ONDERWIJSBEZUINIGINGEN SPELLING.... UND KEIN ENDE H4óófdmet JOH. BOTTINGA Langestraat 28 Tel. 59 HET WINTERT IN EUROPA GROOTE BRAND IN November-aanbieding toelaatbaar SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER EXTRA99 per kruik f3.25 „VLAGINCIDENT' OUDEJAARSGROET 2e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 193S PARLEMENTAIR OVERZICHT Hooger Onderwijs#aangelegen? heden. Het ontslag van Prof. van Calcar 's-GRAVENHAGE, 12 December. Minister Slotemaker de Bruine heeft heden de kwestie besproken van ver nietiging, door de Kroon, van raadsbe sluiten betreffende medewerking aan oprichting van bijzondere scholen. Hij was met de vele afgevaardigden, die hierover het woord hadden gevoerd, eens, dat dit beter kon geschieden krach tens do lager onderwijs-wet dan krach tens artikel 185 der gemeentewet. Maar volgens den minister moest de Kroon laatstgenoemd artikel wel eens toepas sen, omdat, als zij op de andere manier to werk ging, de vernietiging wel eens ongedaan werd gemaakt, doordat ge meentebesturen zekere bevoegdheden gebruikten, welke zij krachtens de la ger onderwijs-wet hadden. Z. Exc. er kende voorts, dat vernietiging zoo wei nig mogelijk moet plaats vinden we gens strijd met het algemeen belang en dat het motief zooveel mogelijk strijd met de wet moet zijn. waarbij men een objectieven maatstaf heeft. Maar hij haastte zich, erbij te voegen, dat hij dit vraagpunt opnieuw moest hesludeeren, omdat de raad van state juist vandaag een bepaald advies had uitgebracht. Wij vreezen nu, dat het laatste woord over dc zaak nog niet gezegd is. De minister meent, dat in de tegen woordige omstandigheden de overheid zich van het voorbereidend onderwijs af moet wenden. Want terwijl de ge meenten erop moeten bezuinigen, neemt het particulier initiatief op dit gebied toe Waren er in 1929 253 bijzondere neu trale bewaarscholen (zullen wij maar zeggen) met ruim 13000 leerlingen, in 1934 waren er 355 met ruim 21.000. Van een officieele, door den staat bevolen paedagogie bij het onderwijs moet Z.Exc. niets hebben; behalve in dictatoriaal bestuurde, zou ook in de mocratische Irnden daardoor de vrij heid in het gr drang komen. Tegenover de leden, volgens wie er nog niet genoeg op de begrooting is be- zuinigd, stelde de bewindsman, dat het uiterst moeilijk is, nieuwe bezuinigin gen te bedenken. Maar hijzelf liet erop volgen, dat dit toch zal moeten, omdat anders later ook noodzakelijker dingen niet zouden kunnen blijven gehand haafd. Er is trouwens al heel wat af De afdeeling hooger onderwijs had in 1931 een eindcijfer van 14, in 1934 van 10 millioen. Wij vragen ons overigens af, hoe de heeren Zijlstra (A.R.) en Tila- nus (C.H.), die zoo braaf op meer bezui niging aandrongen, zich straks, als de concentratie der bijzondere scholen bij het bezuinigingsontwerp aan de orde zal zijn, zullen houden! Wat de spelling betreft, citeerde de minister uitspraken, volgens welke de n en do geslachten der woorden den kinderen minder hoofdbreken kosten dan de werkwoordsverbuigingen. Velen, zeido hij, schrijven: „het is gebeurt" en „hij antwoorde". Maar de n blijkt ook een moeilijko zaak, want Z.Exc. ver haalde van een student in do klassieke talen, die schreef, dat het onderwijs was gevestigd „op een te ouden basis". Helaas, de minister zelf moest beken nen, niet te hebben geweten, dat „hoog stens", „minstens" en oneerdere" niet zuiver Nederlandsch is. Hij scheen er overigens nog niet eens van overtuigd en zcide, dat een commissie dit eigen lijk moest onderzoeken. Men moot mi nister zijn om zich de weelde van zoo'n antwoord te kunnen veroorloven. Wat zegt men wel van deze zinsnede, welke wij uit zijn memorie van antwoord pik ken: „Dit laatste zou toch het geval zijn, wanneer de inrichtingen voor hooger onderwijs in één plaats zouden worden verlaten om elders vergrootingen aan te brengen"? Is er, om deze stijlfout vast te stellen, ook een commissie noo- dig? Mr. Coops (Lib.) keurde af, dat de mi nister de functie van directeur-generaal van onderwijs handhaaft. Minister Mer chant heeft prof. van Peelje twee jaar goleden van de Haagsche gemeente-se cretarie meegenomen naar zijn departe ment om deze functie te bekleeden. Mr. Coops liet zich hierover weinig vrien delijk uit. Minister Slotemaker ziet er blijkbaar tegen op, hierin verandering aan te brengen. Mevrouw de Vries—Bruins (S.D.) keurde opheffing af van den leerstoel in de sociale geneeskunde te Utrecht, het onderwijs waarin zeer wordt ge waardeerd. Ds. Lingbeek (H.G.) was te gen opheffing van de leerstoelen in het Hebreeuwsch te Utrecht en Groningen, maar de minister meent, dat de oudtes tamenticus in die plaatsen dat werk er wel bij kan doen. Ilij had, zeide hij, de maatregelen voor Utrecht genomen in overleg met curatoren. Er is veel gedebatteerd over de con centratie van het onderwijs In de bacte riologie, hygiëne en tropische genees kunde te Leiden. Mevrouw de Vries— Bruins, dr. Moller (R.K.). mr. Boon (Lib.) e.a. keurden af, dat de hoogleer- anr. die de algemeene hygiëne en bac teriologie doceert, prof. van Calcar, wordt ontslagen, terwijl degene, die in het bijzonder voor de tropische hygiëne is aangewezen, prof. Flu, nu het gehee ld onderwijs moet geven. Men had, meenden deze afgevaardigden, het on derwijs in de tropische geneeskunde te Leiden moeten opheffen en de Indische artsen hiervoor naar Amsterdam moe ten verwijzen. Dr. Moller zeide. dat cu ratoren al tot samenvoeging hadden be sloten en dat daarna in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de be zuinigingswet het denkbeeld van die samenvoeging geopperd was, in verband waarmee hij zinspeelde op een uitdruk king, bij het kaartspel in gebruik. Een doorgestoken kaartAan prof. van Calcar was gevraagd, of hijzelf de ge combineerde vakken wilde doceeren, toen zijn leerstoel eigenlijk reeds in ex tremis was. (Prof. Van Calcar achtte zich wetenschappelijk niet verantwoord, de gezamenlijke vakken te doceeren. maar volgens de memorie van antwoord zou hij hebben gezegd, het niet te kun nen, een uitdrukking, waaraan ver schillende afgevaardigden zich stoot ten). Zoo waren er meer bedenkelijke aanwijzingen. De minister verklaarde, dat zijn be slissing zakelijk en louter was geweest, maar dr. Moller diende een motie in. waarin de Kamer uitsprak, dat de sa menvoeging niet voldoende gegrond scheen, en aan de regecring verzocht, het ontslag-Van Calcar op te schorten en alle gewisselde stukken aan de Ka mer over le leggen. De heer Zijlstra steunde den minister en de heer Tila- nus (C.H.) wilde zich tegen de voorge nomen bezuiniging niet verzetten. De bewindsman zeide nadrukkelijk, dat nem niets te verwijten was, en vertelde, dat prof. Van Calcar bij het ambtenaren gerecht in beroep was gegaan, zoodat de Kamer alleen over de doelmatigheid en niet over de rechtmatigheid van het ontslag kon oordeelen. Maar de Kamer keurde de motie-Moller goed met 58 te gen 19 stemmen, waarbij alleen de anti revolutionairen. christelijk-historischen en staatkundig-gereformeerden tegen stemden. Of de annneming veel prac- tisch resultaat zal hebben? De minister voelde zich wel zichtbaar onbehagelijk. Mevrouw Bakker—Nort (V.D.), ds. Faber (S.D.) e.a. drongen erop aan, dat de gymnasiale afdeeling van het Lo- rentzlyceum te Eindhoven subsidie zou blijven krijgen. Hi. treft dit lyceum niet de schuld van de mislukking der fusie met het gemeentelijk lyceum. Z. Exc. neigde tot de meening. dat, als het onderwijsbezuinigingsontwerp is goed gekeurd, het Lorentzlyceum geen subsi die meer zal mogen hebben, wat de af gevaardigden ontkenden. Hij zal voorts onderzoeken, hoe het komt, dat het percentage geslaagden voor het examen M.O. gymnastiek plot seling sterk is gedaald, iets, waarop de heer IJzerman (S.D.) de aandacht ves tigde. Op verzoek des heeren K. ter Laan (S.D.) zal hij nagaan, of de bezit ters van een einddiploma H.B.S.-A of handelsschool het recht kunnen krijgen om examen in de sociale geografie te doen. Ds. Faber drong erop aan, dat jonge leeraren kennis van de paedago gie zal worden bijgebracht. Z.Exc. ver telde, dat er tegenwoordig jonge leer aren zijn, die werken, alsof zij al in functie zijn, en dat dit goede resultaten heeft. OVERREDEN EN GEDOOD ZOEI.EN, 12 Dec. Hedenmiddag omstreeks half vijf werd in het dorp Zoelen nabij Tiel het 6-Jarig zoontje van den heer V. door een auto, be stuurd door R. uit Maurik, zoodanig aangereden dat het aan de bekomen verwondingen kort na het ongeluk is overleden. Den chauffeur treft blijkens een in gesteld onderzoek, geen schuld. TWEE AUTOMOBILISTEN STAAN TERECHT Noodlottige botsing bij den Helder. Beiden reden roekeloos ALKMAAR. 12 Dec. Op klaarlich ten dag botsten op 30 Augustus j.l. op den Rijksweg te 't Zand bij Den Helder twee auto's dermate tegen elkander, dat een van beide wagens, uit Haarlem, in het Noord-Hollandsche Kanaal terecht kwam en twee van de inzittenden, de 71-jarige wed. Tröer en de 12-jar;ge Henry van der Wacht, uit Haarlem, verdronken. Beide automobilisten, de 61-jarige G. Verschuur uit Den Helder en de 22-jari- ge chauffeur Joh. Fennis uit Haarlem, hadden zich voor de Arrondissements Rechtbank te Alkmaar voor het gebeur de te verantwoorden. Hun was ten las te gelegd, dat zij door roekeloos rijden schuldig waren aan den dood van de beide slachtoffers van het ongeluk. Uit de verklaringen van den getuige- deskundige, Luit. van der Hulst, bleek, dat Fennis met zijn spatschermen 17 c.M. over de punaises, die de helft van het wegdek aangeven, had gereden, ter wijl Verschuur, van wien verschillende getuigen verklaarden, dat hij een rus tig rijder was, 1 c.M. over de punaises had gereden. De heer en mevrouw Diels uit Haarlem, die in de in het kanaal geraakte auto hadden gezeten en door het open dak van' de auto gered waren geworden, verklaarden echter pertinent, dat de heer Fennis steeds voldoende rechts had gereden. Mevrouw Diele ver zekerde zelfs, dat zij gezien had, dat de auto van den heer Verschuur slingeren de op hen afkwam, zoodat zij den in druk kreeg, dat die auto niet in oitie was, of dat den chauffeur iets man keerde, zoodat zij een ongeluk vreesde, dat dan ook niet uitbleef. Het onderzoek had echter uitgewezen, dat het stuur van de auto, bestuurd door den heer Fennis niet in orde was. De Officier van Justitie, Mr. van der Feen de Lille, stelde zich op het stand punt, dat het ongeluk te wijten was aan het roekeloos, onverantwoordelijk rij den van beide autobestuurders. Hij vor derde tegen ver. Fennis een geldboete van 200.of 60 dagen hechtenis en te gen verd. Verschuur 300.boete of 80 dagen hechtenis en tegen beide verdach ten intrekking van hun bevoegdheid voor het besturen van motorrijtuigen voor den tijd van een jaar. De verdedigers Mr. Volkers uit Am sterdam en Mr. H. Judoll uit Bergen, vroegen vrijspraak voor hun cliënten, aangezien h. i. het wettig bewijs van hun schuld niet was geleverd. Uitspraak 18 December. EEN ZWAAR GETROFFEN GEZIN DE MEERN. Gisteravond om streeks 5 uur is het 5-jarig zoontje van de familie Vianen te De Meern door een niet verlichte vrachtauto op den Meerendijk aangereden en op slag gedood. Dr. Laméris uit De Meorn was direct ter plaatse, doch kon niet anders dan den dood constateeren. Tegen den bestuurder is proces-ver baal opgemaakt. Naar aanleiding van dit droevig on geval vernemen wij nog, dat dit reeds het tweede kind der familie V. is, dat binnen één jaar tijds door een dergelijk ongeval om het leven is gekomen. SUPINATOR Qrtlto iffriRtills f hel Bay-test- Belangrijke wijziging in de luchtdmkverdeeling Sedert het vorige weerbericht hebben eenige belangrijke wijzigingen in de al gemeene luchtdrukverdeeling in Euro pa plaats gevonden, die een nadere be schouwing waard zijn. In de eerste plaats is de invloed van een zeer diepe depressie, welke gisteren morgen over de Barentzee lag, op den weerstoestand in het hooge Noorden van meer beteekenis geworden, zoodat het gebied van hoogen druk een weinig naar het Zuiden terug gedrukt is gewor den, waardoor het centrum dichter bij ons is komen te liggen. In verband met het langzaam opvullen en naar het Oos ten aftrekken van een depressie over de Middellandsche Zee, die vrij diep is geweest, en het verminderen van hot luchtdrukverva! over Midden-Europa is de krachtige, hier en daar stormachtig waaiende Noordoosten wind gisteren sterk in kracht verminderd. Volgens de windregistreering op het Weerkundig Station te Voorschoten bereikte de wind zijn grootste kracht in den namiddag en avond van Maandag en is daarna vanaf middernacht gaandeweg zwakker ge worden. Gewoonlijk duurt onder dezelf de omstandigheden zulk een krachtige Noordoostenwind ongeveer drie etmalen. Ditmaal is de duur van den storm wat korter geweest, hetgeen ongetwijfeld ton gevolge zal hebben, dat de tempera tuur niet zooveel zal dalen als zij an ders zou hebben gedaan, omdat nu de aanvoer van koude lucht veel minder Is geworden, In het Westen ligt nog een diepe de pressie over den Oceaan, in verband waarmede daar een krachtige en warme Zuidelijke luchtstroom waait en de te genstelling tusschen het Westen en Oost-Europa vrij groot zijn geworden, vooral wat de temperatuur betreft. Overigens is de vorst in Oost-Europa iets toegenomen maar nog niet bijzon der sterk en in verband hiermede is het in ons land dan ook nog niet tot vrie zend weer kunnen komen, terwijl de vorst in het hooge Noorden onder den invloed van een krachtigen Westelijken luchtstroom gestegen is. In Midden- Europa is nogal wat sneeuw gevallen, die wel gedeeltelijk zal zijn blijven lig gen, omdat daar de temperatuur de laatste dagen iets onder het vriespunt was. Dit is, wanneer de Oostenwind blijft aanhouden, een gunstige omstan digheid voor verdere afkoeling. De win terweerstoestand heeft zich dus wel ver der ontwikkeld, maar of hy stand zal houden is nog niet zeker. CHR. NELL. (Nadruk verboden). INBRAAK TE HILVERSUM AMSTERDAM, 12 December. In Augustus van het vorige jaar is inge broken in de woning van den heer J. W. Kardoes aan den Trompenburger- weg te Hilversum. De dieven hadden een rijke buit weggesleept. Veel siera den en een groote hoeveelheid tafelzil ver waren uit de tijdelijk onbewoonde villa verdwenen. Drie personen werden gearresteerd. Een chauffeur J. H. C P. werd van daag wegens diefstal tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Mej. H. C. P. werd wegens heling tot zes maan den voorwaardelijk veroordeeld en de '■echtbnnk gelastte een onderzoek naar de geestvermogens van P. van der V., die eveneens wegens heling van een ge deelte van de buit terecht had gestaan. N.V. AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK Naar wij vernemen is in dc heden gehouden vergadering 'van aandeelhou ders der N.V. Vereenigde Chemische Fabrieken Amstcrdamsche Supcrfos- faatfahriek de balans goedgekeurd. De aftredende commissarissen werden her kozen. Dividend werd niet gedecla reerd. LEERFABRIEK DONGEN, 12 Dec. Vanavond om streeks half acht werden enkele voor bijgangers in de Hooge Ham. de hoofd straat van Dongen, een ontzettende rook gewaar, welke kwam uit de leerfabriek van de N.V. Johan Rompa. Bijna op hetzelfde oogenblik schoten met. een doffen knal de vlammen door het dak van het fabrieksgebouw en in enkele minuten tijds stond het tien nieter hooge en ongeveer vijftig meter lange perceel in brand. Do nieuwe motorbrandspuit der ge meente Dongen, die vanavond voor het eerst dienst deed, was in zeer korten tijd Ier plaatse en gaf onmiddellijk met zes stralen water. Het voorste gedeelte van de fabriek brandde geheel uit. De achterste helft werd behouden door de aanwezigheid van een brandmuur en door het harde werken der brandweer, die ook de woonhuizen, welke op korten afstand van dc fabriek staan, wist te sparen. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Een tiental arbeiders, die op de fa briek, welke op halve kracht draait, werkzaam zijn, komen door den brand zonder werk, aangezien alle machines zijn vernield. De burgemeester van Dongen, de wethouders en de raadsleden waren op het terrein van den brand aanwezig. AUTO-ONGELUKKEN TE ALPHEN A. D. RIJN Een ernstige botsing. Dienst# bode bij het oversteken van den weg gegrepen ALPHEN a.d. RIJN, 12 December. Hedenochtend heeft op twee verschil lende punten in de gemeente Alphen a.d. Rijn een ernstig ongeluk plaats cehad. Te ongeveer half elf reed op den Rijksstraatweg een file auto's, waarvan de voorste, eigendom van de garage van der Spek uit Alphen a.d. Rijn en bestuurd door den chauffeur de Boer, wilde keeren. Nadat een der achter hem rijdende wagens gepasseerd was. bracht de chauffeur zijn voornemen ten uitvoer niet het gevolg, dat de derde auto, waarin twee handelsreizigers uit De venter zaten, bekneld geraakte tus schen een boom en den keerenden wa gen. De botsing was zoo hevig, dat de auto van de handelsreizigers totaal vernield werd. Van de beide inzitten den bleek de bestuurder, de heer B. Adelaar uit Deventer door glasscher ven zeer ernstig aan het linkeroog te zijn gewond, zoodat zijn overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk werd geacht. De heer M. Hartz, eveneens uit Deventer, die naast den bestuurder zat, bleek minder ernstige verwondingen aan het hoofd te hebben opgeloopen. Ook de andere auto werd ernstig be schadigd. doch do bestuurder kwam er zander letsel af. Ongeveer een uur later werd op den Heerenwee de 27-jarige dienstbode A- Koetsier, toen zij zonder teeken te ge ven plotseling op haar rijwiel den weg overstak, met het doel zich naar de woning van een familielid te begeven, aangereden door een haar achterop komende auto, bestuurd door den heer M. B. uit Alphen a.d. Rijn. Het meisje werd eenige meters meegesleurd en bleef bewusteloos liggen. Zij bleek zeer ernstige verwondingen over het geheele lichaam te hebben be komen. Na voorloopig door een genees heer te zijn verbonden, is zij in zorg- wekkenden toestand naar het zieken huis te Leiden overgebracht. Critiek op de wet inzake de uitverkoopen LEEUWARDEN, 12 Dec. Op 28 Nov. j.l. stond voor den kantonrechter te Leeuwarden terecht N. F. M. K. aldaar, die in het filiaal van de Alg. Ned. Con- fectiehandel C. en A. Brenninckmeijer aan de Nieuwestad aldaar door middel van op de étalageruiten van den winkel aangebrachte groote papierstrooken met het opschrift „Novemberaanbieding" den verkoop op zoodanige wijze heeft aange duid dat daardoor redelijkerwijze de in druk kan worden gewekt van een tijde lijk voordeelige aanbieding in verband met bijzondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen. De ambtenaar van het O. M. vroeer tegen verdachte vrij spraak en de kantonrechter heeft heden den verdachte ontslagen van alle rrch ts vervol gin g. De kantonrechter overwoog o.m. dat hier de lagere prijsstelling niet werd in gevoerd om den voorraad goederen uit te verkoopen of on te ruimen, maar ten gevolge van het niet als een bijzondere omstandigheid aan te merken feit dat door inkoop tegen lage prijzen de ver koop eveneens tegen lage prijzen kan geschieden. Tenslotte moge worden ge wezen on het feit. dat een wet sneciaal zoodanig dient te worden geredigeerd dat de henalingen duidelijk verstaan haar zijn en dat de onderwerneliike wet zoo vang is gesteld dat alleen juridisch geschoolde nerconrn In staat zijn de be doeling te benaderen. BRANDSTICHTING HAARLEM. 12 December. De Haar lemsche rechtbank heeft heden een bakker uit Bloemcndaal. die on 19 Sep tember f.1. brand in ziin woning had gesticht om de verzekeringspenningen te bemachtigen, veroordeeld tot één iaar eovangenisstraf. De eisch was an derhalf jaar gevangenisstraf. UTRECHTSCHESTRAAT17 TELEFOON 145 IN DE HOOFDSTAD Hakenkruis#vluag gestolen van een Duitsch schip Vier verdachten voor de rechtbank AMSTERDAM. 12 December. De vijfde kamer van de arr. rechtbank behandelde vandaag het bekende „vlag-incident", dat zich op 20 Novem ber 1.1. in de Amsterdamsche haven afspeelde. Op genoemden avond werd de Hakenkruisvlag gestolen, die van een Duitsch schip, de „Helène Traber". wapperde. Het schip lag te lossen aan den steiger van de Centrale Noord. De vlag verdween spoorloos en is nooit teruggevonden. De politie stelde een uitvoerig onderzoek in en arres teerde vier personen, waarvan er twee in een woonschuit huizen, die in het Oostzaner gat ligt. De twee andere ar restanten waren er dien avond op be zoek geweest. De bemanning van het Duitsche schip had een roeiboot langs zij gezien, doch men kon niet tot ver volging overgaan omdat zij geen boot ter beschikking had. Vandaag stond het viertal, do 28- iarige smid P. B., de 23-jarige stoffeer der K. H.. de 30-jarige los-werkman W. J. en de 27-jarige havenarbeider J. H. Zij hadden zich te verantwoorden we gens diefstal, subs, zaakbeschadiging, doch ontkende allen het hun ten laste gelegde. Na het getuigenverhoor zeide de Offi cier. mr. Bosch in zijn requisitoir, dat het vaststaat dat de vier verdachten dien middag In het bootie in de nabij heid van het schip zijn geweest. Het bootie en ook eenige verdachten zijn herkend door de duitsche zeelieden. Spr. meende dat hier sprake is van diefstal tezamen en in vereeniging. Het feit dat hier gepleegd is het ste len van een vlag van een schip van een bevriende natie, is zeer ernstig en in strijd met de traditioneele gastvrij heid hier te lande. Snr. requireert tegen ieder der ver dachten tien maanden gevangenisstraf. De verdedigers der verdachten waren er o.m. op, dat het het belang van de Duitschers was om de daders aan te wijzen, aangezien hun een schrobbee- ring wachtte nu hun vlag was gestolen. PI. gelooft, dat aan de confrontatie tus schen de zeelieden en de verdachten door de politie te groote waarde is toe gekend. aangezien den zeelieden er al les aan gelegen was de daders te her kennen. Vast staat slechts, dat. de verdachten in een boot op het IJ zijn geweest, doch verder is niets bewezen. PI, betreurt, dat de verdachten noch hun verdedi gers bij het verhoor der Duitschers zijn geweest. PI. dringt aan op vrijspraak en ont slag uit, de preventieve hechtenis. Na raadkamer deelde de president mede.^dat de verdachten onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. Vonnis 24 December VAN HET A.N.V. Rede van minister Slotemaker de Bruine Het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond deelt ons me de, tot zijn groote voldoening Zijne Excellentie dr. J. R. Slotemaker de Bruine bereid gevonden te hebben, na mens het Algemeen Nederlandsch Ver bond op Oudejaarsdag het woord te richten tot alle leden van den Nedcr- landschen stam, welke door de uitzen dingen van de Philips Radio Omroep HollaodIndië bereikt kunnen wor den. Zijne Excellentie zal daartoe een Oudejaarsrede uitspreken op 31 Decem ber a.s., des midags om 14.50, Neder- landschen tijd. Het hoofdbestuur wekt allen die daartoe in de gelegenheid zijn op, op dien dag naar deze stem uit het vader end te luisteren, opdat allen zich één zullen gevoelen in hun Nederlander- zijn. DOOD DOOR SCHULD LEEUWARDEN, 12 Dec. J. V. D., ambtenaar ter secretarie van Blijham, wonende te Oude Pekela, werd heden door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf en 1 jaar ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te bestu ren wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte had onder Zuidbroek met een door hem bestuurde auto een wielrijder aangereden, die zoo ernstig werd gewond, dat hij is over leden. HOFBERICHT Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om het paleis Voorhout dezen winter weder af en toe in ge bruik te nemen voor het houden van enkele lezingen of om nu en dan eeni ge personen aldaar in intiemen kring te spreken. UITWISSELING JONGE KOOPLIEDEN Tusschen Nederland en Duitschland Men deelt ons mede: Eenigen tijd geleden is te Berlijn op gericht een „Ausschuss für den Aus- tausch junger Kaufleute". welke zich ten doel stelt de uitwisseling tot stand le brengen van jongelieden, die een leertijd in het buitenlandsche handels- of bedrijfsleven wenschen door te ma ken. De ..Ausschuss" houdt zich zoo veel mogelijk bezig met het tijdelijk Plaatsen van Duitsche jongelieden in het buitenland als van buitenlandera in Duitschland en heeft zich hiertoe met de organisaties van belanghebben den in verschillende landen in verbin ding eesteld. Voor zoover Nederland betreft, is hieromtrent overleg gevoerd met de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland. (Daendelsstraat lc, 's-Gravenhage) en met de Nederland sche Organisatie voor de Internationa le Kamer van Koophandel (Javastraat 68. 's-Gravenhage). Deze beide lichamen hebben na onderling overleg besloten, gezamenlijk op dit gebied met den Duitschen „Ausschus" samen te wer ken, terwijl ook de vereeniging „Het Buitenland" te Amsterdam zich bereid heeft verklaard, in bijzondere gevallen haar bemiddeling te verleenen. Eventueele plaatsingen van jongelie den. zoowel in Nederland als in Duitsch land. zullen c.q. geschieden binnen het kader van de in het begin van dit iaar tot stand gekomen overeenkomst tus schen de Nederlandsche en de Duitsche regcerine inzake de tewerkstelling van zgn. „Gastarbeitnehmer". bij welke overeenkomst wederzijds een jaarcon tingent is vastgesteld. Het is de bedoeling dat belangheb benden hier te lande zich wenden tot een der beide bovengenoemde organi saties te 's-Gravenhage. De Nederland sche Organisatie voor de Internatio nale Kamer van Koophandel zal des- verlangd ook voor aanvragen tot plaat sing in andere landen dan Duitschland haar bemiddeling verleenen. Belanghebbenden dienen er intus- schen rekening mede te houden, dat de kans om in ruil een betrekking voor een leertijd in het buitenland te vin den zeer gering is en dat zelfs in het gunstigste geval maar weinig jongelie den per jaar geplaatst zullen kunnen worden, omdat er in iedere branche slechts een gering aantal ondernemin gen zullen worden gevonden, die in den tegenwoordigen tijd een buitenlan der kunnen plaatsen. DE GROOTE WERKEN OM AMSTERDAM In het plan der groote werken om Amsterdam past zooals bekend Is een rechtstreeksche goederenverbinding van den spoorweg UtrachtAmsterdam met het groote goederenterrein in de Watergraafsmeer. Voor deze verbinding, die bij Duiven- drecht uit de lijn UtrechtAmsterdam zal loopen en die daarna onder deze lijn moet doorgaan, is het noodig dat van den spoorweg WeesperpoortDui- vendrecht een gedeelte omhooggebracht en een gedeelte verbreed wordt. De nieuwe Ringbaan zal dan, na den onder doorgang, geleidelijk stijgen en later bij Diemerbrug, hoog over de Muidervaart en de Wcespertrekvaart geleid worden, om daarna hoog over den Oosterspoor weg, aan te sluiten aan het terrein in de Watergraafsmeer. Deze Ringbaan wordt ingericht voor dubbel spoor. Verder zal een spoorbaan gelegd wor den, die de Ringbaan met de Zuidergas fabriek verbindt. Het grondwerk van deze spoorwegen, waaraan circa 1% millioen kub. M. zand zal verwerkt worden, met bijkomende kleinere kunstwerken (de groote als on derdoorgangen, viaducten enz. worden later gemaakt) zal door de Ned. Spoor wegen, voor rekening van het Rijk, te Utrecht op 7 Januari a.s. worden aan besteed. Het leggen van de banen moet binnen twee jaar na opdracht gereed zijn, de overige werken binnen 32 maanden. De kosten worden geraamd op 2.210.000. HET DÉFILÉ DER MARINIERS Naar wij vernemen, is het défilé der mariniers voor H.M. de Koningin, dat aanvankelijk op 10 Dec. bepaald was, doch wegens een lichte ongesteldheid van H.M. niet plaats kon vinden, -thans vastgesteld op Maandag 16 dezer. Het jubileerende corps zal dan te 11 uur op de Maliebaan te Den Haag voor H.M. de Koningin defileeren. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de kaarten die voor het défilé van 10 Dec. waren uitgereikt ook voor den 16en Dec. geldig zijn. Zij die niet meer in het bezit van zulk een kaart moch ten zijn, kunnen een nieuwe aanvra gen bij den chef corps mariniers te Rotterdam. HAAGSCH MAANDBLAD Naar wij vernemen heeft de heer S. W, F. Margadant de redactie van het Haagsche Maandblad verlaten. Het tijd schrift zal voortaan door den heer Mr. W. NL Westerman alleen worden geleid.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6