Ned. Zionistenbond Amersfoort 80 nieuwe klanten per dag Hoe de girodienst floreert PAKHUISBRANDTE ROTTERDAM Frauduleuze invoer van fototoestellen 36e ALGEMEENE VERGADERING EXTRA TREINENOP Ie BLAD PAG 2. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 BINNENLAND Tellingen en boek ingen welke van dag tot dag een overzicht geven Menschen en machines (Van onze a -correspondent). EEN bedrijf, dat ondanks den on gunst der tijden nog maar steeds vooruit blijft gaan, zoo zijn er te genwoordig niet veel. De postchèque- en girodienst krijgt er gemiddeld tachtig nieuwe klanten per dag bij en dat is geen kleinigheid. Welke zakenman zou daar niet jaloersch op zijn? Breede groepen klagen over verminderden om zet; hier denkt men zelfs aan uitbrei ding, omdat het toch al reeds flinke ge bouw aan het Spaarneplein in Den Haag te klein begint te worden. Eiken morgen in de week om half zes komen de zakken, manden en kisten met poststukken voor het centrale giro kantoor aan, in groote wagens daar ge bracht van het Haagsche hoofdpostkan toor. Alles wat met de nachttreinen of autobussen is aangebraeht bevindt zich daarbij. Het is de oogst van één dag in het heele land en het wordt in één dag geheel afgewerkt. Wanneer om half zes des avonds het kantoor sluit, zijn alle in die karrevrachten verpakte opdrach^ ten afgedaan of het nu om en nabij een maandwisseling is of in de slap pere dagep zoodat men den volgen den dag steeds met een schoone lei kan beginnen. Als rekeninghouder kan men geregeld merken, hoe stipt en snel alle opdrachten worden uitgevoerd. Zonder fouten. Fouten kunnen er bij ons practisch niet voorkomen, vertelde ons met recht- matigen trots de directeur van dit mo- delbedriif, de heer S. J. H. Wesse- 1 i n k. die ons bij een rondgang door het gebouw met zijn vele zalen met werkende menschen heeft geleid. Daar voor is de controle te uitgebreid en te intensief. De stukken gaan niet de deur uit, voordat gebleken is. dat alles klopt. Tellensteeds maar lellen Inderdaad schijnt men hier bezeten van een manie tot optellen. Hoeveel ma chines men daartoe in bedrijf heeft, heb ben we niet kunnen nagaan, maar het zijn er vele. Wel is men geheel terugge komen van de mechaniseering van het bedrijf, die eenige jaren geleden den gang van zaken zoo deerlijk heeft in de war gebracht, maar dat wil niet zeg gen, dat mou er in het geheel geen machines zou gebruiken. Electrische briefopeners, die per uur ieder ongeveer 20.000 enveloppen verwerken, telmachi nes, perforeermachines voor het aan brengen van den datura van behande ling, adresseermachincs en briefsluit- en stcmpelmachines zijn er dag aan dag in emplooi en. men zou zich zeker geen raad weten, wanneer er iets haperde aan den electrischen stroom, die al die werktuigen op gang houdt. Men telt er in alle richtingen. De totalen van de bijschrijvingen op een bepaalde rekening en van de afschrij vingen natuurlijk in de eerste plaats. Maar ook de totalen van alle bij- en afschrijvingen in bepaalde groepen van rekeningen en verdeeld over giro's, uit betaalde en geadviseerde cheques, mèt de totalen der cindsaldi. Tenslotte al die soorten van totalen weer bij elkaar. Daarbij komen ook nog de werkzaamhe den op de postkantoren, zoowel afzon derlijk als gezamenlijk. De proef op de som is dan heel eenvoudig: het totaal saldo van den vorigen dag plus het to taal der bijschrijvingen min het. totaal der afschrijvingen moet gelijk zijn aan het nieuwe totaalsaldo. Zoolang dat niet uitkomt, gaat er geen afrekening de deur uit. Fouten zijn ge makkelijk te achterhalen, doordat op deze wijze al heel gauw te zien is, in welke groep de vergissing begaan is. Zoo krijgt men dagelijks een afgeslo ten overzicht van den stand van het be drijf. lederen dag weet men dat de be dragen, die van de giro's afgeschreven worden, overeenstemmen met de bijge schreven bedragen op de andere reke ningen, dat do stortingen, die den vori gen dag zijn gedaan, precies worden bijgeschreven op de rekening-courant, «n tenslotte dat van alle chèques het totaal der machtigingen volkomen over eenstemt met de bedragen op de post kantoren. Den volgenden werkdag kan men met een volkomen nieuwe boekhou ding beginnen. Dit stelsel is zelfs zoover doorgevoerd, dat ook alle brieven zoo veel mogelijk op den dag van binnen komst worden behandeld en beant woord. Werk aan den winkel Ruim elf honderd ambtenaren cn be ambten zijn in dit bedrijf werkzaam ter behandeling van de gemiddeld 250.000 boekingen, die er per dag worden ver richt, en dat op een totaal van 266.000 postrekeningen. Het totaal der hoekin gen over dit jaar zal de 70 millioen overschrijden, waarmee een bedrag van ruim 14 milliard gulden i« gemoeid. Het gemiddelde aantal stortingen en cheques per postrekening wijst telken jare een lichten teruggang aan. in te genstelling tot dat der giro-overschrij vingen. De handelingen met baargeld vertoonen dus een neigintr tot afnemen, de haargeldlonze handelingen daaren tegen een neiging tot toenemen Daar uit kan men constateeren. dat het ge bruik der rekeningen zich in hoofdzaak ontwikkelt in de richting van het giro- verkeer. waartoe de dienst immers ook Js ingesteld. De kracht van de organisatie, al dus de heer Wesselink. is gelegen in de stiptheid, waarmee alle op drachten worden uitgevoerd. Door de uitgebreidheid van den dienst moeten alle handelingen in een be paalde volgorde worden uitgevoerd, waarvan niet kan worden afgewe ken. Het is dus zeer ongewenscht, zooals nog maar steeds per dag ge middeld 1100 rekeninghouders blij ven doen, om een opdracht tot af schrijving te geven, in de hoop dat er inmiddels wel een verwach te bijschrijving is geschied. Deze dingen brengen telkens op nieuw moeilijkheden, omdat men be gint zulk een opdracht op de lijst van afschrijvingen te boeken, waarvan zij dan later weer moet worden afgevoerd, als blijkt dat het saldo onvoldoende is. Van de mechanisatie van het bedrijf is de leiding geheel teruggekomen, om dat deze minder geschikt werd geoor deeld voor een administratie van dezen omvang, die in een beperkten tijd moet worden beëindigd. Het boeken en weer afboeken van de bovenvermelde onge dekte opdrachten tot afschrijving zou bij een geheel mechanisch bedrijf nog meer ontwrichting teweegbrengen. Bo vendien vormen de kolossale schomme lingen in den dagelijkschen gang van zaken voor een mechanisatie een groote belemmering. Er zijn dagen met bijna 400.000 boekingen en dagen die de helft daarvan nauwelijks halen. Centralisatie Aan de centralisatie van den dienst te 'sGravenhage is het publiek nu ge wend, getuige het steeds toenemend aantal nieuwe rekeninghouders. In den beginne waren er wel eens bezwaren, vooral omdat men voor de uitbetaling van chèques nu ruim een dag moet wachten. Niet vergeten moet echter worden, zoo betoogde de heer Wesse link, dat de girodienst in de eerste plaats de bedoeling heeft het baargeld- looze verkeer te bevorderen. Chèques moeten uitzonderingen zijn, hetgeen ook wel het geval blijkt, als men ziet dat de giro-omzet pl.m. 80 van den tota len omzet bedraagt. De centralisatie is voor de ontwikkeling van de geldelijke uitkomsten van het grootste belang ge bleken, want sedert de invoering ervan wijzen de exploitatie-rekeningen over schotten aan. Alle dubbele werk van vroeger is er mee komen te vervallen. Voor de cen tralisatie was ieder postkantoor een postchèque- en girokantoor, dat de ad ministratie in afschrift moest sturen naar het hoofdbestuur in Den Haag, waar alle berekeningen ter controlee ring nog eens werden gemaakt. Nu weet men iederen dag dat de bedragen van alle rekeningen volkomen met de verstrekte en uitgevoerde opdrachten overeenstemmen. In vrijwel alle landen heeft men dit stelsel. Wel is de dienst in groote landen als Duitschland en Frankrijk in zooverre gedecentraliseerd, dat daar het land in districten verdeeld is, ieder met een eigen kantoor, maar iedèr district "heeft er een administratie' van een nog grooteren omvang dan hier te lande. Rente of niet? Wat doet het girokantoor met al het geld, dat aan den dienst wordt toever trouwd en dat telkens alleen maar op papier van eigenaar verwisselt? Het wordt belegd in solide fondsen, zooals leeningen van den staat, provincies, ge meenten en waterschappen, en de rest is ter beschikking van de schatkist. Blij kens het jaarverslag over 1934 was voor een totaal van ruim 126 millioen gulden belegd, waarvoor ruim hVs millioen gulden aan rente werd getrokken. Op onze vraag, of het niet billijk zou zijn, daarvan ook de rekeninghouders voor een deel te laten profiteeren, ant woordde ons de heer Wesselink, dat niet uit het oog moet worden verloren, dat giro een betalingsverkeer is en niet moet ontaarden in een soort deposito- bank, hetgeen in zekeren zin het geval zou zijn als een rentevergoeding van eenige beteekenis zou worden gegeven. In het buitenland is men er ook van teruggekomen. In landen waar men baar gehad heeft, is do rentevergoeding öf geheel afgeschaft óf sterk verlaagd, ook al in verband met het verloop van den rentestandaard. Die rente van beleggingen vormt de voornaamste bate van den dienst en al het werk dat op het girokantoor gratis verricht wordt, moet toch ook worden betaald. De rechten wegens stortingen, chèques e.d. kunnen bovendien nog niet eens de kosten vergoeden, die met deze handelingen op de postkantoren gemoeid zijn. Het is wel eens goed, dat dit aan het publiek onder het oog wordt gebracht, besloot de directeur, en wij verleenen biertoe bij dezen gaarne onze bemiddeling. EEN STRIJD TUSSCHEN DIEREN In het Bunderbosch in Limburg Valk en wezel De Limburger Koerier geeft het vol gende, niet alledaagsche, verhaal, van een ooggetuige van een strijd op leven en dood tusschen verschillende bosch bewoners in het Bunderbosch. De aandacht van den wandelaar werd getrokken door een geluid, komende van een open plek. Daar was een groote valk zoo druk bezig zich te goed te doeh aan het nog warme en dampend rose vleesch van een tortelduif, dat hij geen aandacht had voor wat om hem heen gebeurde. Maar plotseling laat de roover een angstig gekrijsch hooren. Hij -heeft een kleinen wezel opgemerkt, die in gehukte houding onbewegelijk toe kijkt, gelokt door den reuk van hot bloed. De valk klemt zijn klauwen in de rest van zijn prooi, zijn bek wijd geopend cn de oogen angstig heen en weer rollend, waarbij hij een akelig sis send geluid laat hooren. Dan gaat de werel tot den aanval over en heeft zich anet een vasten en berekenden sprong op den valk geworpen. Deze heeft in middels zijn prooi in den steek gelaten en zich hevig krijschend in de lucht be geven met den wezel op zijn rug. Het schouwspel in het luchtruim is Ruwe Huid D 11 D ft I Ruwe Handen rj t Doos 30 cent. JKUWe Lippen J Bij Apoth. en Drogist JUWEELENDIEFSTAL TE DEN HAAG „Privé«detective" die Duitsche dienstbode als mede# plichtige had De 39-jarige privé detective H. H. heeft zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad wegens twee feiten van inbraak door middel van valsche sleutels. Het eerste feit betrof een bezoek, dat H. op 7 Mei jl. zou heb ben gebracht, aan een pand in de Van Wij ngaardenst raat te 'sGravenhage, waar verschillende kasten en laden werden onderzocht. De buit bedroeg hier slechts ongeveer twaalf gulden, zijnde de inhoud van een bridgepotje toebehoorende aan een inwonend heer. Het tweede feit had betrekking op de 12 Mei 1935 gepleegde inbraak ten hui ze van mevr. de wed. A. J. A. Kleeblad —De Dieu Sterling aan de Banstraat te 's-Gravenhage. Hier bedroeg de buit on geveer tienduizend gulden aan juwee- len. Behalve de benadeelde getuigen werd in deze zaak gehoord de 31-jarige Duit sche dienstbode Fr. S., thans ged., die eenigen tijd te voren met den verdachte relatiën had aangeknoopt, welke leid den tot trouwplannen. Teneinde deze laatste to kunnen verwezenlijken, had verdachte haar gezegd geld noodig te hebben, dat hij op eon gemakkelijke manier kon bemachtigen, mits getuige hem de sleutels van het huis wilde overhandigen. Getuige, die ook bij een vriendin, die in het perceel Van Wijn gaardenstraat diende, op bezoek kwam, wist een sleutel van dit huis te bemach tigen. welke zij aan H. overhandigde. Kort daarop vertelde II. haar, dat hij daar inbraak had gepleegd, doch dal er hoegenaamd geen geld was gevon den. ï.ater kreeg hij ook den sleutel van het perceel in de Banstraat, waar getuige werkte. Het O. M., waargenomen door mr. Cohen Tervaert, verzocht na het getui genverhoor voorlezing van het straf blad van H., waaruit bleek, dat deze reeds herhaalde malen wegens vermo gensdelicten is veroordeeld. De officier achtte ondanks de ontkentenis van verdachte diens schuld aan beide fei ten volkomen bewezen en daar H. een voor de maatschappij gevaarlijk per soon is, vorderde spreker vier jaar ge vangenisstraf. Te voren had terecht gestaan de hier boven genoemde getuige mej. S., ver dacht van medeplichtigheid aan dief stal. De verdachte had aanvankelijk te genover de politie de feiten toegegeven, doch kwam later op haar bekentenis te rug. Thans verklaarde zij op verzoek van H. hem tweemaal een sleutel te hebben overhandigd en geweten te heb ben dat deze moesten dienen om daar mede de hierboven genoemde misdrij ven te plegen. Na getuigenverhoor eischte het O. M. negen maanden gevangenisstraf met aftrek van een maand voorarrest. Weesvader aangehouden Verdacht van oplichting en verduistering Op verzoek van den commissaris van politie is tc Roermond aangehouden en naar Tiel overgebracht zekere P. J. v. d. B.. verdacht van verschillende ver duisteringen van goederen, ten nadeele van het Burgerlijk Weeshuis te Tiel, alsmede van oplichting voor 1500 meldt de Tel. De heer v. d. B., die sinds jaren met zijn eeltlgenoote optrad als vader en moeder van het weeshuis, genoot te Tiel aller achting. De weesvader, die per 1 October j.l. is ontslagen, had al- ierlei huisraad in depót opgeslagen. De politic heeft de kisten, waarin verschil lende der gestolen goederen zich be vonden. in het bijzijn van v. d. B. ge opend...Verschillende eigendommen van het weeshuis, als lijfgoederen, huishou delijke voorwerpen, dekens, enz. kwa men te voorschijn. Toen deze eenmaal ontdekt waren, heeft de man bekend. Hij is op transport gesteld naar Arn hem, waar hij zal worden opgesloten. WAT ETEN WIJ MORGEN VOOR DE KOFFIETAFEL Halve gedraaide. 375 gr. koud vleesch. 12 13 gekook te aardappelen. 2 hard gekookte eieren 8 uitjes. 8 augurkjes, wat olie. azijn, peper en zout. Peterselie om te garnee- ren. Maak de aardappelen fijn. vermeng ze met het gehakte vleesch. 4 gehakte uitjes en 4 gesnipperde augurkjes. Roer er zooveel saolie, azijn, peper en zout door. tot een goed samenhangende massa verkregen is. Leg het mengsel op een schotel, maak het glad. maar zorg. dat het midden iets hooger is dan aan de kanten. Garneer den schotel met de overige uitjes en augurkjes, 4e parties hardgekookt, ei en frissche tak jes peterselie. VOOR DE MIDDAGTAFEL Haché Gestoofde bietjes. Aardappelen. Havermout-koekjes. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Bereiding: Snijd dunne sneedjes oud bakken casinobrood, ontdoe ze van de korsten en snijd ze schuin doormidden. Bak ze in de boter zachtbruin en knap pend. Laat ze bekoelen en besmeer ze aan één kant met mayonnaise. Leg hierop een passend stukje gerookte zalm en leg de broodjes op een schotel. VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderrollade (voor twee dagen). Aardappelen. Gestoofde sla. Krenten-pannekoekjes. Bereiding: 180 gr. bloem, 3 eieren, L. melk, wat zout, 80 gr. boter, 150 gr. krenten. Bereid het beslag als voor flensje. Roer er de goed met lauw wa ter gewasschen krenten in en bak er dunne pannekoekjes van, aan beide zijden lichtbruin en gaar. nauwelijks te beschrijven. De valk, die een geweldig kabaal maakte, verhief zich met snellen krachtigen vleugelslag steeds hooger en bereikte daarbij een hoogte van zeker 75 Meter. Daar werd de strijd ten einde gestreden tusschen den vogel en zijn kleinen belager. Deze had zich vastgebeten in den nek van den valk en zoog den valk het bloed uit. Zoo krachtig als eerst de vleugel slag van de valk was, zoo onregelmatig werd hij nu. Zichtbaar verloor de vogel aan kracht. Nog enkele oogenblikken en de strijd is beslecht in het voordeel van den wezel. Stuurloos, als een val lend blad komt de trotsche valk naar beneden getuimeld, nu en dan een krampachtige poging aanwendend om zich van zijn belager te ontdoen en zijn evenwicht te herkrijgen, hetgeen hem echter niet meer mag gelukken. Nog twee krachtige vleugelstooten en de doodstrijd is gestreden. Bij de komst van den ooggetuige ver dween de wezel haastig tusschen het kreupelhout. Hij had zijn prooi in de lucht den nek doorgebeten. ROTTERDAM, 27 Dec. Hedenmor gen te kwart voor vijf is brand ontdekt in pand 52 aan de Verlaatstraat alhier. Dit pand is een oud schoolgebouw dat thans bij diverse firma's in gebruik is. Aan de achterzijde zijn eenige panden gelegen welke uitkomen aan den Op pert. Een bewoner van een dezer pan den heeft den brand ontdekt en de brandweer gealarmeerd. Het vuur bleek te zijn ontstaan op de zolderverdieping van den voorkant en had zich vandaar naar de Ie étage van. een zolder aan den achterkant medegedeeld. De gedeel ten waar het vuur woedde waren in gebruik bij de Silvikrin Mij., fabrikan ten van haarmiddelen. In den aanvang droeg de brand een ernstig karakter. Het dak brandde door en de vlammen laaiden eenigen tijd hoog boven het dak uit. De zolder en de eerste verdieping brandden geheel uit. De brandweer wist het vuur met zeven stralen te blusschen. De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen vaststellen. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is vrij groot. Scherpe maatregelen aan de Duitsche grens Het is gebleken, dat vele personen ge tracht hebben in Duitschland tegen goedkoope marken dure fototoestellen naar Nederland te brengen en deze zonder betaling van invoerrechten over do grens te voeren. Gedurende den laatsten tijd wordt aan de grens een strenger contróle uitgeoefend en tal van toestellen, welke frauduleus werden in gevoerd, zijn reeds in beslag genomen en de bezitters ervan werden beboet. Naar aan het A.N.P. thans van be voegde zijde wordt medegedeeld, is het koopen van goederen in Duitschland en het betalen daarvan in Duitschland tevens in strijd met do clearing-ovcr- een komst tusschen Nederland en Duitschland. Op een desbetreffende vraag heeft het Nederlandsch Clearing- instituut te Den Haag medegedeeld, dat hij, die tijdens een verblijf in Duitsch land aldaar een camera koopt en con tant betaalt, met de bedoeling deze hier te lande in te voeren, zich in verband met artikel 20 der Wet Internationaal Betalingsverkeer 1934, welke hem, die in strijd met de verdragsvoorschriften opzettelijk een betaling verricht met straf bedreigt, aan strafvervolging bloot stelt. Volgens deze uitspraak kunnen zij, die aan de grens in het bezit worden ■gevonden van in Duitschland gekochte fototoestellen, niet alleen beboet wor den door de douane, doch ook een strafvervolging volgens bovengenoemde wet tegemoet zien. De kwestie der toelating van de Poale Zion AMSTERDAM. Mr. Abel J. Herz- berg, de voorzitter van den Nederland schen Zionisten Bond, heeft op den eer sten Kerstdag met een redevoering, waaraan wij het volgende ontleenen, de 36ste algemeene vergadering dezer organisatie geopend. Na een breedvoerige beschouwing van de huidige situatie der Joden, consta teerde mr. Herzberg, dat een groot aan tal landen niet meer wordt beheerd en geleid door politiek verstand en maat schappelijk inzicht, maar door rasin stinct en z.g. nationalistische intuïties. In de nationale saamhoorigheid der menschen. op zichzelf een der vrucht baarste levensbeginselen, welke ons ge geven zijn, wordt iedere zin en redelij ke doelmatigheid vervangen door mys terie en orakel. De Jood, belast met leugenachtige historische reminiscen ties en in zijn nationale minderheids positie weerloos, wordt de bij uitstek geschikte figuur om alle kwaad te sym- boliseeren. De Joden moeten tegenover deze ver volging een geestelijke verbondenheid stellen, dan heeft de vervolging niet alleen een negatieve, doch ook een po sitieve uitwerking. Spreker zegt dit op gevaar af van te worden misverstaan. Niet tevergeefs hebben de Joden in de eeuwen van hun zelfstandigheid be ginselen van de hoogste zedelijke waar den tot ontwikkeling gebracht en ge tracht, deze ook in de jaren der ver strooiing te realiseer en. Wat de burgerlijke vrijheden van de Joden in de landen hunner inwoning betreft, de Zionistische beweging ge looft iedere verkorting daarvan van de hand te moeten wijzen. Zij zijn, zoowel naar de daad als naar de gezindheid, bereid tot de meest volledige staatsbur gerlijke loyaliteit. Het Zionisme zal zich er niet toe laten verleiden, zich te begeven in een apologie van het Jo dendom. Het eenige antwoord, dat vol gens spreker op de vervolging bestaat, blijft de opbouw van een Joodsch Na tionaal Tehuis in Palestina. Spreker ging vervolgens in op een aantal interne kwesties, in hoofdzaak van organisatorischen aard, waarbij het gaat om den landel ijken organisatie vorm van de Zionistische wereldorgani satie als reactie tegen het partijen- systeem en de volgens spreker veel te groote zelfstandigheid van ver schillende Zionistische groepen. Het uittreden der Revisionistische Zionisten (de nieuwe Zionistische orga nisatie, welke onder leiding staat van Wladi-roir Jabotinski), heeft duidelijk gemaakt, hoe groot de verdeeldheid in de Zionistische gelederen was gewor den. Voor wat Nederland betreft aldus spreker zullen de moeilijkheden voor een belangrijk deel kunnen worden op gelost door de toetreding van de Poale Zion, het socialistisch-zionistisch ver bond, tot den Nederlandschen Zionisten Bond. Na langdurige onderhandelingen heeft het bondsbestuur daartoe den grond slag gelegd. Over blijft de vraag, welke competentie de landelijke organisatie moet bezitten. Te dien einde zijn een aantal voorstellen gedaan, o.a. met be trekking tot een zeggenschap over de verdeeling der certificaten voor de im migratie in Palestina. Uitvloeisel van het beginsel der landelijke organisatie is, dat de commissies verantwoordelijk zullen zijn jegens de bevoegde orga nen van den Nederlandschen Zionisten Bond en ook door dezen worden geko zen. Nadat verschillende begroetingstoe spraken waren gehouden, o.m. door den heer M. B. Nijkerk namens het kerk bestuur van de Nederlandsch Israëlie- tische Hoofdsynagoge, en den heer M. H. Pknentel, namens het dagelijksch bestuur der Portugeesch-Israëlietische gemeente, werden algemeene beschou wingen gehouden over de jaarversla gen. Hef jaarverslag Aan het jaarverslag, loopende van 1 Juli 1934 tot 30 Juni 1935, ontleenen wij, dat „alle bedenkingen, welke met betrekking tot den gang van zaken in Palestina rijzen, de vreugde over de ontwikkeling der laatste jaren niet kunnen wegnemen. Er is eindelijk schot gekomen in het werk, er is een toene ming van menschen en van kapitaal, er is eenig perspectief". In 1931 en 1932 bedroeg het aantal Joodsche immigranten respectievelijk 4075 en 9553, in 1933: 30.327 en in 1934: 42.359. Per 31 October 1935 bedroeg het aan tal Joden in Palestina omstreeks 345.000, d. i. 26 27 der totale bevolking, tegenover 15 in 1930. In 1933 kwamen 25 der immigranten uit Duitschland en 47 uit Polen, in 1934 23 uit Duitschland en 41 uit Polen. In het afgeloopen jaar zijn 750 kinderen tus schen 14 en -16 jaar uit Duitschland naar Palestina „overgeplant". De Bond telt thans meer dan dertig afdeelingen met 3193 leden (verleden jaar 3173). De groep-Mizrachie (wetsge- trouwe Joden) is met 59 leden toege nomen tot 344. In de avondvergadering verwelkom de de congres-voorzitter, mr. Kan, in het Hebreeuwsch prof. dr. S. Brodctsky, lid van de Wereld Executieve te Lon den. die vervolgens een referaat hield over den huidigen toestand van het Zionisme. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, zeide prof. dr. D Cohen, dat men thans de Poale Zion toelaat, die het Zionisme en het Joden dom niet in het hart raakt. Volgens spreker is dit de groote fout van het bondsbestuur. De heer De Haan verklaarde, dat de Nederlandsche Mizrachi bereid is. het voorstel om de Poale Zion tot den Bond toe te laten, te accepteeren. Nadat, nog verschillende sprekers over uiteen loopende onderwerpen het^ woord hadden gevoerd, werd de verga dering des nachts te ongeveer twee uur verdaagd tot Donderdag. De tweede dag Nadat ook de ochtendzitting van den tweeden dag in hoofdzaak aan interne aangelegenheden, was gewijd geweest, heeft de heer Kartels in de middagzit ting verklaard, dat andere organisaties het werk verrichten, dat door den Bond had moeten worden gedaan. De bondsvoorzitter, mr. Abel J. Hertz- berg, beantwoordde de verschillende sprekers, waarbij hij in een hartstoch telijke rede bestreed, dat de N.Z.B. een dood lichaam,, een ruïne, zooals een der sprekers had gezegd, zou zijn, wel ke zich niet zou interesseeren voor Zio nistische aangelegenheden welke op het oogenblik aan de orde zijn. De bestuurs leden persoonlijk en ook de redactie van de Joodsche Wachter hebben niet meer kunnen doen dan zij hebben ge daan. Niettemin is de constellatie voor een oppositie gunstig. Staande bracht de vergadering spre ker aan liet einde van zijn herhaalde lijk door applaus onderbroken rede een ovatie. Vervolgens werden verschillende be sluiten genomen, welke betrekking heb ben op organisatorische werkzaamheden waarna besloten wordt tot de toelating met algemeene stemmen van de Poale Zion. Aan de orde is dan de samenstelling van het nieuwe bestuur, waarbij zich moeilijkheden voordoen, aangezien bij eenige voorbereidende besprekingen de noodzakelijkheid was gebleken, reke ning te- houden met de partijschakee- ringen. Er ontspon zich ten slotte een juri disch debat, waaraan verscheidenen der zoo talrijk ter vergadering aanwe zige juristen deelnamen, waarna ten slotte werd besloten tot een reglements wijziging, waarbij het bestuur voortaan zou bestaan uit een voorzitter, een se cretaris en zeven leden. Tenslotte werden bij acclamatie ge kozen tot voorzitter mr. Abel J. Herz berg, en tot secretaris mr. Ch. Polak, terwijl de overige zeven bestuursfunc ties zullen worden bezet door de hee- ren I. van Blitz, S. Dasberg, de dames mevrouw de LeeuwGerzon en A. Straschnow—-Cahn, Pinkhof, ir. E. Th, Gelber en dr. ir. P. J. Denekamp. De heer Van Blitz en mevr. De Leeuw Gerzon waren hierbij de candidaten van Poale Zion. Om over half acht werd de zesender tigste jaarvergadering besloten met een daverend Hatikwah (Lied der Hope). OUDEJAARSAVOND Naar wij vernemen hebben de Spoor wegen extra maatregelen genomen voor vervoer van reizigers in den nacht van 31 December op 1 Januari a.s. Het feit, dat een groot aantal menschen dsn Oudejaarsavond pleegt door te bren gen bij familie of anderszins in Amster dam, Rotterdam of Den Haag, is aan leiding geweest om de volgende extra verbindingen le, 2e en 3e kl. tot stand te brengen: Van Amsterdam Extra-verbindingen A Amsterdam C.S. V. 2.30 Haarlem A. 2.48 Leiden A. 3.18 Den Haag H.S.M. A. 3.36 Rotterdam D.P. A. 4.05 B Amsterdam C.S. V. 2.34 Naarden—Bussum A. 3.06 Hilversum A. 3.18 C Amsterdam W.P. V. 2.30 Utrecht CS. A. 3.03 Van Den Haa« Extra-verbln dingen A Den Haag H.S.M. Delft Schiedam Rotterdam DJP. B Den Haag H.S.M. Leiden Haarlem Amsterdam C.S. V. 1.55 A. 2.03 A. 2.11 A. 2.15 V. 3.11 A. 3.27 A. 3.57 A. 4.19 Van Rotterdam Extra-verbindingen: A Rotterdam D.P. Schiedam Delft Den Haag H.S.M. B Rotterdam D.P. Leiden Haarlem Amsterdam C.S. V. 1.30 A. 1.34 A. 1.43 A. 1.50 V. 2.40 A. 3.27 A. 3.57 A. 4.19 Wat. betreft de geldigheid van plaats bewijzen worden bovengenoemde trei nen beschouwd te zijn de laatste van 31 December. Men kan dus met één- daagsche retourkaarten, genomen 3t December, met deze treinen terugkee- ren. BOTSING TUSSCHEN LADDERWA GEN EN VRACHTAUTO Te Amsterdam heeft op de Linden» .gracht een hevige botsing plaats ge had tusschen een ladderwagen van do brandweer en een vrachtauto. De lad derwagen zou, van de Willemstraat ko mende, de Lindengracht kruisen, toen de in de richting van de Lijnbaans gracht rijdende vrachtauto met vrij snelle vaart naderde. De chauffeur, die in elk geval aan den ladderwagen de voorkeur had moeten geven, merkte dit zware vehikel te laat op, met het ge volg, dat beide wagens met. een hevi- gen slag op elkander botsten. De lad derwagen werdzóó zwaar beschadigd, dat hij weggesleept-moest worden; ook de vrachtauto, die eenige meters opzij werd geschoven en daarbij nog een paar aan den kant van de gracht staan de handkarren vernielde, liep ernstige schade op, doch kon nog op eigen krachten verder rijden. Een jongen, dia van de vrachtauto een duw kreeg, kwam met den schrik vrij.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 2