaamsch 2.20— 5.20 Droitwich 5.206.35 Brussel Fransch 6.35— 6.50 Diversen 7.008.00 Gram.uit A.R.C. 8.0512.00 Droitwich TELEFOON 304 en 697 POSTREKENING 28860 AMERSFOORT EN OMSTREKEN DIRECTIE: A. H. MARTENS

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5