RAD SO BODE INDIA BANDEN Hoare is 4000 DE EEMLANDEÜ Leerling-vlieger neergestort afgetreden LEYTAX TEL. 1788 Donderdag 19 December 1935 Uitgave; VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34 e Jaargang Mo. 147 Noodlottige botsing bij Schiphol Geef Uzelf' DIT Kerstgeschenk! TEL. 1093 Standplaats naast Hotel taopole TEL. 1830 Een ieder is verrast W.LEYENHORST-LEUSDERWEG 242 Belangrijkste Nieuws Laatste berichten Eerste blad pag. 3 Licht 4 uur 14 min. HERRIOT TREEDT AF AMERSïöORTSCH dagblad ABÖfJNEMENTSFflIJS F*1 D maandcn voor Amersioort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) 0.15. irancc per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 „inneniana POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN l-\ regels i 1.05 met inbegrip vau een tew..snummer elke regel meer f 0.25 Liefdadigheias-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen i 1.Eewijsnummer extr» f C.05 Koelbloedige wijze waarop de militaire vlieger zich redde Veelbelovende carrière afgesneden AMSTERDAM, 18 Dcc. Hedenmid- dag tegen half 4 heeft nabij het vlieg veld Schiphol een ernstig vliegongeval plaats gehad, waarbij een leerling-vlie ger om het leven is gekomen. Een leerling van de rijksopleiding van vliegtuigbestuurders aan de kweek school voor de zeevaart, A. F. Mets ze- heeten, wonende te Haarlem, was alleen met het Koolhoven-lestoestel F.K. 43 in de lucht. Even voor Schiphol, onge veer boven de Ringvaart, kwam het toestel in botsing met een militairen tweedekker B 1. Beide toestellen stort ten neer. De F.K. 43 kwam even over de Ringvaart op het land terecht en vloog in brand. De inzittende leerlingvlieger was, toen men bij het toestel kwam. overleden. Het lijk was verkoold. Het militaire toestel kwam in de Ringvaart terecht. De bestuurder wist zich uit het toestel te bevrijden. Hij was niet gedeerd. Het toestel is drijven de. (Van onzen v -correspondent). Het noodlot heeft het aantal vliegongevallen met ernstigen af loop, waardoor Nederland {n dit jaar is getroffen, nog niet genoeg gevonden. Voordat het ten einde spoedende jaar heeft afscheid ge nomen, is nog een nieuwe ramp op luchtvaartgebied aan de droeve lijst toegevoegd, waardoor 1933 in de annalen der historie eens te meer een treurige vermaardheid zal krij gen. Nabij Schiphol zijn twee vlieg tuigen tegen elkaar gebotst en men mag betrekkelijk nog van geluk spreken, dat deze gebeurtenis slechts aan één persoon het teven heeft gekost. De mare van dit nieuwe vliegonge val bereikte ons, terwijl we toevallig in de hoofdstad waren en onmiddellijk zijn we naar Amsterdam's vliegbaven gesneld, in de nabijheid waarvan het ongeluk heeft plaats gehad. De twee vliegtuigen, die erbij zijn betrokken, liggen eenige honderden meters van el kaar. Het eene is in het water van de Ringvaart terecht gekomen, het andere op het land, hetgeen den bestuurder noodlottig is geworden. Dit toesrel vloog in brand en de piloot is in de vlammen omgekomen, wanneer hij ten minste niet reeds door den val het le ven heeft verloren. Een botsing Botsingen van vliegtuigen ;n de lucht behooren hier te lande tot de hooge zeldzaamheden. Het zal echter wel nimmer geheel opgehelderd wor den, hoe dit ongeval precies is veroor zaakt, daar niemand het dui lelijk heeft gezien. Men hoorde een knal en toen men in dc lucht keek, zag men de beide machines snel dalen, waarna de brand van het ecne toestel bijna onmiddellijk volgde. De overlevende van het andere vliegtuig heeft do bot sing niet zien aankomen. Hij voelde een schok en merkte dat zijn toestel practisch onbestuurbaar was geworden. Toen had hij al zijn bestuurdersbeleid noodig om zoo neer te komen, dat hij het veege lijf kon redden. Het was de 23-jarige sergeant-vlieger G. A. Hinrichs, die door zijn tegen woordigheid van geest er zoodoeude in geslaagd is dit ernstige ongeval er le vend af te brengen. De bestuurder van het verongelukte toestel was de -20-ja- rige leerlingvlieger H. F. Metz uit Haarlem, een der discipelen van de Amsterdamsche Zeevaartschool, die op Schiphol tot verkeersvliegers worden opgeleid. Hij was sedert een vijftal maanden in opleiding en was aan het oefenen voor het behalen van zijn bre vet. Hoe het gebeurde Ruim drie uur was het, toen het on geval gebeurde. Beide toestellen waren al eenigen tijd in de lucht. De heer Hinrichs had uit Rotterdam een mili tair Fokker-vliegtuig, de C.I. 526, ge haald, dat daar was achtergebleven. Hij was reeds op het militaire wdeelte van het vliegveld Schiphol geland, doch had toen nog maar drie kwartier gevlogen. Om zijn uur vol te maken besloot hij nog eens op te stijgen en in de buurt van de vlieghaven wat rond te vliegen. Een ander militair vliegtuig was ook in de lucht, evenals het, lesvliegtuig van de K.L.M., een Koolhoven F.K. 43, gemerkt PHAKI, dat den naam van het Juffertje droeg en voor de opleiding der aanstaande piloten gebruikt wordt. Het militaire toestel is aan de achterzijde door het lesvliegtuig ge raakt. Van dit laatste brak een vleugel af en ook de Fokker werd ernstig beschadigd. Het gebeurde op een hoogte van ongeveer 150 me ter, vlak boven het restaurant van Schiphol aan de Ringvaart van de Haarlemmermeer. De Koolhoven gleed zijdelings af en tolde langs een kurketrekker-weg naar hene den. Met een slag kwam het on den grond terecht, over de vó,art in een weiland. Onmiddellijk daarop vloog het in brand en toen hulp was toe geschoten, viel er niets meer te redden. Nadat het vuur was ge doofd, vond men in de verwrongen resten het verkoolde lijk van den verongelukten vlieger. Velen op Schiphol en ook bewoners uit den omtrek zagen de ramp gebeu ren. Het weiland, waarop het toestel is terecht gekomen, ligt vlak naast de woning van den landbouwer M. Splin ter en behoort hem toe. Aan den ande ren kant ligt een boerderij, die even eens zijn eigendom is. Het mag als een groot geluk worden beschouwd, dat het neerstortende vliegtuig op net vrije veld en niet op een der gebouwen is terecht gekomen. De benzine, die on middellijk na den slag in brand vloog, had anders nog veel grooter rampen kunnen veroorzaken. De machine sloeg een gat in den besneeuwen grond en toen de ijlings toegeschoten helpers konden naderen, was er niet veel meer dan een zielige hoop verwrongen bui zen en verkoolde spanten van over. Hulp niet meer moge lijk Personeel van Schiphol hegaf zich dadelijk naar den brand, gewapend met schuimblusch-apparaten. Doordat evenwel het brandende toestel aan den overkant van de vaart lag, kon men onmogelijk tijdig ter plaatse zijn om hulp te bieden. De ontplofte benzine veroorzaakte bovendien in een mini mum van tijd zulk een vlammenzee, dat, het ergste reeds gebeurd was, voor dat ooit van redding sprake had kun nen zijn. Met een roeibootje moesten de blusschers worden overgezet en inmid dels zagen zij voor hun oogen de wrak- hoop als een fakkel branden. Met de schuimblusch-apparaten werd het vuur tenslotte snel uitgemaakt, waarna de smeulende resten met eeni ge emmers water van de omwonenden verder werden gebluscht. Eenigen tijd later verscheen ook de inmiddels ge waarschuwde Amsterdamsche brand weer, die echter geen dienst meer be hoefde te doen. Het wrak met daarbin nen het lijk van den zoo rampzalig om het leven gekomen leerling-vlieger is in denzelfden toestand blijven liggen, totdat het parket uit Haarlem was ver schenen om het eerste onderzoek in te stellen. Nadat dit onderzoek had plaats ge had is in den loop van den namiddag, toen het reeds geheel donker was ge worden, het geraamte van het toestel los gezaagd en kon het stoffelijk over schot van den jongen Metz worden be vrijd. De burgemeester van Aalsmeer, de heer J. Kastelein, binnen wiens ge meente het ongeluk gebeurde, was eveneens spoedig aanwezig. Van de zijde van den Luchtvaartdienst k\Vam de inspecteur, de heer J. van der Heij den, een onderzoek naar de oorzaak van de ramp instellen. De sergeant-vlieger Hinrichs is beter terecht gekomen. Toen hij merkte, dat er iets met zijn toestel gebeurd was en hij snel onder zich de aarde zag nade ren, wist hij zijn machine nog in zoo verre in bedwang te houden, dat hij er in slaagde in het betrekkelijk veilige water terecht te komen. Met een bewonderenswaardige tegenwoordigheid van geest, die den militair eigen behoort te zijn, had hij berekend, dat het water de eenige redding voor hem was. De botsing gebeurde ongeveer boven de brug, die nabij Schiphol over de Ringvaart in den grooten verkeers weg van Haarlem naar het Gooi ge bouwd wordt. Eenige tientallen me ters ten Zuiden daarvan plofte de C.I. 526 op het water neer. Het toe stel dook onder, doch kwam even later weer boven drijven. De piloot klom er uit en zwom naar den oever. Hij had geen letsel bekomen. Militairen van Schiphol hebben het vliegtuig naar den kant van het water gesleept, waarna het op het droge is gebracht. Het is naar de militaire viiegloodsen in de nabijheid gebracht, waar het zal worden gerepareerd. Toen we het verongelukte toestel zagen, kon den we constateeren. dat het geen won der geweest is, dat het na de hotsing niet goed meer te besturen was. Het staartvlak heeft een flinke knauw ge kregen en is aan één zijde geheel ver bogen, Waarschijnlijk zal het euvel spoedig in de werkplaatsen van Schip hol kunnen worden hersteld, zoodat, wat deze partij van het ongeluk betreft, alles zeer gunstig is afgeloopcn. Geef Uzelf een halfjaar-abonnement op de Radio Bode: dan krijgt U 6 maanden lang iedere week Nederlands mooiste Programma/Tijdschrift toegezonden, met alle programma's, met tal van artikelen en een overvloed van mooie tekeningen. Kosten F. 3-- slechts, te storten op Giro 128.000 AVRO, Amsterdam of bij een der ondergenoemde AVRO-kantoren. Abonneer U direct dan ontvangt U» bovendien het wondermooie AVRO-Kerstnummer, uitgevoerd in een schat van kleuren, met verhalen van onze bekende schrijfsters en schrijvers met bijdragen uit de be?te pennen die het land U biedt! Als extra-Kerstverrassing sturen wij U dan de be roemde AVRO-Kunstkalender, waaraan wederom 12 bekende Nederlandse meesters hun werk afstonden. F. 3.- slechts per halfjaar. Te storten op Giro 128.000 Amsterdam, of bij een> der navolgende kantoren: te Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhan, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. Neêrlands nationaal radioblad. Laat Uw Garage-houder thans MONTEEREN, Cenfraal-Stock: I. O. N.V. ATOC Hoogeweg 14 Tel. 884 Amersfoort Sergeant Hinrichs ven telt In een kort onderhoud, na de ramp, verklaarde de heer Hinrichs, dat hij van de botsing eigenlijk niets gemerkt heeft. Hij hoorde een slag en merkte, dat zijn toestel niet meer naar den wil van den bestuurder luisterde. Op alle manieren probeerde hij zijn machine, die vrijwel met den neus naar beneden neerdaalde, wederom in den goeden stand te krijgen, doch hij merkte, dat hij maar weinig succes had. Toen zag Ij ij het water en hij besloot te trachten tenminste daarin neer te komen. Met veel moeite kon hij iets aan de richting van zijn val veranderen en zelfs vlak bij het watervlak wist hij den neus van het toestel omhoog te krijgen. De val op het water was daardoor ccnigszins schuin en toen de machine even was ondergedoken, kwam zij van zelf weer boven. Inmiddels had hij de riemen, waarmee hij was vastgebonden, losgemaakt, zoodat hij toen zijn zit plaats kon verlaten. Hij had momenten van geweldige spanning doorlpefd, doch prees zich gelukkig, er zoo goed te zijn afgekomen. Hoe de botsing vei-oorzaakt was, kon hij ook met geen mogelijkheid vertellen, omdat hij er niets van gezien had en alleen den schok bemerkt had. Ooggetuigen Wij hadden ook nog even een onder houd met enkele leden der familie Splinter, op wier terrein het lestoestel was neergestort. Zij hadden de botsing evenmin zien gebeuren, doch werden opgeschrikt door een slag. Aan het ge ronk van vliegtuigen zijn ze gewend, doch deze slag was niet de knal van een afgezetten motor. Toen ze naar bo ven keken, zagen ze de F.K. 43 snel in kleine bochten neer komen. Als ver lamd van schrik, zagen ze het toestel rnet den neus naar beneden zich in den grond boren, waarop dadelijk de vlam men hoog oplaaiden. Aan redden viel niet te denken, want de hitte verhin derde iedere nadering. Voor hun oogen zagen ze den brand en ze wisten dat daarin een mensch zich bevond, wien ze geen hulp konden bieden. Pas toen de schuimblusch-appa raten van Schiphol hun dienst hadden gedaan, konden ze iets doen, doch er viel niets meer voor hen te verrichten. Zooals te begrijpen is, waren allen nog diep onder den indruk van het gebeur de. De omgekomen A. F. Metz Het A.N.P. meldt: De omgekomen leerling-vlieger A. F. Metz, wiens veelbeloovende carrière op zoo treurige wijze werd afgesloten voor zijn capaciteiten nog ten volle kon ont plooien, was 20 jaar en woonde te Haarlem. Daar doorliep hij de 5-jarige H.B S. en werd hij, toen hij zijn eind examen had gedaan, ingeschreven voor de Rijkskweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. In Augustus jJ. werd hij geplaatst bij de Rijksopleiding voor Verkeersvliegers. De luchtvaart was voor hem toen reeds niet meer geheel nieuw, want vóór hij bij de opleiding kwam had hij reeds zijn brevet A. als sportvlieger behaald. Hij was daardoor don overigen leerlingen van zijn cur susjaar veel voor en had het program van de opleiding met de lestoestellen van de Nationale Lucht vaartschool reeds achter den rug. Met de Koolhoven F.K. 43, bekend als ,,'t Juffertje", had hij vandaag alleen een overland-vlucht gemaakt via Soeslerberg, Vlissingen, Haam stede en Rotterdam. Reeds had hij hoven Schiphol zijn eerste voorge schreven ronde gevlogen om te da len, toen de noodlottige botsing plaats vond met het militaire vlieg tuig, dat hij klaarblijkelijk niet ge zien heeft. I-Iet slachtoffer stond bekend als een kundig en rustig vlieger, van wien men, gezien zijn nog jeugdigen leeftijd, veel had mogen verwachten. LONDEN, 18 Dec. (A. N. P.) De Britsche minister van buitenlandsche zaken Samuel Hoare heeft, naar heden» avond officieel wordt mede» gedeeld, besloten ontslag uit zijn functie te nemen. LONDEN, 18 Dcc. (Neuter). Jour nalisten, die zich aan de woning van Sir Samuel Hoare vervoegden werd me degedeeld, dat deze niemand kon ont vangen noch eenige verklaring afleg gen. Ofschoon dc positie van Sir Hoare moeilijk was, deed toch het feit dat het kabinet zijn voorstellen goedkeurde ge- looven, dat de minister van Buitenland sche Zaken op zijn post zou kunnen blijven. De mededeeling van zijn aftreden was dan ook een volledige verrassing. Om elf uur was het nog onbekend wie tot zijn opvolger zou worden be noemd. Men houdt het voor mogelijk, dat mi nister Baldwin voorloopig tevens het ministerie van Buitenlandsche Zaken op zich zal nemen. Anderen zijn weer van meening dat Neville Chamberlain tot minister van Buitenlandsche Zaken zal worden benoemd. In den loop van den avond zal nog blijken welken invloed het aftreden van Hoare zal hebben op het debat over de buitenlandsche politiek dat Donder dag zou worden gehouden. Sir Samuel Hoare Aangenomen wordt dat het debat zal plaats vinden, doch dat in plaats van Hoare het eerst het woord zal worden gevoerd door Baldwin. Er beslaat echter nog de mogelijkheid dat het debat over de buitenlandsche politiek zal worden verdaagd. EEN NOODLOTTIGE SNEEUWSTORM Volgens uit Reykjavik ontvangen be richten zijn bij den sneeuwstorm, die Zaterdag j.l. over een deel van IJsland heeft gewoed, 26 menschen om het leven gekomen. Daarvan werden 20 slachtoffer van de zee, terwijl 6 zijn doodgevroren. SNEEUW IN ITALIË In Noord- en Midden-ïtaüë is veel sneeuw gevallen. Te Milaan ligt een dikke sneeuwlaag, die het verkeer be moeilijkt. VAN DE TRAP GEVALLEN KAATSHEUVEL, 18 Dec. Vanmor gen is de 70-jarige weduwe P. Dekkers te Kaatsheuvel in haar woning van dc trap gevallen. Zij werd in bewusteloo- zen toestand opgenomen. Een genees heer werd ijlings ontboden, doch toen deze arriveerde, bleek de vrouw, zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen, overleden tc zijn. Oit nummer bestaat uit 3 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJgp SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN NIEUWE WAGENS PASSAGIERS TOT f SïjOO.- VERZEKERD in binnen-en buitenland op andere pagina's STADNIEUWS Lezing van Mevrouw BoldinghGoe- mans voor de Vereen, van Huisvrouwen. (Tweede Blad. pag. 1) Feestavond van den P. C. B. (Tweede Blad, pag. 1.) Teraardebestelling van Ir. Le Poolc. (Tweede Blad, pag. 1). Ernstige botsing bij Huis ter Heide. (Kantongerecht). (Tweede Blad, pag. 1). WEERVERWACHTING Hoogstie barometerstand: 771.3 te Akureyri. Laagste barometerstand: 750.9 te Brest. Verwachting: Zwakke tot ma tige. Z. tot O. wind, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. BRUTALE OVERVAL De Times meldt uit New York, dat aldaar op klaarlichten dag op een van de drukste punten, den hoek van de Fifth Avenue en dc Forty-Fourth Street, een man is ontvoerd. Onder be dreiging met revolvers hebben gang siers hem gedwongen hun met zijn auto naar een afgelegen plaats te bren gen. Daar hebben zij hun slachtoffer gebonden en beroofd van een bedrag van 3500 dollar, dat dc man juist, van do bank had gehaald. Niemand heeft op het zeer drukke punt van de stad ook maar iets van hetgeen zich afspeelde bemerkt. Als voorzitter Radicaal» Soc. Partij Herriot PARIJS, 18 Deec. Herriot is afgetre den als voorzitter van de radicaal- socialistische partij.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1