„IK DEED WAT IK KON" INDIA BANDEN 4000 SAMUEL HOARE SPREEKT NU HOARE IS GEVALLEN Het Parijsche plan NIEUWS VAN HET FRONT Het offer der trouwringen Vrijdag 20 December 1935 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 148 Er was oorlogsgevaar in en buiten Europa FRANSCH BUDGET AANGENOMEN Belangrijkste Nieuws Licht op 4 uur 14 min. Bescherming van het Duitsche bloed amersfoortsch dagblad ABONNEMENTSPRIJS P«r 3 na""»" "o* Amcraoort 1.95; per maffld 0.65; per PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1--4 regels f 1.05 met inbegnf van een fcewi snummer - week met gratis vertekering tegen ongelukken) 0.15. TVf? FhMT A WT\ljT\ elke regel meer f 0^5 Liefdadigheids-advertentiën voor ce tinneniand iranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 1 li j 1/1 y) 11 //"\i I helft van den prijs. - Kleine AdvertentiënKEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Engeland moest zoowel aan de sanctiemaatregelen deelnemen als een vredesgrondslag vinden Vrede öf door overeenstem ming, öf door overgave LONDEN, 19 Dec. (A. N. P.) De met groote spanning tegemoet geziene zitting van het Lagerhuis, waarin het langsverwachte debat over het Italiaansch##Abessijnsche conflict en de Parijsche vre# desvoorstellen aan de orde zal komen, is hedenmiddag tegen 4 uur begonnen. Door het sensataoneele aftreden van Sir Samuel Hoare is de belangstelling voor deze zitting nog grooter, dan toch reeds het geval zou zijn geweest. Toen na de opening van de zitting de Lager- huisleden hun gebruikelijke vragen tot de regeering konden richten was het Huis tot de laatste plaats bezet. Men zag vele leden van het diplomatieke Corps, de vertegenwoordigers van de Dominions, en talrijke Lords, op wier tribune ook de Prins van Wales heeft plaats genomen. Er heerschte in het Huis een zenuw achtige spanning, die tot uiting kwam In de levendige gesprekken tusschen de afgevaardigden onderling, die niet de minste belangstelling toonden voor de vragen van eehige leden en de ant woorden der regeeringsvertegenwoordi gers, die overigens van weinig belang .waren. Toen Baldwin binnentrad ble ven bijvalsbetuigingen uit, doch van verschillende kanten hoorde men een onderdrukt: „Hear! Hear!" De span ning bereikte haar hoogtepunt toen Sir Samuel Hoare de zaal betrad en ontvangen werd met luide bijvalsbetui gingen uit de ministerbanken, waarbij zich het applaus van verscheidene con servatieve leden aansloot. Plotseling was het, in de groote zittingzaal rustig en daardoor vestigde iedere aandacht zich op de geste van Sir Austen Cham berlain, door velen beschouwd als de opvolger van den afgetreden minister van Buitcnlandsche Zaken. Chamber lain bood zijn hoekplaats op de voorste bank der regeeringspartijen aan en nam zelf plaats op een stoel, die daar naast stond. Sir Samuel Hoare vangt zijn rede aan Hoare riep de welwillendheid van het Lagerhuis in, ten eerste met het oog op de vele gecompliceerde kwesties, waar mee hij zich moest bezig houden, ten tweede vanwege de groote moeilijkhe den, waar tegenover hij zich de laatste dagen had geplaatst gezien. Helaas had hij zich op medisch advies naar het buitenland moeten begeven. Nog betreurenswaardiger was het, dat hij in het buitenland een ongeval had ge had, waardoor hij verhinderd was om dadelijk terug te keeren. Het gevolg hiervan was geweest, dat een misschien door verkeerde toelichtingen ontstane critick zoo ver om zich heen had gegre pen, dat het thans voor hem zeer moei lijk was, een verdedigende positie in te nemen indien men in details wilde in gaan op de omstandigheden, die tot zijn aftreden hadden geleid. Sedert hij zijn functie had aanvaard, had hij de urgen# tie erkend van de twee groote kwesties, ten eerste alles te doen, wat in zijn macht was om een grooten Europees schen brand te voorkomen en ten tweede niets onbes proefd te laten om een oors log tusschen GrootsBritannië en Italië te voorkomen. Waarom een einde aan den oorlog moest komen Persoonlijk had hij alles, wat in zijn macht was gedaan, om in de plenaire vergadering te Genève de publieke opi nie der geheele wereld wakker te roe pen tegen den oorlog tuschen Italië en Abessynië. Elke nieuwe dag van dezen oorlog had grootere en gevaarlijker kwesties te voorschijn gebracht. Er ontstonden moeilijkheden in het Verre Oosten en moeilijkheden in Egypte. Ook in meer dan één gedeelte van Europa pakten zich dreigende wolken samen. Het moest voor iedereen duidelijk zijn, dat de publieke opinie in breede kringen in Frankrijk een breuk met Italië vreesde en dat daar nervositeit heerschte bij de gedachte aan de moge lijkheid van verzwakking der Fransche defensie. Met het oog op deze feiten bad Hoare alles gedaan om een rege ling mogelijk te maken. Terwijl hij eenerzijds loyaal de sanctóepolitiek had voortgezet, had hij aan den anderen kant géén dag laten voorbijgaan om op een of andere wijze tot een vreedzame regeling van het noodlottige conflict te komen. Engeland had de dubbele taak, in vollen omvang aan de collectieve actie deel te nemen en tegelijkertijd te pogen, een grondslag voor den vrede te vinden Een eventueel petros leumsembargo schept nog meer gevaren In velerlei opzicht had men ongeveer 14 dagen geleden een keerpunt bereikt, dat spoediger was gekomen dan menig een had verwacht. Er was door de kwestie van het petroleum-embargo een nieuwe situatie ontstaan. Op voorwaar de, dat het olie-embargo in werking had kunnen treden met medewerking van de staten, die geen lid van den Vol kenhond zijn, had het kunnen leiden tot een gedwongen einde van den oor log. (Luid applaus). Doch juist daarom was de toestand, gezien met het oog op eventueel Italiaansëh verzet, zoo ge vaarlijk geworden. Van alle kanten' wa ren berichten ontvangen, die geen en kele verantwoordelijke regcering buiten beschouwing had mogen laten, n.l. dat Italië een petroleum-embargo als een militaire sanctie of als een oorlogsdaad zou beschouwen. „Ik wenschte", verklaarde Hoare on der applaus, „den toestand volledig op te.helderen. Als natie waren wij geens zins bevreesd voor liet Italiaansche dreigement. Wat Italië ook zou hebben gedaan, wij zouden, zooals de geschie denis leert, eiken aanval met éueces hebben afgeslagen." Een mogelijkheid tot ontbinding van den volkenbond Er had Hoare echter iets geheel an ders voor oogen gestaan. Een dergelijke geïsoleerde aanval op een enkele mo gendheid, zonder de zekérheid van vol ledige ondersteuning door andere mo gendheden, zou naar zijn meening bij na onvermijdelijk tot ontbinding van den Volkenbond hebben geleid. Onder deze omstandigheden had hij zich tien dagen geleden naar Parijs begeven, waar men van alle kanten op zoodanige wijze druk op hem had uitgeoefend, dat een weigering onmogelijk was. De besprekingen begonnen in een ware oorlogsstèmming. Men beweerde, dat de groote meerderheid der Volkenbonds staten tegen toepassing van militaire sancties was. De tijd drong. Binnen vijf dagen zou het petroleum-embargo in Genève behandeld worden. Hoare had zich niét gerechtigd geacht, uitstel van het embargo voor te stellen indien men den Volkenbond niet kon toonen, dat de onderhandelingen practies waren begonnen. Onder bijvalsbetuigingen wees Hoare erop, dat met uitzondering van Engeland geen enkele Volkenbonds# staat militaire voorzorgsmaat# regelen had genomen, terwijl de meeste leden aan de eco# nomische sancties meededen. Daarbij kwam, dat naar zijn meening een FranschBritsche samenwerking noodzakelijk was, indien men een breuk te Genève wilde voorkomen en men het sancliefront niet in gevaar wilde brengen. Twee dagen lang had hij met Laval over een onderhande lingsbasis gediscuscieerd. Er was geen sprake van voorwaarden, die den oor logvoerenden opgelegd zouden worden. Ook waren de vooretellen, die het re sultaat der besprekingen waren, niet bedoeld als. voorstellen van Engeland of Frankrijk. Integendeel stond er zeel veel in, dat noch bem, noch Laval lief was. De voorstellen leken echter beiden staats lieden de eenig mogelijke basis voor toekomstige besprekingen. Het was noodzakelijk, een poging te dóen, en daarbij was het een dringend belang, de Fransch-Britsche solidariteit te handhaven. In dezen geest had men overeenstemming over de voorstellen bereikt. Dat was de eenige verklaring en rechtvaardiging van de voorstellen van Parijs. De voorstellen onder de loupe Hoare besprak vervolgens de bijzon derheden van de voorstellen, en ver klaarde in het laatste deel van zijn rede onder protest van de Labour-frac- tie, dat men van verschillende kanten in het Lagerhuis voor de koloniale wen- schen van het buitenland had gepleit. Hij citeerde het Engeelsch-Fransche verdrag van 1906 en de nota-wisseling van 1925 tusschen Engeland en Italië, waarbij Engeland de bijzondere econo mische belangen van Italië in een groot gedeelte van Abessynië heeft erkend, en wel voor een' veel grooter gedeelte van Abessynië, dan wat de Parijsche plannen als Zuid-Abessijnsche invloeds sfeer van Italië voorstellen. De Parijsche voortellen zijn veel on gunstiger voor Mussolini dan de eischen, die hij dezen zomer aan Eden heeft gesteld. Er zijn slechts twee we gen tot. beëindiging van het conflict: vrede door overeenstemming of vrede door overgave. Hoare geloofde aan de eerste mogelijkheid. De bedoelde on derhandelingen waren mislukt. Het probleem echter, dat opgelost, moest worden, bleef bestaan. Men stond voor een nieuwe en veel gevaarlijker fase van den oorlog. Met uitzondering van Engeland, dat zijn vloot in de Middellandsche Zee en versterkingen in Aden en Gibraltar had geconcen# treerd, had geen staat een hand uigestoken. I-Iij had den minister-president zijn ontslag aangeboden, omdat het hem duidelijk was geworden, dat een groot deel van de publieke opinie niet achter hem stond. Hoare besloot zijn rede met het uitspreken van den wensch, dat zijn opvolger hij de oplossing van het moeilijke probleem meer succes en meer geluk zou mogen hebben dan hij zelf. Toen Hoare zijn plaats weer innam werd hij minutenlang toegejuicht. Het Lagerhuis heeft met 390165 stemmen haar vertrouwen in de Regee ring uitgesproken. De motie van wantrouwen, die La bour had ingediend, is verworpen met 397—165 stemmen. DE REGEERING VAN CATALONIE MADRID, 19 Dec. (Reuter). De Catalaan Felix Escalas is benoemd tot president van de Catalaansche regee- rirtfe. De Negus in het Keizerlijk hoofdkwartier te Dcssie, dat onlangs door Italiaansche vliegers gebombardeerd is. Links de kleine Hertog van Harrar en rechts een Amerikaanschc arts op weg naar het hospitaal, waar de ge wonde Abessijnen verpleegd worden. Geheel rechts de geweerdrager des Kei zers! GRONDBEWERKING VOOR TUINAANLEG Bij het aanleggen van een tuin moet vooral veel aandacht worden gewijd aan het grondwerk. Inzonderheid is dit het geval bij den aanleg van een siertuin omdat daar niet als in den groententuin een jaarlijksche doeltref fende grondbewerking mogelijk is. Bovendien heeft de aanleg van een siertuin gewoonlijk plaats bij een nieuw gebouwd huis waar de gesteld heid van den bodem door den bouw, al zeer ongunstig is geworden voor plantengroei. Meestal is het noodig om door ophooging of afgraving het gewenschte niveau, in aansluiting met de entrée's van het huis te krijgen. Hierbij moeten we er wel aan den ken, dat het wenschelijk is de boven grond, indien deze althans geschikt is voor plantengroei, boven te houden. Ook bij het ophoogen van tuinen met van elders aan te voeren grond moet men daar rekening mee houden om teleurstelling ten opzichte van den groei der planten te voorkomen. In de omgeving van het huis was tijdens den bouw van het huis veelal een kalkput; bij het grondwerk versprei den we deze kalkresten over het ge heele terrein. Alleen daar waar we misschien Rhododendrums willen plapten brengen we geen kalk omdat deze planten niet op kalk gesteld «zijn. Aanwezig puin kan zeer goed wor den gebruikt voor padenaanleg, en vooral in de omgeving van het huis omdat daar vooral de paden goed droog en vast móeten zijn. De diepte waarop de grondbewerking moet plaats hebben, hangt af van den plaat selijken toestand van den bodem. De minimum diepte van de grondbewer king is voor een nieuw aan te leggen tuin 60 c.M. en waar harde lagen in den grond aanwezig zijn moet de grond zeker 1 M. diep worden los gemaakt. De eigenlijke teeltlaag moet voor beplanting minstens 60 en voor gazon minstens 40 c.M. zijn. Deze laag moet bestaan uit behoorlijken zwarten grond. Bestaat deze laag uit zware klei, dan is het goed om deze te ver mengen met turfmolm of een flinke laag compost; we maken dan voor be mesting bij voorkeur gebruik van rotte stalmest. Ook wanneer de boven grond erg zanderig is, gebruiken we deze stoffen voor grondverbetering. Indien het mogelijk is, bewerken we den grond nog voor, of anders tijdens den winter, opdat de vorst haar wel dadige werking er op kan uitoefenen. We laten den grond dan zoo ruw mo gelijk, dus in den steek, liggen en ;n geen geval moet men er dan over loopen. Bemesting heeft pas plaats na de grondbewerking; anders zou de mest te diep onder den grond komen. Geen essentieele wijziging in de Britsche politiek der laatste maanden Het aftreden van den minister van buitcnlandsche zaken, sir Samuel Hoa re, heeft aldus meldt Reuter uit Lon den algemeene verrassing gebaard, o.a. wijl Hoare een van de meest voor aanstaande en invloedrijke ministers der regeering was. Het is in jaren niet voorgekomen, dat een der belangrijkste leden der Britsche regeering aan den vooravond der parlementaire debatten, welke het bestaan der regeering bedreigden, is af getreden. In de wandelgangen van het Lagerhuis wordt de stap van Hoare bij na algemeen goedgekeurd. Men gelooft, dat de regeering zelf tot de overtuiging is gekomen, dat het noodig is het par lement en openbare meening de zeker heid te verschaffen, dat in de politiek van de laatste maanden geen wijziging van doorslaggevende beteekenis is ge bracht. Hierop wijst het feit, dat de re geering zich accoord heeft verklaard met de nieuwe wijzigingsvoorstellen op de oorspronkelijke motie van wantrou wen en die inhoudt, dat het Lagerhuis van meening is, dat de voorwaarden voor een vrede met betrekking tot het Italiaansch-Abessijnsche conflict voor den Volkenbond aannemelijk moeten zijn. De regeering wordt volledige steun beloofd bij de buitenlandsche politiek, welke in de proclamatie der regeering was aangegeven en bij do verkiezingen door het land was bekrachtigd. In de meeste ochtendbladen wordt het aftreden van Sir Samuel Hoare be schouwd als een stap, welke onver mijdelijk is geworden door de recente ontwikkeling van de situatie. In de conservatieve bladen zijn uitlatingen van spijt en sympathie met Hoare al gemeen. CALLES' VERBLIJF IN MEXICO MEXICO, 19 Dec. (Reuter). De on rust, welke de plotselinge terugkeer van Calles heeft veroorzaakt., is weer aan het luwen. Bij geruchte wordt vernomen, dat Calles even plotseling weer naar de Ver. Staten zal terugkce- ren als hij naar Mexico is gekomen. De Volkenbondsraad ver# wijst het naar de com# missie van dertien GENEVE, 19 Dec. (Reuter). De Vol kenbondsraad heeft vanmiddag de vol gende resolutie ontworpen, die de drie voornaamste consideransen omvat, na melijk: 1. De Raad dankt de Fransche en de Engclsche regeering voor hun pogin gen een verzoening tot stand te bren gen. 2. De Raad verklaart, dat zij zich niet over de voorstellen zou kunnen uitspreken, aangezien deze slechts een voorloopig karakter hebben. 3. De Raad vertrouwt aan een com missie van dertien de bestudeering van den geheelen toestand toe. waarbij het Volkenbondspact voor oogen gehouden moet worden. ROME, 19 Dec. Het 75ste legerbe- richt van maarschalk Badoglio luidt: Van het geheele front van Erithrea is niets bijzonders te vermelden. De luchtvaartafdeeling heeft vijandelijke troepenverzamelingen in het dal van de Takassc gebombardeerd. Twee nieuwe districtsbesturen, welke in Somaliland zijn ingesteld, zijn hun werkzaamheden aangevangen met de medewerking van de opperhoofden en plaatselijke notabelen. De residentie van Boeslei heeft de jurisdictie over het. gebied van de Sciaveli. Er is te Go- rahei een residentie met jurisdictie over de stammen van Ogaden, die zich onderworpen hebben. PARIJS, 19 Dec. (Reuter). De Ka mer heeft met 372 stemmen tegen 160 in eerste lezing de geheele begrooting aangenomen. De cijfers der in evenwicht gebrachte begrooting luiden als volgt: Uitgaven 40 milliard 431 millioen francs. Ontvangsten 40 milliard 434 millioen francs. ROME, Woensdag. De dag van he den, waarop de Italiaansche vrouwen haar trouwringen aan den staat heb ben geofferd, zal lang in herinnering blijven. Het was een droef en somber weer; de regen viel in stroomen. Des niettemin begaven zich duizenden en duizenden vrouwen naar het graf van den onbekenden soldaat, om hun goud daar aan het vaderland af te staan. In liet gedrang, dat ontstond, nadat de koningin haar gave had gebracht, vielen verscheidene vrouwen flauw, zoodat zij moesten worden weggedra gen. Vrouwen met babies, elegant ge- kleede jonge vrouw-en. huismoeders, oude mannen, pasgetrouwde paren en kleine kinderen verdrongen zich om de trappen naar het monument te bestij gen. Het was een oogenblik van groote verwarring en boven alles uit weer klonk het geschreeuw van een fascis tisch beambte, die de politie, welke in sterke afdeelingen stond opgesteld, be velen gaf. Nederige oude vrouwtjes, wier haar geheel was verregend, klommen de treden op en wierpen haar ringen in de urnen, waaruit wierook opsteeg. De urnen waren op hooge standaarden geplaatst, ver boven de hoofden van de schenkers, zoodat niemand zien kon wat' geofferd werd. Een der vrouwen brak in tranen uit en vertelde, dat zij haar ring vijftig jaar lang had gedragen. IJzeren rin getjes van het aller-primitiefste maak sel werden in ruil gegeven, sommige zagen er uit als gordijnringen. De in zameling duurde den geheelen dag. Des middags raakte de hoeveelheid ijzeren ringen uitgeput en kregen de vrouwen in plaats daarvan een ont vangbewijs. De juweliers in Rome hebben goe de dagen beleefd, want welgestelde personen kochten een tweeden trouw ring om dien eveneens aan den staat af te staan. Gisteren werden tweedui zend ringen verkocht en eergisteren vijfhonderd tot duizend. Vanavond is er geen enkele vrouw in Italië, die haar trouwring draagt, want ook diegene, die de gehouden in zameling afkeurden, hebben aan den oproep der regeering gehoor gegeven. Ter eere van het feit. dat het thans een maand geleden, is. dat de sancties werden toegepast, is vandaag toegang tot. de bioscoopen verschaft tegen af gifte van stukjes metaal. Dit metaal zal versmolten worden tot trouwringen, die als inscriptie zullen dragen: „De 18 de November." Dit nummer bestaat uit 3 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DAGELIJ SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN op andere pagina's STADN1EUWS Tegenstrijdige verklaringen van een getuige. (Kantongerecht). (Tweede Blad pag. 1). Propaganda-avond van Veilig Ver- keer. (Tweede Blad pag. 1). Vergadering van den ring Amersfoort der Vereen, tot Bevordering der bijen teelt in Nederland. (Tweede Blad pag. 1). De bob-baan bij het Belgisch monu ment. (Tweede Blad pag. t). De ijsbaan geopend voor kinderen I (Tweede Blad pag. 1). VVEERVERWACHTING Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. VerwachtingZwakke tot matige wind uit Zuidelijke tol Oostelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot tempo- ratuur om het vriespunt. Hoogste barometerstand: 770.1 te Jaa Mayen. Laagste barometerstand749.7 t« Praag. Laat Uw Garage-houder thans MONTEEREN, Centraal-Stock: I. O. N.v. ATOC Hoogeweg 14 Tel. 884 Amersfoort De Times meldt uit München dat Rudolph Selz, een genaturaliseerde Britsche onderdaan van Joodsche af komst. die op 19 October te München wegens „Rassenschund" was gearres teerd en. na veertien dagen in de gc- vangenis te hebben doorgebracht, op rije voeten was gesteld. thans order heeft ontvangen voor Vrijdagavond 12 uur Duitschland te verlaten in ver band met overtreding van de Neuren- hergsche wetten ten aanzien van de bescherming van het Duitsche bloed. Selz is de eenige Britsche onderdaan die op grond van de Neurenbergsche wetten is gearresteerd. In verband met ziin uitzetting veronderstelt men, dat de nat ionaal-socialisten voornemens zijn hun anti-Joodsche wetten even zeer toe tc passen op buitenlanders. CAPITULATIE VOOR T JAPANSCHE LEGER TIENTSIN. 19 Dec. (A.N.P.) - Er is gedemonstreerd tegen de instelling van een nieuwen autonomen bestuursraad voor de provincies Tsjahar en Hopei. De patriottische organisaties hebben bijna algemeen het nieuwe, bewind een capitulatie voor het Japansche leger genoemd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1