RINTEL AUTOBANDEN PON WOLLEN DEKENS CADEAU het Bedden- en Tapijthuis P. E. RINTEL Stadsnieuws Propaganda-avond van Veilig Verkeer DE IJSBAAN OPEN VOOR KINDEREN! JOH. BOTTINGA Langestraat 28 Tel. 59 JEUGDCONCERT IN AMICITIA Ver. tot Bevordering der Bijenteelt DE KLEEREN MAKEN DEN MAN. KLEEDING NAAR MAAT Afdeeling kleeding naar maat 'üll OUDERAVOND VAN SCHOOL No. 8 2c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 De heer Faber houdt een causerie over de nieuwe verkeersbepalingen De A.N.W.B.-Verkeersfilm Een tamelijk groot aantal belangstel lenden heeft gisteravond in de groote zaal van Amicitia geluisterd naar de uit eenzetting, welke de heer Faber, in specteur der verkeerspolitie te Utrecht, op den propaganda-avond der Verceni- ging voor Veilig Verkeer alhier heeft gehouden over tic nieuwe verkeersbepa lingen, zooals zij in de wegenverkeers wet zijn opgenomen. Gelukkig worden daarin verschillende ernstige feiten als het besturen van een motorrijtuig onder alcohol-invloed, met zwaardere straffen strafbaar gesteld dan tot lieden het geval is. De heer Faber wees er in den aan vang vah zijn causerie op, dat de nieu we wegenverkeerswet tot doel heeft regelen te stellen voor alle verkeer, dus een algemeene verkeerswet zal zijn, waarnaast nog zullen komen een wegenverkeersreglement en een wegen- verkeersbeschikking. Volgens deze nieu we wet zullen nummerbewijzen wor den afgegeven door den minister en al leen dan indien het motorrijtuig aan de te stellen eischen voldoet. Het zal geldig zijn voor slechts één motorrijtuig en kan worden ingetrokken zoodra dit rijtuig niet meer aan bepaalde eischen voldoet Bij afschaffing van het motorrijtuig moet het bewijs weer worden inge leverd. Het rijbewijs zal nog verstrekt worden door den Commissaris der Ko ningin in de verschillende provincies, na afgelegd examen, waarbij zeer waarschijnlijk meer aandacht besteed zal worden aan de kennis der verkeers regelen en bovendien een psychotech nisch onderzoek niet uitgesloten geacht moet worden. Voorts bestaat de moge lijkheid dat een afzonderlijk rijbewijs gevorderd zal worden voor bestuurders van zware vrachtwagens en autobussen. Volgens de nieuwe wet zal de maximum snelheid in bebouwde kommen door de Kroon worden vastgesteld, zoodat deze in het geheele land dezelfde zal zijn, waarschijnlijk 40 km. per uur. Voor be paalde wegen kan een speciale snelheid worden voorgeschreven. De bebouwde kommen der verschillende gemeenten zullen vastgesteld worden door Ged. Staten. In de toekomst zullen óók de be stuurders van handkarren, trams, paard en wagens met belemmering van de vrijheid en veiligheid van het verkeer te maken hebben. Voor het besturen van motorrijtuigen onder zoodanigen invloed van alcohol houdenden drank dat men niet in staat moet worden geacht behoorlijk te kun nen sturen hieronder vallen ook wiel rijders zullen veel zwaardere straffen gevorderd kunnen worden. Is het maximum thans: 3 maanden hechtenis of 1000. boete plus ontzegging voor ten hoogste 1 jaar enbij herha ling 2 jaar, in de toekomst zal dit worden: 3 maanden gevangenisstraf, en ontzeg ging voor 5 jaar en bij herha ling voor 10 jaar! Bovendien kan bij aanhouding in zoo'n geval overgifte van het xijbewijs gevorderd worden, hetgeen kan worden ingehouden tot de rechter uitspraak heeft gedaan. Ook voor diefstal van auto's zal een zwaardere straf worden gesteld, hetgeen gezien het ernstige ongeluk na den autodiefstal, dat vorige week bij Heemstede is gebeurd niet zonder reden is. Kan men tot heden 6lechts in zoo'n geval worden vervolgd wegens diefstal van benzine, de nieuwe wet schrijft hiervoor een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of ten hoogste 1000.boete voor. Dat er nog zeer vele verkeersfouten worden gemaakt, werd ons bewezen door de A.N.W.B.-vcrkecrsfilm, welke vervaardigd is door de filmgroep Visie, welke erin geslaagd is een zeer sug gestieve rolprent te vervaardigen, welke op ondubbelzinnige wijze aantoont, dat alcohol en snelverkeer vijanden zijn, dat het zondigen tegen de regels van den weg vaak met zwaar lichamelijk letsel wordt gestraft, dat het onnoodig signa- leeren voor velen een verschrikking is en... dat goede weggebruikers zonder veel signalen elkaar ongehinderd laten zelfs in het drukste verkeer! Het verdere deel van den avond werd verzorgd door den heer en mevrouw Clinge Doorenbos, die voor een select repertoire hadden zorg gedragen, dat zeer in den smaak viel en door het gymnasiasten-strijkje onder leiding van Dr. J. de Vries, dat op welwillende wijze eenige nummers ten gehoore bracht. Zij tenslotte vermeld, dat de voorzit ter, de heer G. Goorhuis, den eere-voor- zitter, onzen burgemeester, dank voor diens tegenwoordigheid, alsmede allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. UIT HET POLITIERAPPORT Een automobilist uit Enschedé, die gisteren geen voorrang verleende op het kruispunt Daam Fockemalaan—Utrecht- schewegLaan 1914, kwam dientenge volge met zijn wagen in botsing met een zeswielige vrachtauto uit Bussum. Een inzittende van de luxe auto vloog met het hoofd door de voorruit; de ver wondingen zijn door een dokter behan deld. De luxe auto werd zwaar bescha digd en moest weggesleept worden. Een schoorsteenbrand in een perceel aan het Monnikenpad is met behulp van eenige tientallen emmers water ge- bluscht, daar de minimax het niet al leen afkon. Een tienjarig meisje liep gisteren te gen een passeerende auto op, tenge volge waarvan zij eenige wondjes aan het hoofd bekwam, welke spoedig ver bonden en behandeld zijn. TEGENSTRIJDIGE WOOR DEN VAN EEN GETUIGE Spreekt mijn broeder, het bleekgezicht, met dub* bele tong? Voor het kantongerecht alhier kwam gistermorgen een zaak ter behandeling, die in zooverre belangrijk was, doordat één van de getuigen zeer tegenstrijdige verklaringen aflegde. Het betrof een aanrijding tusschen twee auto's op den Leusderweg, die ontstond, doordat een autobus, juist op het moment dat hij wilde passeeren, in aanraking kwam met een, eveneens in de richting van de stad rijdende, taxi. De taxichauffeur, verdachte, zeide dat hij zeer langzaam reed, omdat hij juist een vrachtje afgezet had; voor hem, op ongeveer 8 meter stond een groentekar retje. Hij was daar, dus rechts van den weg blijvend, naar toegetreden met de bedoeling het stuur naar links om te gooien voor de kar en dan te passee ren. Maar voordat hij naar links gegaan was, had de autobus hem geraakt. Al dus waren de verklaringen van ver dachte. De chauffeur van de autobus gaf een geheel andere lezing van het geval. Hij wilde gewoon links passeeren, toen hij plotseling zag, dat de taxichauffeur zijn wagen naar links stuurde. Getuige gooide toen ook het stuur naar links en kwam tegen het trottoir terecht. Wel degelijk was de taxi op de linkerhelft van den weg gekomen, daar wilde hij een eed op doen! De kantonrechter begreep niet, wat verdachte dan wel gewild had, want zoo hij niet naar links gekomen was. maar recht door gegaan was, dan had hij de groentekar ondersteboven moeten rijden. Om klaarheid in de zaak te brengen werd als getuige voorgeroepen een re clame-adviseur alhier, die juist voor de aanrijding nog met den taxi-chauffeur gesproken had. Tot verwondering van kantonrechter en O.M. zeide deze getuige, dat de chauffeur van de autobus had moeten wachten óf bij passeeren verder naar links uitwijken; in ieder geval was, vol gens hem, verdachte niet naar links ge gaan. Hij had zijn taxi heel zacht laten optrekken en was toen aangereden. Kantonrechter: „U hebt indertijd, vol gens het verbaal, heel anders gespro ken." Getuige ontkent dit en merkte op dat hem na de aanrijding terloops wat door een agent gevraagd was, waarop de kantonrechter hem zeide, dat het opge- nomene in ieder geval juist en ter plaat se door getuige beweerd was. O.M.: „Ook een aannemer heeft de taxi naar links zien uitwijken voor de stilstaande groentekar." Nadat de autobus-chauffeur de toe dracht weergegeven had, riep de kan tonrechter getuige weer naar voren, om zich nog eens te verklaren, waar op deze den kantonrechter verzocht aan te willen nemen, dat hij de waar heid sprak. Kantonrechter: „U hebt het niet goed gezien of u spreekt de waarheid niet. Alles strijdt met uw vorige ver klaringen kort na de aanrijding. De zaak wordt aangehouden en wij zullen uw verklaringen toetsen aan andere getuigen. U moet zich nog maar eens bedenken, we laten dat zoo niet gaan!" Nadat het O.M. getuige erop gewe zen had, dat hij onder eede stond, verzocht hij aanhouding van deze zaak tot 2 Januari. AMERSF. RADIOCENTRALE Morgen geeft de Amersfoortsche Ra diocentrale, behalve de programma's der beide Hollandsche zenders, die der volgende buitenlandsche zendstations door: 11.0512.20 London Regional. 12.202.20 Brussel Vlaamsch. 2.203.20 London Regional. 3.205.20 Keulen. 5.206.20 Droitwich. 6.206.50 Hamburg. 7.008.00 Gram. Uitz. A.R.C. 8.0012.00 Hamburg. .OOR BIJ Waarschijnlijk vanavond ook voor volwassenen Hedenmiddag is de Ijsbaan van de Amersfoortsche IJsver- eenlging alhier aan de Rubens straat opengesteld voor kinde ren tot 16 jaar. De dikte van het ijs was 7 c.M. Heeft de baan zich hedenmid dag sterk genoeg getoond, dan zal hedenavond, naar het Be stuur besloten heeft, de baan ook geopend worden voor vol wassenen. Het ijs is, ondanks de sneeuwlaag, die er op ge dooid is en daarna bevroren, vrij behoorlijk. Voor muzikale afwisseling zorgt radiomuziek. OUDERAVOND VAN DE KLEUTERSCHOOL Men schrijft ons: Dinsdag werd in het gebouw van de Vereeniging voor Kleuteronderwijs aan de Beekensteinsche laan een druk be zochte ouderavond gehouden van de Kleuterschool onder leiding van den voorzitter der vereeniging, den heer A. van Wijngaarden. Nadat de voorzitter gewezen had op het verblijdende, dat er gelegen is in een zoo drukke opkomst, kreeg mej. Helleman, leidster van de school, het woord om een inleiding te houden over het onderwerp: „Hoe houden we onze kinderen in de Kleuterschool bezig". Op heldere en overtuigende wijze toonde ze de ouders aan, dat de tijd door de kleuters op de Kleuterschool doorge bracht, nuttig en prettig besteed is. Na de pauze was er gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichtigen. Toen allen zich weer in de speelzaal vereenigd hadden, werden nog enkele woorden gesproken door den penning meester der vereeniging, den heer Van der Wey, om de ouders op te wekken toch vooral propagandist voor de school en voor de vereeniging te zijn. Aardig was de verrassing, uit de ver gadering komende, om te collecteeren voor een paar stoelen en een tafeltje in de hal der school. Spontaan bracht deze collecte een bedrag van 16 op. Met dank aan allen, die tot het wel slagen van den Ouderavond hadden medegewerkt, in het bijzonder aan mej. Lucie van der Glas, die met pianomu ziek en mej. Hertstein, die met zang tot het welslagen belangrijk hadden bijge dragen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. LUCHTPOST VOOR INDIË In verband met de omstandigheid dat de nachtposttreinen in de nachten van 24 op 25 December en van 31 Decem ber op 1 Januari a.s. niet zullen loo- pen, moet de met den luchtpostdienst AmsterdamBandoeng op 25 December en 1 Januari te verzenden correspon dentie, op 24 December resp. 31 Decem ber a.s. uiterlijk te 21 uur aan het hoofdkantoor (in de stadsbrievenbussen vóór de 4e lichting) worden ter post- A T O R zonder pijn §9 het May-veet- gedipt, voetkundiga. Gistermorgen en gistermiddag hebben wederom vele leerlingen van middel bare scholen en eenige belangstellende ouderen kunnen genieten van het jeugdconcert, dat door 't Nut alhier in Amicitia was georganiseerd. Het waren ditmaal mevrouw Rosa Spier, de alom- bekpnde harpiste. Piet van den Hurk, fluitist van het Utrechtsch Stedelijk Or- chest, en onze stadgenoot Gerrit van den Burg (piano), die de aanwezigen lieten genieten van hun fijn samenspel en de uitstekende soli. Zooals alle jeugdconcerten, had ook dit een opvoedend karakter, d.w.z. er werd voor ieder nummer een toelich ting gegeven. De heer v. d. Burg gaf een uiteenzetting over het spinet, het cembalo en het clavichord, waarbij hij wees op het feit, dat sedert eenige jaren deze instrumenten weer in cere worden hersteld, terwijl mevrouw Rosa Spier een uiteenzetting gaf over de historie en de ontwikkeling van de harp, welk in strument vooral door het toepassen van de zeven pedalen (sedert 1810) weer een grootere rol in orchesten en op kamer muziekavonden is gaan spelen. De wijze waarop de verschillende nummers wer den uitgevoerd was voortreffelijk. Zoo wel de fijne soli van mevrouw Spier en Piet v. d. Hurk als de prachtige bege leiding aan den vleugel door Gerrit v. d. Burg. Dit programma vermeldde de volgen de nummers: 1. Sonate voor fluit en clavichord (Adagio - Allegro - Largo - Allegro), Joh. Joachim Quantz (16971773)). 2a. l'Egvptienne, Jean Philippe Ra- meau (1683—1764). b. Passacaglia (soli voor hap), Georg Friedr. Handel (1685—1759). 3. Andante en Allegro uit het Concert voor fluit en harp, Wolffgang Amadous Mozart (1756-1791). 4. Fantaisie voor harp, Camille Saint- Saëns (1835—1921). 5a. Pastorale (fluitsolo), B. v. d. Sig- tenhorst-Meyer (geb. 1888). b. Syrinx (fluitsolo), Claude Debussy (1862—1918). c. Dans (voor fluit en piano), Albert Roussel (geb. 1869). U. S. O. VOLKSCONCERT Maandag a.s. heeft in Tivoli te Utrecht het twaalfde volksconcert door het U.S.O. plaats. De solist is Vico la Volpe, piano. Het programma is als volgt: 1. Symphonie in d. César Franck 2. Concert voor piano en orkest in d. (K.V. 466) W. A. Mozart. 3. a, Triana Isaac Albeniz b. Dans la forêt (In het woud) Franz Liszt. c. Polonaise in As, op 53 Fréderic Chopin Jaarvergadering van den ring Amersfoort en omstreken in hotel Monopole Onder voorzitterschap van den heer A. Vos uit Bussum vergaderde in de bovenzaal van hotel Monopole de Ring Amersfoort en Omstreken van de Ver eeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland. In zijn openingswoord heette spreker in het bijzonder welkom den heer Joustra, algemeen secretaris en eenige afgevaardigden van niet aan gesloten afdcelingen. Deze vergadering overtreft de verwachtingen. Immers hieruit blijkt, dat de Ring niet slapen de is, want de belangstelling blijkt toe nemende. Juist vijf jaar geleden werd de Ring opgericht en in de afgeloopen periode werd reeds veel werk gedaan in het belang der imkers. Dit lustrum stemt tot tevredenheid, omdat er tus schen de imkers een nauwer onderling contact is ontstaan. De voorjaarsbijen- markten hadden veel belangstelling, terwijl ook de honingmarkten niet zon der succes waren. Spreker brengt dank aan den ijverigen secretaris, den heer VV. E. Asbeck Brusse, die veel nuttigen arbeid verrichtte en veel over de bijen teelt en honingwinning publiceerde. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Asbeck Brusse herinnerde aan de oprichting van den Ring Amers foort, nu vijf jaren geleden. Het verslag memoreerde veel van wat in die peri ode is gebeurd met de ups and downs. Via het Ringbestuur werden enkele naakte volken besteld en geleverd (naakte volken zijn volken zonder wo ning en zonder raatwerk). Het verslag werd onder dankzegging aan den secre taris goedgekeurd. Het verslag der centrale marktcom- missie werd eveneens goedgekeurd. De voorjaarsbijenmarkt 1933 was eten; groot succes. De bijenmar kt kastjes von den gretig aftrek. De honingmarkten hadden minder belangstelling. De sa mensteller van het verslag hoopt, dat in de toekomst alleen Nederlandsche honing zal verkocht worden en dat de voorwaarde van uitsluitend rijksmerk- honing ter markt te brengen, zal ver vallen. Het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer Bosboom was niet in opgewekten toon gesteld. Toch kon een batig saldo van 13.54 geboekt worden bij een totaal inkomsten van 33.62. De markt kas had een voordee- lig saldo van 12.90. Op de bijenmarkt waren 130 volken aangevoerd en verkocht. Het verslag werd goedgekeurd. Tot leden der con trolecommissie werden benoemd de heeren J. v. Burken en Roos. Tot bestuurslid werd herkozen de heer W. E. v. Asbeck Brusse en geko zen de heer Drost (Zeist). In de vacature-Frijlink voor de cen trale marktcommissie werd gekozen de heer Drost te Zeist. De voorzitter bracht het aftredende lid den heer W. H. v. d. Broek dank voor zijn werk in het Ringbestuur, die toch nog veel kan doen als lid der marktcommissie. Een bestuursvoorstel, om te trachten den verkoop van Ne derlandsche bijen in Amersfoortsche bijenmarktkastjes te bevorderen zoowel in binnen- als buitenland, werd na na dere verdediging door den heer Jous tra, met algemeene stemmen aangeno men. De afdracht aan het Ringbestuur werd voor 1936 vastgesteld op tien cent per lid. De gelden der centrale marktcommissie zullen ter beschikking blijven der commissie. Als een belangrijk besluit dezer ver gadering noemen we het voorstel in zake het marktreglément om daarin de bepaling op te nemen, dat de uit sluitend rijksmerkhoningverkoop wordt opgeheven en de markten ook toegan kelijk te maken voor alle imkers in den Ring, die Nederlandschen honing verkoopen. De concurrentie met buitenlandsche producten wordt daardoor minder moei lijk. De afdeeling Soest zag er een ge vaar in en wilde liever trachten de im kers te bewegen, om zich aan te sluiten bij het rijksmerk. De heer Asbeck Brus se wijst erop, dat er bij de vereeniging voor rijksmerkimkers slechts 42 imkers zijn aangesloten, terwijl er 600 het rijks- merk voeren. Ook spreker is voor het voorstel Amersfoort, dat door de afge vaardigden dier afdeeling werd verde digd. Het voorstel werd tenslotte ver worpen met 3 tegen 1 stem. Een voor- stel-Amersfoort om de verkoopprijzen van den honing op de markt vast te doen stellen door de marktcommissie en de plaatselijke inzenders, werd aan genomen. Het voorstel van de afdeeling Soest om door den Ring praat avonden te or- ganiseeren, werd ingetrokken. De rond vraag bracht geen bijzondere dingen naar voren, waarna de vergadering werd gesloten. De vergadering werd bijgewoond door afgevaardigden der afdeelingen Amers foort, Bussum, Soest en Zeist. Laren- Blaricum was absent. Als gasten waren afwezig afgevaardigden van Bilthoven, Utrecht, Hoogland en Hoevelaken. BURGERLIJKE STAND 19 December Geboren: Brigitta Maria, d. van Jo hannes Kaak en Johanna Hendrika Paulina de Wilde. Cornelia Catharina Maria, d. van Theodorus Gerardus Antonius Meijer en Johanna Maria Hamers. Antonius Josephus, zoon van Hendrik Schellart en Antonia Debora Veenen- daal. Ondertrouwd: Evert Hagebeuk en Johanna Herzog. Andries Son en Maria Antonia Mech- telina Juliana Heijster. Willem Kerkvliet en Adriana van Es. Johannes Helgering en Hendrika La blans. Getrouwd: Gijsbertus Lasseur en Jannigje Timmer man. Wilhelmus Jacobus Kilsdonk en Hen drika van de Bunt. IN HET BEDDEN- EN TAPIJTHUIS LANGESTRAAT 5 1 pers. Wollen Deken f4.90 en 1 zelfde Deken cadeau 2 pers. Wollen Deken f 6.25 en 1 zelfde Deken cadeau 190x230 WollenDekenf8.25 en 1 zelfde Deken cadeau Langestraat 5 Telefoon 639 DE BOBBAAN AAN HET BELGISCH MONUMENT De bocht beneden aan de helling levert ge= varen op Het is gisteren weer een dag-van vreugde geweest voor de liefhebbers van de sledesport. Daar de Huygenslaan met zand bestrooid was, wegens het zich onophoudelijk voordoen van min of meer ernstige ongelukken, had de belangstelling voor deze sport zich in hoofdzaak gericht naar de bobbaan aan het Belgisch Monument. Men kan dit slechts toejuichen; immers daar heeft men geen last van het verkeer en om gekeerd en heeft men de vrije beschik king over een baan, die met het oog op de beoefening van de sledesport aan gelegd is. Over dit laatste willen wij het hier hebben. De baan ligt in een prachtige omge ving en helt in die mate, dat een be hoorlijke snelheid bereikt wordt. Onder aan gaat zij over in een bocht van on geveer 75 gr. Hoe sneller zij dus is, met des te grooter vaart moet de bocht ge nomen worden. De laatste is zoodanig, dat de buitenbocht aanmerkelijk hoo- ger ligt dan de binnenbocht, daarmede een schuin vlak vormt. Op duidelijke wijze is nu gebleken, dat de snelheid voor de meesten te groot is, om met succes door deze bocht heen te komen. We hebb'en daar gisteren een oogenblik staan kijken en gezien hoe velen de bocht uitsloegen. De allerzonderlingste buitelingen hadden daarbij plaats en hoewel diè valpartijen in hooge mate ko misch waren voor de toeschouwers en gelukkig ook voor de slachtoffers, ver wondert het. toch, dat het altijd zoo af loopt. De buitenbocht gaat plotseling in de diepte over en menigeen verdween daarin met een smak, om echter een oogenblik later lachend te voor schijn te komen. Was men deze Scylla gepasseerd, dan wachtte Charyb- dis in den vorm van een rij doornach tige struiken. Het grootste gedeelte van de jeugd kwam daarin met een angst wekkend vaartje terecht. Sommigen vlogen er nog dwars door heen en ver loren daarna den strijd in het zand op de Prins Frederiklaan. Tenslotte was er de categorie van ge lukzaligen, die ontkwamen aan boven genoemde gevaren en zegepralend bocht en baan hielden, totdat ook hun de laan wachtte. Maar ook het laatste stukje, even voorbij de binnenbocht, was gisteren reeds danig afgesleten en vertoonde meer zand dan bevroren sneeuw. In de morgenuren was de bocht best te nemen geweest., doordat toen de bo- venbocht uit sneeuw bestond en men daarin vrij gemakkelijk de stuursleden naar de middenbaan sturen kon. Daar echter die sneeuw op den duur over ging in een ijslaag, werd dat bovenvlak te glad, met het gevolg dat de bocht heel moeilijk te nemen werd. Maar wat zij wel meebracht, was emotie, boeiend door groote variatie. De één kwam hier, een ander daar terecht, een derde maakte een salto mortale, een vierde verliet zijn of haar slede in de bocht en gleed roemloos, maar persoon lijk over de witte vlakte voort, terwijl de slede al ver vooruit gesneld was. Die bocht, o, als die eens spreken kon. De opeengeklemde tanden, heel de houding van het lichaam verrieden uiters'e concentratie. Maar gelukkig was diè doodsverachting niét algemeen. We heb ben ook van die priksleetjes naar be neden zien cirkelen, waarvan de be stuurder zijn beenen rustig op den voorsteven gelegd had en alle gebeurte nissen aan het lot overliet. Het ging dan wel niet hard maar netjes, en som migen deden het wat goed! Eén was erbij, ook van het laatste kaliber, die zijn voertuig voorzien had van leidsels. Zelf had hij een pijp opgestoken en zoo kwam dit antieke gevalletje, begeleid door een rookwolk, uit de richting van het Belgische Monument. Toch haalde hij het einde: het was de triomf van het verleden op hef, heden toen naast hem een moderne stuurslee in het hakhout verdween' Wat de haan betreft, deze voldoet dus niet heelemaal, aangezien men onmo gelijk boven weet. waar men onderaan terecht komt. Een oplossing zou zijn voor een goede gang van zaken, dat het hoogste gedeelte van den bovenbocht voorzien werd van een rand, waardoor een uit de bocht vliegen voorkomen wordt. Tevens zou dan voor een beteren uitloop moeten gezorgd worden, waar door niet de beplantingen aan de Prins Frederiklaan vernield werden. Wij mogen deze baan als een proef neming beschouwen, die. wanneer bo vengenoemde verbeteringen aange bracht zijn, geslaagd is. Momenteel zijn er echter gevaren aan verbonden, die zeer gemakkelijk te voor komen zijn, ook met behoud van de sterke helling en scherpe bocht. BEGRAFENIS Ir. R. LE POOLE Door een misverstand hebben wij in ons verslag over de teraarde bestelling van ir. R. Le Poole gesproken van apostel Meester. De heer Meester echter voerde het woord namens de Apostoli sche Gemeente. Het koopen van een Costuum naar Maat is een zaak van belang. Immer» men beoordeelt den man zoo gauw naar zijn kleeding. In onze stad is een speciaal adres voor Steeds meer heeren wenden zich totdefirma U heeft keuze uit talrijke stoffen- Tientallen dessins. Onze coupeur is een ervaren vakman. Wij houdën rekening met Uw figuur. Kleine bijzonderheden worden met zorg behandeld. Wendt U vol vertrouwen tot de firma De prijzen zullen U zeker meevallen. AMERSFOORT 2 Januari. Concordia. Verkooping van woningen, drie woonhuizen, winkel huis en een perceel grond. 8 uur n.m. Men schrijft ons: De aan deze school op Woensdag ge houden ouderavond was door ongeveer 80 personen bezocht- Na de opening door den heer Beste man en lezing der notulen kreeg de heer van Gorkom, inspecteur van politie te dezer stede het woord voor het hou den van een causerie over: Veilig Ver keer. Hij begint met te zeggen, dat het doel van zijn rede is de belangstelling te wekken voor het verkeersvraagstuk, omdat het moderne verkeer zoo gewel dig veel slachtoffers eischt. Zoo was dc verkeersbalans over 1934 44.705 on- gveallen, 13192 gewonden en 744 dooden. Het laatste betcekent, dat eiken dag gemiddeld 2 personen het leven verlie zen tengevolge van een verkeersonge val. De voornaamste oorzaak van deze ongelukken is de onbekendheid met de verkeersregels óf het niet goed toepas sen ervan. Genoemde cijfers moeten zooals niet tot 0 worden teruggebracht, dan toch aanmerkelijk lager worden, hetgeen zeer goed mogelijk is. Ver schillende vereenigingen, o.a. A.NAV.B. en de Bond van vereenigingen voor Veilig Verkeer beijveren zich om hier toe te geraken. De werkwijze van deze vereenigingen wordt door spreker na der uiteengezet en met nadruk gewezen op de verkeersexamens voor school kinderen, waarbij tevens de hoop wordt uitgesproken, dat ook aan school 8 tot het instellen van een verkeerscursus zal worden overgegaan. Daarna memoreert spreker vrij uit voerig eenige der voornaamste verkeers bepalingen en bespreekt hij enkele ver- keersteekens, waarin eenigen tijd gele den internationale eenheid is gebracht. Met de lichtseinen' is dit nog niet het geval, hetgeen wordt geillustreerd door beschrijving en verklaring van do beteekenis van deze seinen, gebruikt in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Breda. Ten slotte volgen nog eenige bepa lingen uit de Motor- en Rijwichvet en- enkele goede wenken voor weggebrui kers, terwijl spr. eindigt met nogmaals de hoop uit te spreken, dat zijn cause rie tot resultaat moge hebben een vre- keerscursus aan de school. Een hartelijk applaus beloonde den spreker, al was het jammer, dat tijdens zijn rede nog menschcn de zaal binnen kwamen, waarschijnlijk een gevolg van het vroege aanvangsuur. In aansluiting op het gesprokene zon gen de leerlingen van de 5e en 6e klasse onder leiding van den heer Van der Linde het Verkeerslied, nog gevolgd door vier andere liedjes, waarna ook zij applaus oogstten. Na de pauze speelden vier leerlingen der 6e klas een tooneelstukie „De uit verkoopbroek". Dat men zich hierbij goed amuseerde bleek wel uit de her haalde lachsalvo's. Als slot van den avond volgden weer vijf zangnummers.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5