LAATSTE BERICHTEN Noodweer in Europa Betrekkingen verbroken DRIE DOODEN BIJ HOTELBRAND TROEPENTRANSPORTEN Bij tegenaanvallen der fascistische troepen zouden de Abessijnen vele manschappen hebben verloren GOUDZENDINGEN NAAR ITALIË LAVAL IS DEN DANS ONTSPRONGEN CAMPAGNE 1936 o Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 DECEMBER 1935 Rusland ontkent, dat de Sov* jetlegatie te Montevideo revolutionaire actie voerde In verband met het bericht over het verbreken der diplomatieke betrekkin gen tusschen Uruguay en Rusland schrijft de Iswestia, dat het feit van het verbreken dezer betrekkingen natuur lijk geen wezenlijke beteekenis heeft. Zooals bekend is, is de uilwisseling van gezanten tusschen de sovjetunie en Uruguay geschied op verzoek van de regeering van Uruguay, waaraan de Russische regeering gevolg heeft gege ven, ofschoon zij in Uruguay geenerlei belangen heeft. Wij gelooven, aldus het blad, dat de sovjet regeering maatrege len zal nemen oni het daarheen to lei den, dat Uruguay zijn „beschuldigin gen" voor den Volkenbond moet moti- veeren. Het besluit van de regeering van Uruguay zoo wordt betoogd kan ook genomen zijn onder druk van Bra zilië, onder invloed van het Vaticaan of tengevolge van intriges van anti-Rus sische kringen. De openbare meening in Rusland be schouwt het verbreken der betrekkin gen met Uruguay als de consequentie van den druk van die krachten, welke niet de versterking der internationale betrekkingen, maar haar desorganisatie nastreven. Onhandige anti-Russische verzinsels van Braziliaanschc, Uruguee- sche of andere regeeringskringen zijn niet in staat ecnigszins ingelichte per sonen vertrouwen in te boezemen. Deze verzinsels getuigen, naast den stap van Uruguay, alleen van de bijzondere on zekerheid van den binnenlandschen en internationalen toestand der landen in Zuid-Amerika. De Russische diplomatieke vertegen woordiger, Alexander Minkin, heeft den Urugueeschen minister van buitenland- scho zaken een nota doen toekomen, waarin hij de beschuldigingen van re- volutionnaire activiteit, ingebracht te gen de Russische legatie te Montevideo en op grond waarvan de diplomatieke betrekkingen met Rusland Vrijdag j.l. zijn verbroken, louter verzinsel noemt. Naar aanleidng van het conflict tus schen Rusland en Uruguay schrijft de semi-officicele Voce d'Italia, dat de communistische wereldpropagande den laatsten tijd sterk toeneemt en merk baar is in Zuid-Amerika, Azië, Afrika en niet minder in Europa. Alle Euro- peesche mogendheden, die grootc be langen in Azië hebben, zullen de gevol gen van deze propaganda, waarvoor de Aziatische ziel bijzonder ontvankelijk is, ondervinden, aldus het blad en het is zeer wonderlijk, dat die mogendhe den dit grootc gevaar niet beseffen. Het verbreken der diplomatieke be trekkingen tusschen Uruguay en sovjet- Rusland is, naar de Times uit Riga meldt, zoowel de communistische In ternationale als de sovjetregeering onaangenaam. Beiden hebben Uruguay sinds langen tijd gebruikt als basis voor den ondergrondschen arbeid tegen de buurstaten van Uruguay. De communistische Internationale heeft, zich te Montevideo veilig gevoeld. Bij de voorbereidingen van het laats'te wereldcongres te Moskou heeft zij zelfs openlijk gewezen op de vorderingen, welke de van Montevideo uit geleide communistische agenten in Latijnsch Amerika hebben bereikt. Volgens het officieel© rapport der Communistische internationale hebben de drie congres sen der communistische partijen in Zuid- en Midden-Amerika o.m. tot re sultaat gehad, de betrekkingen met de brecde massa der Indianen,, in het bi zonder in Paraguay, tot stand te bren gen en de nationale zelfstandigheidsbe weging der Indianen in te leiden. In het rapport der Komintern is er voorts'op ge wezen, dat de conferentie in Montevi deo in Oct. 1934 in het bizonder plan nen heeft uitgewerkt voor een omwen teling in Brazilië en op Cuba. KANS OP VOORKOMING VAN STAKING De Sunday-Express meldt, dat er in regeeringskringen nog vertrouwen hcerscht, dat het lukken zal de staking in de steenkoolindustrie te vermijden. Verwacht wordt, dat de regeering we derom tusschenbeide zal komen, voor dat een critick stadium zal zijn be reikt. Capt. Crookshank, minister voor bet mijnwezen, zal naar voorts ver wacht wordt, verdere conferenties bij eenroepen van mijnwerkers cn mijn eigenaars, zoodra de gelegenheid zich daartoe voordoet. De loonsverhoogingen, waarover reeds overeenstemming is bereikt, zullen op 1 Januari van kracht worden. UITBARSTING VAN DE MAUNALOA Lavastroom vervolgt on* weerstaanbaar zijn weg HONOLOELOE, 30 Dec. (A.X.P.) Het luchtbombardement op den lava stroom uit de Maunaloa beeft geen re sultaat gehad. De lava blijft in do rich ting van de stad Hilo vloeien en vor-, dert met een snelheid van 50 tol 75 meter per uur. De stroom, die zich des daags als een hloedroodc, des nachts als een oranje rivier aan het oog voordoet, is thans genaderd tot minder dan drie mijl van de bronnen der waterleiding van Hilo en tot 18 mijl van de stad zelve. Vooral het Iberisch schier* eiland is geteisterd Taifoen eischt vele dooden In Noord- en West-Spanje valt nog steeds buitengewoon veel regen. Vrijwel alle rivieren zijn buiten haar oevers treden. Het verkeer langs den weg van Madrid naar Santander is gestremd. Door aardverschuivingen is het trein verkeer tusschen Madrid cn Galicië on mogelijk geworden. Bij Montefurado is een trein ontspoord. De sneltrein Lis sabonMadrid is onderweg blijven ste ken. Uit talrijke provinciën komen be richten over het instorten van huizen en over het verloren gaan van vee en graan. Tusschen Valencia en Albacieto is een autobus, waarin 27 personen zaten, van een helling gestort. Elf der inzit tenden werden ernstig gewond. Het noodweer, dat sinds eenige dagen Portugal geteisterd heeft, heeft een om vang aangenomen, zooals sinds tiental len jaren daar niet is voorgekomen. Vele rivieren zijn bulten de oevers ge treden, o.a. de Dourc en de Teju. Het einde van het hooge water is nog niet in zicht. De zware regenval heeft bui tengewoon veel materieele schade aan gericht. Slechts met de grootste moeite kunnen de schepen de haven van Lis sabon en Porto binnenvaren. Vele sche pen verkeeren in nood. In de haven van Lissabon is een zeilschip vergaan. De uit vier koppen bestaande beman ning kon met moeite gered worden. De in de haven voor anker liggende oor logsschepen zijn in de dokken gesleept om op drift raken te verhinderen. In het zwaar geteisterde visschersdorp Espinho zijn 51 visscherswoningen ver nield. Volgens thans uit de afgelegen deelcn van het eiland Luzon (Philippijnen) ontvangen berichten heeft de taifoen, die daar eenige dagen geleden heeft gewoed, 39 slachtoffers gcciscnt. Het 7000 ton metende Amerikaansche vrachtschip Golden Peak werd in de nabijheid, van Tandoc op Zuid-Luzon op een klip geworpen. Men hoopt, het schip nog vlot te kunnen sleepen. ONTBINDING VAN DE STRIJDBONDEN De Fransche begrooting nog voor het einde des jaars onder dak? Tijdens de Zaterdagavond aangevan gen behandeling in tweede lezing van de wet op de strijdhonden stelde de rechtschc afgevaardigde Dommange voor de ontbinding der bonden ook uit te breiden tot de geheime vereenigingen en genootschappen. Dit voorstel werd verworpen met 417 tegen 104 stemmen. Nadat de afzonderlijke vier artikelen van de wet aangenomen waren, werd gestemd over de wet in haar geheel, zonder dat de regeering-Laval de ver trouwenskwestie behoefde te stellen. Met 403 tegen 104 stemmen werd de wet aangenomen. Met het opsteken van de hand wer den vervolgens de wetten op liet, dragen van de wapenen cn op de persvergrij- pen aangenomen, waarna de kamerzit ting verdaagd werd tot Maandagmor gen. De Fransche Senaat heeft Zaterdag in een zitting, die voortduurde tot één uur in den nacht, de begrooting aangenomen met 268 tegen 17 stemmen. De laatste onderhandelingen tusschen Kamer en Senaat over verschillende artikelen, waarover do financieele Kamercommis sie nog eens beraadslaagd beeft, zul len Maandag plaats hebben. Het is dus vrijwel zeker, dat nog vóór het einde van bet jaar de bcgrooting definitief zal worden aangenomen. LONDEN, 30 Dec. (Reuter). Uit Edin- burg wordt gemeld, dat bij een hotel brand ondanks het krachtdadig optre den der brandweerlieden, drie personen in dé vlammen zijn omgekomen. Zeven personen moesten gewond in hol zie kenhuis worden opgenomen. Uit Sheffield wordt gemeld, dat het in bet centrum der stad gelegen theater Royal vrijwel geheel door brand is ver woest, GRATIE GEWEIGERD De Hongaarsclie rijksbestuurder heeft geweigerd gratie te vcrleencn aan drie ter dood veroordeelden, die eèn overval hadden gepleegd op do handels bank te Boedapest cn daarbij de dienst doende bedienden hadden vermoord. Morgen zullen zij worden opgehangen, DE AANKOMST VAN LINDBERGH Dc politie te Liverpool heeft speciale maatregelen genomen om te voorko men, dat Lindbergh en zijn echtgenoote last ondervinden door een hinderlijke belangstelling van hel publiek hij hun aankomst te Liverpool. Overigens doei bet gerucht de ronde, dat Lindbergh en zijn echtgenoote wellicht in een haven vóór Liverpool aan land zullen gaan en de reis per vliegtuig voort zullen zetten. Hoeveel kost de expeditie in OostsAfrika? Een kabinetsraad te Rome Volgens den oorlogscorrespondent van het D.N.B. kan de toestand aan het Noordelijk front op het oogenblik niet als ongunstig voor de Italianen wor den beschouwd. Sedert ten Noorden van de Takazze botsingen hebben plaats gehad en de Italiaansche voorposten aan den rech teroever zijn teruggetrokken, hebben naar Sjire oprukkende Abessijnsche af- deelingen contact gekregen met den rechtervleugel van bet Italiaansche le ger. Bij de gevechten, die volgden, werden de Abessijnen uiteengedreven. Ook de pogingen der Abessijnen, om vasten voet te krijgen op het plateau van Tembien, teneinde van daaruit verder op te rukken, zijn, naar te As mara verklaard wordt, verijdeld door Italiaansche tegenaanvallen, waarbij vele dooden vielen. Volgens een bericht uit Port Said is het Italiaansche troepenvervoer door het Sucz-kanaal in de week, die ein digde op 28 December, aanzienlijk toe genomen. Volgons dc kanaal-autoriteiten zijn 10.346 officieren en manschappen ver scheept. Verder zijn 2966 arbeiders door het kanaal gebracht. Tenslotte werden 222 muilezels, 288 ton benzine, 5750 ton cement en 17.416 ton ander materiaal verscheept. Te Rome zijn de laatste dagen via de Italiaansche consulaten uit verschil lende landen belangrijke hoeveelheden goud, zilver en contanten binnen ge komen. Uit Amsterdam, Rotterdam en Heer len wei-den door tusschenkomst van in de beide eerstgenoemde steden gevestigde consulalen gouden sieraden tot een gezamenlijk gewicht van 5 K.G. ont vangen. Hierbij bevonden zich ook en kele giften van Nederlanders. Ministerpresident Mussolini zal van daag een kabinetsraad houden, waarin de begrooting ter sprake zal komen. Deze begrooting behelst o.m. de kosten van den oorlog in Oost-Afrika. Hoewel men niet verwacht, dat de begrooting zal worden gepubliceerd, acht men het waarschijnlijk, dat de koslen van den oorlog zullen worden ondergebracht bij de uitgaven voor algcmecne en kolo niale aangelegenheden, zoodat het Ita liaansche volk er niet nauwkeurig over wordt ingelicht welke enorme sommen de oorlog verslindt. Nieuwe protestnota van den negus Volgens Reuter wordt te Addis Abe ba medegedeeld, dat de negus vandaag opnieuw een protest-nola aan den Vol kenbond beeft, gezonden, waarin o.m. wordt gezegd: De Italianen gaan voort met op .hun terugweg liet. oorlogsrecht te schenden. In het gebied van Sjire on in dat. van Tembien hebben de troenen oude kerk gebouwen in brand gestoken en de burgerbevolking systematisch mishan deld. Op 23 December hebben de Itali anen in het gebied van de Takazze voor den eersten keer van gifgassen gebruik gemaakt, hetgeen een nieuwe schending is van het volkenrecht dooi de Italianen. Wii protesteeren opnieuw tegen deze onmenschelijkc strijdmelho- den. Aan tiet Noordelijk front duren dc gevechten voort. De Italianen requiree- ren voor de verdediging sterke reser ves uit Asmara. De correspondent van de Daily Tele graph lo Port Said bericht, dat Itali aansche troepen uit Benghazi door het Suezkanaal naar Massaoea zijn getrok ken. Het schijnt, dus, dat troepen uit Lybië worden teruggetrokken, doch volgens de Daily Telegraph is dit niet van beteekenis. OPPOSITIE TEGEN DE MACDONALD'S LONDEN, 30 Dec. (A.N.P.) De tus- Lagerhuis, waarbij Ramsay Macdonald cn Malcalm Macdonald voor de natio nale regeering condities zullen worden gesteld, zullen niet, zooals Baldwin hel zou hebeii gcwenach't, zonder moeilijk heden voorbij gaan. De partij der Schotsche nationalisten heeft gisteren medegedeeld, dat -zij Dewnr Gibb bij de universiteit^ verkiezingen als tegen- candidaat van Ramsay Macdonald zal stellen. Do jonge Macdonald zal. indien hij candidaat wordt gesteld van do distridten Ross en Cromarty, de verkie zingsstrijd mogelijk tegen drie tegen standers moeten aanbinden, n.l. een conservatief, een liberaal en eon lid van de Labourpartij. De plaatselijke conser vatieve organisatie beeft liet verzoek ontvangen de aanbevelingen van de conservatieve centrale en van Baldwin in den wind te slaan. De Daily Herald meldt, dat een deel der conservatieve studenten in Schot land ongerust over de plannen der con servatieve regeering Macdonald candi daat te stollen voor dc conservatieve partij. Studenten en oud-studenten, die stemrecht hebben'in dit district, zouden telegrafisch ertoe zijn aangespoord te gen Macdonald te stemmen. Italiaansche luchtraids Reuter seint d.d. 30 Dec: uit Addis Abeba: Hedenochtend was een levendige ac tiviteit van de Italiaansche luchtvaart merkbaar. Vier Italiaansche vliegtui gen bombardeerden Daggaboer cn openden mitralllcurvuur op de burger bevolking. Vervolgens gingen deze toestellen naar het Dagake Modo-gebied. ten Z.W. van Daggaboer. Twee vliegtuigen vlogen over Aitsja nabij de grens van Fransch Somali- land. doch zij bombardeerden de plaats niet. Vermoedelijk was het. hun bedoe ling slechts het terrein te fotografeeren In liet Harrar-gebied is het weer be gonnen te regenen. De bewolkte hemel maakt luchtraids gemakkelijk. Aan liet front in Ogaden zijn de Ethiopiërs van alles goed voorzien en nog steeds komen aanzienlijke hoeveel heden graan aan. Van Dessie wordt gemeld, dat opnieuw Italiaansche vlieg tuigen over liet, gebied van Quoram vlogen, nabij het Asjangi-meer. ver moedelijk zoekende naar concentratie van Abessijnsche troepen. OVERSTROOMINGENvIN ENGELAND LONDEN, 30 Dec. (Reuter).. In talrij ke graafschappen zijn jzroote gebieden overstroomd, o.a. in Kent, Essex, Dorset en Somerset. De Theems is tot eèn ge vaarlijke hoogte gezwollen ,en men vreest voor ernstige overstroomingen in Teddington. LORD READING ZEER ERNSTIG ZIEK LONDEN, 30 Dec, (Reuter). De toe stand van Lord Reading, den vroegeren onderkoning van Indiö cn oud-minister van buitenlandsche zaken, die aan ver koudheid lijdt, is zorgwekkend. AARDSCHOKKEN IN EUROPA Hedenochtend 1c 4.10 is te Karlsruhe een ernstige aardschok gevoeld, welke een half uur later door een hevigen schok werd gevolgd, welke de meubels in de huizen deed wankelen en de be woners uit hun slaap opschrikte. Ook te Baden-Baden, Rastott. Achern, Phorz- heim en Heidelberg werden dc aard schokken duidelijk gevoeld. De bevolking van Straatsburg is 'van nacht opgeschrikt door een tweetal aardschokken, waarvan de eene plaats vond te 3.11 en de ander om 3.41. Alle huizen trilden op hun grondvesten, doch tot dusver werd nog niets omtrent schade gemeld. Er gaan geruchten, dat in de mijnen aan den Moezel in het district Stieringwendel instortingen zou den hebben plaats gehad. RIVIEREN BUITEN DE OEVERS TASJKENT, 30 Dec. (Reuter). Ten gevolge van dc overstrooming van de Omoe Daria is in sovjet-Russisch Ccn- traal-Azië aanzienlijke schade aange richt. Ongeveer 25 kolchozen zijn vrij wel geheel vernield, waarbij talrijke slachtoffers zijn gevallen. FRANSCHE VLIEGERS VERONGELUKT PARIJS, 30 Dcc. (Reuter). De mi nister van luchtvaart deelt mede, dat de vliegers Pharabod en Klein verongeluk ten op het oogenblik, dat zij te Wadi Alfa in Egyptisch Soedan opstegen .tij dens hun poging om het snelheids record ParijsMadagascar te verbete ren. Pharabod kwam om en Klein werd gewond. WERELDGEBEUREN BINNENLAND „Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar" Woord van Min. Gelissen De Nationale Prupagandaeoinmissie voor Xederlandsch Fabrikaat, die on der het motto „Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar' in 1936 een groote campagne opent, heeft in een fleurig album dat op den omslag het affiche vertoont: drie hooge schoor steenpijpen, waarvan de rookpluimen de kleuren dragen van onze Nederland sche vlag. een reeks advertenties afge drukt, tekst cu beeld, die den Neder- landschen koopsters en koopers in al lerlei pakkende variaties bet voordeel- uiteenzetten van bet koopen van Ne derlandsche waar. Dit album wordt met het volgend woord van den Eere-Voorzittcr der Commis sie, Min. Gelissen, ingeleid: „De geschiedenis dor beroepssta tistiek leert ons, dat ruim 39 dergonen, die een beroep uitoefenen, in de Nederlandsche Nijverheid werkzaam zijn. Maar niet alleen bet, aantal dergenen die een beroep in de industrie uitoefenen, maar ook Ie wijze waarop dit getal tusschen 1900 en 1930 gestegen is, doet ons zien dat de economische groei van Nederland vooral in industricele richting .heeft plaats gehad. ZIJN POSITIE ECHTER ZEER VERZWAKT Velen beschouwen zijn bescheiden zege dan ook als een uitstel van exe* cutie EINDE der afgeloopen week werd zeer ernstig rekening gehouden niet dc eventualiteit van een Fransche ministercrisis, maar, gelijk de telegrammen reeds hebben meegedeeld, heeft Laval, wiens buitenlandsche poli tiek, vooral ten aanzien van Oost- Afrika, zoozeer werd gegispt, zich toch nog kunnen handhaven: zijn tweedever dedigingsrede, die hij Zaterdag hield, was overtuigender dan hetgeen hij den Vrijdag daaraan voorafgaande te berde bracht; zijn beschouwingen van eergis teren zijn hier en daar zelfs een diplo matiek en politiek meesterstuk ge noemd. Overigens heeft het de aandacht ge trokken, dat do eerste stemming I-aval slechts een meerderheid van een twin tigtal stemmen bezorgde; wanneer men daarvan de stemmen aftrekt, uitge bracht door de Kamerleden, die tevens minister zijn, blijft er slechts een meer derheid van vijf stemmen over, zoodat Laval een volgende maal slechts een ietsje ongelukkiger behoeft te zijn om ten val te worden gebracht Veler ver wachting is dan ook, dat het succes van Zaterdag slechts een uitstel van execu tie is. Bovendien mag niet worden ver gelen, dat de radicaal-socialistische mi nisters in een vrijwel onmogelijke po sit ie zijn geraakt, daar om-cnde-b'ij twee derden volgens andere berichten zelfs ongeveer drie kwart der radi caal-socialistischen afgevaardigden der regeering-Laval lntn vertrouwen ont hielden. Het beperkte aantal radicalen dat zich niet tegen dc regeering kantte, liet zich blijkbaar niet leiden door sym pathieën voor Laval, doch slechts door de overweging, dat een regeeringscrisis voor de aanvaarding der begrooting in elk goyal diende te worden voorkomen. Nadat, hetgeen waarschijnlijk is, de bc grooting op Oudejaarsdag zal zijn goed gekeurd.,zullen dc moeilijkhheden, naar te verwachten is, opnieuw op Laval aanstormeh. Desertie der radicaal-socia listische ministers is geenszins uitgeslo ten cn in het nieuwe jaar zal, wanneer niet alle teekenen bedriegen, de oppo sit ie nog feller en verwoeden tegenover de resccring staan. Dat men inmiddels in Italië den loop, dien de zaken te Parijs nemen, toe juicht, ligt voor de hand, omdat, naar men te Rome van gevoelen is. Laval's zegen een verscherping voorkomt van den internationalen toestand. Algemeen wordt het succes, dat de Fransche pre mier behaalde, in Italiaansche kringen aangeduid als een nederlaag der Fran sche en vooral der Engèlschc sanctionis- ten, maar er vallen ook reeds Italiaan sche stemmen te beluisteren, die ver klaren. dat men den dag niet voor den avond mag prijzen, aangezien Laval's overwinning nog geenszins een defini tief karakter draagt: over enkele weken zullen zijn tegenstanders ongetwijfeld een nieuw cn verwoed' offensief inzet ten en liet is de vraag, of Laval dan figuurlijk gesproken levend uit den strijd terugkeert. 1 Het behoeft geen betoog, dat men ook te Londen den strijd tusschen parle ment en regeering te Parijs niet groote aandacht heeft gevolgd. Wat zal het uit vloeisel van Laval's zege zijn? De mee ningen dienaangaande zijn verdeeld: sómmigen huldigen de opvatting, dat er voorloopig niets uitdagends zal ge schieden en dat men het vraagstuk van de verscherping der sancties voors hands zal laten rusten. In den tusschen- tijd zou een nieuw schikkingsvoorstel, ter overhandiging aan de beide bcllige- renten, kunnen worden geredigeerd. Maar andere Britten zijn van gevoelen, dat de Fransche sanctiepolitiek in den vervolge krachtiger zal zijn, aangezien de debatten, die twee dagen lang in de Fransche Kamer over de Oost-Afri- kaansche politiek zijn gehouden, kun nen worden opgevat als een aanwijzing, dal velen Frans'chen buitengewoon veel is gelegen aan een zeer. nauw samen gaan met Groot-Britannië. Wat overigens Zaterdag nog de aan dacht heeft getrokken, is de omstandig heid, dat. Laval herhaalde, dat Enge land op Franschen steun kan rekenen, wanneer Groot-Britannië door Italië mocht worden aangevallen. Betcekent dit. dat Frankrijk reeds zoodanige voor zorgsmaatregelen heeft getroffen, dat het Engeland onmiddellijk met zijn militaire machtsmiddelen zal kun nen bijspringen? Toon Hoare den Franschen premier te Parijs bezocht, was de toestand zoodanig, dat, mocht Frankrijk al principieel tot hulpverlee ning bereid zijn, het geenszins onver- wijlden steun kon garandeeren. Ook de vraag, of Frankrijk het olie-embar go tegen Italië zal afkondigen, wanneer Engeland een desbetreffend voorbeeld geeft, beantwoordde I.aval niet met een duidelijk en positief ja. Hij gaf slechts te kennen, dat dit probleem thans in het geheel piet aan do orde is. Boven dien moet, naar Laval opmerkte, eerst afgewacht worden welk besluit het Amerikaansche congres dienaangaande neemt. Men ziet uit het bovenstaande, dat, al schijnen de Fransche cn Engelsche standpunten elkaar meer of minder te naderen, omtrent de politiek van Pa rijs toch nog allerlei onzekerheden be- taan. Deze groei is een volkomen natuur lijke geweest. Nederland is nu eenmaal geen om Ottawa gebouwd imperium, is noch met landen als Rusland en Ame rika, d.w.z. met landen die zich de woelde kunnen veroorloven een ge heel zelfstandige politiek te voeren, te vergelijken. De door ons land te voeren economi sche politiek wordt in hoofdzaak be paald door eigen kunnen en ander mans doen. Naar gelang een van deze componenten of beide zich wijzigen, hetzij in richting, hetzij in grootte, ver andert hiermede de resultante die onze economische politiek bepaalt. Voor mij staat echter vast, dat in de economische politiek, zonder hiermede tekort te doen aan agrarische politiek, handelspolitiek en kapitaalbcleggings- politiek, de industriepolitiek een steeds grootere rol zal spelen. Dit zoowel met het oog op de betalingsbalans als op de arbeidsbalans. De industrie heeft in het verleden bewezen het, groot ste contingent van het bevol king s a c c r s i n zich te kun nen o p n c m c n. Dit moeten wij steeds voor oogen houden. IJveren voor het gebruik van Nederlandsch Fabrikaat jeteckcnt ijveren voor steun aan de Nederlandsche nijverheid. Waar nu de industriepolitiek een onderdeel der economische politiek is, acht ik het van groot belang, dat de actie van Neder landsch fabrikaat, die ik van harte toe juich, geheel cn al steunt op dc basis onzer economische politiek. Samenwer king met de afdeelingen op mijn depar tement. die ter zake kundige adviezen kunnen geven is hiervoor noodig. De hand voor deze samenwerking zij de wakkere Vereeniging voor Nederlandsch Fabrikaat van harte toegestoken." 30.000 VOOR HET N.C.C. 's.GRAVENHAGE, 30 Dec. H.M. de Koningin heeft een bedrag van 30.000 ter be« schikking gesteld van het Na« tionaal Crisis.comitc, evenals het vorig jaar, speciaal be. stemd voor klceding en dek. ding in dringende gevallen. LANDBOUWSCHUUR VERBRAND BRESKENS, 30 Dec. Zondagnacht is de eeniRC jaren geleden nieuw Re- bouwde kapitale landbouwschuur van den lieer I. B. Been alhier door tot nu onbekende oorzaak Reheel door brand verwoest. De schade wordt door verze- kerinR gedekt. MOEILIJKHEDEN BIJ HET SKI-LOOPEN o.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 3