De graaf d'Ansembourg De Indische pensioenen WALDO RP RADIO-TOESTELLEN PRIJZEN vanaf f 115.- VERMEERSTRAAT 61 - TEL. 398 ERNSTIG STATIONS ONGELUK Twente vraagt de aandacht DE GEZONKEN Korting goedgekeurd SLIPGEVAAR OP RIJKSWEGEN Het geval-Kortenhorsf 3e BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 EERSTE KAMER TOEGELATEN TOT DE EERSTE KAMER Een debat dat op volkomen zakelijke gronden is gevoerd DEN HAAG, 13 December. Met 29 tegen 12 stemmen heeft de senaat de conclusie goedgekeurd der commissie toï onderzoek van de geloofsbrieven, dat graaf de Marchant et d'Ansembourg tot de Kamer behoort te worden toegelaten. Het, debat is op zuiver zakelijken grond gevoerd, gelijk in de volksvertegenwoor diging van een rechtsstaat betamelijk is Volgens air. Mendels (S.D.) verliest een minderjarige door het aannemen van een vreemde nationaliteit zijn Ne derlanderschap. 1-Iij zag een verschil in positie tusschen het minderjarige kind en de gehuwde vrouw, die den staat van haar man volgt. Graaf de Marchant heeft zich, zooals men weet, als minder jarige tot Pruis laten naturaliseeren. Volgens de commissie kreeg hij daar door twee nationaliteiten, de Nederland sche (omdat zijn vader Nederlander wordt geacht) en de Du it sche, en is hij van de Duitsche nationaliteit ontheven door een Entlassungsurkunde. Mr. Briët (A.R.) verdedigde de conclusie der com missie, volgens welke de Nederlandsche wetgeving aanneemt, dat een minderja rige niet heslissen kan over zijn eigen nationaliteit. Mr. Briët voerde mr. Men dels tegemoet, dat volgens diens stelling een kind van acht jaar wel zelfstandig door naturalisatie het Nederlander schap zou kunnen verliezen. Jhr. Mi- chiels van Kessenich schaarde zich aan mr. Briët's zijde. Graaf de Marchant is voorts in 1914 in Pruisischen krijgsdienst gegaan. De Nederlandsche wet bepaalt, dat een Ne derljnder het Nederlanderschap ver lies!. door zich zonder verlof des Ko- nings in vreemden krijgsdienst te bege ven. Volgens de commissie beteekent „zich begeven" vrijwillig in vreemden krijgsdienst gaan en is graaf de Mar chant zijn dienstplicht nagekomen, toen hij in het Pruisische leger trad, zoodat hij daardoor hei Nederlanderschap niet verloren heeft. Mr. Mendels leidde uit een rapport van den Amsterdamschen hoofdcommissaris van politie af, dat graaf de Marchant wel degelijk vrijwil lig in Pruisischen krijgsdienst is getre den. Jhr. van Sasse van Ysselt (R.K.) meende ook. dat hij er niet toe gedwon- gen was geweest. Jhr. Michiels van Kes senich was met mr. Briët eens, dat, al is graaf de Marchant misschien wat vroeger in militairen dienst getreden, dan waartoe de dienstplicht hem noop te b.v. als einjahriger Freiwilliger dit toch verband hield met zijn op han den zijnden dienstplicht,, zoodat hij niet kan worden geacht, vrijwillig dienst te hebben genomen. Prof. De Savornin Lohman (C.H.) betoogde, dat, in elk ge val niet, bewezen is, dat graaf de Mar chant het Nederlanderschap heeft ver loren, en dat men daarom moet aan nemen, dat hij het heeft behouden. Mr. Knottenbelt (Lib.) heeft, betoogd, dat niet de uitlegging van wetsartikelen over de toelating van graaf de Mar chant moest beslissen, maar de billijk heid. De Kroon heeft hem destijds be noemd tot burgemeester van Amstenra- de en de Provinciale Staten van Lim burg hebben hem later als Statenlid toegelaten. Iedereen, zoo redeneerde mr. Knottenbelt, heeft jaren lang gedacht, dat graaf de Marchant Nederlander was; Ook als dit niet juist mocht zijn geweest, moet hij nu als Nederlander worden beschouwd. Want: error com munis facit jus. Een algemeene dwa ling maakt recht. Het gezond verstand, aldus mr. Knottenbelt, praevaleert bo ven wat juridisch vast te stellen is. Dit bevredigt z.i. het rechtsgevoel. Mr. Briët ofschoon voor toelating van graaf de Maréhant pleitende, bestreed mr. Ivnot- tenbelt's theorie, opmerkende, dat men r.ooit uit een spreuk recht mag aflei den, maar dat de regel wordt gevormd door wat recht is. Prof. Van Embden (V.D.) was voor toelating, omdat graaf de Marchant in 1920, zelf meenonde, dat hij geen Neder lander was, een verzoek om naturali satie heeft ingediend en minister Heems kerk dit toen niet in behandeling heeft willen nemen, daar Z.Exc. zelf van oor deel was, dat graaf de Marchant's Ne derlanderschap vast stond. Op dit feit hebben ook andere voorstanders van toelating zich beroepen. Mr. Briët en jhr. van Sasse van Ys selt hebben sterk afgekeurd, dat graaf de Marchant geweigerd heeft, te vol doen aan een verzoek der Kamercom missie om te verschijnen ten einde na dere inlichtingen te geven. Mr, Briët zeide, dat graaf de Marchant, toegela ten. door zijn zwijgen hot odium op zich vestigt, dat zijn toelating misschien ten onrechte is geschied, en dat hij gehrek aan openhartigheid en rondborstigheid heeft getoond Sommige luisteraars int en-u mpeerden „zeer juistI" en „bravo!". Jhr. van Sasse NOODLOTTIG SCHOT Sergeant der militaire politie ernstig gewond APELDOORN, 13 Dec. Bij oefenin gen van de militaire politie te Loenen (Gld.) is hedenmorgen op het station aldaar een ernstig ongeluk gebpurd Een sergeant-majoor van de militaire politie-troepen werd a bout poriant door een schot in de borst getroffen. Nadat door den geneesheer dr. de Jong de eerste hulp was verleend, is net slacht offer in hoogst zorgwekkenden toestand overgebracht naar een ziekenhuis te Arnhem. Volgens ooguetuigen zou het schot door een noodlottig toeval zijn afge gaan. merkte op, dat graaf de Marchant den indruk vestigde, iets te verbergen te hebben. Tegen de toelating stemden 4 katho lieken, de heeren de Bruyn, Bloinjous, Van Sasse van Ysselt en Serrarens. Tien katholieken stemden voor: de heeren Steger, Andriessen, Flcskens, Ruiter. Michiels van Kessenich, de Jong, van Lanschot, Nivard. Janssen en Schoema- ker. Tegen stemden 6 sociaaldemocraten, t.w. de heeren Mendels, Hermans, de la Bella, Polak, Molt maker en Ossendorn, èti 3 sociaaldemocraten stemden voor. mevr. PothuisSmit en de heeren Rug- en Vorrink. Van de anti-revolutionairen stemde alleen jhr. van Ciller tegen en van de christelijk-historischen alleen de voor zitter. baron de Vos van Steen wijk. Alle liberalen en vrijzinnig-denvocra- Un stemden voor. EEN FLINKE JONGEN Hij waarschuwde de brand# weer, dat baldadig ge# alarmeerd was AMSTERDAM, 13 Dec. Eenigen tijd geleden werd de brandweer baldadig ge alarmeerd via een melder aan de Fahrenheitstraat in de Watergraafs meer; een schooljongen, die zag, dat de brandweer weldra voor niels moest uit rukken, liep op den melder toe en deel de door de telefoon mede, dat de brand weer in de kazerne kon blijven. De jongen, een leerling van de Van Riebeekschool, is gister beloond. Er had een eenvoudige huldiging plaats van dezen Hollandschcn iongen. die hef mis dadige van baldadige brandweeralar- meeringen zoo goed inziet. Behalve ver tegenwoordigers en ve rtegen woord ig- sters van Pro Juventute waren aan wezig de adjunct-hoofdbrandmeester, W. de Boer, de inspecteur van het onder wijs, de heer Vrijburgh. de politierechter Mr. N. Muller en het personeel en de leerlingen der school. De voorzitter van een der afdeelingen van Pro Juventute, mr. H. J. Hülsmann sprak den iongen toe en stelde hem ten voorbeeld aan de andere leerlingen. Spr. overhandigde hem een spaarbankboekje waarop 10.— is gestort. „Wij rekenen erop," zoo zéide Mr. Hülsmann, „dat geen van de jongens ooit weer baldadig de brandweer alarmeert, jullie begrijpt het groote gevaar ervan." KLEEDINGMAGAZIJN ||L oCMca^ NED. FABRIKAAT 00K IN HUURKOOP - KOOKT UW HUÊSMNUi GCZCUJO Twee personen onder een rangeerende locomotief, een doode en een ernstig gewonde HOORN, 13 December. Vanavond te ongeveer kwart voor zes heeft op het stationsemplacement, alhier een ern stig ongeluk één doode eeëischt. terwijl een tweede persoon ernstig werd ge wond. De 27-iarige ongehuwde P. de Best en de ladingmeester Blokdijk waren be zig met het laden van een partij ha ring in een goederenwagen, waartoe zii zich met een geladen kar jiaar het derde perron begaven. Tusschen het tweede en derde perron ziin beide man -nen door een rangeerende locomotief, waarvan de machinist duidelijk sig naal had gegeven, gegrepen. De eevol- een waren ontzettend. De Best werd op si as gedood, het stoffelijk overschot werd per brancard naar het St. Jans Gasthuis overgebracht. De ladingmees ter Blokdijk bekwam ernstige hoofd wonden. Nadat dr. Romein de eerste hulp had verleend, werd de eewonde naar het Stadsziekenhuis vervoerd. De wagen met haring werd totaal vei^ nield. Het vermoeden bestaat, dat beide mannen het fluitsignaal wel hebben gehoord, doch hebben verondersteld, dat de locomotief op een ander spoor rangeerde. Blokdijk kon noe niet wor den gehoord. Het ongeval verwekte, doordat zich op dat oogenblik vrii veel reizigers op de perrons bevonden, veel consternatie. RUSLAND WIL DOKKEN KOOPEN AMSTERDAM, 13 Dec. Naar wij vernemen wordt in verband met het feit, dat Sovjet-Rusland thans een groo te handelsvloot bezit en daardoor de be schikking moet hebben over voldoende dokken, van Russische zijde de moge lijkheid nagegaan om in Nederland eenige droogdokken te koopen. Een Russisch ingenieur heeft reeds enkele dokken, waarvan -de verkoop door het gebrek aan emplooi is gewet tigd, geïnspecteerd. Wegens de prijzen, die worden bedongen, is tot, dusver nog geen contract afgesloteq. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE Waarom alleen naar het Abes# sijnsche front, en niet naar het Italiaansche? Verwondering te Rome Leden van de Nederlandsche Kolonie te Rome hebben een schrijven gericht tot het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis, waarbij zij hun verwondering tc kennen geven over het feit. dat er niet naar het Italiaan sche, doch enkel naar het Abessijnsche front in'Öost-Afrika een Nederlandsche ambulance wordt gezonden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft steeds zijn neutraliteit gehandhaafd en ook in den wereldoorlog zond het zijn ambulances naar beide fronten, niet en terecht, niet meenende, dat het voldoende was in één ambulance ee- wonden en zieken van beide partijen te verplegen. Dit. is immers de plicht van elke ambulance, zelfs der strijden de partijen. Wel is liet aannemelijk, dat de eer ste poging werd gedaan ten behoeve van Abessynië, omdat dit land er meer behoefte aan had dan Italië. Doch nu, ondanks de moeilijke economische om standigheden en legen veler verwach ting, deze poging glansrijk geslaagd is, meenen schrijvers van bovenbedoelden brief, dat men ook den tweeden stap minstens moet trachten te ondernemen. Zij verzochten daarom het Hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis, bij de Italiaansche regeering aan te vragen of haar een dergelijke ambulance welkom zou wezen en in dien ja, het noodige te verrichten tot het inzamelen van gelden en het ge reed maken der henoodigdo uitrusting. Zulk een aanbod zou. onverschillig of het ai dan niet werd aangenomen, in Italië althans den gunstigen indruk vestigen dat, ofschoon de Nederland sche regeering zich verplicht acht deel te nemen aan de maatregelen van den Volkenbond, hel Nederlandsche volk toch niet vijandig jegens Italië gezind is. In het schrijven werd tevens mede gedeeld, dat de te Rome gevestigde Nederlandsche geneesheer Dr. I. A. Pu- binsky. oud-officier van het Ned. Ind. leger, zich voor de bedoelde ambulance beschikbaar stelt. Het schrijven was, in naam van vele leden der Neder landsche kolonie te Rome, ondertee kend door Dr. Fokker. VERDACHTE PREMIE AFFAIRES Onderzoek door den Officier van Justitie AMSTERDAM,, 13 Dec. De Officier van Justitie, mr. dr. J. A. van Thiel, h*eft vanmiddag een uitvoerig onder zoek ingesteld in de kantoren van de N.V. Handels- en Crediet Maatschappij Ha-Kre. Over dit bedrijf waren van ver schillende zijden klachten ingekomen, allen van menschen. die op de reeds be kende wijze door remisiers zijn bewo gen tot het aangaan van z.g. premie-af faires. Een der ingediende klachten loopt over een premie-bedrag van ruim 40.000.Buiten dit bedrag moet er nog een zeer groot aantal andere perso nen benadeeld zijn. Zoo zou b.v. een professor te Luik voor ettelijke duizen den guldens in deze onderneming heb ben laten zitten. De directeur van dë Bank was afwe zig. Slechts enkele bedienden waren in de lokalen werkzaam. De N.V. is in 1931 opgericht en is reeds aan verschillende adressen 'gevestigd geweest. GOUDEN DOCTORATEN LEIDEN, 13 Dcc. Dinsdag 17 De cember a.s. zal het vijftig iaar geleden ziin. dat. Dr. C. W. Corts te Wassenaar, aan de Leidsche Universiteit promo veerde tot doctor in de Geneeskunde. Woensdag 18 December a.s. zal het viiftitr iaar geleden ziin. dat Mr. C. Giltav Veth te 's-Gravenhage. aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in c'e Recht geleerdheid VOERMAN DOOR AUTOBUS AANGEREDEN EN GEDOOD NIJMEGEN, 13 Dec. Hedenmiddag is op den weg Arnhem—Nijmegen onder. Lent de 50-jarige voerman II v;>" der Lienden, die met paard en wagen over 'Ten weg reed, aangereden dooi een uit tegenovergestelde richting komende autobus van de Gelderschc Stoomtram, waarin eenige passagiers zaten. De botsing was zoo hevig, dat dt voer man van den wagen werd geslingerd, en op slag werd gedood. Het paard werd eveneens gedood, terwijl de wa gen van den voerman vrijwel totaal vernield werd. De autobus weid zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek In. Plannen voor een grootsch» opgezette tentoonstel' ling in September 1936 Energie en ondernemings lust niet verflauwd ENSCHEDÉ, 13 December. - Eind Augustus, begin Seplembcr 1930 zal ge durende twaalf dagen te Enschedé een grootsch opgezette tentoonstelling wor den gehouden op het gebied van nij verheid, landbouw, handel, veeteelt, verkeer. Het initiatief voor deze expo sitie is uitgegaan van den landbouw, welke nog een belangrijk overschot be zat van een in 1926 gehouden tentoon stelling. In 1930 vond in Enschedé, ook een groote show plaats, de „Zeven- mijls" welke zich op het gebied der clectrotcchniek bewoog en belangstel ling trok uit het geheele land. Korten tijrl daarna zetle de wereldcrisis in en wierp haar schaduwen over Twente, waarin een der machtigste slagaderen van het Nederlandsche bedrijfsleven klopte. Door de komende tentoonstel ling wil men loonen. dat de oude ener gie niet verflauwd is, dat men in Twente, ondernemingslust bezit en zich aan de gewijzigde omstandigheden aanpast. De bedoeling is namelijk om een tentoonstelling op groote schaal te organiseeren, welke de bedoeling heeft de aandacht, op Twente te vestigen. De afdeeling Nijverheid zal worden ge vormd door een kunstzijdetentoonstel ling. Kunstzijde is een product, dat steeds meer in beteekenis toeneemt, mede omdat men niet. is aangewezen op den aanvoer uit overzeesche gewes ten, zooals met katoen het geval is. Verschillende textielfabrieken in Twen te, zijn er reeds toe overgegaan om het bedrijf gedeeltelijk om te bouwen voor het maken van kunstzijdeproduc ten. Dit gaat met groote moeite en op offeringen gepaard, belangrijke kapita len zijn er mee gemoeid. De Kunst zijdeshow, welke het vervaardigen van het product in al zijn onderdeelen zal toonen. is er niet in de laatste plaats op gericht, in breeden kring de aan dacht te vestigen op de beteekenis^ welke deze industrie in Twente heeft' verkregen. Ook de regeering wil men ermee overtuigen, dat het gewenscht is. dat hij het afsluiten van handels verdragen meer dan tot nu toe reke ning wordt gehouden met belangen der nationale industrie, die het kunstzijde artikel op de markt brengt. Hoewel niet alle3 nog definitief vast staat, kan nu reeds worden gezegd, dat de finan- cieele kwestie, de grondslag der ten toonstelling in orde is. De afdeeling Landbouw en Veeteelt zal zich in geheel andere hanen hege- •ven, dan tot nu toe on tentoonstellin gen gebruikelijk was. Getoond zal wor den. hoe de landbouw zich heeft moe ten aanpassen aan de gewijzigde om standigheden. De afdeeling Veeteelt zal laten zien, wat de verschillende fok- gebieden uit het Noorden en Oosten van het land brengen. De afdeeling Pluimvee zal diverse n-ut.srassen too nen. De afdeeling Verkeerswezen en Han del en ook een afdeeling voor Kunst zullen niet ontbreken. De organisato ren hopen, dat de komende tentoon stelling, waarin zeer groote kapitalen zullen worden gestoken, aan Neder land zal toonen, wat er in Twente leeft. ZANDZUIGER Lichtingswerkzaamheden in de Scheveningsche haven DEN HAAG. 13 December. Men is heden den" geheelen dag bezig geweest om de Maandag j.l. tusschen de Sche veningsche Havenhoofden gezonken zandzuiger „Blanka" te lichten. Dit werk wordt uitgevoerd door de N.V. Bergings-Maatschappij Van der Tak te Rotterdam. De oorzaak van het zinken van de „Blanka" wordt toegeschreven aan het feit. dat bii het uitbrengen van een reservedraad over de le lier moei lijkheden zijn ontstaan tengevolge waarvan een zuïgbuis onder het drij vend schip is losgeslagen waarbij een lek in den bodem aan bakboordzijde werd geslagen. Bii het bergingswerk werden drie trossen onder den zandzuiger bevestigd. Twee bokken drijven in de haven. Met veel moeite is men er in geslaagd het voorsteven te lichten, doch hij de po gingen om ook het achterschip te lich ten brak meer dan eens het staaldraad vermoedelijk, daar de Blanka ter hoog te van de machinekamer een breuk beeft en de scherpe rand daarvan het staaldraad doorsnijdt. Hedenmiddag te half vier gelukte, het het eersie deel van het schip te lichten. De Blanka blijkt eenige dagen geleden doormidden te ziin gebroken. Dit gedeelte is naar de haven op de holling gesleept. Tengevolge hiervan is de vaargeul in de haven weer eenigs- zins vrijgekomen. Het publiek dat in groote getale aan wezig was volgde de werkzaamheden met groote belangstelling. Het werk wordt voortgezet. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL ARNHEM, 13 Dcc. Hedenmorgen heeft aan de Vijverlaan te Arnhem een verkeersongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Bij het uitwijken voor een wielrijder is door een vrachtauto een andere fietser, de heer A. Sikkink, wonende aan de St. Anthonielaan, over reden. Het slachtoffer, dat ernstige verwondingen bekwam, werd naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. TWEEDE KAMER Voortgezet debat over de Onderwijsbegrooting DEN HAAG, 13 December. - Met 54 tegen 27 stemmen heeft de Kamer de verlenging van de korting op de Indi sche pensioenen goedgekeurd. Tegen siemden de sociaal-democraten en com munisten, mr. Arts (K.D.), de heer Snee vliet (R.S.) en acht katholieken, onder wie prof. Aaiberse. De heer K. ter Laan (S.D.) betoogde, dat een 17 pets. korting in elk geval te veel is, maar minister Colijn stelde hier tegenover, dat slechts 10 pet. der pen sioenen door de volle 17 net "«troffen wordt; 60 pet. der pensioenen wordt minder dan 17 pel. van het salaris ge kort. en 30 pet. valt erbuiten. Tegen kor ting op de hooge pensioenen hadden ook de heeren Roestam Effendi (C P.) en Sneevliet (R.S.) geen bezwaar, maar zij stemden tegen, daar h.i. de lagere niet mogen worden getroffen. Jhr. de Geer (C.H.) had vroeger tegen de pen sioenkorting gestemd, omdat hij ze in beginsel afkeurde, maar nu over dit beginsel eenmaal was beslist, stemde hij voor. Mr. Joekes (V.D.) verklaarde, deze maal nog voor te zullen stemmen, maar te verwachten, dat het volgende jaar de normalisatie der pensioenen zal zijn voltooid. Naar deze normalisatie ging veler wensch uit en de heer van Kempen (Lib.) e.a. betoogden, dat daar bij de belangen der laag gepensioneer den goed moeten worden in het oog gehouden. Minister Colijn. die erop wees, dat een commissie met de normalisatie aan het werk gaat, gaf' te kennen, dat deze liet volgende jaar een feit zal zijn Dan zal er meer eenheid in de pensioenrege lingen zijn gebracht en zullen, naar te hopen is, zulke tijdelijke maatregelen niet meer noodip zijn. Hierop vertrou wende, bleek ook mr. Rutgers (A.R.) een voorstander van het wetsontwerp. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam (C.H.) had, toen hij twee jaar geleden voorstemde, de voorwaarde gesteld, dat de begrooting sluitend zou worden ge maakt. Dit is nog niet geheel gebeurd, maar hoe ontzaggelijk is er reeds be zuinigd! Hij stemde dan ook voor. Minister Colijn stelde in het licht, dat de pensioenen niet onaantastbaar zijn. In den duren tijd zijn zij verhoogd. Zou den zij dan in dezen tijd niet mogen, worden verlaagd Hoe ongunstig is nog de financieelc toestand. Zeker, er is op leving. maar deze uit zich voorloopig nog hierin, dat de verliezen van ver schillende ondernemingen kleiner wor den. Bij de voortzetting van het debat over de Onderwijsbegrooting heeft ds. Zandt iS G.) getoornd tegen de salarissen der onderwijzers-kloosterlingen en hebben mevrouw De VriesBruins .(S.D.) en de heer Wijnkoop (C.P.) gepleit voor aan drang op de genteen! en- om gelegenheid te geven tot schoolkindervoeding. Mi nister "Slotemaker de Bruine zeide, dat de gemeenten niet tot. sclioolvoeding kunnen worden verplicht. En een on derzoek van Sociale Zaken moet tot de conclusie leiden, dat de voedingstoe stand niet verontrustend is. Mr. Coops (Lib.) voerde het pleit voor een meer nationaal karakter van het openbaar onderwijs en voor bijbelonder richt op de openbare school. Maar vol gens den heer Zijlstra (A.R.) moet men. ■lit laatste overlaten aan de volkskrin- gen, die ervoor geëigend zijn. en zou de overheid met haar neutrale onder wijs in moeilijkheden komen. Minister Slotemaker zal probeeren, de examengelden te verlagen voor werk looze onderwijzers, die voor de hoofd akte studoéren. Esperanto als leervak wenscht hij niet. daar overlading van het leerplan z.i. reeds dreigt. Hij is nog niet uitgesproken Een motie-K. ter Laan tegen de ver andering van 3-iaricre ambachtsscholen, in 2-jarige heeft de Kamer met 62 tegen 24 stemmen verworpen. VERDUISTERING B!J DE GRON. ORK. VER. Wethouder ter beschikking der justitie gesteld GRONINGEN, 13 December. Naar wij vernemen onderzoekt de Groning- sche justitie op het oogenblik een zaak betreffende onregelmatigheden bij de Groningsche Orkestvereeniging, in verband met de ad ministratio, en het pensioenfonds van de orkestleden. Hierbij is betrokken de wethouder van Groningen, de heer N. de J. Het verduisterde bedrag wordt geschat op 10 èl 12.000 gulden. De J. is ter beschik king van de justitie gesteld. Het onderzoek wordt met, kracht voortgezet. Naar ons nader wordt medegedeeld, betrpft de verduistering niet de kas van de Groningsche Orkest Vereeniging zelve, doch uitsluitend die van het Pensioenfonds van de leden. Het verduisterde bedrag moet niet hooger zijn dan f 10.000.—. De kans is niet uitgesloten, dat de zaak nog in der minne zal worden geschikt. Intusschen heeft, het voorval begrij pelijkerwijze onder dc inwoners van Groningen alsook- in de provincie veel indruk gemaakt, daar de heer de J. een algemeen bekende persoonlijkheid K.N.A.C. acht aanduiding der gevaarlijke wegvak# ken gewenscht In een adres aan den Minister van Waterstaat heeft het bestuur der K.N.A.C. naar aanleiding van de door den Rijkswaterstaat vervaardigde op gave van gladde rijbaanoppervlakken als zijn meening te kennen gegeven, dat het zeer veel waarde zou hebben indien deze als bijzonder slipgevaarlijk beschouwde weggedeelten zouden wor den aangeduid. Zulks is reeds geschied op den Rijksweg 's-GravenhageNoord- hollandsche grens, waar te Hillegom voor het slipgevaar op de in het weg dek gelegen tramrails wordt gewaar schuwd, terwijl het in de bedoeling ligt ook te Lisse een soortgelijk bord te doen plaatsen. Adressant acht het eveneens van be lang indien dergelijke waarschuwingen tevens werden aangebracht op de weg verhardingen, waarop gedurende een zekeren tijd van het jaar een speciale slipgevaarlijkheid wordt, ondervonden, zooals enkele brugdekken in de hoofd verbindingen, o.m. hij de brug te Kei- zersveer. GEVALLEN VAN DIPHTERITIS OUDE PF.KELA, 11 Dec. Bij een tweetal kinderen, n.I. van den cartonbe- werker B. op het Nieuwe Diep en van den opzichter K. aan den Binnenweg is diphteritis geconstateerd. Onmiddellijk zijn de noodige voorzorgsmaatregelen genomen en zijn de kinderen naar dp barakken hij het Academisch zieken huis te Groningen vervoerd. PROMOTIE TE BONN Aan de universiteit te Bonai is gepro moveerd tot doctor in de Kunstgeschie denis de heer C. J. W. van de Wetering uit den Haag op een proefschrift „Die Entstehung der Niederlandischen Land schaftmalerei im 16 Jaihrhundert bis zur Jahrhundert mitte". De heer Goseling stelt vragen De heer Goseling heeft aan de mi nisters van Buitenlandsc.be Zaken en van Handel, Nijverheid en Scheep vaart de volgende vragen gesteld; Is het juist, dat aan ch. Korlenhorst, lid van de Nederlandsche Rcgeerings- dclcgatic, die te Berlijn onderhandelde over een met Duitschland af te sluiten handelsovereenkomst, vanwege de Duit sche regecring le kennen is gegeven, dat hem geen onverplichte z.g. sociale beleefdheden meer zouden worden be wezen en dat men voor dr. Korten- horst onaangename uitingen in de Duitsche pers niet zou kunnen voorko men, zulks naar aanleiding van uitla tingen, welke dr. Korlenhorst zich zou hebben veroorloofd in de rede, welke hij bij de behandeling van de begioo- ting van het departement van justitie in de Tweede Kamer op 21 November 1935 heeft gehouden? Indien inderdaad in verband met de in de eerste vraag bedoelde rede van Duitsche zijde eon tegenover dr. Kor- tenhorst aan te nemen uitzonderlijke houding is aangekondigd, is het de re- geering dan ook bekend,*op welke zin- snede(n) de bedenkingen van Dui'sche zijde betrekking hebben en zoo neen, is de regeering dan bereid zich daarover de noodige inlichtingen te doen ver schaffen? Wat heeft de regeering gedaan of wat denkt zij alsnog to doen om. mede door de wijze, waarop zij in dit con crete geval haar houding bepaalt, te verzekeren, dat de persoonlijke positie van door haar afgevaardigde onderhan delaars niet wordt bemoeilijkt door toepassing van eenige sociaal-uitzon- deringsregiem van huitenlandsche zij dij; en dat met name leden der Staten- Generaal, die door haar als afgevaar digden hij onderhandelingen met het buitenland zijn aangewezen, gevrij waard zijn tegen een behandeling, welke de onafhankelijke positie d'or- kruist, die een lid der volksvertegen woordiging naar Nederlandsche opvat ting behoort in te nemen. CADEAUZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND Den laatsten tijd zijn in de dagbla den berichten over cadcauzendingen naar Duitschland verschenen, welke wellicht tot verwarring aanleiding heb ben gegeven. O.a. werd medegedeeld, dat zendingen boter en kaas tot een max. van 1 K.G. elk zonder „Ueber- nahmeschein" in Duitschland konden, worden ingevoerd, hetgeen blijkbaar verhand houdt met een door de Duit sche Regeering uitgevaardigde verorde ning. Het Crisis-Zuivelhureau, Laan van Meerdervoort 84. 's-Gravenhage, vestigt er daarom de aandacht op, dat het uit voervergunningen en „Uehernahme- scheine" ten hchoeve van dergelijke ca deauzendingen voor grootere hoeveel heden boter en kaas dan 1 K.G. af geeft. De minimum hoeveelheid, waar voor deze certificaten door genoemd bureau worden afgegeven bedraagt 1 K.G. netto voor boter en 2,6 K.G. netto voor kaas; het maximum is 5 K.G. voor boter en eveneens 5 K.G. voor kaas per zending. Bii het gebruik der aldus afgegeven l'ebernahmescheine is in Duitschland een bedrag aan invoerrechten van R M. 0.75 per K.G. voor bo'er. R..M. 0.20 per K.G. voor kaas verschuldigd. Voor het bedrag, dat door het Zuï- velbureau in rekening wordt gebracht, gelieve men zich tot genoemd bureau te wenden. BOTERNOTEERING De heffing op hoter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter zijn wederom vastgesteld op 95 ct. per K.G.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9