GARAGE MOTORHUIS KAMP 36-38 TEL. 457 DE GEBROEDERS „GOOCHEM" FEUILLETON DE ONBU1GZAMEN Televisie nader tot oplossing Een demonstratie bij Philips EERSTE KAMER ,DE PAPAVERhet speciaal huis voor wol en handwerken RED FEZ RUG WOOL voor Smyrnawerk 3c BLAD PAG. 2. AMEESFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 99. Die heeft ten minste zijn verdiende loon voor den poets welke hij ons heeft gebakken, glunderden de broers. Xa het opstootje verliep verder alles volmaakt rustig en na afloop keerde ieder vermoeid huiswaarts. 100. „Jongens?" zei boer Pummels op een dag. „Jullie moe ten naar de korenmolen gaan en elk een baal meel voor mij halen." „Best baas," zeiden Pit en Pat en welgemoed gingen ze op weg. Menigeen is door zijn vijanden be roemd geworden. Naar t Engclsch van J. S. FLETCHER door mr H. J. P. H. 41 Vlak voor het vallen van de duister nis. Maar het was toch nog licht ge noeg om haar ook op ccn afstand te herkennen?" „En welke richting Is ze ingesla gen?" ,7e ging langs het hoschje, dat tus- schen de Rcuzenpijlen en de vallei ligt Daar heb ik haar uit het oog verlo ren." zei Bew. Rawünson keek Oliver van terzijde aan. Hii voor zichzelf was er nu zeker van. dat Miriam Scarpa het kind moest ontvoerd hebben, maar hij durfde zijn overtuiging niet tegenover den zoo jammerlijk gekwelden man uitspreken. Maar Ravidge mengde zich onver wachts in het gesprek. „Wat die kleine jongen betreft, mijn heer Carsdale." zei hij bruusk, „als we rekening houden met alles wat hekend is. en bedenken, dat zij zich op u willen wreken, dan zou ik zoo zeggen, dat Abe Hovland en die oude vrouw het kind gestolen moeten hebben. Als we den jongen willen vinden, dan moeten we naar die twee zoeken, mijnheer!" „Juist, dat is de zaak!" stemde Bew in. ..F.n er zijn op «ie heide aan deze zi|de van de vallei plekjes genoeg, waar al het zoeken in donker toch geen steek helptWe zullen moeten wachten. tot het dag is, mijnheer Carsdale!" Oliver hief de handen wanhopig op en liet zich in een stoel neervallen. „Wraak!" riep hij uit. „Zouden ze hun wraak willen koelen aan dat on schuldige kind? Och... ik wou maar..." Rawünson had zich tot den bosch wachter gewend. „Kun je nog niet iets aangeven, wat wc zouden kunnen doen? Weet je geen plek, waar ze eens heel in het bijzonder zoeken kunnen?" vroeg hij. „Neen, mijnheer", antwoordde Ravid ge hoofdschuddend. „Het is net als Naylor zooeven al zeihet zit hier vol gaten en holen, waar je in donker niet zoekpn kunt,. Maar... wilt u mis schien even meegaan... buiten de ka mer?" Rawünson volgde hem en Bew in de hal en sloot de deur achter zich. „Ik zeg dit liever niet, waar mijn heer bij is, meneer Rawünson". fluis terde de boschwachter, „maar als dat kind in handen van Miriam Scarpe en Hovland gevallen is. dan ziet het er lee lijk uit. Aan uw spraak te oordeelen bent u uit het zuiden des lands en u kent de lui in het noorden zoo niet. De oude heer daar", vervolgde hij met een knikje naar de eetkamer, „heeft tegenover die twee menschen iets ge daan. wat ze hem nooit zullen verge ven en ze zullen hun best doen, om zich te wreken! Als ze hem kunnen treffen np ziin teerste plekjedoor middel van dat kind Een plotseling lawaai buiten de hal deed de drie mannen opkijken. Een auto was de laan komen opstuiven; er zaten politic-agenten in. Een inspecteur sprong er uit en haastte zich de hal in en tegelijkertijd kwam Oliver de eet kamer uitsnellen: „Nieuws?" vroeg hij. „Is de politie daar? En..." Maar de inspecteur wees op de beide mannen, die naast Rawünson stonden. „Ik moet een woordje met die twee spreken, mijnheer Carsdale. Het mee- rendeel van mijn mannen is op de hei aan het zoeken, maar ik hoorde, dat Bow de hoeve bewaakt heeft. Zeg, ver denk je Hoyland er van met dit zaakje iets te maken te hebben?" vroeg hij aan Bew. „Ik heb hooren zeggen, dat je hem vanmorgen op de hoeve gezien heht." „Ja... en ik had niet. gedacht, dat het hem ooit gelukken zou er vandaan te komen!" antwoordde Bew doodnuchter. „Maar hij is me ontsnapt!" „Dat heb je mis, man, Abc Hoyland is den heelen dag in Halfirth gowoest, denkelijk voor zaken, in alle geval zoo openlijk mogelijk. Ik heb hem zelf in den voormiddag gesproken en een van mijn mannen zag hem nog om een uur of vijf. Hij zou zich niet openlijk durven vertoonen. als hij met dit geval iets te maken had. Het is alleen die vrouw Scarpe... en ze heeft iemand anders, die haar helpt. Weet u, wat ik er van denk, mijnheer Carsdale?" „Ik wil alles graag weten, wat er toe leiden kan om dat kind gezond en wel terug te krijgen," antwoordde Oliver. „Anders niet!" „Wat is uw meening?' vroeg Rawün son. „Naar mijn meening, mijnheer, zit die vrouw achter den aanslag op dat re servoir. Eerst in den namiddag heb ik iets heel bijzonders gehoord. Ze heeft groote bedragen van haar bank opge nomen in de laatste dagen en een van dp werklui bij de waterwerken heeft in den laatsten tijd meer geld verteerd, dan hij kan verdiend hebben. En, als zij het werkelijk is. die dat kind heeft ontvoerd, dan heeft ze dat alleen ge daan. om de aandacht van den dam af te leiden. Zij wist. dat de kleine jongen vaak op de heide uit rijden ging en daar heeft ze gebruik van gemaakt en hem ontvoerd, om aller opmerkzaam heid op dat gestolen kind te richten. En daarom, mijnheer Carsdale, moeien we uw menschen zoo gauw mogelijk terug hebben bij het reservoir om te waken... als een aanslag vannacht zou gelukken, dan zouden we mórgen hon derden en honderden dooden in Hal firth te betreuren hebben. Die vrouw... of haar helper... heeft vandaag al één man vermoord... we moeten nog niet meer dooden krijgen!" Oliver's gelaat was onder het spre ken van den inspecteur hoe langer hoe meer betrokken en nu maakte hij opeens een bevelend gebaar met al zijn oude onverzettelijkheid. „Ik wil dat kind terug hebben, voor dat ik ergens anders aan denk! Ik roep geen enkele van mijn mannen terug! Laat de gemeenteraad voor zijn eigen boeltje zorgen! Ik geef mijn menschen niet af!" Hij keerde in de eetzaal terug en wenkte Rawünson hem te volgen, maar voordat deze daaraan gevolg kon geven, reed een andere auto vliegensvlug de oprijlaan in. Louis Carsdale sprong er uit cn holde d stoep op, gevolgd door ziin vrouw. Hij had een prachtignn grooten hond aan een riem bij zich een prachtexemplaar van een bloed •hond. Allen keken hem verwonderd aan. „De hond van Craddock!" zei Bew met een opluchting. „Drommels, dat is een verstandige zet van u, mijnheer 1-ouis! Waarom hebben we daar niet eerder aan gedacht?" Louis duwde Ravidge den hondenriem in de hand. „Houd hem even vast!" zei hii. „Waar is vader? Daar?" Hij legde zijn hand op den arm zijner vrouw en duwde haar zachtjes de eet zaal binnen. Oliver had zich in een leunstoel laten vallen en zat daar nu met gebogen hoofd, in zichzelf mompe lend, maar toen hii de stem van zijn zoon hoorde, keek hij op en toen hij Margaret Mary zag, kwam hij overeind en stond bleek en bevend op. Louis gaf haar een wenk en zij ging naar Oliver toe en legde haar hand op zijn arm. „Als u ons noodig hebt, dan zijn we hier, vader!" zei Louis John. Oliver keek op zijn schoondochter neer en plotseling boog hij zich naar haar toe en gaf haar een kus. En op dat gezicht begon Louis op zijn gewone droge manier te lachen en klopte zijn vader op den schouder. „Dut is nog eens werk!" zei hij. „Kom... buiten staat nog een andere helper... kom eens naar hem kijken!" Oliver volgde aan den arm van Mar garet Marv, die hij niet scheen te wil len loslaten, naar de hal en zag daar den hond staan. En ook hij toonde al even groote tevredenheid als Bew ge daan had. „Dat is een goed idee!" zei hij. „Waar om heb ik niet eerder aan dien hond van Craddock gedacht? Maar we zullen hem eens gauw aan het werk zetten. Ga' jij maar naar je tante Betiia. kindlief," wendde hij zich tot zijn schoondochter. ,7e zit daar in den salon over de hei uit te kijken naar de lichtjes... ze zit alleen in het donker, die arme ziel... ga haar maar wat troosten." „En nu aan den gang." vervolgde hij met iets van zijn oude veerkracht, toen Margaret naar haar tante was gegaan. „Ik ben blij, dat ik tenminste nu iets doen kan. aLten we den hond dadelijk ergens heenbrengen, waar de jongen geweest is en vandaar uit beginnen." „Neen, mijnheer." kwam Ravidge tus- schenheide. „We moeten hem op het spoor van Miriam Scarpe brengen... we moeten beginnen bij haar voordeur!" „Ja. dat is zoo," stemde Bew in. „We moeten haar hebben... waar zij is, vin den we den jongen ook wel!" Toen ze het huis uit waren, wendde de inspecteur zich ietwat scherp tot Carsdale. „Mijnheer," zei hij beslist, „ik moet mijn mannen mee hebben naar het re servoir! Ik zeg u dat het nieuws, dat ik u verteld heb, van veel beteekenis is. Ik moet dien dam onder bewaking houden..." „En ik zeg, dat mijn mannen, op de hei zullen blijven, totdat mijn klein zoon terug is!" antwoordde Oliver bruusk. „Doe met uw mannen, wat u wilt!" Een oogenbük later was de inspecteur met zijn mannen op weg naar het re servoir en spoedde Oliver zich met zijn helpers naar de hoeve op de heide. Ra vidge met den hond ging voorop. Ver over de heide verspreid zag men de lichtjes' der zoekenden, maar in de buurt der hoeve was alles verlaten en duister. Een paar mannen hielden er de wacht „Hier is ze uitgekomen," zei Bew, toen ze het hek van de hoeve hadden bereikt en toen is ze dat pad door de hei op gegaan en dien kant uitgeloopen." Ravidge bracht den hond naar het door Bew aangegeven punt toe. „Ga jij nu even in huis, Naylor, en zoek een of ander klcedingstuk van die oude heks op," zei hij. „Dan kan ik hem daar lucht van geven!" Louis tikte Rawünson even aan en wees op den hond. (Wordt vervolgd). Opname van beeld en geluid met de Philips Televisie camera Hef is opmerkelijk zooveel Automobilisten met gladde banden blijven door rijden. Zij denken er niet bij, aan welk groot gevaar zij zich bloot stellen. Immers alle dagen gebeuren er ongelukken door het slippen alleen op GLADDE BANDEN. Laat ons nieuwe profielen op uw banden snijden op de aller- .ieuwste machine en alle ge vaar is geweken. U kunt, indien U ervroegtijdig bij bent, nog zeker 10.000 K.M. uw banden gebruiken. Wij snijden deze banden voor U in de door U gewenschte profielen tegen den prijs van slechts f 1.25 per band. Zie machine en afbeelingen van de profielen, die gesneden kunnen worden. Het blijft op het oogenblik nog alles experiment Wanneer in de huiskamers? (Van een bizonderen correspondent). Het groote moderne probleem van de radio-techniek is en blijft de televisie. De overbrenging van het geluid langs draadloozen weg bergt weinig gehei men meer voor de wetenschap in zich en men kan haar alleen nog maar ver der volmaken door zich toe te leggen op een eenvoudiger bediening, een natuur lijker weergave of een verdere uitscha keling van storingen. De overbrenging van het bewegende beeld staat echter nog in de kinderschoenen; men is er thans zoo ver mee gevorderd, dat de bewijzen aanwezig zijn. dat de televisie tot de technische mogelijkheden be hoort. doch er schijnt nog geen sprake van te ziin. dat binnenkort televisie-toe stellen tegen een redelijken prijs in den handel kunnen worden gebracht en men in de huiskamer de elders uitge zonden levende beelden kan zien. Proefnemingen in de Philips la boratoria te Eindhoven hebben nu onlangs het probleem nader tot een oplossing gebracht, waarvan wij dezer dagen getuige zijn ge weest bij een demonstratie, die daar met een pas gereed eekomen zend- en ontvang-installatie is ge houden. De in het oog loopendo bij zonderheid van deze nieuwe in- zigzagsgewijze wordt afgetast. De pro jectie in hef ontvangtoestel geschiedt op den bol van een z.g. Braunsche buis. waarin electroden-stralen even eens zigzags-gewijze op een scherm licht en donker projecteeren. waardoor het beeld ontslaat. In den ontvanger moeten de zigzag-bewegingen precies gelijk op gaan met die ia den zender. Dit bereikt men met behulp van z.g relaxatie-trillingen en wij konden zien, dat deze moeilijkheid daar inderdaad volkomen mee is opgelost. Doordat al les met groote snelheid moet gebeuren kan bij deze televisie-uitzendingen al leen van zeer korte golven worden ge bruik gemaakt, daar de lange golven daarvoor te log zijn. Men bezigt te Eindhoven golven van 7 meter, die evenwel hot nadeel hebben dat ze hoogstens 40 k.m. ver dragen. Het beeldvlak in het ontvang-appa- raat is betrekkelijk klein: het grootste dat. we zagen was ongeveer 20 bij "0 centimeter. Van voorstellingen voor een groot publiek is dus thans nog geen sprake. Het blijft alles nog experiment, doch in principe hebben deze Eindhovensche resultaten het televisie-probleem een eind verder vooruit gebracht. Het over brengen van gewone foto's en zelfs van films behoorde reeds lang tot de mogelijkheden en er wordt in het bui tenland dan ook al ijverig mee geëx perimenteerd. Hier is echter voor het eerst op het continent een directe op name uitgezonden met continue bewe gingen. zonder tusschenkomst van een film. De nadere uitwerking ervan en vnral de geschiktmaking voor de prac- tiik zullen noe wel eenigen tijd in be slag nemen. Van nu af aan zullen met den Philips televisiezender geregeld uitzendingen worden gedaan. Men zit er waarlijk niet stil en binnen af- zienbaren tijd zal misschien de televi sie in de huiskamer een even trouwe gast zijn als nu de geluidsradio. De voorzitter der Eerste Kamer is voornemens de Kamer bijeen te roepen tegen Woensdag 18 December des avonds te half 9, ter afdoening van ver schillende wetsontwerpen. Donderdag 19 dezer des ochtends te 11 uur zal een aantal ontwerpen, voornamelijk van spoedeischenden aard. in de afdeelingen worden onderzocht. TWIST OP DUITSCH GRONDGEBIED DINXPERLO, 13 Dec. De schoen maker F. Aalbers uit Dinxperlo, die een uitstapje op Duitsch grondgebied maakte, kreeg twist met den koopman W. E. uit Suderwick. Deze liep zoo hoog. dat een revolver trok en vijf schoten loste, waarvan twee hem in het lichaam troffen, een in den schou der en een in de heup. Zwaar gewond werd A. naar hei ziekenhuis te Arn hem overgebracht. staüatie is wel. dat hierbij geen ge bruik wordt gemaakt van een tus- schenfilm, zooals bijv. in Duitsch- land. Daardoor kan tegelijk een beeld- en een geluidopname wor den gemaakt, die tezamen op het zelfde moment in het ontvangtoe stel te voorschijn worden gebracht. Dr. Balth. van de Pol heeft een ap paratuur in dezen zin ontworpen, waarmede thans uitgebreide proeven worden genomen. In ziin laboratorium heeft- deze bekende geleerde, die op het gebied der radio-techniek reeds zulk be langrijk werk heeft verricht, zijn vin ding vertoond en ons een uiteenzetting van de werking ervan gegeven. Met de film heeft de televisie ge meen. dat, er 2A (t 25 momentopnamen per seconde worden weergegeven, die tezamen den indruk geven van conti nue bewegingen. Zulk een snelle uit zending geeft bij de radio geen moei lijkheden, doch bij het geluid komt al les na plkaar en heeft men dus met één afmeting te doen. terwijl een beeld twee afmetingen heeft. nJ. lengte en breedt»i Door het beeld nu in lange strooken te verdeelen, die zoo snel zijn, dat er alleen nog maar licht- cn Jon ker-variaties zijn in do langte ervan en niet meer in do breedte, worden do twee afmetingen, wanneer men deze strooken achter elkaar plaatst, geredu ceerd tot één afmeting. Hoe smaller die strooken zijn. hoe scherper liet beeld. Men gebruikt meestal zenders met een verdeeüng in 130 lijnen, doch de Philips zender is zoo gebouwd, dat binnen korten tijd kan woraen overge gaan tot circa 100 lijnen, waarbij üus de scherpte veel kan worden opge voerd. Evenals de geluidsradio (alleen moot bij de televisie alles voel sneller gebeuren) laat men nu deze smalle strook in 1/25 seconde door den zender loopen. De ontvanger plaatst de lijnen weer in de goede volgorde onder el kaar cn het beeld verschijnt er zooals het is opgenomen. IIoc dit nu alles in finesses in ziin werk gaat, zullen we hier niet beschrij ven. Voor de opnamen gebruikt men ccn z.g. iconoscoop, iets wat men het beste een clectrisch oog zou kunnen noemen, waarmee een beeld, dat met een fotografische lens op een speciaal ge prepareerd scherm is geprojecteerd. UIT DE STAATSCOURANT Registratie en domeinen Bij K.B. ziin met ingang van 1 Fe bruari 1936 benoemd tot Inspecteur der registratie en domeinen te: Tiel, H. A. Qidée, ontvanger der registratie en do-, meinen te Venlo; 's-Gravenhage, inspec tie der directe belastingen, B. J. Stroes. Ontvanger der registratie en domeinen te Roosendaal; Heerenveen, T. C. J de Smidt; Ontvanger der registratie en domeinen te Zaltbommel; Sneek, X Jaarsma. Ontvanger der registratie en domeinen te Stcenwijk. RadioiOmroep-Controle Bij K.B. is benoemd tot üd van de Radio-omroepcontrolecommissie J. W de Vries, Hoofdbestuurder van' de Ne- dcrlandsche Vereenigïng van Fabrieks arbeiders en lid van den Radioraad, te Bussum. zulks voor het tijdvak van 28 November 1935 tot en met 31 December 1937. Onderscheidingen Bij K.B. is verleend de Eere-Medaille verbonden' aan de Orde van Oranje- Nassau in zilver aan J. C. Koch, gewe zen organist bij de Nederlandsche Hei> vormde Gemeente te Beek (L.). DE PHOHI-ZENDER EINDHOVEN, 13 Dec. Naar aanlei ding van een in de pers verschenen mededeeling over een nieuwen Phohi- zender vernemen wij, dat het inderdaad in de bedoeling ligt de experimentecle Phiüpszender P. C. J., behoudens goed keuring van de autoriteiten, voor het doen van proefnemingen een belangrijk grootere energie te geven. Aangezien, zooals bekend, de Phohi-programma's van tijd tot tijd ook over de P. C. J.- zender worden uitgezonden, zal de Phohi hiervan indirect kunnen profitee- ren. De P. C. J.-zender blijft echter voorloopig te Eindhoven. in pakjes van 320 knoopen a f 0.25 per pakje. UTRECHTSEWEG 85 Alleenverkoop voor Amersfoort. TELEFOON 15 In één halven dag klaar. KON. CONSERVATORIUM VOOR MUZIEK 's-GRAVENHAGE. Hedenochtend heeft aan het Koninklijk Conservato rium voor Muziek het afscheid plaats gehad van de heeren Wouter Renaud Bart Verhallen leeraren aan dit Conservatorium, wien wegens het be reiken van de gestelde leeftijdsgrens een eervol ontslag als zoodanig is ver leend. De directeur van het Conservatorium Dr. Joh. Wagenaar bracht in tegen woordigheid van leeraren en leerlingen in hartelijke bewoordingen de verdien sten van beide leeraren naar voren en schetste hun prestaties voor het Con servatorium gedurende meer dan 30 taren. Namens de Vereeniging van Leeraren overhandigde de heer Carel Oberstadt den scheidenden collega's ieder een ets van Storm van 's Gravesande.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 10