x> clehrS VREDESPLAN" WEKT ONTSTEMMING Laatste Berichten ft r- AI Mr. Duys antwoordt de fractie VIJF MAAL WAS HIJ Stadsnieuws Advertentiën MISTIG, NAT WEER< IN UW MOND ADVERTEERT IN DIT DLAD INBOEDEL /TEUN HEM 1 NILLM IJ IBACH PIANO KEITJES 3 MAAL PLAATSEN VOOR EEN GULDEN Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 WERELDGEBEUREN SCHERPE KRITIEK OP HOARE'S BELEID Nagenoeg algemeen is de opvatting, dat de Pas rijsche plannen indruisen tegen de Volkenbonds beginselen PIJNLIJK is de wereld verrast, nu door de publicatie van het zooge naamde vredesvoorstel van Hoare en Laval, onderscheidenlijk Engelsch en Fransch minister van buitenland- sche zaken, inderdaad wordt bevestigd, dat de beide staatslieden het Oost-Afri- kaanschc conflict trachten te regelen door mir nichts dir nichts te beschik ken over Abessijnsch gebied, waarmee zij Italië gelukkig willen maken. Grens herzieningen ten faveure van Italië, den staat, die door Genève als aanval ler is bestempeld, worden zonder blikken of blozen aan de hand gedaan; alsof het de meest voor de hand liggende zaak is, wordt voorgesteld geweldige mooten Abessijnsch gebied van den staat, die het slachtoffer der agressie is geworden, af te scheuren; en alsof dit nog niet genoeg is, worden Italië elders in Ethio pië economische penetratiemogelijkhe den in het vooruitzicht gesteld, die Abessynië geheel onder Italiaanschen invloed zouden brengen. Kortom: de hecren Hoare en Laval hebben in feite Abessynië uitgeleverd aan Italië. Wèl zal het geamputeerde Abessynië als troostprijsje een corridor verwerven naar de haven Assab in Erithrea, wel ke stad het. in bezit krijgt, maar wat beteekent deze concessie, nadat men het land in territoriaal en ander opzicht op zoo'n weergalooze wijze heeft beroofd? Het is waarlijk cynisch, wanneer in het vredesplan in dit verband euphemis- tisch gewag wordt gemaakt van „ge biedsruil". Kortom: èn door den ge- biedsafstand, welken Hoare en Laval van Abessynië verlangen èn door het reserveeren voor Italië in Zuid-Abes- synië van een economische expansie- en kolonisatie-zóne, wordt de soeverei niteit van Abessynië aangetast op een wijze, die in geen enkel opzicht door den beugel kan. Niet alleen echter te Addis Abeba, maar ook te Genève zelf geeft men als zijn gevoelen te kennen, dat de staten wier ministers van buitenlandsche za ken het „vredesplan" ontwierpen, van de rechte Volkenbondslijn zijn afgewe ken en de beginselen, die aan het Vol- kenibondshandvest ten grondslag liggen, met voeten hebben getreden. Een bemoedigend tedken is inmiddels, dat vele Franschen en vooral vele. En- golschen mot het schaamrood op hun kaken róndloopcn, aangezien Min Mi nisters met voorstellen voor den dag zijn gekomen, die algemeen als het suimnium van onrechtvaardigheid wor den beschouwd. Te pijnlijker is deze aangelegenheid, daar het juist Frank rijk en Engeland zijn, die vooral den laatsten tijd hun groote liefde voor den Volkenhond bij elke gelegenheid ver kondigden, maar thans met voorstellen voor den dag komen, die indruischen tegen den hooggeprezen Volkenbonds geest. Hoare en Laval hebben den Vol kenbond door het indienen van hun vredesplan dan ook een onberekenbare schade toegebracht en het vertrouwen in deze volkerenorganisatie dan ook ge ducht geschokt. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat, wanneer in Engeland thans verkiezingen zouden worden gehouden, dc veroordeeling van de regeeringspo- litiek inzake Abessynië haar weerspie geling zou vinden in een geweldig ze telverlies der conservatieven. En wat Laval betreft, diens positie is er, als „medeplichtigo" aan het vredesplan, ook niet heter op geworden, zoodat zijn evident partij kiezen ten gunste van Italië hem zeer wel eerlang zijn pre mierschap kan kosten. Het, is daarom niet. overdreven vast te stellen, dat de Engclsche en Fransche staatslieden, die van don Volkenbond een desbetreffende opdracht hebben ontvangen, op zeer ongelukkige en uiterst onelegante wijze hun taak als vredestichters hebben vervuld. Nu probeert men van officiecle F.ngelsche zijde zijn figuur wel te'red den door te verklaren, dat het vredes plan slechts als een onderhandelings basis is bedoeld en dat nien er niet. aan vast zal houden, wanneer de belli- gerenten en dc Volkenbond er afwij zend tegenover staan, maar dit neemt niet weg, dat men op een zeer ontacti sche wijze tc werk is gegaan. In Enge land, waar het „vredesplan".niet alleen hij dc officieele oppositie een storm van verontwaardiging .heeft ontketend, maar eveneens ontevredenheid en te leurstelling i,n kringen heeft, gewekt, die overigens met dc regeer'ng svmpa- thiseeron, wordt er dan ook reeds op aangedrongen, dat sir Samuel Hoare, ciic Engeland zoozeer heeft, 'geblameerd.; van het tooneel zal verdwijnen, wel: een: bewijs, dat, hetgeen van Abessynië; wordt gevergd, in uitgebreide kringen wordt beschouwd als iets, dal volkomen, indruisoht, tege,n .recht, en rede. En wat oppositioneels groepen in' Frankrijk voélen en denken, is gisteren, onder woorden gebracht, toen oud-mi nister Pierre Cot do opmerking maakte: „Wij zouden ons moeten schamen.- wanneer wij een premie aan den aan-' valler toekenden". Bovendien kan reeds nu worden aan- HET HERSTEL VAN DE GRONDWET Het besluit van koning Foend tot wederinvoering van de grondwet van 1923 houdt in. dat de grondwet van kracht wordt op den dag. waarop het parlement bijeen komt. Aangezien er echter op het oogenblik geen parlement bestaat, zal de inwerkingtreding van de grondwet uitgesteld moeten worden tot na de verkiezingen. Men verwacht, dat de voorbereidingen voor nieuwe verkie zingen verscheidene maanden zullen duren. genomen, dat de kleine staten te Ge nève zich met nadruk zullen kanten tegen hetgeen Hoare en Laval te Pa rijs in een onbewaakt oogenblik heb ben opgesteld. Immers, met het Abes- sijnsche voorbeeld voor oogen, zullen zij er zich wel voor hoeden hun goed keuring te hechten aan een plan, dat in het minst niet getuigt van eerbied voor recht en de positie van den zwak ke. De booze geest, dien liet vredesplan ademt, zou zich te kwader ure ook te gen hen kunnen lceeren. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) UIT DEN OMTREK PRINSES JULIANA TE HILVERSUM Zilveren jubileum van plaat, selijke Roode Kruis afdeeling Onderscheidingen uitgereikt HILVERSUM, 14 Dec. Heden werd te Hilversum in tegenwoordigheid van H. K. H. Prinses Juliana het 25-jarig bestaan van de afd. van het Ned. Roode Kruis gevierd. Omstreeks 11 uur heden ochtend arriveerde H. K. H. Prinses Juliana met eenig» leden van het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis en klein gevolg voor het raadhuis. Na een begroeting door den burgemeester, den heer J. M. J. H. Lambooij, begaf de Prinses zich naar de raadszaal, waar de afd. Hilversum van het Roode Kruis in feestvergadering bijeen was. De eere voorzitter van de afdeeling, burgemees ter Lambooij, en dc voorzitter van de afdeeling, dr. L. Alers, hielden korte redevoeringen, waarin zij in het bizon der II. K. H. Prinses Juliana welkom heetten en haar dankten voor de be langstelling. H. K. H. Prinses Juliana antwoordde met een korte rede: „Namens het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis", aldus de Prinses, „dank ik den eerevoorzitter en den voor zitter van de afd. Hilversum voor de hartelijke welkomstwoorden tot ons ge richt. Gaarne beantwoorden wij die met onze gelukwenschen naar aanleiding van het zilveren bestaansjubileum der afdeeling en onze beste wcnschen voor haar verdere ontwikkeling en'bloei. In derdaad bestaat er alle reden tot vol doening wanneer men ziet wat hier in onderlinge samenwerking deze kwart eeuw is tot stand gebracht. Een waar- d eer end woord aan allen, die daartoe, in welken vorm ook, het hunne hebben hij gedragen, is hier zeker op zijn plaats. Het hoofdbestuur heeft besloten op de zen in de geschiedenis der afdeeling zoo gedenkwaardigen dag het kruis van verdienste uit te reiken aan den heer A. Luitsz, secretaris uwer afdeeling, en de medaille van verdienste in brons aan het lid uwer transportcolonne A. van Wijngaarden, die ieder in zijn functie blijk geven van zoo groote toewijding voor het Ned. Roode Kruis. Het is mij een genoegen tot de uitreiking van die onderscheiding te kunnen overgaan." Daarna gaf de secretaris van de af deeling, de heer A. Luitsz, in een rede een overzicht van het werk dér afdee ling. Na afloop der vergadering bezich tigde H. K. H. Prinses Juliana het raadhuis, waarbij zij voorgelicht, werd door den bouwmeester, architect W. M, Dudok. In het Palace Hotel hood het gemeentebestuur daarna aan H. K. H. Prinses Juliana, de leden van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, het bestuur van de jubileerende afdee ling en genoodïgden een lunch aan. VOV A-REDACTEUREN STAAN TERECHT Wat hun door het O.M. is ten laste gelegd UTRECHT, li December. Wij hebben reeds gemeld, dat op Dinsdag 17 December a.s. voor de arr.- rechtbank te dezer stede terecht zullen staan do redacteuren van „Volk en Va derland", tegen, wie conigen tijd; gele den, naar men zich zal herinneren, proces verbaal is opgemaakt. Naar wij vernemen, is aan den ver dachte J. Hollander ten laste gelegd, dat zij zich in hot openhaar bij geschrif te opzettelijk in bëleèdigendén vorm heeft uitgelaten over dc Eerste Kamer der Staten Generaal; aan den verdachte mr. S. A. van Lan teren, dat hij zich in het openhaar bij geschrifte opzettelijk In bóleedigendcii voprij heeft uitgelaten over dc ireg.ee- ring des lands; aan den verdachte, mr. E. G. I-t. Ver-' viers, dat hij zich in het openbaar bij geschrifte opzettelijk in 'beleedigendcn vorm hóeft uitgelaten over den Neder- landschen ministerraad, mitsdien een openhaar lichaam, en opzettelijk den voorzitter van den. raad van ministers, tevens minister van koloniën, dr. H. Colijn, terzake van de rechtmatige uit oefening zijner bediening heeft.1 hclee- digd, door het. opnemen van een arti kel in her maandblad „Nieuw Neder land": aan den verdachte, mr. H. Reydon. dat hij opzettelijk als waarnemend hoofdredacteur van het te Utrecht ge drukte en verschijnende weekblad Volk cn Vaderland, terwijl hij den hoofdre dacteur hij diens ontstentenis verving en terwijl hij don inhoud en de strek king van de betrokken geschriften goed kende en ferzake van de plaatsing dier geschriften geenerlei overleg met den schrijver of de schrijvers daarvan had gehouden, in voormeld blad heeft doen opnemen de bekende advertentie „Mi nister van Defensie gevraagd". De dagvaarding stelt, dat deze advertentie opzettelijk den gewezen minister van defensie, mr. Deckers, heleedigde ter zake van de rechtmatige uitoefening van zijn functie als minister van de fensie, terwijl een ander deel kennelijk sloeg op de regeering onzes lands en eene uitlating in opzettelijk beleedigen- den vorm daarover, althans voor het openbaar gezag of eenig openbaar lichaam, opleverde. Voorts wordt den heer Reydon ten laste gelegd het opnemen van een arti kel, getiteld: „Visschers in nood", waarvan de laatste zin uitlatingen in opzettelijk beleedigenden vorm voor de Varkens-Centrale, Tarwe-Ccntrale en Zuivel-Ccntrale, alle openbare lichamen of instellingen zijnde, bevatte. BUITENLAND Toch nog olie-embargo? Generaal Virgin vreest een rassenoorlog Generaal Virgin, de Zweed# sche adviseur van den negus, die te Stockholm is teruggekeerd, verklaarde in een interview, dat hij vreesde, dat, indien men Abessynië tot een voorwerp van het spel der Europeesche groote mogendheden zou maken, een rassenoorlog zou uitbreken, die de scherpste vijandigheid tus# schen het zwarte en het blanke ras tengvolge zal hebben. Tot nog toe heeft de negus altijd de goede verstandhouding tusschen beide rassen bevorderd, maar de /raag is, of hij daar onder derge# lijk omstandigheden nog toe bij machte zal zijn. In geval van een rassenoorlog zou Abessynië on# getwijfeld steun bij Japan zoe# ken. Verdeeling van den buit in naam van den Vólkern bond Het invloedrijke Japansche handels orgaan Sjoegaisjo Gyo, onder leiding van den oud-minister van buitenland sche zaken en voormalig ambassadeur to Moskou, Tanaka, schrijft over de Fransch-Britsche vredesvoorstellen voor Abessynië en Italië, dat ten aanschou- we van de gelieelc wereld Abessynië in naam van den Volkenbond wordt verdeeld tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. Indien het Fransch-Britsche plan wordt doorgedreven ten koste van een uitgestrekt, gebied, dat van Abes synië wordt afgescheurd, is dit van groote heteekenis, niet alleen voor Abessynië, doch ook voor de andere kleine mogendheden, die door de mach tige leden van den Volkenbond, naar het hun behaagt, verdeeld kunnen wor den. Het blad is van meening, dat met den gang van zaken, die thans wordt voorgesteld, dé menschel ij kheid en de internationale moraal zijn gemoeid. BINNENLAND TEGEN AFSLUITBOOMEN GEREDEN Doodelijk ongeluk op bewaakten overweg bij Apeldoorn APELDOORN. 14 Dcc. Gister avond te omstreeks kwart over 11 is op den Asselschenstraatweg ter hoog te van den bewaakten spoorweg-over gang een ernstig- motor-ongeluk ge schicd. dat aan één persoon het leven heeft gekost, terwijl een andere zwaar werd gewond. Volgens ooggetuigen waren de groo te afisl uithoornen reeds neergelaten, daar enkele oogenblikken later de trein uit Zwolle zou passcercn. Op dat tijdstip, naderde een motorrijwiel, be stuurd door den 20-jarigen G. Bosch uit Apeldoorn, met als duo-passagier zijn plaatsgenoot R. Peters, welke laatstgenoemde door Bosch lot een motorritje was uitgenoodigd. Dc lieer Bosch schijnt, op het laatste oogenblik pas te hebben gezien «Int. de hoornen >varèn gesloten. Bij een poging om den motor tot stilstand te brengen is deze waarschijnlijk geslipt, met hel ge volg. dat hii met. vrijwel onverminder de vaart, tegen de afsluitboomen is ge botst. Deze knapten als een riet af, on kwamen dwars over de rails te lig gen. Vervolgens sloeg de machine te gen een paal waarbij de bestuurder met. een wijden hoog van den motor werd geslingerd. Zwaar gewond bleef hii liggen, evenals de duo-passagier die onder den motor terecht was ge komen. Inmiddels was de trein uit de rich ting Zwolle genaderd, doch de sein huiswachter slaagde er met behulp van lichtsignalen in. deze nog bijtijds tot stilstand te brengen. Do heide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis tc Apeldoorn overgebracht. G. Bosch is in den afgeloopen nacht overleden terwijl de toestand van B. Peters zeer zorgwekkend is. LIJSTAANVOERDER En toch 22 jaar lang zijn plicht schandelijk verwaarloosd? Albarda als Antonius Mr. J. E. W, Duys heeft het volgende antwoord aan het partijbestuur der S. D. A. P. gezonden: Moge het mij vergund zijn bij het z.g. „eenstemmig" antwoord der Ka merfractie een paar kanlteekeningen te maken. Ik neem slechts enkele pun ten, die het meest dit antwoord typee ren, elders krijg ik nog wel gelegen heid de beweringen meer grondig on der handen te nemen. 1. Volgens „eenstemmig oordeel der fractie" zou ik eigenlijk reeds sedert 1913, dus zegge 22 jaar lang, mijn plicht als kamerlid schandelijk hebben ver waarloosd. Kom aan! Ik ben in die 22 jaar niet alleen door de S. D. A. P. vijfmaal can- didaat gesteld, maar vijfmaal zelfs lijst aanvoerder geweest. Telkenmale in de meest hoogdravende bewoordingen bij de kiezers door de S. D. A. P. aanbe volen. Mijn stemmencijfer steeg van 25.000 tot bijna 90.000 als maar mijn plicht verzakende en op de lijst waarop ik als locomotief dienst deed, sleepte ik zelfs nog de kamerleden Cra mer en Tliijssen ais no. 2 en 3 mee de Kamer binnen. Deze kamerleden Craimer en Thijssen komen nu, met de fractie mee, verkla ren, dait men eigenlijk 22 jaar lang de kiezers in Noord-Holland schandelijk heeft voorgelogen en bedrogen. Volgens hun „eenstemmig" oordeel zitten deze dus op door de S. D. A. P. gepleegd grof volksbedrog verkregen zetels. Wanneer de D. A. P. het dus in deze dagen heeft over „plichten om als kamerlid af te treden", dan heeft die S. D. A. P. hier een schoone gelegen heid om het bedrog tegenover de Noord- Hollandsche kiezers, 22 jaar lang ge pleegd, goed te maken, door de heeren Cramer en Thijssen onmiddellijk van hun met zulke onoprechte middelen verkregen zetels te doen verdwijnen. Hier ziet men mi eens voor welke consequenties de eenstemmige „Staats lieden" der soc.-dem. fractie, verblind door hun haat en komende tot zulke aantijgingen, zich zelf plaatsen. Dat de heeren mij met modder zou den gooien was te verwachten, edoch zóó dom had toch niemand kunnen vermoeden. 2. De heeren ontkennen, dat ik re den zou hebben mij te beklagen over de bejegening die zij mij aandeden bij ge legenheid van het sanctieontwerp in de Tweede Kamer. Laat ik mogen volstaan met eenvou dig te venvijzen naar wat een politiek tegenstander, tevens lid der Kamei*, ma*. Coops, in 'n officiéél orgaan van den Vrij heidsbond daarover schrijft. Mr. Coops verfriaart in ziin orgaan, dat. hij „per soonlijk kan getuigen", dat mijn grief juist is en „dat bij die gelegenheid mr. Duys onbehoorlijk (ik spatieer) behandeld is geworden door de S.-D. fractie. Wanneer de soc.-dem. fractie dit nu, cn nog wel ,,eenstemmdg"(!) ontken nen gaat, kan men zich van het peil der waarheidsliefde in die regionen eenig denkbeeld vormen. 3. De fractie insinueert, dat ik in processen die twee aannemers tegen den Staat hebben gevoerd de advocaat zou zijn geweest en dat men niet on verdeelde bewondering koesterde voor het feit, dat ik, in de Kamer, als kamer lid ten faveure van deze aannemers sprak. Hiertegenover sta do pertinente verklaring, dat ik met geen dezer pro cessen naar aanleiding waarvan die aannemers later aan de Kamer adres seerden, noch als persoon, noch als ad vocaat, ook maar iets te maken heb gehad. Een van die beide aannemers had ik, vóór hij mij in het Kamerge bouw naar aanleiding van diens adres te spreken vroeg bij mijn weten daar vóór zelfs nooit gezien. Ziehier nu alweer de „eenstemmige" waarheidsliefde der fractie, terwijl wat de kwestie Roelofsen aangaat ik, juist omgekeerd weer zéér ernstig mijn plicht als volksvertegenwoordiger zou hebben verzaakt, als ik niet bij den minister openlijk en met eerlijke vermelding er bij, waar ik de wetenschap vandaan had, had aangedrongen op schoonmaak bij de Crisis-Varkensgeschiedenis. 4. Volgens alweer „eenstemmig" oor deel (hoe komt men toch aan die wonderlijke „eenstemmigheid", waar van de fractie van de feiten waar het om gaat uit eigen wetenschap niets weet:) zou Albarda de partij niet tegen mij hebben opgezweept, doch in tegendeel nog pogingen tot „bedaren" hebben aangewend. Mijn antwoord luidt: In Shakespeares drama „Julius Caesar" vindt men in Antonius het klassieke voorbeeld van zulk soort „bedaringspogingen". Toen Antonius eenige malen Brutus voor een achtenswaardig man had verklaard, was men bereid hem te lynchen! De door Albarda zelf eenzijdig benoemde commissie-Bonger heeft het noodig ge vonden in verband met een der ter men waarin de heer Albarda in beslo ten vergaderingen zijn „bedarings"-po- gingen deed, hem deswege met alge- meenc stemmen een „afkeuring" te doen incasseeren. Maar... dit zal dan wel een van die 8 punten zijn, die de heer Albarda ,,onjuist"(!) acht en... waar om het rapport-Bonger den doofpot in moest. De lieer Ankersmit heeft wel licht nóg meer bezwaren tegen het rap port. Ik kan 't me begrijpen! 5. Dat ik ondanks royementen cn al lerlei andere niet de minste zedelijke waarde hebbende fraaiigheden niet be dank als lid der Kamer, kan voor den- gene die behoorlijk onderscheiden wil, beel duidelijk zijn. Ik ben wèl gekozen op een partijlijst maar niet op een klieklijst. De lijst waarop ik als lijstaanvoerder gekozen werd is géén privé-elgendom van een paar partij-bonzen, iix casu Albarda- Ankersmit c.s. Ik geef alle abstracte theoriën hier cadeau voor de concrete werkelijkheid en verzoek ieder niet den schijn voor het wezen te nemen. Daar waar ik mij behoorlijk verdedi gen kon en een kliek de feiten niet voor de partïjgenooten kon verdonkerema nen, hebben de heeren Albarda-Anker- smit c.s. telkens moeten ondervinden, dat het oordeel niet te hunnen gunste, maar te mijnen gunste uitviel. Zou ik nu hebben heen te gaan, om dat het een kliek gelukt ongeveer 10/11 van de S. D. A. P. (geheel Nederland behalve Noord-Holland-Noord) door ja renlange onthouding der waarheid, door een ware arbeiderspers-terreur, waarbij men zich van de grofst denkbare per soonlijke verdachtmakingen, achterklap en verleugening niet schaamde, als een partij bes luit te doen schijnen, wat in werkelijkheid een kliekdoordrijverij is? Als men nu den laatsten doodsteek wil geven aan „verkiezingen" en het op die verkiezingen gebaseerde „par lementaire stelsel", waarlijk, dan moet men gaan goedkeuren wat tihans in de S. D. A. P. gebeurt. Zou het heengaan door mij onder zulke omstandigheden gaan behooren tot de „goede parle mentaire usances", dan beteekent dit, dat een door de kiezers gekozen afge vaardigde zich niet meer om trouw aan zijn beginselen of program heeft to bekommeren, maar in de eerste plaats dient te zorgen in de gunst en recom mandatie te blijven bij een paar bon zen, die toevallig het machts- en inlich- tingsapparaat (de pers) der partij in handen hebben. Wil de S.D.A.P, dit invoeren, nog wel onder het applaus van mensohen, die zeggen het parlementaire stelsel te ver dedigen, dat moet de S. D. A. P. weten, maar dan zal zij opnieuw een bewijs hebben geleverd van de waarheid, dat de S. D. A. P. ondanks allen schijn van het tegendeel, in werkelijkheid is „gang maakster tegen wi'1 en dank voor het fascisme", zooals het hoofdorgaan van den Vrijheidsbóhd dezer dagen schreef, Ten slotte nog een verklaring: Mocht er in Nederland, wéér ook, een hoofdredacteur zijn, van welk orgaan ook, d-ie twijfelt of er ook maar dc ge ringste onwaarheid schuilt in wat ik in mijn vorig communiqué of in het Iwvensta&nde schreef, welnu mijn huis staat voor hern open. Hij melde zich slechts cn ik hen bereid en in siaat met de stukken cn bescheiden, ieder mijner woorden tot waarheid ie maken. M. O. TG s GRAVENHAGE 's-GR A VEN ÏI AGE, 11 December. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. W. van Schothorst, bevelen B. cn W. den ge meenteraad aan ter benoeming tol di recteur van de hoogcrc burgdtschool met 5-jarigen cursus aan de Beeklaan: 1. J. Mulder, leeraar aan de gemeen telijke hoogcrc burgerschool met 5-jari gen cursus aan do Beeklaan no. 445, alhier, waarnemend directeur dezer school 2. dr. C. dc Jong, conrector van het gemeentelijk gymnasium te Leiden; 3. dr. N. J. A. Taverne, leeraar aan dc gemeentelijke hoogero burgerscho len niet 5-jarigen cursus alhier. MET LEGUIT'S LUXE REISWAGEN NAAR PARIJS Belangstellenden naar den interland- voetbalwedstrijd Frankrijk-Nederland op 12 Januari tc Parijs, willen wij verwij zen naar de Keitjes, waarin bijzonder heden over de reis met Leguit s Lu\a Reiswagen naar Parijs opgenomen zijn. BURGERLIJKE STAND 13 December GEBOREN: Hendrika, dochter van Jan van Luar en Christina Johanna van Laar. Jacobus, zoon van Jean André Jaco bus van Zomeren en Johanna van Beek, OVERLEDEN: Fredrik Jan van den Brink, 31 jaar, echtgenoot van Hendri ka Jannetje dc Bruin. i^^^neuAi(e>unc^ FILMAVOND VAN DE VEREEN. NEDERLANDSCH FABRIKAAT Gisteravond had in Dc Valk een film avond plaats van de Vcreeniging Ne- derlandsch Fabrikaat, welke onder lei ding stond van het eenig aanwezige be stuurslid, den lieer II. A. dc Smit v. d. Broecke. Vertoond werden films van de Carp's Garenfabriekeh, van dc Vcreenigde Glasfabrieken Schiedam en een film over kaasbereiding. UIT DEN ARBEIDERSSPORTBOND Handbalprogramma voor a.s. Zondag, District VII Hceren-afdecling A. 12 AnimoA.H.G. 121 UtrechtAmersfoort. 2—3 TurnenHaarlem. Dames-afdccling A. 12 HilversumUtrecht. 2—3 Animo—A.H.G. Afdeeling B (Heeren) 1011 Hilversum IIAmersfoort II 4 1112 BussumZeist. Dames. 11—12 Hilversum II—Utrecht II Ondertrouwd: MATTY DE WITH en P. C. W. WORST. Oosterbeek, Griend weg 1. 14 December 1935. Amsterdam, Prinsengracht 959. Huwelijksvoltrekking 11 Ja nuari 1936 in de Remon- strantsche Kerk te Ooster beek V/2 uur n.m. Hiermede vervul ik den droeven plicht U kennis te geven van het na een langdu rig doch geduldig ge dragen lijden kalm on zacht, ontslapen mijner beste Zuster, ANNA GEERTRUIDA BOKS, in den ouderdom van 71 jaar. D. J. BOKS'. Amersfoort, 14 December 1935. Utrechtschestr. 22. De teraardebestelling is bepaald op Dinsdag. 17 December 1935 op de Algemcene Begraaf plaats aan den Soes- ferweg alhier. Vertrek van het Sterf huis 12 uur. Geen bezoek. Voor dc vele blijken van belangstelling ondervonden bij onze 35-jarige Echtver- eeniging op 12 December 1.1. betuigen wij onzen harte- lijken dank. G. W. GIJSBERTSE. T. GIJSBERTSE— MEIJER. L. Nicasiusdw.slraat 19. Ondcrgetcekcnde. maakt bekend, dat hij voortaan al leen zijn Garage zal behee- ren. Aanbevelend: LEO VALEWINK. Amersfoort, 14 Dcc. 1935. Muurhuizen 40. KINDER-handschoenen met kap. Ideale dracht. Lekker warm en handig. Kijk eens ln de étalage bij HUIB HOLSTEIJN. Groote doozen 20 en 35 coot Drog. „DE ASPIRIN" T.cusderweg 93. Tel. 651. Woestügerweg- 143. Tel. 1012. Amersfoort. De Makelaars J. MENKO Zn. zullen publiek ver- koopen op a.s. Dinsdag, 17 Dec. 1935 des v.m. 9 uur ten verzoeke en ten huize van den Weid. Heer M. v. BU REN, Pieter Bothlaan 34. wegens vertrek naar het buitenland, den zeer fraaicu w.o. Eetkamer, Huiskamer, Slaapkamer, Serre- en Tuln- ameublementen, (Radioin stallatie Telefunken), Zeer fraai Perzisch karpet, Etsen en Schilderstukken w.o. got. S'chiedges. Overgordijnen, 2 Vulhaarden, Pendules en Klokken, Electr. lampen, Karpetten, Loopera en Vloer zeil, Tafels, bijna nieuw bad en geyser en gasfornuis, eenig antiek Porselein on Aardewerk, Antiek en Mo dern kristal, eenige Minia turen, Cylinderbureau, Keu- kengeyser, (Eenige fraaie Goud- en Zilverwerken w.o. Theeservies met blad, Broodmand, Lepels, Vorken en Messen enz.). Groote Eiken Hangkast, Eet-, Ont bijt- en Theeserviezen, Fraaie kunstvoorwerpen, Eiken Boekenkast, Boeken, Ledikanten met toebehoo- ren, Dekens, Eenige Klee ding, Divanhed, Gemak stoel, Eenig Tafel- en Bed linnen. (Fototoestel Kodak), Heeren- en Damesrijwiet, Gasradiator, Kapstok en Kleed, Weckflesschen en Keukengcricf. Tuin- pn Tim mergereedschap. Appelkast, Koffers, Trappen enz.. Bezichtiging Zondag, 15 Dec. van 2 tot 6 uur on Maandag. 16 Dee. van 9 tot 5 uur tegen betaling van 10 cent entréc. OOK OP DE MAAT; SCHAPPELIJKE HV LADDER IEVENSVERZ.MIJ öijkantoor te UTRECHT:) Maliebaan I- Telefoon 11494 Ibach, zwnrf, ivoren kla vier, als nieuw, zeer mo dern instrument. Oorspr. prijs f 1100.—. Spotprijs 323.Alleen tegen con tante betaling. Deskundig onderzoek toegestaan. Br. onder No. 5964 bur. Amcrsf, Dagblad.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3