OPEL 42 Fa- L- A- A- v. HAMERSVELD HANDELSVERDRAG MET AMERIKA VOOR SPECIALE AUTO-WEGEN V erkeersinspectie Tunnelbouw onder het kanaal te Velsen Kerstgeschenken MISBRUIK VAN DE Je BLAD PAG. I. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 24 DECEMBER 1935 BINNENLAND VELE INVOERRECHTEN VERLAAGD Onder meer een verlaging met 50 voor bloem* bollen enz. Drie jaar van kracht Zooals reeds gemeld wordt door art. 1 van het nieuwe handelsverdrag, dat Nederland met de Ver. Staten van Ame rika gesloten heeft, het regiem der on voorwaardelijke meestbegunstiging in gesteld, een regiem waarvan Amerika zich jaren geleden had afgewend en waartoe thans onder Roosevelt is terug gekeerd. Er zijn slechts twee uitzonderingen op die onvoorwaardelijke meestbegun stiging, welke in art. 1 wordt vastge legd: De eerste betreft den invoer van ko len en cokes in Amerika en de tweede onze uitvoerheffingen in verband met de contingenteeringen in verschillende landen. Deze heffingen worden vastge steld in verband met de binnenland- sche prijzen alhier en de prijzen in het land der contingenteering. Een ab solute meestbegunstiging inzake deze uitvoerheffingen zou feitelijk geen zin hebben. Van groot belang is ook, dat de tarie ven definitief worden vastgelegd; artt 2 en 3 bepalen dat geen hoogere of an dere invoerrechten of heffingen mogen geheven worden dan in de aan het ver drag toegevoegde lijsten vermeld zijn; deze strenge regel geldt echter niet voor compenseerende i'echten; daarme de zijn blijkbaar bedoeld rechten, die de eene partij heft ter compensatie van maatregelen, welke de andere partij heeft getroffen ter afwering van al te grooten invoer van bepaalde artikelen uit landen, die op grond van de meest begunstiging mede van de in het ver drag vastgestelde verdragen profiteeren. De meestbegunstiging geldt ook te genover de contingenteeringen. Zooals men weet is het regiem der meestbe gunstiging op dit gebied echter niet ge makkelijk te regelen. Er worden daar omtrent dan ook allerlei regelen in het verdrag vastgesteld. Hoofdzaak is wel, dat voor een aantal Amerikaan- sche artikelen de contingenten voor het heele jaar 1936 worden vastgelegd en dat verder het beginsel der proportio naliteit zal worden gehandhaafd. Belangrijk lijkt ons ook, dat er een commissie van experts wordt voorzien inzake de toepassing van sanitaire re gelen. Zooals men weet heeft de sani taire dienst wel eens een belangrijke rol gespeeld in de Amerikaansche han delspolitiek. Artikel 12 voorziet de mogelijkheid van onderhandelingen, respectievelijk van tusschentijdsche opzegging van het verdrag, indien een van beide partijen maatregelen neemt in strijd met den geest van het verdrag. Krachtens artikel 13 heeft het verdrag geen betrekking op de Philippijnen, de Maagden-Eilanden, Samoa, Guam en de Panamakanaalzone. Bij invoer in deze gebiedsdeelen, uitgezonderd de Panamakanaal-zone, zal evenwel de behandeling van de meestbegunstigde natie gelden. Volgens artikel 14 kan geen beroep worden gedaan op de gunsten verleend of te verleenen in het verkeer tusschen de beide moederlanden en hun overzee- sche gebiedsdeelen, alsmede, voor wat de Vereenigde Staten van Amerika be treft, Cuba en de Philippijnen. Bij artikel 15 is bepaald, dat, indien een der concessies, welke de partijen elkander bij dit verdrag hebben gedaan, door de werking van de meestbegunsti ging tengevolge zou hebben een te groote invoer uit andere landen, de be trokken concessie kan worden terugge nomen, met de vrijheid voor de andere partij om, bij gebreke van overeen stemming over eene compensatie, het verdrag tusschentijds op te zeggen. Het slotartikel 16 bepaalt, dat het ver drag wordt gesloten voor het Koninkrijk der Nederlanden en voor de Vereenigde Staten van Amerika, insluitende Ha waï, Alaska en Porto Rico en drie ja ren van kracht zal blijven, te rekenen dertig dagen na de mededeeling van de bekrachtiging door de Koningin en van de goedkeuring door den president der Vereenigde Staten van Amerika. De be palingen zullen echter op 1 Februari 1936 voorloopig in werking treden. Ten zij opgezegd met een opzeggingstermijn van zes maanden, zal het verdrag stil zwijgend verlengd worden. T ariefbepalingen De door Nederland en Nederlandsch- Indië verkregen concessies komen in hoofdzaak op liet volgende neer: A. een reductie op het Amerikaan sche tarief van invoerrechten van 50 pet. voor: tulpen-, crocus- en verschei dene andere bloembollen; rozestruiken; blauwmaanzaad, koolzaad, radijszaad, bloemzaden en andere tuinzaden; boe renkoolzaad. mangelwortelzaad, spina- ziezaad; spliterwten; zuurkool: parel gort; bordpapier; geweven etiketten; cacao, cacaoboter en chocolade; touw en touwwerk; jenever; Röntgenappara- ten; brouwersrijst; Goudsche tabakspij pen en, van belang voor Nedcrlandsch- Indië, stroohoeden en kajepoetolie. B. een reductie van minder dan 50 pet. voor: tabak; aardappelmeel; dextri ne; Goudsche en Edammer kaas; sluit- kool; rapenzaad, rutabagazaad, bieten zaad, peenzaad; cichorei wortelen; uien in flcsch; haring; trijp (poolweefsels); bristol-kaartcn; theobromine en ca feïne; eetbare gelatine; geraffineerde glycerine; lithopone; amyl alcohol; foe- zeolie; „laundry spur"; amonium sili- cofluorido; Haarlemmerolie, essences en amyl acetate. C. het Amerikaansche invoerrecht, respectievelijk de vrijdom van invoer recht werd geconsolideerd voor: palm olie, tavioca, tapiocameel en cassavo, narcissen, karwijzaad, karwijolie, zwa velzure ammoniak, zwavelzure kinine, mollenvellen, kinabast, guttapercha, aloë, gambir, kapok, sical, copal, citro- nella-olie, sago, sagomeel, reptielhui den, ongemalen peper, ongemalen noot muskaat, ongemalen foelie, cassia en rotan. De Nederlandsche concessies aan de Vereenigde Staten van Amerika ten aanzien van het tarief van invoerrech ten zijn de volgende: A. Het Nederlandsche tarief van in voerrechten zal, zoolang het verdrag van kracht blijft, niet worden verhoogd ten aanzien van de volgende artikelen; copieerpersen c.d. kantoorbenoodigdhe- den, autobuitenbanden en autobinnen banden; Amerikaansch grenen- en pijn boomhout (vrijdom); koelkasten; koper in koeken, staven en blokken (vrij dom); pure lard en steam lard (vrij dom); oleomargarine (vrijdom); oJe<v stearine; grease stearine; schrijf-, re ken-, tel- en boekhoudmachines; tabak in bladen; personen- en vrachtauto's; automobielmotoren en -chassis; trac tors; gezouten paardevleesch; versche appelen en peren; gedx-oogde pruimen; rozijnen, abrikozenpitten; gx-apefruit;. gecondenseerde vruchten; asperges in" blik; havermout; gepelde rijst; zwavel (vrijdom); borax (vrijdom); hars (vrij dom); smeerolie (vrijdom); ruwe katoen (vrijdom). B. Het tarief van invoerrechten in Nederlandsch-Indië zal, zoolang het verdrag van kracht blijft, niet worden verhoogd ten aanzien van de volgende artikelen: versche appelen, versche druiven, gedx-oogde vruchten, zalm in blik, havermout, vruchten in water of jus of in wijn, geconserveerde groen ten, tabak in bladen, lakleder en over- leder,^ automobielbuiten- en binnenban den, inwendige verbrandingsmotoren, koelkasten, schrijfmachines, personen- en vrachtautomobielen, automobielchas- sis en toebehooren. Ten aanzien van de monopolieheffin gen in Nederland is het volgende ovex> eengekomen. De heffing op versche appelen wordt van 4 ct. per k.g. op 2 ct. per k.g. bruto teruggebracht in de periode van 1 Maart30 Juni en voor een maximale hoeveelheid van 13.500 ton. Van invoe ren boven deze hoeveelheden in ge noemde periode zal weder 4 ct. gehe ven worden. Voor vei-sche peren geldt hetzelfde als voor versche appelen, met dit ver schil, dat de periode, waarin de heffing verlaagd zal worden, op 1 Februari zal aanvangen en dat de onder de ver laagde heffing toelaatbare hoeveelheid 2300 ton bedraagt. De heffing op gedroogde pruimen wordt van 4 ct. per k.g. op 2 ct. per k.g., die op grapefruit alsmede die op rozijnen van 2 ct. op 1 ct. per k.g. ver laagd. De heffing op abrikozenpitten van 1.50 per 100 k.g. bruto komt geheel te vervallen, terwijl de bestaande heffin gen op geconserveerde vnxchten, asper ges in blik en gepelde rijst niet zullen worden verhoogd. BERMPLANKJES LANGS DE WEGEN Aangezien gebleken is, dat de betee- kenïs van langs de verharding van vele belangrijke wegen in ons land geplaat ste Ibermplankjes niet voldoende aan de weggebruikers bekend is, meent de K.N.AC., ook in verband met enkele re cente verkeersongevallen, het automo- bielverkeer er nogmaals op te mogen wijzen, dat deze in de bermen geplaat ste plankjes uitsluitend dienen voor ge leiding van het verkeer en deze derhal ve bij duisternis, zware mist, exxz. van groot nut kunnen zijn. Bij aanrijding breken zij, of klappen om, zoodat zulks op de besturing van het voertuig geen nadeeligen invloed ka'n uitoefenen. VOORZITTERSCHAP „ONZE VLOOT" De heer van Zalinge benoemd als opvolger van den heer van Bemmelen De heer van Bemmelen gehuldigd 's-GRAVENHAGE, 23 December. In de druk bezochte vergadering van den algemeene raad der Kon. Ned.Ver. Onze vloot die 21 dezer te Den Haag werd ge houden is het voorzitterschap door den heer H. M. van Bemmelen overgedra gen aan den heer N. van Zalinge, oud president-directeur der Kon. Paket- vaart Mij. De scheidende voorzitter die deze functie ruim 22 jaar heeft bekleed, gaf te kennen, dat hij alleszins redenen heeft ons met groote dankbaarheid op dien tijd terug te zien. Hij bracht dank aan allen die hem bij zijn arbeid heb ben gesteund en bijbestaan. De nieuwe voorzitter verklaarde dat het voor hem een groote eer is geweest om als zoodanig te zijn benoemd. De gepens. schout bij nacht Boelen administrateur van het hoofdbestuur bood de afgetreden voorzitter een aan denken aan. Namens den minister van staat, mi nister van koloniën, minister van de fensie a.i. deelde de oud minister J. J. C van Dijk de heer van Bemmelen mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De gep. generaal Snijders eere-voor- zitter van de Ver. Ons Leger herdacht de aangename samenwex-king met den heer van Bemmelen o.a. bij de oprich ting van het gedenkteeken voor leger en vloot en bij de drie gehouden con gressen voor de weerkracht van het Ne derlandsche volk. idéés fixes. Spr. verklaarde steeds getroffen te zijn geweest door de groote werkkracht en geestdrift van den heer van Bem melen. Uiteraax*d werd de heer van Bemme len door de aanwezigen hartelijk ge luk gewenscht met de hem toegekende Koninklijke onderscheiding. NU DE WEG TALRIJKE GEVAREN BIEDT, NEME MEN EEN voor de komende feestdagen. Teleurstelling is dan uitgesloten. BEL NOG HEDEN OP STADSRITTEN 20 CENT BUITENRITTEN 6 CENT PER K.M. OPEL VOOR 6 PERSONEN Eigen banen voor auto's, zooals voor de trei* nen N.E.V.A.S. vergadert 'S-GRAVENHAGE, 23 Dec. De Ne derlandsche Vereeniging voor Speciale Autowegen (NEVAS) hield hedenna- middag haar algemeene vergadering in het gebouw van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs. De voorzitter, mr. dr. N. J. C. M. Kappeyne vair de Coppello her innerde met voldoening eraan, dat ver leden jaar de voorzitter van het Inter nationaal comité voor den Bouw van Speciale Autowegen dat met Nevas ten nauwste samenwerkt jhr. ir. O. C A. van Lidtjx de Jeucle, tot minister van Waterstaat is benoemd. De periodiek aftx-edende bestuursle den, de heeren mr. dr. Kappeyne van de Coppello en J. M. A. Kroes, werden bij acclamatie herkozen. De heer S. ten Bokkel Hu inink, uit Haarlem, secretaris-penningmeester van Nevas, tevens secretaris van het Intern, comité, hield vervolgens een iix- leiding over „Urgentie, met en voor deden van speciale autowegen, mede in verband met de aansluitingen naar het buitenland." Spr. zette uiteen, waarom evenals voorheen de spoorwegen hun eigen, af gesloten banen verkregen, ook het auto- snelverkecr over speciale wegen dient te worden geleid. In Nederland bleef het bij het project voor den specialen autoweg AmsterdamDen HaagRot terdam, waarvoor in 1923 concessie werd aangevraagd, doch ten aanzien waarvan de Spoorwegen in oppositie kwamen met het resultaat, dat de ge vraagde concessie niet werd .verleend. Nevas heeft de actie doorgezet en wist in 1929 haar positie te versterken door de oprichting vau het Internatio naal comité voor den bouw yan spe ciale autowegen (Scrobosa), dat in België, Frankrijk en Duitschland inte resse verkreeg. Bleef Nederland ten opzichte van den aanleg nalatig, in Italië werd in dexx loop der jaren een net van speciale autowegen aangelegd eix in den laat- sten tijd is ook Duitschland bezig met den aanleg van zulk een net, in sa menwerking met de spoorwegen. Onder een zuiver specialen autoweg verstaat men een baan van voldoende breedte, langs de steden eix dorpen ge traceerd, zonder kruisingen a niveau, zonder rijwielpaden en zonder boomen- rijen, cn zoodanig gefundeerd en van een verhard en slipvrij rijvlak voorzien dat het autoverkeer dag en nacht snel, absoluut veilig en economisch kan ge schieden. In Nederland met zijn veelal drassi ge» bodem is de aanleg van nieuwe wegen voor gemengd verkeer (met ne- venbancn voor langzaam verkeer) bui tengewoon kostbaar; spr. wijst hier op den zeer duren nieuwen weg Rotter damDen Haag, die in vele opzichten heeft teleurgesteld. Om die abnormale kosten te ontgaan cix absolute veilig heid te verkx-ijgen is in dergelijke om standigheden een viaductbaan te pre- fereeren en 40 a 50 goedkooper dan de methode met zandstoi-tingen. Het is echter in het algemeen niet de bedoe ling in Nederland deze viaductwegen aan te leggen. Aan het principe van den specialetx autoweg dient echter zoo veel mogelijk te worden vastgehouden. Door den aanleg van speciale auto wegen kan het ontzettend aantal ver keersongelukken (720 dooden en ruim 12.000 gewonden per jaar) belangrijk worden verminderd, het gewone weg verkeer ont'.ast cn de verkeciseconomie in hooge mate gediend. Ook de bezwa ren tegen lintbebouwing worden door den aanleg van speciale autowegen on dervangen, tenvijl zij veel beter dan gemengde wegen gelegenheid bieden om van het natuurschoon te genieten. De heer ten Bokkel Huininb belichtte tot slot de velschillende mogelijkheden en behoeften in een land. HET BEZUINIGINGS- ONTWERP Inwerkingtreding van verschil* schillende paragrafen met ingang van 1 Januari Staatsblad no. 706 bevat een Kon. besluit van 16 December waarbij de datum van inwerkingtreding van ver schillende paragrafen van de wet van 29 November tot Verlaging van de openbare uitgaven wordt vastgesteld. Met ingang van 1 Januari zullen de volgende paragrafen van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven in werking treden: Afdeeling 1. (Justitie). Par. 2, 3, 4, 5, 6, 7. 8 en 9. Afdeeling 2. (Binnenlandsche Za ken). Par. 14, 16 en 17. Afdeeling 4. (Financiën). Par. 37, 39. 40. 40a en 41. Afdeeling 5. (Defensie). Par. 44, 45 en 46. Afdeeling 7. (Oeconomische Zaken). Par. 48. Afdeeling 8. (Sociale Zaken). Par. 50, 51, 53, 55 en 57. De raad van beroep Staatsblad no. 713 bevat een Kon. besluit van 17 December 1935, tot uit voering van 7 der wet tot verlaging der openbare uitgaven. Hierin is o.m. bepaald: De voorzitters van de bij artikel 22 van de wet ontbonden raden van be roep en de griffiers, de schrijvers en de bedienden bij die colleges behouden de volle wedde, ten tiide van de inwer kingstelling van die wet door hen ge noten. als wachtgeld en wel totdat zii, wat de voorzitters betreft, den 70-jari- gen leeftijd en, wat de anderen betreft, den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt. Een verzoek van den A.N.W.B. In de eerstvolgende vergadering van de Provinciale Staten van Gelderland zal een voorstel van Gedeputeerde Sta ten worden behandeld om over te gaan tot opheffing van de Provinciale Gel- dersche Verkeersinspectie. De A.N.W.B., die het nuttig werk van de Provinciale Geldersche Ver keersinspectie in het belang van de veiligheid steeds heeft weten te waar- deeren, zou het beti-euren, indien tot opheffing zou worden overgegaan. Te meer is dit het geval, waar deze op heffing in een tijd zou vallen, waarin de andere vormexx van verkeersinspec tie in ons land, alhoewel steeds meer tot ontwikkeling komende, nog niet kunnen gerekend worden op voldoend ruime leest geschoeid te zijn om ten opzichte van verkeersdelicten die pre ventieve werking uit te oefenen, welke gewenscht zou zijn. Het bestuur van den A.N.W.B. heeft zich daarom tot Provinciale Staten van Gelderland gewend, met het verzoek, zoo mogelijk to willen bevorderen dat van een opheffing der Provinciale Gel dersche Verkeersinspectie alsnog wordt afgezien. DUUR VLOERKLEED GESTOLEN AMSTERDAM, 23 Dec. De recht bank veroordeelde den Hilversumschen bloemenkoopman K. J. v. H., die op 16 September j.l. een vloerkleed ter waarde van 600.— uit een villa in het Suzannapark te Hilversum had ge stolen, tot zeven maanden gevangenis straf, waax-van drie maanden voor waardelijk en onder aftrek van drie maandexx voorarrest. Zijn broer A. W. C. v. H., die samen met den eersten verd. het kleed had weggehaald en bovendien nog eenige meubelen had gestolen, hoorde zich tot een jaar met aftrek van drie maanden voorarrest veroordeelen. Hij was reeds oerder veroordeeld. VRACHTAUTOBESTUURDER IN DE KNEL ALPHEN A.D. RIJN, 23 Dec. He denmorgen is op den oprit van de Gouwsluische brug onder Alphen a.d. Rijn de bestuurder van een vrachtauto J. D'Hondt uit Groot-Ammers bekneld geraakt tusschen zijn eigen wagen en 'n daarachterstaande auto. Toen de brug was neergelaten en aan de wachtende automobilisteix het sein werd gegeven, dat zij konden doorrijden, bleek de motor van den vrachtwagen niet te willen starten. De bestuurder trachtte deze daarop aan te draaien, doch door de gladheid van den weg ging de wa gen aan het glijden, met het gevolg, dat de man bekneld raakte. Met in wendige kneuzingen en een gebroken pols is hij naar zijn woonplaats ver-« voerd. ROUWDIENST PRESIDENT GOMEZ 's-GRAVENHAGE, 23 December. Hedenmorgen is in de R.K, kerk aan de Parkstraat een plechtige rouwdienst gehouden in verband met het overlij den van den president van Venezuela. Tegenwoordig wai-en vertegenwoordi gers van H. M. de Koningin, de minis ters van buitenlandsche zaken en jus titie en van waterstaat, tal van autori teiten en gezanten. De mis werd op gedragen door den pauselijken inter nuntius. OUDE MOLEN VERBRAND EINDHOVEN, 23 Dec. Een uit de eerste helft der vorige eeuw dateeren- de windkorexxmolen van dexx heer Pos te Borkel en Schaft is Zaterdagavond door tot heden onopgehelderde oor zaak in brand geraakt. De molen brandde tot den grond toe af. De brandweer van Valkenswaard kan slechts het graanpakhuis voor aantas ting behoeden. Verzekering dekt de schade. HEVIGE AUTOBOTSING Luxe auto rijdt op tractor, Twee kinderen gedood GILZE EN RIJEN, 23 Dec. He denmorgen reed op den Bredaschen weg een personenauto waarin behalve de chauffeur gezeten waren. Ir. Los uit Eindhoven, diens echtgenoote en zes kinderen die op weg waren naar Lei den om aldaar het Kerstfeest te vie ren. Ter hoogte van café Planken Wam mes reed de auto op een tractor met aanhangwagen, die tengevolge van de gladheid van den weg was geslipt en dwars over den weg stond. De gevolgen van de aanrijding waren ontzettexxd. De personenauto werd to taal vernield, uit de brokstukken wer den 2 meisjes van resp. 5 en 4 jaar in deenxdswekkenden toestand te voor- schijn gehaald. Een jongetje van 3 jaar bleek een armpje te hebben gebroken, terwijl de chauffeur, Ir. Los en diens echtgenoote snij wonden en sohrammen hadden opgeloopen. De overige drie kinderen bleven ongedeerd. Geneeskun dige hulp was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. De slachtof fers van het ongeval werden overge- gebracht naar het St. Ignatius Zieken huis te Breda. Bij aaixkomst bleken de twee meisjes reeds te zijn overleden. De toestand van de overige slachtoffers is niet ernstig. Plannen reeds in voor* bereiding De Minister van Waterstaat acht, naar het Hbld. meldt, de vex-betering der oeververbinding te Velsen zoo ur gent, dat er van bestudeering van een tunnel- of een brug-plan geen sprake meer kan zijn, maar dat met spoed aan de voorbereiding vaxi den tunnel bouw moet worden begonnen. De voorbex-eidende werkzaamheden zijn dan ook door den Rijkswaterstaat sinds eenige weken begonnen en het is. naar het blad meent te weten, zeer waarschijnlijk, dat in het komende voorjaar-het eerste grondwerk voor den tunnelbouw zal worden verricht. De tunnel zal moeten komen in het verlengde van den rijksweg Haax-lem Velsen. In de nabijheid van het kanaal is de doortrekking van dezen weg nog altijd niet uitgevoerd. Dit houdt na tuurlijk verband met de oeververbin ding. waaromtrent men tot nu toe in het onzekere vei-keerde en met de daardoor weer uitgestelde verbreeding van het kanaal. De noodzakelijke kanaalverbreeding tusschen Velsen en de Noordersluizen kan nu tegelijkertijd met het werk \oor dexx tunnelbouw worden uitge voerd. De krachtige aanvatting van deze urgente verbeteringen zal dan ook binnen enkele jaren den toestand kun nen brengen, die voor het wegverkeer het scheepvaartverkeer dringend noodig is. Tunnel alleen voor snelverkeer Het ligt in de bedoeling de tunnel, die ruim een K.M. lang zal zijn, alleen open te stellexx voor het doorgaande snelverkeer. De ponten, die voor het locale verkeer dienst moeten blijven doen. zullen dus ook gebruikt moeten worden door het verkeer met andere voertuigen dan auto's en in elk geval door wielrijders en voetgangers. De tunnelbouw zal ongeveer vier jaar duren; dus wanneer inderdaad in het voorjaar met het werk wordt aan gevangen, zou. het in 1940 gereed kun nen zijn. De uitvoeiïng van dit plan heeft ook de oevervei-binding voor de spoor wegen aan de orde gesteld. Het zou een ideale oplossing zijn, indien het kanaal te Velsen ook van de spoor brug kon worden bevrijd, waardoor alle belemmering voor de scheepvaart zou zijn weggenomen. Daarom is het niet uitgesloten, dat bii het construeeren van het tunnel- Dlan tevens wordt nagegaan of ook de treinverbinding door de tunnel kan worden gelegd. Nu het spoox-wegver- kecr met het Noorden van Noord-Hol- lanrl door elcctrische treinen wordt onderhouden, is het leiden van den trein door den tunnel minder bezwaar lijk geworden. Maar dit is een gedeelte van het plan. waaraan ook de spoor wegen medewerkixxg moeten verleenen Wat de kosten van uitvoering betreft op de begrooting van Waterstaat voor 1936 is een bedrag van 10.000.000 gc- oracht ..voor verbetering van de oever verbinding aan het Noordzeekanaal te Velsen". Hef nu voorbereide werk zal, naar het Hbld. meent te weten, beneden het bedrag van 10 millioen blijven. BIJ HET WATERSCHEPPEN VERDRONKEN WINSCHOTEN, 23 December. He denmorgen te half twaalf wilde de (>4- jarige echtgenoote van den fabrieks arbeider J. Tielman water scheppen uit de put. achter haar woning. Door de gladheid kwam zij te vallen en viel voorover in de put. Toegeschoten hulp bracht de vrouw naar boven. Ofschoon twee doctoren spoedig ter plaatse waren, mocht hulp niet meer baten. Zonder tot het be wustzijn te zijn gekomen, is de vrouw kort na het ongeval overleden. N.V.SIERKUNST UTR.WEG 90a Hk. St. v. d. Hagenlaan Kandelaars - Leeslampen - Sieraden Damestasschen, Eet- Thee- en Ont bijtserviezen - Muziek- en Courantenstandaards enz. DE GESTRANDESCHEPEN BIJ EGMOND „Jos Maria" met springtij vlot? De „Menja" is verloren AMSTERDAM. 23 Dec. Van de bij Egmond aan Zee gestrande schepen het vrachtschip „Kerkplein", de sleep boot „Drente" cn het motorvrachtschip „Jos Maria" zal waarschijnlijk de laatste spoedig vlot gebracht zijn. De lading stijfsel, welke de „Jos Ma ria" in had, is geheel gelost, terwijl het schip thans onder een hoek van onge veer 30 graden met de kust is gebracht. Men rekent er op. het schip met springtij, d.i. anderhalf etmaal na nieuwe maan, welke op den Eersten Kerstdag valt. vlot te krijgen. De „Kerkplein" ligt thans onder een hoek van 50 graden met de kust. Het schip is vier meter achteruit gekomen, doch er zijn nog geen redenen, om aan te nemen dat de pogingen, om het vlot te brengen, spoedig succes zullen heb ben. De sloopingswerkzaamlieden van de „Drente" vorderen snel. Meix heeft, om een bezoek aan hetgeen er nog van de sleepboot over is. aantrekkelijk te ma ken. de schooreteenen en de antenne intact gelaten. Zooals bekend, wordt een gedeelte van de opbrengst der be zichtiging afgedragen aan de Nooi'd- en Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij. De machinekamer, die veel koper bevat, is voor het gi-ootste ge deelte door de firma Rijsdijk, die dit karwei uitvoert, gesloopt. Wat het bij den Helder gestrande Zweedsche houtschip „Manja" betreft, staat thans vast dat dit schip als ver loren kan worden beschouwd. Het schip ligt vlak bij den ingang van het Westgat tusschen de Nooi-der- en Zuider Haaks. De luiken liggen open. tenvijl het water binnen en bui ten even hoog staat. FAILLISSEMENTSWET De Minister acht niet vol* doenden grond aanwezig voor wetswijziging Het Tweede Kamerlid de heer Coopa stelde de volgende schriftelijke vragen aan den minister van Justitie: 1. Is het den minister bekend, dat art. 238 der Faillissementswet in meer dere gevallen aanleiding geeft tot het misbruik dat een huurder, die volstrekt niet in betalingsmoeilijkheden verkeert, zijn verhuurder tracht te brengen tot aanzienlijke huurverlaging gedurende het nog niet verloopen gedeelte van een huurcontract op langen termijn (be drijfspanden) onder bedreiging dat hij bij niet-inwilliging van zijn verzoek surséance van betaling zal aanvragen, ten einde met toepassing van art. 238 voormeld de huur te kunnen beëindi gen? 2. Is de minister bereid een wetswij ziging te bevorderen, waardoor gemeld! misbruik zal worden tegengegaan? Het antwoord van den minister van Justitie hierop luidt: Ad 1. Ondergcteekende is bekend met exxkele gevallen, waarin huurders aan hun verhuurders mededeelden sur séance van betaling te zullen aanvra gen, wanneer de huur niet werd ver laagd. Dat deze huurders ook bij hand having der oorspronkelijke huren aan, hun verplichtingen zouden kunnen blij ven voldoen, is hem niet gebleken. Ad 2. Voor wetswijziging is, mede gelet op verschillende waarborgen to gen misbruik in de Faillissementswet zelf de aanvrage om surséance moet door een procureur zijn geteekend; de rechtbank kan zoodanige bepalingen maken als zij ter beveiliging van de belangen der schuldeischers. waax*toe ook de verhuurder behoort, noodig oor deelt; voor het tusschentijds doen ein digen van de huur overeenkomstig art, 238 is medewerking in eenigerlei vorm van de bewind voerders noodig, enz.; geen voldoende grond aanwezig. WELKOM VREEMDELING! Bij beschikking van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, is ingesteld een commissie onder voorzit terschap van den heer C. R. T. Krayen* hoff, welke tot taak zal hebben den mi nister van voorlichting te dienen om trent de vraag, op welke wijze het vreemdelingenverkeer hier te lande be vorderd kan worden. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren mr. W. J. van Balen te Bilt- hoven, D. C. M. Bauduin te Amsterdam, dr. W. L. Groeneveld Meijer te 's-Gra- venhage, mr. A. M. Molenaar te Wasse naar, W. M. de Monchy te Rotterdam en tot lid en secretax-is de heer W. P. R van, Deventer te 's-Gravenhage.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9