RINTEL $SL&jduwJuLn v. (khJtsüiboJiqh MSLubikhinq. to BLAD PAG 2. Tel. 22 „DE WITTE" Tel 22% „ACTIEF" Agenda DE KLEEREN MAKEN DEN MAN. KLEEDING NAAR MAAT P. E. RINTEL Ingezonden Marktberichten FEUILLETON AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 UITSLUITING VAN DEN MILITAIREN DIENST De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeone kennis, dut bij ministerieel© beschikking ten aanzien van uitsluiting van den dienst, Marinus Kreuger, van de lichting 1935, ingevolge art. 25, le lid a der Dienstplichtwet, is uitgesloten van den dienst. Tegen elke omtrent uitsluiting gedane uitspraak kan bij de Koningin in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor do ge meente voor do lichting ingeschreven pereonen of door diens wettigen verte genwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Ko ningin te richten, moet met redenen omkleed en binnen tien dagen na dag- teekening dezer bekendmaking worden ingeleverd bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente. Slecht terecht gekomen Gisteravond werd de politie gewaar schuwd dat in de Javastraat een man be wusteloos op straat, lag. Bij aankomst bleek de man, die met zijn fiets tenge volge van de gladheid geslipt was en daardoor gevallen, weer bij kennis te zijn. Een dokter, die ter plaatse was, con stateerde een hersenschudding en dij- heenbreuk. Het slachtoffer is ter observa tie in „De Lichtenherg" opgenomen. AUTOBOTSINGEN OP DE B. W. LAAN Op de Barchman Wuytierslaan kwa men gisteren twee luxe auto's in botsing met elkaar, doordat één van de wagens vóór het'moment, dat zij elkaar in tegen gestelde richting zouden passeeren, slip te en dwars over den weg kwam te staan. De schade is onderling geregeld. Een vrachtauto, die gisteren op de B. W laan remmen moest, slipte en reed" daar door tegen een luxe auto op, die ernstig beschadigd werd. VEREENIGING HET VOLKSGEBOUW Een nieuw bestuur gekozen In dc dezer dagen gehouden vergade ring van de Vereeniging het. Volksge bouw alhier is een nieuw bestuur ge kozen, dat als volgt is samengesteld: B. Noordewier. voorzitter: G. A. van Mcchelen, secretaris; C. H. Cornclis- sen. penningmeester: J. Mebius, K. Stam, W. v. Delft (X.V.V.) en J. van Doorn. EXAMENS Aan dc Vrije Universiteit slaagde voor het propaedeutisch examen Theolo gie onze stadgenoot de heer J. II. Tee- rink. BURGERLIJKE STAND Gehuwd: Gcrrit Blokhuis en Sijbrigjc Rinia Sieperda. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Aanvragen van werkgevers Boven de 18 jaar. 3 dagmeisjes, 2 dienstboden, 1 kappers bediende (halfwas), 1 werktuigkundig teckenaar (halfwas), 1 keuken-werk meisje, 1 werfbaas (houthandel), 1 kap ster, 1 steno-typiste. Beneden de 18 jaar. 2 dagmeisjes. Aanbiedingen van werkzoekenden Boven de 18 jaar. 1 ass. accountant, 1 agent, 7 arbeiders zeepfabr., 3 autogcenlasschers, li auto monteurs, 1 banderolleerder, 6 banket- en broodbakkers, 2 banketbakkers, 30 bank werkers, 1 beeldhouwer, 1 bedienjuf- frouw, 3 behangers-stoffeerders, G beton- vlechtors, 9 betonwerkers, 4 bierbotte- laars, 3 blikslagers. 2 bloemisten, 1 boek binder, 0 boekdrukkers, 9 boekhouders, bouwk. opzichters. 10 broodbakkers, 3 buffetjuffrouwen, 41 chauffeurs, 2 choco- ladewerkers, 3 colporteurs, 4 constructie- werkers, 2 correspondenten, 10 dagmeis jes, 10 dienstboden, 20 elcctriciens, 5 cloc- tr. lasschers, 4 expeditieknechten, 54 fa brieksarbeiders, 3 fabrieksmeisjes, 1 for- ceur, 2 framebouwers, 2 framevijlers, 1 gas- en waterfitter, 1 graniet-werker, 3 graniet-schuurders, 137 grondwerkers. 26 havenarbeiders, 3 hoefsmeden. 1 houlfrai sers, 4 huishoudsters. 3 huisknechts, G De KERSTMENU'S zijn voor dit jaar gesteld op f 3.50 f 4.50 en 6.- V Tafels tijdig reserveeren s.v.p. Van OUD op NIEUW xvordt wederom in passende stijl versierde solenSPECIALE SOUPERS geserveerd, vanaf 10 uur. hulp in de huishouding, 2 hulpvakarbei ders (tvp.), 1 glas- en loodzetter, 2 meet- arbeiders, 1 steenzager, 1 schoorsteen- mantelstcllcr, 1 borstelmaker, 1 klompen maker, 1 ringer, 1 etaleur, 1 stalknecht, 1 casserollier, 4 bouwk. teekenaar. 2 ver pleegsters. 1 telefoniste. 4 incasseerders, 4 inpakkers. 2 instrumentmakers, 1 iso leerder, 34 mann. kantoorbedienden, 15 vr. kantoorbedienden. 14 kantoorwerk sters, 5 kappersbedienden, 12 kellners, 5 ketelmakers, 1 kinderjuffrouw, 1 kisten- plakker, 11 kleermakers, 1 klinker, 4 koks, 1 koperslager, 8 kruideniersbedien den, 2 kuipers, 1 lederbewerker, 10 let terzetters, 3 lompensorteerders, 14 lood gieters, 7 loopknechts, 18G losse arbeiders, 10 machinale houtbewerkers, 9 machine bankwerkers, 1 machinist, 18 magazijn knechts, 3 magazijnmeesters, 13 metaal- draaiers, 3 metaalfraiscrs, 4 metaalslij pers, 62 metselaars, 6 meubelmakers, 28 meubelmakers, 3 meubelstoffeerders. 1 modelmaker, 1 monteur, 8 onderwijzers, 70 opperlieden, 5 pakhuisknechts. 1 pet tenmaker, 1 pianostemmer, 1 graveur, 1 trereedschapmaker, 1 metaalzager, 1 mof- felaar, 1 vornikkelaar, 1 wielenmaker, 1 werktuigkundige, 1 cigarillosinpakker, 1 filiaalhouder. 1 varensgezel, 2 bezorgers, 1 huisbewaarder, 1 dekopenhaalster, 7 on derwijzerossen, 4 plaatwerkers, 1 radio monteur, 9 reizigers, 5 rijwielherstellers, 5 rijwiellakkers. 6 rijwielmonteurs, 3 scheerders (textiel), 103 huisschilders, 3 schilsters, 6 schoenmakers, 17 sigarenma kers, 1 sigarensorteerder. 11 smeden, 10 slagers, 3 solteerders, 2 spoorwegarbei ders, 1 steenhouwer, 6 steno-typisten, 6 stokers, 22 .straatmakers. 19 straatmakers- handl., 35 stukadoors, 1 suikerwerkers, 1 tabakstripper. 3 werkt.k. teekenaars, 1 teekenaar centr. v., 4 textielarbeiders, 112 timmerlieden, 14 tuinlieden, 1 twijner, 1 uitvoerder, 4 veldarbeiders, 1 venter, 1 verfmaler, 7 naaisters, 5 ververs, 18 ver warming-monteurs, 5 verwarmingstechn., 2 viltbewerkers. 14 voegers, 13 voerlie den, 1 vuurwerker, 6 wafelbakkers, 2 wa genmakers,- 1 waker, 3 waschknecht, 5 werkmeesters, 53 werkvrouwen, 37 we vers, G winkelbedienden, 11 winkeljuf frouw, 2 zadelmakers. 1 zilversmid, 4 zil verslijpers, 1 papi.ersnijder, 13 olieslagers, 2 vertegenwoordigers, 1 keurmeester, 1 huffetchef, 2 controleurs, 1 chef de bu reau, 1 huisjuffrouw (hotel), 2 hoofdon derwijzeressen. Beneden de 18 jaar: 4 auto-monteurs, 3 banket- en brood bakkers, 1 banketbakker, 1 broodbakker, 35 dagmeisjes, 1 dienstbode, 1 electricien, 18 fabrieksjongens, 2 fabrieksmeisjes, 1 verpleegster, 2 leerling verkoopster, 8 mann. kantoorbedienden, 14 vrouw, kan toorbedienden, 2 kantoorwerksters, 2 kap persbedienden, 1 kinderjuffrouw, 1 kleer maker, 1 loodgieter, 4 loopjongens, 15 los se arbeiders, 3 machine-bankwerkers, 1 metaal draaier, 2 metselaars, 2 meubel makers, 1 assistente tandarts, 3 rijwiel herstellers. 4 huisschilders, 1 slager, 2 steno-typisten, 4 tabakstrippers, 1 techn. teekenaar. 2 timmerlieden, 5 tuinlieden, 3 naaisters, 1 winkelbediende, 4 winkeljuf frouwen. Voor aanvragen om werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de gemeen te, raadplege men de opgave op de stads- aanplakplaatsen. H.H. Stucodoors. Verbrijgb.: RibbestrekmetaaL Na 6 uur J. P. J. v. d. DONK. VERMEERSTRAAT 8. Tel 1932. Bouwstoffenhandel „AMERSFOORT" Kantoor en opslag: Hoogstraat hoek Berg en Dalstraat. Amersfoort. Telefoon 1762. PREDIKBEURTEN AMERSFOORT Zondag 22 December 1935 St. Joriskerk. 10 uur: Dienst. 6 uur: Ds. Pannebakker. Emma Kerk 10 uur: Ds. Pannebakker. G uur: Dienst. Nieuwe Kerk. 10 uur: Dienst. 6 uur: Dienst. Beth el kerk. 10 uur: Kinderkerk. Gasthuiskerk. 10 uur: Godsdienstoefening door den heer v. d. Heide. Wijkgebouw Monnikenpad. 10 uur: Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje". 10 uur: Kinderkerk. Vrijz. Hervormden. Luthersche Kerk. Geen dienst. Remonstrantsche Kerk lO'/t uur: Dr. Miedema. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Evangelische Luthersche Kerk. 10M uur: Ds. Svpkes. Vrije Jeugdgemeenschap. Theos. Loge. 8 uur: Kerstviering. Geref. Kerk {Zuidsingel). 10 uur: Ds. Popma. 5J4 uur: Ds. Schouten. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat). 10 uur: Ds. Schouten. 514 uur: Ds. Popma. Geref. Kerk in Hersteld Verband. 10 uur: Ds. Diepersloot van Leeuwar den. 7 uur: Ds. Diepersloot. Christ. Geref. Kerk. 10 uur: Ds. J. A. Riekel van Delft. 514 uur: Ds. Riekel. Geref. Gemeente. Gebouw C. J. M. V. Stoovestraai 11 10 uur: Godsdienstoefening. 514 uur: Godsdienstoefening. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53). 10 uur: Godsdienstoefening. 5 uur: Godsdienstoefening. Oud Kath. Gemeente. Ct Zand 13). 10 uur: H. Dienst. Universeele eeredienst (Soefi-beweging). Toonzaal Sierkunst. 11 uur: Dienst; onderwerp: „De weg van de zoekers naar waarheid." Vrije Kath. Kerk. (Theos. Loge. Regentesse&an 21). Dinsdag 24 Dec. 11 uur n.m.: Lof; ll1/* uur: Gezongen mis. Leger des Heils (Langestraat 94). 10 uur: Heiligingsdienst. 314 uur: Openluchtsamenkomst. 8 uur: Openbare samenkomst. Christian Science Society. Ct Laantje 3). 1014 uur: Hollandsche dienst. De Amerefoortsche Bergkapel. Regentesselaan 2L Geen dienst. BUITENGEMEENTEN Baarn en Eembrugge. 10 uur: Ds. Kievit. 6 uur: Ds. Blaauwendraad. Barneveld. Geen opgave ontvangen. Hoevelaken. 914 uur: Ds. Westra Hoekzema van Scherpenzeel. 2 uur: Ds. Mulder. Hoogland. 914 uur: Ds. P. I. Hage van Baarn. Lensden. 10 uur: Dr. de Lind van Wijngaarden, de Bilt. Nijkerk. 914 uur: Ds. Timmer van Ermelo. 5 uur: Ds. Luteyn. Soest Geen opgave ontvangen. Soest (Vrijz. Godsdienstigen). Geen dienst Soesterberg. 10 uur: Ds. S. Ybcma van Doorn. 6 uur: Geen dienst. De Vnnrsche. 6 uur: Ds. van Schaick van Soest. Woudenberg. 9V« uur: Ds. Klomp. 6 uur: Ds. Klomp. VÓÓR DE KERSTDAGEN! UW KLEEDING TIP TOP! HBERENCOSTUMES Model oppersen f 1.Ontvlek- ken en oppersen f 1.75. OVERJASSEN Model oppersen f 0.90. Ontvlek- ken en oppersen f 1.60. Winkel Langestraat 117 Tel. 1717 Fabriek Tuinstr. 20 TeL 1726 Grand Théatre. Vanaf Vrijdag 20 December vertooning van de film: „Het leven is nog niet zoo kwaad." Zondags 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag en Woensdagmiddag mati- néo om 2.30 uur n.m. City Theater. Vanaf 20 t.m. 23 Decem ber vertooning van de films: „De vroo- lijke scheiding" en „De Helderziende." Vanaf 24 t.m. 26 December vertooning van de films: „Stirnme der Licbc" en „De Catacomben van Parijs." Vooretellingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur n.m. Woensdag 2.30 en 8 uur. Zondags doorloopend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Vertooning van de films: „Zij en haar chauffeur" en „Voor den Vrede." Van 22 t.m. 26 December. Voorstellingen: 's avonds 8.10 n.m. Zondags matinée 2.30 uur n.m. Museum Fléhite, Westsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse laan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek. Mnurhuizen 9. R.-K. Leeszaal. Nieuwstraat 24. 13 t.m. 29 December. De Poth. Am. Kunstkring. Tentoonstelling van Ja- pansche kunstvoorwerpen uit de col lectie van Meurs te A'dam. Opening op 1.3 December n.m. 2.30 uur met inlei ding van. den heer W. J. G. Meurs. 21 December. Dc Valk. Sneeuwbal. S.30 uur n.m. 21 December. De Valk. Kerstbal. 8.30 uur n.m. 22 December. De Poth. Tentoonstelling Het koopen van een Costuum naar Maat is een zaak van belang. Immers men beoordeelt den man zoo gauw naar zijn kleeding. In onze stad is een speciaal adres voc Steeds meer heeren wenden zich tot de firma U heeft keuze uit talrijke stoffen Tientallen dessins. Onze coupeur is een ervaren vakman Wij houden rekening met Uw figuur. Kleine bijzonderheden worden met zorg behandeld. Wendt U vol vertrouwen tot de firma VARKENSMARKT13-15 TELEFOON 582 Afdeeling kleeding naar maat De prijzen zullen U zekei meevallen. van Japansche kunst. Causerie van den fileer J. W. G. van Meurs. 3 uur n.m. 23 December. St. Joriskerk. Liefdadig heidsconcert v.h. Amersf. Mannenkoor ten bate van Kinderzorg. 8 uur n.m. 26 December. City Theater. Kerstver gadering van de S. D. A. P. Ds. A. v. d. Heide spreekt over het onderwerp „Van het duister toch naar het licht." 10 uur v.m. 28 December. De Valk. Oudejaars- avondbal van A.D.V.E.N.D.O. 8 uur n.m. 28 December. Amicitia. Kindermiddag van 't Nut. Goochelkunst door prof. A. W. Davola. 2.30 uur n.m. 29 December. De Valk. Zanguitvoe ring van Bel Canto. 8 uur n.m. 29 December. Soc. Concordia. Joodsche Vereen. „Nut en Genoegen." Lezing door Dr. P. IJssel de Schepper uit 's-Graven- hage over: „Karaktervorming." 8 uur namiddags. 4 Januari. Markthal. Feestavond v. d. Amersf. Bestuurderebond ter herden king van het 35-jarig bestaan. 7.30 uur namiddags. 9 Januari. Grand Théatre. Kunst kring voor Allen. Opvoering van: „Laat Maupie maar loopen", door gezelschap Jan Musch. 8.15 uur n.m. 10 Januari. Toonzaal Sierkunst. Soefi- Beweging. Concert Musharoff Khan. 8 uur n.m. 17 Januari. Toonzaal Sierkunst. Soefi- Beweging. Openbare lezing door den heer L. Hoyack. Onderwerp: „De bet.ee- kenis v. h. Voorzienigheidsbegrip voor onzen tijd." 8 uur n.m. UTRECHT 21 December. Stadsschouwburg. „Von ders Lucifer"* opgevoerd door den Vrijz. Chr. Studentenbond. S uur n.m. 23 December. Tivoli. U.S.O. volkscon cert. 8.15 uur n.m. 25 t/m. 29 December. Tivoli. Henriette Davids Revue „Lachen is troef." 8 uur n.m. 25 December. Stadsschouwburg. De Boer van Rijk ensemble voert op: „Veel Heil en Zegen." 8 uur n.m. 26 December. Stadsschouwburg. Ver een. Rotterd. Hofstad Toon eel voert op: „Een glas water." 8 uur n.m. 27 December. Stadsschouwburg. Opéra Italiana. Cavalleria Rusticana. 8 uur BERICHT Zij, die zich met ingang van 1 Januari als kwartaal-abonné op het Amers- foortsch Dagblad abonneeren, zullen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS ontvangen. DIRECTIE A. D. Ruwe Huid p |j p Q Ruwe Handen (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). HELPT HET BROKKENHUIS Stadgenootcn, Zooals ieder weet helpt ons Brokken- huis menig behoeftig mensch aan de noodzakelijkste kleeding. Gedragen kleeding, gewasschen, versteld en ver maakt, doen nog veel dienst. Toch is voor menigeen het ontvangen, zoo mogelijk tegen een kleine betaling, van een nieuw stuk, een groot© vreugde Wie wil helpen de kas ten van het Brokkenhuis, die bedenke lijke gapingen vertoonen, weer te vul len'' Ik wil door middel van deze rege len trachten vele dames (ookheeren!) te bereiken, en vraag hun, ééni? per jaar voor het Brokkenhuis 2 stuks nieuwe kloeren te wilen bestemmen. Groote of kleine stukken, onder- of bovenkleeren, alles is welkom. Een lijstje van het meest gevraagde wordt U, indien U dit wenscht, toegezonden. Ieder die bereid is twee nieuwe stuk ken (of meer) voor 't Brokkenhuis elk jaar af te staan, begint met zich even aan ondergeteelcende op te geven. Hier voor bij voorbaat reeds hartelijken dank. C. H. VAN RAND WIJCK- DE JONGE. P. C. Hooftlaan 2. EIERVEILING Véiling van 19 December Aanvoer =t= 25.000 stuks. Heneieren ƒ4.ƒ4.25, witte eieren ƒ4.60ƒ5.25, bruine eieren ƒ480ƒ5.50, eendeicren ƒ3.-. FRUIT- EN GROENTENVEILING Veiling van 20 December Druiven 911 ct., bellefleur 613 ct., goudreinet 1317 ct., sterappelen 815 ct., Groninger kroon 713 ct., campagne zoet 68 ct, spruiten 812 ct., andijvie 10—22 ct., knolselderij 10—40 ct., peterse lie 8—16 ct., selderij 1517 ct., gele kool 2—3 ct, boerenkool 11—33 ct Gauw, gauw, Karei, de regenworm! CjPolitiker'l KLEINMEUBELEN PERZISCHE KLEEDJES PERZISCHE KUSSENS DELFTS-AARDEWERK GROTE SORTERING APARTE MODELLEN LAGE PRIJZEN Ga eerst op uw gemak zitten en denk dan na. De Verraderlijke Kleinigheid Naar het Engelsch van L. F. Hartman door mr. H. J. II. Dc geschiedenis van een detective, die geroepen wordt om zijn eigen mis daad te onderzoeken en aan het licht te brengen en hoe ook hij door een kleinigheid faalde n „Ja, ik herinner me vaag, dat er een legende aan verbondon is. Dienden ze niet als voorbehoedmiddel tegen booze geesten? Die oostersche heerschers wa ren toch „Zeg, Selwyn, komen je gasten nu nooit aan tafel?" Mevrouw Bridges was binnengeko men en naar de drie hecrcn toegegaan. „Als het nog langer duurt, wordt de soep steenkoud., en die oudheden zul len dat wel niet worden!" zei ze glim lachend. „Best, dan zullen wc die steonen aan stonds nog wel bekijken", zei Bridges, zich omkcorcnd. „Mag ik dc hoeren dan verzoeken „Ouwe jongen, ik moet je even heb ben!" Bridges tikte Lanc op zijn arm cn trok hem mee uit het groepje, dat bezig was Marion Galbraith te complimentcc ren over het lied, dat ze juist gezongen had. ,,Ik moet je iets laten zien", vervolgde Bridges, zijn vriend meenemend naar het museum. Het vertrek was leeg en er brandde slechts een enkel lampje. Uit den salon klonk nog druk lachen en praten. Bridges liep regelrecht naar de brandkast toe cn trok een der ijzeren laadjes open. Hij wees op een stelletje mahoniehouten doosjes, die cr in ston den. Een ervan was leeg. „Daar hebben dc smaragden in gele gen!" zei hij. Crawford Lane trok langzaam de wenkbrauwen op. Scherp richtte hij zijn blik op hot leege doosje, waarin zich nog slechts een klein stukje wat ten bevond. „Ze zijn., na aanvang van het di ner.. weggenomen", zei Bridges. „Ben jo daar wel heel zeker van?" „Beslist! Toevallig heb ik vanmid dag nog in deze lade gekeken". „En daarna is die kast niet open ge weest?" „Niet voordat ik hem daarnet zelf open gedaan heb!" Crawford kneep zijn lippen opeen. Zijn blikken zwierven door bet vertrek, als zag hij reeds een of ander spoor. „Sluit de deuren en zorg. dat niemand hier binnen komt!" zei hij kortaf. Terwijl Bridges een der bedienden "fluisterend een bevel gaf, onderzocht I.ane allo ramen en deuren. Dan gleed zijn blik over den vloer cn langs de wanden. „En?" vroeg Bridges eindelijk een heefje ongeduldig. Ze waren nu alleen in hot museum. Door de gesloten deu ren hoorden ze Marion zingen. „Het is een van je bedienden., of een van je gasten", zei Lane. ..Ik kan voor n! mijn bedienden in staan". antwoordde Rridges terstond. ..Ze zijn al jaren bij me!" „Voor elk van je gasten ook?" „Nou ja, natuurlijk.." zei Bridges met een wanhopig gebaar. „Verdraaid, neen! Daar wil ik zelfs niet aan den ken!" „Beste Bridges, je laat je hart meer dan je verstand spreken. Maar je zult toch één van die twee veronderstellin gen moeten aannemen. Je weet volko men zeker, dat die steenen in je brand kast waren, toen je die voor het diner hebt opengedaan. Daarna is ruim an derhalf uur verloopen en al dien tijd heeft die kast opengestaan. Het is na tuurlijk heel goed mogelijk, dat een van je bedienden in dien tusschcntijd in dit vertrek is geweest. En na het di ner hebben je gasten vrij rondgewan deld en een of ander zou in de verleiding kunnen gekomen zijn, vooral omdat het hier zoo halfdonker was, om het. mu seum in te loopen. De vensters zijn alle goed gesloten en er is niet aan gemor reld. De deur van je museum naar de eetkamer heb ik gesloten bevonden en de sleutel zat aan dezen kant. Alleen door de bibliotheekdeur kan iemand dus binnen gekomen zijn. We moeten de feiten, boe onaangenaam ook, onder dc oogen zien. Een van je bediendenof een van je gasten is de schuldige. Je zegt, dat je de bedienden vertrouwen kunt en dat kan ik met je eens zijn. Dan blijft dus de vraag, wie van de gasten kan het gedaan hebben?" Bridges baalde do schouders op. „De één kan het net zoo goed gedaan hebben als de ander", zei hij. ..Juist. In een dergelijke omstandig heid zie je pas, hoe weinig je eigenlijk je bekenden kent. Het geeft niets of we hen één voor één bespreken. Laten wc liever eens kijken, of die kast ons iets te vertellen beeft". Lane trok een stoel naar zich toe cn zetto zich voor de kast neer. Aandachtig bestudeerde hij de glim mend gelakte oppervlakte. Daarna on derzocht hij de laden één voor één met de grootste zorgvuldigheid. De lade, waarin de mahoniehouten doosjes wa ren, trok bij het laatste open. Na een poosje schoof hij ook die weer dicht en liep het vertrek met groote passen op en neer. Bridges, die zich op een sofa had la ten neervallen met het. hoofd in de ban don, keek hem met een spijtig lachje aan. „Dit keer zul je moeten toegeven, dat je paf staat, Lane", zei bij. „En toch., verdraaid, al vind ik het nog zoo ellen dig, dat ik die steenen kwijt ben, ik ben toch blij, dat ik niet een van mijn gasten „Dat zal toch moetenen het kan ook!" zei Lane beslist. „Wil je beweren, dat je den dief in den salon tusschen de anderen kunt uit pikken?" vroeg Bridges ongcloovig. „Jazeker!" „Waarom loop je hier dan zoo te ijs beren?" „Wel", zei Lane. „Het is een ingewik keld vraagstuk. Ik begrijp heel goed. dat je niet graag een van je gasten pu bliek als dief wilt laten brandmerken. Het zou vrij eenvoudig zijn om daar binnen te gaan en dan ie vertellen, wat er gebeurd is en den dief op een of an dere manier te ontmaskeren. Maar ik weet. dat je zooiets nooit zoudt toe staan „Ik geef die smaragden er liever aan.' bromde Bridges. „Juist. En ik zou ook liever niet zulk 'n methode gebruiken. Daarom wil ik vaststellen, wie de dief is. zonder dat iemand er eenig vermoeden van heeft" „Dat is heel mooi van je, maar ik voor mij vind het toch nog erg bard voor den schuldige cn..." „Het kan heel gemakkelijk", onder brak Lanc hem bruusk, „als de bedien den do tafel tenminste nog niet hebben afgenomen'!» „Afgenomen? hoe bedoel je?" her haalde Bridges weifelend, maar Lane liep snel naar de deur, die toegang gaf tot de eetkamer en rukte die open. De tafel met de half verlepte bloemen, de vruchtenschillen cn de leege wijnglazen was nog niet afgenomen". „Mooi zoo!" riep Lane uit. „Zorg er voor. Bridges, dat niemand ergens aan raakt. Ik moet dadelijk even telefonee- ren". Hij zocht in zijn notitieboekje en belde een nummer op. „Met Badington? Ja, met. Lane. Kun je dadelijk hierheen komen? Naar het huis van mijnbeer Selwyn Bridges. Je weet immers, waar het is? Goed. Over tien minuten? Maar er acht van Goed! Ja, de achterdeur" Lanc hing de telefoon op en trok een tevreden gezicht. „Ga zitten, Bridges, cn houd je be daard", zei hij genoeglijk, tenvijl hij een sigaar uit een kistje nam en opstak. Daarna ging bij aan de wanordelijke tafel zitten met zijn boenen op een an deren stoel. „Ik geef je dc verzekering, dat ik bin nen een kwartier den naam kan noemen van dengene, die de taragden gestolen heeft. Ondertusschcn hebben we niets anders te doen, dan de tafel te bewa ken". „Nu zie je, hoe eenvoudig bet op slot van zaken is", zei Lane tot Bridges, die aandachtig toekeek, hoe Beddington van het eenc wijnglas naar bet andere ging en over elk glas zorgvuldig een fijn bruin poeder strooide. ..Zie jo wel. boe de vingerafdrukken op die manier zichtbaar worden", vroeg hij even later, een glas vlak voor Bridges houdende zoodat deze het goed bekijken kon. „Zelfs waar eerst niets te zien was, komen dc fijne lijntjes cn groeven der vingers duidelijk te voorschijn. We heb ben dus nu de afdrukken van al je gasten en uit de plaats der glazen we ten we, wiens vingerafdrukken het pre cies zijn... Kijk eens hier, Baddington, bier is het andere ding, dat ter verge lijking dienen moet. Op dit gepolijste hout zijn de afdrukken uiterst duide lijk te zien." Hij reikte Baddington een der maho niehouten doosjes over, die hij uit de brandkast gehaald had. De deskundige nam het doosje in zijn gehandschoende hand, bekeek het en keek Lanc glim lachend aan. „Zulke sporen zou zelf een kind, dat een beetje slim was, nauwelijks hebben achter gelaten", zei hij, het doosje met het poeder bestuivend. „Ja, het schijnt me echt amateurs- werk toe, Baddington," beaamde Lane. „Maar die afdrukken zouden toch ook wel van mij kunnen zijn", meende. Bridges. „We kunnen jouw vingerafdrukkon gemakkelijk genoeg onderscheiden van die van den dief,' stelde Lane hem ge rust. „Nu moeten we op de glazen naar deze afdrukken zoeken, Baddington!" De expert knikte en bekeek den af druk met een vergrootglas. „Ik denk, dat ik deze zelfde al gezien heb op een glas aan het andere einde van de tafel," zei hij. „Maar laten we het systematisch doen..." Langzaam ging hij den tafel rond en vergeleek de afdrukken op het doosje met die van elk der glazen. Na zijn tweede ronde nam hij een glas op en zei: „Dit is het glas, mijnheer Lane!" „Maar... daar heeft Legrand gezeten!" stotterde Bridges verbluft (Wordt vervolgd)'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 6