„SbeSfom:; Verdrag met Duitschland GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR Belangrijke ver beteringen NED. AMBULANCE IN ABESSYNIE MARINIERS NAAR CURACAO? U heeft er geen omkijken naar. Besparing, want incasso-kosten vervallen. INBREKERS AAN GEHOUDEN NEDERL. LOGGER VERGAAN 3c BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 DECEMBER 193S Vermeerderde afzet van zui? velproducten naar onze Oosterburen Ook Indië erin betrokken DEN HAAG, 27 December. Den dag voor Kerstmis is, na langdurige onderhandelingen, te Berlijn het ver drag geteekend, waarbij voor 1936 het goederenverkeer tusschen Nederland en Duitschland geregeld is. Zooals reeds werd medegedeeld is in dit verdrag, voor wat betreft den afzet van landbouwproducten uit Nederland in Duitschland (met name betreffende boter, eieren en kaas) een regeling vastgelegd, welke voor het komende jaar een vermeerderde afzet van de ge noemde producten in vergelijking met 1935 mogelijk maakt. Ten aanzien van den invoer van Duitsche artikelen, die in Nederland gecontingenteerd zijn, is er een rege ling getroffen, waarbij aanpassing aan de verhouding op de Nederlandsche markt is nagestreefd. Hedenmiddag heeft dr. H. TM. Hirsch feld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid en leider van de Nederland sche delegatie, eenige nadere mededee- lingen gedaan over den inhoud en de beteekenis van dit verdrag. Gedurende lange jaren is het goe derenverkeer tusschen Nederland en Duitschland beheerscht door een oud tractaat, dat van 1851. Verschillende verdragen werden in den loop der jaren gesloten op de basis van meestbegunstiging, totdat de gewij zigde omstandigheden het noodzakelijk maakten op dit gebied andere wegen in te slaan. Het laatste verdrag, dat vóór de „cri sis-periode" gesloten werd, was dat van 1925, hetwelk op 31 December 1932 expireerde. Na dien tijd zijn er slechts verdragen gesloten voor een korten duur. Het handelsverkeer werd van jaar tot jaar opnieuw geregeld. Hoe belangrijk het goederenver keer ook is, het is niet het eenige. Naast de verdragen, regelende het goederenverkeer, staan het clea- ringverdfag en de transferovereen komst. Deze drie verdragen staan met elkaar in zeer nauw verband en men moet de verdragen dan ook als een totaliteit, als bijeenbehoo- rende, zien. Met Duitschland staan wij voor de moeilijkheid, dat dit land niet over een voldoende hoeveelheid deviezen be schikt om zijn verplichtingen integraal na te komen. Het maximum van wat Nederland aan betaling ontvangen kan is datgene, wat Nederland naar Duitsch land aan goederen kan uitvoeren plus betaling van diensten, die Nederland in economisch opzicht aan Duitschland bewijst. Die begrensde betalingscapaciteit stelde de regeering voor de vraag hoe die betalingscapaciteit zoo rechtvaar dig mogelijk verdeeld kan worden. De regeering achtte het noodzakelijk ook Indië hierin te betrekken en de Mocder- landsche en Koloniale belangen ge meenschappelijk te behartigen. Bij de onderhandelingen moeten dan ook alle punten bekeken worden. De delegatie mag en kan zich nooit con- ccntreeren op één zijde van het groote vraagstuk. Wat het nieuwe verdrag betreft wees dr. Hirschfeld er op, dat er naast, het eigenlijke verdrag nog verschillende overeenkomsten zijn, die van belang zijn bij de uitvoering van het verdrag. De belangrijkste wijzigingen, welke, bij vergelijking met het verdrag voor 1935, zijn aangebracht, zijn de volgen de: Voor verschillende groentenzaden zijn nieuwe tariefsconsolidaties en -verlagingen verkregen. Het invoerrecht op druiven, dat thans 15 R.M. per 100 Kg. bedraagt, is verlaagd tot 7 R.M. Het invoerrecht op lithopoon is niet meer in het verdrag opgeno men. Voor oesters is door Duitschland een invoerrecht van 65 R.M. vast gesteld. Terwijl voor gloeilampen een ta riefcontingent is vastgesteld. Landbouwproducten Een van de belangrijkste onderdeden van het verdrag is de regeling van den export der voornaamste landbouw-pro- ducten. Boter, kaas en eieren zijn altijd zeer omstreden artikelen geweest en dit jaar was dit punt van des te meer belang, daar Duitschland zich, tengevolge van betalingsmoeilijkheden, in den loop van het jaar genoodzaakt had gezien den invoer van boter, kaas en eieren, spek cn groenten niet onaanzienlijk Ie beperken. Sinds 1933 is de situatie geheel ver anderd. Het economisch leven is ge drongen in het. keurslijf der clearing. Daarom stond men in den herfst 1935 anders tegenover het vraagstuk dan in den herfst 1933. De nieuwe, regeling knmt hierop neer. dat de hoeveelheid hot er, kaas, eieren en melkproducten, welke Duitschland van ons zal afnemen, in het komende jaar grooter zal zijn, doch dat de prijs, waartegen deze producten worden afgenomen, lager zal zijn. De regeling heeft deze beteekenis, dat er een 'grooter kwantum Neder landsche artikelen uitgevoerd zal wor den, dat grosso modo, hetzelfde geld bedrag zal opbrengen als de kleinere hoeveelheid in het vorig jaar. De ontwikkeling van deze figuur in het verdrag zal moeten aantoonen of deze aan de verwachtingen beant woordt en of zij een succes is. De prijzen, die wij voor onze produc ten in Duitschland konden maken, wa ren niet slecht. Eerder het. tegendeel. Doch dit was niet te handhaven. Het gevaar bestond, dat Nederland van de Duitsche markt verdrongen zou wor den. En daarbij moet men bedenken, dat het nooit gewenscht is de reputa tie te hebben van „de duui'ste" te zijn. Naar aanleiding van de geruchten, dat Duitschland een grootere hoeveel heid wenschte te koopen tegen lagere prijzen, is in landbouwkringen groote bezorgdheid tot uiting gekomen, omdat men Duitschland het voornemen toe schreef den inkoop te willen centrali- sceren. Op dit punt kon dr. Hirschfeld belanghebbenden geruststellen. De be doelde inkoopcentrale beeft wel bij de onderhandelingen een groote rol ge speeld, doch er is niets van terecht ge komen, omdat de delegatie er zich ten sterkste tegen verzet heeft. Invoer in Nederland Wat den invoer in Nederland be treft, hier is de kern van het vraag stuk de contingenteering van Duitsche goederen. Van den totalen invoer in ons land uit Duitschland is ongeveer 31 aan Nederlandsche contingenteeringsbepa- lingcn onderworpen. Voor al deze goederen zijn nieuwe contingenten vastgesteld, welke over het algemeen lager zijn dan die, welke voor 1935 golden. Een zekere aanpassing aan de gewij zigde omstandigheden in ons eigen land had dit noodzakelijk gemaakt. In 1934 en in 1935 waren de Duit- schers er niet in geslaagd de hun toe gestane verdragscontingenten uit te put ten. In de eerste plaats werd dit ver oorzaakt door de verminderde koop kracht in Nederland, doch ook door het feil, dat Duitschland niet meer op de Nederlandsche markt kon concurrecren. De Duitsche industrie kan tegen de Duitsche prijzen niet meer op de we reldmarkt concurreeren. Daarom is men een systeem gaan toepassen, dat eigenlijk neerkomt op het verleenen van export-premies. Do Duitsche regee- ring zal ook in 1936 niet met dit systeem kunnen breken. Het reducee- ren van de contingenten is nu te zien als een bescheiden waarborg voor de Nederlandsche industrie, dat zij in 1936 minder last zal hebben van de export- premies. Voor een aantal artikelen is voorts een contingent vastgesteld, dat ligt be neden den werkelijken invoer in 1935. Dit is o.m. met de, textiel het geval en beteekent dus een extra-steun voor de Nederlandsche industrie. De administratie der contingenten is ook dit jaar in Nederlandsche handen. De Duitsche regeering heeft echter het recht voorstellen te doen over de wijze van uitputting der contingenten, indien blijkt, dat geen uitputting heeft plaats gehad. De regeering voor den in- en uitvoer van steenkolen is onveranderd ge bleven. Voorts zijn er in 1936 nog besprekin gen te wachten over enkele onderwer pen van industrieelen aard. Met name betreffende de zout- en de glasindustrie zal naar een zekere samenwerking ge zocht worden. DE HAAGSCHE TRAM-KWESTIE Do Haagsclie gemeenteraad heeft Vrijdagnamiddag aan het einde van de geheime zitting (welke van kwart over twee tot kwart over vijf duurde) een voorstel om de overeenkomst met de Haagsche Buurtspoorwegen op te zeg gen. met groote meerderheid verwor pen. oVeftbtgft oÉeyjfj Aankomst te Addis Abeba. Minister Slotemaker de Bruïne's Oudejaars? avondrede Dr. Belmonte heeft een enkel gebroken 's-GRAVENHAGE, 2? Dcc. Dins- dagochtend is bij het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis alhier een telegram ontvangen van den leider der Nederlandsche ambulance naar Abessvnië, waarin medegedeeld werd. dat de ambulance Zaterdagochtend in Addis Abeba aangekomen was. De verdere opdrachten zal de ambu lance krijgen van de regeering van Abessynië. Naar men weet zal Minister Slotema ker de Bruine op Oudejaarsdag voor liet Algemeen Nederlandsch Verbond een radio-redo houden tot alle leden van den Ncderlandschen stam. Het hoofdbe stuur van het Roode Kruis heeft de am bulance hiervan op de hoogte gebracht en verzocht op het vastgestelde uur te trachten radio-verbinding met Holland te krijgen. Het radio-toestel van de am bulance is hiervoor wel geschikt, zoo- dat het waarschijnlijk is, dat onze land genooten in Abessynië op Oudejaarsdag de stem van Minister Slotemaker de Bruine zullen hooren. De Minister zal in zijn- rede ook eenige woorden richten tot de leden der ambulance. Naar wij vernemen heeft Dr. Belmon te, een der artsen van de Nederlandsche ambulance in Abessynië tijdens de reis van Port Said naar Djiboeti zijn enkel gebroken. De toestand is echter niet ern stig en Dr. Belmonte kan met zijn col lega's de reis naar Addis Abeba voort zetten. Waarschijnlijk zal hij eenige ■we ken in de Abessijnsche hoofdstad blij ven. Hij zal dan later de ambulance vol gen. MR. D. DE FLUITER, f Uit Amsterdam wordt het overlijden gemeld van mr. D. de Fluiter, inspec teur der directe belastingen enz. VEER-NACHTDIENST STOPGEZET Met ingang van 1 Jan. 1936 wordt de nachtdienst van het veer TielWamel stopgezet Een detachement wordt te Rotterdam in gereed? heid gehouden ROTTERDAM, 27 Dec. Naar wij ver nemen, wordt te Rotterdam een deta chement van 50 mariniers waarvan de manschappen behooren tot de Rotte» damsche afdeeling der mariniers, uit gerust, zoodat deze troep onmiddel lijk kan gaan vertrekken naar Cura sao, ter versterking van het garnizoen op dit eiland, in verband met. den op stand die in Venezuela is uitgebroken Wanneer inderdaad wordt besloten dit detachement naar Curasao te zenden, komt liet. onder bevel van Kapt de Bruin. Een definitief besluit om ma riniers naar Curasao te zenden is ech ter nog niet gevallen. GRIEKSCH SCHIP LEK GESLAGEN Nederlandsche sleepbooton? derneming verleent hulp AMSTERDAM, 27 Dcc. Maandag avond j.l. is op de Engelsche kust on geveer ter hoogte van Burnham het Grieksche vrachtschip Mickalis Poutous gestrand. De positie van het schip was niet direct gevaarlijk en in den nacht van den eersten op den tweeden Kerst dag is het met eigen middelen vlotgeko- men. Daar het schip echter water maak te, heeft de gezagvoerder gebruik ge maakt van de assistentie van de sleep boot Zwarte Zee van L. Smit en Co.'s internationalen sleepdienst te Rotter dam. De kapitein van de Zwarte Zee bad zich na het bericht van de stran ding naar de onheilsplaats begeven en kwam op tijd aan om hulp te verleenen bij bet voorloopig dichten van de lek kage der Michalis Poutous. De Zwarte Zee heeft het Grieksche schip daarna op sleeptouw genomen cn naar Cardiff gebracht, waar het in het dok is opge nomen. VERKEERSONGEVALLEN IN HET DERDE KWARTAAL In de elfde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden voor de eer ste maal in een tweetal tabellen kwar taalcijfers gegeven van de verkeers ongevallen gedurende het derde kwar taal van 1935 in de zeven grootste ge meenten des lands. Geconstateerd werden 6156 verkeers ongevallen, waarvan veroorzaakt wer den door: fouten van bestuurders van vervoermiddelen 4706 (76.4 pCt.), fouten van voetgangers 470 (7.6 pCt.), gebre ken aan of gebeurtenissen met betrek king tot vervoermiddelen 84 (1.4 pCt.), den toestand van den weg, incl. slip pen en doorglijden 429 (7 pCt.), andere oorzaken 354 (5.8 pCt.) en onbekende oorzaken 113 (1.8 pCt.). wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wij aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het eerste kwartaal 1936 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. KAN DE TEMPERATUUR VOORSPELD WORDEN? MERKWAARDIGE VONDSTEN December en Januari tè koud. Februari brengt geen groote afwijking Verschuiving van seizoenen liet klimaat van Nederland heeft al tijd den naam gehad van heel wissel vallig en onberekenbaar te zijn. In vele opzichten is deze naam welverdiend, omdat Nederland in dat gedeelte van Europa ligt, waar de talrijke depres sies bijna onophoudelijk liet geregeld verloop der weersgesteldheid, dat dooi de seizoenen wordt beheerscht. versto ren. In de eersfp plaats is er toch een jaarlijks verloop, waaruit de verschil len tusschen winter en zomer ont staan. die wij gemakkelijk kunnen waarnemen. De talrijke onregelmatige storingen komen in de tweede plaats Naast deze twee hoofdfactoren van het klimaat moeten wij echter rekening houden met een derde. In het algemeen verloop der weersgesteldheid komen nl groote golvingen voor, die de oorzaak zijn van abnormale weerstoestanden gedurende langen tijd. Men denke in dit verband b.v. aan koele zomers, zachte winters, strenge winters, regen rijke tijden, droogte-perioden en derge lijke. Wanneer wij deze golvingen gaan be- stucleercn, komen wij voor zeer inge wikkelde vraagstukken te staan. Som tijds gelukt het zekere wetmatigheden te ontdekken in het voorkomen van bepaalde afwijkingen van de weersge steldheid van de normale en dan is het mogelijk bepaalde voorspellingen tc doen, die een hooge trefkans bezitten. Op dit gebied van onderzoek is het bestudeeren van temperatuur-afwijkin- gen soms vruchtbaar. Men kan voor eiken dag van het jaar een normaal- gemiddelde temperatuur berekenen uit een waarnemingsreeks van b.v. veertig jaren. Deze normaal-gemiddelde tem peratuur heeft de beteekenis van een maatstaf van de abnormaliteit van het weer op een bepaalden dag. Kwamen er nooit storingen voor. dan zou iedere datum vast en zeker zijn eigen tempe ratuur hebben. Het bestudeeren van de afwijkingen der temperatuur van eiken dag nu leidt tot merkwaardige uitkomsten. In liet volgende wordt een en ander me degedeeld over een onderzoek naar die afwijkingen in de maanden Januari en Februari van de jaren 1892 tot 1935. hetwelk ik heb ingesteld. Het bleek bij dit onderzoek, dat liet voorkomen van tè koude en tè warme perioden in deze maanden niet volkomen willekeurig is. Zoo waren b.v. do Januari-maanden 1892 tot 1S07 (1891 trouwens ook) veel Ie koud. Van 1898 tot 1905 waren zij. behalve in 1901. we.er te warm. van 1901 tot 1911 meest te koud. en zoo- kunnen wij doorgaan. Dit be teekent. dat wij gedurende verschei dene jaren achtereen kunnen reke nen op een temperatuursafwijking in een bepaalden zin. Kiezen wij een geschikte methode van berekening der afwijkingen, dan ont dekken wij spoedig lange golven in dc temperatuur, die zoo duidelijk zijn, dat men met vrij groote zekerheid het ka rakter van de temperatuur van een maand een jaar vooruil kan voorspel len. Zoo kon ik in het voorjaar reeds voorspellen, dat de zomer 1935 over het algemeen warmer zou zijn dan nor maal, en eenigen tijd geleden, dat De cember een belangrijk warmte-tekort zou opleveren. Dat ik pas zoo laat met die verwachtingen was kwam doordat mijn berekeningen niet eer klaar wa ren. Gaan wij nu het verloop der tempe ratuur na van dc maanden Januari en Februari, dan zien wij het volgende: de Januari-temperatuur is sedert 1921 in bet algemeen dalende. Dit beteekent niet, dat iedere Januarimaand kouder was dan haar voorganger, want van jaar tot jaar komen steeds sterke schommelingen voor. maar do positieve afwijkingen werden kleiner, de negatie ve grooter. De vier laatste Januari maanden waren allen te koud, drie voorafgaande allen te warm. Merkwaardig genoeg is dit verloop in Februari heel anders. Omstreeks 1925 had de Februari-temneratuur haar mi nimum bereikt. Daarop volgde een stij ging tot 1930 en sedert dat jaar kwam weer een minimum voor, dat overwon nen schijnt te zijn. Als algemeen resultaat van het on derzoek werd dus verkregen, dat de maand December veel te koud zou zijn (sedert bevestigd), dat Januari zeer waarschijnlijk te koud zal worden en dat Februari geen groote afwijking zal brengen. Hierin ligt dus een zekere vervroe ging van den winter ingesloten, die wij trouwens ook in 1933 hebben gehad. Een nlgemeene vervroeging of vertra ging van seizoenen was trouwens reeds bekend. Het verschijnsel wordt op deze wijze bevestigd. (CIIR. NELL). (Nadruk verboden). In verband met de inbraak in het Capitobtheater te Rotterdam ROTTERDAM. '27 December. In den nacht van 1 op 2 September van dit jaar is er ingebroken in het Capi- tol-theater aan den Binnenweg alhier. De brandkast werd geforceerd cn de inbrekers maakten een buit van 5600. Eenige dagen na den inbraak arres teerde de politie den 22-jarigcn A. W. P. en den 44-iarigen W. F. B.. keliner van beroep, die in het Capitolthcater tevoren werkzaam was. De politie was cr echter van overtuigd, dat bij deze inbraak nog meer menschen betrokken moesten zijn. Do technisch# opsporingsdienst stel de een zeer nauwkeurig onderzoek in, waarbij men ontdekte, uit de wijze waarop de brandkast was geforceerd, dat hier met zeer bijzondere inbrekers werktuigen werd gewerkt. Er moesten inbrekerswerktuigen gebruikt zijn. die slechts zeer zelden voorkomen. Het onderzoek werd dan ook steeds voortgezet, omdat men vermoedde, dat de reeds aangehoudene deel uitmaakte van een grootere bende, die zeer ge raffineerd te werk gaat. Inbraken, den laatsten tijd gepleegd, in kleinere plaatsen in de omgeving van Rotter dam. bleken met dezelfde werktuigen als die in het Capitol theater waren ge bruikt. te zijn gepleegd en hieruit con cludeerde men, dat in deze plaatsen dezelfde bende aan den gang is ge weest. Het onderzoek leidde er toe. dat dezer dagen kon worden aangehouden de 54-jarige havenarbeider C. F. W. M. en de 46-jarige bankwerker. J. M. D., die ervan verdacht worden, medeplich tig te zijn geweest aan den inbraak in bet Capitoltheater. Bii een huiszoeking bii C. F. W. M. werden verschillende inbrekerswerktuigen in beslag geno men, waarbij de weinig voorkomende. Bovendien vond men bij hem een vol ledig geïnstalleerde werkplaats voor het maken van inbrekerswerktuigen. Dit alles werd in beslag genomen. Do beide gearresteerden zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht Tiet onderzoek wordt nog voortgezet en het is niet onwaarschijnlijk, dat nog meer arrestaties zullen plaats vinden. De 'bemanning door Belgis sche boot gered OSTENDE, 27 December. Ter hoog te van het lichtschip Noord Hinder is het Nederlandsche visschersvaartuig de Sch. 135 van de rcederij voorheen Fr. Vrolijk te Scheveningen vergaan. Een trawler uit Ostende. die op seinen van het in nood verkeerende vaartuig uitvoer, slaagde erin de bemanning van veertien koppen te redden. De Sch. 135 een motorlogger. die van Scheveningen was uitgevaren om in het Fransche kanaal haring te gaan vangen, geraakte in den storm lek. Toen het water tot in de machineka mer was gestegen en pompen niet baat te. heeft schipper Van Zwam vuurpij len afgestoken op welke seinen de Bel gische boot ter hulp kwam. De Neder landsche bemanning stapte op de Bel- eïsche boot over cn werd naar Ostende gebracht. Dc Sch. 135 verdween in de diepte. 415.000 WERKLOOZEN IN NEDERLAND Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verstrekt de volgende cijfers be treffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeids bemiddeling als werkzoekende inge schreven. Hierbij zij opgemerkt,- dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare ar beidsbemiddeling laten inschrijven. Aant. werkl. op 't einde v. Nov.'35 Nov.'34 Oct.'35 Mannen 18 j. en ouder 380.807 339.952 350.211 jonger dan 18 j. 15.342 10.61S 13.695 396.149 350.570 363.906 Totaal Vrouwen 18 j. en ouder 12.500 10.321 12.012 jonger dan IS j. 6.531 4.722 6.018 Totaal 19.031 15.043 18.030 Algemeen totaal 415.180 363.613 3S1.936 PORTRET DER KONINGIN IN HET ROTTERDAMSCHE RAADHUIS ROTTERDAM. 27 Dec. Het raadhuis van Rotterdam bezat nog steeds geen geschilderd portret van H. M. de Ko ningin, hetgeen reeds gcruimen tijd als een gemis werd gevoeld. Drie jaar ge leden vormde zich een comité uit alle kringen van dc burgerij, om een be drag bijeen te brengen, teneinde het raadhuis met een geschilderd portret van de Koningin te kunnen verrijken. Hedenmiddag heeft on officieele. zij het eenvoudige wijze de aanbieding van dit schilderij in dt burgerzaal van hot raadhuis plaats gehad. Deze com missie uit de burgerij, met haar voor zitter de heer D. T-Tannema. directeur yan het museum Bovmans. verscheen in de burgerzaal waar het portret was ongesteld. Aanwezig waren de burge meester en de wethouders rle Zeeuw. Ratte en Dijk en de gemeentesecretaris mr. Smeding. Ook do schilder van het nortret de beer H, Mees was aanwezig. De beer TIannema bood in een toe- snraak bet schilderij aan het gemeen tebestuur aan. waarna de burgemees ter dank zegde en verklaarde dat het gemeentebestuur het schilderij gaarne aanvaardde. W.A. KORPSEN N.S.B. ONTBONDEN In de Amsterdamsche Apollo? hal na een Kerstmarsch Aflegging van eed of gelofte AMSTERDAM, 27 Dec. Ruim vier entwintighonderd personen hebben gis teren deelgenomen aan den Kerstmarsch van de Nat. Socialistische Beweging, begonnen aan de Tennisbal in dc Apol- lolaan, gaande vprder, via Amstelveen, naar Ouderkerk en van daar langs den Amstel terug naar de plaats van ver trek. In de Appollo-tennishal zou des na middags in een slot-sunienkomst de N. S. B.-leider, ir. A. A. Mussert, na een toespraak, de vaandels innemen van de te ontbinden W. A.-afdeelingen, doch wegens ziekte bronchitis gepaard gaande met hooge koorts was hij daartoe niet in slaat en trad een ander in zijn plaats op. Op de startplaats waren veel belang stellenden op de been. De route ging langs Amstelveen en de Oudekerkerlaan naar Ouderkerk, waar gerust werd. Omstreeks drie uur kwamen allengs do afdeelingen, nu op nieuw verspreid tot groepjes van tien, uit de richting van den Amsteldijk door de Haringvlietstraat bij de Apollo-hal aan. Üe groote zaal daar liep spoedig stampvol, ook met andere belangstel lende N.S.B.-leden. Weldra waren er ongeveer vierduizend menschen bijeen. Voor het laatst inspecteerde de leider der korpsen de geuniformde mannen, daarbij met een handdruk afscheid ne mende van de vendel-commandanten. Er werd nog eens gedefileerd voor den inspecteur, gep. overste I-Iogewind, waarna deze een rede hield. Hij betoogde volgens het verslag in De Cour-ant dat de regeering, nu voornemens zijnde de W.A. en R.W.A. te verbieden, voor „rood gezwicht" is. De W.A. stelde zich, aldus spreker, niet anders ten doel, dan orde, tucht en dis cipline aan te kweeken. De regeering zag er z. i. waarschijnlijk iets anders in. Zij heeft misschien gehoopt, aldus verklaarde de hper Hogewind ongeveer, dat ir. Mussert niet tot ontbinding dezer korpsen zou overgaan. Dan zon mogelijk de Nationaal Socialistische Be weging, als toonende daardoor n.et- legaal te zijn. kans loopen verboden te worden, met het gevolg van niet te kunnen deelnemen als politieke groep aan de Kamerverkiezingen van 1937. Onze leider, ir. Mussert, zoo verklaar de de spreker, is de regeering vóór ge weest. De korpsen worden ontbonden, heden nog. Met eenige plechtigheid werden ver volgens de vaandels ingenomen, welke geplaatst zullen worden in het hoofd kwartier te Utrecht. Nadat onder gejuich besloten was een telegram van trouw te zenden aan den leider, trad in diens plaats hier als spreker op dc heer Van der Weide. Deze deelde namens ir. Mussert me de, dat de N.S.B.-leider vertrouwt, dat de uit hun verband gerukte W.A.-man- nen nu met dezelfde „onstuimige geest drift" in de politieke partij, de N.S.B. een plaats zullen innemen. Hij stelde namens ir. Mussert den W.A.-mannen voor, de volgende gelofte af te leggen: Ik zweer mijn Koningin, mijn Volk, mijn Land, steeds te dienen. Ik zweer trouw en gehoorzaam heid aan dc Nationaal Socialisti sche Beweging en haar leider ir. Mussert. Hem zal ik steeds naar eer en ge weten en met inspanning van ai mijn krachten bijstaan in den door hem begonnen strijd. Een kwartier ongeveer werd den W.A- en R.W.A.-mannen gelegenheid gegeven over deze verklaring na te denken. Na dat tijdsverloop deelde overste Hogewind mede, dat geen dwang of pressie uitgeoefend zou worden om de zen eed of gelofte af te leggen. Ten overstaan van den heer v. d. Weide geschiedde de aflegging der for mule vervolgens in een spreekkoor. Daarna marcheerden de dusdanig ontbonden W.A.- en R.W.A.-afdeelingen nog eens door de zaal. Bij het treden uit het korpsverhnnd werd het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Tijdens een ingestelde tweede pauze werd den W.A.- en R.W.A.-mannen ten slotte nog gelegenheid gegeven hun af gelegde gelofte met hun naam Ie on derteekenen in tegenwoordigheid der vendelcommandanten. De door eenige duizenden bezochte besloten samenkomst in de Apollo-hal was eerst tegen halfzeven des avonds geëindigd. UIT HET DOORGANGSHUIS ONTVLUCHT EN WEER AANGE HOUDEN AMSTERDAM. 27 Dec. Twee van de drie uit het doorgangshuis Beth San aun de Nieuwe Heerengracht gevluchte meisjes zijn gisteren door dc kinder politie, die aanwijzingen had ontvan gen, tc Den Haag aangehouden. Een der meisjes, 16 jaar oud. die op last van den officier te Rotterdam in liet tehuis was geplaatst, is naar deze stad over gebracht. Het andere meisje, dat 17 jaar is. is ondergebracht in het rijks opvoedingsgesticht te Zeist. Het tierde nog voortvluchtige meisje is eveneens 17 jaar oud. INT. INSTITUUT VOOR SOCIALE GESCHIEDENIS AMSTERDAM. 27 Dcc. - Door de samenwerking van de Centrale Arbei dersverzekering cn Depositobank te Den Haag en het Nederlandsch Economisch Historisch archief, is liet thans mogelijk geworden de stichting „Het internatio naal instituut van sociale geschiedenis" op te richten, waarvoor de gemeente Amsterdam een ruim gebouw aan de Keizersgracht ter beschikking heeft ge steld. Het doel van het instituut is het bevorderen van de kennis en de weten schappelijke studie van de nationale en internationale sociale geschiedenis.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 9