INDIA BANDEN Het doel van Lindbergh ZEGE VAN LAVAL 4000 DE EEMLANDEft Maandag 30 December 1934 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 34e Jaargang No. 154 EEN LUCHTVAART COMBINATIE? HEHENKAMP Co., langestraat Watvermeldt Abessynië? Hulp aan de Duitsche vluchtelingen Ethiopië boekt successen Belangrijkste Nieuws Laatste berichten Licht op 4 uur 24 min. Japans moeilijkheden met China Mandsjoerijsche protestnota ABONNEMENTSPRIJS ,1-95i m week met g r a 11 verzekering tegen ongelukken) t u.io. Binnenland .rancc per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers 1 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 DAGBLAD PRUS DER ADYERTENTIEN van 14 regels 11.05 met inbegrij van een cewijsnummer elke regel meer f 0.25 Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbeuling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.051 Hij zou niet uit vrees voor kidnappers uit Amerika vertrokken zijn LONDEN, 29 Dec. (A.N.P.). - De luchtvaart-correspondent van de .„Sun day-express" schrijft over het vertrek van Lindbergh naar Engeland, dat in Britsche luchtvaartkringen het, gerucht de ronde doet, dat Lindbergh niet uit vrees voor kidnappers naar Engeland is gegaan, maar om deel uit te gaan maken van de directie van een groote nieuwe luchtvaart-combinatie, die de concurrentie zou willen opnemen tegen de Imperial Airways. Lindbergh Voorts maakt de corespondent mel ding van de mogelijkheid, dat Lind bergh, die met zijn gezin als eenige passagier aan boord is van de „Ameri can Importer" en met volledig diploma tieke privileges reist,, te Glasgow zal. aankomen. De „Sunday Express" heeft Lindbergh een telegram gezonden met de vraag óf in bovengenoemde geruch ten waarheid schuilt. Op dit telegram wilde Lindbergh niet antwoorden. De correspondent vai blad heeft voorts een nader onder zoek ingesteld naar de hemteroore gekomen geruchten. Hij vernam, dat in Engeland voor een nieuwe luchtvaartonderneming zes vlieg- booten, kostende 50.000 pond per stuk, en elk plaats biedende aan 32 passagiers gebouwd zullen worden voor trans-Atlantische vluchten. De vliegbooten zullen een snelheid kunnen bereiken van 170 mijl per uur. De ondex-neming heeft te Hamble, nabij Southampton de hand gelegd op eufc geschikte gelegenheid voor een vlieg- haven. De werkzaamheden zullen hier onmiddellijk ter hand worden genomen. In 1936 zal een maatschappij gelan ceerd worden, die de vliegbooten zal bouwen en exploitceren. Het ontworpen type toestellen kan alleen rendabel ge ëxploiteerd worden, wanneer het ge bruikt wordt op lange afstanden, zoo als Trans-Atlantische diensten of langs de Britsche rijksroutes. Op de vraag of deze nieuwe organisatie zal gaan con- curreeren met de Imperial Airways dan wel den wensch heeft.' daarmede samen te werken kan de correspondent geen antwoord geven. Wel meldt hij nog, dat. de Imperial Airways plannen heeft voltooid voor een Trans-Atlanti- schen dienst in samenwerking met de Pan-American Airways. Reeds nadert de bouw van het eerste van een reeks groote vliegbooten voor dezen nieuwen dienst te Rochester zijn voltooiing. Het zullen Amerikaanschc Sikorsky-tocstellen worden, de grootste en snelste vliegbooten, die ooit. gebouwd zijn. Een Britsche maatschappij heeft de rechten tot aanbouw aangekocht. De maximum-snelheid zal meer dan 180 mijl per uur bedragen cn de actieradius zal 3000 mijl groot zijn. De Britsche trust-combinatie, dié zal samenwerken met genoemde maatschappij heeft ga rantie gegeven voor opdrachten voor de eerste zes machines. De vlieghavcn te Hamble, Southampton, waar de boo ten gebouwd zullen worden, zal behal ve de fabriek een beschutte haven voor landing en start der toestellen hebben, benevens beschikken over een vlieg veld. Hier zal de Britsche basis voor de nieuwe lijn gevestigd worden. Het is mogelijk, dat deze onderneming haar Trans-Atlantischen passagiersdienst opent nog voor de Imperial Airways. Tot zoo ver de mededeelingen van de „Sunday Express". Tegen veler verwachtingen in schenkt de Kamer den Franschen premier haar vertrouwen De Italianen voldaan Nadat de Fransche ministerpresident Laval reeds Vrijdag j.l. uitvoerig zijn be leid met betrekking tot. het Oost-Afri- kaanschc geschil had verdedigd, heeft hij, in verband met de felle kritiek, die op zijn houding van vele kanten wérd uit geoefend. Zaterdag in dé Kamer beschou wingen gehouden, die op dezelfde aan gelegenheid betrekking hadden. Of schoon zijn meerderheid niet, verrassend groot was maar toch nog grooter dan velen hadden durven denken of hopen heeft hij Zaterdag zich niettemin kunnen handhaven, zoodat Frankrijk voorloopig: een kabinetscrisis bespaard is gebleven. Na heel een dag van pars lementaire discussies vers wierp de Kamer de moties Delbos, waartegen de regees ring de kwestie van vertrous wen had gesteld, met 296 tes gen 276 stemmen, zoodat de meerderheid voor de regees ring dus 20 stemmen bedroeg Vervotgens werd een vers trouwensmotie, door Chaps pedelaire ingediend, aanges nomen met 304 tegen 261 stemmen:: ditmaal bedroeg de meerderheid dus 43 sterns men. Met luide geestdrift werd het eindresultaat van de stemming in de Kamer bes groet. Te Rome heeft deze uits slag groote voldoening ges wekt De Italiaansche avondedities der bla den verschenen later, teneinde het resul taat der stemming nog te kunnen mel den. Met. grootcn opmaak werd het suc ces van Laval in de bladen gepubliceerd. De verklaringen, Vrijdag en Zaterdag door Laval afgelegd ten aanzien van Fraukrijks verplichtingen jegens Enge land en de Volkenbondspolitiek der Fran sche regeering hebben te Rome geen ver wondering gewekt. Men heeft hier steeds de positie van Frankrijk in dit conflict van een reëel standpunt bezien en men is La- val dankbaar, dat hij de vriendschap met Italië in overeenstemming met de traditioneele beginselen der Fransche po litiek heeft, weten te brengen. ONGEREGELDHEDEN IN GRIEKENLAND ATHENE, 30 Dec. (A.N.P.) Drie gendarmen en verscheidene burgers zijn Zondag gewond bij een gevecht tusschen royalisten en aanhangers van den vroegeren ministerpresident Veni- zelos. De botsing had plaats in het dorp Striroi in West-Thracië, nadat de beide groepen hadden gedemonstreerd. WeetUwatdatis: BEVA? Beva is. het merk dat in de betere vakkleeding staat, in ijzersterke, haast, onverslijtbare werkkleeren, die daarbij toch niet duurder zijn dan de gewone soorten. - Komt U er bij ons eens naar kijken? ROME, 29 Dec. (A.N.P.) Officieele telegrammen uit Adigrat, gisteren al hier ontvangen, melden, dat op Kerst dag twee Italiaansche vliegtuigen ver loren zijn gegaan tijdens een .machine geweervuur-aanval op terugtrekkende Abessijnsche troepen in de zone van de Takazze, welke aanval door een eska der vliegtuigen werd uitgevoerd. De vliegtuigen kwamen neer op ongeveer 12 mijl aan gene zijde van de Italiaan sche frontlinie. JAPAN BREIDT ZIJN VLOOT UIT Volgens een mededeeling van het Ja- pansche ministerie van marine omvat het geheele vlootbouw-program met in begrip van de drie aanvullende voor zieningen 90 schepen met een water verplaatsing van in 't geheel 221.000 ton. Acht en twintig schepen, tezamen 56000 ton metende, zijn reeds gereed en 40 zijn in aanbouw, waarvan 17 x-eeds te water zijn gelaten. Met den bouw der overige schepen zal het volgend jaar een aanvang worden gemaakt. IJSSTORM IN POLEN In Oost-Polen heeft een ijsstorm ern stige schade aangericht. Hevige regen val ging gepaard met zoo'n lage tem peratuur. dat het-water onmiddellijk bevroor. Verscheidene boonten werden door den ijslast ontworteld en ook vele telegraafpalen hielden de belasting niet uit. In de buurt van Nowogrodek is de oogst grootendeels vernield. Bo vendien werden er vele electrische lei dingen verbroken. NOODLANDING VAN JEAN BATTEN De vliegster mej. Jean Batten heeft te Midhurst in Sussex een noodlanding moeten maken tengevolge van averij aan den motor. Zij werd door enkele boeren naar een geneesheer gebracht, die haar den raad gaf den nacht in een hotel te Midhurst door te brengen. Nader wordt gemeld, dat Jean Bat ten» weer volkomen van den schok is hersteld. DEVIEZENSMOKKELAARS BETRAPT Reuter seint uit Milaan, dat een slaapwagen-conducteur van Zwitser- sche nationaliteit en twee Oostenrij kers zijn gearresteei'd wegens deviezen- smokkelarij. De conducteur trachtte 200.000 lire te smokkelen, de Oostenrij kers 100.000 lire. Zij werden veroor deeld tot geldstraffen ten bedrage van het gesmokkelde bedrag en werden vervolgens uitgewezen. James Macdonald neemt ontslag als hooge commissaris De hooge commissaris voor de Duit sche vluchtelingen, James Macdonald, heeft hij het Volkenbondssccretariaat zijn ontslag ingediend. Hij deelt mede, dat de omvang van het Duitsche anti semietisme het vraagstuk van bijstand aan de vluchtelingen op een zoo bree- den grondslag plaatst, dat alleen dc Volkenbond het kan oplossen en niet een organisatie, onafhankelijk van Ge- nève. De desbetreffende brief van Mac donald vormt tevens een requisitoir tegen de religieusc rassenpolitiek van het derde rijk. Macdonald uit tenslotte de hoop. dat de mogendheden stappen zullen ondernemen bij de Duitsche re geering, teneinde haar ertoe te bewe gen haar politiek te wijzigen. MONTEVIDEO'S BREUK MET MOSKOU In aansluiting op de beslissing van de x-egeering te Montevideo, om de be trekkingen met sovjet-Rusland af te breken, is een aantal communistische leiders gearresteerd. Verklaard wordt, dat dc Urugeesche regeering het plan heeft de communis tische partij in Uruguay onwettig te verklaren. De Bi'aziliaanschc minister van bul- tenlandsche zaken heeft zijn ambtge noot van Uruguay een telegram gezon den, waarin hij uiting geeft aan de voldoening van Brazilië over de ver breking door Uruguay van de betrek kingen met de sovjet-unie. welke ten doel heeft voorgoed een eind te maken aan de communistische propaganda. In het telegi'am wordt o.a. gewag ge maakt van de snelheid en oprechtheid, waarmede Uruguay zich aansluit bij de Amerikaansche democratie en hij de verdediging van de Christelijke bescha ving tegen opstandige, door vreemde lingen veroorzaakte bewegingen. WEER REGEERINGSCRISIS TE MADRID Volgens een bericht uit Madrid heer- schen er in het kabinet ex-nstige mee- ningsverschillen over de verkiezings- taktick der regeering. Men vreest, dat het weldra tot een kabinetscrisis zal komen. Waarschijnlijk zullen de in de regeering vertegenwoordigde agrariërs en liberale democraten aftreden, indien de minister-president niet, afziet van zijn voornemen om de stichting van een nieuwe middenpartij te steunen. Een-nader bei-icht van Reuter behelst, dat de Spaansche regeering is afgetre den. Hoe de herovering van Abbi Addi in haar werk ging De joxxgstc aanval der Abessijnen, die bekroond werd met de herovering van Abbi Addi, de hoofdstad van het district Tenxbicn, schijnt naar Reuter meldt een onderdeel uit te maken van een plan van het Abessijnsch hoofdkwartiei\ dat ten doel heeft de Italianen te dwingen een aanzienlijk deel van de provincie Ti- gre te ontruimen. Inderdaad zijn Ras Scyocnx en Ras Kassa met hun tx-oepen ten getale van 50.000 man thans in de gelegenheid den ópmarsch der Italianen volkomen te stui ten. Misschien zelfs zullen zij er in slagen den vijand tot terugtrekken te dwingen, waardoor het Noordelijk front minder bx-eed zou worden. In .Abessijnsche kringen verklaart men, dat de Ethiopische tx-oepen hun* systeem van verrassende aanvallen op geïsoleerde Italiaansche afdeelingen steeds meer zullen vervolmaken. Welis waar beweren de Italianen, dat zij het grootste deel van deze aanvallen hebben afgeslagen, maar zij geven intusschen toe, dat hun verliezen in de afgeloopen week ongeveer 400 man hebben bedra gen, hetgeen meer is dan al hun verliezen tezamen in de eerste twee maandeix van den oorlog. Omtrent de herovering van Abbi Addi door de Ethiopicrs worden nog de vol gende bijzonderheden bekend: Op 22 De cember begon een groote slag, die tot Dinsdagavond duurde. De troepen van Ras Seyoem vielen de versterkte stellin gen der Italianen bij Abbi Addi aan, wel ke plaats zij na een buitengewoon zwaren en bloedigen strijd innamen. Op 24 De cember hadden de Italianen versterkin gen gekregen en begon de strijd opnieuw, waaraan naast Europeesche troepenaf- declingen ook Askari's deelnamen. Of schoon de Italianen wei-den gesteund door eskaders bommenwerpers, artillerie en machinegeweei'-afdeelingen, zegevier den de Abessijnen volgens berichten van Ethiopische zijde over de geheele linie. Na de inneming van Abbi Addi be stormden de Abessijnen de Italiaansche forten en machinegeweerstellingen ten Noorden en Noord-Westen van die plaats. De verliezen moeten aan beide zijden bui tengewoon groot zijn, daar de Abessijnen zich zonder dekking in het niachinege- weervuur stortten, dat zij ten slotte tot zwijgen brachten. Onder de gevangen zouden zich vol gens Ethiopische berichten 20 Europee sche Italiaansche officieren bevinden. De Abessijnen maakten 12 mitrailleurs, een reusachtige hoeveelheid munitie en tal rijke karabijnen buit. Vele honderden As- kari's uit Erithrea zouden eveneens ge vangen zijn genomen. ADDIS ABEBA, 28 Dec. (Reuter). De Abessijnen hebben Abbi Addi, de hoofdstad van het district Tembien, vol gens een officieel communiqué bij ver rassing genomen. De Inheemsche Itali aansche troepen werden door den aan val vci-rast. Hoewel de Abessijnen met artillerievuur werden ontvangen en door vliegtuigen uit dc lucht werden bestookt, verjoegen zij den vijand met gi-oote verliezen uit Abbi Addi; 100 man inheemsche troepen werden gevangen genomen. Dc Italianen zouden zich in het district Sjiro op vijftig mijl ten N.W. van Abbi Addi terug trekken. Naar men mededeelt, steken zij alle kerkgebouwen der inboorlingen, welke zij passeei-en, in brand. Dit nummer bestaat uit 3 bladen DIT BLAD HEEFT EEN DACEL1JK* SCHE GECONTROLEERDE OPLAAG VAN EXEMPLAREN op andere pagina's STADSNIEUWS Teraardebestelling van W. Mcurixig Korthals Altes. (Tweede Blad, pag. 1). Zanguitvoering van Bel Canto. (Tweede Blad, pag. 1). SPORT De voetbalwedstrijden van Amersf. Boys, A.P.W.C. en Sopla. (Tweede Blad, pag. 2). Eerste blad pag. 3 WEERVERWACHTINC Medegedeeld door het K.N.M.I. te Dc Bilt. Verwachting: Meest krachtige Z. tot Z.W. of W. wind, be trokken tot zwaar bewolkt, nu en dan regen, weinig veran dering in temperatuur. Laat Uw Garage-houder thans MONTEEREN Centraal-Stock: N. V. ATOC i o. Hoogeweg 14 Tel. 884 Amersfoort Zooals men weet, vond tijdens de jongste feestdagen nabij het station Gross-Heringen in Thüringen op de brug over de Saaie een noodlottige botsing plaats tusschen den D-tx-ein BerlijnBazel cn een personen!rein. Ruim dertig personen kwamen hierbij om het leven. De foto brengt de plaats des onheils in beeld. Militaire kringen te Tokio tegen de voorstellen van Nanking De Japansche bladen vernemen, dat men in Japansche militaire klingen zeer sterk gekant iy tegen hei voorstel der Nanking-regeering tot het instel len van ccn Chineesch-Japatisehe com missie voor de herziening der betrek kingen tusschen heide landen. De mili taire chefs verwachten weinig van een dergelijke commissie, indien, zoo als zij zeggen, maarschalk Tsjaug-Kai- Tsjek zijn betrekkingen met de Kwo- niintang, die Japan altijd vijandig ge zind is geweest, niet verbreekt. Het is duidelijk, aldus vex-klaren zij. dat de Kwomintang geen verbetering der Ja- pansch-Ghineesche betrekkingen ver langt, gezien de aanslagen, die gepleegd zijn op Chineesche staatslieden, welke toenadering tot Tokio wenschelijk acht ten. Het voorstel van Nanking zal de ontwikkeling in Noord-China, die den laatsten tijd gunstig is geweest, niet be vorderen. Indien Nanking oprecht ver langt naar betere betrekkingen met Japan, aldus de militaire chefs, moe ten zij de anti-JapanscIie politiek der Kwomintang liquideeren. FELLE VORST IN AMERIKA NEW-YORK, 29 Dec. (Reuter). Een felle vorst heeft in de zuidelijke staten een schade aangericht, welke op mil- lioenen dollar wordt geschat. De oogst werd voor een groot deel verwoest en verkeerswegen werden over groolen af stand vernield. In New-York is de tem peratuur slechts 8 gr. boven nul. Buiten«Mongolië wordt het uitlokken van grensincis denten verweten Het Mandsjoerijsche departement van builenlaudsche zaken heeft Zaterdag een krachtig protest ingediend bij den waarnemende» minister van builen laudsche zaken van Buitcn-Mongolië, in verband mot twee grensincidenten, die zich in den loop van December j.l. hebben voorgedaan. In deze nota wijst Mandsjoekvvo op de veelvuldige herha ling van grensincidenten en waar schuwt het den Mongoolschen minister van buitenlandsche zaken, dat, ingeval zich in den vervolge wederom derge lijke incidenten voordoen, Mandsjoe- kwo de noodige stappen zal dóen ten behoeve van een vrije actie van zelf verdediging. Intusschen heeft liet hoofdkwartier van het Japansche Kwantoengleger Za- terdag een communiqué uitgegeven, waarin melding wordt gemaakt van meer dan een dozijn grensincidenten in dc afgeloopen 12 maanden, met inbe grip van de beide recente gevallen van 19 en 24 December j.l. Na de mislukking van de conferentie te Mantsjoeli lusschen Mandsjoekwo en Buiten Mongolië, die ten doel had een oplossing tot stand te brengen in ver band met een grensincident, dat op 2 Januari j.l. ontstaan was, heorscht langs de grenzen tusschen 'beide landen een gespannen toestand. Gedurende eenige maanden hadden zich weinig of geen grensincidenten voorgedaan, tot op 23 Juli een Japansch controleur door Mongoolsche soldaten gevangen werd genomon. Daarna deden zich grensinci denten voor op 12 Augustus, 9 Septem ber, 6 November en 11 November.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 1