Min. De Wilde Binnenland DE MINISTER OVER het geval-Kortenhorst REMBRANDT'S ETS VAN JAN SIX Mr. A. W. D. de Vries M. H. V. RAALTE I*! Défilé op het Malieveld STOFZUIGERS over „De Beul $SL&JchswJwi v. ÜódoJibsüiqh m&ubilsüiinq FEUILLETON DE ONBU1GZAMEN 2e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 17 DECEMBER 1935 Het Kamerlid gaf zich om voldoende rekenschap van zijn positie De heer De Graeff, minister van bui- tcnlandsche zaken, heeft mede namens den heer Galissen, minister van handel, nijverheid en scheepvaart, het volgen de geantwoord op desbetreffende vra gen van den heer Goseling: 1. Inderdaad is aan dr. Kortenhorst, tijdens rijn jongste verblijf te Berlijn als lid van de Nederlandsche handels delegatie, vanwege de Duitsche regce- ring te kennen gegeven, dat, hoewel men gcenerlei herwaar maakte tegen zijn blijven optreden als onderhande laar, hem geen onverplichte beleefdhe den van die rijde zouden kunnen wor den bewezen, en zulks op grond van uitlatingen van dr, Kortenhorst in de vergadering van de Tweede Kamer op 21 November jl. AaJkJÉfe mededeelingen werd toegevoegd, lm het ministerie van buitenlandscbe zaken, ofschoon zulks tot dusver nog was voorkomen, geen waarborgen kon geven tegen on aangename uitingen in de Duitsche pers. 2. Volgens verkregen inlichtingen gevoelde de Duitsche regeering zich in het bijzonder gegriefd door de uitlating van dr. Kortenhorst in bedoelde verga dering: ..De onaantastbaarheid van de rechterlijke uitspraken, de onafhanke lijkheid van do rechterlijke macht te genover do uitvoerende organen is daar wel nu en dan tot een aanfluiting ge worden", welk woord in het Duitsch werd vertaald met „Farce" of „Zura Hohn und Spott"; verder door de ont kenning van dr. Kortenhorst, dat Dultschland een „rechtsstaat" mocht hceten. Naar Duitsche opvattingen zou dit laatste bcteekenen, dat. er in Duitschland geen recht bestond. Hr. Ms. gezant te Berlijn heeft daarop doen uit komen, dat, hetgeen een Nederlander Jn een In Nederland gehouden rede zegt, naar Nedcrlandschen maatstaf moet worden beoordeeld en dat naar Neder landsche opvattingen, waarnaar dr. Kortenhorst in zijn rede trouwens had verweren, „rechtsstaat" een juridisch begrip is en dat de ontkenning van het bestaan van verhoudingen in een be paald land, welko met dat juridische begrip strooken, geenszins als beleedi- gend voor dat land mocht worden opge vat, Tegen de grief, voor zoover berus tende op het woord „aanfluiting", kon echter zakelijk niets worden aange voerd. 3. De rogoering kan, na aan de Duit sche regeering met het sub 2o. vermel de resultaat opheldering te hebben ge vraagd, geen goeden grond aanwezig achten voor verdere stappen bij die re geering. Zij is van oordeel, dat dr. Korten horst, toen hij na rijn benoeming tot gedelegeerde meerbedoelde rede in de Tweede Kamer hield, zich on voldoende rekenschap heeft gege ven van zijn positie als lid der Ne derlandsche handelsdelegatie, wel ke medebracht, dat hij in een tus- schenperlode tusschen twee bijeen komsten van de beido delegaties zich onthield van uitlatingen, wel ke die positie wellicht zouden kun nen bemoeilijken. Met de uiteraard ook door de regen- ring volledig erkende onafhankelijke positie van een lid der Volksvertegen woordiging heeft dit naar de meening van de regeering niets te maken. De regeering acht na de door haar reeds bij de. Duitsche regeering gedane stap pen het incident als gesloten. Zij ziet daarom in het gebeurde geen aanlei ding voor eenlgen verderen maatregel, met name wat de samenstelling der handelsdelegatie betreft. BLOEMBOLLEN CULTUUB HAARLEM, 16 Dec. Vanmorgen hield de heer E. H. Krclage, voor de 179e vergadering van de Algeincene Vereeniging voor Bloembollencultuur, welke vergadering te olf uur in het Vereenigingsgebouw werd gehouden, een rede, waarin hij o.m. mededeelde: Dank zij de gehouden tentoonstelling is onze export in 1935 naar vrijwel alle landen toegenomen met uitzondering van dc door de beperkende maatrege len van Duitschland en Denemarken met 4.000.000 K.G. verminderde export naar deze beide landen. Het eindresul taat komt neer op handhaving van het exportcijfer, zoowel in kwaliteit als waardo van 1934. Het bewijst opnieuw, cat het artikel „bloembollen" door onze buitenlandsche klanten beschouwd wordt als een onmisbare grondstof voor hun bedrijven, waarvan deze, zelfs in deze wereldcrisis, niet verstoken kun nen zijn. Met volkomen instemming heeft dan ook liet hoofdbestuur kennis genomen van het adres van het bestuur van het bloembollensurplusfonds oogst-1935, waarin een bijdrage van 500.000 uit het Landboüwcrisisfonds wordt ge vraagd om een vergoeding mogelijk te maken, die het in uitzicht gostelde per centage van den minimumprijs eeni- germate benadert voor de overschotten vroege tulpen. Het landbouwcrisisfonds noemende, heeft spr. melding te maken van de uitschakeling van dit fonds van de bloembollensaneeringsfinancicring. De uitschakeling van het Landbouw- crisifonds eischte de onmiddellijke in stelling van een orgaan, dat de finan ciering van de bloembollensaneering kon ter hand nemen voor den oogst van het jaar 1935. Dank zij de eendrachtige samenwerking van de vier daartoe door den regeeringscommissaris uitgenoodlg- de vereenigingen is het mogen geluk ken binnen enkele dagen de stichting „Bloembollensurplusfonds oogst-1935" op te richten en In werking te stellen De oprichting van deze nieuwe stich ting is een stap in de richting van be hartiging der vakbelangen door het vak zelf. In de laatste maanden heeft spr. het voorrecht gehad het werk der Sierteelt centrale van nabij te leeren kennen, en zonder uit do school te klappen, mag spr. toch wel zeggen, dat hij allen eer bied heeft, voor hetgeen zijn vakgenoo- ten in die functie reeds hebben verricht. Spr. heeft thans ook van nabij de vaak ontmoedigende bezwaren leeren ken nen, waarmede het bestuur der centrale voortdurend te kampen heeft, namelijk het doolhof der ontelbare ambtelijke in stanties. Minister Deckers beeft aan spraak op warme erkentelijkheid voor de instelling van een commissie, die ook zal hebben na te gaan of bij de landbouwcrisi3maatrcgcIen meer in vloed aan dc organisaties kan worden toegekend. Moge de commissie bij haar onder zoek overtuigd worden, dat do regeling der saneering aan ae door het bloem- bollenbedrijf zeiven aangewezen vak mannen behoort te worden overgelaten, wat een wenschelijk geacht toezicht van de zijde van het departement niet uit sluit. Het streven in dc centrale en het fonds behoort gericht te zijn op verlich ting van de lasten, dio aan de vakgc- nooten moeten worden opgelegd. Hoe men in beginsel over de sanee ring moge denken, hierin kan het oor deel van voor- en tegenstanders over eenstemmen, dat de uitvoering, die aan vankelijk tot gerechtvaardigde kritiek aanleiding gaf, geleidelijk verbeterd is. VAN DALSUM NOG NIET VOOR DE MICROFOON Gisteravond zou Albert van Dalsum voor de microfoon van de V.P.R.O. spre ken over het onderwerp: Wat is de be doeling van „De Beul"? Deze voordracht zou voorafgegaan worden door een ver klaring namens het bestuur van de V. P.R.O. door Ds. B. J. Aris. Uit den aard der zaak moest deze uitzending op korten termijn geregeld worden. Niet vóór Woensdag j.l. kon de tekst van beide redevoeringen bij de Radio Contrólo Commissie ingezonden worden. Deze heeft nu doen weten dat zij in verhand met het feit, dat de vast gestelde termijn niet in acht genomen kon worden, niet voor Zondag de heide teksten kon keuren. Men hoopt thans dc uitzending op een ander tijdstip te doen plaats vinden. Verkocht voor 2600 guinjes 19.600) De ets van Rembrandt, voorstellende Jan Six, heeft, zooals reeds gemeld, op de veiling bij Christie te Londen 2000 guinjes opgebracht, zijnde ongeveer f 19.860. volgens de Vrijdag genoteer den koei-s vun het pond. De correspon dent te Londen der N.R.Ct. meldt na der, dat de groote verkoopzaal bij Christie stampvol was. Het bieden op de beroemde ets bracht een groote sen satie. De veilingmeester wilde de ets op 1000 guinjes inzetten, doch de toekom stige kooper stelde 2500 guinjes als in zet voor. Na slechts één bod werd de ets op 2600 guinjes toegeslagen. De ets, zoowel als een kapitale afdruk van „De drie boomen", welke voor 540 guinjes werd verkocht, de „Christus tusschen zijn oudcr3 van den tempel tcrugkeorond", die 135 guinjes opbracht en eenige andere werken werden door den kunsthandelaar Colnaghi gekocht voor rekening van een particulieren verzamelaar in ons land. Over het geheel kan worden gezegd, dat de prijzen der etsen, bijvoorbeeld in vergelijking met de prijzen, kort gele den te Leipzig besteed, zeer laag waren. ITct prachtige mansportret van Nico- laes Maes, een Ileinsius voorstellende, deed 840 guinjes en het portret van een oude dame van Rembrandt, op de Hol- landsche tentoonstelling aan Ferdinand Bol toegoschreven, ging voor 1250 guinjes. Een work van Salomon Ruy3dael, Veerboot, uit de collectie van Lord Ra- vensworth, heeft 1300 guinjes opge bracht, het portret van Richard Ottney door Gainsborough 1800 guinjes. Op verzoek eervol ontslagen als lid van den Raad van State Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1936 aan mr. A. D. W. de Vries, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dank betuiging voor do langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen, met benoeming tevens tot. Commandeur in de Orde van Oranjo-Nassau. Staatsraad mr. A. D. W. de Vries werd in 1857 te Amsterdam geboren. Na zijn promotie vertoefde hij eerst eenigen tijd in Indië. In Nederland te ruggekeerd trad mr. De Vries in amb telijke loopbaan en werd hoofdambte naar ter provinciale griffie te \rnhem. In 1894 kwam hij bij het departement van Justitie, bij welk departement hij vele jaren als hoofdambtenaar werk zaam was, alvorens hij tot Staatsraad werd benoemd. Na van 1894 tot. 1901 werkzaam te zijn geweest bij de eerste afdecling van genoemd ministerie, werd de heer De Vries in 1901 met den rang van Raadadviseur geplaatst aan het hoofd van die afdeeling en in 1904 werd hij benoemd tot secretarie-gene raal van dit departement. Met ingang van 3 Juli 1911 werd mr. De Vries lid van den Raad van State, bij welk hoog college hij zitting had in de afd. Koloniën (als voorzitter) cn in de afdeeling voor de Geschillen van Bestuur. Mr. de Vries is ridder in de orde van den Ned. Leeuw cn drager van ecnigc buitonlandscha ondorscheidingsteokc- nen. H. VOORTHUIS f Na een korte ongesteldheid is te Zutphen overleden in den ouderdom van bijna 52 jaar, de heer H. Voort huis, conrector van het Christelijk Lyceum aldaar. Hij was leoraar in de aardrijks kunde. Sedert 1920 was hij aan deze inrichting verbonden. To voren was hij leeraar aan de Christelijko II.B.S. te Stadskanaal. Hij was kerkvoogd van do Ned. Hcrv. gemeente te Zutphon en maakte herhaaldelijk deel uit van do examencommissie voor onderwijzer. Hij was bestuurslid van do Vereeni ging voor Evangelisatie te Zutphen. '+'t V AM kRSFOORT Langestraat 34-36 AfdBonneterie 'V Wollen Pull-overs Wollen Vesten en Jasjes Wollen Handschoenen Wollen Garnituren Wolleu Shawls Wollen Hoedjes en Mutsen Wollen Peignoirs wuuen nueujes eri mutsen STS Wollen Peignoirs O Wollen Bedjasjes .$-* Leder Handschoenen Bont Handschoenen jfh, Avond-Handschoenen Corsages M. H. VAN RAALTE A A. A. AAA. AA. A. Ter gelegenheid van het 270*jarig bestaan van het korps mariniers Voor Koningin en Prinses DEN HAAG. 16 Docembor. De pa rade op het Malieveld voor H.M. de Ko ningin ter gelegenheid van de herden king der oprichting, voor 270 jaren van het corps mariniers, welk militair schouwspel Dinsdag j.l. wegens lichte ongesteldheid van H.M. moest worden uitgesteld, heeft hedenochtend plaats gehad. Omstreeks kwart voor 11 reden voor het paleis Noordeindo drie hofauto's voor, waarin do Koningin en do Prin ses en eenige leden dor hofhouding zich naar het Malieveld zouden begeven. Koningin en Prinses stapten nabij het Malieveld over in dc blauwe calèche. Bij hot rijden langs 't Malieveld werden de vorstelijke personen door oen be langstellende menigte hartelijk toege juicht. Injniddels was het corps mari niers onder bevel van zijn commandant kolonel J. C. O. Dorren met de marine kapel op het Malieveld langs de Bor- laan opgesteld. Op het torroin dat ten- gevolgo van de weersomstandigheden in een verre van gunstigon toestand verkeerde, waren eenige houten vloe ren gelegd voor de autoritoitcn en ge- noodigden. Aanwezig waren o.a. do mi nister-president dr. 11. Colijn. minister burgemeester mr. do Monchv en tal land, vice-president van den Raad van State, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr, van Karnebeek, de burgemeester mr. de Manchy en tal van militaire autoriteiten. Voorts waren eenige deputaties van oud-gedienden met de vaandels hunner vereeniging (o.a. die van oud-strijders van land- en zeemacht en „Madjoe") vertegenwoordigd. Terwijl .dc marine- kapel liet Wilhelmus deed weerklinken reed de koninklijke stoet het terrein op. Koningin en Prinses insnecteerden volgens in open calèche de troepen en hieven daarna in dat rijtuig op de plaats voor de autoriteiten, teneinde het défilé gade te slaan. Het marcheeren van het corps ge schiedde in vlot tempo, keurig en cor rect. ondanks de striemende regen die zich in die oogenblikken wel het he vigst deed gelden. Een luid „Leve de Koningin" werd na bet défilé, toen de koninklijke stoet zich voor het vertrek weer in gereedheid stelde, aangeheven door autoriteiten en andere aanwezi gen. hetgeen do Koningin en Prinses met minzame groet beantwoorden. ONTEVREDEN P-T.T. PERSONEEL Aan een demonstratieve mee* ting te Rotterdam nemen 2500 personen uit het ge* heele land deel ROTTERDAM. 10 Dec. - In het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam is Zondagmiddag een meeting gehouden door de leden van den Centr. Bond van Ned. Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel, die door ongevocr 2500 personen uit het geheele land bezocht is. Als eerste spreker voerde de algc- mecne secretaris van den C.B.P.T.T. de heer H. van Giessel het woord. Spr. be groette de werknemers in het meest winstgevende bedrijf in Nederland. In 1932, '33 en '31 heeft het bedrijf ieder jaar rond 4 millioen winst gemaakt. Voor 1935 is do winst nog niet bekend, maar ze zal groot er zijn dan fle vorige jaren en voor 1936 is de winst geschat op 5'/» millioen. Deze meerdere win6t zal afgenomen worden van de salaris sen van het porsoneel. Zelfs op do sa larissen van de slechtst betaalden, de werkvrouwen, wordt bezuinigd. Ook op de uniformen wordt bezuinigd. Gemid deld verdient een brievenbesteller 1545.37, maar hiervan gaat af f 32.— voor een uniform. 10 voor het pen sioenfonds. enz. Met ingang van het nieuwe jaar gaat van het loon weer 5 Het hoogste nettoloon in een groo te stad bedraagt f 26.68; op het land ,f 21.87. Spr. gewaagde van loonen op het platteland van 16.— per woek. Het ligt in het voornemen van het Staatsbedrijf der P.T.T.; om de bestel Iers op het platteland door hulpperso neel te vervangen en in de toekomst ook in de steden het nersoneel tot. een bepaald percentage uit hulppersoneel te doen bestaan. Het bruto-uurloon voor dit personeel ligt tusschen 35 en 50 cent per uur. Deze loonen worden twee maal per jaar aan den Dlaatselij ken loonstandaard getoetst en dikwijls opnieuw verlaagd. Op de groote tele graafkantoren zijn 483 middelbare amb tonaren workzaam. die f 2131 verdie nen. Men is bezig deze ambtenaren te vervangen door jonge meisjes, die in kleine steden en op het platteland vaak niet meer dan f 40.— of f 50.— per maand verdienen. Meer dan 95.— wordt nooit betaald en dit salaris komt slechts sporadisch en alleen in de groo te steden voor. Deze slecht betaalde meisjes dragen een groote verantwoor delijkheid. Zij hebben veel geld van andoren onder haar benjsting. Aan de werk- en rusttijden van het lagor personeel mankeert heel wat. Werktijden van 51 uur of langer zijn normaal. Overwerk in drukke tijden wordt niet extra beloond. Thans zijn de vier bonden gezamenlijk bezig te agee- ren voor werktijdverkorting. Het ge heele personeel staat achter deze actie. Werktijd verkorting van een half uur ner dag zou arbeid betcekenen voor 1200 werkloozen. Het hoogcr personeel bij de P.T.T. tracht volgens spr. zijn pro motie te verdienen door het lagere per soneel uit te buiten. Met een opwek king tot eensgezinden strijd, eindigde de heer van Giessel. Na de pauze sprak de bondsvoorzit ter. de heer H. M. Roos. Spr. zeide dat het noodig is in de actie van hef. posf- personeel ook do jongeren te betrek ken. De postambtenaren hebben nog iedere week hun schamel loon, maar de jongeren zien zich van al hun levens kansen beroofd. Ondanks** alle offers vervullen de ambtenaren met toewij ding hun taak, maar er is een grens, die men thans dreigt te overschrijden. Binnenkort zal een regeling worden ingevoerd, waarbij ambtenaren eerst op 24- of 26-jarigcn leeftijd hun aan vangssalaris zullen krijgen. Men belet den jongeren daardoor een huishouden op te zetten. Doen zij het toch, dan wordt dc Nederlandsche staatsdienaar teruggedrongen in sloppen en stegen. Ook de heer Roos eindigde met een op wekking tot hardnelckigen en eensge zinden strijd. ZONDER VOORUITBETALING HILVERSUM VEERSTRAAT 50 TELEFOON 6819 Op deze meeting waren 115 afdeelin- gen en 19 landelijke vakgroepen verte genwoordigd. De heer I-I. B. Borghuys, algemeen secretaris van de Nederland sche Vak-Centrale en de heer M. M. Cohen, voorzitter van de Centrale van Nederl. Overheids Personeel waren aanwezig. Winterteenen B11D AI Winterhieten IJ 1CU L 99 „Wys beleid vordert dat het stuk niet meer vertoond wordt" De heer Amelink. lid van de Tweed# Kamer, stelde dezer dagen de volgen de vragen: I. Is het juist, dat in het door d# Amsterdamsché Tooneelvereeniging ge speelde stuk „De Beul", de Christelijke godsdienst wordt gesmaad en onze weermacht wordt bespottelijk ge maakt? Is het juist, dat in dit stuk godslastering, moord, dood-ilag en ver heerlijking van geweld, schering en in slag zijn? II. Indien dit juist is. wil de Minister dan bevorderen, dat de osVoering van dit tooneelstuk wordt verboden? Minister De Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken, heelt thans het volgende geantwoord: I. Het door de Amsterdamsche too neelvereeniging gespeelde stuk „De Beul" heeft de ondorgeteekende gele zen. Hij is van meening, dat de opvoe ring er van. mede in verband met de enscèncering en omdat het. wat inhoud en strekking aangaat, niet geheel is los te maken van de novelle, waarvan het een omwerking is. b ii velen den indruk moest, wekken, dat de -Christel ij ke gods dienst wordt gesmaad en de weermacht bespot. De meening, dat het stuk het geweld zou verheer lijken, acht hij onjuist; eer is hij ge neigd de bestrijding van het geweld als de bedoeling van den auteur aan te nemen, ook al acht hij den vorm, waar in dit geschiedt, bedenkelijk. II. In ons positief recht is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken geen bevoegdheid gegeven de opvoering van een bepaald tooneelstuk te verbie den. Den burgemeester en hem alleen is in art. 221. lid 2, van de Gemeente wet opgedragen te waken te-gen het doen van met de openbare orde en ze delijkheid strijdige vertooningen, Het zij den ondergetcckende vergund, hieraan de opmerking te verbinden, dat in de grootste gemeenten de burge meester. in aanmerking genomen da groote omvang van zijn dagelijkschen arbeid, niet persoonlijk van den inhoud van elk tooneelstuk. dat zal worden opgevoerd, kan kennis nemen, maar bij de uitoefening van zijn taak ingevolge art. 221, lid 2. der Gemeentewet zijn standpunt in vele gevallen zal moeten benalen aan de hand van de hem ter zake uitgebrachte rapnorten. Deze beschouwing mag bij het beoor- deelen van de houding van de plaatse lijke ovorheid ten aanzien van de oi> voering van een bepaald tooneelstuk niet uit hot oog worden verloren. De ondergeteekende Is van meening, dat wijs beleid vor dert. dat het stuk niet meer ter f vertooning wordt toegelaten. KLEINMEUBELEN PERZISCHE KLEEDJES PERZISCHE KUSSENS DELFTS-AARDEWERK GROTE SORTERING APARTE MODELLEN LAGE PRIJZEN Zorg dat de kleine zorgen van het leven U niet klein maken. HOOYER. Naar 't Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. P. H. 43 Uit hot zwarte duister, op dezelfde plek, waar zoo juist de gele vlam om hoog geschoten was, stoof een witte wolk van wazig schuim naar boven en scheen mei razende snelheid grooter en grooter te worden. In een wijden boog spoot een brcede witte straal te voor schijn mot con gerommel als van een verren donder. Toen die straal den grond bereikte, rees weer eon witte schuiinwolk omhoog en Joeg met onge looflijke snelheid door het diepste ge deelte der vallei heen. Het ruischen van wild stroomend water vervulde den ge- heelen omtrek. „Groote goedheid, daar ontkomt nie mand aan!" mompelde Ravidge vol ont zetting. „Binnen vijf minuten heeft het de benedenstad daar bereikt!" Rawlinson keerde zich om en keek in de richting van Halfirth. Hij zag licht schijnen uit alle huisjes, die tegen de helling waren aangebouwd. Ook enkele groote fabrieken, waar 's nachts door gewerkt werd, waren verlicht. En in dal enkele oogenblik zag hij. dat het onver mijdelijke gebeuren ging en dat de halve stad door don razenden vloed sou wor den overstelpt. Beneden zich zag hij de oude abdy en het nieuwe huis van Oliver. En toen hij omlaag keek, werd het hem opeens dui delijk, dat het nieuwe huis meer van het water te lijden zou hebben, dan de oude abdy. Want deze werd tegen de felste strooming beschermd door een klein voorgebergte van hooge rotsblok ken, die de eerste kracht van het water moesten breken. De woeste stroom had nu die rotsen reeds bereikt en toen Nay- lor Bow dat zag, greep hij Oliver vol medelijden bij den arm en wilde hem mcctroonen. „Kom, mijnheer Carsdale... wat geeft het of u er naar staat te kijken! Kom heeren, probeert u hem hier vandaan te krijgen!" Maar Oliver schudde zijn hand ruw van zich af. Met beide handen steunend op een rotsblok, staarde hij onafgewend naar de onweerstaanbare watermassa die tegen de rotsen opstoof, er omheen vloog in wielende vaart en zich op zijn huis stortte, zoodat het in een oogwenk eeheel was bedolven, nog enkele secon den stak de hooge toren boven de golvm uit. Dan wankelde ook hij en verzonk in de wild bruisende wateren. Zwij gend stonden ze met hun allen om Oli ver heen. Hij loosde een diepen zucht en richtte zich tof aller verwondering hoog op, met iets van zijn oude kracht in zijn blik. En het eerste woord, dat van zijn lippen kwam. was dc naam van zijn tegenstander. „Bickerdvkef... Bickerdvko is ce spaard! Ik hen gestraft! Maar... als dat kind er maar niet in is..." Louis legde zijn hand stevig op den arm van zijn vader en wenkte Rawlin son dat ook te dóen. Maar Oliver schud de hem woest van zich af. „Naar huis?... Om de moeder van dat kind onder oogen te komen? Dat water zal binnenkort wel zakken... en dan ga ik eerst daarheen... en als ik hem daar vind... dood... dan zal ik hem in mijn armen mee naar huis nemen... Maar tot zoolang blijf ik hier! Laat me alleen-" Hij zotte zich op een rotspunt en he groef het gelaat in zijn handen. Toen wees Bew achter zich en de an deren keken in dc aangewezen richting. Van de lichtjes der benedenstad was er geen enkel meer te zien. HOOFDSTUK XXV. Verzoening Heel dien nacht bleef Oliver daar zit ten. Louis noch Rawlinson konden hem overhalen mee naar huls te gaan. en hij toonde niet dc minste belangstelling voor de hem telkens weer gebrachte bc richten over den toestand in het dal Ten einde raad lieten ze door Bew een paar reisdekens halen, sloegen die den ouden heer om en lieten hem zoo alleen Maar Bew en Ravidge zochten een no schut plekje in de nabijheid op en bleven daar, ongezien door den ouden heer over hem waken. En fluisterend hespra ken ze daar met elkander de berichten, die ze uit de vallei hadden gekregen Vlak voor de ontploffing was de Inspec teur met zijn agenten hij den dam aan gekomen en hadden daar een man npge nakt. die juist van den dam trachtte weg tc sluipen. Deze had bekend, dat hij en Lightowler door Miriam Scarpe voor groote bedragen waren omgekocht, om voor springstoffen te zorgen en die in don dam aan te brengen. Hij had go bniik gemaakt van de afwezigheid der wachten om zijn afschuwelijke taak te vervullen. F.r was een belangrijke som geld op hem gevonden. „Nu, die zal wel moeten hangen!" mompelde Bew. „En als de politie hem niet goed bewaakt, dan slaat het volk hem dood... Wat een verschrikkelijke nacht is het toch! Ik durf er niet aan denken hoe het er in de stad uit zal zien!" Ravidge schudde het hoofd en keek eens naar de plek, waar Oliver nog steeds ineengedoken voor zich uit zat to staren. „Ja, cn dat alles toch enkel cn alleen onidat die man daar, Matthew Scarpe heeft over weten te halen om dat stuk grond te verkoopen! Als dat niet ge beurd was..." „Och ja... maar hij is er dan toch ook wel zwaar voor gestraft," zei Bew „Ze zeggen dat hij reusachtig vee! geld voor dat land heeft gegeven, maar nu kost het hem méér dan geld! Ik zou op het oogonbük niet graag In zijn plaats zijn... al kreeg ik tien keer zooveel gold als hij nog heeft!" „Ik ook niet." viel Ravidge hem bij. „Maar alles hij elkaar heb ik toch echt medelijden met hem... hij is ziender- oogen ouder geworden in deze oaar uur!" Langzaam aan begon het water in do vallei weer tc zakken, nu het groote re servoit' eenmaal was leeggestroomd Langzaam aan kwamen de witte sieenen van het nieuwe huis weer boven de gol ven uit. Do hooge toren was ineenge stort; de bovenverdieping van het go- houw eveneens; over het onderdeel was niet te oordeelcn, omdat het nog onder water stond. Maar aan de andere zijde der vallei stond de oude abdy nog onverlet schijn baar even solide en sterk als ze al eeuwen lang daar gestaan had. „Kijk daar eens," wees Louis Rawlin son naar het oude gebouw, „dat ls toch wel het meest treffende voorbeeld van wat je de ironie der omstandigheden kunt noemen! Is het niet vreemd, dat zoo'n oud, vermolmd,, muf gebouw daar nog ongedeerd is blijven staan?En het moderne bouwwerk, de vrucht van onze vooruitgang, techniek en bescha ving... weggespoeld als een kaarten huis?" Rawlinson keek eens terzijde naar Oliver, dio zwijgend naar de overblijf selen van zijn nieuwe huis zat te staren. „Ik ben hang, dat het met hem ver keerd gaat." fluisterde hij. „Als het zoo door gaat. verliest hij zijn verstand nog. Als we hem maar aan het praten kon den krijgen..." Ze gingen omzichtig eenige schreden in dc richting van den ouden man, maar hieven plotseling roerloos staan. Ze hoorden hem opeens hardop in zichzelf praten. „Waar trots komt... komt schande!... De trotsch gaat vooraf aan de ver woesting en hoogmoed komt voor den val!... De hoogmoed van den man brengt hem in zijn verderf!..." Met een diepen zucht stond Oliver na die woorden op cn hegon heen en weer te loopen. Rawlinson voelde een huive ring door zijn leden. „Ik begin werkelijk bang te worden •lat hij zijn verstand..." „Neen." zei Louis beslist. „Geen den ken aan... Hij weet heel goed, wat hij zegt. Maar hij leest zichzelf de les op het oogenblik!" „Ik moet er anders niets van heb- hen", hield Rawlinson vol. „Zulke spreu ken en dan onder deze omstandighe den..." Maar Louis was opgesprongen en luisterde aandachtig naar stemmen in de verte, die naderbij kwamen. En zoo dra herkende hij niet de slem van zijn vrouw, of hij rende het pad af, haar te gemoet „Wat is er?" vroeg hij gejaagd. „Nieuws?' Margaret keek naar de plek, waar Oliver nog steeds in de aanbrekende schemering op en neer liep en greep haar man bij zijn arm vast. „Louis!" zei ze, haar vinger op de lip pen leggend. „Voorzichtig! Bedenk eerst goed, hoe je het hem vertellen zult Het. kind is terug!" .„Gezond of „Hij mankeert niets... alleen wat ge schrokken en bangelijk. Hij is nu bij zijn moeder. Nog geen half uur geleden is hij geruggebracht. En... dat is juist het ding, wat je zoo voorzichtig moge lijk aan vader vertellen moet..." „Wat dan?" „Wel... dat hij teruggebracht is... door mijn vader en door... Abe HoylandI Ze hebben hem, vlak voordat dc dam door brak, uit het nieuwe huis gered en ze wilden hem juist dwars door de vallei hierheen brengen, toen ze de ontploffing hoorden. Miriam had hem in het huis achtergelaten in een van dc kamers, die al op"orde waren en vader, die. met Hoy land in den tuin liep om een of andere zaak te bepraten, waarvoor Hoyland was overgekomen, hoorde den jongen huilen en roepen... en toen is Hoyland door de rivier, die erg laag stond, heengewaad en heeft hem uit het huis gehaald en mee naar ons huis genomen. Hij zou hem al veel eerder thuis gebracht heb ben, maar ze moesten de hocle vallei omrijden over Moor End en Ryvedale... Toe Louis, wees voorzichtig en bedenk goed, hoe je het hem vertellen zult!" (Slot volgt).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6