mam AUTOBANDEN „De Witte Stadsnieuws KERKDIENSTEN OP OUDEJAARSAVOND ZANGUITVOERING VAN BEL CANTO PON E. M. JAARSMA HAARDEN en HAARDKACHELS G. TH. VAN BEKKUM Agenda Omtrek PUNCH PUNCH PUNCH r0UDL En NIEUWE Mr. Lietaert Peerbolte neemt afscheid Ze BLAD PAG. 1. AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 DECEMBER 1935 W.Meursing Korthals Altes j Onder zeer groote belangstel* ling op „Rusthof" ter aarde besteld Onder groote belangstelling heeft Za terdagmiddag op de begraafplaats „Rust hof" de teraardebestelling plaats gehad van liet stotfelijk overschot van den heer YV. Meursing Korthals Altes, president- commissaris van de Phoenixbrouwerïj en eens directeur van Meursing Bis cuitfabrieken N.V. alhier. Aanwezig waren bestuursleden van de tcnnisvereenigingen Alta alhier en D.D.Y'. Ie Amsterdam; de heeren Stuurop en Bouwman namens Meursing' Biscuit fabrieken N.V.; de heer YV. van Gent, lid van den Gemeenteraad; de heer H. A. De Smit van de Broecke, namens de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat"; de lieer A. H. Mariens, directeur van den N.V. Middenstands-Credietbank; de heeren van Dam en L. A. A. van Ha- mersveld, ir. Kalt, oud-bestuurslid van Alta; dr. J. J. Aghina; verder vele café houders en tennisvrienden, waaronder de lieer J. van Olst van D.D.V. Nadat de met talrijke bloemstukken bedekte baar in de aula geplaatst was onder orgelspel van het Adagio uit de sonate Pathétique van Beethoven, heeft allereerst dr. R. Miedema het woord gevierd. Dr. Miedema heeft den overledene wei nig gekend, maar wat hij van hem ken de, was goed. Hij was een kindervriend, een eenvoudig mensch, die stil zijn gang ging. Spreker wil herinneren aan een bijbelwoord, dat bij hem in gedachte kwam, voordat dit groote, onverwachte gebeurde, „O ziet, hoe goed en lieflijk het is, dat broeders in hetzelfde huis wonen", daarmede doelende op de pret tige verstandhouding, die er bestond tusschen den overledene en zijn broeder. YVij staan hier bij elkaar om te be leven het mysterie van den dood. Dat kan ons, menschen, beangstigen en aan grijpen, tenzij wij iets weten van dat '«ven tot in eeuwigheid. Spreker weet zich de tolk van den overledene, wanneer hij dankbaar is voor de vriendelijke liefde, die hij altijd heeft mogen ondervinden en waardoor het hem mogelijk was, door het leven te gaan, zooals hij ging. Moge dit een troost zijn voor de familie. Hij zag de menschen als menschen; in hem is iets van het kinderlijke bewaard gebleven. Laten wij dit aan de baar van dezen mensch, die in den vrede God's gegaan is, in stille eerbied gedenken. De heer M. Staal dankte, namens het 'orsoneel, den overledene voor den pret- ligen en ongedwongen omgang, die hij steeds met zijn personeel onderhield en waardoor het hem nooit vergeten zal. Hij was een nobel mensch. De heer A. R. Mennega, voorzitter van de tenriisvereeniging Alta, herdacht in den overledene één van de oudste leden, die veel voor zijn club gedaan heeft en telkens weer bereid was te helpen, wan neer een beroep op hem gedaan werd. Ook als vriend toonde hij zich een nobel mensch. Spreker is overtuigd, dat men zich hem altijd met dankbaarheid zal herinneren. De heer J. Stuurop, directeur Meur sing Biscuitfabrieken N.V. acht het zich een behoefte aan deze baar enkele diepgevoelde woorden van waardeering te spreken. Hij weet bij ervaring en voelt zich de tolk van zijn medewer kers, wanneer hij de woorden van dr. Miedema aanhaalt, die den overledene zoo juist typeerden. Hij was geliefd als een joviaal, vriendelijk man, humaan en eenvoudig. Zeker zal het de familie goed doen te zien, dat aan den overledene zooveel belangstelling, die uit het hart komt, bewezen wordt. Onder orgelspel van het Largo van Handel werd vervolgens door leden van het personeel de kist grafwaarts gedra gen. Zeer velen hebben aan de groeve de laatste eer aan den overledene be wezen door bloemen op de kist te strooien. Tenslotte dankte ir. J. P. Korthals .Al tes voor de eer zijn broeder bewezen, zoowel zijn tennisvrienden als vooral het personeel van de werkplaats en de brouwerij. GARNIZOEN Bij Kon. besluit is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan luitenant-kolonel J. A. En geltjes, commandant van het 21e regi ment Infanterie. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd en aangesteld tot luitenant-kolonel, commandant van het 21ste regiment infanterie, majoor L. P. Sormani, van den staf der Ilde infan- tricbrigade; Luitenant-kolonel L. P. Sormani, thans toegevoegd aan dep commandant der lib- infanteriebrigade te Assen, komt in zijn nieuwen rang alhier in garnizoen. Op 23 Januari 1936 zal aan den ser geant-majoor-instructeur D. Goosen en den sergeant J. J. Louws beiden van het 16e Regiment-Infanterie de zilveren medaille voor 21 jaren trouwen dienst worden uitgereikt. DE ONEINDIGE REEKS •Een wielrijder werd geverbaliseerd wegens het. rijden zonder reflector, ter wijl hetzelfde gebeurde mét een motor rijder, die niet in het bezit was van een geldig rij- en nummerbewijs. VERDUISTERING Door de politic is hier een 17-jarig kantoormeisje uit Amsterdam aange houden, verdacht van verduistering in dienstbetrekking aldaar. Zij ls overge bracht naar Amsterdam. KAASMARKT Aangevoerd werden 15 wagens, teza men wegende 4250 K.G. Prijzen van 20. tot 21 per 50 K.G. Handel vlug. Bouwstoffenhandel „AMERSFOORT" Kantoor en opslag: Hoogstraat hoek Berg en Dalstraat. Amersfoort Telefoon 1762. H.H. Stucadoors, Verkrijgb.: RibbestrekmetaaL Na 6 uur J. P. J. v. d. DONK. VERMEERSTRAAT 8. TeL 1932. KINDERMIDDAG VAN 'T NUT Prof. A. W. Davola toonde, dat hij met kinderen weet om te gaan Zaterdagmiddag heeft de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in Amicitia voor de kinderen van leden en logétje een kindermiddag georganiseerd, waar bij prof. A. YV. Davola optrad met goo chelkunstvoorstellingen. Niet alleen door de aanwezigheid van vele kinderen met ouders is deze middag een succes voor 'tNut geweest, maar vooral ook door de wijze, waarop professor Davola do jeugd bezig wist te houden. Een rijk gevarieerd programma werkte daartoe mede; wij zagen o.m. knappe bal-manu- pulaties afwisselen met geheimzinnige rekenkunst en een bewonderingswaar- dige doek-illusie, terwijl na de pauze een posl- en kaartraadsel de spitsvondig heid van het jeugdig auditorium op de proef stelden. Ook de zangwedstrijd ontbrak niet op het programma. Het op één na laatste nummer toon de wel zeer duidelijk, dat professor Da vola op aardige, ongedwongen wijze met kinderen weet om te gaan. Hij liet daarin een vijftal jongens en meis jes een liedje zingen, zonder dat deze daar van te voren op voorbereid waren. Als belooning voor de zangkunst had de artiest verschillende prijsjes beschikbaar gesteld, die echter niet naar zijn oordeel uitgereikt werden. De kinderen in de 1 moesten een oordeel vellen over hun en haar kameraadjes, en dat ge schiedde met een prettig enthousiasme. Tweemaal waren critiek en bijval in gelijke mate verdeeld, waarop het lot. beslissing bracht 'tNut kan met groote voldoening op dezen jeugdmiddag, die in alle opzich ten geslaagd is, terug zien. KERSTUITDEELING VAN DORCAS De vereeniging „Dorcas" hield weer haar jaarlijksche Kerstuitdeeling. Dank zij veler hulp, konden 165 pakken wor- den uitgereikt met ecne gezamenlijke waarde van bijna f 700.Zij bevatten 120 lakens, 57 sloopen, ongeveer 200 mannen-, vrouwen- en kinderhemden, een groote voorraad kousen en sokken en andere molton en wollen goederen, 34 dekens en nog een voorraad gebruikt goed. Bovendien werden onze menschen meest ouden van dagen getracteerd op koffie met koek en dit jaar ook ver rast met een mooien kerstboom en zang van Mevr. K. 't YVas mede dooi de leiding van Ds. Gerritsen weer een goeden avond. De organisators verzoeken ons dank te brengen aan allen, die hen in staat stelden, dit zoo noodige werk weer te kunnen volbrengen. Op Oudejaarsavond zullen in onze stad de volgende kerkdiensten worden gehouden St. Joriskerk. 7 uur: Dienst. Nieuwe Kerk. 7 uur: Ds. Pannebakker. Emma Kerk. 7 uur: Dienst. Vrijz. Hervormden. Luth. Kerk. 7 uur: Ds. Dikboom. Remonstrantsclie Kerk. 7 uur: Dr. Miedema. Doopsgezinde Gemeente. 7Yt uur: Oudejaarsdienst. Evang. Luth. Kerk. 7 uur: Gecombineerde dienst met de Vrijz. Hervormden. Gcref. Kerk (L. Vrouwestraat). TA uur: Ds. Schouten. Geref. Kerk in Hersteld Verband. 7Vs uur: de heer M. Fokkema, Am sterdam. Chr. Geref. Kerk. 7l/t uur: Pxof. G. YVisse, Apeldooxm. Geref. Gemeente. 7 uur: Godsdienstoefening. Vrije Geref. Gemeente. 7 uur: Godsdienstoefening. Oud-Kath. Gemeente. 7Vt uur: Lof van Oudejaarsavond. Universeele Eeredicnst (Soefi Beweging). (Toonzaal Sierkunst). TA uui-: Dienst; onderwerp: „Boven tijd en x-uimte." Christian Science Society, ('t Laantje 3). V/A uur: Dankdienst. Amersfoortsche Bergkapel. Regentesselaan 21. TA uur: Ds. C. M. Veenhuysen uit Amsterdam. BUITENGEMEENTEN Baarn en Eembrugge. 6 uur: Ds. Kievit. Barneveld. 6lA uur: Ds. van Montfrans. Hoevelaken, 6Y, uur: Ds. Mulder. Hoogland. 7 uur: Ds. Posthumus MeijjS. Leusden. 6 uur: Ds. Hofstede. Nijkerk. 7 uur: Ds. v. d. Graaf. Soesterberg. 7 uur: Ds. Tuinstra. Soest (Vrijzinnig Godsdienstigen). 6A uur: de heer B. Agter, theol. cand. te Soest. Woudenberg. 6 uur: Ds. Klomp. VOORDELIGE AANBIEDING ■ir Denkt aan Uw tafel in f Voor Silvester-nacht (Oud op Nieuw) v Souper inclusief Champagne en Wijn f5.— Uw bestellingen aan huis gelieve V tijdig op te geven onder No. 22 Geslaagde avond in De Valk Dit dameskoor, onder leiding van den heer H. M. Scheifes, dirigent van het Zangkoor der Kerk O. L. Vrouw Hemel vaart, gaf Zondag een uitvoering in de Valk. Het werd een vocaal en instru mentaal concert door de medewerking van het versterkt. Amersfoorts Strijkor kest, dat als zelfstandig programma deel. doch ook onder stokvoex-ing van den heer Scheifes. een goede uitvoering gaf van de niet te lange en sterk in tempo afwisselende Concerto grosso nr. 8 van Corelli. Het is een werk dat voor strijk is geschrevefx, waar geen gehas pel noodig om koper en blaas te arran- geeren voor piano of harmonium. Een goede weergave, waarbij vooral de Pastorale een zeer mooie uiting ge noot. Hiei-mee ving het tweede deel van den avond aan. Het eerste bestond ge heel uit Kerstliederen, twee of driestem mig bewerkt. Deze kerstliederen waren alle onbekende voor onze Hollanders. Hierover werd reeds vorig jaar geschre ven kerstliederen uit Westfalen. Oberös- terreich, Oberschlesien. Ook waren er composities van Praeborius Orlandus Lassus, Adan Gumpelzhaimcr, uit het einde der 16e en begin 17e eeuw. Deze pakten minder dan do bewerkingen van echte oude volksmelodieën. Moge lijk kwam dit tevens, doordat zij de laatste beurten kregen, want veertien van die liederen achtereen is wat ruim toegemeten. Y'orig jaar bij het eerste uitkomen, maakte de zang van dit dameskoor reeds een goeden indruk. Deze heeft zich gisteravond gehandhaafd. Het koor is tot 24 leden uitgegroeid, waarbij veel goed materiaal, in het bijzonder een paar volle alten. Er wox-dt muzikaal gezongen met goeden mondstand; zak ken komt bij a capelle-koor slechts sporadisch voor, evenals een enkel maal eenige ongelijkheid. Een compliment bovenal voor de goed verzorgde uitspraak. Natuurlijk was met een Duitschen leidei-, de uitspraak van het, Duitsch in orde; hier kreeg de st. haar goede klank. De uitspraak bleef tevens natuurlijk klinken. Ook het Hollandsch was volkomen in orde. Men trof niet de fout aan van zoo vele choristen, jazelfs solisten, dat het Hol- landsche woord „al" de dikke 1-klank aan wordt gegeven, die het Duitsclie woord „all" bezit, 't Is een euvel dat vaak wordt gehoox-d. Hier echter niet. Onder de kerstliederen van het eerste avonddeel waren twee van den direc teur zelve, een compositie en een be- werking van een oude melodie, heide loopen in bouw niet veel uiteen. Na het Concerto grosso van het tweede, deel kwam ander werk van den heer Schei- fer, waarmee we als componist reeds voorheen kennis maakten in het voor jaar bij een viering en de St. Henricus- kerk, waar een Te Deum van hem werd gezongen, een forsch werk van moder nen bouw. Zijn voornaamste compositie van Zon dag vormde de instrumentatie bij een drietal kerstmelodieën, door het koor eenstemmig gezongen. Dit instrumentale deel, door het Strijkorkest verzorgd, staat geheel op zich zelve, is dus geen „begeleiding" Zoo kwam bij het bekende Nu Sijt wel lekome een zetting, doorweven met het doedelzakmofief (323) 565. Bij het vol gende, een volk wijze uit Andernach was de fluit ingevoegd. Deze drie licde- ren vormden voor ons het hoofdpunt van den avond, al deelt mogelijk het publiek dit gevoelen niet. Als slotnum mer kwam een YVeichnachtskantate, voor solo, koor en strijkorkest, van Y'in- cent I.übeck (16541740), een werk van beperkten omvang in gebonden stijl, 't is of men reeds Haydn hoort. VOOR BIJ VOOR Lieve Vrouwenstraat 14 vlak bij de Langestraat Grand Théatre. Vanaf Vrijdag 27 December vertooning van de film: ,Episode". Zondags en Nieuwjaarsdag 2 uur, 4.30 en 8 uur n.m. Overige dagen 8 uur namiddag. Zaterdag matinee om 2.30 uur n.m. City Theater. Vanaf 27 t/m. 30 Decem ber vertooning van de film: „Patrouille wagen 99" en vanaf Dinsdag 31 Decem ber vertooning van de film „Nacht vlucht." Voorstellingen: Zaterdag 2.30. 6.15 en 8.30 uur n.m. Zondags en Nieuwjaarsdag doorloo- pend van 1.45 tot 8.30 uur n.m. Andere avonden 8 uur. Bioscoop Amicitia. Geen filmvertoo- ning. Museum Fléhite. YVestsingel. (Uitge zonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theosofische Vereeniging, Regentesse laan lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal Nieuwstraat 24. 3 Januax-i. Foyer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Kinderdmiddag. Goochel- voorstelling door J. Hagoort. 2.30 uur n.m. 4 Januari. De Y'alk. Filmbal Dans instituut Ab Bovenkamp. 8 uur n.m. 4 Januari. Markthal. Feestavond v. d. Amersf. Bestuurdersbond ter herden king van het 35-jarig bestaam 7.30 uur namiddags. 5 Januari. De Valk. Tooneelavond van Eigen Kring. 8 uur n.m. 5 Januari Paviljoen Berghotel. Ned. Kamermuziek Ensemble. Zondagmid dagconcert. 7 Januari. Volksgebouw. Inst. voor Arbeidersontwikkeling. De heer G J. Vermeij over het onderwerp: „Vogel- sport verheffend voor lichaam en geest" 8 uur n.m. 8 Januari. De Valk. Filmavond van Klein Meulenkamp. 8 uur n.m. Januaxi. Grand Théatre. Kunst kring voor Allen. Opvoering van: „Laat Maupie maar loopen", door gezelschap Jan Musch. 8.15 uur n.m. 9 Januari. De Valk. Openbare verga- dering van de N.S.B. 8 uur n.m. 10 Januari. Toonzaal Sierkunst. Soefi- Beweging. Concert Musharoff Khan. 8 uur n.m. 11 Januari. De Valk. Feestavond I.O. G.T. 8 A uur n.m. 12 Januari. De Y'alk. Propaganda- avond van de H.A.K.A. 14 Januari. Foyer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Lezing van den heer A. V. Hartogh over „De kleur in huis en kleeding." 2.30 uur n.m. 17 Januari. Grand Theatre. Cultu- reele Groep Kath. A'foort. Opvoering van „De groote kans." 8 uur n.m. 17 Januari. Toonzaal Sierkunst. Soefi- Beweging. Openbare lezing door den heer L. Hoyack. Onderwerp: „De betee- kenis v. h. Voorzienigheidsbegrip voor onzen tijd." 8 uur n.m. 18 en 19 Januari. De Y'alk. Congres van den Bond van Jonge Liberalen. 22 Januari. Amicitia. Pijpercorps „Ju liana." Uitvoering t.g.v. het 10-jaiig be staan. 7.30 uur n.m. 25 Januari. De Y'alk. Feestavond A.B. B. 8 uur n.m. 29 Januari. De Valk. Feestavond van Z.U.T. 8 uur n.m. UTRECHT 1 Januari.. Stadsschouwburg. Het Masker voert op„Toekomst." 8 uur n.m. 8 Januari. Tivoli. Achtste Abonne- mcntsconcext door het U.S.O. Solist: Bela Bartok. 8 uur n.m. ®.®®o.®.®.®.®.®.®®®.®. g> Donderdag 2 Januari a.s. begint onze p HALF JAARLIJKSCHE BALANS- q OPRUIMING H Baddoeken Huishouddoeken Lakens en Slopen Lingerie e.a. Alleen eerste klas kwaliteit tegen sterk verlaagde prijzen Firma M. H. v. RAALTE Afd. Witte Goederen FELLE BRAND TE JUTFAAS JUTFAAS, 29 December. Een felle brand heeft hedenmorgen omstreeks elf uur op den Verlengden Hoograven- scheweg, toen de bewoners afwezig wa ren, een sigarenwinkel annex woonhuis in den asch gelegd. De brand werd ontdekt door een on der-commandant van de brandweer, die terstond groot alarm maakte, aangezien het vuur een dreigend karakter aan nam. Met vijf stralen wex-d het blusschings- werk ter hand genomen, terwijl ook de motorbrandspuit niet ontbrak. De brandweer heeft evenwel niet kun nen verhinderen, dat het gebouwtje af brandde. Eenige aangrenzende perceelcn bekwamen veel waterschade. Omtrent de oorzaak is nog niets met zekerheid te zeggen. De schade wordt door verzekering ge dekt. „SERVICE"-INSTITUUT NED. DAGBLADPERS In het kantoorgebouw „De Bisschop", Dam 2 A., Amsterdam, is sedert kort gevestigd het „Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit" (Cebuco) van De Nederlandsche Dagbladpers. De Y'ereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" beoogt met de instelling van dit bureau een centraal ox-gaan te scheppen, waardoor de Nederlandsche bedx*ijfswereld met nóg meer vrucht de zoo doeltreffende stimulans voor den verkoop, die adverteeren heet, zal kun nen toepassen. YVel verre van op het terrein te ko men der erkende advertentie-bux-eaux, die hun taak vervullen op een wijze als ook in de reclamelanden bij uitne mendheid (Engeland en Amerika) alle waardeering wekt. zal het zoowel voor adverteerders als advertentie-bureaus ter beschikking staan met allerhande gegevens, waarvan het, bijeengaren voor ieder individueel te kostbaar zou zijn. Dit is alleen doenlijk voor een cen traal lichaam, als het „Cebuco", waar bij, op een enkele uitzondering na, alle voornaamste couranten van Nederland zijn aangesloten. De gegevens waarover men beschik ken moet om een reclamecampagne zoo doeltreffend mogelijk op te bouwen, zijn tegenwoordig wel vele: statistisch cijfex-materiaal en nog tal van andere informaties over de versohillende dis tricten en vei-spx-efdingsgebieden der couranten. Dit alles stelt nu het Cebuco aan adverteerders, a.s. adverteerders en hun advertentie-bureaus ter beschik king. Het opzetten van reclamecampagnes en liet houden van marktonderzoekin- gen bij welke marktanalyses het bureau gaarne zijn steun en bemiddeling ver leent zullen hierdoor een uiterst so lide basis krijgen. Het „Cebuco" zal verder ook tal van publicaties doen verschijnen, die voor de adverteerders van waarde zullen blijken. De leiding van het „Cebuco" berust in handen van iemand, die een twintig- jarige ervaring in de couranten- en re clamewereld heeft. POLITIE KOMT BERGRUIMTE TEKORT APELDOORN, 29 December De politie te Loenen (gemeente Apeldoorn) heeft hedenmiddag een alleenwonenden 50-jarigen man, zekere B. uit Loenen, aangehouden als verdacht van diefstal van rijwielen, waschgoed, dekens, tim mergereedschap en andere goedex-cn. De diefstallen waren reeds vanaf het begin van het vorig jaar gaande en hadden de bewoners van Loenen en om geving zeer verontrust. Behalve te Loe nen heeft B. ook in Apeldoorn, Beek bergen, Eerbeek en Brummen zijn slag geslagen. De politie nam in de woning van B. vijf gestolen rijwielen en een groot aan tal van diefstal afkomstige voorwerpen in beslag. Deze vulden tezamen twee politie auto's. B. heeft bekend de diefstallen gepleegd te hebben. Hij is voorloopig bij de politie te Brummen onderge bracht TH. G. W. FREDERIKS OVERLEDEN DEN HAAG, 29 Dec. Hedenochtend is in den ouderdom van 58 jaar in Den Haag overleden de heer Th. G. YV. Fre deriks, directeur van het bekende hotel Paulez aan het Korte Voorhout aldaar. De heer Frederiks, die in vi*oegere ja ren werkzaam was aan het Oranje Hotel te Scheveningen, is ruim dertig jaar verhonden geweest aan hotel Pau lez, eerst als boekhouder en later als directeur. Y'oorts is de heer Frederiks tal van jaren secretaris van de Haag- sche afdeeling van Horecraf geweest. Do tei'aardebcstelling zal plaats vin don Dondcxdag a.s. op de R.K. Begraaf- plaats aan de Binckhorstlaan. LANDBOUYVKLACHT UIT ZEELAND De Zeeuwscho Landbouw Mij. zond aan den minister van landbouw en visscherij het volgende telegi'am Zceuw- sche Landbouw Mij. te Goes acht het opnieuw verlagen traweprijs noodlot tig. 9 geheel onvoldoende voor dek ken productiekosten. Landbouwers zaai den in goed vertrouwen, dat de prijs zeker niet zou worden verlaagd, de tar- uit. Y'erzoekt Uwe Excellentie dringend op deze beslissing terug te komen. Bo vendien zeer verontrust over berichten verplaatsing van suikerbieten uit Zee land naar elders. Bietenarcaal reeds sterk bepei'kt tot groote schade van landbouwers, arbei ders, schippers en vervoerders. Y'erzoekt met aandrang verbouw suikerbieten waar deze ruimer zijn geteeld niet te doen gaan ten koste Zeeeuwsche areaal. Zecuwsche bedrijven op voeteeltgebicd groote offers gebracht, thans in vóórt bestaan getroffen. Arak '/i 'I. 3.10 Citroen t 2.60 Rnm f 2.60 bijzonder aanbevolen BISSCHOP elixer p, flac, O K O WIJN medoo i/l fl. f 0.90 BORDEAUX roode en witte vanaf f 0.90 COGNAC echte Fransche 1/i fl. f 3.20 CHAMPAGNE pe- flesch vanaf f 2.50 DE OSSCHE MISDADEN Uitlokking tot brandstichting De roofoverval te Oyen. De „hospita" der Ossche benden Reeks nieuwe uitspraken DEN BOSCH, 30 Dec. De recht bank te Den Bosch heeft heden uit spraak gedaan in een aantal Ossche strafzaken. Allereerst werd vonnis gewezen in de zaak tegen den 58 jarigen landbou wer H. L. v an Erp (Driek van Renie- ren )en den 47 jarigen arbeider N. J. van Geenen ter zake van uitlokking van de brandstichting op 10 Aug. 1926 in de woning bewoond door de families Bevers en van Zantvoort, waarbij een vrouw cn drie kinderen den dood von den. Van Erp werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf van Geenen werd vrijgesproken en onmiddellijk in vrij heid gesteld. De eisch tegen van Erp was 8 jaar en tegen van Geenen 5 jaar gevangenisstraf. De uitspraak tegen den 47 jarigen arbeider M. F. de Bie wegens uitlok king van den roofoverval te Oyen, waarbij in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 A. Verhoeven werd gedood en P. Verhoeven gewond, werd wegens onvol ledigheid van het onderzoek aanvanke lijk uitgesteld. Nog werd ter zitting gehoord de rijks veldwachter brigadier J. L. Y'erkoelen uit Oyen. Nadat hij was gehoord per sisteerde de officier van justitie bij zijn eisch 15 jaar gevangenisstraf. De recht bank veroordeelde de Bie tot 10 jaar gevangenisstraf. Mej. J. van Ballgooy- Vossenberg bijgenaamde Hanneke van Martekes, de hospita der Ossche bende, hoorde wegens heling van goederen uit diverse diefstallen afkomstig 5 jaar ge vangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis; tegen zich uitspieken. De eisch was 6 jaar gevangenisstraf. Ter zake de inbraak en de roofover val bij den kassier der boerenleenbank te Hcesch werd Koosje de Bie veroor deeld tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was 10 jaar gevangenisstraf. Als directeursgeneraal der Volksgezondheid 's GRAVENHAGEf 30 Dec. In een bijeenkomst ten departemente van so ciale zaken welke werd bijgewoond door minister Slingenberg, oud-minister Aalberse en verscheidene hoofdambte naren der afd. Volksgezondheid is he denochtend plechtig afscheid genomen van Mr. L. Lietaert Peerbolte, die met 1 Jan. a.s. 's rijks dienst verlaat als directeur generaal der Y'olksgezondheid. Toespraken, getuigende van groote waardeering, werden gehouden door minister Slingenberg, die mededeeling deed van de benoeming van Mr. Lietaert Peerbolte tot commandeur in de orde van Oranje Nassau en door Mr. Schol- tens secretaris generaal en Dr. N. N Josephus Jitta voorzitter van den ge- zondheidsxaad. KERKNIEUWS Gereformeerde kerken Beroepen te Zevenhoven en Noorden cand YV. van Dijk te Hijken. Benoemd tot hulpprediker te Den Oever cand. J. van Eerden te Gronin gen. NederL Hervormde Kerk Beroepen Ie Oostliem ds. P. Sis Dijk stra te 't YVaal. Bedankt voor Aalsum ds. P. Six Dijk stra te 't YY'aal. Bedankt voor Aalburg en Heesbeen ds. T, van der Hee te Polsbroek,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1935 | | pagina 5