LAATSTE BERICHTEN Weinig critiek op het beleid ROME BLIJFT ZWIJGEN Tel 22 „DE WITTE" Tel 22% DE JUSTITIE CONTRA N. S. B.-PUBLI C ATIES Bezwaren tegen 't luchtpact Agitatie tegen de autonomie DE BEGROOTING IN BEHANDELING N.V. SIERKUNST Kerstgeschenken Vier leden der N.S.B. staan terecht Men heeft vermoedelijk te doen met een poging van Mussolini om tijd te winnen DE NEGUS VOOR EEN VERGELIJK Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 17 DECEMBER 1935 PROVINCIALE STATEN De heer Reijnders stelt voor 400.000.uit te treks ken voor het wegens plan In het Provinciaal Gebouw is heden morgen de zitting der Prov. Staten voortgezet, onder vorzitoterschap van den Commissaris der Koningin, mr. dr. H. N. Bosch ridder van Rosenthal. Na opening met gebed en lezing.der notulen stelt de Voorzitter aan de orde: Utrechtsche Universiteit Voorstel van Gcdep. Staten een bedrag van ƒ5000.beschikbaar te stellen in verband met het derde eeuwfeest der Utrechtsche Hoogeschool. De heer van 'Boehove (S.G.P.) in formeert wat de stad Utrecht in deze wenscht te doen, hoe de gelden besteed zullen worden, en of het wel noodig is, een dergelijk groot bedrag beschikbaar te stellen. De heer van Tuyll van Seroo kerken (C.U.) vindt het onjuist te debatteeren over het al of niet doen van een geschenk. Maar in deze tijden is het niet verantwoord een bedrag van ƒ5000 beschikbaar te stellen als jubileumsge schenk, al heeft spr. alle waardeering voor de traditie en de beteekenis der hoogeschool. De heer v. d. Wurf (R.K.) vraagt of dit bedrag niet beschikbaar zou kunnen worden gesteld voor de werklooze intel lectueelen. In dat geval zou dit geld volledig verantwoord zijn. De heer R e ij n d e r s (S.D.) zegt, dat zijn fractie dit voorstel met ingenomen heid heeft begroet. Hoogtijdagen als deze dienen herdacht te worden. Ook het da- gelijksch bestuur der stad besteedt aan dacht aan deze zaak. De heer Vermooten (A.R.) sluit zich aan bij den heer Reijnders. Als Staten kunnen wij dit jubileum niet on gemerkt voorbij laten gaan. Nu mogen de tijden benauwd zijn Gcd. Staten heb ben daarmee rekening gehouden bij het bepalen van het bedrag. Het spijt spre ker, dat in deze vergadering over dit geschenk nog moet worden gesproken. De heer Rutgers van R os e n- burg (C.H.) kan zich met de geuite bezwaren niet vereenigen. Als men zich de geweldige beteekenis der Universi teit realiseert, dan blijkt, dat de pro vincie hier niet mag ontbreken. De voorzitter merkt op, dat Ged. Staten dit voorstel eenstemmig hebben gedaan, van oordeel, dat zij daarmee uiting gaven aan de gedachte, die alom in het gewest leeft. De stad Utrecht zal ongetwijfeld ook van haar belang stelling blijk geven. Een - festiviteit zal niet worden aangeboden; de bedoeling is aan te bieden een voorwerp van kunst, dat tot versiering zal dienen voor een der Universiteitsgebouwen. De gedachte van den heer v. d. Wurf is buitengemeen sympathiek, maar niet in overeenstemming met deze gelegenheid. Den heer van Tuyll verzoekt spreker te overwegen, wat de positie der belasting betalers in de provincie zou zijn, indien wij hier geen bloeiende Universiteit hadden. Het voorstel van Ged. Staten wordt z.h.st. aangenomen. De heer Van Tuyll verzoekt aan- teekening, dat hij tegen het voorstel is geweest. De voordrachten van Ged. Staten tot overneming van den oprit naar den Lekdijk in den weg Utrecht—Culem- horgsche Veer, en van de brug over de 's Gravelandsche vaart worden z.h.st. aangenomen. Aan de orde is: Waterschap Bethune Voorstel van Gedep. Staten tot wijzi ging van het bijzonder reglement voor het waterschap Bethune. Betreft de ontheffing van dc verplich ting tot herschatting van de pacht waarde der perceelen in dit waterschap. Goedgekeurd. Waterschap beoosten de Eem Voorstel van Ged. Staten tot, wijzi ging van het bijzonder reglement voor het waterschap beoosten dc Eem. Een nieuwe bepaling wordt inge voegd, luidende: omtrent de wijze van omslagheffing wordt voor 1 Januarj 1937 een nadere beslissing genomen. Goedgekeurd. Waterschap Groot Mijdrecht Voorstel van Ged. Staten inzake af lossing van voorschotten, verleend aan het waterschap Groot-Mijdrecht. Voorgesteld wordt de opschorting van de aan de provincie verschuldigde af lossingen ook over het jaar 1936 toe te staan. Goedgekeurd. Aetsveldsche polder Voorstel van Gedep. Staten tot vast stelling van een nieuw reglement van bestuur voor den Aetveldschen polder Goedgekeurd. Waterschap Vleuten Voorstel van Godep. Staten tot wijzi ging van het. bijzonder reglement voor het waterschap Vleuten. Betreft de instandhouding van de brug gelegen in den zandweg benoor den den Leidschen Rijn. Goedgekeurd. Wijziging begrooting Voorstel van Gedep. Stalen tot wijzi ging der prov. bogrooting 1935. Goedgekeurd. Reijnders Het wegenplan Mededeeling van Ged. Staten houden de een overzicht van de buitengewone uitgaven over 1934 ter uitvoering van het wegenplan. Goedgekeurd. Overdracht prov. weg Voorstel van Gedep. Staten tot over dracht van een gedeelte van den prov. weg. Ingensche veer-Veenendaal aan de gemeente Veenendaal. Aan Veenendaal wordt hiervoor een vergoeding van 45.000.— toegekend. Goedgekeurd. Prov. begrooting Brief van Gedep. Staten, geleidende het ontwerp begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor 1936. Dc heer R e ij n d e r s (S.D.) opent de algemeene beschouwingen, en noemt de positie der provincie in vergelijking met elders zeer gunstig. Subsidies zijn der halve niet verminderd, en salarissen niet verlaagd, hetgeen spreker toejuicht. Spreker infor meert naar de voordeelen, die zullen voort vloeien uit de nieuwe finan- cieelc regeling met. de G.U.E.M. Voorts betoogt spreker dat Ged. Staten den drang uit den Haag tot salarisverlaging zullen moeten weerstaan, daar de financiën der provincie dit niet noodzakelijk maken. Mocht de minister volharden bij zijn wensch? dan hoopt spreker, dat Ged. Staten deze zaak eerst in het G. O. zullen brengen. Ged. Staten willen ƒ300.000.uittrekken voor de fi nanciering van het wegenplan. Spreker is het daarmee niet eens. De werkloosheid is er sedert verleden jaar niet minder op geworden; de regee ring gaat ons voor in het doen uitvoeren van werken ter bestrijding der werkloos heid, en de lagere organen dienen dit voorbeeld te volgen als de financieele omstandigheden het toelaten. Financieel is het ten volle verantwoord een bedrag van 400,000.uit te trekken; boven dien zal de verbetering van wegen aan den opbloei van deelen van ons gewest, ten goede komen. Spreker dient, een voorstel in, om het bedrag van 300.000.- te verhoogen tot 400.000.-. In de zg. in dustrie-commissie zijn niet opgenomen vertegenwoordigers der vakorganisaties: toch is het redelijk, dat ook deze per sonen zitting kunnen nemen, waardoor de commissie op een breeder plan wordt gebracht. De heer v. d. V a t e (S.G.P.) vindt het een verheugend feit, dat de begroo ting op een gezonde basis stuit. Toch, zien wij de toekomst somber tegemoet, en ook Ged. Staten zijn niet al te opti mistisch. Jaar op jaar loopen de prov. inkomsten terug; spreker vraagt, of nu niet een drastisch ingegrepen kan wor den, vooral in de hooge salarissen. De selaris regeling is op het ogenblik bij den minister in onderzoek; in de zomer- zitting zullen de Staten hopelijk nadere mededeelingen ontvangen. Wat het ingediende voorstel-Reijnders betreft te dezer zake „slaapt spreker niet met den heer Reijnders onder één deken" (groote vroolijkheid). Het we- genplan moet in langzaam, voorzichtig tempo worden uitgevoerd. Onze reserve mag absoluut niet. aangesproken wor den; wij zullen haar nQg broodlioodig hebben. De heer v. d. Brink (V.D.) waar schuwt tegen te veel pessimisme; wij moeten moed en geloof hebben in de toekomst. Vooral als men vertrouwt op een Hoogere Macht, dan kan men de toe komst met ver trouwen tege moet gaan. Spr is niet zoo. opti mistisch, dat hij dc begrooting schitterend wil noemen. Maar het is toch ver heugend, dat de begrooting sluit zonder verlaging van subsidies, salarissen, enz. Ook de reservesc zijn bevredigend. Ver hooging van de subsidie drankbestrij ding tot het peil van vorig jaar wil spreker krachtig ondersteunen,, evenals verhoging van de subsidie voor uitzen ding t.b.c.-lijders. Spreker steunt het voorstel-Reijnders, om 400.000.— uit te trekken voor het wegenplan, en bepleit dc urgentie van verbetering van den weg Baarn—Hilversum. Spreker behan delt dc tarieven van de Pucm, en vraagt volledige inlichtingen van Ged. Staten. In Maarsenhroek wordt 27 cent, in Zuilen 29 cent betaald. Hoe komt dat? De heer Rutgen v. Rozenburg (C.H.) zal zich bepalen tot enkele op merkingen. Spreker vraagt enkele nadere inlich tingen over gunstige en ongunstige fac toren, waarover Ged. Staten in hun nota van aanbieding: schrijven. Wanneer zal de aanbesteding plaats vinden van de verbetering van den weg Baarn— Hi 1- ersnm? Dit is een van de gevaarlijkste wegen van ons land die dringend ver betering noodig heeft. Ook informeert snr. naar den stand van zaken hij het Valleikanaal. Over het vnorstel-Rcynders zal spreker eerst het antwoord van Ged. Staten afwachten. Dat de minister, eischen heeft kenbaar gemaakt ten aan zien van de statuten der Puem heep snreker zeer verwonderd. De statuten waren niet -in strjid met de. openbare orde of de goede zenden, en de'minister bad dus 'de. akte van geen bezwaar 'ienen te verlcenen. Dat moet worden d. Brink De KERSTMENU'S zijn voor dit jaar gesteld op f 3.50 f 4.50 en f 6.- Tafels tijdig reserveeren s.v.p. 3?' Van OUD op NIEUW wordt wederom In patsende stijl versierde zalenSPECIALE SOUPERS geserveerd, vanaf 10 uur. ingevoegd: j,Elke wijziging in de statu ten behoeft voorts de toestemming van den minister van Waterstaat," is ten hemel schreiend. Deze eisch is volkomen in strijd met de wet, en zijn medewer king zal spreker aan een dergelijke rechtsverkrachting niet verleenen. Hier na kiest hij een openlijk conflict. De heer de Wykerslooth de Weerdesteyn (R.K.) verheugt er zich over, dat de tuinbouwvereeniging niet geheel aan haar lot is overgelaten, maar een afloopend subsidie zal krijgen. Wat het wegen plan betreft,, er bestaat nog steeds een slech te verbinding tusschcn den Zuidwest boek der provincie en de stad. In de eerste plaats zal de schakel Ben schopJaars veld moeten worden aange- bracht, waar- Wijkerslooth de door al dadelijk een goede ver- W eerdesteijn binding wordt verkregen. Spreker ves tigt speciaal de aandacht op de verbin ding Benschop—Jaarsveld. Spr. infor meert verder naar de aansluiting aan het net der Drinkwaterleiding Zuid Utrecht in die gemeenten, die geen me dewerking hebben verleend. De voorzitter schorst te half één de zitting tot half 2. UTR.WEG 90a Hk. St. v. d. Hagenlaan Kandelaars - Leeslampen - Sieraden Damestasschen, Eet- Thee- en Ont bijtserviezen - Muziek- en Courantenstandaards enz. BUITENLAND NEGEN DOODEN BIJ EEN BRAND MOSKOU, 16 Dec. (A.N.P.) In een nederzetting bij Irkoetsk in Siberië is volgens een bericht van bet Russisch telegraafagentschap een huis van twee verdiepingen afgebrand. Negen perso nen zijn in de vlammen omgekomen. EUROPEAAN AAN PEST OVERLEDEN MAGELANG, 17 Dec. (Aneta). Een Europeaan, de heer Lehman, employé bii den telefoondienst te Magelang, is Zondag alhier aan pest overleden. Hij is gistermiddag om twee uur begraven. Hun is ten laste gelegd de publicatie van artikelen welker inhoud beleedi* gend is te achten Behandeling onder groote belangstelling Den dertigsten October werd door de justitie te Utrecht beslag gelegd op een der rotatie-persen in onze drukkerij, waarop het weekblad van de N.S.B. pleegde te worden gedrukt, terwijl tegen eenige redacteuren van „Volk en Vaderland" proces-verbaal werd opge maakt in verband met hetgeen door hen in het orgaan van de N.S.B. was ge schreven. Bovendien werd proces-ver baal opgemaakt tegen een redacteur van het maandblad „Nieuw Nederland", eveneens naar aanleiding van een daarin verschenen artikel, dat van be- leedigden inhoud werd geacht. De be wuste rotatie-pers bleef sedert dien ver zegeld staan in onze drukkerij. Hedenmiddag heeft de Utrechtsche Rechtbank deze zaak die indertijd heel wat pennen in beweging heeft ge bracht behandeld. Wat het weekblad „Volk en Vader land" betreft, waren gedagvaard dc heeren Mr. S. A. Van Lunteren, hoofd redacteur van dit blad; Mr. H. Reydon als waarnemend hoofd-redacteur, en dc heer .T. Hollander, als redacteur ervan. Dr. E. G. II. Verviers was gedagvaard in zijn hoedanigheid van redacteur van het maandblad „Nieuw Nederland". Tot goed begrip van het geheel geven wij nog even de hoofdzaak weer van de ten laste-legging, voor ieder van de ge dagvaarde verdachten: De hoofdpunten uit de dagvaarding Mr. van Lunteren is ten laste gelegd, dat hij zich in het openbaar bij ge schrifte opzettelijk in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over de Regee ring des lands, door met dat opzet in het te Utrecht verschijnende weekblad „Volk en Vaderlandhetwelk in tal rijke exemplaren te Utrecht en door ge heel Nederland aan het publick is ver spreid, een artikel te doen opnemen, getiteld „Het Roode Gevaar", in welk artikel een uitlating voorkwam, welke volgens de dagvaarding van op zettelijk beleedigenden vorm is voor de Regeering des lands, althans voor het openhaar gezag of eenig openbaar lichaam. Mr. Reydon is ten laste gelegd, dat hij opzettelijk als waarnemend hoofd redacteur van „Volk en Vaderland", terwijl hij den hoofdredacteur bij diens ontstentenis verving en terwijl hij den inhoud en de strekking van de ge ïncrimineerde geschriften goed kende en terzake van de plaatsing dier ge schriften geenerlei overleg met den schrijver of dc schrijvers daarvan, had gehouden, in hetzelfde nummer van voormeld blad heeft doen opnemer^ een artikel of geschrift, waarvan het eerste deel aldus d dagvaarding kennelijk doelde op den gewezen Mi nister van Defensie Dr. Deckers en op zettelijk genoemde functionnaris belec- digde ter zake van de rechtmatige uit oefening van zijn functie als minister van Defensie, terwijl het laatste deel kennelijk sloeg op de Regeering onzes lands en eenc uitlating in opzettelijk beleedigenden vorm daarover, althans over het openbaar gezag of eenig open baar lichaam, opleverde. Van het tweede geïncrimineerde ar tikel of geschrift, getiteld „Visschers in Nood", bevatte volgens de dagvaar ding de laatste zin uitlatingen in op zettelijk beleedigenden vorm voor de Varkens-Centrale, Tarwe-Centrale Zuivel-Centrale, alle openbare licha men of instellingen zijnde. Dc heer Hollander is ten laste gelegd, gelegd, dat hij, eveneens in het bewus te nummer van „Volk en Vaderland", een artikel heeft doen opnemen, geti teld: „Uit den Praathof; van beide Fronten geen Nieuws", van welk arti kel de laatste zin naar de dagvaar ding mededeelt eene uitlating in op zettelijk beleedigenden vorm voor de Eerste Kamer der Staten- der Staten- Generaal oplevert. Dr. Verviers is gedagvaard terzake dat hij zich in het openbaar bij ge schrifte in opzettelijk beleedigenden vorm heeft uitgelaten over den Neder- landschen Ministerraad, mitsdien over een openbaar lichaam, en opzettelijk den voorzitter van den Raad van Mi nisters, tevens minister van KoloniOn, Dr. H. Colijn, terzake van de recht matige uitoefening zijner bediening heeft beleedigd, door met die beide op zetten in het te Utrecht verschijnende maanblad „Nieuw Nederland", dat in talrijke exemplaren van die stad uit over voornoemd arrondissement en de rest van Nederland wordt verspreid en ook in dit geval is verspreid, een arti kel te doen opnemen, handelende over de jongste kabinetscrisis, welk arti kel aldus de dagvaarding eeu bepaalde zin met uitlatingen in opzet telijk beleedigenden vorm en een be- leediging. bevatte. Samenstelling der Recht bank en opgeroepen ge tuigen De Rechtbank was hedenmiddag als volgt samengesteld: Mr. Kaars Sype- steyn, president Mrs. Visser en Van Regtcrcn Altena, rechters; Jlir. Mr. Twiss Qunrlcs van Ufford, officier van justitie. Als getuigen waren gedagvaard de heeren Van der Giesscn, als directeur van de Drukkerij voorheen L. E. Boscli en Zoon, in wélke drukkerij zoowel „Volk en Vaderland" als het maanblad „Nieuw Nederland" werd gedrukt: Poelstra, als technisch bedrijfsleider hij de drukkerij L. E. Bosch en ijoon en Le Gue, lid van de firma Legue en Zn., boekbinders, vanuit wier inrichting de expeditie der X.S.B.-bladen heeft plaats gevonden. Alle vier gedagvaarde N.S.B.-redac- teuren werden verdegid door Mr. A. J. van Vessem, advocaat, en procureur te Utrecht. (De zitting duurt voort). RAAD VAN HOEVELAKEN HOEVELAKEN. 17 December De Raad van Hoevelaken zal op Maandag 23 December om 2.30 uur n.m. ten ge- rneenteliuize in vergadering bijeenko men. De Parijsche voorstellen worden inmiddels door Haile Selassie een negatie van de Volken* bondsbeginselen ge* noemd Van officieele Italiaansche zijde wordt verklaard, dat voor of op de zit ting van den groot en fascistischen raad. die Woensdagmiddag bijeenkomt van Italië „absoluut niets nieuws" te verwachten is. De mogelijkheid schijnt tc bestaan, dat de Italiaansche regce- ring na de beraadslagingen van den erooten raad. die misschien verschei dene zittingen in beslag zullen nemen, de Fransche en de Engelsche regeering eenige vragen zal stellen, waaromtrent Rome, alvorens een principieel ant woord te geven, nadere opheldering wenscht. Ook schijnt Italië, alvorens het de Fransch-Britsche voorstellen ook maar als grondslag voor verdere besprekin een wil aanvaarden, volledige zeker heid te willen hebben omtrent de waarde en de handhaving van nieuwe overeenkomsten, die eventueel met Abessynië getroffen zouden kunnen worden. De Italiaansche gezant te Londen, Grandi, heeft met staatssecretaris Van- sittart. op het Foregn Office een onder houd gehad. Men vermoedt, dat hij op heldering heeft gevraagd t.a.v. som mige punten van het vredesvoorstel. Laval, de Fransche premier en mi nister van buitenlandsche zaken, heeft eveneens den Italiaanschen ambassa deur en daarna don Britschen ambas sadeur ontvangen. Aan een copyright-bericht van de News ChronicleA.N.P. uit Rome is het volgende ontleend: Het antwoord van Mussolini op de vredesvoorstellen van Laval en Hoare laat nog steeds op zich wachten. De geslepen dictator heeft thans besloten niet te antwoorden, voordat sir Samuel Hoare in het Lagerhuis zijn verklaring heeft afgelegd, hetgeen Donderdag zal plaats vinden. Men verwachtte, dat de groote fas cistische raad, die a.s. Woensdagavond bijeenkomt, het definitieve antwoord zou fonnuleeren om het daarna aan Londen en Parijs toe te zenden; maar in officieele kringen verklaart men thans, dat na afloop van de zitting van den raad een uiteenzetting en verkla rende opmerkingen aan de Fransche en Engelsche regeeringen zullen wor^ den gezonden, vergezeld van nieuwe Italiaansche eischen. In zekere diplomatieke kringen be schouwt. men deze procedure als een duidelijke poging om tijd te winnen. Deze houding, zegt men. wekt verba zing. vooral omdat bij het overhandi gen der oorspronkelijke voorstellen aan de Italiaansche regeering om een spoe dig antwoord werd verzocht. Intusschen wordt het document der Parijsche voorstellen in de Italiaansche pers uiteengerafeld. Het edelmoedige aanbod van Hoare en Laval wordt zóó gekleineerd en zóó geringschattend be sproken. dat de gewone /Italiaan er weinig meer vn begrijpt. In de diplomatieke kringen te Rome zijn cie tegenstanders der Parijsche voorstellen van meening, dat de toon, die in de Italiaansche pers met betrek king tot de voorstellen wordt aange slagen aan den vooravond van de ver wachte onderhandelingen, ongetwijfeld de uitsluitende bedoeling heeft in het buitenland gehoord te worden. Men tracht op deze wijze, aldus wordt ge zegd. bovendien den indruk weg tc nemen, als zou Italië eigenlijk zeer verheugd zijn over hel bedrog, dat: te genover den Volken hond wordt ge pleegd en als zou Italië van plan zijn om Jnide en in 't openhaar te eischen. wat het zich door geen veroveringen zou kunnen toeëigencn en wat haar nooit zou worden toegestaan." (Uit een verklaring van keizer Haile Selassie tegenover de buitenlandsche persvertegenwoordigers zijn nog de volgende zinsneden gelicht: „Wij wenschen met alle plechtigheid en stelligheid te verklaren, dat onze bereid* willigheid om een vreedzame oplossing van het conflict te vergemakkelijken, onveran* derd is, doch zelfs het in be* ginsel aanvaarden van de FranschsBritsche voorstellen door ons zou niet slechts een soort lafheid tegenover ons eigen volk zijn, doch ook een verraad aan den Volkenbond en aan alle staten, die meening waren, dat zij nu af aan op het systeem der collectieve veiligheid konden vertrouwen. Deze voorstellen zijn in de oogen der Abessij* nen een negatie en een afwij* king van de grondslagen, waarop de Volkenbond is ge# bouwd. van van Hun aanvaarding zou de afscheiding van Abessijnsch gebied en het opge ven der onafhankelijkheid van Abes synië beteekenen ten gunste van een staat, die Abessynië heeft aangevallen. De voorstellen beteekenen een verbód voor Abessynië, om vrij en met suc ces doel te nemen aan de econmoische ontwikkeling van een derde van het eigen land. Zij vertrouwen deze ont wikkeling toe aan onzen vijand. Een regeling op den grondslag van deze voorstellen zou een belooning voor de aanvallende mogendheid en voor de schending van internationale verplich tingen beteekenen. De vitale belangen van Abessynië zouden geschonden wor den. Dit. feit gaat voor ons voor elke andere interpretatie of overweging." Het onderhoud tusschen den l Britschen ambassadeur cn Hitier leverde geen resul# j taten op De Engelsche bladen toonen groote belanstelling voor het onderhoud, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn dezer dagen met Hitler heeft gehad. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph publiceert het Berlijn sche officieele communiqué en voegt er aan toe, dat, naar verluidt, Hitler verschillende punten van zijn rijks dagrede van Mei j.l. heeft herhaald. Indertijd had hij zich tot besprekin gen over een luchtconventie en alge meene vermindering van bewapening bereid verklaard. De Berlijnsche correspondent van de Morning Post meldt, dat het onderhoud geen vruchtbaar resultaat heeft ge had. Slochts het officieele communiqué maakt een terloopsche toespeling, alsof iets tot stand zou zijn gekomen. Hitier heeft zijn bezwaren tegen lftt lucht pact herhaald en herinnerd aan de der tien punten van zijn rijksdagrede van Mei j.l. Hoare heeft op 5 December j.l. in het Lagerhuis als zijn meening te kennen gegeven, dat het onwaarschijn lijk is, dat met het Westelijk luchtpact eenige voortgang bereikt zou kunnen worden. Het resultaat van het onder houd te eBrlijn heeft in Londen dan ook geen verrassing gewekt. Ook de Fransche pers wijdt veel aandacht aan het onderhoud tusschen Hitler en den Britschen ambassadeur te Berlijn. De Excelsior schrijft, dat het niet ging om Engelsch-Duitsche onderhan delingen, die tot een verrassing, zooals indertijd de vlootovereenkomst, kun nen leiden, doch om de voortzetting van de in Februari begonnen onder handelingen tusschen Londen, Parijs en Berlijn tot oplossing van liet pro bleem der beperking van de bewape ning in de lucht en van het luchtpact tusschcn de Locarno-mogcndheden. De Berlijnsche correspondent van ds Petit Parisien meent te weten, dat men in buienlandsche diplomatieke krin gen algemeen den indruk heeft, dat het onderhoud geen resultaat in de nagestreefde richting heeft opgeleverd. De correspondent le Berlijn van de Figaro schrijft, dat het onderhoud in Duitsche kringen grooten indruk heeft gemankt, aangezien men het be schouwt als een verkenning en aan neemt. dat binnen twee of drie maan den geen ernstige onderhandelingen zulten beginnen. Men gelooft n.l. niet, dat van onderhandelingen sprake zal zijn. voor het Italiaansch-Abessijnsche conflict zal zijn opgelost. Openingszitting van den poli» tieken raad voor Hopei en Tsjahar uitgesteld Uit Peking wordt gemeld, dat dc po litieke raad voor de provincies Hopei en Tsjahar tegen dc algemeene ver wachting in Maandag nog niet zijn aangekondigde plechtige openingszit ting heeft gehouden. Er vond alleen een vertrouwelijke preliminaire be spreking plaats, waaraan slechts elf van de zeventien leden van den raad deelnamen. Naar men weet, is de in stelling van dezen raad het resultaat van de autonoiuic-onderhandelingen, die ongeveer anderhalve week geleden zijn gehouden tusschcn Chinecsche en Japansche vertegenwoordigers. De studenten te Peking hebben Maandag nieuwe betoogingen tegen de autonomie beweging in Noord-China gehouden. Duizenden studenten en leerlingen van middelbare scholen van beiderlei kunne trokken den geheelen dag door de straten der stad. De demon stratie richtten zich ook tegen de leden der oude rogeering van Peking, d4c als medeplichtigen aan de autonomitische beweging worden beschouwd. De poli tie sloot de stadspoorten en trad eenige malen krachtig tegen de bctoogers op, waarbij een aantal personen gewond werd. n dc geheelé stad wordt een krach tige ordedienst gehandhaafd. Naar verluidt, heeft de president van den poiitieken raad van Tsjahar en Hopei besloten twee professoren, die groot genieten in universiteitskringen, af te zetten, teneinde de agitatie tegen de autonome regeering zooveel mogelijk te gen te gaan. Ook de studenten van Hankau heb ben geprotesteerd tegen het autonomic tische streven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3