TEGEN „KONINKLIJKE" EN „BATAAFSCHE" NOODLOTTIGE MISSTAP" KABINETSCRISIS AFGEWEND Voor Hoogen Raad Waar zün de Postvliegers ERNSTIG INCIDENT Paragraaf 12 terug genomen 3e BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 Voor de eischende partij, de Ver. voor den Effectenhans del, treedt jhr. mr. W. M. de Brauw als pleiter op Voor den Hoogen Raad zijn heden de pleidooien gehouden in de procedure tusschen de Vereeniging voor den Ef fectenhandel en de Koninklijke en Ba- taafsche Petroleum Maatschappijen. De Vereeniging voor den Effecten handel vordert, zoo men weet. uitbeta ling op goudbasis van de 4 dollar- Itening 15)30 Koninklijke en de 41/» dollarleeling 11)27 Bataafsche. Het Haagsche Hof heeft ten aanzien van de leening Koninklijke, met vernie ticing van een vonnis der Haagsche rechtbank, de Vereeniging voor den Effectenhandel niet ontvankelijk ver klaard en ten aanzien van de vorde ring tegen de Bataafsche, het vonnis der rechtbank, met verbetering van gronden, bevestigd, waarbij de Vereeni ging voor den Effectenhandel eveneens niet ontvankelijk werd verklaard. Er was voor de pleidooien groote be langstelling van het publiek. Voor de eischende partij, de Vereeni ging voor den Effectenhandel, trad als pleiter op jhr. mr. W. M. de Brauw te 's-Gravenhage, voor de verweersters prof. mr. B. M Telders uit Leiden. Pleitrede van jhr. mr. de Brauw Jhr. mr. de Brauw lichtte de volgen de middelen van cassatie toe: Ten aanzien van het arrest met be trekking tot de Koninklijke: Schen ding of verkeerde toepassing der arti kelen 150, 151, 152, 153. 154 der Grond wet, 2 der Wet op de Rechterlijke orga nisatie, 4, 5. 11 en 14 der Wet houden de algemeene bepalingen der wetge ving van het Koninkrijk, 559, 667, 668, 1279, 1280, 1281, 1302, 1356, 1371. 1373, 1374, 1375, 1425, 1480 van het Burgerlijk Wetboek, 48 en 134 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. Ten aanzien van het arrest met be trekking tot de Bataafsche: Schending of verkeerde toepassing der artikelen 150. 131, 152, 153, 154 der Grondwet, 2 der Wet op de Rechterlijke Organisatie. 4, 5, 11 en 14 der Wet hou dende algemeene bepalingen der wet geving van het Koninkrijk, 559. 667, 668, 1279, 1280. 1281, 1302, 1356, 1371, 1373, 1374. 1375. 1425. 1480 van het Burger lijk Wetboek. 48 en 134 van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering. Jhr. de Brauw begon ter toelichting ▼an zijn cassaticmiddalcn met een fei-' telijke uiteenzetting van de situatie. Hij wees daarbij op dc omstandigheid, dat de obligaties Koninklijke, in tegen stelling met die van de Bataafsche, behalve te New-York ook in hoofdsom en rente geïnd kunnen worden in ver schillende steden van Europa, waaron der Amsterdam (places of collection). Voorts trad hij in een beschouwing over de juridische constructie der beide door het Hof gewezen arresten en von nissen. Pleiter zeide, dat het in cassatie nu zuiver om de vraag gaat of deze verweersters al dan niet terecht beta ling op goudbasis geweigerd hebben. Hij wees levens op het groote belang dezer kwestie, die ver uitgaat boven •het financieel belang, hier direct bij betrokken. Zij is immers ook van be lang voor tallooze houders van andere dollarobligatics, niet van Koninklijke Of Bataafsche. De feitelijke positie is intusschen uit het arrest volmaakt duidelijk. Wat den inhoud der overeenkomst betreft, de maatschappijen verbinden zich bij overeenkomst te betalen „ln gold coin of the United Slates of America of or equal (he standard of weight and fi neness as it existed on April 1 1930". Verder staat vast, dat de wetten van New-York toepasselijk zouden zijn (the laws of the state of New York). Het «preekt, dat de koopers dezer obligaties zich veilig waanden voor depressie der Amerikannsche valuta. Dc groote te leurstelling der obligatiehouders zit nu hierin, dat zij haar vertrouwen in de debiteuren geschonden zagen. En die debiteuren waren Nederland- schc debiteuren, die onafhankelijk ge bleven zijn. Pleiter beschouwde voorts de bedoe ling der goudclausule. Voor ieder nor maal ontwikkeld mcnsch staat het vast, dat dc bedoeling dezer clausule Is, den schuldeischer te waarborgen te gen depreciatie van de munt. Hiervan wilde pleiter uitgaan. Tevens geeft deze clausule in 't bijzonder ook nog een waarborg tegen vermindering van goudgehalte van den gouden dollar zelf. Rechtens bestaat de gouden dol lar er dan ook nog altijd, zij het met een verminderd goudgehalte en zij het, dat deze dollars niet voor het publiek verkrijgbaar zijn. Uit de „Joint resolu tion" zelf bleek, dat men ook na de af kondiging dnarvan met een gouden munt te makon zou hebben. Omtrent de beteekenis van de Goud clausule kan in cassatie al evenmin twijfel bestaan. De eoudenmuntclau- sule waarborgt betaling in gouden munt, de gomlwaardeclausule regelt de grootte van het te betalen bedrag, waar van de hoeveelheid bepaald wordt door de waarde van het goudgeld. Beide par tijen hebben nu verdedigd, dat men hier te doen heeft niet met een goud- waarde, maar met een goudenmunt- clausule. Een andere kwestie Is, dat de gouden- rrunirlausule do goudv.aardevcrplich- tin? niet uitsluit Het is van belang, de Amerikaansche munt politiek to volgen. Sinds April 1033 is het goudgeld aan het verkeer onttrokken on betaling daarin niet ineer mogelijk. Eerst de wet van 5 Juni 1933 (Joint Resolution) keert zich tegen rechtaanspraken ingevolge de goud clausule. Volgens het Hof is de Joint Resolution het beslissende moment. Het wil pleiter voorkomen, dat in de steeds gevolgde redacties der goudclausules in Amerika Sn een herleiding in andere munt voorzien is. PI. haalde Nussbaum aan, die ook betoogt, dat wanneer het onmogelijk is, in gouden munt te beta len, men natuurlijk dient te betalen op goudbasis. De arresten van het Perma nente Hof van Internatiónale Justitie in dc kwestie van de oude Servische en Braziiiaansche lecningen zijn niet an ders. Achter pleiter staat dus een groot gezag. Ook haalt pleiter beslissingen aan van het House of Lords en van het Supreme Court of America, die neerko men op handhaving van het recht om gewaarborgd te worden tegen depre ciatie, Goudclausules zijn wettelijk tot stand gekomen contractsbepalingen en ontheffen niet van de verplichting op goudbasis te betalen, indien betaling in gouden munt niet mogelijk is. Tot de Joint Resolution diende dus op goud basis betanld te worden. Pleiter stelt dit buiten twijfel. Men heeft hier ook stukken aan toonder. De toonder, waar hij zich ook bevindt, kan volledig zijn rechten doen gelden. Men zou dus nimmer kunnen aanvoeren, dat de maatschappijen alleen met Ame rikanen te maken hebben. Trouwens is het voor Amerikanen ook niet onver schillig op welke basis betaald wordt. De maatschappijen doen nu een beroep op de Joint Resolution, de Amerikaan sche, federatie monetaire wet. Pleiter betwist niet meer, dat de Joint Resolu tion tot do federale wetten behoort, maar hij meent, dat de Nederlandsche rechter deze Amerikaansche wet niet had mogen toepassen. Deze Joint Reso lution was uitgevaardigd in het natio naal belang der Vereenigde Staten. Een vreemde wetgever kan niet in het na tionaal belang van een vreemden Staat bij een alleen de „public polizy" (staats beleid) van dien staat betreffende en alleen in dien staat werkende wet, den schuldenaar van de nakoming zijner verbintenis ontheffen. Pleiter ging nu uitvoerig de geschie denis der totstandkoming dezer wet na. Het Supreme Court heeft de Joint Reso lution getoetst aan de Constitutie en in meerderheid beslist ten aanzien van particuliere obligaties, dat het Congres gebleven was binnen zijn muntrege lingsbevoegdheid. Daarmede wordt ech ter het karakter der wet niet aangetast. Alleen het constitutioneele punt is hier mede beslist. Dit punt kan echter in Nederland nimmer ter sprake komen, omdat hier de wet onschendbaar is. JEUGDIGE WERKLOOZEN BOUWEN HUIZEN Ingebruikstelling van wonin* gen voor ouden van dagen te Arnhem ARNHEM. In tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten heeft te Arnhem de plechtige ingebruikstelling -plaats ge had vau een zestal woningen voor ouden van dagen, welke op initiatief van de Algemeene Woningbouw Ver eeniging „Arnhem" door jeugdige werkloozen zijn gebouwd. Aanwezig waren o.m. de burgemees ter van Arnhem, de heer H. P. J. Bloe- mers en een drietal wethouders, de wethouder D. Gosker uit Apeldoorn, het lid van Ged. Staten van Gelderland, de heer J. B. B. Keurschot, de heer Goudriaan, lid van den Natiorialen Wo ningraad, dr. Diepenhorst, lid van de Rijkscommissie voor jeugdwerkloos heid, besturen van woningbouwvereeni- gingen e.a. De voorzitter der Algemeene Woning- bouwverceniging „Arnhem", de heer B. H. Meerdink, hield op een terrein voor de woningen, welke zijn gelegen in het Arnhemsche Broek, een rede, waarin hU de redenen, welke het be stuur bewogen tot dezen bouw uiteen zette. Allereerst om iets te doen ter verzachting van den nood der jeugdige werkloozen en vervolgens om eenige oude echtparen aan een voor hen fi nancieel bereikbare behoorlijke woning te helpen. Burgemeester Bloemers reikte hierop de sleutels aan de bewoners uit, daar bij wijzende op de sympathieke daad van de Woningbouw Vereeniging „Arn hem". Den aanstaanden bewoners wenschte spreker nog vele zonnige ja ren toe. Het bestuur heeft voor den aanvang der plechtigheid de jeugdige werkloo zen, die deze woningen bouwden, een maaltijd aangeboden. INSTITUUT VOOR ONDERWIJS IN DE LUCHTBESCHERMING Een dezer dagen is opgericht een Ne- derlandsch Instituut voor Onderwijs in de Luchtbescherming, onder leiding van dr. M. L. van der Stempel te Am sterdam. Met steun en medewerking van verschillende autoriteiten is een deskundig leerarenkorps gevormd, be staande uit doctoren, scheikundigen, ingenieurs, bouwkundigen, officieren e. a.. welk korps nog zal worden uit gebreid. Het onderwijs, dat ook practische oefeningen zal omvatten, zal in ver schillende cursussen worden gegeven, waarbij rekening zal worden gehouden met het door de onderscheidene cate gorieën van cursisten beoogde einddoel. DE PROVINCIALE BANKVEREENIGING 's-GRAVENHAGE, 20 December. Dc 4e Kamer der Haagsche rechtbank heeft thans vonnis gewezen in de processen, waarin Mr. O. B. W. de Kat als curator der Provinciale Bankvereeniging .vroe ger Nederlandsche Voorschotbank met winstdeeling geheeten) van een aantal aandeelhouders volstorting van de aan- deelen in genoemde Bank heeft gevor derd. De rechtbank heeft den curator in de ze vordering niet-ontvankelijk ver klaard. Koeveel dagen zijn ze onderweg 1 7 T 3 7 u s s e e co u g R co a. S 18.12 14.12 Amsterdam 15.12 Marseille 20.12 18.12 16.12 Rome 19.12 Athene Mersnmntrul 19.12 17.12 Caïro 18.12 18.12 Basra 20.12 Bagdad 17.12 Boeshir Djask Karachi 20.12 19.12 Jodpoer 16.12 Allahabad Calcutta Akvah 20.12 Rangoon 19.12 15.12 Bangkok Atorstar 18.12 Singapore 14.12 Medan 18.12 Batavia 14.12 Vertrek van het eerstvolgend post vliegtuig van Amsterdam en van Ba tavia op 25 Dec. In den Nederlandschen Bioscoopbond AMSTERDAM. 80 Dec. Naar Dc Telegraaf van gezaghebbende zijde wordt medegedeeld, hebben Metro- Goldw.vn-Mayer en Paramount het lid maatschap van den Nederlandschen Bioscoopbond per 31 December a.s. op gezegd. Het destijds afsluiten van het bedrijf, dat door de Nederlandsche ver tegenwoordigingen van genoemde film ondernemingen als zeer schadelijk be schouwd wordt, is aanleiding geweest tot deze opzegging, die in Nederland sche filmkringen een diepen indruk heeft gemaakt. Daar de leden van den Nederland schen Bioscoopbond uitsluitend films mogen vertoonen van leden, is de con sequentie van een en ander, dat van 1 Januari a.s. af geen bioscoop, waarvan de eigenaar lid van gemelden bond is, films zou mogen vertoonen. welke tot de productie van genoemde maatschap pijen behooren. Een desbetreffende mededeeling zou, beden door het be stuur aan de leden worden gezonden. Reeds enkele weken geleden vertoef de een vooraanstaand Amerikaansch filmverhuurexpert te onzent, die den Nederlandschen Bioscoopbond in ern stige overweging gaf. den dreigenden, als kritiek beschouwden toestand te voorkomen. Want niet alleen, dat Metro Goldwyn Mayer en Paramount tot een gezamenlijke actie hebben be sloten. ook de andere Amerikaansche vertegenwoordigers (Fox, Warner Bros, United Artists) zouden, gezien de ge meenschappelijke belangen, die hen niet alleen in ons land. maar in alle landen binden waar zij actief zijn, zich achter Metro Goldwyn Mayer en Para mount plaatsen. In den boezem van den Nederland schen Bioscoopbond worden ernstige pogingen ondernomen om het conflict te voorkomen. Men houdt bovendien rekening met de mogelijkheid, dat de niet-Amerikaansche filmverhuurkanto ren de actie van de Amerikaansche col lega's zouden steunen, waardoor een zoo moeilijke situatie in de Nederland sche filmwereld zou ontstaan, dat men daarvan de gevolgen onmogelijk kan overzien. Met spanning volgt men in de krin gen der Nederlandsche theater-exploi tanten en der filmverhuurkantoren het verloop der gebeurtenissen. Vooraan staande persoonlijkheden, die geacht kunnen worden volkomen op de hoogte van de hier omschreven situatie te zijn, verhelen hun bezorgdheid dan ook al lerminst; algemeen wordt od een zeer spoedige overeenkomst tusschen par tijen gehoopt. UTRECHTSCH AUTOMOBILIST VEROORDEELD ZUTPHEN, 20 December. De recht bank alhier deed uitspraak tegen R. B. baron v. L. uit Utrecht, die terecht ge staan had wegens een aanrijding met een auto te Dieperveen waarbij een man met een handwagen werd gewond. Hij werd veroordeeld tot 250 boete subs. 25 dagen hechtenis. De eisch was 250 boete subs. 1 maand hechtenis, en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. 11* Hen petroleumvergasser omvergestooten Felle uitslaande brand AMSTERDAM, 20 December. Een misstap, in de letterlijke beteekenis van dit woord, is de oorzaak geweest, clat omstreeks het middaguur in een volk rijke buurt, de Kattenburgervoorstraat, een felle brand uitbrak op de eerste verdieping van perceel 12, een hoek huis. waarvan de zijgevel grenst aan de Kattenburger Kruisstraat. De bewoonster, mejuffrouw Van Esch, was bezig met het schoonmaken van de keuken en wilde pannen op een der plankeu boven het aanrecht plaatsen Zij klom daartoe op een kinder stoeltje en toen zij weer den veili- gen steun van den vloer opzocht, deed zij een misstap, tengevolge waarvan zij met stoeltje en al tegen de keukentafel botste, waarop een brandende petroleumvergasser een ketel water aan den kook bracht. De vergasser viel op den grond en de brandende petroleum verspreidde zich door het keukentje, dat in een oogwenk in lichterlaaie stond. Weldra drongen, daar de keuken geen deur had, de vlammen naar de voorkamer door en duurde het niet lang, of zij sloegen fel naar buiten uit. Zóó was de situatie toen het eerste materiaaal van de brandweer, die spoe dig gewaarschuwd was, ter plaatse ver scheen en de bevelvoerder van de na- bijzijnde hulpwacht Kattenburg liet dan ook onmiddellijk het alarm mid- delbrand geven, waarna kort daarop si renengeloei de versterking van het ma teriaal aankondigde en hoofdbrand meester D. Doetz het blusschingswerk op zich nam. Met vier stralen werd het vuur, dat inmiddels via het trappenhuis naar de tweede étage was doorgeslagen en wel dra ook de zolderverdieping in zijn ver nielenden greep omknelde, aangetast. Een der slangen werd over den uit geschoven ladder gelegd, de tweede over het dak en de beide andere binnendoor. Op deze wijze kon de vlammenzee van verscheidene aanvalspunten tegelijk worden bestreden en moest het vuur na een kwartier van harden arbeid door de brandwachts van wie er zich enkelen op het dak vertoonden dc overmacht van het natte element er ken. Van de eerste verdieping zijn keuken en voorkamer geheel uitgebrand; de al- coof en achterkamer liepen vrij ernstige brandschade op. De familie van Esch, van wie de man chauffeur is, is voor 1500.verzekerd, hetgeen niet het geval is met den vader van de vrouw, VVesterink geheeten, die bij zijn doch ter en schoonzoon inwoonde. De ravage op de tweede verdieping, sinds kort bewoond door de buiten de stad zijnde familie F. Robert de man is marinier was nog ernstiger. Keu ken en voorkamer waren hier geheel door het vuur vernield, terwijl de ach terkamer brandschade kreeg. Ook het zoldergedeelte en het trappenhuis zijn geheel uitgebrand. Het gelijks traatsche gedeelte kreeg alleen waterschade. Bij het blusschingswerk, dat van ach ter de politieafzetting aan het begin van de straat en door de omwonenden met groote belangstelling werd gadege slagen, heeft een brandwacht hij het verwijderen van een stuk zink een bloedende wonde aan den pols opgeloopen. GROOTERE SALARISKORTING VOORGESTELD *s GRAVENHAGE, 20 Dec. De ge meenteraadsleden jhr. Van BereSteyn, mej. Blaauw en de heeren Van Bommel (allen lib.) hebben bij den Raad een voorstel ingediend om de korting op de loonen en salarissen, door B. en W. op 4 voorgesteld, op 5 te brengen, alsmede om de opcentenverhooging op de personeele belastingen, door B. en W. voorgesteld op 20, te verminderen tot 15. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOETIXCHEM, 20 Dec. Door een goederentrein, die uit de richting Ter- borg kwam, is op een onbewaakten overweg bij Gaanderen vanmiddag een auto gegrepen en een eind meege sleurd. De auto werd totaal vernield, de bestuurder, de molenaar V. uit Doc- tinchem, kreeg een dubbele beenbreuk en verscheidene inwendige kneuzingen. Zijn dochtertje dat naast hem zat, bleef ongedeerd. PARLEMENTAIR OVERZICHT liet inrichten der Gebr. Maris-tcntoon stolling, welke door minister prof. dr. Slotemaker de Bruine in het gemeentemuseum te den Haag geopend is. De gehuwde onderwijzeres* nietskostwinster wordt ontslagen Onderwijzers levend in communauteit DEN HAAG, 20 Dec. Zoo heeft dan tie regecring althans voorloopig toege geven aan de bezwaren der rechterzijde tegen de verplichte concentratie der bij zondere scholen. In de regeeringsverklaring, welke mi nister Colijn heden bij den aanvang der vergadering onder groote belang stelling der volksvertegenwoordiging heeft afgelegd, wordt die concentratie noodzakelijk genoemd, zoowel uit een oogpunt van bezuiniging als in verband met de opheffing van zoovele openbare scholen. Jui9t bleken thans de geruch ten, volgens welke de linksche minis ters, als paragraaf 12, waarin de con centratie voor het bijzonder onderwijs is geregeld, eenvoudig afgewezen werd, hadden willen aftreden. Ware dit ge schied, het geheele kabinet had moeten heengaan. Wat dan? Op de ernstige gevolgen, welke een kabinetscrisis had moeten veroorzaken, hebben wij on langs gewezen. Om die gevolgen zijn de linksche ministers, zij het op bepaal de voorwaarden, in functie gebleven. Paragraaf 12 van het ontwerp heeft de regeering voor het oogenblik teruggeno men. Maar zij blijft een verplichte con centratie voor het bijzonder onderwijs noodig vinden. De regeling van para graaf 13, inzake vrijwillige concentra tie, acht zij niet voldoende. Rechtsche sprekers hadden verklaard, dat, als maar eenmaal bepaald was (gelijk in dit wetsontwerp geschiedt), dat bij op heffing van een bijzondere school het schoolbestuur de waarborgsom niet ver liest, er wel veel meer vrijwillig zou worden geconcentreerd. De regeering deelt hun optimisme blijkbaar niet. Hoe moet er nu concentratie komen, zonder dat rechts overwegende bezwaren maakt? Dit zal een Staatscommissie, vermoedelijk uit linksche en rechtsche politici en onderwijsdeskundigen be staande, onder leiding der regeering onderzoeken. Zij zal ook een voorstel ontwerpen met betrekking tot de stop- wet van 4 Augustus 1933 voor nieuwe bijzondere scholen. Mocht zij geen aan nemelijke oplossing aan de hand kun nen doen, dan zal de regeering weer met een zelfstandig voorstel komen, desnoods door opnieuw paragraaf 12, al dan niet gewijzigd, in te dienen. De regeering zal haar best doen om het_ ontwerp inzake de onderwijsbezui- niging spoedig tot wet te maken. Uitte minister Colijn eenerzijds de hoop, dat vele bijzondere scholen vrijwillig zul len worden geconcentreerd, anderzijds verklaarde hij, dat de regeering niet zal voortgaan met aan de gemeentebestu ren opheffing van openbare scholen te bevelen. Zij vertrouwt, dat Gedeputeer de Staten bij de bevordering van die opheffing zeer behoedzaam zullen te werk gaan. En zij zal een onderzoek instellen naar de gevolgen der ophef fing van openbare scholen sedert een circulaire van 20 Juli 1933, voor zoo ver de Kroon tot die opheffing besloot te gen het advies van den Raad van State in. De regeering gaat dus dc gevolgen van haar eigen werk onderzoeken. De sociaaldemocraten onderbraken de voorlezing der regeeringsverklaring eenige malen door ironische uitingen. Bij paragraaf 13, de vrijwillige concen tratie betreffende, vond ir. Albarda, hun leider, gelegenheid, over de hou ding der regeering eenige opmerkingen te maken. Z.i. was zij te spoedig op de vlucht gegaan voor de rechterzijde en was men te bevreesd voor beursreac- ties. Maar paragraaf 12 was ingetrok ken en voor een napraten bestond geen gelegenheid. De heeren Wijnkoop (C.P.) en Sneevliet (R.S.) goten nog de fiolen van hun toorn over regeering en rechterzijde uit, maar er werd niet op gereageerd. Minister Slotemaker dc Bruine nam een amendement-van Dijken )A.R.) over om het mogelijk te maken, dat bij vrijwillige samenvoeging van bijzon dere scholen van te voren zekerheid kan worden verkregen omtrent, terug betaling van de waarborgsom, door het schoolbestuur aan de gemeente gestort. Als kweekscholen worden opgeheven, krijgen zij voor haar geldelijke verplich tingen een vergoeding, welke de minis ter vaststelt. De bewindsman heeft een ameridement-Zijlstra (A.R.) overgeno men, waardoor het schoolbestuur bij de Kroon tegen 's minister besluit in be roep kan komen. Z. Exc. nam verder een amendement- Surink (R.K.) over om buiten twijfel te stellen, dat een onderwijzer met voor loopig pensioen; op zestigjarigen leef tijd ingaande, zich het uitzicht op ge zinspensioen tegen een bijdrage van 51/* procent kan verzekeren. Het pensioen op 60- jarigen leeftijd De Kamer heeft met 55 tegen 34 stem men een amcndement-Suring goedge- gcurd om voor te schrijven, dat de ver plichting voor onderwijskrachten, om, zestig jaar oud, vervroegd pensioen aan te vragen, niet bestaat, als zij min derjarige kinderen moeten verzorgen of minder dan zcs-en-dertlg voor pensioen in aanmerking komende dienstjaren hebben. De heeren Suring, Zijlstra en Tilanus (C.H.) vónden in die gevallen vervroegde pensioneering te hard. Maar volgens het wetsontwerp was de minister al bevoegd om, als er aanlei ding toe is. de voorloopige ponsionce- ring niet te doen dooreaan. Hierop be riepen zich de heeren Ketelaar (V.D.) en Thijsscn (S.D.), die zulk een ontheffing in bepaalde gevallen heter vonden dan een vrijstelling voor genoemde catego rieën in haar geheel. Deze afgevaardig den en Z. Exc. wezen erop, dat wie zes- iig jaar zijn en nog minderjarige kin deren hebben, er niet per se slechter aan toe behoeve te zijn, dan anderen. En tegenover de hardheid der voorloo pige pensioneering stelden zij de hard heid van het lot van zooveel werkloo zen, die nu hopen, de plaatsen der ver vroegd gepensioneerden in te mogen •lemen. Maar de meerderheid gaf den heer Suring gelijk. De stemming was, zonderling genoeg, vrijwel rechts tegen links, behalve dat de hoeren Coops en Boon (Lib.) voor-, en dc hoeren van den Heuvel en Wielinga (A.R.) tegen stem den. Gehuwde onderwijze res'nietikostwinster De gehuwde onderwijzeres-niet-kost- winster wordt ontslagen. Aldus heeft de Kamer besloten door de goedkeuring van een amendement-Suring met 58 te gen 37 stemmen, waarbij de drie groote rechtsche fracties en de staatkundig-re- reformeerden voorstemden, bij wie zich de eenlingen van Houten (C.D.), Wes terman (N.H.) en Arts (K.D.) voegden. De heer Suring wilde een eind ma ken aan de dubbele gezinsinkomens en hij wenschte werkgelegenheid gescha pen te zien voor onderwijskrachten, die de plaats der niet-kostwinsters in zul len kunnen nemen. Met de door hem voorgestelde bepalingen heeft hij er naar gestreefd, dat slechts dan aan de werkzaamheid der gehuwde onderwij zeres een eind wordt gemaakt, als dit zonder overwegende bezwaren voor haar mogelijk is. Minister Slotemaker ontried het amendement, omdat hij er tegen op ziet, uit te moeten maken, of een gehuwde onderwijzeres kostvvinster is. Wat moet Z. Exc. beslissen, als zij bij voorbeeld werkt om arme auders te onderhouden of om haar kinderen te laten studeeren? Maar de minister ver klaarde het amendement, niet onaan vaardbaar. En minister Marchant had dit in zijn memorie van antwoord wel gedaan. Zijn opvolger stond er in dit opzioht anders tegenover, gelijk bleek uit minister Slotemaker's antwoord op een vraag van ir. Albarda. De heer Zijlstra steunde het amende ment, evenals mejuffrouw Katz (C.H.)» die onder normale omstandigheden te gen het ontslag van de gehuwde amb tenares is. Ds. Kersten (S.G.) meende, dat het nog niet ver genoeg ging; wil de hij ook do kostwinsters ontslagen zien? Mr. Boon sprak ten gunste van het amendement, maar stemde er ten slotte tegen, ómdat de minister het ontried. De dames De Vries-Bruins (S.D.) en Bakker-Nort (V.D.) en de heer Wijnkoop (C.P.) bestreden het voorstel-Suring. Mevrouw De Vries-Bruins stelde bij een subamendement voor om den ont slagen gehuwden onderwijzeressen al thans wachtgeld te geven. De heer Ke telaar viel het bij. maar de heeren Su ring en Boon waren ertegen en de Kamer verwierp het met 64 tegen 31 stemmen, waarbij de sociaal- en vrij,- zinnig-democraten, de communisten en mr. Coops (lib.) voorstemden. Speciale salarisrege* ling voor kloosterlim gen? j Mr. Boon heeft een motie Inga» diend, waarbij de Kamer de regee* ring uitnoodigt, een speciale sala- risregeling te ontwerpen voor on- I gehuwde ambtenaren en onderwij- I zers, buiten gezinsverband in com- munauteit levende. Dit slaat op de i onderwijzers-kloosterlingen. De be- woordingen der motie zijn ontleend aan een rede van dr. Moller (R.K.), 1 die vroeger eens gezegd heeft, dat de katholieken niet bii voorbaat af- wijzend stonden tegen een lagere salarieering voor kloosterlingen, mits dezen niet als kloosterlingen werden getroffen, maar als onge- huwden, buiten gezinsverband in comunauteit levende. Anderen dan kloosterlingen zullen niet licht onder deze categorie vallen! Minister Slotemaker had vroeger op den middag deze formuleering ten voorbeeld gesteld aan eenige anti-papis- tiSGhe afgevaardigden, die nooit ophou den, speciaal op salarisverlaging voor kloosterlingen aan te dringen. De mo tie-Boon zal later in behandeling komen. Bezuiniging goed gekeurd Met 71 tegen 22 stemmen heeft de Kamer de onderwijsbezuinigingsvvet ten slotte goedgekeurd. Tegen stemden de sociaal-democraten en communisten en de heer Sneevliet (R.S.)). Ir. Albarda gewaagde in een stemmotiveering spij tig van dc amputatie van paragraaf 12, waardoor het wetsontwerp van zijn voornaamste bestanddeel was beroofd. Mr. Joekes (V.D.) en dr. Bierema (Lib.) drukten in stemmotiveeringen ook voor hun fracties leedwezen over het gebeurde uit, maar hun partijen stemden voor. 4 oor de Kerstdagen wordt de werk verschaffing twee weken stilgelegd, omdat de reiskosten met het oog op de feestdagen onevenredig hoog zouden zijn en de tewerkgcstelden toch maar een gering loonbedrag zouden ontvan gen. De arbeiders vallen dan automa tisch onder de steunverleening, maar niet de kleine zelfstandigen, boeren, visschcrs, schippers e. d. De heer Groen (R.K.) hooft vanmiddag aan minister Slingenberg gevraagd, wat. er met hen moest gebeuren. Z.Exc. vertelde, dat de regeering voor hen een regeling van loonverlet zal maken en dat deze ook in dc vorstperiode zal gelden. Volgens deze regeling worden do kleine zelf standigen geholpen in de beide weken, waarin de feestdagen vallen. Voorzitter Ruvs de Bcerenbrouck heeft de vergadering met een passend speechie gesloten. Do Kamer heeft hard gewerkt en zich oen groote zelfbeper king opgelegd. Tot Dinsdag 11 Februari is zij op reces.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 10