DIPHTERITIS IN GELEEN DE GEBROEDERS „GOOCHEM" „DE WITTE EEN „CANARD" Huldiging van Mgr. Huibers De gestrande schepen te Egmond Kapitein der Artillerie gedeserteerd fe BIJKANTOOR AMERSFOORTSCH DAGBLAD P. PIJPERSTRAAT 10 J. LAMBRECHTS Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 23 DECEMBER 1935 BINNEN I.AM) Hoe overdreven sommige berichten kunnen zijn (Van onzen V correspondent) „De diphteritis, die reeds maanden lang onverminderd heerscht in Gelecn begint hoe langer hoe meer een ern stig karakter aan ie nemen. Reeds zijn verschillende gevallen met doodelijken afloop geconstateerd. Als voorzorgs maatregel is een der klassen van de la gere meisjesschool te Lindenheuvel naar huis gezonden. Het aantal neemt nog steeds toe." Een bericht als dit, dat Zaterdag door het Alg. Ned. Persbureau werd verspreid, ziet er ernstig genoeg uit. Een journalist „ruikt" daarin copy en bet mag dus niemand verwonderen, dat ik besloot eens een kijkje te nemen in dit diphteritis-centrum. om er onzen lezers van te vertellen. Immers heeft de journalist een baantje, waarin hij de gevaren niet te zeer moet achten, om aan zijn lezers betrouwbare inlichtin gen te kunnen voorzetten, en het zou niet de eerste maal zijn, dat een dag bladschrijver zich aan levensgevaar bloot stelde, ten einde van zoo nabij mogelijk kennis te maken met bijzon derheden, die het publiek kunnen in- teressecren. Dus naar Geleen 1 Ja, dat is nu alles goed en wel, zei mijn vrouw, toen ik haar mijn plan voorzichtig onder de oogen had ge bracht, maar zou je dat nu wel doen, met het oog op de kinderen? Hoor eens, antwoordde ik, mijn plicht roept me. Ik heb nu eenmaal dit schitterende beroep gekozen, waarmee geen ander ter wereld kan wedijveren en ik moet ook er de consequenties van dragen. Ik zoowel al3 mijn gezin.. Het zal wel zoo'n vaart niet loopen en ik zal erg voorzichtig zijn. Een dokter moet ook naar plaatsen, waar hij met allerlei ziekten bedreigd wordt, en heb je er ooit van gehoord, dat een dokter ergens niet heen ging, omdat er kans bestond dat hij de besmetting naar zijn gezin overbracht? Het behoeft geen betoog, dat de man, die zulke idealistische vertoogen te rechter plaats en tijd wist te houden, het pleit won. Ik besloot niettemin zoo weinig mogelijk risico te nemen. Een vriend raadde mij aan in het besmette gebied niets te eten om de Geleensche bacillen zoo weinig mogelijk kans te geven. Dien raad zou ik opvolgen, al moest ik er bij doodhongeren. Zelf kwam ik nog op het denkbeeld wat Formamint mee te nemen om mijn mond en luchtwegen tegen de dreigen de invasie te vrijwaren. Ik had ook wel eens gehoord, dat een borreltje een verwoestende werking heeft op allerlei kwaadaardige bacillen. Aldus gewapend met goede voorne mens en ontsmettingsmiddelen stapte ik in den trein, die me naar den diphteritis-haard zou brengen. Ik wil niet ontkennen, dat ik mezelf meer en meer gewichtig was gaan voelen. Ik overdacht al, hoe me het martelaar schap van mijn beroep zou staan, als er eens iets met me gebeurde. In ge dachten ovenvoog ik inmiddels ook, hoe ik mijn reportage van mijn bevin dingen in dit dorp met zieken, in witte jassen ronddravende doktoren en vermoeienissen niet tellende pleegzus ters zou aanvangen, en wat ik er bo ven zou zetten. Ik moet echter erkennen, dat deze heele reis een journalistieke teleurstel ling is geworden, een teleurstelling die evenwel getemperd is door verheuge nis over den gunstigen gezondheidstoe stand van Geleen's kleine en groote in woners. Het begon al dadelijk, toen ik in de gevaarlijke zone voet aan land had ge zet. Het zag er alles zoo gewoon uit, als een dorpje in Zuid-Limburg maar zijn kan en nergens zag ik bedrukte ge zichten. Ik besloot een winkel binnen to gaan om er als klant eens een praatje te maken. Een sigarenwinkel leek me daartoe nog het meest onge vaarlijk, want de rook zou m.l. wel ontsmettend werken op de eventueel te inhaleeren diphteritis-bacillen en als ik •mijn rookertjes in verpakten vorm kocht, leek me het risico al heel ge ring. Bovendien had ik, dadelijk toen ik uit den trein stapte, een Formamint- tabletje in mijn mond genomen, nog vóórdat de stationschef me met zijn groet kon bedreigen. Toen ik mijn sigaartjes had uitge zocht, begon ik voorzichtig het naar geestige onderwerp aan te roeren. De winkeljuffrouw wist er niets van. Ze had er nog hcelemanl niets over ge hoord en ik misprees in gedachten haar geringe publieke belangstelling. Want nog geloofde ik in den ernst van het geval en in mijn roeping om onze le zers er precies over in te lichten. De vriendelijke juffrouw wees me den weg naar de woning van den burgemeester, bij wien Ik hoopte de gewenschte na dere inlichtingen to krijgen. Het raad huis bleek in Lutterade te staan en in de buurt daarvan was de woning van het hoofd der gemeente. Dat was wel een half uur loopen. maar wat hindert dat, als het er om gaat met belangrijk nieuws thuis te komen? De burgemeester, de heer F. A. L. M. Damen, stond the zeer welwillend te woord, ofschoon in niet geringe mate verbaasd over mijn komst. Diphteritis komt in zijn gemeente, waarin veel mijnwerkers wonen, afkomstig uit al lerlei landen van Europa, geregeld voor. De maand December is voor deze ziekte altijd gunstig en zoo had hij nu in zijn gemeente in totaal 7 gevallen op de15000 inwoners. Het vorige jaar waren hot er in totaal 7 geweest en in het jaar dóórvoor 10. Het aantal gevallen bleef evenwel nog onder die van roodvonk. In overleg met den In specteur voor de volksgezondheid wordt in Geleen krachtig propaganda gemaakt voor een kostelooze inenting, waarmee deze gemeente Indertijd als een der eerste is begonnen. Zoo zijn er dit jaar weer van de 1500 er voor in aanmerking komende kinderen 900 tegen diphteritis onvatbaar gemaakt. En de naar huis gestuurde schoolkin deren dan? Dat betrof uitsluitend de buurtschap Lindenheuvel, waar veel mijnwerkers wonen in een nieuw aan gelegde wijk. In verband met het groote aantal verzuimen had een schoolbestuur er eigenmachtig een klas naar huis gestuurd en in den loop van Zaterdag had do burgemeester op ver zoek van ditzelfde bestuur nog een vijftal scholen gesloten. Dat was alles evenwel minder om het besmettingsge vaar gebeurd dan wel omdat de klas sen slechts voor een deel bevolkt wa ren. Dit sluiting geldt tot 1 Januari en men was er toe overgegaan, omdat er vóór de Kerstvacantie toch nog maar anderhalve dag school zou zijn. Hier ziet men dus een duidelijke demonstra tie van het verhaal van de vlieg en den olifant. Inmiddels geloof ik toch niet, dat ik een volkomen vergeefsche reis gemaakt heb, want ik heb nu tenminste geleerd, hoe overdreven sommige berichten kun nen zijn. ROEKELOOZE JEUGD Drie jongens door het ijs gezakt AMSTERDAM, 21 Dec. De bewe ring, dat de jeugd geen gevaar ziet, is vanmiddag weer eens bewaarheid, toen een aantal jongens zich op het hogst onbetrouwbare ijs begeven had van het nieuwe Marktkanaal in West bij de Adolf van Nassaustraat. Een van de onvoorzichtige knapen had, ofschoon het ijs niet meer dan een centimeter dik was, zijn schaatsen on dergebonden en zwierde er lustig op los. De kwade gevolgen konden uiter aard niet uitblijven; te ongeveer half vijf brak op een plaats, waar zich drie kinderen bevonden, de dunne ijskorst en verdwenen de knapen onder luid ge gil in het ter plaatse meer dan 2 M. diepe kanaal. Op het hulpgeroep der anderen spoedden zich van alle kanten burgers naar de plaats van het onge val. Enkelen van hen begaven zich te water, en een man, die tot nu toe on bekend gebleven is, wist een der dren kelingen te grijpen en op het droge te brengen. De anderen moesten hun po gingen wegens krampaanvallen van het koude water opgeven, doch intusschen waren de twee kinderen, die zich nog in het wak bevonden, met behulp van stokken op den wal getrokken. Een van de jongens het drietal i9 tusschen de tien en twaalf jaar oudging er on middellijk hard loopend van door. De beide anderen zijn naar huis gebracht. De politie houdt een oogje in het zeil om te voorkomen, dat de roekeloosheid van de Amsl®rdamsche jeugd ernstiger gevolgen na zich sleept. De nieuwbenoemde bis* schop van Haarlem HOORN, 22 Dec. Heden heeft een grootsche parochiale huldiging plaats gehad van den nieuwen bisschop van Haarlem, mgr. Huibers, tot dusverre deken en pastoor te Hoorn. De zalen van het Hotel Park waren met ruim twee duizend personen ge vuld, waaronder de geestelijkheid van het gewest, priestervrienden en familie van mgr. Huibers, alsmede het gemeen tebestuur van Hoorn. Bij het binnenkomen werd mgr. Hui bers met een stormachtige ovatie be groet. Daarna zong het kerkkoor het machtige Ecce Sacerdos Magnus van Evert Koning. Nadat de Harmonie „Apollo" de feestmarsch van Alford had uitgevoerd, huldigde als eerste spreker de Weleerw. heer C. Pouw, oudste kape laan van de parochie, mgr. Huibers na mens de geestelijkheid. Daarop volgde een rede van den voor zitter van de vereeniging „Katholiek Hoorn", den heer A. J. van der Knaap, die als geschenk van de parochie den bisschopsstaf aanbood. Namens het kerkbestuur sprak nota ris S. J. J. Luyckx, die een tegel aan bood met de afbeelding van de Hoorn- sche Parochiekerk. De burgemeester 'van Hoorn, mr. H. C. Leemhorst, verheugde zich over de benoeming van dezen Hoornschen bur ger en uitte de beste wenschen voor mgr.'s verderen levensloop. De gemengde zangvereeniging „Viri- bus Unitis" zong het Gloria van Hum mel. De nieuwe bisschop dankte voor de ondervonden hulde en deelde mede, dat zijn wapenspreuk zou zijn: „Sub Tuum Praesidium" (Onder Uwe Bescherming). Het wapen van mgr. Huibers wordt ge vormd door het wapen van het bisdom, een zilveren veld met een groot rood kruis en in het hart van het kruis de beeltenis van Maria Altijd Durende Bij stand. Het eerste is symbool van de reinheid, het tweede van hot lijden. Verder is het wapen versierd met links boven een adelaar, symbool van den apostel en evangelist Johannes en rechts boven met een- hertekop, met een kruis in het gewei, ontleend aan de geslachts naam van mgr. Huibers. Een gezamenlijk gezongen Credo be sloot deze indrukwekkende huldebetui ging van de Hoornsche parochianen. Mgr. Huibers gaf den aanwezigen zijn bisschoppelijken zegen. HET SUPER DRONE ZWEEFTOESTEL OP SCHIPHOL Zaterdagmiddag om half één is op het vliegveld Waalhaven aangekomen het Super Drone-toestel, bestuurd door den heer Robert Kronfeld. Het is de bedoeling, dergelijke kleine toestellen in ons land te gaan vervaar- digen I Zondag is het toestel op Schiphol te Amsterdam gearriveerd. Spoedig zullen ze allen zijn verdwenen De Drente wordt met man en macht gesloopt. Reeds is het personeel van Frank Rijsdijk Jr. bezig met de steek vlam platen uit het dek te snijden. Spoe dig zal er dus van de Drente niet v meer over zijn dan de romp. Anders staat het met de beide andere schepen. Voor het vlotbrengen is men afhankelijk van weer en wind. De Kerk plein is met winchen weder vijf meter naar zee verhaald en drijft bij hoog water, maar toch is nog niet te zeg gen wanneer het schip vlot zal komen, ongunstig weer kan allen arbeid w der vruchteloos maken. Met het vlot brengen van de Jos Maria vordert men beter. Ook deze wordt geborgen door L. Smit en Co's Internat. Sleepdienst, in samenwerking met W. A. v. d. Taks Bergingsbedrijf. De geheele lading van 200 ton stijfsel is gelost. Een week lang hebben vijftien schelpkarren af en aan gereden. Daar na heeft men het schip verhaald, zoo dat het nu met den kop naar zee ligt. Zooals men zich zal herinneren, strandde de Jos Maria tengevolge van motordefect. Dit motordefect is nu her steld. Eh zoo zijn alle voorbereidende maatregelen genomen Op eigen kracht, zonder eenige sleepboothulp, zal de Jos Maria zee kiezen, zoodra het tij gun stig is. Dit zal uiterlijk op Tweeden Kerstdag het geval zijn. Dan is het namelijk springvloed en het lijdt geen twijfel, of de Jos Maria zal dan vlot kunnen komen. DE NOZEMA OPGERICHT Minister De Wilde houdt na het passeeren der acte een rede Verblijdende samenwerking Zaterdagmorgen vond in een der za len van het Departement van Binnen- landsche Zaken ten overstaan van no taris mr. B. Grootenboer het verlijden plaats van de acte van oprichting der N.V. Nedcrlandsche Omroep Zender Maatschappij „Nozema". Namens den staat compareerde de heer J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsch© Zaken, terwijl als vertegenwoordigers van de algemeene omroeporganisaties optraden: voor de A.V.R.O. de heeren G. de Clerq en F. P. A. van Gheel Gildemeester, voor den K.R.O. de heer P. A. M. Speet, voor de N.C.R.V. de heer mr. A. van der Deure en voor de V.A.R.A. de heer J. W. Lebon. Naast den voltalligen raad van be heer der Nozema en den directeur van het bedrijf waren hierbij aanwezig de heeren ir. M. H. Damme, directeur- generaal der P.T.T.. mr. dr. P. J. Wit- teman en drs. Abr. Mey, leden van de zendercommissie en dr. A. A. M. En- serinck. adjunct-secretaris dezer com missie. Na het passeeren van de acte van oprichting heeft do Minister een rede uitgesproken, waarin hii o.m. het vol gende zeide: De oprichting van de Nozema is het einde van een tijdperk in de geschie denis van den Nederlandschen radio- omroep en het begin van een nieuwe phase. Dat er in dat afgeloopcn tijdperk veel strijd en misverstand is geweest, valt niet ie verwonderen. Dat heeft men bil de toepassing van elke nieuwe uitvinding altijd gezien. Aanvankelijk weet men nog niet. welke mogelijkhe den zulk een uitvinding biedt. Welk een rol zij zal gnan spelen in het maatschappelijk leven, in welk een verhouding zij zal komen te staan tot het centraal gezag. Het loopt daarbij anders dan men het zich aanvankelijk voorstelde. Een van de vele vraagstukken, waar over de meeningen zeer verdeeld wa ren. was het zendervraagstuk. De ver deeldheid der meeningen hing samen met een strijd van belangen. Het was, uit een ooeount van nationaal helang. de 'taak der regcering zich ook met deze materie in te laten. Wat geschei den naast en tegenover elkaar stond, moest voor dit speciale doel bijeenge bracht worden. De regeerihg kan niet anders dan dankbaar zijn voor den geest van samenwerking, die zich in tegenstelling met wat ieder ver wachtte hii de nmroepvereenigingen in dit oozicht hééft geopenbaard. In dien die geest er niet geweest was. zou de zendercommissio in haar po gingen niet rijn geslaagd. Maar nu is ten slotte het resultaat bereikt, dat men gemeenschappelijk tot een oplos sing is gekomen. He technisch gedeelte van den radio- omroep kan in de toekomst op deze wijze uitnemend verzorgd worden, en alle beschikbare krachten kunnen daarop worden geconcentreerd. De taak. die wacht, zal niet gemak kelijk zijn. De bestaande problemen zijn reeds ingewikkeld en lastig maar op dit gebied zal men telkens weer voor nieuwe problemen komen te staan. De namen van de mannen, die nu gezamenlijk dit werk zullen aanvatten, zijn mii borg. dat het met zorg en tact zal worden verricht. Niet het minst ook de naam van den voorzitter, die op het terrein van den radio-omroep reeds zooveel verdienstelijk werk heeft mogen tot stand brengen. De raad van beheer voert het bevel over het schip, dat heden uitvaart. Het is mijn hartelijke wensch, dat ouder die leiding het schip een goede reis zal hebben, dat het. ook als de golven zich mochten verheffen, zeewaardig zal blijken: dat de kapitein en de man schappen in goede eendracht zullen samenwerken, en dat. onder den zegen Gods. op dit voor het culturecle leven zoo belangrijk terrein, iets goeds ver richt mag worden voor het Nederland- sche volk. Vergunt mii dankbaar voor wat gii in het verleden hebt gepresteerd nu gii gereed staat uit te zeilen, u te zeggen, dat gii het aan uw eer ver plicht zijt deze nieuwe commercieele instelling le maken tot een model-be drijf. Men beste wenschen vergezellen u op uw tocht. De heer H. van Boeijen, voorzitter van den. raad van beheer van de Noze ma. heeft deze rede met een kort woord beantwoord, waarbij hij den nadruk legde op do aangename wijze, waarop de leden van de commissie voor het zendervraagstuk hii de voorbereiding van de Nozema hebben samengewerkt. De heer Van Boeijen bracht in dit ver band in hét bijzonder dank aan de heeren drs. Mev en mr. dr. Witteman, de eeniee loden van do zendercommis sie. die niet in den raad van beheer zullen zitting hebben. Ten slotte sprak de hoer G. de Clorp, voorzitter van de A.V.R.O., namens al le omroepvereenigingen een woord van dank voor dit werk. dat op initiatief van den Minister tot stand is geko men. Hii releveerde hierbij, dat cr moeilijkheden waren geweest en dat het, wel eens gespannen had: de A.V. R.O. stelt zich voor met alle kracht aan het. succes van de Nozema mede te werken. Hierna namen de werkzaamheden van den raad van beheer een aanvang. Naast den voorzitter, den heer II. van Boeijen. zal de raad van beheer bestaan uit de heeren ir. H. J. Bootje, mr. A. van der Deure. P. A. Enserinck, prof. mr. P. S. Gerbrandv, J. W. Lebon. mr. J. F. van Roven. P. A. M. Speet en W. Vogt. Directeur van het zenderbedrijf is ir. A. Dubois. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, doet de militaire politie te Breda op het oogenblik nasporingen naar de vcrbliif- plaats van den kapitein J. L. v. D. der artillerie, tegen wien door de militaire autoriteiten een onderzoek is gelast wegens feitelijke desertie in vredestijd. Eenige weken geleden was de over plaatsing van kapitein v. D. met ingang van 1 Januari a.s. gelast van Breda naar Den Helder, welke overplaatsing, naar wordt medegedeeld, als een disci- plinairen strafmaatregel moest worden opgevat. Eenige dagen na het bekend worden deze overplaatsing heeft kapitein v. D. zijn corps zonder bericht verlaten en is daar tot op heden niet teruggekeerd. Er zouden aanwijzingen zijn, dat aan een ongeluk of een wanhoopsdaad niet gedacht behoeft te worden. VUURZEE TE LUTTERADE LUTTERADE, 22 Dec. Omstreeks half zes hedenavond brak brand uit in een tweetal villa's van de staatsmijn Maurits, welke worden bewoond door de ingenieurs Ex en Bergstein. De vil la's zijn gelegen in Lutterade, op en kele honderden meters van de staats mijn. De motorbrandspuiten van de „Mau rits" en die van Geleen waren onmid dellijk ter plaatse. Zij tastten de enor me vuurzee met een achttal stralen aan en na drie uur blusschen had men den brand onder de knie. De bovenverdiepingen van beide vil la's* waren toen geheel uitgebrand. Omtrent de oorzaak kan nog worden gemeld, dat het spelen van kinderen met lucifers nabij een kerstboom, niet geheel onschuldig moet worden geacht aan den brand. Evenwel is nog niets met zekerheid to zeggen. HOTELBRAND TE OOSTVOORNE Zaterdagavond omstreeks 8 uur-is een groote brand uitgebroken in hotel ,Buitenliifit" liggende aan de Hoflaan te Oostvoorne. De brand liet zich onmiddellijk zeer ernstig aanzien en de brandweer van Oostvoorne. die met de motorspuij spoe dig ter plaatse verscheen, kon weinig tegen de fel oplaaiende vlammen uit richten. Een oogenblik was men nog bang, dat de omliggende perceelen het gemeentehuis ligt vlak naast het hotel in gevaar zouden komen, doch de windrichting was gelukkig gunstig. Men mag aannemen, dat het geheele hotel, dat oen der grootste van Oost voorne is een prooi der vlammen wordt De materieele schade die de eigenaar, de heer Zoetermeer. lijdt, is buitenge woon groot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BURGEMEESTER VAN WOENS- DRECHT OVERLEDEN WOENSDRECI1T, 22 Dec. Heden middag te drie uur is in het St. Igna tius Ziekenhuis te Breda in den ouder dom van 43 jaar de heer J. J. M. Ru- bert, burgemeester der gemeente Woensdrecht, overleden. De heer Rubert had de vorige weck Dinsdag een zware operatie ondergaan en sindsdien was zijn toestand zeer ernstig. Dc overledene werd in 1017 tot bur gemeester van Woensdrecht benoemd Sinds 1923 vervulde hij ook het ambt van gemeentesecretaris. De heer Rubert was lid der Provin ciale Staten van Noord-Brabant. Onder zijn bestuur kwam het vlieg veld van Woensdrecht tot stand. CRISIS IN BIOSCOOPBOND OPGELOST Wij hebben een bericht geplaatst be treffende dc opzegging van het lidmaat schap van den Nederlandschen Bio scoopband door een tweetal leden-film verhuurders. Thans wordt gemeld, dat Zaterdag een bespreking is gehouden tusschen het bestuur van de bedrijfsafdeeling filmverhuurders van den Ned. Bioscoop bond en de heide leden, met name de Metro Goldwvn Mayer Filmmaatschap pij en de N.V. Paramount Films, als uitvloeisel van welke bespreking deze twee maatschappijen opzegging van het lidmaatschap van den Nederlandschc i Bioscoopbond hebben ingetrokken. 113. Hij bekeek het dier eens goed, en bepeinsde hoe hij Pat de poets welke deze hem gebakken had, betaald zou zetten. Voorzichtig manoeuvreerde hij den egel op een tuin- schop en toog er mee naar dé boerderij. 114. Achter de melkerij ontdekte hij Pat, die op een schommel zat en rustig aan Pit's koek zat te knabbelen. Pit bleef staan en overlegde wat hij nu zou doen. Daar viel zijn oog op den regenton. „Gevonden," dacht Pit. Waar zijn de Post vliegers Hoeveel dagen zijn ze onderweg? 4 8 J 4 8 B 2 e» e «O <3 "ï5 Q at e f CO CL. se xe 18.12 14.12 Amsterdam 21.12 15.12 Marseille 20.12 18.12 16.12 Rome 19.12 Athene Mersamatru!' 19.12 17.12 Cairo 21.12 18.12 18.12 Basra 20.12 Bagdad 17.12 Boeshir Djask Karachi 21.12 19.12 Jodpner 20.12 16.12 Allahabad Calcutta 22.12 Akyab 20.12 Rangoon 19.12 15.12 Bangkok Aiorstar 18.12 21.12 Singapore 14.12 Medan 18.12 Batavia 14.12 Vertrek van het eerstvolgend post vliegtuig van Amsterdam en van Ba tavia op 25 Dec. 99 AFD. WIJNHANDEL Tel. 22 VOOR DEKOMENDE FEESTDAGEN Uw wijnen van superieure kwaliteit zijn Monrose 1924 Frons-ei f 1.35 Hutcheson Douro Port Wine -origlreeie afvulling f 1.50 Carvey's Sherry Jcrez f 1.50 Voor hoogere merken vrage men Hastrlch zelf. DE NIEUWE K.R.O.-STUDIO Pd Maasbode meldt: Binnen zeer afzienbaren tijd zal met den houw van de nieuwe K.R.O.-studio In Hilversum een aanvang worden ge maakt, daar het eerst noodzakelijke, de keuze van een architect, thans is ge schied. Een commissie heeft uit vijf Nederlandsche architecten haar keuze bepaald op den. Utrechtenaar W. A. Maas. Over het plan kunnen thans nog geen nadere mededcelingen worden gedaan. Wel echter vernamen we, dat de archi tect in zijn ontwerp verschillende zeer moderne elementen heeft verwerkt, die nog in geen enkele andere studio wor den aangetroffen. OUD-OPPERR ABBIJN RITTER OVERLEDEN AMSTERDAM, 22 Dcc. In den ouderdom van tachtig jaar is in het Rusthuis „Parkzicht" hier ter stede, waar hij verpleegd werd, overleden dr. DE SPOORWEGEN IN NOVEMBER Geschatte ontvangsten der Ned. spoorwegen over November 1935. Reizigers 3.615.000 (geschat Nov. '34 3.772.700) Bagage 44.200 Post 250.000 Goederen 3.144.000 (geschat Nov. '34 3.798.200) Levende dieren 24.400 Diversen 133.GQQ Totaal 7.211.200 (geschat Nov. '34 8.097.900) Vergeleken met de geschatte ontvang sten over November 1934, waren die over November van het loopende jaar, met een bedrag van 7.211.700, weder om 886.700 minder. Het leeuwenaan deel dezer vermindering is weder te zoeken bij de ontvangsten, voortvloeien de uit liet goederenvervoer, die 654.200 minder opbrachten, dan die over Nov. '34, hetgeen moet worden ge weten aan crisis-oorzaken, uitblijven van coördinatie-maatregelen en vracht derving in verband met het Juliana- kanaal. Al kunnen we nog niet spreken van een vooruitgaande tendenz bij het rei- zigersvervoer, zoo kunnen we toch wel zeggen dat de ontvangsten uit dit ver voer minder blijven terugloopen aan het vorige jaar,. De teruggang ten op zichte van Nov. '34 bedroeg thans 157.700, terwijl die het vorig jaar, ten opzichte van 1033 f 273.000 bedroeg. Het veevervoer dat het vorige jaar Nov. nog 75.500 onbracht, gaf dit jaar Nov. slechts 24.400 of f 51.100 minder. In totaal werd ontvangen van af 1 •Tnn. f 92.421.827.01, tegen f 103.054.104.96 over hetzelfde tijdvak iri 1934. zoodat, verminderd rnet één millioen. die de geschatte maanden meer zullen opbren gen, de totale mindere ontvangsten kunnen worden gesteld op rond f 10.5 millioen. B. L. Ritter, gewezen opperrabbijn van het Synagogaal Ressort Rotterdam, aan het hoofd waarvan hij 43 jaar heeft ge staan en waar hij groot aanzien genoot. Dr. Ritter was een bekend Joodsch geleerde. De begrafenis is vastgesteld Dinsdag middag om twee uur te Putlen (N.B.) vanuit het rusthuis „Parkzicht", Plan tage Parklaan 14, alhier. OUDE SOESTERWEG 93 Abonnementen en advertenties worden hier aangenomen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2