Hulpverleening aan Engeland TREFFEN IN ETHIOPIE Autonomie bron van geschil DE GEBROEDERS „GOOCHEM" Japans relaties met Amerika Treedt Vansittart ook af? GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR U heeft er geen omkijken naar. Besparing, want incasso-kosten vervallen. LIJDELIJK VERZET DER BOEREN? ANTHONY EDEN'S BENOEMING BIJKANTOOR AMERSFOORTSCH DAGBLAD J. LAMBRECHTS Ie BLAD PAG. 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 24 DECEMBER 1935 Bijstand van vele staten, als Italië tot een aanval mocht overgaan LONDEN, 23 Dec. (Reu, ter). De buitenlandsche redacteur van de Daily He» raid zegt te weten, dat de bes treffende Volkenbondsstaten bevredigende verklaringen hebben gegeven nopens een evenueele verleening van bij» stand ter zee en te land in het Middellandsche Zeesge» bied. De medewerker acht het waarschijnlijk, dat de am» bassadeurs en gezanten der bedoelde naties tegenover Mussolini overeenkomstige mededeelingen zullen doen. Aan Griekenland is verzocht in Re- val van nood niet alleen oorlogssche pen te zenden, doch het de Britsche vloot ook mogelijk te maken gobruik te maken van de haven van Navarino en van Kreta. De Britsche gezant te Athene heeft verscheidene besprekingen gevoerd met den Griekschen minister president Deze heeft verklaard vast besloten te zijn zich nauwkeurig te houden aan de Volkenbondsverplich tingen. Turkije en Joego-Slavië zijn be reid hun belofte na te komen door oorlogsschepen en soldaten te zenden; Tsjecho-Slowakije heeft toegezegd zich bereid te houden, evenals Roemenië. Turkije heeft de kwestie van de gede militariseerde zone van de Dardanellen ter sprake gebracht, doch geen voorbe houden gemaakt ten aanzien van de hulpverleening. Tusschen de Britsche en de Fransche admirale staven zijn reeds besprekingen gevoerd over Fran sche hulpverleening in de Middelland sche zee en het gebruik maken van Fransche vlootbases door Britsche oor logsschepen. Nader wordt uit Athene gemeld, dat de openbare meening aldaar zeer ver» ontrust is door de ontwikkeling van den internationalen toestand. In offi- cieele kringen is men zeer terughou dend in zake de houding van Grieken land. Politieke kringen zijn van mee ning. dat de generale staf en het mi nisterie van buitenlandsche zaken den toestand ernstig bestudeeren. Tokio's opvattingen met be* trekking tot senator Pittmans rede Het staatsdepartement te Washing ton verklaart met nadruk, dat het niet tevoren op de hoogte was van de scherpe rede tegen Japan, die senator Pittman als voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandsche zaken heeft uitgesproken. De Japansche ambassadeur te Washington. Saito. verklaarde van zijn regeering nog geen opdracht te hebben ontvangen te protestceren tegen de rede van Pittman. Hij geloofde, dat de Ja pansche reg»2ering geen aandacht aan het incident zou schenken, om staats secretaris Huil het pijnlijke van een verontschuldiging te besparen. Saito noemde het dwaas te spreken over de Japansche veroveringszucht ten koste van de Amerikaansche belangen. Japan en de Vereenigde Staten zijn weder zijds goede afnemers en derhalve op elkaar aangewezen. Natuurlijk zijn er altijd ..super-patriotten" die. uit oor logszucht of egoïsme of misschien slechts om hun naam in de kranten te zien. over oorlogsgevaar praten. Helaas slagen deac menschen er dikwijls in hun voorspellingen waar te maken. Ten aanzien van Japan en de Ver eenigde Staten zullen dergelijke ont sporingen echter mislukken, dank zij de gezindheid en het gezond verstand der beide regeeringen. De Washington Post laakt in een hoofdartikel de houding van senator Pittman en meent, dat deze door rijn „ongelooflijk gedrag" zijn onbekwaam heid als voorzitter van de senaatscom missie voor buitenlandsche zaken heeft bewezen. Pittman en andere senatoren binden op deze wijze de handen van staatssecretaris Huil bij zijn pogingen tot handhaving van de neutraliteit der Vereenigde Staten. FRANSCH-BR1TSCHE SAMENWER KING IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE LONDEN, 23 Dec. (A.N.P.). - Heden avond werd te Londen medegedeeld, dat in den laatsten tijd besprekingen zijn gehouden tusschen de staven van de Britsche en Fransche marine inzake het verleencn van wederzijdschen mili tairen bijstand in de Middellandsche Zee. Deze besprekingen zijn bevredi gend verloopen. Zij zijn te Parijs ge houden. waartoe leden van de Britsche Admiraliteit en van den generalen staf zich daarheen hadden begeven. Volgens de Evening News zal Enge land zich ten aanzien van de antwoor den der Middellandsche Zee-mogendhe- den, tot welke het zich voor het geval van een Italiaanschen aanval gewend heeft, niet tevreden stellen met monde linge toezeggingen, doch wil het nauw keurig op de hoogte worden gesteld van den aard der militaire ondersteu ning van eventueels voorbehouden en van de snelheid waarmee de toegezeg de maatregelen uitgevoerd kunneu wor den. Komt de regen den Abes* sijnen reeds te hulp? (Van onzen correspondent Stuart Etneny) DESSIE, Zondag. Hevige guerilla- gevechten woeden in de woeste berg streek'. ten Noorden van de Takazze. Afgezien van dezen vorm van oorlog voeren staan beide partijen aan het Noordelijk front vrijwel vast De „kleinere regens", die in begin Januari verwacht worden, zullen den Italiaanschen opm&rsch in ieder geval minstens een maand ophouden. Als deze kleinere regens, evenals dit jaar het geval is geweest, aanhouden, tot de zware regens in het voorjaar beginnen te vallen, zal het Italiaansche leger- commando voor groote moeilijkheden komen te staan. Het zal wellicht nood zakelijk blijken alle tot nu toe verover de steden te verlaten en den opmarsch tot October uit te stellen. Als de weer voorspellingen uitkomen, dan is er in derdaad kans, dat de regen den Abes sijnen te hulp komt. De bijzonderheden over de gevechten ten Noorden van de Takazze zijn inte ressant. Onder bescherming van de duisternis daalden twee groepen Abes- sijnen. respectievelijk 3000 en 200 man sterk, neer in een 300 meter diep ra vijn van den berg Kammal. waardoor de Takazze stroomt. Zii waadden door de rivier met de geweren boven hun hoofd en degenen, die konden zwem men, namen vlotten, beladen met machinegeweren en ammunitie, op sleeptouw. De kleinste troep klom te gen den steilen oever aan den anderen kant op langs een geheim pad en viel de Italiaansche wacht in den Maitem- ket-pas onverwachts aan. Van de rot sen af namen zij het vijandelijk kamp op een afstand van 200 meter onder vuur. Meer dan een half uur lang weerklonken de salvi in de bergen. De Italianen raakten in verwarring en trokken terug. Tegen den tijd, dat de Italianen versterking kregen, was van de aanvallers geen spoor meer te be- kenen. Onder dekking van deze voorhoede trok de grootere Abessijnsche afdeeling op In de richting van Siire. waar ver scheidene Italiaansche posten in het donker werden overvallen. Bij het aan breken van den dag verschenen Ita liaansche vliegtuigen boven het slag veld om daar te ontdekken, dat de Ita lianen met hun vijanden handgemeen waren geraakt. Een hevig gevecht van man tegen man woedde beneden en de piloten durfden geen gebruik maken van hun machinegeweren en geen bom men werpen, uit vrees, dat zij hun eigen kameraden zouden treffen. Op het oogenblik, zou men kunnen zeggen, bezetten de Italiaansche troe pen den driehoek, gelegen tusschen Ak- soem, Adigrat en Makalle. Dit is ech ter slechts tot op zekere hoogte Juist. Versterking van het Japansche garnizoen in Noord: China Het Japansche ministerie van oorlog overweegt een plan tot reorganisatie en versterking van het Japansche gar nizoen in Noord-China tegen Mei 1936, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de eventueele moeilijkheden, die uit de jongste ontwikkeling zouden kunnen voortvloeien. Een definitieve beslissing zal vallen in een belangrijke conferentie, waar aan zullen deelnemen de generale staf en de legerleiding, de voornaamste ver tegenwoordigers van het ministerie van oorlog en twee verbindingsofficieren, kolonel Kita en luitenant-kolonel Moe- to, die dezer dagen te Tokio terug ver wacht worden en uit Noord-China het reorganisatieplan medebrengen, dat zij hebben ontworpen in overleg met gene- raal-majoor Tada, tot voor kort com mandant van het Japansche garnizoen in Noord-China te Tientsin. Tot dek king van de kosten van de voorgeno men uitbreiding zal het ministerie van oorlog tegen Mei a.s. een suppletoire oorlogsbegrooting indienen. Volgens berichten in de Japansche pers uit China neemt de anti-Japan- sche studentenbeweging, die verleden week te Peking is begonnen, een ern stig karakter aan en breidt zij zich uit over geheel China. Groepen studenten uit Peking, Tientsin, Woesjang, Han- kau, Sjanghai en Hangsjau trekken naar Nanking, waar zij de Chineesche regeering een petitie willen aanbieden, waarin een beroep op de centrale re geering wordt gedaan om zich te ver zetten tegen de autonomie van Noord- China en de souvereiniteit en on schendbaarheid van China te handha ven. Vrijdag hebben zoowel de manne lijke als de vrouwelijke leerlingen van universiteiten en middelbare scholen in het geheele land demonstratief de scholen verlaten om hun anti-Japan sche actie te voeren. Te Hankau zou den Chineesche studenten Japansche leerlingen hebben aangevallen en mis handeld, in verband waarmede men van officieele Japansche zijde protest stappen zal doen. Vooral de Chineesche meisjesstudenten leggen bij de anti- Japansche actie een groote activiteit aan den dag. PARIJS, 23 Dec. (Reuter). De bizon- de ie correspondent van het Journal te Londen schrijft: Er is sprake van een aantal wijzigingen in het ministerie van buitenlandsche zaken. 1-Iet wordt meer en meer waarschijnlijk, dat sir Robert Vansittart, de permanente on der-staatssecretaris, zal worden verzocht zich terug te trekken. Het is mogelijk, dat hij ergens gezant zal worden. Vol gens nict-bevestigde geruchten zou hij op het Foreign Office worden opgevolgd floor Clerk, thans ambassadeur te Pa rijs. Zij hebben namelijk alleen de steden in definitief bezit en de Abessijnen be zetten verscheidene strategische pun ten in het bergachtige gebied* binnen den driehoek. De Italianen voelen er blijkbaar wei nig voor hun verbindingslijnen verder door te trekken, terwijl de Abessijnen wijselijk vermijden een aanval op de steden te ondernemen, omdat die zwaar versterkt zijn. (Auteursrecht News Chronicle A. N. P.) wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden w(j aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het eerste kwartaal 1936 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. AMERIKA VERLATEN Dc Lindbergh's inderdaad naar Engeland NEW YORK, 23 Dec. (A.N.P.) Het bericht van do New York Times, dat de familie Lindbergh op weg naar En geland is om zich daar blijvend te ves tigen. schiint iuist te ziin. Het staat thans n.l. vast. dat Kolonel Lindbergh met zijn vrouw en zijn zoontje zich Zaterdagavond te middernacht hebben ingescheept aan boord van het Ameri kaansche stoomschip „American Im porter. dat op 29 December a.s. te Cobh in Ierland aankomt en den volgenden dag te Liverpool. Volgens een naasten vriend van Lindbergh, wiens naam niet genoemd wordt, zou Lindberghs besluit om zich in Engeland te vestigen verband hou den met de wijze, waarop de zaak- Hauptmann door den gouverneur van New Jersey weer aan de orde is ge steld. waarmee Lindbergh het niet eens is Het buitenverblijf van het echtpaar Lindbergh te Hopewell is reeds gerui* men tijd geleden ter beschikking ge steld van een instelling voor kinder verzorging. Wanneer men mag afgaan op een telegram van Havas uit Berlijn ple gen talrijke boeren in Duitschlaud lij delijk verzet tegen de voorschriften der regeering: zij weigeren hun melk af te leveren aan de zuivelbedrijven, die belast zijn met de fabrikatie van bo ter en kaas. De Pruisische minister president Göring heeft de geheime staatspolitie opgedragen krachtig op te treden tegen allen, die zich niet on derwerpen aan de maatregelen, welke op het oogenblik noodig zijn en aan de orders der autoriteiten. Een offi cieel communiqué meldt, dat een boer is gearresteerd wegens „lijdelijk ver zet". Deze arrestatie, aldus het com muniqué, moet den weerspannipen boeren tot waarschuwing dienen. „In overeenstemming met den wensch van de openbare raeening" ROME, 23 December. (A.N.P.)» De benoeming van Eden tot minister van buitenlandsche zaken wordt door de Londensche pers als dc gebeurtenis van het oogenblik beschouwd. Hoewel Eden in zijn hoedanigheid van plaats vervangend minister van buitenland sche zaken tot de gegadigden behoor de voor de portefeuille van buiten landsche zaken, is ziin benoeming toch ren groote verrassing. Waarschijnlijk hebben de meeste aanhangers der re- eeering in het Lagerhuis venvacht, dat de keuze op sir Austen Chambcr- lin zou vallen. De oppositiepartijen wenschtcn daarentegen, dat Eden op volger van Hoare zou worden. In ver band hiermede heerscht vreugde in de kringen van de Lnbour Party en van de liberale partij, welke vreugde door alle aanhangers van dc Volkenbonds gedachte wordt gedeeld. Alle bladen wenschen den betrekkelijk jeugdigen nieuwen leider van de Britsche bui tenlandsche politiek geluk. De Times merkt met betrekking tot de henoe- ming van Eden op. dat zij in overeen stemmine is met den wensch van de openbare meening en van het volk. De samenvoeging der functies van mi nister van buitenlandsche zaken en minister voor Volkenbondsaangeleeen- heden doet een uniforme leiding der buitenlandsche politiek onder volledi ge controle en verantwoordelijkheid van het kabinet verwachten. Na de benoeming van Eden tot mi nister van buitenlandsche zaken zal Engeland vermoedelijk te Gcnève worden vertegenwoordigd door lord Cranborne, onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken. Ook de rechtsche bladen zijn tevre den over de benoeming van Eden, doch zij spreken zich niet zoo openlijk uit over de politiek, welke deze moet vol gen. De Daily Telegraph schrijft, dat thans de laatste twijfel is opgeheven, of Baldwin het pact zal steunen, doch hoe hij dit zal doen, wordt niet gezegd. Alleen de Beaverbrook-Rothermere- pers oefent critiek. De Daily Mail is van oordeel, dat de geheele medewer king van Engeland aan de werkzaam heden van Genève moet worden ge staakt. Voor de Daily Express is een bezwaar, dat Eden een man is met «•dées fixes. LONDEN. 23 Dec. (A.N.P.). - Terwijl minister-president Baldwin uit Londen naar zijn buitenverblijf in Worcestslüre is vertrokken, en ook de meeste andere ministère Londen reeds met het oog op de Kerstdagen verlaten hebben, heeft de nieuwe minister van buitenlandsche zaken Eden zich heden naar Sandring- ham begeven, waar hij ontvangen werd door den Koning, die hem het ambts zegel heeft overhandigd. Morgen zal Eden officieel in functie treden. Hoewel hij dc Kerstdagen eveneens buiten Lon den zal doorbrengen, zal hij voortdu rend in contact met het Foreign Office blijven. ROME, 23 Dec. (A.N.P.). De benoe ming van Eden aan het hoofd van het Foreign Office wordt in vooraanstaande Italiaansche kringen met volledige on verschilligheid vernomen, wordt van regeeringszijde verklaard. Men protes teert tegen de voorstellingen in de bui tenlandsche pers, alsof de benoeming van Eden te Rome verrassing, bezorgd heid en zelfs verontwaardiging zou heb ben gewekt. Eden's bënoeming op deze verantwoordelijke post heeft noch vreugde, noch misnoegen gewekt, aan gezien men eerst wil afwachten, hoe hij zijn taak opvat. LEGERBERICHT VAN BADOGLIO ROME, 23 Dec. (Reuter). Maarschalk Badoglio seint het volgende 78ste leger- bericht: Een Abessijnsche colonne van 5000 man sterk heeft een aanval gedaan op onze linie bij Abbi Addi in Tembien, waarbij zij in Noordelijke richting op trokken. Onze afdeelingen zwarthem- den en Erithreërs hebben een tegen aanval ondernomen. De vijand werd door de terreinomstandigheden begun stigd en probeerde tegenstand te bie den. Het gevecht was zeer verwoed. De Italiaansche troepen, gesteund door de artillerie en de luchtvaartafdeeling, trokken voort. Er volgde een gevecht van man tegen man, waarbij de vijand tenslotte werd teruggedrongen, op de vlucht gedreven en door Erithreesche afdeelingen achtervolgd. Zoodra de verliezen van de Italianen en de vijandelijke troepen zullen zijn vastgesteld, zullen zij worden bekend gemaakt. De luchtvaartafdeeling in Erithrea heeft vijandelijke troepenverzamelingen in de zone tusschen Quoram en het Assianghi-meer met bommen bestookt. 115. Voorzichtig sloop hij den hoek om en plaatste den tuinschop met den egel er op in schuine richting op de ton; doordat de steel tegen den muur van de melkerij rustte, bleef de schop in evenwicht. HOARE MET VACANTIE LONDEN, 23 Dec. (Reuter). Sir Samuel Hoare en zijn echtgenoote zijn per vliegtuig naar Zwitserland vertrok ken. In antwoord op een vraag ver klaarde Hoare: „Het is nog veel te vroeg om over mijn toekomst te spre ken* Ik ga alle zorgen voor eenigen tijd op zij zetten, doch ik heb geen spijt. Ik denk in Zwitserland te blijven tot ik geheel hersteld ben." Sir Samuel weigerde zich over den politieken toe stand uit te laten. SNEEUW BELEMMERT VERKEER RIGA. 23 December. (Reuter). Se dert verscheidene daeen sneeuwt het hevig in cle landen aan de Oostzee. De wegen zijn moeilijk begaanbaar en dp treinen loopen met groote vertra gingen. Tengevolge van den hevigen sneeuw val in Hongarije is het autoverkeer In vele deelen van het land onmogelijk geworden. De vérbindingen met Oosten rijk en Noord-Italië langs den weg zijn afgesneden. RAADSELACHTIGE DOOD SJANGHAI. 23 Dec. (Reuter). Toen hedenochtend alhier het s.s. President Mac Kinlev aankwam uit Hongkong, werd medegedeeld, dat Wiggin, de le- gatieraad van de Britsche ambassade fp Tokio, aan boord van het schip was gevonden, gedood door een kogel in het hoofd. TROUW AAN MASARYK'S RICHTLIJNEN Benesj ontvangt de leden van het corps diplomatique In de spiegelzaal van de Prager Burg waren Zaterdag alle leden van het di plomatieke corps aanwezig, om aan den president der republiek, dr. Be nesj, voorgesteld te worden. De nieuwe president verklaarde, dat de geheele staat en hijzelf de door Masaryk gegrondveste posities, zoowel op binnen- als buitenlandsch politiek terrein, trouw wilden blijven. Op dezen grondslag zou het gelukken alJe moei- ijkheden, die in de toekomst zich mochten voordoen, te overwinnen en hetgeen bereikt was in stand te hou den. Het programma der Tsjecho-Slowaak- sche buitenlandsche politiek bestaat in de voortzetting van het streven naar vrede, der internationale samenwerking met alle vrienden en nabuurlanden, on dersteuning van den Volkenbond en de voorbereiding tot collectieve veilig heid. DALADIER OPVOLGER VAN HERRIOT PARIJS, 23 Dec. (Reuter). Hcrriot heeft tot nu toe alle verzoeken, om op nieuw de leiding van de radicale partij op zich te nemen, afgewezen. Daladier schijnt voornemens te zijn het voorzitterschap te aanvaarden. Tegen persvertegenwoordigers heeft hij verklaard, nog eens te willen trachten Herriot over te halen, doch als hem dit niet gelukt, zal hij zich zelf candi- daat stellen. PIRATEN IN ACTIE HONGKONG, 23 Dcc. (Reuter). Een klein Chineesch vrachtschip, op weg van Amoy naar Tsjang Tsjau (Foe- kien) is door zeeroovers. die als passa giers nieereisden. overvallen. Het schip werd in de Biashaai aan den grond ge zet. De buit bedraagt 10.000 dollar. Twee gijzelaars werden meegevoerd. DOODELIJKE SCHIETPARTIJ IN FRANSCHE KAZERNE PARIJS, 23 Dcc. (A.N.P.) Uit een raam van een kazerne te Toul werd Zaterdag plotseling een groot aantal schoten gelost op de op de binnenplaats aanwezige officieren en manschappen. Een kapitein en een soldaat werden zoodanig getroffen, dat zij een kwartier later in het hospitaal stierven. De solda ten zochten dekking doch een luitenant en drie onderofficieren, die zich dekten achter dikke matrassen, die men uiteen chambrée had gehaald, stormden de ka zerne binnen. In een gong vonden zij een soldaat, die door een schot dooreen deur heen gewond was. Zij trapten cle deur in en vonden daar een soldaat met het geweer in den aanslag. De luitenant en de sergeants schoten en door zeven kogels doorboord viel de moordenaar neer. Het bleek een Mnrokkaansch fusi lier te zijn, die in een vlaag van ver standsverbijstering had gehandeld. KERSTAMNESTIE IN OOSTENRIJK? WEElsfEN, 22 Dee. (Reuter). Ter ge legenheid van het Kerstfeest zal, naar verluidt, ten opzichte van den socia- listischen opstand van 1934 en voor een gedeelte ook ten opzichte van den Putsch van Juli van hetzelfde jaar een amnestie worden afgekondigd. Het ge rucht loopt o.a., dat zekere leiders van den socialistischen Schutzbund van de amnestie zouden profiteeren. Eenige zouden zelfs reeds in vrijheid zijn ge steld. V oorzorgsmaatr egelen van Egypte LONDEN, 23 Dec. (A.N.P.). Uit Cairo wordt gemeld, dat het ministerie van oorlog opdracht heeft gegeven, dat. het reservcpersoneel van het leger zes maanden langer in dienst zal worden gehouden. In Egypte bestaat algcmee- ne dienstplicht, doch steeds wordt slechts een deel der weerbare mnnncu onder de wapenen geroep »n. DWANGARBEID KAUNAS. 23 Dec. (Reuter). Do krijgsraad van Litauen lieeft een aan tal boeren, beschuldigd van opstand, tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld. TROUWRINGENOFFER ROME, 23 December. (Reuter). Tn alle plaatsen van Italië is gisteren cle plechtigheid van het offeren van de trouwringen aan den staat herhaald. Volgens de eerste gegevens zijn alleen reeds te Rome en omgeving meer dan 3 millioen ringen geofferd. VAN KOUDE GESTORVEN NEW-YORK, 23 December. (Reuter), Tengevolge van cle hevige koude zijn verscheidene personen om het leven gekomen. TREURIG VOORVAL SEMARANG, 23 Dec. (Aneta). Te Kernlal wierp een 13-jarig jongetje hij het vechten een jongen van 8 jaar in een put. Het slachtoffer is verdron ken. P. PIJPERSTRAAT 10 OUDE SOESTERWEG 93 Abonnementen en advertenties worden hier aangenomen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2