De dingen moeten groeien Bijbelkennis openbare school LEEGSTAANDE WONINGEN Nederl. K. v. K. voor Duitschland Het weer in November Kinderhoek je DE GEBROEDERS „GOOCHEM" Opcenten op enkele belastingen 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 PARLEMENTAIR OVERZICHT De regeering ontvangt lof, wijl zij nu toch de N.#0. inpoldering van de Zui« derzee ter hand neemt De belangen der visschers DEN HAAG. 18 Dec. Bij de behan deling der begrooting van het Zuider- zeefonds, welke de Kamer zonder stem ming heeft aangenomen, met aanteeke- ning dat de heer Sneevliet (R.S.) tegen was, hebben de heeren Van der Waer- den (S.D.) en Bongaerts (R.K.) er hun voldoening over geuit, dat de regeering de noordoostelijke inpoldering, zij het na lange aarzeling, nu toch ter hand wil nemen. Over de vertraging wilden zij thans niets onvriendelijks meer zeg gen. Wel merkte ir. Bongaerts op, dat de regeering nog te veel op het stand punt staat van een particulier, die een onderneming opzet om er winst mede te behalen. Het gaat hier niet alleen om de vraag, of de opbrengst der gron den de kosten der inpoldering zal goed maken. Men moet ook de werkverrui- Van Lidth de Jeude ming in aanmerking nemen, welke van de laatste het gevolg is, de voorziening in de behoefte aan grond en het feit, dat de visschers, die door de afsluiting van de Zuiderzee broodcloos geworden zijn, door de inpoldering in de gelegen heid zullen worden gesteld een ander vak uit te gaan oefenen. Volgens de regeering wordt de rente, te betalen voor de leening. waaruit de inpoldering moet worden gefinancierd, gedekt door de besparing op de steun- verleening aan werkloozen. De heeren Krijger (C.H.) en Van der Waerden vonden de ramingen der regeering te optimistisch. Zullen dan bij voorbeeld uitsluitend werkloozen aan de inpolde ring te werk worden gesteld? Minister ,Van Lidth de Jeude verklaarde, dat in elk geval voor het dijkwerk geschoolde arbeiders moeten worden gebruikt, al zou hij zijn uiterste best doen om ook zoo spoedig mogelijk werken te doen aanvangen, waarvoor men ongeschool de werkloozen kan gebruiken. Dr. Van der Waerden ontdekte overigens tegen over de z. i. te optimistische ramingen der regeering een lichtpunt: zij had geen rekening gehouden met de secun daire werkgelegenheid, door de inpol dering geschapen. Dr. Bierema (Lib.) berekende, dat de kostprijs der gronden niet. zooals de re geering meende, 2600, maar 3000 per H.A. zou worden. Daarbij is de grond der noordoostelijke inpoldering slap; eerst over eenigen tijd wordt hij van even goede qualiteit als die van de Wieringermcer. Hij verzette zich niet tegen de inpoldering, maar betwijfelde, of zij verstandig was, en meende, dat het geld beter aan andere werken kon worden besteed. De minister was opti mistischer dan dr. Bierema en betoog de, dat de noordoostelijke inpoldering gunstiger aspecten biedt dan de Wie- ringermeer, daar de kostprijs lager en het zoutgehalte minder zal blijken. En hij trachtte de vrees te ontzenuwen, welke verscheidene afgevaardigden ge voelden, n.l. dat de regeering andere werken achterwege %zal laten, nu zij aan de noordoostelijke inpoldering be gint. Z.Exc. beloofde, dat men met die inpoldering dadelijk op volle kracht aan het werk zal gaan. De bestekken worden zoo spoedig mogelijk uitgege ven. Mr. Vervoorn (platteland) voorzag slechte gevolgen van een proef met Staatsexploitatie in den Andijkpolder. maar de bewindsman stelde hiertegen over. dat deze exploitatievorm voor 2000 H.A. geen vreeselijke dingen ver oorzaken kan. De heeren Drop (S.D.), Bakker (C.H.), Wijnkoop (C.P.), Van Dis (S.G.) en Sneevliet (R.S.) bepleitten de belangen der visschers. die door do Zuiderzce- steunwet worden geholpen. Aan de uit voering van deze wet kleven nog al wat bezwaren, ook volgens het oordeel der rechterzijde. De heer Drop noodigde haar uit om in een initiatiefvoorstel de wijzigingen samen te vatten, welke ook volgens zijn meening in de Zuiderzee- steunwet moeten worden aangebracht. Maar zijn belofte van den steun der sociaal-democraten weerhield den heer Bakker niet om te verklaren, dat de rechterzijde niet op den stoel der re geering wil gaan zitten. De heer Snee vliet stelde het gevaar van de propa ganda van ..Volk en Vaderland" onder de noodlijdende visschers in hef licht Zijn waarschuwing zou stellig nog meer indruk hebben gemaakt, als zij niet afkomstig was geweest van een partij, welke het ook zelve met de rechten der democratie niet zoo nauw neemt. De minister beriep zich erop, dat er in de toepassing van de wet al heel wat verbetering was gekomen. Hij haalde tal van voorbeelden hiervan aan, waaronder het feit, dat de vis schers aan do monden van IJssel en Zwarte Water nu ook onder de werking der wet vallen, iets, waarvoor heden nog weer ir. Van Dis zijn waardeering betuigde. Z.Exc. deelde mee. dat met Sociale Zaken overleg wordt gepleegd, opdat de Zuiderzeesteun een onderdeel kunnen worden van den steun, welken genoemd departement pleegt te ver strekken. Wij vernamen voorts, dat een wijziging in voorbereiding is van de classificatie der gemeente, welke, zoo als zij nu is ingericht, het nadeel heeft, dat de steun in de onderscheidene plaatsen ongelijkmatig wordt verleend. Ook is in voorbereiding een regeling, waardoor schippersknechts met zgn. medeschippers worden gelijkgesteld. Dat er, als men een huis heeft, een gul den van den steun wordt afgetrokken, zelfs als het huis met hypotheek is be last, verdedigde Z.Exc. rnet de opmer king. dat de huur toch altijd meer dan een gulden bedragen zou. De Kamer heeft vervolgens de afdee ling Lager Onderwijs van de Onderwijs begroting afgehandeld. De heeren Westerman (N. H.) en Coops (Lib.) hadden geklaagd, dat de openbare school de vaderlandsliefde, den eerbied voor het gezag, enz. niet voldoende aankweekt. De sfeer in dit opzicht is de laatste jaren volgens mi nister Slotemaker de Bruine verbeterd. Z. i. is er in het algemeen geen grond voor klachten, al is de zaak nog niet geheel in orde. Dit laatste bleek uit het feit, dat Z.Exc. een brief had gekregen van een eenvoudig man. die klaagde, dat zijn kinderen in de hoogste klasse eener openbare school (hij woont in een groote stad) het Wilhelmus nog niet hebben geleerd. De regeering, ver klaarde de bewindsman, zal ingrijpen, als zij ongerechtigheden met betrek king tot die sfeer bespeurt. Z.Exc. merkte nadrukkelijk op, dat een onder wijzer ook buiten de school zich moet herinneren, dat hij onderwijzer is. Eenige afgevaardigden hadden erop aangedrongen, dat er op de openbare school les in bijbelkennis zou worden gegeven. De minister stelde op den voorgrond, dat er in dit opzicht geen concurrentiestrijd tegen de christelijke school zou mogen ontstaan. Hij achtte les in bijbelkennis op de openbare school wel wenschelijk, maar vreesde, •laf. als hij aanstonds n^atregelen in dozen geest zou nemea, de zaak zou worden geforceerd. Men moet de din gen lateen groeien, zeide hij, en daar na: ..grijpt, als het rijpt". Veel hangt hierbij ook af van dc persoonlijkheid der onderwijzers. Voor een bestrijding van de ontkerstening voelt Z.Exc. uit den aard der zaak alles. De heer Van de Bilt (R.K.) drong aan op steun voor onderwijs aan kinderen van Nederlandsche schippers in Duis burg en andere Duitsche plaatsen, maar hiervoor heeft de regeering op het oogenblik geen geld. De heer Duymaer van Twist (A.R.) kwam voor onder wijs aan schipperskinderen in het alge meen op. De minister vertelde, dat er binnenkort in een schipperscentrum een nieuwe school voor zeventig tot tachtig schipperskinderen zal worden ingericht. „KORTENAER EN DE VAN GHENT" 's-Gravenhage, 18 Dec. Hr. Ms. tor pedojagers Kortenaer en van Ghent, onder bevel van den groepscomman dant luitenant ter zee le klasse J. van Leeuwen, zijn hedenmorgen 5 uur te Sabang aangekomen. NIEUWJAARS-AUDIENT1E MINISTER DE GRAEFF De Nieuwjaarsreceptie van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken zal op 1 Januari a.s. van 3.45 tot 5.45 uur in zijn ambtswoning, Lange Voorhout 38. plaats hebben. Stopzetting van Overheidsbouw gevraagd in de laagste huurklassen Tn verband met het voornemen der Regeering om door het bevorderen van aanbouw van goedkoope woningen tot verdere huurverlaging te geraken, heeft de z.g. Contactcommissie een uitvoerig adres aan den ministerraad gezonden, waarin o.m. gewezen wordt op het zeer belangrijke aantal leegstaande wonin gen juist in de laagste huurklassen. Het behoort naar de meening van adres sante dan ook niet tot de taak der over heid en vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden minder dan ooit opzettelijk te bevorderen, dat de be staande overproductie nog vergroot wordt en dientengevolge welbewust mede te werken aan nog meer kapitaal vernietiging. Niet alleen de particuliere huizenex ploitanten, die over het algemeen toch al in zeer benarde omstandigheden ver- keeren, zullen daardoor hun exploitatie uitkomsten nog meer zien dalen, tenge volge van meer huurderving door leeg staan, doch ook zal vergrooting van de overproductie haar nadeeligen invloed doen gelden op de waarde en opbreng sten van de reeds met steun der Rijks- en gemeentelijke overheid gebouwde woningen en dit brengt mede, dat de overheid, d.w.z. in laatste instantie de belastingbetalende burgerij, deze verlie zen in een of anderen vorm voor haar rekening moet nemen. Adressant verzoekt daarom dringend den bouw van overheidswege of door woningbouwvereenigingen met behulp van overheidsvoorschotten of garanties zeer sterk te beperken en indien de Regeering van meening mocht blijven, dat zij tot verdere huurverlaging moet stimuleeren, ka gelden, welke zij thans beschikbaar wil stellen, voor dat doel aan te wenden tot verlaging van de overheidslasten, welke in onderschei dene vormen zwaar drukken op het ge bouwd onroerend goed, in welk geval met veel kleiner bedragen betere resul taten zouden zijn te bereiken. Gegevens uit het maand# verslag over November Aan het maandverslag over de maand November van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor Duitschland wordt het volgende ontleend: Verscheidene vragen betreffende de mogelijkheid van overplaatsing van in- dustrieele ondernemingen van Duitsch land naar Nederland werden door de Kamer behandeld, veelal in verband met. het den laatsten tijd tot uiting komend streven om deze vestigingen in Nederland te beperken of in verband met maatregelen, welke de betrokken industrieën plaatselijk tegen onge- wenschte nieuwe vestiging namen. Meermalen bleek, dat leden der Ka mer door een onjuist begrip van de mogelijkheid van betaling met Duitsche bankbiljetten daarmede moeilijkheden ondervonden en de reeds gekochte bankbiljetten daarvoor niet konden aan wenden. De Kamer heeft haar leden daarom ten aanzien van het gebruik van Duitsche bankbiljetten nog eens voorgelicht en er op gewezen, dat be taling daarmede slechts in bijzondere gevallen is toegestaan. Intusschen is de betaling met Duitsche bankbiljetten nu door de Duitsche regeering geheel ver boden. Van de Districtskamer Frankfort a.d. Main ontving de Kamer het verzoek om de mogelijkheid van betaling van levensverzekeringspremies voor in Duitschland woonachtige Nederlanders over de Clearing te verkrijgen. Een Nederlandsche industrieele vak organisatie verzocht de Kamer onder handelingen met een Duitsche industrie- groep in te leiden, ten einde tot een afzet-overeenkomst te geraken. Rapporten en inlichtingen werden in de afgeloopen maand in ruime mate verstrekt. De Kamer publiceerde in het tijd schrift „Der Früchtenhandel" een op stel over de Duitsch-Nederlandsche han- VOEDINGSWAARDE VAN MELKBROOD Verdient in belangrijke mate de voorkeur boven gewoon brood Wetenschappelijke documentatie Het Zuivelbureau te 's-Gravenhage deelt mede: In den loop van dit jaar heeft de Minister van Sociale Zaken de aan dacht van belanghebbenden gevestigd op het verschil in voedingswaarde, dat bestaat tusschen melkbrood en water brood. Melkbrood, aldus de Minister, dat kenbaar is aan de letters M.B., be vat per heel brood van ongeveer 800 gram de voedende bestanddeelen met name botervet, eiwit en melksui ker van ruim één kwart liter melk en verdient daarom uit een oogpunt van voedingswaarde in belangrijke mate de voorkeur boven gewoon brood. Deze opvatting is thans van weten schappelijke zijde nader gedocumen teerd. Prof. Dr. E. Gorter, Hoogleeraar aan de Universiteiten te Leiden en Gent, heeft er onlangs de aandacht op gevestigd, dat men het van medische zijde zeer zon toejuichen, wanneer de gcheele bevolking zich voortaan met melkbrood zou voeden, waardoor de dagelijksche voeding, ook van de arm- sten, zou verbeteren. Zij krijgen dan het, vooral voor de kinderen zoo be langrijke, goede melkeiwit. Het is n.l. niet alleen van belang, dat het voedsel de noodige hoeveelheid calorieën ople vert, doch ook dat de samenstelling goed is. Daarom kunnen de specifieke voordeelen van het eiwit en de vitami nen, die in zuivelproducten aanwezig zijn en door hun samenstelling deze voedingsmiddelen tot een bijna com pleet voedsel maken, zoo bij uitstek worden benut. Dat deze aangelegenheid ook buiten onze grenzen de aandacht heeft van de overheid en de geleerden komt bij zonder duidelijk tot uiting in de mede- deelingen van het Federale Ministerie van Landbouw in Canada. Deze wijzen er met nadruk op, dat, wanneer twee voedingsmiddelen als graan en melk tezamen worden gebruikt, de eiwitten uit de melk die van het graan zooda nig aanvullen, dat niet alleen de melk- eiwitten goed worden benut, maar dat bovendien een veel grooter gedeelte der graan-eiwitten (dat anders voor de voeding verloren zou gaan) door het lichaam wordt opgenomen. Wanneer men bedenkt, dat een zeer groot aantal gezinnen waaronder juist de armste ongeveer 25% van het inkomen aan brood besteedt en dat juist in die gezinnen de voedings waarde van het brood in vele gevallen niet wordt verhoogd door toevoeging van kaas (een belangrijke bron van melkeiwit) dan wordt het duidelijk, dat het gebruik van melkbrood een aangelegenheid is. welke voor het ge- hecle vraagstuk der volksgezondheid groote beteekenis heeft In Europa en in Nederland Het algemeen karakter der weersge steldheid in bijna geheel Europa was in de maand November warmer dan nor maal, arm aan neerslag, een geringer aantal neerslagdagen dan normaal en rijker aan zonneschijn dan normaal. Voor het grootste gedeelte kunnen deze afwijkingen worden toegeschreven aan groote verschillen tusschen de ge middelde en de 'normale luchtdrukver- deeling. Daar de gemiddelde luchtdruk aanzienlijk te hoog was boven Rusland en belangrijk te laag over den Ooste lijken Atlantischen Oceaan resulteerde hieruit een overwegend Zuidelijke luchtstrooming over Europa, die in ver band met de groote drukverschillen krachtig was. Deze Zuidelijke lucht strooming voerde overwegend vrij war me lucht aan. Over de Noordelijke helft van Europa was de positieve afwijking van de ge middelde temperatuur der maand het grootst en wel ongeveer 4 graden. Van daar namen de afwijkingen naar het Zuiden af. doch slechts het uiterste Zuidoosten van Europa was iets te koud. In ons land was de afwijking over 2 graden boven de normale, in het N.O. iets grooter, in het Westen en Zui den iets kleiner. In verband hiermede kwam in ons land slechts een paar ma len zeer lichte vorst voor. Merkwaardig was, dat van het be gin der maand tot ongeveer den 20sten over het Westelijk gedeelte van Europa ongewoon sterke neiging vertoonden stationnair te blijven. Waarschijnlijk stond dit in verband met de groote sta biliteit van het gebied van hoogen druk over Rusland, dat zich meer en meer vanuit N.O.-Europa naar het Westen uitbreidde, totdat omstreeks den 25sten diepe depressies over de Noordelijke helft van ons werelddeel in Oostelijken richting begonnen te trekken, waarbij zij hun invloed hoe langer hoe verder naar het Zuiden uitbreidden. Met de zen toestand eindigde de maand. In ons land was de wind vanaf het begin der maand tot den 21sten hoofd zakelijk Zuidelijk van richting. In die periode kwamen twee stormen voor, n.l. in den nacht van 7 op 8 November en in den avond en nacht van 17 op 18 November. Tusschen den 21sten en 25 November draaide de wind door het Oosten en Noorden naar het Westen en Zuid-Westen en bleef verder uit dien hoek waaien. Dat reeds zoo vroeg aan het begin van den winter de luchtdrukking in het Oosten zoo abnormaal hoog was, heeft wellicht voor de verdere ontwik keling van den winter groote beteekenis, temeer omdat zelfs zeer actieve depres sies gedurenden langen tijd niet naar het Oosten vermochten door te drin gen, een verschijnsel, dat zich ook in den allerlaatsten tijd weer herhaalde. De regenval was in Europa in No vember belangrijk beneden de normale en bereikte op tal van plaatsen nauwe lijks de helft van de normale maand- som, verdeeld over een te gering aan tal neerslagdagen. Hier te lande was vooral in het Zuiden de regenval ab normaal gering, terwijl Noord-Holland slechts weinig minder dan de normale hoeveelheid neerslag had. De verdee ling van den neerslag over de maand was zeer onregelmatig. In de tweede helft der maand viel wel de meeste re gen. CHR. NELL (Nadruk verboden). delsbetrekkingen, speciaal wat betreft den vruchten- en groentenhandel. In verband met zijn vertrek uit Duitschland heeft de heer P. D. H. Hendriks, directeur van de Jürgens- van den Bergh Margarine-Verkaufs- Union, Berlin, als lid van het hoofdbe stuur der Kamer bedankt. In zijn plaats is benoemd de heer dr. A. E. J. Simon Thomas, directeur derzelfde Maatschap pij te Berlijn. EEN UITWEG Naar het Handelsblad ter oore komt, zou bij het overleg tusschen verschil lende vooraanstaande politieke perso nen eenig uitzicht zijn ontstaan op de mogelijkheid, om bij de behandeling van het wetsontwerp tot bezuiniging op de onderwijsuitgaven, en speciaal van de kwestie der concentratie van bijzondere scholen, een ernstig conflict met de regeering te vermijden. Als een der denkbare oplossingen van de moeilijkheden (een definitieve over eenstemming schijnt nog niet bereikt te zijn) hoorde het blad een plan noe men, om voorloopig de wettelijke rege ling die tot gedwongen samenvoeging van bijzondere scholen zou leiden, nog even te laten rusten. Met andere woorden, paragraaf 12 zou dan uit het ontwerp worden ge licht en voorshands blijven liggen, ter wijl een kleine politiek-gemengde com missie op korten termijn zou hebben na te gaan, op welke wijze het door pa ragraaf 12 beoogde doel (bezuiniging op de staatsuitgaven voor het bijzonder lager onderwijs) met instemming van rechts en links te bereiken ware. Uit den aard der zaak zou de oplossing dan ook met den meest bekwamen spoed in wettelijken vorm moeten worden gego ten. VAN EEDEN-MEDAILLE AMSTERDAM, 18 Dec. Aan den heer J. W. Gonggrijp oud-opper-hout- vester in Suriname is dezer dagen in een vergadering van de Ned. commissie voor het Van Eedon-fonds de groote zilveren Van Eeden-medaille uitgereikt wegens zijn bizondere verdiensten voor de kennis van de Surinaamsche plan tenwereld. Met prof. Stakel aan wien in het begin van 1935 dezelfde eer is te beurt gevallen, is de heer Gonggrijp de eenige bezitter dier medaille. 107. „Ik red me er wel uit" pochte Pat „Zoo" zei boer Pummels, „zijn jullie er al. Knap gedaan hoor." „Hé wat is dat Jouw baal is veel lichter dan die van Pit, hoe komt dat" „Weet U dat zeker, baas," vroeg Pat onnoozcL 108. „Ik heb er niets van gevoeld," begop Pat. „Dat kan ook niet kwajongen," zei boer Pummels, die voelde dat Pat hem voor den gek wou houden. „O, ik zie het al, er zit in jouw baal een gat." „Dan heeft de molenaar mij zeker een versleten zak meegegeven," antwoordde Pat. „Dat kan best", antwoordde dc boer. Ik zal hem er eens over spreken. De Minister ziet geen kans 's lands financiën in orde te krijgen zonder be» lastingverhooging In de memorie van antwoord inzake het ontwerp van wet tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter ver sterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks verdedigt de minister van financiën uitvoerig zijn belastingpolitiek. Het is 's ministers vaste overtui ging, dat, indien het mogelijk zou blijken, 's lands financiën in orde te krijgen zonder belastingverhoo- ging, dit verre de voorkeur zou ver dienen boven wat thans wordt voor gesteld. De minister ziet daartoe geen kans. Wanneer er anderen zijn, die dat wel kunnen, dan is het zon der eenigen twijfel in 's lands be lang, dat zij zijn taak overnemen. De vraag, of een verdere verhooging der inkomstenbelasting niet de voor keur verdiende boven sommige der thans voorgestelde heffingen is door den minister rijpelijk overwogen. Hij is echter tot de slotsom gekomen, dat, mede in verband met de sterke stijging der belasting van het inkomen door allerlei opcentenverhoogingen, zoo voor het Rijk als voor andere publiekrech telijke lichamen gedurende de laatste jaren, van een dergelijke verhooging thans moest worden afgezien. Een verhooging der successierechten acht de minister aan minder bezwaren onderhevig dan een verhooging der Vermogensbelasting, mede uit overwe ging, dat de laatste in 1926 niet slechts niet verlaagd, doch sedert 1932 zelfs nog met 30 opcenten verhoogd is. Wat 's ministers houding met be trekking tot de verlaging der opcenten op het gedistilleerd en bier betreft, van deze verlaging verwacht de minister op den duur geen vermindering van in komsten. Gedurende de eerste jaren zal echter zonder eenigen twijfel een niet onbe langrijke vermindering van de op brengst van die accijnsen intreden. Voor 1936 schat hij die vermindering op 7 millioen. Bij den huidigen stand van het budget kan dit bedrag niet worden gemist. Daarom zag hij zich verplicht, nu door de terugneming der opcenten op de omzetbelasting een be drag van 12 millioen, waarop in het dekkingsplan der begrooting voor dat jaar was gerekend, verloren ging, de verlaging van de accijnsen voorloopig te laten rusten. Intusschen blijft de minister van de wenschelijkheid van deze verlaging overtuigd: hij zal dan ook niet aarzelen om, zoodra de om standigheden het maar even zullen eroorloven, de indiening van een daar toe strekkend ontwerp van wet te be vorderen. UIT DE STAATSCOURANT Ned. Staatscourant Bij K.B. is met 1 Maart aan F. H. Leonhard, commies bij den'dienst van de Nederlandsche Staatscourant U 's Gravenhage, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waar bij hij werkzaam is eervol ontslag als zoodanig verleend. Onderscheidingen Toegekend de zilveren eere-modaille der Oranje-Nassau orde aan H. J. van Dam, president-commissaris van het fonds tot uitkeering bij overlijden der Tielsche Protestantenvereeniging „Gue- taaf Adolf' te Tiel. Bij K.B. is bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau Ed. G. Schürmann, oud-voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, te Rotterdam. Bij K.B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden Eere- Medaille in brons, aan W. Sprokholl, land- en boscharbeider bij de familfe Bavink ten Cate, te Epe. Bij K.B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden Eere- Medaille in zilver aan A. de Winne, ip dienst van de familie De Wijs te A*el (bij bevordering). Lichamelijke opvoeding Bij K.B. |jjn met ingang van 1 Ja nuari 1936 opnieuw benoemd tot leden van het Rijkscollege voor de lichame lijke opvoeding: Prof. Dr. F. J. J. Buy- tendijk te Groningen en R. IJzer te Haarlem. NIEUWE GRIFFIER DER STATEN VAN NOORD-HOLLAND HAARLEM, 18 Dec. In de zitting van de Provinciale Staten van Noord- Holland is gisteren na twee her stemmingen tot Griffier der Staten van Noord-Holland gekozen mr. M. A. Stuf kens, referendaris ter Provinciale Grif fie. Bij de eerste twee stemmingen kreeg geen der door Gedeputeerde Sta ten voorgestelde candidaten de vol strekte meerderheid. Bij de derde stem ming tusschen mr. Stufkens en mr. J. A. Vaillant (resp. nr. 1 en nr. 3 van de voordracht) werd mr. Stufkens met 34 tegen 32 stemmen gekozen. De aftredende Griffier: mr. S. H. Vening Meinesz werd in zeer waardee- rende bewoordingen toegesproken door Jhr. Mr. Dr. H. Roëll. die mededeelde- dat het Hare Majesteit heeft behaagd hem te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. Nam?ns de statenleden werd de scheidende Griffier toegespróken door mr. L. M. de Jong Schouwenburg, die hem hulde bracht voor de voortreffelijke wijze, waarop hij gedurende 20 jaar zijn tank heeft vervuld en hem namens de sta tenleden een leunstoel aanbood. Ten slotte dankte mr. Vening Mei nesz voor de onderscheiding voor de waardeerende woorden en het ontvan gen geschenk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 7